Schade dreigt voor Nationaal Museum Partijtop blijft rustig onder nieuwe PvdA-rel Krakers vrijwillig uit Blonk-panden Leidse hutspot in Oxford Aan de lezers: referendum ja of nee? Deel oude stadsmuur gevonden Zes jaar cel en TBS voor doodslag VOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 13 MN Olifantenontbijt A A Twee olifanten, die I H1 hun ontbijt van 200 kilo wegwerkten, trokken gisteren veel bekijks op het Noordplein in Roelo- farendsveen. ht Ileipen typ|Het referendum over het Ko- ^aarbinklijk Militair Invalidenhuis is Jzdoor een voormalige Leidse JpvdA-wethouder, Cees Waal, op [de rails gezet. De eerste handte kening onder de aanvraag is ge- [zet door een andere prominen- jte PvdA'er, het vroegere raadslid Kerckhoff. De huidige [PvdA-wethouder, Tjeerd van ftw^ij' te8en wiens bouwbeleid het "[referendum is gericht, neemt [daar knarsetandend kennis van. vie nu denkt dat bij de leeft^vdA een nieuw intern conflict Weis geboren, heeft het echter mis. slanfrenminste, dat zeggen fractie- lorlojvoorzittér Ron Hillebrand en af- [delingsvoorzitter Tan Toan [Hok. ,Een heerlijke komkommer in de zomerperiode voor de kranten, meer is het niet", zegt Hillebrand cynisch. Hij vindt het referendum dat Waal en zijn metgezellen gaan aanvragen, schieten met een kanon op een mug. „Een heel klein bouwplan dat van invloed is op het uit zicht van een beperkt aantal mensen. Bovendien valt er niets meer te beslissen. Dat lijkt me de belangrijkste voorwaarde voor een referendum: dat de uitslag van invloed is op de be sluitvorming. Welnu, de bouwer kan bij wijze van spreken elk moment beginnen en anders krijgt-ie wel gelijk van de rech- Dat PvdA-prominent Waal net als eerder H. Kwik namens de stichting Leefbaar Zuid-West in feite publiekelijk het beleid van Van Rij in het algemeen op de korrel neemt, gaat er bij Hil lebrand niet in. „Wat nou pro minent? Waal is in dit verband meer belanghebbend dan pro minent. Hij woont in de buurt van het Militair Invalidenhuis. Hetzelfde geldt voor Kwik die geen flats voor zijn deur wil hebben. Bovendien heeft noch Waal noch Kwik zich geroerd toen het bouwbeleid voor ons verkiezingsprogramma aan de orde was." Voorzitter Tan Toan Hok denkt niet dat deze nieuwe aan val vanuit de eigen achterban op de belangrijkste PvdA-wet- houder de partij schade doet. Wel wil hij kwijt dat hij liever heeft dat partijgenoten 'in par tijverband' discussies met el kaar aangaan. „De gebeurtenissen van de laatste weken maken vooral duidelijk dat de discussie over dit onderwerp, bouwen in be staande wijken, nooit eindigt. Dat vooral de PvdA in rep en roer is, bewijst alleen maar de dynamiek in de partij. Van an dere partijen hoor je nooit wat." Tan voelt zich niet geroepen PvdA'ers die over straat rollen tot de orde te roepen. „We zijn geen kerk maar een politieke partij." Jongetje valt van glijbaan leiden Een zesjarig jongetje uit leiden heeft gistermiddag een lichte hersenschudding en kneuzingen aan mg en nek opgelo pen. De jongen viel uit de glijbaan van een speeltuin aan de Am- bonstraat. Inbreker aangehouden leiden De Leidse politie heeft vannacht een 34-jarige Voorscho tenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht een poging tot inbraak in een koffietent aan de Zoeterwoudsesingel. Getuigen hoorden glasgerinkel en waarschuwden de politie. De man werd aangetroffen in de bosjes bij de koffietent. Bij de koffietent vond de politie een breekijzer en schroevedraaiers. Leidenaar vrijgekocht leiden Een 26-jarige Leidenaar moest gisteren 630 gulden op ta fel leggen om niet in de politiecel te belanden. Zelf had hij dat geld niet, maar een familielid was uiteindelijk bereid dit op tafel te leggen. De man was