Amnesty: Actie voor Van Damme Verdachte babymoord vrij wegens gebrek aan bewijs Binnenland Kabinet dwingt Drenthe tot gasopslag Langelo De schoonheid van Enkhuizen Leeuwedeel FNV'ers wil wel flexibeler werken Heerma: nuchtere Fries die hecht aan de 'C' van zijn partij 'Wat ik ga doen, gaat u geen klap aan' 1/RUDAG 19 AUGUSTUS 1994 Donorcodicil vindt meer aftrek utrecht» In de afgelopen vier jaar hebben steeds me i een donorcodicil ingevuld, waarbij ze na hun dood hun organen j beschikbaar stellen voor transplantatie. Het aantal dragers steeg van ruim 2 miljoen in 1990 lot ruim 2,6 miljoen dit jaar. 1,5 mil joen hebben het codicil altijd bij zich en ongeveer 850.000 soms wel, soms niet. Van de 65-plussers denkt ongeveer een derde (ten onrechte) dat ze te oud zijn voor orgaandonatie. In deze groep heeft maar 9 procent een codicil. 30 procent is absoluut niet bereid er een te tekenen, waarbij vooral de angst een rol speelt ten onrechte dood te worden verklaard. Zomertijd duurt vanaf '96 langer den haag De zomertijd eindigt in 1996 pas op de laatste zondag in oktober. Nu duurt de zomertijd, die begint op de laatste zon dag in maart, tot de vierde zondag in september. Het kabinet heeft hiertoe donderdag in zijn laatste vergadering besloten. Ier land en het Verenigd Koninkrijk hebben al een zomertijd van ze ven maanden. Over twee jaar zal dat in de gehele Europese Unie zo zijn. De zomertijd levert een besparing aan energie op omdat er meer wordt geprofiteerd van het daglicht. Autostoelen in trek bij dieven zeist Autokrakers hebben een nieuwe prooi ontdekt: de luxe autostoelen van de Renault Espace. In Zeist dacht de eigenaar .nog aan een grapje toen hij deze week twee rijen stoelen miste, maar de politie ontnuchterde hem snel. Pas nog was een Drie- bergse bezitter van zo'n wagen al tot twee keer toe hetzelfde overkomen. Volgens een politiewoordvoerder zitten de draaiba re stoelen niet alleen heel lekker, ze zijn ook behoorlijk aan de prijs: 1.200 gulden per stuk. Soldaat zwaargewond in Bosnië den haag Een 24-jarige Nederlandse VN-militair is gisteroch tend zwaargewond geraakt toen hij tijdens een patrouille ten noordwesten van Srebrenica op een mijn trapte. De sergeant diep zware verwondingen op aan zijn linkerarm en linkerbeen. De helft van zijn linkerbeen is geamputeerd. Het is de tweede Nederlandse VN-militair in Bosnië binnen een dag die op een mijn is gestapt. Een dag eerder liep een 24-jarige sergeant in de buurt van Srebrenica verwondingen op aan zijn hoofd, armen «n benen toen hij op een mijn stapte. Veel meer jonge drenkelingen Rotterdam Artsen in het Sophia Kinderziekenhuis z dit jaar veel meer drenkelingen dan in andere jaren. Tot nu toe zijn al twintig jonge drenkelingen binnengebracht, terwijl dat aantal normaal gesproken in een heel jaar niet meer is dan vijf a tien. Dat komt volgens de artsen omdat het zulk mooi weer is ge weest waardoor half Nederland in het water lag. Onder de slachtoffers zijn opvallend veel buitenlandse kinderen en peu ters die niet kunnen zwemmen. Er doen zich vooral veel onge lukken voor in zwembaden met glijbanen. Aantal WAO'ers daalt gestaag Amsterdam Het aantal WAO'ers blijft gestaag dalen. Het GAK, dertien bedrijfsverenigingen de administratie meldt in het jaarverslag dat door de strengere keuringseisen het aantal arbeidsongeschikten dit jaar met 6.000 is gedaald. In de eerste helft van dit jaar is 41 procent van de aanvragen afgewe zen tegen 36 procent in de eerste helft van 1993. Bij de dit jaar begonnen herkeuringen is bij 44 procent van de 19.000 herkeur de WAO'ers de uitkering gestopt. assen-den haag be- •egrijy ver- Ef zal en moet offenfnstallatie in het Drentse Lange- tg- lo komen. Het kabinet heeft gis- bie- teren besloten de provincie •e- Drenthe met een zogeheten en. aanwijzing te dwingen de gas- n is- opslag te accepteren. Het pro vinciebestuur wil