Leiden Chinees populair bij eerstejaars 'Ogen zijn vaak groter dan de maag' 'Dat is mosterd na de maaltijd in 't kwadraat' Plan 'vlek 17' in Stevenshof aangepast ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 Stilte y( Q Een halve eeuw stil- I J te na het Jappen kamp. Het echtpaar Ten Hove uit Oegstgeest praat nu wel over de oorlogser varingen. Minder aanmeldingen bij Leidse universiteit De belangstelling voor de Chinese taal en cultuur is op vallend toegenomen bij aanstaande studenten aan de Leidse universiteit. Met 74 inschrijvingen scoort Chinees bijna net zo hoog als de studie Nederlands. De Leidse universiteit telt over het geheel overigens iets minder aanmeldingen dan vorig jaar om deze tijd. Vooral de be langstelling voor de studie scheikunde lijkt sterk terug te lopen. Hadden zich vorig jaar 95 studenten aangemeld, deze week stonden pas 51 eerstejaars in de boeken. In to taal meldden zich tot nu toe bij de centrale aanmelding in Groningen 3852 gegadigden voor een voltijdstudie, te gen 4213 vorig jaar. Studenten kunnen zich ook de komende vier weken nog aan melden. „Het loopt nog behoor lijk storm voor ons gevoel", zegt B. Molenkamp van het bureau inschrijving. „Er komen nog honderden inschrijvingen bin- Het aantal vooraanmeldingen is altijd veel hoger dan het aan tal daadwerkelijke inschrijvin gen, zo blijkt uit de cijfers van de afdeling systeembeheer van de Leidse universiteit. Zo meld den zich voor geneeskunde maar liefst 616 kandidaten (vo rig jaar 547). In Leiden geldt een s fixus voor deze studie, waarbij eindexamencijfers een rol bij de gewogen loting spelen. Er is slechts plaats voor 180 stu denten die in september aan de studie gaan. Daar zitten ook nog studenten bij die eerst er gens anders medicijnen wilden studeren. Loting en plaatsing voor deze studie zijn nog niet afgerond. In Leiden is de belangstelling voor elke studie licht teruggelo pen, met uitzondering van de gecombineerde talenstudie Ara bisch, Nieuw Perzisch en Turks, wiskunde, biomedische weten schappen en Chinees. Daarvoor meldden zich iets meer studen ten aan. Chinees boekte de meeste winst en gaat van 51 naar 74 studenten. Daarmee telt Chinees bijna net zo veel eer stejaars studenten als Neder lands, dat er 77 ziet komen, vier meer dan vorig jaar. De andere talen zien hun stu denten-aantallen slinken. Spaans kan nog maar 72 stu denten verwelkomen, tegen 117 in 1993. Ook psychologie en pe dagogiek tellen minder eerste jaars: 374 dit jaar tegenover 467 vorig jaar voor psychologie, 165 dit jaar tegenover 214 vorig jaar voor pedagogiek. Ook de be langstelling voor geschiedenis daalde licht: 159 dit jaar tegen over 182 vorig jaar. De belang stelling voor rechten bleef in Leiden traditiegetrouw stabiel: 1106 studenten wilden zich vo rig jaar met de meesterstitel gaan tooien, dit jaar hopen er 1062 aan de juridisch faculteit hun opleiding aan te vangen. Maandag worden eerstejaars die in Leiden willen gaan stude ren, rondgeleid tijdens de El Cid-week, waarin ze kennis ma ken met stad en universiteit. Daaraan doen tussen de 1600 en 2000 r Het woningbouwplan voor de zogenaamde 'vlek 17' in de Stevenshof wordt op 22 augustus m een aangepaste versie aan de omwonenden gepre senteerd. Een jaar geleden konden die omwonen den zich al uitspreken over het voorstel. Het plan behelst de bouw van 110 koopwoningen die ten westen van het Antonia Korvezeepad en zuidoos telijk van de Veenwatering moeten komen. Het gpat om 40 appartementen die in vijf woonblok ken van drie bouwlagen komen, om 50 eenge zinswoningen in drie bouwlagen en 23 geschakel de twee-onder-een-kapwoningen in twee en drie bouwlagen. De appartementen zijn van de hand van het Haagse architectenbureau Splinter. De overige woningen zijn ontworpen door het Haag se architectenbureau Roeleveld Sikkes. Om de bouw mogelijk te maken moet een ruimtelijke ordeningsprocedure worden gevolgd. Voor het bouwplan moet vrijstelling van het be stemmingsplan worden verleend. Daarvoor is een zogenaamde artikel 19-procedure nodig. Tot maandag 5 september kunnen bovendien schrif telijke reacties bij het college van burgemeester en wethouders worden ingediend. Na die datum wordt het bouwplan in de raadscommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gepre senteerd. De informatie-avond wordt op 22 au gustus in buurthuis Stevenshof, Trix Terwindt- straat 4, gehouden om kwart over acht. Verbouwde universitaire mensa vanaf maandag 'op naar 2000' De oranje-kleurige wanden met de gehaakte kleden in de eet