Israël en PLO gaan sneller overleggen m m Buitenland Burundese leger sluit hoofdstad hermetisch af Schot oefent voor vogelverschrikker Meeste Cubanen weer vrij Franse politie pakt weer zes fundamentalisten op Abortus splijtzwam in Italiaans kabinet Ziekten kunnen Rwandezen nog vele maanden teisteren Duitse neo-nazi's mogen Hess niet herdenken Tienduizenden vluchten voor bosbranden Spanje Laatste pleger Sovjetcoup '91 vrij bij gebrek aan bewijs DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Zes jaar cel voor verwaarlozen baby fullerton Een verslaafd stel zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisteren in het Amerikaanse Fullerton tot zes jaar cel veroordeeld wegens ernstige verwaarlozing van hun kind. De vier maanden oude baby was vorig jaar doodgebeten door een rat, het huisdier van de familie. De rechter veroordeelde het paar tot de maximale gevangenisstraf. Volgens hem heeft het stel het welzijn van het kind opgeofferd aan verdovende middelen. Romeinse havenstad ontdekt raleigh Amerikaanse wetenschappers hebben vorig jaar bij de Jordaanse haven Akaba de verdwenen Romeinse havenstad Aila gelokaliseerd. Dat maakten onderzoekers van de Universiteit van North Carolina gisteren bekend. Zij vrezen dat de stad ge heel onder hotels en parkeerterreinen zal verdwijnen als door de recente opening van de grens tussen Akaba en het Israëlische Ei- lat het toerisme een hoge vlucht zal nemen. Kerk open voor gescheiden mensen Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II heeft gescheiden r en alleenstaande moeders gevraagd de kerk niet te verlaten. Hij zegde hun de solidariteit van de rooms-katholieke kerk toe. De kerk voelt zich vooral verbonden met die mensen die na een scheiding ervan afzien opnieuw te trouwen maar die zich hele maal wijden aan de opvoeding van hun kinderen wijden, aldus de paus. Hoogbejaarde wil Oostenrijker worden wenen Een Amerikaan van 102 en een Brit die lid is van het Ho gerhuis, willen weer Oostenrijker worden. Ze ontvluchtten ruim een halve eeuw geleden het land, dat toen deel uitmaakte van het Derde Rijk van Adolf Hitler. De voormalige alpinist Josef Braunstein is met zijn 102 jaar de oudste van een groep van on geveer 900 ex-Oostenrijkers die profiteren van een wet op het staatsburgerschap die vorig jaar is aangenomen. Daarin staat dat alle Oostenrijkers die tussen 1938 en 1945 het land verlieten hun verloren staatsburgerschap terug kunnen krijgen. EU geeft tien miljoen aan Rusland brussel» De Europese Unie trekt vijf miljoen ECU (ruim tien mil joen gulden) uit voor medische hulp aan de bevolking van Rus land. Volgens een woordvoerder is het grootste deel van de hulp bestemd voor kinderziekenhuizen en kraamklinieken in het Aziatische deel van Rusland en in het zuiden van de republiek. Cheques voor noodhulp teruggestuurd los angeles Inwoners van het in januari door een aardbeving getroffen Los Angeles hebben 5.500 cheques voor noodhulp on gebruikt teruggestuurd. De Federale Dienst voor Noodhulp (FE- MA) heeft daardoor een meevaller van bijna 23 miljoen gulden. De dienst had naar elk huisadres in de zwaarst getroffen stads delen een cheque gestuurd, zonder eerst naar de schade te in formeren. De teruggestuurde cheques zijn overwegend afkom stig van inwoners die niet om noodhulp hadden gevraagd of door hun verzekering schadeloos werden gesteld. Overstromingen in China: 2000 doden peking» De overstromingen in het zuiden van China hebben sinds mei al aan bijna tweeduizend mensen het leven gekost. Dat meldde de krant China Daily vandaag. Zo'n 85 miljoen mensen lijden onder de gevolgen van de hevige regenval die vooral de provincies Guangdong, Guanxi en Zhejian teisteren. Russen binnen drie jaar weg uit Moldova moskou Het Russische leger moet zich binnen driejaar uit Moldova hebben teruggetrokken. Onderhandelaars van de twee landen hebben hierover in de hoofdstad Chisinau een akkoord bereikt. Moldova is de laatste voormalige Sovjetrepubliek waar nog Russische troepen tegen de wil van de nationale regering