Kritiek en lof voor formateur Aanleg carpool-strook was onzorgvuldig Binnenland Beëindigen van proef met carpool-strook niet nodig Israëliër wil vervolging in 'Gouden Kalf-zaak Duitse satanssekte zou baby's hebben vermoord Peper: Rijk moet kosten van sluiting maar betalen ;ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 Man (19) bekent martelen paard amsterdam anp Een 19-jarige Amsterdammer heeft bekend eind juli in Am sterdam-Noord een paard zo ernstig te hebben mishan deld dat het dier overleed. De man bleek al vast te zitten op verdenking van andere straf bare feiten. Het paard werd 23 juli ge stolen uit een weiland. De man bond het dier niet ver daarvandaan met touwen aan hals en benen vast aan een paar bomen. Vervolgens pookte hij met een stok in anus en vagina van het dier. Het paard raakte hierdoor zo in paniek dat het zichzelf op hing aan het touw waarmee het aan aan de bomen vast zat en stikte. Het voorval maakte bij die renliefhebbers een golf van verontwaardiging en afschuw los. De Dierenbescherming loofde een beloning van 1500 gulden uit voor inlichtingen die zouden leiden tot de aan houding van de dader. Of de beloning wordt uitgekeerd, is nog niet bekend. den haag anp Het heeft nog géén jaar mogen duren: de carpool-strook op de Al gaat binnen enkele weken open voor alle verkeer. Daar mee komt een voortijdig einde aan een prestigieus experi ment van ex-minister Maij. De carpool-wisselstrook tussen Muiden en Diemen was het troetelkind van Maij. Zij zag in de rijbaan kosten 62 mil joen gulden dè manier om files tijdens spitsuren te ver minderen en de doorstroming te bevorderen. Ze omschreef de carpool-strook als 'het tast bare bewijs van de nieuwe weg die we met ons verkeers- en vervoersbeleid zijn ingeslagen.' Al vanaf het begin in oktober 1993 reden de criticasters elkaar op de strook voor de voeten. De uitspraak van de Amsterdamse rechter afgelopen woensdag maakte de afgang compleet. Het is nota bene Maijs partijge noot Tjerk Westerterp die de peperdure rijbaan de genade slag heeft gegeven. Op de dag van de opening liet de ex-minis ter zich opzettelijk bekeuren. Westerterp vond de rijstrook De carpool-strook is voorlopig gesloten. foto anp herman pieterse strook was gereden, maar om dat Westerterp daar überhaupt nooit had mogen komen. De carpoolstrook was juridisch na melijk verboden terrein voor ie dere automobilist. De nieuwe verkeersborden aan de ingang van de strook, waren op dat moment niet rechtsgeldig: ze hadden domweg nog niet in de Staatscourant gestaan. In feite waren dus alle 30.000 carpool ers die de eerste weken over de discriminerend: iedere automo bilist heeft via de motorrijtui genbelasting meebetaald aan het stukje snelweg, maar men sen met een grijs kenteken kun nen er nooit gebruik van ma ken. De strook'was immers ge reserveerd voor auto's met min stens drie inzittenden. Zijn juridische kruistocht voer de via de kantonrechter in Hil versum naar de rechtbank in Amsterdam. De eerste veroor deelde Westerterp tot een boete van honderd gulden. Niet om dat hij in zijn eentje over de strook reden in overtreding. Westerterp zette door en hoop te op een meer principiële uit spraak in hoger beroep. Op nieuw was het bord dat drie inzittenden verplicht stelt in zet van discussie. De rechter in Amsterdam bepaalde woensdag dat het carpoolbord nog steeds niet rechtsgeldig is. Het Regle ment verkeersregels en ver keersteken (RW) kent geen car poolers, zodat aan deze catego rie weggebruikers geen eisen kunnen worden gesteld. De aanleg van de carpool- strook wordt gekenmerkt door onzorgvuldig haastwerk en een weinig doordachte beleidsuit voering. Behalve de juridische