-Verdeling zetels zal "ftr yvuurwerk opleveren Leidsch Dagblad BOSPEEN EN VARKENSLEVER. Dood Hopman 'badkamerongelukje' Nederlandse primeur voor Jos Verstappen GOED NIEUWS i=SST Van den Broek in race voor topfunctie NAVO Pratend schilderij plutonium Smokkel van BEL: 071-128030 Woodstock: Back to the future foligno edwin struis kees van der linden Door 'simpel Hollands' te denken, heeft de Stichting Inzet Reddingshond Nederland het mysterie rond de vermiste pastor Jan Hopman opgelost. Het stoffelijk overschot van de Overveense priester werd gisteren om 10.30 uur aangetroffen, slechts enkele meters verwijderd van een gemarkeerde wandelroute voor toeristen op de berg Stasso di Pale, vlakbij het plaatsje Foligno (Italië). Met een Jack Russell-terriër, een golden retriever, een labrador en een rotweiler speurden vijf leden van de stichting sinds vrijdag in Foligno naar de vermiste pastor. In geval van vermissing wordt vaak een be roep gedaan op deze speurders en hun honden. Eerder speelden zij onder meer een belangrijke rol bij de zoektocht naar de ontvoerde Gerrit-Jan Heijn. Bij het zoeken naar Jan Hopman volgde de groep een route uit een toeristische wandelgids. Volgens Jos Kwekkeboom, een van de hondegeleiders, was zeker dat Hop man die gids in zijn bezit had. ,,Op zijn ka mer in het pension waar hij het laatst heeft gelogeerd, is een pagina uit dat gidsje ger vonden. Daarom zijn we de route uit dat boekje maar gaan volgen." De bewuste route loopt rondom de top van de berg Stasso di Pale en is gemar keerd met geverfde merktekens op de rots blokken. Volgens het onderzoeksteam zijn de paden goed begaanbaar, maar 'bezaaid met klein, vlijmscherp rotsgesteente'. Ook met goede bergschoenen loopt een geoe fende wandelaar het risico dat zo'n steen onder z'n voet wegschiet. Volgens Philip Modijefsky, een ander lid van de hondenbrigade, is de pastor 'ge woon uitgegleden en achterover op z'n hpofd gevallen'. „Hij moet op slag dood zijn geweest. In vakjargon noemen wij dat een badkamerongelukje. Ook een stukje zeep op de badkamervloer kan een dode lijke smak tot gevolg hebben." Vermoede lijk heeft de pastor zijn fatale val gemaakt toen hij naast het pad van het uitzicht ge noot. De speurders vinden het merkwaardig dat het lichaam van Jan Hopman onopge merkt veertig dagen lang op deze toch voor de hand liggende plek heeft gelegen. Het feit dat zij het stoffelijk overschot van de pastor binnen twee dagen gevonden hadden, verklaren zij uit 'op z'n Hollands puur nuchter je verstand gebruiken'. „De Italiaanse politie heeft de route nooit na gezocht", aldus Kwekkeboom, „omdat ze er van uit ging dat deze niet meer in ge bruik is. Maar dat is onzin, want de geverf de markeringen zijn twee jaar geleden nog HET WOORD IS AAN Simon Vestdijk Ik schrijf mijn romans altijd heel snel, omdat ik nieuwsgierig ben naar de afloop. VANDAAG PAGINA'S22 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur11 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info20 Programma's13 Regio9,10 Religie8 RTVShow12 Sport15,16,17,18,19 VANDAAG OOK WATERKRANT PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen PERIODEN MET ZON Heldere nacht en minimumtempe ratuur omstreeks 9 graden. Over dag perioden met zon en tot de avond droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Naar zuid oost draaiende wind, zwak tot ma tig, kracht 3 of minder. Verdien f 10,- schoon met Vernieuwde 0M0 Power. Zie advertentie verderop in deze krant. C y leiden dorith ligtvoet Het moest de bekroning wor den van het wielerseizoen, maar het liep uit op een desillusie. Acht wieleramateurs uit Leiden en omgeving zijn afgelopen weekeinde in een hotel in het Belgische Luik bestolen van acht racefietsen met een waar de van 2.500 tot 4.000 gulden. De acht renners vormen een vriendenclubje dat al vier jaar samen tochten