Bisschop Rwanda: geen verwijten J m J fff Evangelische Alliantie pleit voor 'verzoening' in Angola Kerk Samenleving Bisschop Haïti roept op tot vertrek militairen 2 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 BUITENLAND KORT Geboortenbeperking 1 Honderdduizenden Filipij- nen hebben onder leiding van kardinaal laime Sin ge demonstreerd tegen geboor tenbeperking. Het was één van de grootste demonstra ties in de hoofdstad Manila sinds 1986, toen de vorige president Ferdinand Marcos werd weggejaagd. Maar er waren bij lange na niet de één miljoen demonstranten die de Rooms-Katholieke Kerk had aangekondigd. De politie schatte het aantal aanwezigen op 220.000, van wie de helft kinderen. De Rooms-Katholieke Kerk pro testeert op de Filipijnen ook tegen de ontwerptekst van het slotdocument van de ko mende VN-conferentie over bevolking en ontwikkeling, die de volgende maand in Cairo wordt gehouden. ,,Wij verwerpen het cultureel im perialisme van deze organi satie, die onze religieuze waarden wil inruilen voor demografische doeleinden", zei Sin. Op spandoeken ston den leuzen te lezen als 'Cairo is het werk van de duivel' en 'Geld voor onderwijs in plaats van condooms'. Geboortenbeperking 1) Sin bad dat 'God ons zal be schermen in deze wereldoor log tegen onze baby's en kin deren en dat Hij ons zal be vrijden uit de ketenen van deze nieuwe dictatuur'. Hij uitte scherpe kritiek op de re gering van Fidel Ramos, de eerste protestantse president van het overwegend rooms- katholieke land. Ramos is voorstander van geboorten beperking. De Filipijnen heb ben met 2,4 procent een van de hoogste geboortecijfers in Oost-Azië. Een meerderheid van de bevolking heeft vol gens recente enquêtes geen bezwaren tegen het gebruik van voorbehoedmiddelen. Zulke enquêtes zijn volgens Sin gebaseerd op 'ondoor dachte' meningen. Verder hekelde hij de verspreiding van condooms. „Ook de ziekte aids rechtvaardigt niet het masaale gebruik van condooms door onze jonge ren", aldus de kardinaal. Joods centrum Een dure rk-school in Buenos Aires wil niet dat joodse organisaties hun in trek nemen in een gebouw tegenover de school. Na de bomaanslag op het joods centrum op 18 juli, waarbij 95 mensen de dood vonden, willen de joodse organisaties zich vestigen in het Mare Chagall-centrum, dat tegen over het Lasalle College is ge legen. Uit wees voor een nieuwe aanslag hebben eerst de ouders en vervolgens het bestuur van de school, voor kinderen uit traditionele en welgestelde rk- gezinnen, zich tegen de komst van de joodse organisaties gekeerd. Die kunnen zich beter vesti gen in een nieuwe kantoren- wijk op een vroeger haven terrein. Dat gebied ligt echter op grote afstand van de wijk met de meeste joden wonen. „Willen sommige Argentij nen dat er weer een joods ghetto komt", zo waagt Mi guel Steunemann zich af. Hij behoorde tot de joden die met de ouders en het school bestuur over deze kwestie heeft overlegd. Sinds de aan slag zijn de joodse gebouwen in Buenos Aires zwaar gebar ricadeerd. In de stad is niet alleen de discussie over het gevaar van terroristische aanslagen op gang gekomen, maar ook die over het antise mitisme, dat in traditionele rooms-katholieke kringen nogvelig tiert. 