Koens: 'Ik liep als een olifant' Sport Marco Koers kan met druk omgaan Noorse sportlawine raast over Europa HMUAAÏC Roeibond met 61 man naar WK DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Grand Prix Monza lijkt van de baan milaan» Het is onzeker of de Formule-1 race van volgende maand op het circuit van Monza kan doorgaan, omdat het pro vinciebestuur van Lombardije gisteren toestemming heeft ge weigerd voor het kappen van bomen. Er zouden 123 bomen moeten verdwijnen om een bredere veiligheidsstrook te maken in een gevaarlijke bocht. De directeur van de milieudienst van de provincie Lombardije, Lucia Gremmo, gaf het voordeel van de twijfel aan de wensen van milieu-activisten die voor het be houd van de 200 jaar oude bomen hadden gepleit. De veiligheid van het circuit in Monza is onderwerp van gesprek geworden na de recente ongelukken op een ander circuit, dat van San Marino, waar Ayrton Senna en Roland Ratzenberger om het leven kwa men. WK-regels ook in Nederland zeist» De scheids- en grensrechters die voetbalwedstrijden on der auspiciën van de KNVB leiden, moeten dat voortaan doen volgens de richtlijnen die golden bij het WK, onlangs in de Vere nigde Staten. De bond heeft de bindende instructies van de FIFA vertaald en onder de aandacht gebracht van de betrokkenen. De aanscherping van de spelregels betreft met name het streng be straffen van de tackle van achteren (rode kaart), de uitleg van buitenspel, verloren gegane tijd nauwkeurig bijtellen en het om gaan met een geblesseerde speler (buiten het veld behandelen). De regel over de blessureverzorging is overigens alleen van toe passing in het betaalde voetbal. Origineel bedankje Stanley Menzo Amsterdam Stanley Menzo heeft op uiterst ludieke wijze af scheid genomen van het legioen van Ajax. Gedurende de oefen wedstrijd van de Amsterdammers tegen Anderlecht, in het Olympisch Stadion, cirkelde gisteravond een vliegtuigje met daarachter de tekst 'Supporters bedankt, Stanley', boven het veld. Menzo zat overigens niet zelf in de cockpit van het toestel. Hij heeft weliswaar een brevet om een eenmotorig vliegtuigje te besturen, maar moest het doel van PSV verdedigen bij het inter nationale toernooi van Stuttgart. willem spierdijk. c Hij moet nog 22 jaar worden. Ondanks die jeugdige leeftijd weet Marko Koers dat de ko mende dagen bij het EK atletiek in Helsinki veel van hem wordt verwacht. Het legt geen druk op de atleet, die in de Finse hoofd stad de 800 meter loopt. „Ik weet dat mijn voorbereiding perfect is geweest." In het Nederlandse kamp, dat de afgelopen dagen in de Finse hoofdstad bepaald niet met successen is verwend, is de hoop op de 1,92 meter lange at leet uit Molenhoek gevestigd. Koers, die aan de universiteit van Illinois in Campaign zojuist zijn derde studiejaar werktuig bouwkunde heeft afgesloten, ziet de hoge verwachtingen niet als extra stressfactor. „In de Verenigde Staten Staten heb ik met druk leren omgaan. Boven dien heb ik de afgelopen jaren veel ervaring opgedaan." Koers begint vandaag aan zijn derde internationale toernooi. „De Olympische Spelen in Bar celona en het WK van vorig jaar in Stuttgart waren geen succes. Ik had toen te veel wedstrijden gelopen en kwam in feite ver moeid aan. Ik heb het nu met mijn trainer Theo Joosten heel anders aangepakt." Vorig jaar werd Koers op de Universiade kampioen op de 800 meter. Eerder dat jaar had hij bij de Amerikaanse studen tenkampioenschappen de titels op de 800 meter indoor en 1500 meter in de open lucht ver overd. Op 