zaal zijn verdwenen. Ze zijn ver anderd in smetteloos wit geverf de muren. Overal hangen nieu we lampen in verschillende soorten. Bestek en servetten ko men in een futuristisch meubel te liggen, terwijl kunstplanten in terracotta-borders de sfeer moeten verhogen. „Het imago van de mensa moet beter worden, het niveau moet omhoog", zegt Jos Uiten- daal, directeur van de universi taire mensa aan de Kaiserstraat. De eetgelegenheid opent na een verbouwing van enkele maan den maandagavond weer haar deuren. Vernieuwd en met en kele andere huisregels. „De klanten letten tegen woordig niet alleen maar op de kwaliteit van het eten maar ook op de entourage. Vroeger kreeg ik met biefstuk nog makkelijk 1400 man binnen, maar dat lukt tegenwoordig niet meer", ver telt Uitendaal, die normaliter zo'n 1100 eters per avond de balie ziet passeren. Daarom gaat de mensa 'op naar 2000' (eters) en investeerde voor en kele tonnen. Voor een uitgebrei der verbotiwingsplan was geen geld. Een wat afgeslankter plan vond wel genade in de ogen van de universitaire geldschieters. Het eindresultaat van archi tect F. de Winter mag er zijn. Technisch was de verbouwing van de zaal een probleem, vol gens beheerder H. Gorsen van de materiële studentenvoorzie ningen. De grote eetzaal is niet alleen van kleur verschoten, maar kent ook een volledig nieuwe ingelegde vloer, net als de keuken die nog bijna hele maal in elkaar gezet moet wor den, zo'n drie dagen voor de opening. Maar niet alleen qua entoura ge is er veel vernieuwd. De prij zen mogen evenwel ongewij zigd blijven, qua eten gaat er vanaf maandag ook het één en ander veranderen. „We gaan van bord eten, niet meer van Mensa-directeur Jos Uitendaal en zijn koks Th. Polane, J. Bel en S. Hacivelioglu bij de Sauciëmat, een apparaat waarmee gekookt en gebraden kan worden. foto loek zuijderduin plateau", vertelt beheerder Gor sen, terwijl Uitendaal de nog in plastic verpakte borden toont. „De ervaringen hiermee op an dere universiteiten zijn goed. We waren de enige mensa, waar nog van plateau werd gegeten." Nieuw is ook dat bijhalen van aardappelen en groenten straks niet meer gratis is. Bijkomend voordeel: er hoeft na afloop minder eten te worden wegge gooid. „Dat was nogal wat per dag, want op die plateaus kon je maar stapelen. De ogen zijn im mers vaak groter dan de maag. Straks wordt er op bord opge schept. Vol is dan vol", vertellen Uitendaal en Gorsen. Er is in de zaal geen kraan meer waaruit gratis water ge haald kan worden. Er staal straks een 'tank' met kristalhel der bronwater, dat voor een kwartje verkregen kan worden. De toetjes staan niet meer open en bloot in de warmte, maar in een open koelbuffet. 'Gedoogbeleid Hoewel de mensa in eerste in stantie is bedoeld voor studen ten en medewerkers van de uni versitaire gemeenschap, blijven anderen welkom. Het 'gedoog beleid' leidt er toe dat Uitendaal de afgelopen tijd 'in de stad van alle kanten wordt aangeklampt'. „Wanneer ga je weer open? Ja, de roep om de mensa is groot." Studenten, alleenstaanden en ouderen moeten de mensa de afgelopen tijd node gemist heb ben. Een alternatieve eetgele genheid in het Gorlaeus labora torium, die de afgelopen tijd door een cateraar verzorgd werd, was 'niet goed geslaagd'. „Te ver weg, we rekenden op 200 mensen. Er kwamen er maar 60", zegt Uitendaal. Beheerder Gorsen benadrukt dat er weer eens fors is geïnves teerd in een studentenvoorzie ning. Dat is belangrijk, omdat die er aan de Leidse universiteit in het algemeen bekaaider zou den afkomen dan in andere ste den. Bovendien is de mensa ook multifunctioneel: ten be hoeve van de universiteit kun nen bijvoorbeeld steeds vaker lunches worden georganiseerd. Na de El Cid week begint de mensa aan de tweede fase van de verbouwing. Daarbij gaat het om de hal en de ingang aan de Kaiserstraat. Samen met fase e'e'n is daarmee toch een groot deel van het oorspronkelijke verbouwingsplan verwezenlijkt. Wethouder Van Rij tegen referendum Hoge Rijndijk 25 Tjeerd van Rij: „Ik vind het maar een raar initiatief." foto archief wijkse bouwer Van der Plas hebben gemaakt. De flats moe ten worden gezien als een ge meentelijke tegenprestatie voor onder meer het opknappen van het hoofdgebouw van het Mili tair Invalidenhuis. Referendum Op 30 augustus neemt de ge meenteraad een besluit over het bestemmingsplan voor het ge bied Hoge Rijndijk 25. Het is dit concept-raadsbesluit waaraan de stichting het referendum wil wijden. Van Rij: „Het vaststellen van het bestemmingsplan maakt de bouw van de flats