'Kerken niet mede-verantwoordelijk voor massamoorden De Rwandese bisschop Ka- libushi verwerpt het verwijt van de Wereldraad van Kerken dat de kerken in Rwanda medeverantwoor delijk zijn voor de massa moorden. De bisschop van Nyundo noemt het verwijt 'goedkoop'. ,,Daar voel ik me niet door aangespro ken." den bosch/castelgandolfo De bisschop zei dit na afloop van de door hem geleide eucha ristieviering in de Sint Janska thedraal in Den Bosch. Paus Jo hannes Paulus II had zondag 14 augustus uitgeroepen tot we reldgebedsdag voor Rwanda. Een delegatie van de Wereld raad had afgelopen weekeinde bij terugkeer uit Rwanda gezegd dat de kerken in Rwanda hun geloofwaardigheid hadden ver loren omdat ze gemene zaak met het afgezette regime had den gemaakt. „Er zijn altijd contacten met de overheid", zegt de 75-jarige bisschop. „Maar de kerken zijn zeker niet voorgetrokken. Wij werden ook verrast door de uitbarsting van geweld. Het was een complot van politici, waar de kerk buiten stond. De burgeroorlog is het werk van de duivel." Mgr. Kalibushi verblijft sinds kort met elf priesters, een frater en twee seminaristen uit zijn bisdom in Helvoirt in het confe rentieoord Emmaüs van de stichting Getuigenis van Gods Liefde. Daar komen de geestelij ken, zowel Hutu's als Tutsi's, op verhaal van de verschrikkingen die ze hebben meegemaakt. Zelf heeft bisschop Kalibushi geheel uitgekleed op de rand gestaan van het graf dat al voor hem was gedolven, wachtend op het dodelijk schot. Een kolo nel haalde hem weg. Tien we ken lang zat hij vervolgens met de overige leden van deze groep Rwandese vluchtelingen in opvangkampen aan de Zaïrese grens. opgesloten in een huis. Daarna konden ze naar Burundi gaan. Nieuwe kleren Op verzoek van Wil Visser, echt genote van Hans Visser van de Stichting Vraag en Aanbod, be middelde bisschop Ter Schure van Den Bosch bij hun komst naar Nederland. Bisschop Schruers van het Belgische dio cees Hasselt betaalde de vlieg reis, terwijl Mensen in Nood het verblijf in Helvoirt financiert. Andere religieuze organisaties hebben de aanschaf van nieuwe kleren mogelijk gemaakt. „Op Schiphol kon de bagage van de hele groep op één karretje", zegt Hans Visser. Van de 70 priesters in zijn bis dom zijn er 32 vermoord, zegt mgr. Kalibushi. Voorzover be kend zijn er in heel Rwanda drie bisschoppen, 70 priesters en ongeveer 50 religieuzen en hon derdduizenden gelovigen ge dood. Bij het uitbreken van de gewelddadigheden in april was ongeveer 80 procent van de 7,5 miljoen Rwandezen lid van een kerk, van wie 90 procent lid van de Rooms-Katholieke Kerk. De paus heeft in mei erkend dat onder degenen die de gru weldaden aanrichten, 'ongeluk kigerwijs' ook rooms-katholie- ken zitten. Die zullen zich voor hun wandaden moeten verant woorden, zei de paus. Ook mgr. Kalibushi wil dat de schuldigen voor het gerecht worden ge sleept. Hij hoopt dat daardoor de vrede met een grote V dich terbij mag komen. De wereldgebedsdag is een kans om God nederig te vragen te helpen bij de wederopbouw van Rwanda, zegt de bisschop. Eerst moet God de harten weer heel maken. „Wij kunnen daar bij als instrumenten van verzoe ning dienen." Hij hoopt op de edelmoedige steun van de gelo vigen in Nederland. Zij voor Rwanda en de kerk aldaar bidden en verder kunnen ze materiële steun verlenen, zegt bisschop Kalibushi bescheiden. „Bij de opbouw moeten we he lemaal opnieuw beginnen. Er is geen kerk heel gebleven." Wijsheid In zijn vakantieoord Castelgan- dolfo deed de paus zondag een beroep op de strijdende partijen in Rwanda zo snel mogelijk vre de te sluiten. „Nu meer dan ooit zij zich redelijk tonen zich met wijsheid inzetten >r het welzijn van allen." Kritiek Zwitserse protestanten op bijzondere status Vaticaan epd De kerken in Angola moeten meer doen voor ver zoening in het land dat al achttien jaar door een burgeroorlog wordt geteisterd. Dat zegt Gerard Verbeek, die sinds 1992 als ontwikkelingswerker voor het evangelische hulporganisatie TEAR fund in Angola werkt. Hij is met zijn vrouw Anneke voor korte tijd terug in Nederland. De kerken zouden de opdracht van Christus, dat ze 'zoutend zout' moeten zijn, ook in politiek opzicht gestalte moeten geven. Dat