CA Tropische kwal niet zeldzaam PRIJSBEWIJS AANBIEDINGEN ZIJN NU: De tact van de paus De halve waarheid van D66 Oegstgeest Schrijvende Lezers Bomen aan Vijf Meilaan Plaatje geeft zelf antwoord Objectief blad 2 voor 49.- 5 voor 10.- 2 voor 59.- DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 1lDI1 In het Leidsch Dagblad van vrij dag 5 augustus jl. trok een be richt op de voorpagina mijn aandacht dat medewerkers van het Hoogheemraadschap van Rijnland een tropische zoetwa terkwal hadden aangetroffen in de Reeuwijkse Plassen. Een in Europa zelden voorkomend kwalletje volgens de schrijver Rudolf Kleijn. Bij biologen zou het kwalletje bekend zijn onder de naam craspedacastata sover- byi. Even verder in het stukje wordt de conclusie getrokken, gelet op het feit dat het kwalle tje ook gesignaleerd is in de Haarlemmermeer, dat het toch vrij algemeen voorkomt in de Hollandse wateren. Gaat het hier nu om een bij zondere waarneming? Het ant woord hierop moet zijn: neen. Het zoetwaterkwalletje, waar van de wetenschappel-'ke naam Craspedaciista sowerbii is. is in 1880 door de Engelse zoöloog Rav Lankester in een aquarium gevonden en beschreven. Zo'n 64 jaar geleden is het kwalletje al in Nederland ontdekt. In de collectie van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum in Lei den staan geconserveerde exemplaren uit 1930, die gevon den zijn in de Maas bij Neer en in 1932, jawel, in de Reeuwijkse Plassen. Vooral bij een warme zomer, als de temperatuur van het wa ter flink oploopt, neemt het aantal kwalletjes snel toe. Het is dus eigenlijk niets bijzonders dat juist nu, met dit warme weer, de kwalletjes van deze po liep gevonden worden. De dier tjes hebben een poliepen- en medusen-generatie. De kwalle tjes snoeren zich af van de po liepen. Vooral de poliepen zijn wat moeilijk te ontdekken, ze zitten vast op bodemmateriaal en zijn dikwijls bedekt met een laagje detritus. Het ligt dus meer aan het warme weer - de kwalletjes nemen in aantal snel toe, meer controle van de wa terkwaliteit, dus meer kans op het vangen van de kwalletjes - dan aan het feit dat het kwalle tje zeldzaam voorkomt. Tot slot, de verspreiding van het zoetwaterkwalletje is zeker niet beperkt tot de Hollandse wateren, het komt ook voor in Friesland, Gelderland, Utrecht en Limburg. Zoals in diverse kranten wordt geopperd voor een referendum voor de monumentale bomen bij het Militaire Tehuis (Hoge Rijndijk), zal dit zeker gelden voor de bomen van de Vijf Meil aan. De gemeenteraad van Leiden zal dit tegenover zijn burgers verplicht zijn, zelfs de uitslag van dit referendum zal voor hem bindend moeten zijn, daar iedere burger, onder wie ook de bezwaarmakers, ongevraagd de kosten voor het kappen van de 58 bomen aan de Vijf Meilaan betaalt. De kosten welke betrek king hebben op de kapvergun- ning zijn geraamd op bijna 2 ton en komen ten laste van de gemeenschapsgelden. Deze kosten worden niet verhaald op het bouwplan, zelfs niet gedeel telijk. Hiermee wordt, ondanks de vele bezwaren van de gedu peerden c.q. belanghebbenden- betrokkenen, het bouwplan Vijf Meilaan ten koste van alles doorgedrukt. De gemeente Leiden tracht tevens iedereen om de tuin(bo- men) te leiden door onder meer in de bouwvergunningen op te nemen dat één bedenking c.q. bezwaarschrift is ingediend, zonder enige vermelding van dat dit bezwaarschrift namens de grote meerderheid van de gedupeerden van en nabij de Valeriusstraat en de Mozart- straat is getekend. Hieruit kan worden geconcludeerd dat de gemeente lak heeft aan be zwaarmakers, zeker diegenen die een eenheid vormen, en wil dit zelfs in de stukken in enkel voud afdoen. Niet D66 maar Leefbaar Oegst- geest signaleerde onjuiste gang van zaken Alweer enkele weken geleden - 28 juli - stond er in het Leidsch Dagblad een bericht onder de kop ,,D66 hekelt besloten dis cussie over de Broek- en Si- montjespolder". Wat is