in het Van der Werfpark aangehouden, omdat hij in het bezit was van fiets, die in Boskoop was gestolen. In het gesprek met de agenten verklaarde hij dat hij de fiets had geleend van zijn zus. Na controle bleek de fiets in Boskoop te zijn gestolen. Bij die controle bleek ook dat de Leidenaar nog een vonnis van tien dagen zitten of 630 gulden boete had staan. Dus moest hij eerst betalen voordat hij vrijkwam. Hardloper tegen oorlog op stadhuis leiden De actievoerende marathonloper Paul Rood is gistermid dag pp het Leids stadhuis door wethouder J. Walenkamp (CDA) ontvangen. Rood protesteert met zijn marathon in Zuid-Hol land, die vorige week woensdag begon, tegen de voortdurende oorlog in Joegoslavië. Hij overhandigde de wethouder achter grondmateriaal over de oorlog. Vo.lgens Rood zou Joegoslavië slechts door een handjevol mensen rijp zijn gemaakt voor de oorlog en houden diezelfde mensen de oorlog gaande. Eén bezwaarschrift houdt bouw op Een schade van vele tonnen dreigt voor het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden (NNM). „Dat één man zo'n reusachtig bouwplan kan vertragen, dat is toch te gek", reageerde directeur W. van der Weiden gisteren tijdens een rechtszitting over een bezwaarschrift tegen de nieuwbouw bij het Pesthuis. De bouw van het nieuwe museum, dat met 25 duizend hectare het grootste van Nederland wordt, kan door het bezwaarschrift nog steeds niet beginnen. plan tegenhoudt is W. Kuyper, de secretaris van Arent van 's- Gravesande, een stichting die het behoud van Leidse monu menten nastreeft. Kuyper heeft bij de Raad van State bezwaar gemaakt tegen de aantasting van het monumentale Pesthuis door de aanleg van een 150 me ter lange glazen loopbrug die het oude museum zal verbin den met de nieuwbouw aan de Darwinweg. Voorts heeft Kuy per grote moeite met het afbre ken van twee originele struc tuurmuren in het Pesthuis en wil hij de voormalige vrouwen gevangenis, het historische ge bouw aan de oostkant van het Pesthuis, van sloop redden. Zijn bezwaar, dat al in mei werd ingediend, zorgde auto matisch voor een vertraging van de bouw. De gemeente Leiden leiden/den haag hans koenekoop Tijdens de zitting van gisteren rekende de directeur aan recht bank presidente A. Zeilemaker voor hoeveel financiële schade het museum zal lijden bij een nog langer uitstel van de bouw. Het toeval wil dat juist voor vandaag het slaan van de eerste paal stond gepland. „De kassa rinkelt nu al doordat we maan delijks 50.000 gulden aan rente verlies lijden. En elke maand dat we straks later openen, kost ons drie ton", aldus een moede loze Van der Weiden. Hij doelt met name op derving van in komsten uit het nieuwe muse um en blijvende huurbetaling voor de zeven panden die het museum verspreid door de stad heeft staan. Die ene man die het bouw- mocht namelijk de bouwver gunning voor het kolossale complex niet afgeven. Daarom riep de gemeente de hulp van de rechtbank in om de schor sende werking van het bezwaar schrift, dat pas in september bij de Raad van State wordt behan deld, ongedaan te maken. Een zware delegatie, onder aanvoering van PvdA-wethou- der Tj. van Rij en directeur Van der Weiden, probeerde gister middag presidente Zeilemaker te vermurwen. „De bezwaren tegen de loopbrug gaan over details. U moet bedenken dat er jarenlang is overlegd en onder handeld over dit bouwplan. Na lang soebatten zijn we er zelfs in geslaagd alle bezwaren van omwonenden weg te nemen. Vertraging is te meer ongewenst omdat de nieuwbouw (85 mil joen gulden, red.) niet alleen wordt betaald met overheids geld, ook particuliere beleggers zijn erbij betrokken." Volgens een aanwezige rijksbouwmees ter van de Rijksgebouwendienst is het bouwplan zorgvuldig ge toetst op monumentale aspec ten. „De keuze voor de loop brug is buitengewoon verant woord." Zeilemaker doet vol gende week dinsdag uitspraak. Gemeente gaat in oktober slopen ut! leiden annet van aarsen o.