CDA ook na vakantie nog steeds in diepe crisis Wel paars, geen paars en uiteindelijk toch weer wel Feiten &Meningen Huisarts poortwachter van gezondheidszorg Privatisering WAO gaat werknemer voorlopig méér kosten VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 De overheid slaagt er maar niet in de kosten van de gezond heidszorg in haar greep te krijgen. Achtereenvolgende be windslieden liepen zich stuk op machtige, elkaar bestrijdende belangengroepen. De patiënt krijgt de hogere rekening gepre senteerd en merkt dat hij steeds vaker op groeiende wachtlijs ten terechtkomt. Het nieuwe PvdA-kamerlid Rob Oudkerk zoekt de oorzaak van al dit falen in de 'technisch-financiële' handelwijze van de poli tiek. Oudkerk, die zijn politieke activiteiten combineert met zijn Amsterdamse huisartspraktijk, pleit dan ook voor een an dere, zorggerichte aanpak. Met de huisarts in de rol van poort wachter. „Dan komen de besparingen vanzelf." Het paars regeerakkoord maakt, wat de gezondheidszorg be treft, een weinig daadkrachtige indruk. Er worden enkele maat regelen aangekondigd: het ziekenfondspakket wordt kleiner; ziekenfondsverzekerden gaan een eigen risico betalen en spe cialisten worden straks niet meer per verrichting betaald. Maar de vraag hoe daarnaast nog zo n 2 miljard gulden uit de ge zondheidszorg wordt weggehaald, blijft open. Kamerlid-huisarts Oudkerk vindt die vaagheid zo gek nog niet. „Het biedt de nieuwe minister van volksgezondheid mogelijk heden de heilloze weg van het financieel-technisch geharrewar te verlaten. Hij heeft nu ruimte om zich eerst eens in te laten met de inhoud en de organisatie van de zorg." Zo niet. dan zal Oudkerk en naar hij hoopt de hele Kamer de minister het leven uiterst zuur maken. Want de volksvertegenwoordiger is er heilig van overtuigd dat met een zorggerichte benadering "enorm veel geld" kan worden verdiend. Zo kan, meent hij, enorm worden bespaard wanneer de huis artspraktijk een actievere rol gaat spelen. Als 'poortwachter van de gezondheidszorg' zou de huisarts de patiënt moeten gaan begeleiden tijdens de hele reis door het circuit van de specialis tische en therapeutische zorg. Ook zou de huisarts de specia listen werk uit handen kunnen nemen door eenvoudige ingre pen en behandelingen zelf te verrichten. Er hoeft dan geen ge bruik te worden gemaakt van dure voorzieningen in ziekenhui zen en poliklinieken. Hij verheelt niet dat daarnaast allerlei maatregelen nodig blij ven, 'soms zelfs keiharde' om te waarborgen dat zorg beschik baar blijft voor de mensen die dat echt nodig hebben. „Die moeten onverwijld, zonder wachtlijsten worden geholpen. Dat betekent dat aan anderen, die het niet per se nodig hebben, va ker nee moet worden verkocht. De huisarts kan dat bewaken." „Niet als schatkistbewaarder van de overheid. Dat is onaan vaardbaar. De huisarts mag geen financiële argumenten ge bruiken. Dan zou je patiënten moeten wegsturen omdat an ders budgetten worden overschreden. De huisarts mag alleen medische argumenten gebruiken", aldus Oudkerk Wordt de specialist met dat al niet het knechtje van de huisarts? „Een specialist die heel negatief is ingesteld, zou dat kunnen zeggen ja. In feite is het nu al zo. want de huisarts is tenslotte degene die doorverwijst. Maar dan vergeet je dat de huisarts en de specialist ieder een eigen verantwoordelijkheid hebben. Het is een kwestie van goed samenwerken. Huisartsen en specialis ten moeten elkaar niet zien als concurrenten. Ze vullen elkaar aan. Om tot een goede verdeling van taken en verantwoorde lijkheden te komen, heb je protocollen nodig." Kan de huisarts al dat extra werk aan? „Het