fouten is ook de animo voor het carpoolen verkeerd ingeschat. Bij de jongste evalutie van de asfaltbaan in juli bleek dat de strook zelfs tijdens de drukste uren onvoldoende werd benut. Gedurende de ochtendpits rij den er doorgaans niet meer dan 1100 auto's over de rijstrook, terwijl op het dubbele was gere kend. Voor Maij was de evaluatie re den de baan per 22 augustus ook open te gooien voor wagens met twee personen of meer. Een stap die de minister eerder steeds weigerde. Of deze ver soepeling het gewenste succes had kunnen brengen, blijft nu de vraag. Vanuit het Europese Parlement in Straatsburg moet de bewindsvrouwe machteloos toezien hoe haar troetelkind een voortijdige dood sterft. Wat een Europese primeur had moeten zijn, is een desinveste ring gebleken. De strook die in de Verenigde Staten prima werkt, past Nederland blijkbaar niet. Een wrange conclusie voor de nieuwe minister van verkeer en waterstaat. In het voorgeno men beleid voor de komende jaren zijn de carpoolstrook en andere aparte 'doelgroepstro ken' belangrijk onderdelen. De invoering van dergelijke midde len zou zelfs 'geïntensiveerd' moeten worden, zo staat te le zen in het binnenkort te ver schijnen Meerjarenplan Infra structuur en Transport 1995- 1999. Eigenlijk was er nog een car poolstrook gepland op de N69 tussen Valkenswaard en Eind hoven. Het is niet waarschijnlijk dat de nieuwe minister zich hieraan de vangers wil branden. Ook al blijft het carpoolen vol gens het ministerie officieel 'een onmisbaar instrument Openbaar Ministerie Amsterdam: amsterdam anp-gpd Het openbaar ministerie in Am sterdam vindt dat het experi ment met de carpool-strook op de Al niet beëindigd had hoe ven worden. Volgens de officier van justitie was de uitspraak van de rechter in de zaak- Wes- terterp geen reden de strook op te heffen. Over ongeveer twee weken zal de strook worden openge steld voor alle verkeer, behalve vrachtwagens, 's Ochtends zal de strook dan alleen open zijn voor verkeer uit Almere, niet voor uit het Gooi. Het ministe rie denkt dat dat te gevaarlijk wordt, 's Middags is de strook bestemd voor het verkeer van Amsterdam naar het Gooi. Het ministerie van verkeer en waterstaat is het eens met de of ficier, maar heeft om andere re denen tot opheffing van de strook besloten. „Ook wij vin den dat er voldoende juridische basis is voor de strook. Het wa ren echter redenen van ver keersveiligheid en omwille van de duidelijkheid aan de wegge bruikers dat we besloten het project te staken." De officier meent overigens dat er voldoende redenen zijn om tegen het vonnis in cassatie te gaan. Nu de carpool-strook niet meer bestaat, heeft dat echter geen zin meer, vindt hij. Sinds de opening van de strook in oktober vorig jaar zijn circa 250 automobilisten be keurd omdat ze onvoldoende passagiers aan boord hadden. Mensen die de boete van hon: derd gulden hebben betaald, krijgen hun geld niet terug, al dus het openbaar ministerie. Zaken die nog in behandeling zijn, worden geseponeerd. Busmaatschappij Midnet gaat bij het ministerie bezwaar ma ken tegen de algemene open stelling. Hierdoor verliezen 45 streekbussen in de ochtendspits een filevrije route, aldus plaats vervangend regiodirecteur B. Ruiter. De openstelling heeft tot gevolg dat ook de bussen die van Almere richting Amsterdam rijden in de file moeten staan. Voor Midnet betekent dit lange re reistijden, terwijl net de dienstregeling was aangepast. Nederlandse au pair op borgtocht vrij leesburgDe 19-jarige Nederlandse au pair, die in de Verenigde Staten was aangehouden op verdenking van de moord op een baby, is gisteravond op borgtocht vrijgelaten. De rechter ging akkoord