|- [De zogeheten Blonk-panden (Waan het Kort Galgewater gaan O'jjnaar alle waarschijnlijkheid in o oktober onder de slopershamer, o.d Het complex nabij de Stadstim- I merwerf dat momenteel nog q makers huisvest, moet wijken on voor vier nieuw te bouwen grachtenwoningen en vier ap partementen. Direct na de sloop laat de gemeente een bo demonderzoek uitvoeren om dat in 1984 al een lichte vervui ling was geconstateerd. Eigenlijk had de gemeente - sinds een jaar of vijf eigenaar van de panden - verwacht van morgen voor de rechtbank in Den Haag te moeten verschij nen om via een kort geding de panden ontruimd te krijgen. De advocaat van de gemeente, mr. R. Lever, heeft echter inmiddels van de krakers, een woongroep bestaande uit studenten, wer kende jongeren en werklozen, de toezegging gekregen dat zij de Blonk-panden vóór 15 okto- leiden Patat met kroketten eten, karaoke zingen en lol trappen. Voor de 55 kinderen die hun tenten op sloegen in de speeltuin aan de Ambonstraat in Leiden was het gisteren de hele avond en nachtfeest. Het tentenkamp is een van de vele vakantiebezigheden die de speeltuinvereniging Oosterkwartier samen met drie buurthuizen deze zomer voor de jeugd in Leiden-Noord organiseerden. De kampeerpartij was overi gens maar van korte duur: vanmorgen na het ontbijt pakten de kinderen hun boeltje alweer in. Volgens voorzitter Cock Lafeber van de speeltuinvereniging was de belangstelling voor alle vakantie-bezigheden dit jaar groot. „De gemiddelde opkomst per dag, ook tijdens de bouwvak, was veertig kinderen. Dat geeft aan dat een heleboel kinderen niet op vakantie gaan. en dat het veel nut heeft om dergelijke activiteiten te organiseren," aldus Lafeber. foto holvast/mark lamers ber vrijwillig zullen verlaten. „Vanwege het bodemonder zoek, dat we móeten uitvoeren, hadden we ook zo'n haast met de ontruiming", zegt project coördinator L. Lamers van de gemeentelijke sector stadsont wikkeling. „De plannen en aan vragen liggen klaar, we hebben een risicodrager gevonden den haag/leiden Een 30-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes jaar en TBS, wegens dood slag en een poging tot doodslag. Die straf is de helft minder dan de straf die officier van justitie Van Belzen twee weken geleden eiste. Hij eiste straffen voor moord en een poging daartoe. De rechtbank achtte bewezen dat de man op 7 maart opzette lijk zijn 56-jarige schoonmoeder heeft doodgeschoten en heeft geprobeerd ook zijn ex-vriendin om te brengen. Zijn 30-jarige ex raakte bij de schietpartij ernstig gewond - ze werd onder meer in haar hoofd geschoten - maar heeft de aanslag overleefd. De schietpartij voltrok zich voor een woning aan het Jan Pieterszoon Coenhof na een ru zie. De Leidenaar en zijn vrien din waren uit elkaar en hadden al een tijdje problemen over de bezoekregeling voor hun doch tertje. De man ontkent opzette lijk te hebben geschoten en zegt in een soort opwelling te heb ben gehandeld. „Toen we bij het huis ruzie kregen, had ik mezelf niet meer in de hand", zei hij. de laatste afspraken binnenkort zullen rondkomen maar we konden nog niets in dienen omdat het aanvullende bodemonderzoek nog niet heeft plaatsgehad. En dat bodemon derzoek kan alleen worden ge daan als de panden gesloopt zijn." De sloopvergunning is inmiddels afgegeven. De be zwaren van de enige bezwaar makers, de krakers, zijn onge grond verklaard. Lamers: „Als de krakers inderdaad vertrek ken, kunnen we in oktober dus direct aan de slag." leiden