zijn gelegerd. Leiders zuidelijk Jemen erkennen verlies Damascus De leiders van Zuid-Jemen in ballingschap hebben toegegeven dat ze de oorlog tegen Noord-Jemen hebben verlo ren. Ze pleitten voor verzoening met het Noorden en boden de tegenpartij onvoorwaardelijke onderhandelingen aan. Zwaarbewapende militairen hebben gisteren de hoofdstad van Burundi, Bujumbura, her metisch afgesloten. De autori teiten willen op deze manier voorkomen dat de stakingen en het etnische geweld leiden tot een burgeroorlog. De afgelopen dagen kwamen bij onlusten in de Burundese hoofdstad vijftien mensen om. De rellen leidden ertoe dat de internationale hulpleveranties aan de vluchtelingen in Rwanda en Oost-Zaïre werden ontre- geld. Militairen zijn gestationeerd bij alle toegangswegen naar Bu jumbura en in de noordelijke stadswijken, waar de rellen het hevigst waren en jonge Tutsi's dreigden alle Hutu's te ver moorden. „De situatie is wat genormaliseerd. Mensen gaan PARUS HANS GERTSEN correspondent De Franse politie heeft gisteren opnieuw zes Algerijnen aange houden die worden verdacht van steun aan het in Algerije verboden Islamitisch Reddings- front (FIS). Volgens eerste aan wijzingen zouden drie van hen betrokken zijn bij terroristische aanslagen in Algerije. De zes werden gistermorgen bij huiszoekingen in de regio Parijs, Lille en Marseille aange houden. Ze zijn later op de dag overgebracht naar een voorma lige kazerne in het Noordfranse Folembray. Daar verblijven sinds eind vorige week al zeven tien op huisarrest geplaatste fundamentalisten. De Franse politie gaat daar naast door met grootschalige identiteitscontroles in Parijs en Strijd in Bosnië neemt enigszins af na dreigement VN SARAJEVO «Rtr-AFP De strijd tussen Serviërs en moslims even ten noorden van Sarajevo is enigszins geluwd, nadat de Verenigde Naties gis teren hadden gedreigd de NAVO te vragen om luchtaan vallen. Een woordvoerster van de VN-vredesmacht waar schuwde echter dat de moslims nog altijd versterkingen aanvoe ren naar het strijdgebied. De strijdende partijen staak ten gistermiddag hun artillerie gevechten bij Sarajevo, binnen de zogenoemde uitsluitingszo ne voor zware wapens. De VN- commandant, generaal Rose, had eerder zowel de Serviërs als de moslims gedreigd met lucht aanvallen indien ze geen einde maken aan de hevige gevech ten. Voor zover bekend is het voor het eerst dat de moslims worden gewaarschuwd voor mi litaire represailles. De Bosnische vice-president Ejup Ganic noemde het dreige ment 'een verschrikkelijke ver gissing'. De Bosnische moslim troepen zouden niet veel meer doen dan de Serviërs v Orkney Jimmy Hogarth uit het Schotse Orkney oefent voor vogelverschrikker. Een organisatie voor natuurbehoud heeft besloten om in plaats strijd tegen vraatzuchtige ganzen die elk jaar grote delen van de akkers vernietigen. Het is de bedoeling dat de 'ganzenverschrikkers' met hun a i poppen mensen in te zetten in de rien zwaaiend op de beesten afrennen. FOTO REUTER IAN WALDIE Onderhandelingen voortaan in grensgebied Israël en de PLO zullen het tempo van de besprekingen over uitbreiding van het Palestijns zelfbestuur opvoeren. De Israëlische premier Rabin en PLO-voorzitter Arafat hebben dat gisteren besloten tijdens het eerste gesprek dat zij op 'eigen' grondgebied voerden sinds de onderte kening van het vredesakkoord in Washington. Ook kwa men ze overeen hun onderhandelingen voortaan in het grensgebied tussen Israël en de Gazastrook te voeren. tel aviv ad bloemendaalvertrek van de Israëli's wordt in correspondent de Gazastrook en Jericho geen directe belasting meer geheven omdat Arafat bang is dat de be volking zich tegen hem zal ke- De twee leiders voerden een paar uur lang besprekingen bij de noordelijke toegang tot de Gazastrook. Ze spraken ook Israël, dat belang heeft bij Rabin wilde niet rusf en orde in de autonome ge zeggen dan dat financiële bieden, probeert Arafat te hel pen door een compromis-voor stel. Volgens dat voorstel moe ten de VN-hulporganisaties in de bezette gebieden