betekent inderdaad een enorme taakverzwaring. De poli tiek zal daarin moeten investeren: er zijn meer huisartsen en dus ook opleidingsplaatsen nodig. En meer ondersteuning. Huisartsen zouden in staat moeten worden gesteld assistenten aan te trekken." De huisartsenpraktijk als basisziekenhuisje? „Het kan inderdaad een centrum worden waarin verschillende huisartsen met elkaar samenwerken, met assistenten en met adviserend specialisten. Maar het mag geen steriele bedoening worden, geen witte muren en neonlampen. En beslist geen ei gen bijdrageregelingen. De drempel moet zo laag mogelijk blij ven. De huisarts kent vaak de werk- en gezinssituatie van de patiënten, en kan daardoor soms goed beoordelen waar de ge zondheidsklachten vandaan komen. Dat moet zo blijven. De huisarts is het peilstation van leed en geluk." AMSTERDAM HENK POSTMA Kees-Jan is graficus. Pieter is bouwvakker. Beiden verdienen een modaal salaris, vier mille per maand. Hoewel Pieter volgens de statistieken een bijna drie keer grotere kans heeft om arbeidson geschikt te raken als Kees-Jan, betalen beiden vierhonderd gulden per maand voor hun arbeids ongeschiktheidsverzekering (de premie voor het WAO-gat buiten beschouwing gelaten). Het idee daarachter: solidariteit. Die solidariteit heeft echter ook een keerzijde. Er zijn daardoor namelijk geen financiële prikkels om veiliger te werken. Dat is een van de redenen waarom in Nederland zoveel mensen arbeidson geschikt zijn. Dat het principe 'de vervuiler be taalt' ook in de sociale verzekeringen loont, heeft de Ziektewet inmiddels bewezen. Sinds bedrijven méér premie moeten betalen naarmate het ziek teverzuim hoger is en de eerste twee tot zes we ken ziekte van hun werknemers voor eigen reke ning moeten nemen, is het ziekteverzuim fors ge daald. En waarom zou dat bij de WAO niet wer ken? Aangezien al is besloten dat de bedrijfsverenigin gen moeten verdwijnen, kan de WAO maar het beste worden overgeheveld naar de particuliere verzekeraars, zo heeft formateur Kok voorgesteld in het ontwerp-regeerakkoord. Die hebben im mers ook het 'WAO-gat' afgedekt, dat vorig jaar ontstond na het kabinetsbesluit om de uitkerin gen te verlagen. WD-leider Frits Bolkestein was een tevreden man toen Kok in de privatisering van de WAO aankondigde. Dat was immers een mooie stap op weg naar het door de liberalen zo vurig verlangde ministelsel, waarbij iedereen weer zélf verantwoordelijk wordt voor zijn sociale zekerheid en zelf de risico's draagt. Wie echter gejuich uit het kamp der verzekeraars verwachtte - de AAW/WAO betekent een immen se nieuwe markt, vorig jaar 23 miljard gulden groot - kwam bedrogen uit. Uitgerekend de ver zekeraars kwamen met een argument dat je eer der zou verwachten van meer linkse lieden: op de manier die Kok voor ogen staat, dreigt een ar beidsongeschiktheidsverzekering voor grote groe pen werknemers wijwei onbetaalbaar te worden. Kok heeft namelijk gekozen voor een zeer radica le variant: de overheid moet de héle arbeidsonge schiktheidsverzekering afstoten. Voor een goed begrip is het belangrijk om te weten dat de verze kering tegen arbeidsongeschiktheid voor werkne mers uit twee delen bestaat: de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (AAW) en de Wet op de Arbeidsongeschiktheid (WAO). Onder de AAW valt iedere Nederlander tot 65 jaar. Deze wet geeft recht op 70 procent van het minimumloon bij volledige arbeidsongeschiktheid. De WAO is een werknemersverzekering die (bij dekking van het WAO-gat) een aanvulling op deze basisuitkering regelt tot 70 procent van het laatstverdiende loon bij volledige arbeidsongeschiktheid. Kok wil