Carpoolstrook over en uit Binnenland Euthanasie is voor arts altijd tweede keus Zijpe eist studie naar bevingseffect Van huwelijksbootje naar parachute 2 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 BVD-dossier demonstrant telt slechts twee velletjes |De voormalige Dodewaard-de- monstrant B. van Baggum, die na veel getouwtrek gisteren ein delijk zijn BVD-dossier mocht inzien, is van een kouwe kermis thuisgekomen. De man weet zeker dat de Binnenlandse Vei ligheidsdienst een pakket vol informatie over hem heeft. Maar wat hij te zien kreeg, wa ren maar twee A4-tjes. Eén met ;zijn naam en zijn dossiernum mer, en één met enkele korte, weinig om het lijf hebbende fei ten. Na vijf minuten stond hij. weer buiten. Daar waren dus de gang naar de Raad van State en de per soonlijke toestemming van mi nister de Graaff-Nauta (binnen landse zaken) voor nodig ge weest. De Nijmegenaar gelooft er 'geen fluit' van, zo zei hij na afloop van zijn reis naar de BVD-archieven. „Men probeert mij met een kluitje in het riet te sturen." Hij gaat dan ook actie ondernemen om zijn werkelijke dossier op tafel te krijgen. In wat hij heeft gezien staat alleen dat hij ooit op een verga- Parkeerbeheer Amsterdam sleept te snel De Nationale Ombudsman heeft er goed aan gedaan de wegsleepregeling van de Am sterdamse Dienst Parkeerbe heer aan te kaarten bij de mi nisteries van verkeer en water staat en justitie. Volgens direc teur J. van den Hazel van Par keerbeheer zou het beter zijn als de wetgeving wordt aange past aan de praktijk. Volgens ombudsman mr- M. Oosting past de Amster damse Dienst Parkeerbeheer de wegsleepregeling uit de Wegen verkeerswet niet op de juiste wijze toe. In grote delen van de stad worden verkeerd gepar keerde auto's meteen wegge sleept. Volgens de wet mag dat echter alleen als ze het verkeer in gevaar brengen of in de weg staan. Oosting kan er overigens wel begrip voor opbrengen dat in Amsterdam actief wordt opge treden tegen overtreding van de parkeervoorschriften. Volgens hem kan daar een opvoedend effect van uitgaan, hoewel dit in strijd is met de wet. In Amsterdam worden jaar lijks 30.000 voertuigen wegge sleept, 20.000 door Parkeerbe heer en 10.000 door de politie. dering van het Platform Atoom- vrij Nederland is geweest en dat hij een keer vermeld stond in het actieblad Onderstroom en in De Waarheid als woordvoerder van de protestgroep Stop Dode- waard. Maar van Baggum weet honderd procent zeker dat er veel meer is. „Dat heb ik aan den lijve ondervonden. Bijvoor beeld toen mij de toegang werd ontzegd tot het natuurkundig laboratorium van Philips." Zo iets kan volgens hem alleen als de BVD je op de een of andere manier ziet als iemand om re kening mee te houden. In de jaren zeventig was Van Baggum een van de oprichters van de actiegroep Stop Dode- waard, vernoemd naar de kern centrale in Gelderland. De BVD beschouwde die demonstran tenclub, die allang ter ziele is, als staatsondermijnend. Van Baggum is nu makelaar in auto matisering. Een woordvoerder van Binnenlandse Zaken zegt zeker te weten dat Van Baggum het 'goede en volledige' dossier heeft ingezien. „Hoe kan Van Baggum beweren dat we iets achterhouden?" .