nu proberen se de Tweede Kamer zodanig te de in-bewerken dat die het kabinet dp alsnog op andere gedachten irnas brengt. teun De ministeries van economi st sche zaken en VROM achten re- het van 'nationaal belang' dat er is een gasopslag-installatie bij it in Langelo komt, in het Noorden more:van Drenthe tussen Assen -en en dfiGroningen. Deze voorziening is nleg- noodzakelijk om over enkele ja ren tijdens een extreem strenge winter ook genoeg stroom te kunnen leveren. Volgens de mi nisteries zijn er voldoende mo gelijkheden om de schade aan landschap, natuur en leefbaar heid te beperken en/of te com- -penseren. De provincie Drenthe daarentegen blijft bij het stand punt dat het gebied bij Langelo 'te waardevol is voor een derge lijke aanslag', aldus milieugede puteerde Lange. Pikant is dat de huidige Drentse commissaris en ver klaard tegenstandster van de gasopslag De Boer de nieuwe minister van VROM wordt. Zij moet straks mogelijk Drenthe verplichten toch mee te werken. Als de Kamer zich niet binnen twee weken na afloop van het zomerreces over deze kwestie uitspreekt, gaat de regering er van uit dat de Kamer met de aanwijzing akkoord- is. Mocht die de procedure goedkeuren, dan bestaat de kans dat de pro vincie weigert die loyaal uit te Omdat de gasbel in Gronin gen leger wordt, wordt het steeds moeilijker om heel snel heel veel gas uit de bel te pom pen, zoals in koude winters no dig is. De Gasunie wil daarom in de rustige maanden reserve opslagplaatsen vullen om vol doende gas te kunnen blijven leveren. Daarom is vier jaar ge leden al gekozen voor de opslag in lege gasvelden. 'Langelo' kan bij een start van de bouw eind dit jaar al in 1996/1997 in ge bruik zijn. enkhuizen» Hans van Veen, de dorpsomroeper van Woudsend, was gisteren een van de zeventien deelnemers aan het Nederlandse concours van stads- en dorpsomroepers in Enkuizen. Evenals de andere zestien deelnemers moest Van Veen, uitge rust met een ratel, zijn gehoor de schoonheid van het Noordhollandse havenstadje onder de aandacht brengen. foto anp ruud hoff Regering vraagt opnieuw gratie voor terdoodverdoorcleelde man den haag anp-gpd Amnesty Nederland is een bliksemactie begonnen om de ter dood veroordeelde Johannes van Damme van de strop te redden. Het gratieverzoek van de 58-jarige inge nieur uit Hengelo is naar gisteren bekend werd afgewe zen. Amnesty wil met spoed telexen, faxen, telegrammen en brieven naar diverse instanties sturen om zo druk uit te oefenen. Ook de Nederlandse regering heeft weer om gratie gevraagd. komt, telt de klappen van het valluik in de executieruimte. 'Klang' is voor de gevangenen het geluid van de dood. De executies zijn vrijdagoch tend om zes uur. De terdood- veroordeelde krijgt extra ge wichten aan zijn lichaam zodat zijn nek direkt breekt, vertelt een terdoodveroordeelde in een krant in Singapore. De geïnter viewde wacht al zes jaar op de strop. Van Damme maakt het naar omstandigheden redelijk goed. Hij wordt regelmatig be zocht door een sociaal werker en Nederlands ambassadeper soneel en maakt een berusten de indruk. Amnesty maakt zich zorgen over de snelle stijging van het aantal executies in Singapore. Tussen 1986 en 1993 zijn in to taal 24 doodvonnissen uitge- Van Damme moet hangen om dat hij in 1991 ruim vier kilo he roïne in zijn koffer had. Op het smokkelen van 15 gram heroïne of 500 gram softdrugs staat in Singapore al de doodstraf. Van Damme heeft steeds ontkend. Wanneer hij wordt opgehangen, is niet bekend. De executie zou vandaag zijn, maar is zonder opgaaf van reden een week uit gesteld. Volgens Amnesty duurt het nog minimaal zes weken tot enkele maanden voor Van Damme wordt opgehangen. De laatste bliksemactie van Amnesty was vorig jaar novem ber, vlak na het afwijzen van het hoger beroep door het Court of Criminal Appeal in Singapore. Wie in de dodencel een ruimte van een bij twee meter