er aan de hand? 4 juli had er een besloten raadsvergadering plaats. Bij de aanvang van de vergadering vroeg D66 naar de status van de bijeenkomst. Het antwoord van de voorzitter (burgemeester) luidde dat het een consulteren de vergadering betrof met een peiling naar het politiek draag vlak van de voorstellen. Dit ant woord werd door D66 geaccep teerd. Het is dus zeker niet zo dat D66 bezwaar maakte, zoals D66 nu beweert. Leefbaar Oegstgeest heeft - het zij ook hier ruiterlijk erkend - laat ge constateerd dat de gehele gang van zaken in strijd is met de ge meentewet. (Voorzitter (burge meester) en gemeentesecretaris moeten er overigens in het bij zonder op letten dat de wet ge handhaafd wordt). Leefbaar Oegstgeest heeft op 10 juli alle fracties uitgenodigd gezamenlijk schriftelijk bezwaar te maken tegen de gevolgde procedure. Alle fracties (behou dens de WD, door vakantie niet bereikbaar) wezen dat voorstel af. Dus ook D66. Alleen Leef baar Oegstgeest stuurde dus op 11 juli een brief aan B W, waarin uiteen werd gezet dat er in strijd met de gemeentewet gehandeld was en liet tegelijker- Venz vond hagelslag niet uit Naar aanleiding van het artikel van de hand van Ian Witting in de katern Leven en Wonen van maandag 1 augustus j.l. over de Venz-fabriek het vol gende. U schrijft, dat de chocolade- hagel pas in 1936 werd uitge vonden door zoon Gerard de Vries. Ik neem aan dat u hier bij de geschiedschrijving van de Venz-fabriek navolgt. Een en ander is echter volstrekt onjuist. 'Hagelslag' bestond al langer en is - zo u wilt - niet uitge vonden door Venz maar door de toenmalige Koninklijke ca cao- en chocoladefabrieken de Erve H. de Jong N.V. te Wor- merveer. Het was zelfs tot voor enkele jaren een gedeponeerd handelsmerk van de De Jong- fabrieken. Andere fabrieken mochten de zo ingeburgerde naam 'hagelslag' dan ook zelfs niet gebruiken. De concurren tie bedacht dan ook namen als chocoladekorrels of iets derge lijks. Dat Venz in 1936 tenslotte geslaagd is zelf ook een procé dé te ontwikkelen om een na maak-hagelslag te maken kan overigens wel kloppen, maar laat Venz de uitvinding noch de naam claimen. Die was van de toenmalige De Jong-fabrie- ken - toen de oudste cacao- en chocoladeindustrie in dit land - opgericht in 1791. De fabrieken van De Jong staakten aan het eind van de vijftiger jaren de productie in Wormerveer. In het ontstane hagelslag-gat is Venz - met succes naar nu blijkt - ge sprongen. Als lezer van het Leidsch Dag blad bekijk ik altijd met genoe gen de dagelijkse foto van Wim Dijkman, die hiervoor onze re gio doorkruist. Zo vond ik in de krant van 2 augustus de foto van de boerde rij Remigius Bavo onder Koude kerk, waarbij de vraag werd ge steld waar die naam vandaan- komt. Nu doet zich het verras sende feit voor, dat het plaatje zelf het antwoord aandraagt. De ongetwijfeld katholieke stichter van de boerderij heeft op de voorgevel niet alleen de datum laten aanbrengen (1 Oc tober 1888) maar ook de namen van de op die dag vereerde hei ligen. Sinds de middeleeuwen wordt in de kerk op 1 oktober algemeen Sint Remigius ge vierd, die echter in de noord- en zuid-Nederlandse kuststreken moet wijken voor de daar ver eerde Sint Bavo (kerken te Haarlem, Gent, enz.). Mr. W. Downer, Leiden. Paus Johannes Paulus II heeft de feloinstreden voormalige Oostenrijkse president en oud- Wehrmachtsofficier in de Bal kan, Kurt Waldheim, onder scheiden met de Gouden Keten tot Ridder in de Orde van Pius XI. Deze hoogste onderschei ding is hem in Wenen uitgereikt door de nuntius, aartsbisschop Donato Squicciarini en waar voor? U raadt het nooit, voor de bijzondere waardevolle dien sten voor het algemeen welzijn van de mensheid, zoals vorige week in het Leidsch Dagblad stond. Daar Waldheim bijna nergens meer werd ontvangen en vrijwel werd genegeerd, heeft e.e.a. terecht een golf van protest uitgelokt. Alsof de kerk al