-r hengelo De kersverse bruid Anita Berendsen vliegt samen met een instructeur aan een parachute door de lucht. Gistermorgen trad zij ii met Jan Groot Wassink, waarna zij op een vliegtuig stapten en allebei met instructeur hun eerste sprong maakten. Vertrouwensarts Cohen: 'Engelen des doods bestaan niet' rotterdam monique de knegt Hij is vertrouwensarts inzake euthanasie. Hij reist door het land, praat met artsen en geeft hen advies. Maar een 'engel des doods' is hij niet. „Ik heb als vertrouwensarts nog nooit een patiënt bezocht die dood wilde. Dat hele verhaal over rondtrekkende euthanasie-art- sen is van een grote dwaas heid." Met stijgende verbazing heeft vertrouwensarts H. Co- hen de verhalen aangehoord over de 'engelen des doods'. Een rondtrekkend euthanasie- gezelschap dat op verzoek de patiënt die dood wil een spuit je geeft. Baarlijke nonsens, al dus Cohen. Mensen die zeggen dat deze artsen wel bestaan, moeten meteen naar voren treden en namen noemen. „Maar dat gebeurt niet, omdat ze eenvoudigweg niet bestaan. Ondertussen ontstaat wel een totaal verkeerd beeld: alsof eu thanasie iets gemakkelijks zou zijn." Cohen weet wel beter. Twee tot vier keer in de maand wordt hij door artsen gebeld die problemen hebben met eu thanasie. Huisartsen veelal, die zich geen raad weten met een verzoek van een patiënt die dood wil. Ze komen meestal bij Cohen via de Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Eutha nasie (NWE), de artsenorgani satie KNMG of Justitie. On danks de inmiddels grote ken nis over euthanasie, is het nog altijd een ingrijpende beslis sing voor artsen. „Het vreemde is dat tegen standers van euthanasie voort durend roepen dat het niet no dig is omdat er goede pijnbe- strijders zijn. Maar de werke lijkheid is dat euthanasie voor een arts zo afschuwelijk is, dat hij alles zal doen om een mens in leven te houden. Euthanasie kan echt een mijlpaal zijn in het leven van de arts. Ik ken ie mand die alles dateert aan het moment dat hij euthanasie pleegde, zo van: dat was vóór meneer Van Dam doodging. Een huisarts krijgt gemid deld één euthanasie-verzoek per jaar. Een derde tot de helft van alle wensen wordt ingewil- Onderzoek naar rondreizend euthanasie-gezelschap De beweringen dat in Neder land een groep artsen rond trekt die zieken helpt met eu thanasie moeten zo snel mo gelijk worden onderzocht. Dat heeft minister Kosto van justi tie aan de procureurs-generaal laten weten. Ook de hoofdin specteur voor de volksgezond heid moet aan Kosto rapporte ren. Dat heeft de bewindsman geantwoord op vragen van het SGP-kamerlid Van der Vlies. Vorige week lieten de voorma lige secretaris-generaal van het ministerie van justitie, G. van Dinter, en het CDA-ka- merlid Van der Burg weten zich ernstig zorgen te maken over de 'rondreizende eutha- nasie-artsen', ook wel 'Enge len des doods' genoemd. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) ontkent het fenomeen. Volgens hoofdinspecteur voor de volksgezolidheid J. Verhoeff bestaan de groepjes euthanasie-artsen wel. Hij vindt dat er iets geregeld moet worden over hoe te handelen bij euthanasie als de eigen arts om principiële redenen wei gert te helpen. ligd, aldus Cohen. Volgens de NWE worden per jaar 25 men sen niet met euthanasie gehol pen. Soms overlijden deze pa tiënten voordat euthanasie werd toegepast, soms sterven ze na een lange lijdensweg om dat niemand ze wilde helpen. Artsen willen of durven niet al tijd mee te werken. Ze zijn er tegen of durven niet uit angst voor Justitie of omdat ze het emotioneel niet aankunnen. De NWE wil dat er regionale teams van ervaren euthanasie artsen komen, waarop patiën ten die dood willen, kunnen te rugvallen. Cohen voelt daar niets voor. „Dat is veel te me chanisch, te Amerikaans. Een arts wil mensen beter maken, euthanasie is altijd tweede keus. Een vreemde arts zonder vertrouwensband met de pa tiënt is de derde keus." De enige oplossing schuilt volgens Cohen in een goede sa menwerking tussen artsen. „Als een arts euthanasie niet aankan, moet hij dat kunnen overlaten aan een collega. In een groep artsen waar solidari teit heerst, zal iemand dat overnemen. Waarnemers ken nen