Een halve eeuw stilte na het kamp Waterschap begrijpt ophef niet 'Oude dorp steeds verder in vergetelheid getrapt' Veertig oldtimers rijden zondag door Woubrugge Leiden Regio HSL kost de tuinbouw honderden miljoenen Tri-atleten duiken gewoon Zegerplas in Tweehonderd kwekers op Plantarium OVER LEEFT UW PENSIOEN UWEL? ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 EGMOND, 071-• HANS KOENEKOOP. 0 Na drie verschrikkelijke jaren in Jappenkampen, viel het echtpaar Ten Hove uit Oegstgeest een halve eeuw stil. Met elkaar hoefden ze niet over de kampervaringen te praten, want ze wisten hoe het was om een kampcom mandant met grillen te hebben en tijdenlang niets an ders te eten dan een waterige 'stijfselpap'. respect behandeld. Bij familie en kennissen ging het al net zo: „Anders zouden het onze ken nissen niet geweest zijn." Of verhalen over de Jappen kampen van toen nog indruk maken, betwijfelt Ten Hove in een tijd vol ellende uit Rwanda en ex-Joegoslavië. „Het is ook veel te laat", vindt hij. Zijn vrouw ziet het wat positiever: „In het begin is nooit naar onze ervaringen gevraagd, werd niet naar ons geluisterd. Als mensen er nu naar vragen, kun je moei lijk zeggen dat het niet meer hoeft." Welnu, beide echtelieden ein digden in beruchte kampen. Hij in jongenskamp Bangkong in Semarang, waar hij elke nacht nieuwe lijken zag: „Eerst van de paar oudere mannen in ons kamp. Later van jongens, ook van de eigen slaapzaal. En ei genlijk vond ik dat pas erg." Zij zat in het toenmalige Batavia (Jakarta), waar de kampcom mandant maanziek bleek. Bij elke volle maan liet-ie bijvoor beeld zijn gevangenen nachten lang rond het kamp lopen of gooide hij het weinige eten weg. Nooit mishandeld Beide families overleefden de oorlog en mishandeld werden de echtelieden nooit. Maar ge weld, dood, ongedierte en inti midatie waren nooit veraf. Er hoefde maar iets te gebeuren of je stond weer met het hele kamp een hele dag in de bran dende zon, kijkt hij terug. Zij weet nog goed hoe haar enige speelgoed, een pop die mama kon zeggen, kapot werd gesne den. En dat martelen als ie mand probeerde te ontsnappen of er wat was verdwenen uit het magazijn: het geschreeuw liet je niet los. De twee zaten in andere kam pen en ontmoetten elkaar ook pas in Nederland. Het gedeelde verleden bracht veel begrip, dat niet uitgesproken hoefde te worden. Begrip dat zo vaak ont- Hun opgroeiende kinderen wil den ze niet opschepen met hun verhalen. „Anders konden die er ook problemen door krijgen", zegt de 56-jarige Oegstgeestse, geboren De Ferrante. Neder land leek ondertussen niet geïn teresseerd in hun ervaringen. Als het al over de obrlog ging, dan ging het over de oorlog hier. Tegen de Duitsers. De oor log overzee leek niet te hebben bestaan. „Als op 4 mei de doden wer den herdacht, waren dat de do den hier. Niet daar. Na jaren wijdden ze pas een regeltje aan ons." En dat stak. Zo rond de 15de augustus, de dag waarop de Japanners capituleerden, zei de nu 65-jarige Ten Hove altijd: „Ik ga de vlag uithangen, net als op 5 mei." Maar zijn vrouw vond dat niet zo nodig. Haar ouders deden dat tenslotte ook niet. Niemand deed zoiets. Ne derland moest worden opge bouwd, zonder al te veel om te kijken. Achteraf zeggen ze dat dat doorgaan hun redding is ge weest: „Als je gaat piekeren, is het snel afgelopen. Besmet Indonesië was ook zo ver weg en een beetje besmet, leek het wel. Koud terug in Nederland, op zijn allereerste schooldag, kreeg de 16-jarig Ten Hove het al ingepeperd: „Jullie hebben de Indonesiërs uitgezogen." In middels is er een Nederlands- Indiëmonument in Den Haag, waar maandag de capitulatie wordt herdacht. Als Ten Hove aan de voor avond van de herdenking de stilte doorbreekt, doet hij dat mede om dat negatieve beeld bij te stellen. „Wij Nederlanders waren helemaal niet zo slecht, weet hij uit eigen ervaring. Thuis bij landbouwconsulent Teil Hove en hoofdadministra teur van een theeplantage, De ■Terrante, werden Javanen met steltenis van de plaatselijke tuinbouw. De kassen in