gebeurt erg weinig, zegt Verbeek. Voor een deel is dat te ver klaren uit angst omdat in Angola politieke uit spraken heel vervelende gevolgen kunnen heb ben, voor een ander deel uit slechte communica tiemogelijkheden. Eerlijk zeggen Het is volgens Verbeek heel belangrijk als in het diep verdeelde land kerkelijke delegaties van bei de kanten met elkaar zouden praten. Er zijn over en weer veel vooroordelen. Als mensen bij elkaar gebracht zouden worden, over hun angst spreken en eerlijk zeggen wat ze van elkaar vinden, zou dat de meningsvorming van de mensen positief beïnvloeden. Zulk werk is naar de mening van Verbeek een heel belangrijke rol voor de kerken. Verder moeten ze proberen door de eenzijdige informatievoorziening heen te breken. Ze moeten de mensen informeren wat er echt in het land aan de hand is. Verbeek erkent dat dit erg gevoe lig en moeilijk is. „Maar Gandhi en Martin Luther King gingen ook de barricades op. Waarom hou den de kerken geen gebedsmars door de hoofd stad Luanda?", zo vraagt de ontwikkelingswerker zich af. Op een conferentie in mei over kerk en politie ke veranderingen in Afrika/Angola, georganiseerd door de Evangelische Alliantie van Angola (AEA), beleed de kerk zelfs haar schuld. Zij verontschul digde zich dat haar stem zwak was geweest toen zij die duidelijk had moeten laten horen om het onrecht aan te klagen en stelde dat ze zich „als ambassadeur van Christus" standvastiger had moeten inspannen voor verzoening. De kerk is bijna de enige maatschappelijke or ganisatie in Angola die functioneert. Dat was voor de Verbeeks een belangrijke reden om ontwikke lingswerk te doen via een kerkelijke organisatie. In 1992 werden zij door TEAR fund uitgezonden naar Angola, waar ze in dienst van de AEA wer ken. Als ontwikkelingsadviseur en verpleegkundige zijn ze in dienst van het overkoepelend orgaan van tien protestantse kerken in Angola. Ze geven deze organisatie advies en helpen fondsen te wer ven, maar de lokale leiders bepalen uiteindelijk het beleid. Dat is voor Gerard en Anneke van groot belang. Hun doel is dat zij na een paar jaar overbodig worden. Helpen Deze doelstelling sluit goed aan bij die van TEAR (The Evangelical Alliance Relief) fund, die de evangelische en orthodox-protestantse christe- •nen vertegenwoordigt in de tien samenwerkende Nederlandse hulporganisaties. Het fonds, dat vo rig jaar twintig jaar bestond, biedt via kerken en christelijke organisaties hulp ongeacht geloof of ras. Onder het motto 'mensen helpen zichzelf te helpen', en het stelt het structurele ontwikke lingswerk op de eerste plaats. Om te voorkomen dat de westerse ontwikkelingwerkers een machts positie krijgen in hun gastlanden, betaalt TEAR fund alleen hun reis en verblijf. De fondsen om projecten mee te financieren, moeten door de lo kale organisaties geworven worden. Zij kunnen uiteraard wel gebruik maken van de contacten die de westerlingen hebben in hun land van her komst. De Zwitserse kerken hebben kritiek geuit op de bijzondere internationale status van de Rooms-Katholieke Kerk. Naar aanleiding van de komende we- reldbevolkingsconferentie in Caïro, waartegen het Vaticaan heftig te keer gaat, heeft de bond van protestantse kerken in Zwitserland er gisteren voor ge pleit dat in internationaal ver band de religies op één lijn wor den gesteld. De Rooms-Katholieke Kerk mag volgens de Zwitserse pro testanten niet langer als enige geloofsgemeenschap een vol kenrechtelijke status hebben. In de huidige situatie kan de RK Kerk de ethische discussie over de overbevolking met diploma tieke middelen beïnvloeden, al dus de eedgenoten. Met haar houding over ge boortenbeperking houdt de RK Kerk een 'menswaardige' ont wikkeling