zich voor lopig belasten met de verdeling van het geld van de donorlan den. De Israëlische premier en de PLO-leider zullen elkaar waar schijnlijk op 22 of 23 augustus opnieuw onünoeten, op dezelf de plaats. Bij de volgende ont- steun een zaak is tussen de Pa- lestijnen en de donorlanden. Het overleg werd gehouden op verzoek van Arafat, die al weken verklaart dat de situatie in de autonome Palestijnse gebieden uit de hand zal lopen als niet snel geld beschikbaar komt. De landen die financiële hulp hebben toegezegd, willen pas over de brug komen als de PLO staat is rekening en verant woording af te leggen. Sinds het moeting zal onder meer worden gesproken over de vrijlating van politieke gevangenen. In een gebaar van goede wil had Israël vóór de topontmoeting van gis teren acht vrouwelijke gevange nen vrijgelaten. Arafat verwees op een pers conferentie alleen indirect naar zijn conflict met Israël over de Israëlisch-Jordaanse overeen komst, waarin koning Hussein een blijvende rol is toegezegd bij het beheer van de islami tische heiligdommen in Jeruza lem. De PLO-leider zei met Ra bin te hebben afgesproken dat zij hun strijdpunten zullen 'mi nimaliseren'. De ontploffing van een oude artilleriegranaat op het terrein van een schroothandel in Gaza heeft gisteren zes Palestijnen het leven gekost. Zes anderen raakten gewond, aldus de Pales tijnse politie. Blijkbaar ontstond de explosie per ongeluk toen ar beiders de oude granaat, die volgens een politiewoordvoer der nog dateerde van de Suez- oorlog van 1956, wilden ont mantelen. naar kantoor en er is weer ver keer op straat", aldus Daniel Philippin van het Internationale Rode Kruis. Aanleiding voor de ongere geldheden vormde de arrestatie zondag van Mathias Hitimana, leider van een oppositionele Tutsi-partij. Volgens de autori teiten hebben Hitimana en an dere gearresteerde politici zich schuldig gemaakt aan 'het ver storen van de openbare orde'. Westerse diplomaten vrezen dat in Burundi eenzelfde bloed bad kan uitbreken als in het buurland Rwanda. Hutu-mili- ties en het regeringsleger slacht ten daar in april waarschijnlijk zo'n half miljoen Tutsi's en te genstanders van het regime af. Beide landen kennen eenzelfde bevolkingssamenstelling, een minderheid van Tutsi's en een Hutu-meerderheid. '--M Jf diverse andere grote steden. Gisternacht werden opnieuw enkele duizenden personen en voertuigen gecontroleerd. Al leen al in de Franse hoofdstad heeft de politie vijfhonderd ex tra agenten ingezet voor de ver scherpte controles. De massale controles en de nieuwe serie aanhoudingen wij zen erop dat de Franse regering de dreigementen van het Isla mitisch Reddingsleger, de ge wapende arm van het FIS, naast zich neer legt. Het Reddingsle ger heeft gezegd wraak te zullen nemen als de gedetineerden niet worden vrijgelaten. Frank rijk wil hen het land uitzetten, maar het probleem is dat er tot nu geen land is gevonden dat hen wil opnemen. Terugsturen naar Algerije is1 niet mogelijk omdat hun daar een wisse dood wacht. Miami Van de 26 Cubaanse bootvluchtelingen die dinsdag door de Amerikaanse kustwacht waren onderschept, zijn er inmid dels 25 weer vrijgelaten. Cuba had de groep beschuldigd van moord op een marine-officier. De foto werd genomen toen de 26 voet aan land zetten in Key West. Een familie van veertien mensen is gisteren met een Cubaans sproeivliegtuig naar de Verenigde Staten gevlucht. Volgens een woordvoerster van de Amerikaan se luchtvaartautoriteiten landde het toestel na een vlucht van 150 kilometer op het eiland Marathon Key. FOTO EPA DOUG COLLIER Argentinië en Iran ruziën over arrestatiebevelen BUENOS AIRES Rtr-AFP-DPA Iran en Argentinië hebben gis teren woedende protesten uit gewisseld, nadat een Argentijn se rechter een dag eerder een internationaal arrestatiebevel had uitgevaardigd tegen vier Iraanse diplomaten. De Argentijnse justitie ver denkt de vier van betrokkenheid bij de aanslag op het gebouw van een joodse organisatie op 18 juli. Daarbij kwamen 88 mensen om het leven en raak ten 159 