Kerk loopt over in Zuid-Korea Kerk Samenleving Felle kritiek van EKD op Servisch-Orthodoxe Kerk ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. C BUITENLAND KORT Caïro-document (1) Een vooraanstaande islami tische universiteit heeft felle kritiek geuit op de ontwerp tekst van het slotdocument van de komende VN-confe- rentie over bevolking en ont wikkeling. De voorstellen daarin zouden aanzetten tot seks buiten het huwelijk, abortus en misschien wel tot prostitutie. Dit vindt het cen trum voor islamitische stu diën van de Azhar. Het docu ment is in strijd met islami tische principes. Moslimlan den moeten hun bezwaren naar voren brengen op de conferentie, die de volgende maand onder auspiciën van de Verenigde Naties in Cairo wordt gehouden. Caïro-document (2) De Verenigde Naties willen dat er een plan komt dat de wereldbevolking, die nu 5,7 miljard bedraagt, in het jaar 2050 stabiliseert op 8 miljard mensen. Zonder maatrege len zouden er dan 11 miljard mensen zijn. Het VN-docu- ment spreekt onder meer over onderwerpen die voor moslims gevoelig liggen, zoals abortus, de rechten van vrouwen, geboortebeperking en seksuele opvoeding. De moslimuniversiteit heeft er onder meer kritiek op dat de VN een homoseksuele relatie en seks buiten het huwelijk niet afkeuren. Kardinaal staatssecretaris Angelo Soda- no heeft de Italiaanse rege ring opgeroepen zich in Cai ro in te zetten voor rooms- katholieke waarden. Caïro-document (3) De conferentie in Cairo kan volgens de tweede man van het Vaticaan tot 'zeer gevaar lijke' wetten leiden. Het zou erg zijn wanneer aan de ont wikkelingslanden abortus als een verworvenheid van de beschaving wordt voorge steld. Abortus is eerder een nederlaag voor elke cultuur en elke beschaving, aldus So- dano. De delegatie van het Vaticaan zal in Cairo pleiten voor een ethische opwaarde ring van het slotdocument. De bescherming van het le ven en een 'gezonde kijk op het gezin' zijn voor de RK Kerk onopgeefbaar. Er is weliswaar sprake van een be volkingsvraagstuk, zo erken de Sodano, maar de situatie is volgens hem niet zo alar merend als de cijfers van de Wereldbank en andere inter nationale organisaties sugge- Pact Het Engelse dagblad The In dependent hekelt het 'pact' mssen het Vaticaan en de moslimfundamentalisten in hun verzet tegen de Caïro- conferentie. Paus Johannes Paulus II heeft zelfs een ge zant naar Teheran gezonden om met Iran over het onder werp van gedachten te wisse len. Volgens kranten in Iran heeft staatssecretaris Mo hammad Hashemi Rafsanja- ni van buitenlandse zaken na afloop gezegd dat 'de ko mende oorlog die tussen de gelovigen en de materialisten zal zijn'. Het belangrijkste doel van de conferentie is volgens The Independent dat vrouwen meer rechten krijgen opdat zij meer zeggenschap over hun eigen leven krijgen. „Dat is het laatste wat moslimfun damentalisten willen. Het is tragisch dat het Vaticaan met zo'n achterlijke bondgenoot in zee zou gaan", aldus de krant. Full Gospel Church met 31.000 zitplaatsen grootste kerk ter wereld Het is bijna een vertrouwd beeld. Vanuit het me trostation loopt een lang gerekt lint van mensen naar de plek die zich aan kondigt met gitaarmuziek. Daar staan vele honderden bussen reeds in dubbele rijen geparkeerd, terwijl politie-agenten verhitte pogingen doen het overige gemotoriseerde verkeer in goede banen te leiden. En natuurlijk: duizenden mo torfietsen met luchtig ge klede jongelieden, de vrou welijke helft steevast in mi nirokachterop. SEOUL CEESVAN ZWEEDEN Het is de aanblik van een pop concert. Alleen, in de Koreaanse hoofdstad Seoul is niet gekomen voor Michael Jackson. Hier. op de zuid-oever van de Han-Gang rivier, heeft gewoon een kerkdienst plaats. De Full Gospel Church is de grootste kerk ter wereld. Ze kan 31.000 mensen bevatten. Er zijn op zondag zeven kerkdiensten. De kerk is per glasvezelkabel verbonden met 22 satellietker- ken, waar de dienst gevolgd wordt door nog eens 31.000 mensen. En dat alles is nog veel te weinig. „Soms staan er enorm grote menigtes buiten", verzucht Ly- dia Swain. secretaresse van de Yoido Full Gospel Church. „Wij smeken de mensen: Kom op zondag alstublieft niet