het ge bied zijn pas enkele jaren oud en gelden als de meest moderne van Nederland. De Tuinbouwstructuurcom- missie Zuid-Holland heeft laten onderzoeken welke schade de komst van de HSL veroorzaakt. Het rapport wordt volgende week aangeboden aan het pro vinciebestuur. Volgens Hasko- ning brengt de sloop van de nieuwe kassen een aanzienlijke kapitaalsvernietiging met zich mee. De kosten daarvoor wor den geraamd op ruim 200 mil joen guld'en. Aanleg van de hogesnelheidslijn (HSL) door het tuinbouwgebied bij Bleiswijk berokkent de tuin bouw aldaar honderden miljoe nen guldens schade. Daarnaast gaan er in de regio ruim 900 ar beidsplaatsen verloren. Dat blijkt uit een onderzoek dat het ingenieursbureau Haskoning heeft verricht in opdracht van de tuinbouw in het gebied. Het derde kabinet Lubbers nam in maart het besluit om de HSL dwars door het kassenge- bied bij het Zuidhollandse Bleiswijk aan te leggen. Tot ont- 1J DEN RUN RUUD SEP „In het begin is nooit naar onze kampervaringen gevraagd. Nu kun je moeilijk zeggen dat het niet n breekt als in een huwelijk maar één partner kampervaringen heeft. Neem nu kampgenoot Geleijnse: hij predikt verzoening met de Japanners, maar kan het maar niet bijleggen met zijn ex- vrouw en kinderen. Stuk voor stuk zonder kampervaring. Ten Hove zag de eigen kam pen drie jaar geleden terug, tij dens het eerste weerzien met Indonesië sinds de oorlog. Vooraf hadden de Oegstgeeste- naren getwijfeld. „Doen we er wel goed aan? Halen we niet te veel herinneringen boven die we eigenlijk niet willen oprake len?" Maar, zeiden ze tegelijk: „Indonesië is een prachtig land." En, nu konden ze er ein delijk naartoe. De kinderen wa ren uitgestudeerd: ze konden hun geld zelf gaan besteden. Terugkijkend zegt hij: „Eigen lijk was het weerzien met de kampen een beetje een afgang. Alles was zo schoon en netjes. Overal groeiden bloemetjes. Je kon je niet voorstellen dat het zo erg geweest was in de oorlog. Dat je de hele dag over eten kon dagdromen. Dat je hoopte een van de vele reigers te kunnen vangen die in een boom zaten." Hard werken Dat de twee het nu zo goed ma ken, hebben ze aan zichzelf en hun hardwerkende ouders te danken. „Toen we in Holland kwamen, hadden we totaal niks", zegt hij. Schadevergoe dingen en andere steun hielden niet over. 350 gulden van Japan, in het begin van de jaren '50. En 7.500 in 1981 voor kostwinners of hun weduwen. De ouders van Ten Hove waren toen al overleden. En de regering vond het blijkbaar niet nodig om het geld dan maar aan de zoon te geven, die per slot van rekening ook kampervaring had. Waar hij vooral op wachtte was het moment waarop Japan om vergiffenis vroeg. Het mo ment kwam, een paar jaar gele den: „Wat laat, maar toch. Het is zeer positief dat ze excuses hebben aangeboden." Of hij ze vergeeft? „Ik vergeef ze omdat er een nieuwe generatie is. Maar ik blijf negatieve associa ties houden." Alleen, zijn jeugd leverde hem zo véél negatieve associaties op. Er waren zoveel vijanden. Eerst de Koreanen die, in opdracht van hun Japanse broodheren, FOTO HOLVAST/MARK LAMERS huis en auto kwamen annexe ren: „Ze kwamen op fietsjes, met hun korte beentjes." Later werd hij geconfronteerd met de Japanners zelf, die hun gevan genen "veel te weinig voedsel gaven. Echt schandalig. Eigen lijk was ik constant ziek." En toen waren er de Indone sische onafhankelijkheidsstrij ders. Twee weken na de bevrij ding, zetten die de net herenig de familie Ten Hove gevangen. Toen ontsnapte Japanners wat medegevangenen bevrijdden, schoten nationalisten vader dood voor de ogen van zijn zoons. Of neem de Brits-Indiërs, die na een tweede bevrijding over de familie waakten: „Zoals zij de hele dagen hun messen slepen. Dat was nog griezeliger dan de Jappen." Ondanks waarschuwing provincie „Zoals het er nu naar uitziet, met de nogal vage berichten over het zwemwater, laten wij de triathlon gewoon doodgaan", vertelt secretaris R. Hesselmann van de Stichting Triathlon Al phen aan den Rijn. „Waarschijnlijk zal door de la gere