gewond. Nog altijd wor den dertien mensen vermist. De vier gezochte diplomaten zijn niet meer in Argentinië, van daar dat internationale arresta tiebevelen zijn uitgevaardigd. Teheran noemt de beschuldi gingen 'ongegrond en onaan vaardbaar'. Tsjetsjenen willen 'heilige oorlog' tegen Russen MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Aanhangers van de Tsjetsjeense dictator Dzjochar Doedajev hebben gisteren geëist dat hij de noodtoestand en een algehe le mobilisatie afkondigt. Het Tsjetsjeense volkscongres, dat met 1500 gedelegeerden van ze ventien provincies in de hoofd stad Grozny vergaderde, kende Doedajev bijzondere volmach ten toe. Uitdrukkelijk werd ver meld dat hij in geval van nood 'de moslimwereld moet oproe pen tot een heilige oorlog' tegen Rusland. Ook op andere berg volkeren in de Kaukasus werd een beroep gedaan om de Tsjetsjenen in het conflict met Rusland te steunen. Tsjetsjenië riep onder de ge kozen president Doedajev eind 1991 eenzijdig de onafhanke lijkheid uit. Volgens Moskou or ganiseert Doedajev terroristi sche acties vier in het laatste half jaar en terroriseert hij de Russische bevolking in de Kau kasus. Na lang aarzelen heeft het Kremlin begin deze maand steun gegeven aan een anti- Doedajevfront, de Tijdelijke Raad voor Tsjetsjenië, die zijn machtsbasis heeft in Nadte- retsjni, een district grenzend aan de Russische Stavropol- provincie. Toen werd ook mel ding gemaakt van een Russi sche staatsgreep tegen Doe dajev maar volgens Tsjetsjeense bronnen zit hij nog altijd stevig in het zadel. Milieu-minister wil herziening van huidige wet ROME EELCO VAN DER LINDEN Binnen de Italiaanse regering is verdeeld heid ontstaan over abortus nadat minister Matteoli (milieu) de ingreep in een inter view met Radio Vaticaan omschreven had als 'moord'. Algemeen secretaris van het kabinet Letta sprak gisteren tegen dat de re gering het plan koestert om de zestien jaar oude abortuswet, aangenomen na een refe rendum, te veranderen. Die wet dateert van 1978 en bepaalt dat het vrouwen boven de achttien jaar is toegestaan abortus te laten plegen in de eerste negentig dagen van de zwangerschap. Het is de partij van Matteoli, de 'post-fas- cistische' Nationale Alliantie, die zich sterk maakt voor een wijziging van de huidige wet. Matteoli zei gisteren aan het einde van de maand een voorstel van zijn hand in de ministerraad te willen bespreken. De minis ter van gezondheidszorg, dë liberaal Costa, liet echter weten tegen een verandering van de huidige wet te zijn en bekritiseerde zijn collega Matteoli met de uitspraak dat '.moord, in tegenstelling tot abortus, onder het wetboek van strafrecht valt'. De abortuskwestie is meer dan een bin nenlandse aangelegenheid. Italië heeft nog steeds niet laten weten welk standpunt het zal innemen tijdens de VN-bevolkingscon- ferentie in Cairo over deze materie. Het is algemeen bekend dat de paus, die een fel offensief is gestart tegen de Verenigde Na ties, grote druk uitoefent op de Italiaanse regering. Italië zal in september vertegen woordigd worden door minister Matteoli en zijn collega van sociale zaken en familie, Guidi, die lid is van Forza Italia de partij van premier Berlusconi. Guidi zei gisteren in een interview met de krant La Repubblica dat hij in Cairo zeker niet akkoord zal gaan met het idee dat abortus een methode is om de demografi sche ontwikkeling te controleren. „In tal van landen zijn kinderen nog steeds een vorm van rijkdom. Het accent moet in Cai ro worden gelegd op informatie, preventie en anticonceptie. Ik zie het als mijn taak om de abortus-plaag met elk middel te be strijden", aldus Guidi. brussel-new york ap artsen bereiden zich voor op een mazelenepidemie. De artsen waarschuwen dat de cholera opnieuw om zieh heen kan grijpen als een nieuwe stroom Hutu-vluchtelingen vanuit zuidwest-Rwanda naar zuid-Zaïre trekt. Gevreesd wordt dat dit gebeurt als Frank rijk, zoals het heeft aangekon digd, op 22 augustus zijn 2.000 militairen uit het zuidwesten van het land terugtrekt. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren aangedrongen op de snelle te rugkeer van Rwandese vluchte lingen naar hun woonplaatsen in Rwanda. De verslagen Hutu- militairen proberen hun land genoten ervan te weerhouden terug te keren naar Rwanda. De Belgische afdeling van Art sen Zonder Grenzen heeft giste ren gezegd dat het aantal sterf gevallen door cholera in de kampen van Rwandese vluchte lingen in Zaïre afneemt, maar dat andere besmettelijke ziek ten die nu de kop opsteken tot het eind van het jaar slachtof fers kunnen maken. Woordvoerder Dallemagne zei dat nu 7 procent van de cho- leralijders overlijdt. Twee weken geleden overleed een derde van de zieken. De artsen vrezen echter dat ziekten als tyfus en dysenterie moeilijker zullen zijn te bestrijden. In de kampen zijn ook gevallen van meningitis (nekkramp) aangetroffen en de Duitse neo-nazi's zullen geen kans krijgen om zaterdag met provocerende marsen de dood te herdenken van Rudolf Hess, de in 1987 gestorven plaats vervanger van Hitier. Dat heeft Herbert Schnoor, minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, gisteren gezegd. Een geplande demonstratie in Solingen waar neo-nazi's vorig jaar vijf Turkse vrouwen de dood in joegen door him huis in brand te steken is inmiddels ver boden. De regering in Bonn heeft aangekondigd dat Hess herdenkingen in het hele land zullen worden verhinderd. „Het bruine spook zal niet door Duitsland marcheren", aldus Schnoor in een radio-in terview. Hij wees er op dat de plaatselijke autoriteiten ver antwoordelijk blijven voor het verbieden van optochten van rechts-extremisten. Alle deel staten zijn het er volgens hem over eens dat het nergens tot een herdenkingsbijeenkomst mag komen, zoals het zoge naamde Wunsiedel-comité die wil houden. Het neo-nazico- mité is genoemd naar de plaats in het Fichtelgebergte waar Hess begraven ligt. Hess overleed op 17 augus tus 1987 op 93-jarige leeftijd in de Spandau-gevangenis in Berlijn, nadat hij zich had op gehangen aan een verlengka- bel. Hess was de laatste gevan gene in Spandau en na zijn dood werd de inrichting afge broken. Tienduizenden mensen zijn op de vlucht geslagen voor felle bosbranden die de oostkust van Spanje teisteren. Het Spaanse persbureau EFE schatte het aantal geëvacueerden gisteren op vijftien- tot twintigduizend. Er werden geen doden gemeld. Nederlandse toeristen zijn voor zover bekend niet in problemen gekomen. De vlammen hadden gisteren het voorstadje Paterna van Va lencia bereikt. In de vakantiepe riode telt deze streek rond de 120.000 (tijdelijke) bewoners. Vakantiehuisjes in de buurt moesten worden ontruimd, evenals een aantal huizen en kampeerwagens ten noorden van Barcelona. Daar woedt een grote brand aan de rand van het natuurpark Montseny. Ook rond het vakantiecentrum Mo- jacar aan de zuidkust staat het bos in brand. Op het eiland La Palma werd een camping ont ruimd. Delen van het eiland staan al sinds zondag in brand. De brandweer spreekt van een rampjaar in Spanje: ruim 270.000 hectare bos werd al door brand verwoest. Tot nu toe kwamen 22 r moskou AFP-Rtr nister van defensie en opper- commandant van de grondtroe pen van de voormalige Sovjetu nie, heeft altijd beweerd dat de coup noodzakelijk was omdat Gorbatsjov het land in de af grond stortte. „Het enige waar ik spijt van heb, is dat we er niet in zijn geslaagd de Sovjetunie te behouden", zei hij. De uitspraak kwam niet als een verrassing. Eerder had de openbaar aanklager al gepleit voor vrijlating omdat de be schuldiging van hoogve: Varennikov, destijds vice-mi- niet bewezen kon worden. Valentin Varennikov is vanmor gen vrijgesproken. Hij was de enige putchist tegen wie nog een proces liep vanwege zijn betrokkenheid bij de poging in augustus 1991 Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov af te zetten. Varennikov had eerder prinici- pieel geweigerd de amnestie te accepteren die het Russische parlement in februari voor alle plegers van de staatsgreep had

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5