met een verlaging van de borgsom tot 17.000 gulden. De Nederlandse moet zolang het proces duurt bij een gastgezin in de buurt blijven. Aanvraag asieltoerist snel behandeld ruswuk De vreemdelingendienst gaat vanaf maandag alle Oost- europese asielvragers die kennelijk in Nederland op vakantie ko men. in het opvangcentrum Schalkhaar bij Deventer concentre ren. De jongeren, die vooral uit Roemenië komen, mogen zich op het terrein in Schalkhaar niet vrijelijk bewegen en worden af gezonderd van de andere buitenlanders. Hun asielaanvraag wordt binnen 24 uur behandeld. Als die wordt afgewezen, moe ten ze binnen nog eens 24 uur Nederland uit. Heerenveen voor derde keer winnaar sneek Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft schipper Tjitte Brouwer van Heerenveen het kampioenschap skütsjesilen in Friesland gewonnen. De beslissing viel gistermiddag toen de 'vuilweercommissie' de laatste wedstrijd op het Sneekermeer vanwege de harde wind afgelastte. Vandaag beginnen, als het weer het toelaat, de Open Friese Kampioenschappen Skütsjesi len in Staveren. CD'er Graman wil vervolging TROS alkmaar Het geschorste Centrumdemocratische raadslid Y. Graman uit Amsterdam wil dat het openbaar ministerie de TROS en freelance-journalist Bas van Hout vervolgt wegens schending van zijn privacy. Graman vindt dat het programma Deadline en Van Hout een strafbaar feit hebben gepleegd door het uitzenden van video-opnamen die met een verborgen came ra zijn gemaakt. Volgens Graman was die camera in zijn woning geïnstalleerd. De journalist ontkent dat. Naar aanleiding van de opnamen werd Graman gearresteerd en vervolgd voor onder meer moord. IOm uitlevering te voorkomen Een 42-jarige Israëliër wil dat de Nederlandse Justitie hem ver volgt als verdachte in de zoge noemde Gouden-Kalfzaak. De man probeert hiermee te voor komen dat hij wordt uitgeleverd aan zijn geboorteland. Hij heeft jeen kort geding aangespannen tegen de Staat der Nederlanden, dat maandag in Den Haag diént. In Israël hangt de man een gevangenisstraf van circa acht tien jaar boven het hoofd. Hij ■wordt verdacht van een grote cocaïnesmokkel. Begin oktober pakte de politie in Amsterdam hem op. Sindsdien zit hij vast. I 'Gouden Kalf is de aandui- ding voor de grootscheepse ac- tie van de Amsterdamse politie tegen malafide wisselkantoren in de hoofdstad. Daarbij werden eind vorig jaar 31 mensen, on der wie 29 Israëliërs, opgepakt wegens het witwassen van druggeld. De twee hoofdver dachten kregen in juni ieder drie jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 gulden. In het dossier over de zaak zou de naam van. de Israëliër talloze keren voorkomen. Zijn advocaat, mr.' H. Loonstein, wil niet ronduit zeggen dat zijn cliënt schuldig is, maar hij houdt het erop dat de man 'nauwe banden' onderhield met de malafide wisselkantoortjes. Omdgt het cocaïnetransport via Nederland plaatsvond^ pleit de advocaat ervoor dat ook deze zaak in Nederland wordt afge wikkeld. Een satanssekte in de buurt van het, Duitse Cloppenburg zou verantwoordelijk zijn voor de moord op honderden pasgebo- ren baby's. De lijkjes zouden in de moerassen liggen of in de bossen zijn begraven in de om geving van het Duitse grensge- .'Ibiejd met Oost-Groningen. I D,at heeft een jonge Neder landse vrouw, die haar naam niet bekend wilde maken, in jeen Duits televisieprogramma van RTL+ verteld. Met haar be wering bevestigt de vrouw het vermoeden van de groep 'Sek- teninfo Rhauderfehn' in Ost- friesland, waarin Duitse bestrij- ders van satanisme en spiritis- - me zijn verenigd. Volgens deze groep zijn er aanwijzingen dat dergelijke sek ten in het grensgebied actief zijn: een in de grensstreek