de situatie van de betrok ken patiënt. Ze kennen hem of haar of zijn medische dossier omdat ze op bezoek zijn ge weest tijdens afwezigheid van de behandelend arts." Burgemeester Brunssum weg den haag anp 'het burgemeestersambt in zeer ernstige mate hebben ge schaad'. Brunssums burgerva der werd in april voor onbe paalde tijd met verlof gestuurd omdat Justitie hem verdenkt van corruptie en oplichting. De gepensioneerde oud-burge meester van Helden, J. van 't Hooft, zal voorlopig het burge meestersambt in Brunssum overnemen. Burgemeester H. Riem (PvdA) van het Limburgse Brunssum is ontslagen. Het ministerie van binnenlandse zaken deelde gis teren mee dat de 53-jarige be stuurder zijn ambt moet neer leggen zonder het predikaat eervol. Minister De Graaff-Nauta vindt dat Riems gedragingen den. De gemeente wil dat centrum vrijdag 12 augustus openstellen. Raadsman mr. R. Wage- mans, die namens de inder haast opgerichte vereniging Leefbaarheid St. Pieter sprak, beschuldigde de ge meente van onbehoorlijk bestuur. Het besluit in de villawijk een verslaafden centrum op te zetten, is vol gens hem onzorgvuldig en te snel genomen. Wagemans tilde ook zwaar aan de sum miere informatievoorzie ning door de gemeente naar de buurtbewoners. Raadsman mr. H. Van der Salm van de gemeente had slechts mager verweer. Hij stelde dat er wel degelijk een draaiboek was voor de infor matievoorziening. Dat er een lokatie voor de opvang van junkies zou worden kozen, was bekend. 1 plaats werd echter zo lang mogelijk geheim gehouden in verband met te verwach ten klachten. President mr. A. Adelmeij- er zei niet aan de indruk te kunnen ontkomen dat on voldoende rekening is houden met de belangen van de bewoners. „Ik kan dat niet erg zorgvuldig vin den." De in de zaal aanwezige loco-burgemeester van Maastricht, Bovens, zei ter plekke enkele concrete za ken toe, waaronder surveil lance van twee agenten ge durende de eerste twee we ken en aanpassingen van toegangswegen. De inge bruikneming van het op vangcentrum is inmiddels uitgesteld tot maandag 15 augustus. Uitspraak volgt op 12 gustus, de dag waarop de opening had moeten plaats vinden. petten gpd-anp De Noordhollandse gemeente Zijpe wil dat bin nen twee maanden duidelijk is in hoeverre de kernreactor in Petten bestand is tegen aardschok ken. Als die termijn niet wordt gehaald en de risi co's van bevingen lijken groot, dan mag de reac tor niet worden opgestart, aldus loco-burgemees- ter K. Bos. Momenteel ligt de reactor voor perio diek onderhoud stil. De reactor in Petten is niet speciaal beveiligd tegen aardschokken, omdat de omgeving 'aardbevingsvrij' wordt geacht. Volgens Zijpe lijkt die stelling na de aardbeving in de regio Alkmaar van zaterdagavond (drie op de schaal van Rich ter) niet langer houdbaar. Volgens een kort onderzoek door het Energie Centrum Nederland (ECN) is de veiligheid van de centrale echter gewaarborgd, zelfs bij een zware aardbeving zoals die bij Roermond in 1992. Vplgens een ECN-woordvoerster hoeft er dan ook geen nader onderzoek te komen, omdat een korte inventarisatie van gegevens direct na de Alkmaarse beving aantoont dat de kernreactor veilig is. Dit onderzoek geeft aan dat kerncentra les altijd zodanig worden gebouwd, dat ze vol doen aan de eisen die de Nederlandse overheid stelt met betrekking tot seismisch gedrag. Het cri terium daarbij is dat in geval van een zogeheten ontwerpbeving, de reactor nog veilig kan worden uitgeschakeld. De woordvoerster lijkt hiermee terug te komen op de mededeling van het hoofd groep nucleaire faciliteiten van het ECN, Bergmans, dat het cen trum de Europese Commissie om een snel onder zoek heeft gewaagd. De laatste