3 juni pakte hij bij de Amerikaanse studentenstrijd in Boise het zilver op de 800 meter achter Jose Parilla. helsinkifrans gpd-verslaggever Schaatsen, skiën, langlauf, handbal, voetbal, aüetiek. In Noorwegen is sprake van een regelrechte revolutie in de sport. In het land met vier mil joen inwoners wordt de ene na de andere hoogvlieger gelan ceerd. Records worden massaal verpulverd en op grote kam pioenschappen onverstoorbaar vertaald in goud, zilver en brons. Het is een demonstratie van macht, die grenst aan het onwaarschijnlijke. Skiërs en schaatsers werden publiekelijk beschuldigd van dopinggebruik. Maar niet één werd er positief bevonden. Iets dergelijks gebeurt deze dagen bij het EK atletiek. Op sprinter Okeke na - hij werd gepakt op het vrij onschuldige middel pseudoefedrine - bleef de jacht Ongekende successen een kwestie van mentaliteit en beleid van de ambitieuze speurneuzen zonder succes. „Het is pure ja loezie en afgunst. We hebben de beste trainingsmethoden ge vonden", zegt 'shooting sprintstar' Geir Moen. Hij refe reert in dit verband aan de fe nomenale hausse aan Chinees atletiekvuurwerk van vorig jaar. Moen, een held in Noorwe gen na zijn zilveren medaille op de 100 meter, wijt zijn eigen progressie vooral aan de erva ring van zijn trainers. „Ze zijn al jaren fullprofs. Maar ik train er. ook hard voor. Ik kan veel aan. Vooral door mijn kracht", aldus de voormalige voetbalverdedi ger. De Noorse atletiekzomer le verde dit jaar al 29 nationale re cords op. Op disciplines vari ërend van de 100 meter tot en met het discuswerpen voor vrouwen. Een ongekende pres tatie, die hoofdzakelijk wordt toegeschreven aan het verfijnde en met het oog op de Olympi sche Winterspelen secuur uitge stippelde sportbeleid. Het 'pro ject Lillehammer' (9x goud), met als 'epicentrum' de top sportaccommodatie in Oslo, le verde de sport behalve een aan zienlijke financiële injectie ook een directere samenwerking met de wetenschap op. Atleten kunnen gebruik maken van het meest geavanceerde begelei dingsprogramma dat er te vin den is. „De Noren hebben veel geld in onderzoek en trainers gesto ken. Sommige wetenschappers staan vrijwel continu ter be schikking van de sport. Er is sprake van een integratie van kennis en ervaring. Iedere tak van sport profiteert daarvan mee", verklaart sprinttrainer Henk Kraaijenhof de Noorse 'goldrush'. Eén van zijn pupillen, Moen, verbaasde de sprintelitie maan dag door zilver te innen op de 100 meter. Pal achter Linford Christie. De 25-jarige Noor staat bovendien te boek als de snelste blanke atleet op de 200 meter en is zelfs favoriet voor de titel op deze afstand. Moen (25) is Noor, blank en een Europese topsprinter. Een haast onmogelijke combinatie, want het kille Noorwegen is be paald geen paradijs voor explo sieve krachtpatsers. Slecht door jarenlange arbeid, onder leiding van een coach zonder scrupu les, heeft de 1,90 meter lange sprintraket de top bereikt. „Hard werken en vooral beter en slimmer trainen dan de rest. Korte afstanden, om zo het li chaam te laten wennen aan de snelheid", zegt Moen, die als le raar aan het sprintgymnasium in Oslo alvast de jeugd van 16 tot en met 19 jaar de kneepjes van het vak leert. Nederlandse atlete laatste in finale 3000 meter Nationaal kampioen Koers vindt het geen probleem dat hij de afgelopen maanden relatief weinig internationale wedstrij den heeft gelopen. „Ik betreur het alleen dat ik niet kon starten op de 800 meter bij de Grand Prix in Oslo. Het was mij een half jaar geleden