niet alleen de WAO, maar ook de AAW privatiseren: Die AAW is goed voor ongeveer tweederde van de totale uitgaven voor arbeidson geschiktheid. Aan WAO werd vorig jaar acht mil jard gulden uitgekeerd, aan AAW ruim veertien miljard. Wanneer zowel de basisuitkering AAW als de aanvullende WAO worden geprivatiseerd, heeft dat voor bouwvakker Pieter dramatische ge volgen. Aangezien zijn kans op arbeidsonge schiktheid ruim twee maal zo hoog is als het ge middelde, zal hij straks ook twee maal zoveel pre mie AAW/WAO moeten gaan betalen: achthon derd gulden per maand. Kees-Jan daarentegen gaat minder betalen, omdat grafici een minder dan gemiddeld risico lopen: zijn premie zakt tot 280 gulden per maand. In de praktijk zal voor beiden de premie echter hoger uitvallen dan nu. De WAO werkt volgens het zogeheten omslagstelsel: de verzekerden van nu betalen voor de uitkeringsontvangers van nu. Verzekeraars werken echter volgens het systeem van kapitaaldekking. Dat betekent dat verzeke raars een reserve moeten opbouwen om de uitke ringen te garanderen. Als een verzekering wordt opgezet, bestaat de premie naast een 'omslag- deel' (bedoeld voor de lopende uitkeringen) ook nog uit een 'reservedeel' (om een kapitaalreserve op te bouwen). Op langere termijn kan dat 'reser vedeel' weer verdwijnen als er eenmaal voldoen de dekkingskapitaal is. Maar in eerste instantie zal de WAO-premie extra hoog worden. En er is nog een premieverhogende factor: particuliere verzekeraars willen in tegenstelling tot bedrijfs verenigingen winst willen maken. En die moet uiteindelijk toch uit de premies komen. Het laat zich raden dat bouwvakker Pieter weinig trek zal hebben om van zijn bruto-inkomen straks pakweg een kwart te reserveren voor zijn arbeidsongeschiktheidsverzekering, terwijl grafi cus Kees-Jan kan blijven volstaan met ongeveer ééntiende. De verzekeraars zien de bui al hangen: van die groeimarkt valt een flink deel weg en bo vendien krijgen zij de Zwarte Piet toegespeeld: zij stellen immers de premies vast! De verzekeraars hebben daarom voorgesteld om alleen de (aanvullende) WAO te privatiseren, ter wijl de overheid de basisuitkering, de AAW, voor zijn rekening blijft nemen. Het premieplaatje komt er dan heel wat minder scheef uit te zien. Pieter is dan in totaal ongeveer 600 gulden per maand kwijt (exclusief'reservedeel'), Kees-Jan 340 gulden (ook exclusief reservedeel). Ook van dat premieverschil zal voldoende stimulans uit gaan om wat te doen aan de arbeidsomstandig heden, verwachten de verzekeraars. Maar van solidariteit is ook dan weinig meer over: Pieter zal ook in dat geval nog bijna twee keer zo veel premie moeten betalen als Kees-Jan. Het re sultaat van Koks privatiseringsplan is daarmee naast minder solidariteit over de hele linie geno men hogere premies. Daarmee is de privatisering ook bepaald géén impuls voor voortgezette loon matiging, waarvan toch het leeuwedeel van de nieuwe banen zal moeten komen. Het ligt im mers voor de hand dat, zeker bij een meevallende economische groei, die hogere WAO-premies worden meegenomen in de looneisen. Zeker in de bouw, de WAO-toeleverancier bij uitstek, lig gen looneisen voor de hand. Een gemiddeld nieuwbouwhuis zal in het plan-Kok daardoor, zo wordt hier en daar geschat, tussen de drie en vier mille extra gaan kosten. Mocht Kees-Jan ooit een nieuwbouwhuis kopen, dan betaalt hij dus toch nog een béétje solidariteitspremie. Opluchting. Dat was de overheersende stem ming in het CDA, toen Wim Kok twee weken geleden besloot zich aan de formatie van een paars kabinet te zetten. De eerste optie van de christen-democraten, namelijk uithuilen