rijdt. Bekroning van hun wielerseizoen is elk jaar het rijden van een klassieker, dit jaar Luik-Bastenaken-Luik. De fietsen bevonden zich in de nacht van vrijdag op zater dag in een busje dat buiten het hotel op een ommuurd terrein was geparkeerd. „Van buitenaf kon je niet zien dat de fietsen erin zaten", vertelt gedupeerde Jan de Koning, die zijn fiets pas twee maanden geleden had ge kocht. „Maar het was een busje met een Nederlands kenteken. Omdat vele Nederlandse ama teurs aan deze klassieker mee doen, wist de dief waarschijnlijk dat hij een grote kans van sla gen had als hij dit busje open brak." Dat het niet zo slim was om de fietsen in de bus te laten is duidelijk. Maar volgens De Ko ning hadden de acht mannen geen keus. „De hoteleigenaar had ons verboden de fietsen mee te nemen naar onze ka- Zaterdagochtend werd duide lijk dat het slot van de bus was geforceerd en dat de fietsen wa ren verdwenen. Eerst bleven de rijders nog redelijk kalm, omdat ze dachten dat hun reisverzeke ring zou uitkeren. „Maar even later lazen we de kleine lettter- tjes en wat bleek? In de polis staat dat diefstal uit een auto tussen elf uur 's avonds en ze ven uur 's ochtends niet wordt vergoed", meldt De Koning. De Leidenaar is bang dat het groepje uit elkaar valt, omdat bijna niemand het zich kan per mitteren direct een nieuwe fiets te kopen. Het minuscule Nederlandse Formule 1-verleden ontbeerde - tot voor gisteren - een spectacu laire uitslag. Jos Verstappen, de elfde Nederlander in de 44-jari- ge geschiedenis van het racege- weld, was in de Grand Prix van Hongarije eindelijk verantwoor delijk voor dat spectacel. De Limburger verdiende met zijn derde plaats vier punten voor de wereldtitelstrijd en was de eerste Nederlander ooit op het erepodium na een Grand Prix. Met die vier WK-pun ten komt de Limburger ineens op gelijke hoogte met Carel Godin de Be aufort, die met 28 Grand Prix- starts tevens Nederlands re cordhouder is. De Beaufort ver zamelde zowel in 1962 als 1963 twee WK-punten. Door in totaal vier zesde plaatsen. Het eerste punt veroverde de in 1964 tij dens de Grand Prix van Duits land verongelukte Nederlander op Zandvoort, dat toen nog een Grote Prijs mocht organiseren. De derde Nederlander die ooit punten voor het wereld kampioenschap veroverde, was Gijs van Lennep. Hij behaalde er twee, door in 1973 tijdens de Grote Prijs van Nederland en in 1975 tijdens de GP van Duits land als zesde binnen te komen. Rijders als Huub Rothengatter, tegenwoordig de manager van Verstappen, en Jan Lammers behaalden nooit punten. Ro thengatter startte in 25 Grote Prijzen, Lammers in 23. Bospeen, per bos Varkenslever, per 100 gram g®®® -75" Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 augustus a 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. India voert snel kinderbijslag in De regering van India wil een systeem van kinderbijslag in voeren om te bereiken dat ou ders hun kinderen op school houden in plaats van hen te la ten werken. In een toespraak bij de viering van de onafhankelijk heid van India, 47 jaar geleden, zei premier P.V. Narasimha Rao dat de invoering van kinderbij slag ertoe kan leiden dat twee miljoen kinderen stoppen met hun werk in bijvoorbeld de ta pijtindustrie. Westerse onder nemingen boycotten de pro- dukten van deze bedrijven om dat er zo veel kinderarbeid voorkomt. Leidsch 2 i. Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29.30) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: 2300 VB Leiden Of bel 071-128030 Na overlijden van Manfred Wörner ïwil- i 3.32iNAVO-topman Manfred Wör- krs.:Ler is zaterdag op 59-jarige leef- °P|tijd overleden. De Duitse secre- <as-itaris-generaal van het Noord- k.k. Atlantische bondgenootschap [vocht al twee jaar tegen darm- jkanker. Wömer maakte geen geheim van zijn slepende ziekte ■en liet de laatste maanden ver- d 4 [schillende keren verstek gaan ste-op belangrijke bijeenkomsten. 