van de wereldbevol king tegen. Daarmee blokkeert het Vaticaan ook een consensus over het slotdocument van de conferentie, zegt de Zwitserse bond van protestantse kerken. Als staat heeft het Vaticaan de status van waarnemer bij de Verenigde Naties. Daardoor is de RK Kerk in de gelegenheid als enige religieuze instantie deel te nemen aan de conferen tie, die een plan wil vaststellen om de groei van de wereldbe volking tegen te gaan. De Haïtiaanse bisschop Willy Romelus heeft opnieuw opge roepen tot het vertrek van de militaire junta. Romelus staat bekend als de enige pro-demo cratisch bisschop onder de con servatieve rooms-katholieke hi ërarchie in Haiti. In verschillen de kerken liet hij afgelopen zon dag een boodschap voorlezen, waarin hij zijn collega-bis schoppen opriep te bidden dat de Haitianen onder het juk van de militairen zullen uitkomen. Romelus herstelt momenteel in New York van een hartopera tie. Hij zei dat de misere in Haiti regelrecht het gevolg is van de staatsgreep in 1991 tegen presi dent Jean-Bertrand Aristide. De militairen en hun aanhang vor men een machtskliek die de rest van de bevolking gegijzeld houdt, aldus de bisschop. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON IK WOU ZO VLÜG MoeeuJK fcUK W0RD6M. BhJ A4DNJ VADER ZSi ALTUD EERL9K DUURT f+ET LATEST. Ét LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeveri) Damiate DIRECTIE B M. Essenberg, C P Arnold HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D Paauw, tel. dag. S 15. of per post. HOOFDKANTOOR: tooseveltstraat 82,23 Telefoon 071-356356 54.2300 AB Leiden Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefooi POSTAt Postbus TELEFAX 85,55 84,55 per |aar 329,30 328.30 klaohten^EZORG"^^3^ ma t/m vrij 18 00-19.30 uur, zat 10 00-12 00 uur. Tel. 071 -143241 HEINZ HET WEER Hollandsezomer Niet alleen in Europa heeft de hoogzomervan 1994 indruk ge maakt. Grote delen van de Verenig de Staten kregen te maken met een combinatie van veel warmte en een zeer hoge luchtvochtigheid. De maanden juni en juli waren in New York City het op één na warmste duo van deze eeuw. Evenals bij ons sprong de hoge nachttemperatuur in het oog, die in verhouding grote re afwijkingen opleverde dan de temperatuur overdag. De zeewater temperatuur langs de noordoost kust van de VS is door de warme zomer bijna tot recordhoogten ge stegen. Óp grond daarvan wordt bij de aanvang van het tropische orka nen-seizoen rekening gehouden met grotere stormactiviteit tot bo ven de 40e breedtegraad. Hoewel de wateren voor de Europe se kust ook duidelijk te warm zijn, hebben wij niets van deze tropi sche creaties te duchten. De ex- tropische depressies kunnen wel met de straalstroom meedrijven in de richting van West-Europa en voor veel wind en regen zorgen, maar voor stormen met tropische allures zou het zeewater een tem peratuur van minimaal 25 graden moeten bereiken. Het koudegolfje van de laatste dagen heeft het wa ter voor onze kust tot een niveau van 19 a 20 graden afgekoeld. Dat is nog altijd hoog genoeg om onda gunstige omstandigheden de buiicHEF heid langs de Noordzeekusten eej extra stimulans geven, evenals wind*en waterhoosjes, die de laatste week reeds werden gesignl leerd. De warmte, die vandaag even om de hoek kwam kijken, wordt snel afgevoerd, nu de west circulatie op de oceaan in vorm bj gintte komen. De doorbraak van oceaanstoringel naar het continent voltrekt zich in eerste instantie nog aarzelend. I Vanavond blijft het nog lang aang naam warm; de kans op onweer is vrij gering. Dat zomeravond-gevoe zal voorlopig wel niet terugkeren; een eerste front passeert morgen overdag met een plaatselijke bui, waarna een periode met westen-1 zuidwestenwinden op gang komt. Het kwik bereikt vanaf morgen geen hogere waarden dan 18 tot 22 graden. Een volgende depress arriveert donderdag bij Schotland en iswataktiever. Een band met regen of motregen komt langszij i de wind trekt aan tot krachtig. Tij dens het weekeinde is er nog geei uitzicht op herstel. Opklaringen zijn er wel, maar een bui is nooit ver weg. Zo lijkt de Hollandse zo mer zijn draai weer gevonden te hebben. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Perioden met zon. Morgen in het zuidwesten wolken velden en enige tijd regen. Maxima langs de westkust van ongeveer 14 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. In de omgeving iddag- tempe- 121 graden. D i Oslo r Perioden met zon Morgen in het zuiden wellicht be wolkt weer en hier en daar buiige regen. Middagtem- peratuur uiteenlopend 13 graden in het noorden tot 21 g- het zuiden. Denemarken: Vandaag zonnige pert en droog. Morgen king en later buiige regen. Middagtem peratuur ongeveer 21 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Tamelijk wisselvallig weer met flink wolken en van tijd tot tijd enkele bun Vooral in zuidoost-Engeland ook ge geld zon. Middagtemperatuur van graden langs Schotland t België en Luxemburg: Vandaag eerst nog flinke z Londen. Dl WO DO o% 50 30 30 a Neerslagkans 20 40 40 6 Minimumtemp. 13 11 1 Middagtemp. 22 20 18 2 Wind zo3 w4 zw5 weersbui. Maxima vandaag rond 22 gra den. morgen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: WEERRAPPORTEN Middagtemperatuur van daag van 24- graden bij Rennes tot dichtbij 30 in de buurt van Annecy; morgen iets lagere maxima Langs de WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.25 Zon onder 20. Maan op 18.21 Maanonder02. Waterstanden Katwijk Hoogwater23.58 12.49 Laag water 07.56 20.26 westkust misschien ook er velden. Droog. Middagter het algemeen tussen 25 en Spanje: Weerrapporten 15 augustus 20 u 30 gra het noorden nu en dan wolkenvelden en plaatselijk een bui, misschien met onweer. Verder droog en veel zon. Mid dagtemperatuur langs de stranden onge veer 31 graden, in het Spaanse binnen land plaatselijk boven de 35 graden, langs de Golf van Biskaje maxima om streeks 21 graden. Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Op de zuidstran- peratuur rond 28 graden; later iets war- Verder naast zon ook flink wat wolken velden en toenemende kans op buiige regen, misschien met onweer. Maxima van 23 graden in Les Landes tot iets bo ven de 30 ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon maar ook stapelwol ken en morgen een kleine kans op een bui. Maximumtemperatuur ongeveer 33 Italië: Vrij zonnig. In het noorden nu en dan ook wolken en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 28 graden in het noorden tot wellicht 38 graden lokaal in de zuidelijke helft. Griekenland en Kreta: Zonnig. Boven de Egeïsche zee nu en dan harde noordelijke winden. Maxima meest tussen de 31 en 36 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Langs de westkust tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur vlak aan zee van 31 graden rond de Dardanellen en op Cyprus; ten oosten van Antalya iets Duitsland: Vandaag flinke zonnige perioden. Mor gen meer bewolking en kans op een re- gen- of onweersbui Middagtemperatuur van ongeveer 21 graden in het noorden tot iets boven de 25 in het zuiden en Zwitserland: Vandaag flinke zonnige perioden, wel kans op een lokale onweersbui. Morgen geleidelijk bewolkt en overal kans op buien, mogelijk ook onweer Middag- temperatilrur van 25 graden aan de noordzijde van de Alpen tot plaatselijk 29 graden aan de zuidzijde. io 13 26 21 0 w 3 20 8 0. iw3 32 23 0, w3 25 15 0 w3 34 27 0.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12