en op nieuw beginnen in de luwte van de oppositie, werd immers alsnog gehonoreerd. Na alle tur bulentie over de zo rampzalig verlopen verkie zingen, de daarop volgende keiharde analyse van de commissie-Gardeniers, de onduidelijk heid over de te volgen koers en de twijfels over het leiderschap van Elco Brinkman, was het CDA blij dat het even op vakantie kon. Die vakantie loopt inmiddels ten einde, maar de berg proble men die even was weggescho ven, doemt alweer levensgroot op. Het deze week verschenen nummer van het blad Christen- Democratische Verkenningen, een uitgave van het weten schappelijk instituut van het CDA, geeft er duidelijk blijk van.. Het thema luidt: 'Het CDA: Cri sis en perspectief. Nu wil in tij den van een persoonlijkheids: crisis zelfanalyse wel eens hel pen, en dat is ook precies wat het themanummer adviseert: 'Na wat er is gebeurd, kan het CDA niet ontkomen aan een grondige introspectie'. Waarbij wetenschappelijk directeur Van Gennip de even vage als onom streden hamvraag stelt: Welk antwoord weet de christen-de mocratie te formuleren tegen over de moderne Westeuropese cultuur? Een eenduidig perspectief wordt door de verschillende partij-ideologen echter niet ge geven, en dat lijkt symptoma tisch voor de verregaande staat van niet-meer-weten, waarin de partij op het ogenblik verkeert. Weliswaar schrijft Europarle mentariër Arie Oostlander dat de Bijbel de baas is in het CDA, maar de geschiedenis en Chris ten-Democratische Verkennin gen leren dat men daarmee vele kanten op kan. Zo schrijft de een dat het CDA zich meer gelegen moet laten liggen aan zijn uitgangspunten betreffende solidariteit, rent meesterschap, gespreide ver antwoordelijkheid en rechtvaar digheid. Een ander daarentegen meldt dat het maar de vraag is of die begrippen nog wel zo hoog scoren in een geseculari seerde samenleving die zich losmaakt van zijn traditionele wortels. De politiek als zedenmeester, omdat een samenleving nu een maal meer is dan dan een con glomeraat van voor zichzelf op komende burgers? Ja, schrijft oud-justitieminister Hirsch Bal- lin, in overigens iets andere be woordingen. Nou nee, meldt oud-CDA-voorzitter en land bouwminister Piet Bukman: „In de veranderende maatschappe lijke omstandigheden is wat kiezers voor zichzelf belangrijk vinden een factor van toene mend gewicht bij de keuze voor een politieke partij." Als partij-ideologen al zo funda menteel van inzicht verschillen, hoe moet het dan straks met die 34 CDA-politici op de werkvloer in derTweede Kamer? Daarover is nog geen helder heid te geven, en kamerleden weigeren er ook over te filosofe ren, althans niet in het open baar. „We zullen wel zien, we hebben er nog niet over gespro ken hoe we onze oppositierol moeten invullen", aldus vice- fractievoorzitter Frans Wolters. Duidelijk is wel dat de fractie niet alleen zal moeten wennen aan de oppositierol, die zij nog nooit eerder heeft vervuld. Ook is de klassieke rolverdeling van de baan, waarbij het CDA lekker warm in het midden zat, tussen links de PvdA en rechts de WD. Gaat het CDA zich nu links pro Formateur Kok in gsprek met de pers. Gisteravond om 20.00 uur bracht hij a fileren, of juist rechts? Een CDA- kamerlid zegt: „We hebben tal rijke terreinen waarop we ons als CDA kunnen profileren. Zoals de rol van het maatschap pelijk middenveld, medisch- ethische kwesties, het bijzonder onderwijs. Wel bestaat het ge vaar dat in de fractie uit electo rale overwegingen de neiging ontstaat de WD rechts te pas seren." Gebleken is immers dat verlies van het CDA te wijten is aan het vertrek van de hardwerkende, belasting be talende middengroepen naar