3rw Maar hij was vast van plan in l^jlseptember weer terug te keren 'Men zijn termijn tot 1996 uit te r opdienen. f De dood van Wörner veran- dert de vraag naar zijn opvol- ging van een indiscrete diplo matieke roddel in een acuut [probleem. Wörners functies zul- _Q len tof er een opvolger is wor- den waargenomen door onder- 9e* secretaris-generaal Sergio Ba- W6- llanzino. De afgelopen maanden 3ar-|werd al duidelijk dat verschil- ii n. [lende politici uit West-Europa slp- pel, belangstelling hebben voor de post aan het hoofd van het ambtelijk en diplomatiek appa raat van de zestien landen tel lende alliantie. Daarbij werd onder andere gedacht aan de Belgische minis ter van buitenlandse zaken Wil ly Claes, diens voorganger Mark Eyskens en de Nederlandse Eu rocommissaris Hans van den Broek. Daarnaast worden in het diplomatieke circuit de kansen hoog aangeslagen van VN-be- middelaar in Bosnië Thorvald Stoltenburg, de Nederlandse ex- premier Ruud Lubbers en de Italiaanse Qud-premier Amato. Lubbers heeft, in de weken voorafgaand aan zijn mislukte gooi naar het voorzitterschap van de Europese Commissie, al tijd heftig ontkend belangstel ling te hebben voor de NAVO- baan. Berichten in de Duitse pers noemde Lubbers' woord voerder zelfs 'smeerlapperij'. katwuk. De kunst stond zaterdag letterlijk op straat op de vijfde ver jaardag van Mimieks straatfestival in Katwijk. Een kletsend schilderij, een groentevrouw met wel zeer bijzondere vruchten in de aanbieding, clowns, jongleurs en andere potsenmakers maakten het centrum van Katwijk tot hun speelterrein. Voor de vijfde editie ging amateur-toneel vereniging Mimiek terug naar de basis: theater-acts vormden de hoofd moot. FOTO BEN DE BRUYN Kok en onderhandelaars beginnen aan invulling kabinet Wielerseisoen De Duitse politie heeft haar tot dusver grootste slag geslagen in de strijd tegen de internationale 'atoom-maffia'. De politie in de deelstaat Beieren maakte zater dag bekend dat zij woensdag drie mannen heeft gearresteerd die 300 gram plutonium, ge schikt voor het maken van kern wapens, het land wilden binnen smokkelen. De drie mannen, twee Spanjaarden en een Co lombiaan, waren met een lijn- vlucht uit Moskou naar Mün- chen gevlogen. Het materiaal hadden ze in een stralingsbe- stendige verpakking in een kof fer meegenomen. Aan boord van het vliegtuig bevond zich ook de Russische onder-minister voor kernener gie, Sidorenko, die door de Beierse regering was uitgeno digd. Aanvankelijk werd hij er van verdacht tot de smokkelaars te behoren, maar deze verden king kon niet worden hardge maakt. Formateur Kok en de onderhandelaars Bolkestein, Walla ge en Van Mierlo zijn vandaag begonnen met het verde den van de ministersposten. Daarover wordt nog het no- dige vuurwerk verwacht, aangezien verschillende depar tementen, zoals Binnenlandse Zaken en Justitie, bij meer dan één partij hoog op het verlanglijstje staan. Departe menten als Landbouw en VROM zijn juist niet erg in trek. WD-leider Bolkestein zei dit weekeinde niet uit te sluiten dat hij toch minister wordt. dat op Landbouw komt te ver vallen. WD-leider Bolkestein heeft dit weekeinde laten weten een ministerspost niet langer uit te sluiten. „Mijn voorkeur gaat uit naar het fractieleiderschap, maar er kan een moeilijke situa tie ontstaan waardoor ik het ka- biet in moet, al wil ik dat liever niet". Tot nu toe werd ervan uitgegaan dat Bokestein geen De persoonlijke invulling van de 1 posten komt pas later deze week officieel aan de orde. Vol gens Van Mierlo zijn er tot nu toe geen claims op departe menten gelegd. Het is zo goed als zeker dat PvdA en WD elk [vijf ministers zullen leveren en D66 vier. Naar verwachting ko men er tien staatssecretariaten, zitting wilde nemen in het kabi net-Kok. Er is de laatste dagen