bevestigde giste ren echter opnieuw, dat bij de eigenaar van de centrale de waag is neergelegd wat het ECN ge zien de nieuwe situatie te doen staat. „Ik heb het Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (GCO), namens de Europese Gemeenschap de ei genaar van de reactor, gewaagd nieuwe bereke ningen uit te voeren met als extra factor de mo gelijkheid van aardschokken." Bij de bouw van de kerncentrale in Dodewaard is rekening gehouden met de mogelijkheid van aardschokken. Van de aardbeving in Limburg (5,5 op de schaal van Richter) was destijds bij Dode waard geen effect te merken, aldus een woord voerster. Cokebrieven-dealer krijgt vier jaar cel Dordrecht» Een 22-jarige Dordtenaar is gisteren wegens drug handel door de rechtbank in Dordrecht veroordeeld tot vier jaar cel. De rechter achtte bewezen dat de man met hulp van zijn moeder en broer een jaar lang op grote schaal in Dordrecht in cocaïne heeft gehandeld. Hij regelde dat mensen per post coke kregen. De brieven kwamen van de Nederlandse Antillen. Zelf maakte de man, die een uitkering had, ook geregeld uitstapjes naar de Antillen. Daarmee is volgens de rechtbank voldoende aangetoond dat de man genoeg winst maakte voor dergelijke dure reisjes. Moeder en broer laegen eerder elk twintig maan den cel. Meer werklozen aan baan geholpen ruswuk» De arbeidsbureaus hebben in het eerste halfjaar van 1994 bijna 89.000 vacatures vervuld. Dit is 10 procent meer dan in het eerste half jaar van 1993. Dat blijkt uit de halfjaarcijfers van het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening die gisteren bekend zijn gemaakt. Nederlands ontwikkelingsgeld gepikt manila-den haag» President Fidel Ramos van de Filipijnen wil dat tot op de bodem wordt uitgezocht wat er waar is van beschuldi gingen dat er 520 miljoen pesos (36 miljoen gulden) aan Neder landse ontwikkelingsgeld is verduisterd. Het gaat om geld dat in 1988,1989 en 1990 is gegeven om kunstmest en rijst te kopen. Het geld bleek te zijn overgemaakt naar projecten die alleen op papier bestonden. 'Bewakers Marwei onschuldig' leei 'Warden Er is geen enkele reden om bewaarders van de pe nitentiaire inrichting De Marwei in Leeuwarden disciplinair te vervolgen voor de ontsnapping van drie gedetineerden in janua ri. Dat is de uitkomst van een onderzoek van de rijksrecherche na beschuldigingen van drie gedetineerden dat een bewaarder zich had laten omkopen om mee te werken aan de ontsnapping. De drie stonden gisteren terecht voor het bedreigen en gijzelen van een bewaarster in de extra beveiligde inrichting van De Mar- 'Geen bewijs drughandel Mungra' Paramaribo Het openbaar ministerie ziet af van verdere vervol ging van de Surinaamse zakenman annex rijsthandelaar M.A. Mungra, die was verdacht van drughandel. Dat heeft de officier van justitie van Den Haag gisteren aan de advocaat van Mungra verteld. De zaak is geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. Mungra eist van de Nederlandse Staat nu een schadevergoeding van honderd miljoen gulden, zo maakte hij op een persconfe rentie in Paramaribo bekend. Door de verdachtmaking zegt hij zijn „belangrijke positie op de Europese markt" te zijn kwijtge raakt. Blote borsten verdwenen klazienaveen De 'topattractie' van de Turfjesmarkt in Klaziena- veen is verdwenen. Boze telefoontjes hebben een einde gemaakt aan het optreden van twee schaars geklede dames die met taar ten mochten worden bekogeld. Aan degene die raak gooide de eer het bovenstukje van de getroffen vrouw los te knopen. De bewoners van de Maast richtse villawijk St. Pieter willen niet dat er in hun wijk opvangcentrum voor drugverslaafden komt. In kort geding hebben ze gistermiddag