de WD. Wil het CDA na het eerste kabinet-Kok versterkt uit de op positiebankjes treden, dan zul len dus die kiezers van de WD moeten worden teruggewon nen. Met een wat linksig 'soci aal gezicht' zal het CDA nauwe lijks scoren. Een akelig dilemma, want in het actieve partijkader hebben juist de op de PvdA georiënteerde protestanten, veelal voortko mend uit de ARP, veel invloed. In navolging van de commissie- Gardeniers die aangaf dat het CDA een socialer gezicht moet laten zien, is daar de roep om vriendje te spelen met de PvdA bijzonder groot. Uit die hoek ook klinkt de roep om het aftre den van partijleider Brinkman het hardst. Maar ook elders in de partij heeft Brinkman nog amper kre diet. In het partijbestuur over heerst al langer de opvatting dat Brinkman moet opstappen. Het krediet om in ieder geval gedu rende de duur van de formatie fractieleider te spelen, heeft hij dan ook nauwelijks vrijwillig ge kregen, maar veeleer opgeëist. En in de fractie heeft hij vooral door zijn verkrampte en defen sieve optreden nauwelijks nog gezag. „Hij is loopjongen van de fractie", aldus een kamerlid. De verwachting is dan ook dat Brinkman als de formatie ge heel rond is, vriendelijk wordt verzocht terug te treden. Arie Oostlander, voorstander van een progresieve koers, heeft gis teren het vuurtje alvast aange wakkerd door in Doetinchem diens aftreden te eisen. Als Brinkman inderdaad zijn biezen pakt, rijst niet alleen de vraag wie hem moet opvolgen. Het CDA is namelijk zo van slag, dat er zelfs al gekibbeld wordt over de vraag of er één dan wel meer leiders voor terug moeten komen. „Versterking van de eigen overtuiging, de ei gen strategische keuzes, de ei gen zeggingskracht", die in Christen-Dem oer a tische Verken - ningen zo nodig wordt geacht, verdwijnt op zo'n manier wel heel ver achter de horizon. DEN HAAG HARM HARKEMA De formatie van 1994 zal in de annalen worden bijgeschreven als een van de merkwaardigste uit de parlementaire ge schiedenis. Wel paars, geen paars en uit eindelijk toch weer wel. En dat alles als ge volg van de politieke aardverschuiving die de verkiezingen op 3 mei veroorzaakte. Een chronologisch overzicht 3 mei. De kiezers zorgen voor een opzien barende stembusuitslag. De regeringspartij en PvdA en CDA verliezen fors en de oude renpartijen doen triomfantelijke intocht in de Nederlandse politiek. De echte politieke schok is toch dat bijna alle geraadpleegde fractievoorzitters de koningin adviseert dat er nu maar eens een kabinet zonder het CDA moet worden gevormd. 6 mei. De koningin benoemt Eerste Kamer voorzitter Tjeenk Willink tot informateur. 13 mei. Tjeenk Willink raadt het staats hoofd aan drie informateurs te benoemen die 'een verder onderzoek moeten instellen naar de mogelijkheid om een kabinet te vormen van PvdA, WD en D66'. 14 mei. Koningin Beatrix wendt zich voor deze taak tot De Vries (PvdA), Van Aarden- ne (WD) en Vis (D66). De sfeer in de Eerste Kamer, waar de drie dagelijks vergaderen met fractieleiders Kok (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66), lijkt zonnig. 30 mei. De eerste 'hobbel' in de onderhan delingen. De toekomst van de WW en het minimumloon zorgen voor de eerste vertra ging. Ook het inmiddels ingeschakelde 'A- team' van assisterende fractiespecialisten brengt geen verheldering. 6 juni. Het optimisme groeit toch weer. Bolkestein lanceert alvast een voorstel voor een zetelverdeling in het paarse kabinet. PvdA-leider Kok meldt dat er over twee we ken wel eerreoncept-regeerakkoord kan lig gen. 13 juni. Tussen Kok en Bolkestein begint zich een serieus verschil van mening af te tekenen. Bolkestein claimt twee tot drie miljard extra voor 'nieuw beleid' en becij fert de tegenvallers'van het demissionaire kabinet op 'tenminste vijf miljard'. 