meer hier naar toe. We zijn vol." De kerk lijkt aan de binnen kant een kruising tussen de Rot terdamse Ahoy en het Europees Parlement in Straatsburg. Het enige verschil is dat Ahoy er wel vijf keer in past en dat het Euro pees Parlement geen simultane vertalingen geeft in het Japans en Chinees. In de vleugel die is bestemd voor niet-Koreanen, heeft elke kerkganger de beschikking over een koptelefoon waarmee de preek van Dr. Cho in vijf talen (naast Japans en Chinees is er ook nog Engels, Frans en Duits) kan worden gevolgd. En het is duidelijk dat Dr. Cho bij de se lectie van zijn tolken'niet oyer één nacht ijs is gegaan. Als hij huilend het lijden van Jezus Christus beschrijft, huilt de tolk gewoon mee. De warming-up bestaat uit een documentaire over het werk van de Full Gospel Church in Duitsland en Zweden. Maar dan verdwijnt het enorme vi deoscherm in het plafond, wordt het al even reusachtige kruis zichtbaar, en stapt een kleine gestalte uit de duisternis: Dr. Cho. Dr. Cho leidt op zondag de De Full Gospel Church in Seoul kan 31.000 n bevatten. eerste drie diensten, de overige vier gewoon de vi deoband van één daarvan wordt gedraaid. Zeven keer stroomt het enorme gebouw, dat meer mensen kan bevatten dan het PSV-stadion, vol. Maar menigte-vorming doet zich vooral voor bij de eerste drie diensten, want Dr. Cho is de topattractie. „De Noordkoreaanse dictator heeft gedreigd dat hij Seoul in een zee van vuur zal verande ren", zegt hij in zijn politieke boodschap. „Maar zal hij dat kunnen? Nee, want Jezus Chris tus weerhoudt hem". Speculant David Cho heette vroeger Paul Cho. Maar hij veranderde zijn naam nadat was gebleken dat in Amerika een dubieuze grond- speculant onder die naam ope reerde. „We kregen te veel vra gen van leden die vreesden dat wij met hun kerkbelasting on roerend goed in de Verenigde Staten kochten", zegt Lydia Swain, die in de jaren '50 als Amerikaanse zendelinge naar Korea was gekomen. Toen Cho in 1958 zijn geeste lijk werk aanving, leidden de christelijke kerken een margi naal bestaan. In 1958 begon hij te prediken in een oude tent in een sloppenwijk, zo gaat het verhaal. Zijn preekstoel was een appelkist. „Soms was hét zo koud dat Cho's jaspanden aan de grond vastvroren", zegt Lydia Swain. „Hij bad namelijk hele nachten door. Maar het was niet ver geefs. Opmerkelijke dingen be gonnen te gebeuren. Dood ge waande familieleden keerden plotseling terug, mensen gen azen op wonderbaarlijke wijze. En de kerk begon te groeien. In 1964 registreerden we een toe name van duizend leden per jaar". Lydia Swain lacht. „Vorig jaar groeiden we met tiendui zend per maand". De zondagsdiensten in Dr. Cho's kerk zijn populair, maar het meest in trek is toch de 'all- night-prayer' op vrijdag. Uit alle delen van de stad komen dan gelovigen bijeen voor een nacht vol gebed. „De mensen komen direct van hun werk hierheen, slapen en eten wat, en bidden dan van tien uur 's avonds tot half vijf 's ochtends", zegt de se cretaresse eenvoudig. Voor wie er niet van houdt in het keurslijf van de diensten te worden geperst, is er dan ook nog de 'prayer-mountain'. Dat is een berg ten noorden van Se oul waarin 301 grotten zijn ge metseld ten behoeve van 'individueel gebed'. Er staat een gebouw waar 12.000 mensen kunnen eten, en er zijn dag en nacht 42 dominees aanwezig om geestelijke bijstand te verle- Bagagedrager Met 706.000 leden, 741 domi nees en 747 ouderlingen is de Full Gospel Church de grootste kerk van Korea, en zelfs ter we reld. Maar ze is zeker niet de enige christelijke kerk. „Een kwart van de bevolking hier is christelijk", zegt Jean-Paul Buys, een protestantse missio naris uit de Lage Landen. „On der de jongeren is het percenta ge christenen zelfs 51 procent". Deze zomer werd in Zuid-Ko rea de drie-miljoenste katholiek gedoopt, terwijl er ruim zeven miljoen protestanten zijn (pres byterianen, anglicanen, metho disten). Buys: „En vergeet niet dat vrijwel alle christenen hier kerks zijn. Je ziet jongeren hier op zondag op hun motorfiets naar de kerk rijden, de bijbel op de bagegedrager. En lid zijn van een kerk betekent hier ook een kerkbelasting betalen, die tien procent van je