de president i de rechtbank in Maas tricht gevraagd de komst i het centrum te verbie- Schrijfster Mien van 't Sant (93) overleden utrecht gpd In haar woonplaats Leersum is afgelopen dinsdag op 93-jarige leeftijd de schrijfster Mien van 't Sant overleden. Ze schreef tij dens haar zeer produktieve le ven ruim honderd boeken, waarvan De.vrouwe van de Ol- denhoeve het bekendste is. Be halve familieromans schreef Van 't Sant ook kinderboeken en 'boeken voor de rijpere jeugd'. Ze was jarenlang de 'meest uitgeleende auteur' van de Nederlandse bibliotheken. In 1947 verscheen haar eerste roman, Wijs mij de weg. Haar laatste boek, de oorlogsroman Ook ik ben schuldig, verscheen tien jaar geleden. Vrouw vindt been hoek van holland gpd Op het Noorderhoofd in Hoek van Holland heeft een vrouw gisteren aan de waterkant een been gevonden. De rivierpoli tie onderzoekt nu of het been, dat vermoedelijk afkomstig is van een man, behoort bij het lichaam zonder benen dat het afgelopen weekeinde in De Noord bij Alblasserdam werd gevonden. Eerder deze week is in de 6e Petroleumhaven in de Europoort ook een deel van een been gevonden. Villawijk moet niets hebben van verslaafden Experiment kostte 62 miljoen gulden De carpoolwisselstrook op de Al bij Diemen gaat over enkele weken in de ochtendspits open voor verkeer uit Flevoland naar Amsterdam. Aanleiding is de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam die oud-minister Wes terterp gisteren van rechtsvervolging heeft ontslagen voor het in zijn eentje rijden op de carpoolwisselstrook. Westerterp liet zich destijds ex pres op de bon slingeren om een proefproces uit te lokken. Hij werd eerder door de kanton rechter in het ongelijk gesteld maar kreeg gisteren in hoger beroep toch gelijk. De rechter oordeelt dat de carpoolers niet worden erkend in het Regle ment verkeersregels en Ver keerstekens (RW) als bepaalde categorie weggebruikers. De be palingen in het RW voorzien niet in een onderscheid tussen een weggebruiker en een be stuurder met een aantal inzit tenden in één auto. Met de uitspraak is voor het ministerie van verkeer en wa terstaat de juridische basis on der de carpoolstrook weggeval len en dus is het over en uit met het experiment dat nu al zo'n 62 miljoen gulden gekost. De carpoolstrook in de rich ting Amsterdam is de komende weken gesloten. Dan worden de verkeersborden en het elektro nische informatiesysteem aan gepast. Daarna is de weg alleen nog toegankelijk voor verkeer uit Flevoland. Het verkeer uit 't Gooi kan daarna geen gebruik meer maken van de wissel- strook. Die maatregel is volgens het ministerie nodig, omdat het al gemeen openstellen van de car poolwisselstrook de verkeers veiligheid ernstig in gevaar zal brengen omdat er een enorme toestroom van voertuigen ont staat, met name waar de Al en A6 samenkomen. In de avondspits mogen alle voertuigen uit de richting Am sterdam met uitzondering van vrachtwagens, van de strook ge bruik blijven maken. De car poolstrook is vorig jaar oktober met veel tam-tam door de toen malige verkeersminister Maij geopend. De eerste carpool strook van Europa moest een groot succes worden. Verkeer en Waterstaat gaat nu De carpoolstrook op de A1 gaat binnenkort open voor alle verkeer. foto anp arthur bastiaanse 'op een andere manier probe ren' het samenrijden te stimule ren. Bedoeling is dat er in het jaar 2010 1,6 persoon in een au to zit, nu is dat 1,2 persoon. Wat de gevolgen zijn voor de andere 300 bekeurden op de wissel- strook is niet duidelijk. Gisteren werden overigens nog drie mensen op de wisselstrook be keurd omdat ze in hun eentje in de auto zaten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3