Archeologen hebben op een bouwplaats tussen de Vestestraat 7 en 9 de fundering van een oude stadsmuur gevonden. De stenen wal is tussen 1355 en 1360 gebouwd. De archeologen weten dat, omdat het stukje Leiden tussen de Hooigracht en de Vestestraat voor 1355 tot stand is gekomen. Zoals gebruike lijk in die tijd werd het nieuwe deel van de stad ommuurd en beschermd met een singel. Voor archeologen is de vondst van de muur belangrijk, omdat hierdoor duidelijk is waar de wal precies heeft gelegen. Ook weten ze nu waar de stadssingel liep. Dat kan archeoloog D. van der Kooij, die in de bouwput bezig is, zien aan een donkere laag aarde aan de kant van Vestestraat 9. „Grachtmodder", ver duidelijkt hij. Naast de fundering van het stenen muurtje zijn op de bouwplaats overblijfselen van een riool en van twee ronde putten zichtbaar. „Deze zijn een stuk jonger dan de muur", vertelt Van der Kooij, werkzaam bij de Archeologische Werkgemeenschap Nederland. Ze zijn waarschijnlijk na 1659 aangelegd. In 1659 werd de wal gesloopt, omdat Leiden wilde uitbreiden. Er werd een nieuwe schil aan de stad bijgebouwd, het ge deelte tussen de Herengracht en de Zijlsingel. In de putten hebben de gravers scherven gevonden, stukjes van oude pijpen en botjes. Daarnaast is op de bouwplaats een penning gevonden met een gat erin. De ronde munt, die in slechte staat verkeert, ver meldt de letters van het alfabet. „De functie is ons nog een raadsel, we gaan dat uitzoeken", vertelt Van der Kooij. Op de plek van de bouwput worden binnenkort appartementen gebouwd. Of de resten van de muur hierbij behouden kunnen blijven is nog niet bekend. foto dickhogewoninc Gouden Stedenband hoopt op koninklijk bezoek oxford/leiden annemiek ruygrok Begin september gaan er uitno digingen naar Buckingham Palace en Huis ten Bosch voor bijwoning van de festiviteiten rond de gouden stedenband Oxford-Leiden in 1996. Dat zei voorzitter Eric Filemon van het Leiden-Oxford Comité gisteren vlak voordat hij terugging naar Leiden. De comités van de tweelingsteden spraken gisteren voor het eerst gezamenlijk over de activiteiten die zij bij de vie ring zullen ontplooien. Tijdens de vergadering op het stadhuis van Oxford is besloten de uitwisseling in elk geval in tweeën te delen: op 25 maart, de dag dat de stedenband in 1946 op initiatief van BBC-cor- respondent Albert Milhado tot stand kwam, zal in Oxford een kerkdienst worden gehouden, gevolgd door een diner voor ge nodigden. Onder hen zijn in elk geval degenen die sinds 1946 bij de stedenband betrokken zijn en verder één vertegenwoordi ger per jaar. Het is de bedoeling dat zowel het Nederlandse als het Britse koninklijk huis is ver tegenwoordigd. Rond 3 oktober volgt dan een uitwisseling van Oxford naar Leiden. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan verschijnt er een een jubileumboek. Het is overigens niet de bedoeling dat tussen maart 1996 en oktober van dat jaar niemand iets van de stedenband merkt. Filemon en Hans Ladan, eveneens lid van het Leiden-Oxford Comité, voorspellen dat beide steden in de tussenliggende periode zul len bruisen van de activiteiten. „We denken aan speciale mark ten. Ook willen we hotels en restaurants inschakelen om ty pisch Engelse gerechten op de menukaart te zetten. In Oxford gebeurt het omgekeerde." Leid se hutspot in Oxford dus. File mon denkt aan evenementen als de Lakenfeesten en Leiden Culinair om deze activiteiten in te passen. Al in een gevorderd stadium is het overleg met het Ashmolean Museum in Oxford. Daar zal in 1996 een zaal met Hollandse meesters worden in gericht. Het Ashmolean heeft al een groot aantal Hollandse kunstwerken in bezit, maar die zijn verspreid door het gebouw. Mogelijk