temperaturen de kwaliteit van het water alleen maar beter worden. Maar wanneer de plas de komende dagen toch nog tot verboden gebied wordt ver klaard, dan zijn we altijd nog in staat om maatregelen te ne- Vorig jaar kreeg de organisa tie te elfder ure te horen dat zwemmen in de Zegerplas on verantwoord was. De triathlon is toen snel omgebouwd tot een run-bike-run. Tot vorig jaar werd het zwem water in de Zegerplas bedreigd door de rioolwaterzuivering die aan de westkant van de plas ge zuiverd rioolwater loosde. De waterkwaliteit stond daardoor met name na zware regenval sterk onder druk. In die situaties kon de zuivering het enorme wateraanbod niet aan, en stroomde het verdunde riool water zo goed als ongezuiverd de plas in. Na de triathlon van 1991 - gehouden kort na een zware regenbui - werden niet minder dan 160 deelnemers ziek. De provincie Zuid-Holland mag dan nog steeds afraden om in open water te zwemmen, de deelnemers aan de Alphense triathlon gaan vandaag over een week gewoon de Zegerplas in. De organisatie ziet in het nega tief zwemadvies geen aanlei ding om de zwempartij uit het programma te schrappen. Aan de Alphense triathlon doen on geveer 800 mensen mee. Doordat er in het zoete op pervlaktewater in de 'provincie veel blauwalgen zitten, wordt zwemmen in open water al eni ge tijd afgeraden. Maar afgezien van de blau walgen, waarvan het gevaar nog niet helemaal duide lijk is, blijft de verontreiniging van het water binnen de nor men. Volgens de GGD Rijn streek levert zwemmen in de Zegerplas een verhoogde kans op vervelende maar verder vrij onschuldige gezondheidsklach ten op. Of iemand al dan niet in de Zegerplas wil zwemmen, laat de GGD verder over aan de in dividuele keuze. Het gevolg is dat er nog steeds zwemmers zich bij de Al phense recreatiepias in het wa ter wagen. Bij de GGD hebben zich nog geen zwemmers ge meld die na een duik in de Ze gerplas ziek werden. Aanleg parkeerplaatsen stuit op verzet bij Leiderdorpers LEIDERDORP JUDY NIHOF Secretaris D. de Blaeij begrijpt jde commotie rond de uitbrei ding van parkeerplaatsen van het waterschap De Oude Rijn stromen aan de Hoofdstraat in Leiderdorp niet zo goed. „Er j gdat wel groen weg, maar er pfjóit ook weer groen terug. Het tórèterschap is net zo zeer gebaat fcfj-'een goede inrichting van de Hoofdstraat als de bewoners en dé-winkeliers," aldus De Blaeij. De Werkgroep Herinrichting Hoofdstraat is boos dat de par keerplaatsen voor de deur van het net vernieuwde en uitge breide pand van het waterschap verdwijnen, en er - meer - par keerplaatsen bijkomen aan de Berkenkade, tegen de brug aan. Daarvoor moet groen wijken. Over deze kwestie ligt de werk groep momenteel in de clinch met de gemeente, die de plan nen wil uitvoeren. Het waterschap heeft zich in deze discussie steeds afzijdig gehouden. De Blaeij vindt de re actie van de werkgroep eigenlijk 'een beetje overdreven'. Wat het waterschap wil is uitbreiding van de tuin en dat kan door de huidige parkeerplekken voor de deur op te heffen. „Ons gebouw is opgeknapt en voor zover ik weet zijn de bewoners er geluk kig mee. Het springt erg in het oog, ook vanaf de brug. Dan is een mooie tuin toch beter dan dat blik voor de deur?" De tuin is een van de laatste onderdelen van de grote ver bouwing en uitbreiding van het waterschapskantoor aan de Hoofdstraat. Het pand (ooit was het raadhuis) was veel te klein om alle medewerkers na de fu sie van het waterschap De Veen- en Geestlanden met het waterschap De Aarlanden te huisvesten. Het bestaande pand werd verbouwd en er kwam een nieuw gedeelte bij op de plek van oude brandweergarage. Vanaf het begin was het dui delijk dat Leiderdorp de vesti gingsplaats van de samenge voegde waterschappen moest worden en niet Ter Aar: „Leiderdorp ligt centraal in ons verzorgingsgebied en de verbin dingen met het openbaar ver voer zijn beter," aldus De Blaeij. Op 1 januari was de fusie een feit. En daarmee brak een perio de aan die niet gemakkelijk was. De medewerkers uit Ter Aar kwamen naar Leiderdorp