terecht- voerd, 18 drughandelaars en zes moordenaars. Tot en met mei dit jaar zijn er al 12 drughande laars geëxecuteerd. De mensenrechtenorganisatie verwacht dat het aantal execu ties nog zal stijgen, omdat het aantal doodvonnissen nog steeds stijgt. Tussen 1986 en 1992 zijn 33 mensen opgehan gen. Vorig jaar kregen 26 men sen de strop, van wie 23 drug handelaars. De organisatie heeft nog geen gegevens over het aantal veroordelingen van dit jaar, maar er is geen aanleiding om te verwachten dat het daalt: „Singapore klopt zich interna tionaal nog steeds op de borst voor het succesvolle anti-drugs- beleid dat wordt gevoerd", al dus een woordvoerder van Am nesty. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag doet er van alles aan, gesteund door andere Europese landen, om Van Damme van de strop te redden. Volgens demissionair minister Kooijmans van buiten landse zaken is een verzoek om gratie het enige wat je kunt doen. Er wordt ook zoveel mo gelijk internationale druk uitge oefend. Incest ook nooit bewezen leeuwarden De 67-jarige landbouwer uit het Friese Augustinusga die in mei werd gearresteerd op verden king van moord op een baby die hij bij zijn dochter zou hebben verwekt, wordt niet vervolgd. Het Openbaar Ministerie in Leeuwarden heeft de zaak gese poneerd wegens gebrek aan be wijs. De nu 33-jarige dochter van de verdachte deed in januari aangifte van moord op haar ba by in december 1976. Ze wees haar vader aan als de dader. De man zou ook bij een eerdere zwangerschap in 1974 een abortus hebben opgewekt en de (vermoedelijk onvoldragen) foe tus hebben gedood en begra- De zwangerschappen kwa men voor in een periode van seksueel misbruik binnen het gezin, aldus de aangeefster. De vrouw had in 1982 al aangifte gedaan van jarenlang seksueel misbruik binnen het ^ezjn, maar had toen hief'gerept öVèr de zwangerschappen. Ook deze zaak is destijds wegens gebrek aan bewijs geseponeerd. De moord op de baby in 1974 is inmiddels verjaard, evenals amsterdam Tweederde van de leden van de Industriebond FNV is bereid langer te werken in drukke pe riodes en korter bij een lagere afzet. Wel vinden de vakbonds leden dat deze zogeheten 'vari- tijd' moet dienen om de werk gelegenheid veilig te stellen. Bo vendien moet de invoering er van gebeuren in overleg met de vakbonden. Dat blijkt uit een enquête van de Industriebond FNV onder 15.000 leden. De massale steun van de bondsleden voor het flexibel werken verrast het bondsbestuur. „We hadden wel het idee dat een meerderheid de vari-tijd zou ondersteunen. Maar we hadden niet gedacht dat het er zoveel zouden zijn", aldus een woordvoerder. Overi gens bleek dat 38 procent van de ondervraagden in de praktijk al met flexibele werktijden te maken heeft. Uit de resultaten van di quête blijkt ook dat werkgele genheid bij de leden van de In dustriebond FNV voorop staat Tweederde van de ondervraag den is zelfs bereid af te zien van loonsverhoging als dat werk schept. Over wat de beste methoden zijn om nieuwe banen te schep pen, lopen de meningen uiteen. Vervroegd uittreden en werkge legenheidsprojecten kwamen relatief veel aan bod, terwijl ar beidstijdverkorting en deeltijd arbeid veel minder populair zijn. Lubbers tikje weemoedig bij afscheid denh s bouwmans Het was kort en sober, de laatste minister raad van de uitgedunde ploeg Lubbers-3. Wat anders zou mallotig zijn geweest, vond de demissionaire minister-president. Er werd nog even gebabbeld over een briefje van staatssecretaris Van Amelsvoort over de technolease. Minister Andriessen sprak Lubbers nog feestelijk toe. „Ik zei, Koos het is goed man, maak het niet te lang." Maar toen was de vergadertafel in de Trêveszaal echt helemaal schoon opge- tuimd. Het werk van Ruud Lubbers zat er bijna op. En terwijl vierhonderd meter ver derop toekomstig premier Kok zijn nieuwe collega's ontving, snelde Lubbers nog even naar Nieuwspoort. „Ia, dit is de laatste keer", zei hij ietwat weemoedig nadat het geklik van de fotocamera's was verstomd. Hij had maar een klein uur nodig om de balans van 250 weken nijver regeren van Lubbers-3 op te maken. Een handgeschre ven velletje om af en toe op te spieken. Maar toen had hij ook afgerekend met het oude en het nieuwe kabinet, het CDA en zichzelf. 