tus sen Emden en Bunde, een an dere rond Leer en een in de buurt van Cloppenburg. De vrouw heeft 21 jaar bij haar Duitse familie gewoond. Vier jaar geleden wist ze zich met hulp van haar vroegere le raar uit de greep van de duivels- sekte te ontworstelen. De leraar heeft haar geadopteerd en ze woont nu in Nederland. In het TV-programma vertel de de vrouw zelf talloze rituelen met pasgeboren baby's meege maakt en er ook aan meege daan te hebben. Ze zei dat ze daartoe gedwongen was. Als kind werd ze daar al op voorbe reid. Op haar zesde verjaardag trad ze als volwaardig lid toe. Twee van haar eigen kinderen zouden tijdens die rituelen zijn gestorven. Haar adoptief vader en zij hebben bij de politie al twee keer aangifte van kinder moord gedaan, Beide keren werd het onderzoek gestopt we gens onvoldoende bewijs. 'Aparte dienst moet politie controleren' amsterdam gpd De controle op het werk en het management van de politie moet worden verbeterd. Hier voor moet een nieuwe, kleine Rijksinspectiedienst worden op gericht. Deze dienst moet ook het functioneren van de politie- ministeries (justitie en binnen landse zaken) beoordelen. Deze voorstellen doet de Stuurgroep Kwaliteitszorg, on der voorzitterschap van de Haarlemse burgemeester Schmitz, in een nog niet open baar gemaakt rapport. De de missionaire ministers van bin nenlandse zaken en justitie moeten het stuk nog onderteke nen en geven daarom nog geen commentaar. Volgens de stuurgroep zou de politie meer aan 'integrale kwa liteitszorg' moeten doen. Dit begrip doet binnen het bedrijfs leven al langer opgeld. Het be tekent in grote lijnen dat duide lijke, meetbare doelstellingen worden afgesproken en dat wordt gecontroleerd of die ook gehaald worden. Naast een Rijksinspectie dienst moet er ook een onder steunend bureau komen voor de korpsbeheerders van de 25 nieuw gevormde regiokorpsen. Dit Kwaliteitsbureau zou perio diek korpsen moeten doorlich ten en aanbevelingen moeten doen voor verbetering van de kwaliteit. De Raad van hoofdcommis sarissen en het beraad van korpsbeheerders studeren nog op een commentaar op de aan bevelingen van de stuurgroep. Volgens Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) betekenen de aanbevelingen een 'ernstige diskwalificatie' voor de korpschefs en de poli- tieministeries. „Als iedereen ge woon zijn werk had gedaan, was dit allemaal niet nodig ge weest. Maar de korpsbeheer ders moeten ook naar zichzelf kijken. Zij hebben er jarenlang niets aan gedaan," aldus Van Duijn. Vrouwen winnen rechtszaak over stopzetten AAW groningen anp De rechtbank in Groningen heeft het bezwaar van een aan tal vrouwen tegen het stopzet ten van hun AAYV-uitkering per 1 juli 1991 gegrond verklaard. De bedrijfsverenigingen, die de AAW-uitkeringen hadden stop gezet, gaan vrijwel zeker tegen de uitspraak in beroep. De stopzetting van de AAW- uitkeringen was het gevolg van een wijziging van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet per 1 juli 1991. Toen werd recht op een AAW-uitkering beperkt tot mensen die van jongs af aan ge handicapt zijn en arbeidsonge schikten die betaalde arbeid hadden verricht. Deze wijziging was nodig omdat sinds 1988 ook arbeidsongeschikte (huis- )vrouwen met een beroep op het gelijkheidsbeginsel een AAW-uitkering konden claimen. Jaarlijks zou dat de staat bijna 200 miljoen gulden kosten. Het Europese Hof bepaalde dat een maatregel die louter om budgettaire redenen meer vrou wen dan mannen treft, niet is toegestaan. De Groningse rechtbank is de eerste die sinds het arrest van het Europese Hof een beslissing neemt in deze kwestie. Het gaat zo'n 8000 Werkgevers: Concept-akkoord is nog steeds