echter stevige druk op de WD- leider uitgeoefend om dat toch te doen. D66 en Pvda hebben Bolkestein liever in het kabinet, omdat zij dan meer steun van de WD-fractie voor kabinets voorstellen verwachten. D66-leider Van Mierlo zei za terdag niet uit te sluiten dat Bolkestein minister wordt. „Ik zou het trouwens ook heel ge zellig vinden, als hij in het kabi net komt". Een moeilijke situa tie waarop Bolkestein doelde kan zich voordoen als de WD er niet in slaagt een geschikte kandidaat voor het vice-pre- mierschap te vinden. De WD heeft daarvoor de 64-jarige oud minister en oud-informateur Gijs van Aerdenne op het oog, maar het is nog onduidelijk of deze hiertoe bereid is. Van Mierlo wordt zo goed als zeker minister. Bekend is dat hij het liefst naar Buitenlandse Za ken wil, maar in de D66-fractie is een stroming die de partijlei der liever op Binnenlandse Za ken ziet. Voor D66 is ook dat departement aantrekkelijk, ge zien de paarse plannen tot be stuurlijke vernieuwing die alom als D66-stokpaardje worden ge- Pagina 2: Scepsis en twijfel over paars, onderling beraad over namen ministers niet zonder gevaar. Pagina 3: Fracties geven groen licht, Wiegel en Nijpels uiten weer kritieke, Dijksma blijft tegen plannen studiefi nanciering MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 Fors salaris 3 Er is commotie ont staan over het jaarlijkse inkomen van de Amster damse korpschef Nordholt van 242.000 gulden. Bosnië 5 Europa dreigt de vre destroepen terug te trekken uit Bosnië als de VN-Veiligheidsraad het wapenembargo opheft. Schiphol tegen nieuwe norm schiphol» De directie van Schiphol is ver ontrust over de plannen van een 'paars' kabinet om te ko men tot een mogelijke verscher ping van de norm voor nachte lijke geluido verlast. „Verdere aanscherping van deze interna tionaal zeer streng geachte norm zou consequenties kun nen hebben voor de main- portstrategie van Schiphol", zo stelt de directie. Uit het vrijdag gepresenteer de akkoord blijkt dat een nieuw kabinet wil bekijken of de nor men kunnen worden aange scherpt. De Eerste Kamer moet de behandeling van de Lucht vaartwet opschorten. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40542 LOSSE NUMMERS 1,60 I Nog geen abonnee? ABONNEE; I-SERVICE Leidse Pleinpop /t /i Punkrock, grunge I I en folkssongs: het Leidse Pleinpop bood dit jaar voor elk wat wils. saugerties Bob Dy lan torent op een vi- deoscreen huizen hoog uit boven de duizenden die in naam van de zalige nagedachtenis van Woodstock I momen teel drie dagen lang verzameld zijn in Sau gerties nabij New York. „The times they are a-changing?" Op het eerste gezicht is er juist niet veel ver anderd. Evenals in 1969 treden de top pers van de roem ruchte jaren zestig op, zij het vanzelf sprekend ouder, grij zer en misschien wel wijzer geworden: Joe Cocker, The Band, Crosby, Stills Nash, Dylan, Santana en Traffic. Ook wat de omstandigheden be treft, lijkt Woodstock II op een verfilming van 'Back to the Futu re'. Hevige neerslag zorgt voor precies de zelfde modderbaden als 25 jaar geleden. Verder is de bewa king van het festival terrein opnieuw een farce: duizenden ko men zonder te beta len het veld op. En tenslotte ligt het ma rihuanagebruik op een hoog niveau. Voor het overige wijkt Woodstock II net zo veel van de eerste aflevering af, als 1994 verschilt van 1969. De jeugd van de jaren negentig gaat hard tekeer op de muziek van haar ei gen helden: The Red Hot Chili Peppers maken indruk met groteske kostuums in de vorm van gloeilampen, Cypress Hill rapt zich een ongeluk en in de categorie 'metal' maken Henry Rollins, Aerosmith en Nine Inch Nails duidelijk dat er toch echt wel iets veranderd is sinds 1969. Temidden van de herrie, het vuil en de chaos komen twee van de ruim 300.000 bezoekers om het leven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1