niet genoeg problemen heeft; óók deze blunder nog. Deze Paus had al eerder ontactische plannen. Zo be stond vorig jaar het plan, Paus Pius XII (1939-1958) zalig te ver klaren. Op 13 mei 1993 schreef ik al in uw krant, dat men er goed aan zou doen zijn houding tijdens de oorlog hierbij te be trekken. Deze was, op z'n zachtst uitgedrukt, zéér laak baar. Zulke daden en plannen zul len de kerk geen goed doen en de Joodse gemeenschap, oor logslachtoffers en oud-verzets mensen zullen dit niet in dank afnemen, deze Pauselijke blun ders. H.J. Maas, Leiden. Tot nu toe lazen wij naast een landelijk dagblad een redelijk objectief regionaal dagblad. Wij hopen dat dit zo blijft, maar denken af en toe een abonne ment op 'De Telegraaf te heb ben als we de column van Pim Fortuyn lezen. Houdt u hem nog lang aan? Fam. C. de Haas, Rijnsburg. N BRANDENBURG. 071 -3564& Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woonplaats vermelden, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor inge zonden brieven in te kor ten en plaatsing van brie ven te weigeren. Leiden heeft geen schoon heidsprijs verdiend met het bouwplan Vijf Meilaan, maar zal zeker de mispoesprijs win nen. De waakhond van de ge meente ligt nog steeds op de loer, maar heeft nog niet gebe ten, ondanks dat de gemeen schapstegoeden door de kap- vergunning Vijf Meilaan worden verminderd met bijna 2 ton. Verondersteld kan worden dat één of andere heffing dit tekort moet aanzuiveren, zoals bij voorbeeld reclamebelasting. De gemeente Leiden zal er ook geen enkele moeite mee heb ben om een nieuwe heffing te verzinnen. Ten onrechte worden de be zwaarmakers van de Vijf Meil aan aangesproken dat zij ten laste van de gemeenschapsgel den bezwaar maken tegen de plannen en de daarbij behoren de vergunningen. Alle gedu peerden van en nabij de Valeri usstraat en de Mozartstraat be talen uit eigen middelen bij aan deze procedure tegen de ge meente. Indien zij ten koste van alles het bouwplan wil door drukken, zijn wij uiteraard niet verantwoordelijk voor deze kos ten. Elke boom aan de Vijf Meil aan en iedere burger van de ge meente moet bespaard blijven wat zij thans ten uitvoer wil brengen, zodat ook de toekom stige wethouder(s) in de volgen de decennia op dit punt niet hoeft te betreuren wat zijn voorgangers van Leiden hebben tijd weten dat spoedig een ech te, legale raadsvergadering over het onderwerp Broek- en Si- montjespolder gehouden moet worden. De andere fracties kre gen een afschrift van deze brief. D66 wist dus van de hoed en de rand toen de fractie pas op 27 juli schriftelijk vragen stelde en die vragen ook aan de pers stuurde. Het was wel zo eerlijk geweest tegenover de burger als D66 zich niet beperkt had tot de halve waarheid. D66 stelt in de vragen aan B W ervan uit te gaan dat de echte keuzes nog gemaakt moeten worden. Waarom die opmer king? Op 18 maart 1993 besloot de raad, met D66 tegen, in prin cipe mee te werken aan bebou wing van de Broek- en Si- montjespolder (het zogenaam de "ja, mits besluit"). Dat was overigens wel een maand vóór provinciale staten besloot de Broek- en Simontjespolder defi nitief als bouwlocatie aan te wijzen. Hoe kan D66 nu zeggen er van uit te gaan dat de echte keuzes nog gemaakt moeten worden? Wordt de kiezer/bur ger hier op het verkeerde been gezet? Kennelijk wil D66 'scoren'. Dat mag, maar met deze poli tieke stijl is 't verwerpelijk. De kiezer in Oegstgeest liet dat oor deel al bij de raadsverkiezingen jl maart weten. Mr. J.J.L. de Soeten, fractievoorzitter Leefbaar Oegstgeest, Heren Body warmers Herenslips Pantalons Dames XL Collectie T-shirts en/of leggings 2 voor 59.- Rokken Pantalons Poncho's 2 voor 59.- 2 voor 69.- 2 voor 29.- Kinderen Meisjes en jongens singlets 2 voor 19.- Meisjes en jongens broeken 2voor 39^ Baby jeans 2 voor 19' C&öi U tbcA ito&ideiiyex!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14