inkomen be draagt. Laatst sprak ik een taxi chauffeur, die zei: Ik ben geen christen meer; het werd me te duur". Het christendom werd twee eeuwen geleden door Koreanen zelf, die er in China toe waren bekeerd, geïntroduceerd. Deze katholieken vroegen en kregen steun van Franse missionaris sen, die. echter vervolgens in groten getale werden onthoofd door de confuciaanse macht hebbers. Dertig jaar later landde ook de eerste protestantse mis sionaris, een Duitser, op de kusten van Korea. De spectaculaire groei van het christendom wordt voor een belangrijk deel toegeschreven aan politieke omstandigheden. In China waren Europese mo gendheden de kolonisatoren, in Korea was dat echter Japan. Om die reden stonden de Koreanen van oudsher veel meer open voor westerse invloeden, waar van het christendom er één Jean-Paul Buys: „Je kunt Ko rea een beetje met Polen verge lijken, waar het katholicisme- werd omarmd als tegenwicht voor het orthodoxe Rusland en het protestante Pruisen. Hier vervult de kerk een soortgelijke functie. Door zich te bekeren tot het christendom, maakt de Ko- reaan duidelijk dat hij niets van doen wil hebben met Japan en China". HANNOVER EPD De Evangelische Kerk in Duitsland heeft in een ongewoon scherpe verklaring de Servisch-Orthodoxe Kerk ervan beschul digd de oorlog in voormalig Joegoslavië 'met al zijn wreedheden en bloedbaden' te legitimeren. De servisch-orthodoxe bisschoppenconferentie laat zich gebrui ken als een instrument van die nationa listische groeperingen 'die compromis loos hun eigen belangen willen realise- Dit schrijft de EKD in een brief aan pa triarch Pavle, hoofd van de Servisch-Or thodoxe Kerk. EKD-bisschop Klaus Kop- pe, verantwoordelijk voor het buiten lands beleid van de EKD, reageert hier mee op de oproep van de servisch-or thodoxe bisschoppenconferentie van be gin juli. Daarin werden de Serviërs opgeroepen de Servische 'rechten' te verdedigen. De servisch-orthodoxe bisschoppen veroor deelden het vredesplan voor de verde ling van Bosnië, opgesteld door de VS, Rusland en de Europese Unie. Volgens dat plan moeten de Bosnische Serviërs een deel van het bezette gebied afstaan. In de oproep van de servisch-ortho doxe bisschoppen 'wordt Gods gerech tigheid gelijkgesteld aan de Servische ei sen' en wordt de verovering van grond gebied rechtmatig verklaard. Nationalis me en religie vallen daardoor samen; de oorlog wordt een godsdienstoorlog. De EKD waarschuwt dat elke godsdienst oorlog 'een oorlog tegen de godsdienst' Met de oproep heeft de Servisch-Or thodoxe Kerk zich buiten gemeenschap pelijke basis van de oecumenische ge meenschap van kerken geplaatst, aldus de EKD. Eerder hebben EKD-delegatiele- den al voorgesteld de Servisch-Ortho doxe Kerk te schorsen als lid van de We reldraad van Kerken als zij zich niet dis- het Servisch nationalisme. De brief van de EKD is geschreven voordat de servisch-orthodoxe bisschop pen woensdag de kant kozen van Rado van Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, in zijn conflict met de Servische president Slobodan Milosevic. De bis schoppen noemden woensdagavond de economische blokkade, die Milosevic de Bosnische Serviërs heeft opgelegd, 'een schandelijke, immorele en mensonwaar dige' maatregel die tegen de eenheid van het Servische volk is gericht. Milosevic wil met de boycot de Bosnische Serviërs ertoe dwingen het vredesplan te accep teren. HET WEER HANS VAN ES Opklaringen Vlak ten noorden van Terschelling lag vrijdag de kern van een lage drukgebied, waar maar weinig be weging in zat. Gevoed door warme en vochtige luchtstromingen boven het Noordzeewater van 20 a 21 graden bleef het systeem lange tijd actief en stuurde een vet wolken pakket met gestage regenval de kustprovincies binnen. De krachti ge tot harde westenwind benadruk te de herfstachtige aanval, waarbij het kwik op 17 graden bleef ste ken. Zo werd een periode van vijf weken met elke dag maxima van boven 20 graden afgesloten. De re gen viel in deze periode vrijwel uit sluitend uit korte, zware buien; nu beleefden we weer een traditionele Hollandse regendag, die even deed denken aan de troosteloze zomer periode van 1993. Ook elders in West- en