terwijl Knutseldag op Kaageiland Kleien, verven, Figuurzagen, knippen, plakken, schmin ken. Kinderen op Kaageiland hoeven zich dinsdag 16 au gustus niet te vervelen. De Stichting Vakantiespelen Alkemade houdt die dag een knutseldag in zaaltje Ker- kwijck aan de Julianalaan. De openingstijden zijn 's mor gens van negen tot twaalf uur en in de middag van half twee tot half vijf. De en- treekosten bedragen 2,50 gulden per persoon voor de hele dag. De zelfgemaakte werkstukken mogen aan het einde van de dag mee naar huis worden genomen. Organisator braderie betaalt hogere precariorechten niet LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK „We betalen geen cent meer aan precariorechten dan vorig jaar." Na maanden van hard werken aan de voorbereiding van de veertiende braderie in de Hoofdstraat moet het hoge woord er nu toch uit. „De lol is er af. We worden gewoon te gengewerkt door de gemeente". Voorzitter C. Bos van de Stichting Festiviteiten Het Oude Dorp weet nog niet hoe hoog de rekening van de gemeente voor het houden van de braderie zal zijn. De precariorechten zijn onlangs omhoog gegaan. Maar een ding weet hij wel. De ge- kan hetzelfde bedrag krijgen als vorig jaar. Op zaterdag 27 augustus hoopt de organisator weer op een groot publiek, want daar doet hij het voor. „Niet voor mezelf, want ons kost het alleen maar geld. En ook niet voor de gemeente, want daar ontvangen we geen waardering", aldus Bos. Ook dit jaar zullen er 120 kraampjes verspreid staan over de Hoofdstraat en de Berkenka de. Als na afloop de gemeentelij ke vuilnisauto en veegwagens ervoor zorgen dat de straten weer schoon worden, denkt Bos al knarsetandend aan de reke ning. „Het is toch onzin dat wij daarvoor opdraaien. Als stich ting ben je bezig Leiderdorp te promoten in de regio en als dank krijg je de rekening gepre senteerd." De bewoners van het oude dorp liggen over meer zaken in de clinch met de gemeente, zoals onlangs nog bleek bij de plannen voor de herinrichting van de Berkenkade. Ze pleiten al jaren voor een beter aanzien van de Hoofdstraat. Zit er niet gewoon wat oud zeer? „Hier in het oude dorp worden we ge woon steeds verder in de verge telheid getrapt. Dat vind ik zo triest", aldus Bos. HAZERSWOUDE Spectaculaire start feestweek Het vernieuwde en uitgebreide waterschapskantoor is nu al een blikvanger aan de kop van de Leiderdorpse Hoofdstraat. Maar voor een nog beter aanzicht moeten de parkeerplaatsen weg. Dan kan de tuin worden uit gebreid. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN de verbouwing, die in novem ber begon, in volle gang was. De medewerkers moesten aan el kaar en aan eikaars werkwijze vvennen, terwijl de timmerman nen af en toe in- en uitliepen. „Soms moest je werken terwijl ze achter je aan het slopen wa ren," aldus De Blaeij. „Dat viel niet mee. Een compliment aan ons personeel is wel op zijn plaats." Op een paar klussen na, is alles klaar. Op 14 september is de officiële opening van het gebouw gepland. De fusie tussen beide water schappen was noodzakelijk om het hoofd te bieden aan de steeds ingewikkelder wordende problematiek waarmee water schappen te maken krijgen, al dus De Blaeij. De voorwaarde was dat er geen ontslagen zou den vallen. „Er komen waar schijnlijk zelfs een paar mensen bij," aldus de secretaris. Dat heeft te maken met het extra werk, als per 1 januari ook inge zetenen waterschapslasten •moeten gaan betalen. Een van de belangrijkste ta ken van het waterschap De Ou de Rijnstromen is het op peil houden van de waterstanden. Of anders gezegd: ervoor zorgen dat de bewoners in het verzor gingsgebied dat grofweg ligt tussen Alphen, Hillegom, Noordwijk en Leidschendam, droge voeten houden. „Het is een ingewikkeld gebied," vertelt De Blaeij. „Met al die kleine poldertjes. We hanteren wel 400 verschillende waterpeilen. Het regelen van de waterstan den gebeurt met behulp van be malingsinstallaties. Bij De Oude Rijnstromen wordt gewerkt met de modernste methodes. Zo worden de pompen van de 27 belangrijkste gemalen