mo gelijk, niet meer en niet minder. Het kappen van de bomen en de sloop van het bijgebouw val len daarbuiten. Van der Plas heeft daarvoor de vergunningen al binnen. Wel heb ik met Van der Plas afgesproken dat hij die vergunningen pas gebruikt als de bouwvergunning binnen is. Nou, die is er nu ook. De stich ting heeft tegen de bouwver gunning beroep aangetekend. Maar van dat protest, zo heeft de rechter al gezegd, zal geen schorsende werking uit kunnen gaan omdat de stichting al een beroepszaak heeft lopen die tot een vertraging van twee jaar heeft geleid." Die beroepszaak betreft een ministeriële uitspraak dat het Koninklijk Militair Invaliden huis geen rijksmonument is. De Raad van State doet toevalliger wijs op 30 augustus een uit spraak over die zaak. De ver wachting is dat die voor de stichting ongunstig zal zijn. Van Rij: „Wat dus overblijft, is de vraag of mevrouw Biesheu vel aan de Kernstraat met over buren moet worden opgeza deld. Moet de hele stad zich daarover uitspreken? Als je dat wilt, moet je er ook bij zeggen dat als die flats niet op die plek kunnen, ze elders moeten wor den gebouwd. Ik denk dat ik dan wel weet wat de uitslag is. De andere mogelijkheid is dat de gemeente Van der Plas' schadeclaim betaalt. Dat leidt er dan toe dat de onroerend-goed- belasting omhoog moet. En dat allemaal omdat Biesheuvel lie ver groen dan overburen heeft." Van Rij erkent dat de stichting een van de vele bezwaarmakers is tegen 'inbreidingsplannen', dat wil zeggen bouwen in be staande wijken. „Dan zou een referendum moeten gaan over de vraag of we moeten stoppen met bouwen in Leiden. Ik denk dat de PvdA'er Cees Waal het dan heel moeilijk krijgt met zichzelf. Of wil hij soms echt niet meer bouwen voor bij voorbeeld ouderen?" „Mosterd na de maaltijd in het kwadraat." PvdA-wethouder Tjeerd van Rij is nog maar een dag terug van vakantie. Dat weerhoudt hem echter niet van een heel resoluut oordeel over het initiatief van de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis om een refe rendum te wijden aan het ge lijknamige gebouw aan de Hoge Rijndijk. Vlak voor zijn vakantie diende het raadslid Margje Vlasveld (LWG/De Groenen) een gelijk luidend voorstel in. Veel kans gaf Van Rij haar niet. Dat heeft hij juist gezien. De fracties heb ben nog niet officieel gerea geerd maar duidelijk is al wel dat Vlasveld onvoldoende steun krijgt. Dat tijdens zijn afwezigheid een groep burgers is opgestaan, aangevoerd door nota bene par tijgenoot Cees Waal, oud-wet houder van Leiden en oud-bur gemeester van Deventer, die een referendumaanvraag met de vereiste 4500 handtekenin gen wil indienen, is van geen enkele invloed op zijn stand punt. Raar „Ik vind het maar een raar ini tiatief. Waal en de anderen zijn op het idee gebracht door Margje (Van Rij gebruikt haar achternaam zelden, red.). Waar om zou de stichting wél en Margje niet op een breed draag vlak kunnen rekenen? Een refe rendum over het Militair Invali denhuis is je reinste verspilling van betrokkenheid bij het ge meentebestuur. De besluitvor ming is niet meer te beïnvloe den, zelfs niet als de referen dumuitslag zou zijn dat 99 pro cent van de bevolking stemt voor het behoud van de bomen en het bijgebouw." De bomen en het bijgebouw, dat diende als eetzaal annex serre, moeten wijken voor twee flats met 28 appartementen. Het bouwplan komt voort uit een ingewikkelde 'deal' die Van Rij's voorgangers met de Kat- Uit de lucht gezien: rijksweg 11 leiden/alphen Over de aanleg van Rijksweg 11 zijn ve moedelijk meer meters tekst geschreven dat dat er daad- is de aansluiting ook zo goed als gereed, waardoor eind werkelijk aan asfalt ligt. Hoewel de aansluiting op de A4 bij van dit jaar al auto's over het nieuwe stuk snelweg mogen industriegebied Roomburg nu toch duidelijk vorm begint te rijden. Toch zal het nog lang duren voordat de snelweg he krijgen, zoals te zien is op deze luchtfoto. De 'armen' zijn lemaal klaar is. Het is tenslotte de bedoeling dat de rijks- inmiddels verhard, evenals de rijbanen richting Hazerswou- weg helemaal wordt doorgetrokken tot aan Bodegraven, de. De verwachting is dat het stuk tussen Leiden en Alphen Bij de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude-Rijndijk pas in 1997 in gebruik kan worden genomen en dat daarna pas het stuk tussen Alphen en Bodegraven wordt aange legd. Bij dat laatste gedeelte hoort ook het aquaduct onder de Gouwe. Met de aanleg is vele tientallen miljoenen gul dens gemoeid.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11