onvoldoende Ondanks positieve reacties op onderdelen van het re- geer-akkoord heeft formateur Kok geen oorverdovend applaus geoogst van de sociale partners, noch van de maatschappelijke organisaties en belangengroeperingen. den haag «anpverwijzend naar de grote zwijg zaamheid tijdens de formatie. De Geus denkt dat de vakbewe ging de komende jaren hard zal moeten vechten om nog iets van haar invloed op het kabi netsbeleid overeind te houden. Ook FN\-voorzitter Stekelen burg hamerde op het belang van de dialoog tussen overheid en vakbeweging. Hij herhaalde .zijn dreigement dat de vakbon- dep. volgend jaar met hogere looneisen zullen komen als er op het gebied van de werkgele genheid niet mèèr gebeurt dan in het akkoord staat. Organisaties van universitei- De werkgeversorganisaties VNO en NCW vinden het concept akkoord 'per saldo nog steeds onvoldoende'. Ze vragen zich af of de sommen in het akkoord kloppen en vinden dat inko mensbeleid boven werk wordt gesteld. KNOV en NCOV (mid den- en kleinbedrijf) zijn posi tiever, 'omdat er zowaar een ondernemingsklimaat uit het akkoord naar voren komt.' De vakbeweging is huiverig voor een 'regentencultuur', zoals CNV-vice-voorzitter De Geus het gisteren omschreef, ten, hogescholen en studenten verklaarden gezamenlijk dat de plannen zullen leiden tot een verlies van 10.000 banen bij universiteiten en hogescholen. De organisaties zeggen er alles aan te zullen doen om 'de voor ziene dramatische situatie' te keren. Zowel boeren- als natuuror ganisaties vinden dat het ont werp-regeerakkoord de beteke nis van het platteland onbelicht laat. Natuur en Milieu acht de paarse voornemens erg defen sief en het Landbouwschap vreest dat de bezuinigingen de noodzakelijke vernieuwing van de agrarische sector zullen ver-1" tragen. Wel is Natuur en Milieu blij met de voorgenomen open discussie over de Betuwelijn en uitbreiding van Schiphol. De politiebonden zijn tevre den met de plannen het aantal agenten uit te breiden, maar die uitbreiding moet volgens hen niet met name komen uit op voering van het aantal surveil lanten en stadswachten. De militaire bonden vinden eigenlijk dat er op defensie niet meer bezuinigd kan worden, omdat dit de uitvoering van de Prioriteitennota van defensie in gevaar kan brengen en 'een ge loofwaardige defensie' op de tocht komt te staan. De particuliere verzekeraars staan positief tegenover de vol ledige privatisering van Ziekte wet en WAO. Maar zij moeten nog studeren op het belangrijke punt van het verzekeren van het volledige arbeidsongeschikt heidsrisico. De organisaties in de gezond heidszorg zijn zonder uitzonde ring kritisch over de voorgestel de volumegroei van 1,3 procent en vragen zich af of dit bij voor baat niet te weinig is. De Neder landse Patiënten Consumenten Federatie (NPCF) kan met de voorgenomen verplichte eigen bijdrage van tweehonderd gul den leven. De Unie 55+ is daar juist on tevreden over, evenals de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). De ANBO waardeert daarentegen de er kenning van de AOW als basis pensioen. De organisatie is kri tisch over het loslaten van de koppeling tussen lonen en uit keringen in 1995 en de halve koppeling voor de jaren erna. Opening opvang voor verslaafden tijdje uitgesteld maastricht anp De opening van het opvangcen trum voor drugsverslaafden in de Maastrichtse wfjk Sint Pieter moet worden uitgesteld tot 1 september. Dit heeft de recht bank in Maastricht gisteren be paald in een kort geding dat de bewoners van de wijk hadden aangespannen tegen het ge meentebestuur. Ze beschuldig den de gemeente van onzorg vuldig, omdat zij pnvoldoende tijd zouden hebben gehad zich tegen de