op af stand aangestuurd. Is het peil te hoog of te laag, het wordt alle maal geregistreerd in de com puter. Met een paar drukken op het toetsenbord kunnen de mensen op het kantoor in Lei derdorp ingrijpen. Een van de grote projecten waarmee De Oude Rijnstromen momenteel bezig is, is de Mo lenviergang in Aarlanderveen. Bemalen gebeurde daar altijd met molens. Dat was echter on gunstig als er weinig wind stond. Er worden nu hulpgema len geïnstalleerd, voor het geval het fout gaat. Het project is in het najaar klaar. De Oude Rijn stromen heeft dan 'direct weer een andere grote klus voor de boeg: het vernieuwen van het gemaal aan de Drecht in Ja- cobswoude. •Tweehonderd kwekers van de meest uiteenlopende soorten bomen, heesters, planten en co niferen staan zaterdag 20 en zondag 21 augustus te kijk op de internationale boomkweke rijvakbeurs Plantarium. De beurs, die wordt gehouden in het nieuwe onderkomen op het International Trade Centre (grens Boskoop/Hazerswoude), is een uitgelezen plek voor lief hebbers om ideeën op te doen voor de inrichting van hun tuin. Op Plantarium laat een aantal kwekers zijn nieuwste kweek- goed zien, dat nu nog niet eens te koop is. Voorts verzorgen bloembinders en hoveniers de monstraties van onder meer het maken van boeketten, stekken en enten. Tevens zijn 'planten- dokter' aanwezig om over ziek tes te informeren. Planten zijn buiten te koop op en uitgebrei de markt. Verschillende Boskoopse kwekers houden tijdens de beurs open huis op hun boom kwekerijen. De VVV van Bos koop verzorgt rondvaarten langs de tuinderijen en heeft ook fietstochten uitgepijld. De openingstijden van Plantarium zijn zaterdag van 9-17 uur en zondag van 10-17 uur. De toe gangsprijzen bedragen 10 gul den voor volwassenen en 5 gul den voor kinderen en houders van een 65+ kaart. WOUBRUGGE De Woutje Brugge-speelweek begint zondag spectaculair. Dan rijden er zo'n veertig oldtimers door Woubrugge. De rit start om twaalf uur bij sporthal Ou dendijk. De deur van Jeugdland III gaat maandag open voor kinde ren van vier tot en met zeven jaar die willen knutselen. Ope ningstijden: 10.30-12 uur en 13.30-15 uur. In sporthal Ou dendijk wordt van 9.45-16 uur voor kinderen van 7 tot en met 13 jaar 'de sportieve circusdag' gehouden. Maandagavond kan de hele familie meedoen met een fietspuzzeltocht. Start: tus sen 17.30 en 19.30 uur bij De Wijk. De jongste kinderen kunnen dinsdag kijken naar een pop penspel in De Wijk. Aanvang 10 uur en 11.15 uur. De kinderen van achtf tot en met twaalf jaar kunnen die dag knutselen in Jeugdland III. Openingstijden: 10.30-12 uur en van 13.30-15 Iedereen die vragen heeft over zijn eigen huisdier kan dinsdag tussen twee en vier uur naar de dierendokter stappen. Die houdt spreekuur in De Wijk. Kinderen tussen de tien en veertien jaar kunnen dinsdag avond meedoen aan een kin derdropping. Aanvang 19 uur op het parkeerterrein van de Batehof. Woensdag staat Woubrugge weer in het teken van de brade rie. De poppendokter bezoekt donderdag 18 augustus tussen negen en twaalf uur De Wijk. Kinderen van acht tot en met veertien jaar kunnen die dag een hut bouwen bij de Wilgen laan. Om zeven uur 's avonds gaat de huttenwijk in vlammen op. Kinderen die nog te jong zijn hieraan mee te doen, krij gen die dag tussen half twee en half drie en tussen drie en vier uur een cursus spijker'slaan in Jeugdland III. De jongste kinderen kunnen volgende week vrijdag tussen tien en een uur picknicken op het grasveld bij de Watermunt (bij slecht weer in sporthal Ou dendijk). 's Middags kunnen kinderen van zes tot en met twaalf jaar bloemschikken in De Wijk. Voor de jongeren vanaf 15 jaar wordt die avond een nach telijke dropping gehouden. Ver trek 23 uur vanaf De Wijk. De speelweek wordt volgende week zaterdag afgesloten met vissen in de Wetering (voor kin deren tot en met 14 jaar), bloemschikken 's middags in Jeugdland III (voor mensen van 13 tot 100 jaar) en een feest avond in sporthal Oudendijk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13