wordt deze bestaande collectie tijdelijk aangevuld met werken van Hollandse (Leidse) meesters, die in het bezit zijn van stedelijk museum De La kenhal. Gepoogd wordt ook en kele Rembrandts aan Oxford uit te lenen. Er zijn fraaie namen en kreten voor: verder verstedelijken, in- breiden, bouwen in bestaande wijken. Het komt allemaal op hetzelfde neer. Steeds meer open, veelal groene plekken wijken in Leiden voor woningbouw. Kortomx Leiden versteent. Als het aan de politiek ligt, gaat dat voorlopig nog wel even door. Tenzij de Leidse kiezer zijn stem verheft. Bijvoorbeeld via een re ferendum over het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. 'Bouwen in bestaande wijken' heette de nota waarmee de toen malige PvdA-wethouders D. Tesselaar en J.Peters in 1987 de boer opgingen. Daarin werden 36 plaatsen aangewezen waar mogelijk huizen konden worden gebouwd. De helft van die plek ken viel na de inspraak af, maar alle andere plekken zijn bijna volgebouwd. In vrijwel alle ge vallen tegen de zin van de buurtbewoners in. De gemeente zoekt ook naar andere plaatsen voor huizen. Een van die plekken is de tuin van het Koninklijk Militair In validenhuis. Ook in dit geval verzetten omwonenden zich. Zij hebben in hun strijd tegen de plannen gekozen voor een refe rendum. Een verzoek voor het houden van zo>? volksraadple ging moet minimaal met 1500 handtekeningen worden onder steund. In tweede instantie - als de gemeenteraad het verzoek honoreert - moeten er nog eens 3.000 handtekeningen op tafel komen. Het referendum is een zwaar middel in een poging het bouw plan aan de Hoge Rijndijk tegen te houden. Een uitspraak over dit bouwplan mag echter ook gezien worden als een aanzet tot een nieuwe discussie over het verder verstedelijken van Leiden. Het beleid dat aan de verstede lijking ten grondslag ligt, dateert van 1987. De druk om te bouwen in Lei den zeifis groot. Hoewel al meer dan tien jaar met regiogemeen ten wordt gediscussieerd over grote bouwplekken buiten de stad, heeft dat nauwelijks tot af spraken geleid. De vraag waar om Leiden verder moet verste nen, terwijl in vele regiogemeen ten voldoende ruimte is voor woningbou w op grotere schaal is daarom uiterst actueel. Het is bovendien een vraag stuk dat Leidenaars bezighoudt, gezien de vele bezwaren die te gen elk nieuw bouwplan worden ingediend. De Leidse raadsleden hebben met die bezwaren de laatste jaren weinig rekening ge houden. De vraag of Leiden door moet gaan op de huidige weg en de ICrija, ik wil een referendum over het bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 en omgeving en daarmee over het beleid de stad steeds verder vol te bouwen met woningen. Naam:j Adres:I Woonplaats: Datum:I I Handtekening:j Bon in envelop opsturen naar Leidsch Dagblad, La.v. redactiesecretariaat, antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden (geen postzegel nodig) Notabenc: alleen Leidenaars die kiesgerechtigd zijn, kunnen de Leidse I gemeenteraad verzoeken om een referendum. Alleen z(j kunnen de bon inzenden. tuin van het Invalidenhuis moet bebouwen legt de redactie van het Leidsch Dagblad in samen werking met omwonenden van het Koninklijk Militair Invali denhuis aan u, de kiezers, voor. Het is bij uitstek een vraag waarop u met een simpel 'ja' of 'nee' kunt antivoorden. Het Leidsch Dagblad besteedt de komende weken extra aan dacht aan het referendum en zal de bon die bij dit artikel staat enkele malen herhalen. Leidse burgers, die mogen stemmen, kunnen het verzoek een referen dum uit te schrijven ondersteu nen door de bon ingevuld op te sturen naar het antwoordnum mer. Een postzegel is niet nodig.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13