17 juni. Het Centraal Planbureau rekent voor dat de bij elkaar gesprokkelde bezuini gingsvoorstellen redelijk wat extra banen opleveren, al zijn het er nog steeds, vooral volgens de WD, niet genoeg. 26 juni. De WD komt met extra eisen om te bezuinigen op de sociale zekerheid waar vooral Kok onoverkomelijke bezwaren te gen heeft. 27 juni. Het hoofd van de Rijksvoorlich tingsdienst, Van der Voet, meldt aan het be gin van de middag dat de formatiepoging is mislukt. De informateurs laten de koningin weten dat paars niet mogelijk is. 28 juni. Het staatshoofd ontvangt opnieuw de fractieleiders van de grote partijen. Laat op de avond blijkt dat Tjeenk Willink op nieuw als informateur mag optreden. 29 juni. Een staatsrechterlijk novum: de Tweede Kamer debatteert over de mislukte formatiepoging. De WD krijgt van zowel PvdA als D66 forse verwijten naar het hoofd. 4 juli. Informateur Tjeenk willink praat met de leiders van CDA, WD en D66. Van Mier lo houdt vast aan zijn standpunt dat die combinatie 'ongewenst' is. CDA-leider Brinkman laat de informateur ongevraagd weten dat een onderzoek naar een cen trum-links kabinet wat hem betreft overbo dig is. 6 juli. Tjeenk Willink adviseert de koningin een informateur van WD-huize te benoe men, die de patstelling moet doorbreken. In het begin van de avond komt de koningin met een verrassende benoeming: PvdA-lei- der Kok wordt informateur. 7 juli. Kok trekt zich terug in het gebouw van de Eerste Kamer en wijdt zich aan zijn taak. 18 juli. Brinkman laat op aandringen van het CDA-bestuur weten een kabinet van centrum-links niet langer uit te sluiten. 25 juli. Informateur Kok presenteert zijn 'proeve van een regeerprogram' aan de fracties. Het bevat ombuigingen van bijna 18 miljard gulden. De fracties van PvdA, WD en D66 laten nog dezelfde dag weten uit de voeten te kunnen met Koks proeve. 26 juli. Ook het CDA acht Koks werkstuk een voldoende basis om te praten over een meerderheidskabinet. 27 juli. Kok ontvangt de fractievoorzitters. PvdA-onderhandelaar Wallage noemt Brinkmans opstelling inzake de WAO 'een complicerende factor'. Het CDA lijkt daar mee in een isolement terecht te komen. 28 juli. Brinkman zwakt het CDA-stand punt over de WAO (WAO geheel in handen van bedrijfsleven) wat af. Rond het Binnen hof bestaat nog steeds grote onduidelijk heid over de vraag, voor welke combinatie Kok zal kiezen. 29 juli. Kok krijgt 's morgens antwoord van Brinkman en Bolkestein en begint aan zijn eindverslag. In de loop van de middag ver voegt hij zich bij de koningin en deelt mee dat hij voor een nieuwe poging tot de vor ming van een 'paars' kabinet ldest. De ko ningin benoemt Kok tot formateur. 1 augustus. Kok ontvangt Wallage, Bolke stein en Van Mierlo voor een nieuwe serie j besprekingen. 5 augustus. Oud-WD-leider Wiegel toont v zich bezorgd over de resultaten die onder- v handelaar Bolkestein tot dan toe heeft ge boekt. Hij meent dat de middeninkomens te zwaar worden aangepakt en dat daarmee de identitteit van de WD in gevaar komt. s 6 augustus. De formateur en de onderhan- delaars nemen een belangrijke hobbel op 1 de weg naar een paars kabinet. Ze worden het eens over de begroting voor 1995. u 8 augustus. Formateur Kok meldt aan het einde van een dag onderhandelingen dat niets de vorming van een paars kabinet nog in de weg kan staan. 11 augustus. Onderhandèjaars Wallage, Bolkestein en Van Mierlo scharen zich ach ter de tekst van formateur Kok.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2