'Met dankbaarheid' keek hij terug, en zag dat het op het laatst toch nog goed kwam met de economie. „Nederland was ziek, maar nu worden de opmerkelijke re sultaten zichtbaar. Een daling van de ar beidsongeschiktheid en het aantal ziekte meldingen. Sterk dalende premies, een la gere lastendruk, een meevallend financie ringstekort", stak hij zichzelf en zijn bijna ex-ministers een hart onder de riem. Mi nister de Vries, een notoire somberaar, had hem nog gezegd: 'verdraaid het gaat toch lukken'. „U begrijpt dat ik dat plezierig vind. Ik laat het graag goed na." Het zal wel even wennen zijn voor het nieuwe kabinet, zei Lubbers, dat alles 'op stoom' ligt. Een half jaar geleden zag het beeld er heel wat somberder uit. Over het paarse regeerakkoord wilde "hij niet praten, zei hij meer dan eens, want met het CDA had het anders uitgepakt. Maar voor een deel steunde de begroting wel mooi op plannen van dit demissionaire kabinet. Dat gat van vijf miljard had zijn ploeg toch maar mooi weten terug te brengen tot één kleine miljard. En dat WD-leider Bolkestein heel geluk kig was met de lastenverlichting, dat gun de hij hem van harte. „Maar het leunt wel zwaar op het plan van De Vries. Bolkestein zelf ervaart dat natuurlijk anders. Dat is de sfeer. Nieuwe lente, nieuwe dingen. Men sen moet je toestaan dat ze denken het land te redden, zo heb ik er zelf ook steeds over gedacht." „Ik heb alles opgeruimd". Dat is gewoon wat hij vertellen wou. Alles? En zijn eigen CDA dan? „Daar kijk ik treurig naar. Ik voel me daar zeer bij betrokken." Hij was niet bij machte geweest de neergang van zijn partij te stoppen, erkende Lubbers. Hij had Brinkman aangewezen als opvolger, maar er gebeurde zoveel rondom diens persoon dat deze week als 'apotheose' zijn aftreden als fractieleider volgde. Ook hier was hij niet bij machte geweest, iets te doen. Dat hij niet loyaal aan Brinkman zou zijn geweest, bestreed hij. Zijn relatie met Brinkman was niet verstoord. „Het pro bleem lag bij het gevoeleh in een deel van de fractie dat het CDA in problemen was gekomen door het kabinetsbeleid. Er zat een soort vertrouwensbreuk, die niet op te lossen was. Ook voor Brinkman niet. Een gevoel van het gaat allemaal fout. Een ge voel van onbehagen." Lubbers maakt plaats voor Kok. En wat de demissionaire premier na maandag gaat doen? „Ik voel me met de dag demis- sionairder. Dus kan ik zeggen dat u dat geen klap aangaat." Jaap de Hoop Scheffer, de tweede belangrijke kandidaat met zijn verkiezing. de opvolging v het seksueel misbruik van de vrouw. Het onderzoek richtte zich daarom uitsluitend op de vermeende babymoord in 1976. Tijdens het onderzoek zijn on der meer opgravingen gedaan op de plaats waar de baby zou zijn begraven. Deze hebben niets opgeleverd. Getuigen hebben het seksuele misbruik van de aangeefster be vestigd. Maar yolgens Justitie kan niet wórdéri'geconcludeerd dat de vrouw in de periode die zij aangeeft, zwanger is geweest. Evenmin kan worden aange toond dat ze dat niet is geweest. Wielerclub kamt bossen uit naar verdwenen vrouw Leden van de wielerclub Putten gaan het rechercheteam helpen dat onderzoek doet naar de ver dwijning van een 22-jarige vrouw uit die plaats met een zoektocht in de Veluwse bos sen. De wielrijders kamden gis teren de wijde omgeving van de woning van de vrouw uit. De vrouw is nu elf dagen zoek. Zij ging op maandag 6 au gustus van huis om een eindje te fietsen, zoals zij heel vaak deed. Van die fietstocht is zij niet teruggekomen. De politie houdt ernstig