Midden-Eu ropa vielen talloze buien. In Oost- Duitsland, waar vorige week nog toppers van 39 graden voorkwa men, werd de regen na twee ver schroeiend droge maanden met ge juich ontvangen. Met uitzondering van de landen rond de Middelland se Zee koelt het nu systematisch af boven Europa. Toch hoeft er niet worden gevreesd op een 'Europese zomermoesson' zoals we de vorig jaar juli moesten ervaren. Dit circu latiepatroon, waarbij depressies aan de lopende band Europa bin nentrekken kondigt zich met aan. Het lagedrukgèbied, dat vandaag naar de Randstaten is vertrokken, krijgt geen opvolgers; er staat een blokkerend hogedrukgebied ten Daar is vandaag al iets van te mer ken. Opklaringen krijgen steeds meer ruimte tussen de stapelwol ken, waaruit nog maar enkele bui valt. De frisse noordwester neemt in de loop van de dag af, maar de polaire afkomst van de luchtmassa laat geen hogere maxima toe dan 19 graden. Ook zondag is het nog relatief koel; de wind valt geleide lijk weg, waardoor het wel wat war mer aanvoelt. Begin volgende week heeft het hogedrukgebied zich bo ven het continent genesteld; dan keert het warme weer terug met veel zon. Tropische temperaturen zijn voorlopig niet aan de orde; de maxima schommelen een paar da gen rond 24 graden. Rond het mid den van de week wordt de kans op onweer wat groter. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Veel bewolking en van tot tijd buiige regen, gelijk ook onweer, vo wind. Daling van tempera tuur tot ongeveer 15 gra den, alleen in de omge ving van Oslo nog wat ho- T d Overwegend bewolkt en vooral zaterdag buiige re gen, misschien met on- den geleidelijk droog, ook Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon. In Schotland, vooral zondag, meer bewolking en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 16 graden in Schotland tot 22 graden in-zuidoost-Engeland. België en Luxemburg: Zaterdag wolkenvelden, ook af en toe zon en mogelijk nog een bui. Zondag inige perioden en droog. Vooral z Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. dag v rond 19 gra ZONDAG 14 AUGUSTUS 1994 Zon-1 Noord- en Midden-Frankrijk: oostelijke departementen eers op een bui. In het westen, ook elders, zonnige perioden Middagtemperatuur langs hi rond 19 graden; verder lar maxima uiteenlopend van 24 graden bij Rennes tot 28 nabij Annecy. ral in de nog kans jinwaarts peratuur op d Spanje: ik enkele wolkenvel- il droog. Middagtem- ïste plaaten rond 25 06.20 Zon onder 21.04 Maan op 15.24 Maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoogwater08.58 21.29 Laag water 04.31 16.55 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.22 Zon onder 21.02 Maan op 16.32 Maan onder00.12 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.09 22.39 Laagwater 05.15 17.57 Weerrapporten 12 augustus 17 uur: velden, mogelijk e tijd wolken- n geleidelijk Elders aanhoudend vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur langs de Costa's meest rond 31 graden. :t Spaanse binnenland c a 36 gra- Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Op de zuidstran- den meest zonnig. Lichte daling van temperatuur. Marokko: Flinke perioden met zon en droog. Aan de kust middagtemperatuur van onge veer 27 graden. Zuid-Frankrijk: In het algemeen -flin zon. Zaterdag kans op of onweersbui. Maxim; Les Landes tot iets bo' den van Lyon. Mallorca en Ibiza: Zonnig, nu en dan oc Droog. Maximumtemperatuur ongeveer 33 graden. Italië: In het noorden nu en dan wolken en kans op een regen- of onweersbui. In het midden en zuiden overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur van 28 gra- tot lokaal 36 graden perioden met ;n lokale regen en 23 graden in n de 30 ten zui- enkele wolken. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur van 33 gra den vlak aan zee tot plaatselijk dichtbij 40 op het Griekse vasteland. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee van 32 graden rond de Dardanellen en op Cyprus tot circa 38 ten oosten van Duitsland: Zaterdag perioden met z< bewolking e gen. In noordoosten in de ochtend nog 31 19 0.6 20 16 0.0 21 15 6.0 33 23 0.0 18 11 0.0 21 16 2.0 w7 30 14 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10