plannen te verweren. De presidente van de recht bank, mr. A. Adelmeijer, sprak zich niet uit over de vraag of het centrum een opvanghuis voor verslaafden mag worden. Het centrum werd gisteroch tend vroeg grotendeels door brand verwoest. De politie ver moedt dat de brand is aange stoken. Buurtbewoners reageer den geschokt op de brand. Politie en brandweer onderzochten gisteren de brand in het opvangcentrum voor drugsverslaafden in Maastricht. Zestienhoven niet 'van nationaal belang De gemeente Rotterdam zal alle kosten die voortvloeien uit de mogelijke sluiting van de luchthaven Zestienhoven neerleggen bij het Rijk. Dat heeft burgemeester Peper van Rotterdam gisteren gezegd naar aanleiding van het paarse regeerakkoord. Daarin wordt het voornemen geuit om aan de Rotterdamse luchthaven geen nationaal belang toe te kennen met een overloop voor Schiphol. Die functie wordt voorbehouden aan vliegveld Lelystad. „Sluiting van vliegvelden is een zaak van de nationale overheid. Als het Rijk bepaalt dat er geen nieuwe luchthaven bij Rotterdam mag komen, dan wordt een harde klap toe gebracht aan de economische ontwikkeling van de Rijn mondregio. Aan schadeclaims en kapitaalvernietiging ver wacht ik dan een verlies van honderden miljoenen guldens. Rotterdam is niet bereid deze kosten te betalen," zegt Peper. De Rotterdamse gemeente raad heeft eerder besloten het bestaande vliegveld te sluiten. Een nieuw vliegveld op een andere plek vormt onderdeel van een omvangrijk nieuw bouwproject rond de plek van de bestaande luchthaven. Een nieuw vliegveld zou alleen in teressant zijn, als het het pre dikaat 'van nationaal belang' krijgt. Nu dit er niet van lijkt te komen, voorziet Peper dat Rotterdam zich opnieuw zal moeten bezinnen op het voortbestaan van het bestaan de vliegveld. Peper erkende hevig teleur gesteld te zijn in het voorne men van de formatie-onder- handelaars. „In de landelijk politiek lijkt weinig begrip voor de sociaal-economische problemen van de grote ste den, en voor Rotterdam in het bijzonder. Het Plan Noor drand heeft tot doel op de lan ge termijn de economie van de Rotterdamse regio te ver sterken. Nieuw Rotterdam- Airport vormt daar een be langrijke schakel in." De Rotterdamse Kamer van Koophandel reageerde vrijdag eveneens teleurgesteld in de plannen van de paarse coali tie. De Kamer vindt een nieu we luchthaven van groot be lang voor het zakenleven in de Rijnmondregio. Planbureau verwacht nog hogere groei den haag anp Het Centraal Planbureau (CPB) heeft de groeiverwachting voor dit jaar naar boven bijgesteld. Enkele maanden geleden ver wachtte het CPB nog een groei van de economie met 1,5 pro cent, maar in een concept van de Macro-Economische Ver kenning die op Prinsjesdag ver schijnt, gaat het CPB uit van 2 procent. Voor 1995 wordt reke ning gehouden met een groei van 2,6 procent. De hogere groei zorgt voor hogere belastinginkomsten voor het nieuwe kabinet. De meeval ler zou dit jaar 1,5 miljard gul den bedragen, en volgend jaar rond de twee miljard gulden. Niet alleen de hogere groei, maar ook snelle inning van be lastingen en meevallende aard gasinkomsten dragen hieraan bij. De werkgelegenheid daalt door de hogere groei minder sterk. In maart voorspelde het CPB nog een daling met 32.000 volledige banen. Dat zouden er nu 22.000 worden. De verhou ding tussen actieven en niet-ac- tieven wijzigt zich nauwelijks. Dit jaar staan tegenover elke 100 werkenden 85,3 personen met een uitkering, volgend jaar 85,2. Waarnemend fractievoorzitter Wallage en Jan Pronk overleggen voor aanvang van de PvdA-vergadering. foto anp toussaintkluiters

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3