rekening met een misdrijf. Na opsporingsberichten opi televisie begin deze week heeft de Puttense politie ruim tachtig tips binnengekregen. Dat is vol gens de politie vrij veel. De meeste tips hadden betrekking op de fiets van de vrouw, die onder meer door toeristen ge zien zou zijn. De zoekactie van de fietsclub leverde gisteren nog niets concreets op. De achttien wielrenners gaan vanavond en morgen opnieuw de bossen in in de hoop een spoor van de vermiste jonge vrouw te vinden. den haag wilfred scholten De perfecte schoonvader. Nuchter, vriendelijk, degelijk. Een uitstekend bestuurder die inhoudelijk zijn mannetje staat. Over Enneüs Heerma (49), de nieuwe CDA-fractievoorzitter, valt weinig kwaads te melden. De carrière van de in Amster dam woonachtige Fries is voor beeldig. Net zoals zijn karakter trekken. En zijn capaciteiten. Als iemand het CDA uit het dal der ellende kan leiden, lijkt het deze gereformeerde boeren zoon uit Tietjerkstradeel. Heerma is een duidelijke ver tegenwoordiger van de christe- lijk-sociale stroming. Een sobe re staatshuishouding is nodig, maar dat mag niet ten koste gaan van de zwakkeren in de samenleving. In plaats van de WD is de PvdA voor hem een natuurlijke bondgenoot. Met Heerma kiest ook de fractie voor een meer sociaal gezicht. Waarnemend partijvoorzitter Lodders - geestverwant van Heerma - kan tevreden zijn. „Een hele verstandige keus", zegt Henk van Ruller, docent bestuurskunde aan de Erasmus- Rotterdam en ge- n Heerma wethouder in Amsterdam was. „Enneüs is een bekwaam be stuurder die vaak de vrede moest handhaven in dat colle ge. Vooral tussen burgemeester Van Thijn en wijlen Jan Schae- fer. Hij mijdt het conflict zelf ook niet, maar zoekt altijd wel naar een oplossing." De PvdA'er Walter Etty, oud- collega-wethouder: „Hij is aar dig en betrouwbaar. Vooral dat laatste is heel wezenlijk voor hem. Bovendien is Heerma een onafhankelijk denker. Sociaal voelend en vooruitstrevend." Maar toch. Ondanks de lof en het gegeven dat Heerma mo menteel met kop en schouders boven de rest van de christen democratische fractie uitsteekt, is er de twijfel. Een bekwaam bestuurder was Elco Brinkman immers óók. In de persoonlijke omgang was de afgetreden CDA-leider zelfs een allerchar- mantse man. Maar als politicus, zeker met een camera voor zijn neus, bleef van het slimste jon gentje van de klas weinig over. De grote vraag is in hoeverre Heerma kans zal zien de verlo ren kiezers terug te winnen. Het oud-kamerlid Koetje geeft toe dat het brengen van een aan sprekend verhaal voor een volle zaal 'niet Heerma's sterkste kant is'. Ook Wolffensperger be aamt schoorvoetend dat daar nog wel wat aan ontbreekt. „Hij moet wat minder ernst en wat meer humor in zijn verhalen» stoppen. Hij moet wat meer re lativeren." De positie van de nieuwe fractieleider is extra lastig, om dat hij de toon moet zetten voor de oppositie. In interviews voor de verkiezingen zei hij niet wak ker te liggen van een een paars kabinet. „We gaan heus niet met een paarse coalitie ineens links rijden", was zijn laconieke reactie. En het regeerakkoord noemde hij een stuk het CDA een heel eind r kunnen komen.' Sta-trein slaat aan in Rijnmond De treinreizigers op het traject Vlaardingen-Rotterdam zijn te vreden over de proef met de spitspendel. De NS zetten deze metro-achtige trein sinds eind mei in tijdens de drukste reisu- ren naast de gewone dienstre geling. Daardoor kunnen reizi gers in de ochtendspits zeven keer per uur naar Rotterdam en 's avonds acht keer per uur te rug naar Vlaardingen. Dat de metrotrein vooral staanplaatsen biedt, vinden de treinreizigers geen probleem. De spoorwegen introduceer den de spitspendel om de zwaar verliesgevende lijn tussen Rot terdam en Hoek van Holland weer rendabel te maken. Dat lukt zo goed, dat de NS de pen del permanent maken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3