toegezegd, maar op het laatste moment ging het toch niet door. Daar was ik dan aan de weet geko men hoe ik er «internationaal voorsta. Vorig jaar vestigde ik er mijn persoonlijk record met 1.44,84. Tijdens de titeltoer- nooien in Barcelona en Stuttg art liep ik mee. In Helsinki ga ik het toernooi in met de weten schap dat ik wat kan laten Theo Joosten heeft Koers ruim acht jaar onder zijn hoede. „Ik ben onder de indruk geko men van zijn trainingsresulta ten. Wij hebben vooral getraind op tempohardheid en de eind sprint. Marko deed bijvoorbeeld moeiteloos vier maal de 400 meter, met tien minuten rust, in ongeveer 50 seconden. Boven dien is hij door krachttraining fysiek veel sterker geworden. Vorig jaar hoopte ik in Stuttgart op een finaleplaats. Nu zou het een teleurstelling zijn als hij de eindstrijd niet haalt." Koers vindt het een gerust stelling, dat hij slechts vijftiende op de Europese ranglijst staat. „Ze letten nu niet zo op me. Misschien kijken ze naar mijn persoonlijk record van 1.44,84, maar dan denken ze toch dat ik dat in 1993 heb gelopen. Dat is wel lekker, al realiseer ik mij wel dat elke van de drie wedstrijden die ik hier hoop te lopen een fi nale is.0 Ze wilde een nieuwe mis lukking ten koste van alles voorkomen. Daarom hield ze zich 2800 meter lang schuil achter de rug van de Engelse Yvonne Murray om vervolgens met een bij tende eindsprint genade loos toe te slaan. De Britten spraken schande en hekel den de tactiek. De Ierse So- nia O'Sullivan werd er ech ter warm noch koud van. Ze was verguld met goud en gedrapeerd in de Ierse driekleur vierde ze haar eerste grote internationale titel als betrof het een olympische triomf. helsinkifrans dreissen gpd-verslaggever O'Sullivan ging als eerste over de meet (8.31.84), de Arnhemse Grete Koens sloot de rij (15de in 9.14.35). „Ik had dc Nederland se adetiek een mooie oppepper willen geven." Maar alle goede bedoelingen ten spijt, haperde het tempo van de 27-jarige atle- te. „Het draaide van geen kant. Ik wilde tempo's knallen van ze ventig seconden, maar blok keerde finaal. Ik liep als een oli fant." De studente fysiotherapie had zich voor de race nog perfect gevoeld. „Ik dacht: Ik ga het maken vandaag. Ik maak er een show van." Hoe bitter was de realiteit. „Het liep niet. De ron detijden liepen dramatisch op. De race ging als een nacht kaarsje uit." Koens had graag een persoonlijk record willen lo pen. „Daarom was ik ook blij met het hoge begintempo. Maar blijkbaar heb ik het spoor van de verkeerde atletes gekozen", zei Koens, die zich nu concen treert op de 1500 meter. O'Sullivan werd vorig jaar bij het WK in Stuttgart verrast door Chinese dragonders, op zowel de 1500 als de 3000 meter. Nota bene nadat ze het hele seizoen had geheert. Het maakte Sonia O'Sullivan des te gretiger. „De Chinese atletes hebben me ge motiveerd om van de winter §p 0 PPPP Pp Grete Koens, die gisteren als laatste de 3000 meter volbracht: „Ik had de Nederlanse atletiek een mooie oppepper willen geven." nog harder, nog energieker te werk te gaan. Niet door meer te gaan trainen, maar door harder te gaan lopen." O'Sullivan, die onlangs het Europees record op de 3000 meter verbeterde tot 8.21.64, wilde niet opnieuw worden af gescheept met een troostprijs. „Veel mensen hadden weinig vertrouwen in me. Maar de vorm was goed. Ik ben dolge lukkig." Ze liep veel wedstrijden dit seizoen. Te veel wellicht. Toen ze pal voor het EK enkele keren flink klop kreeg, werd de ac countant-studente wakker ge schud. „Ik heb net op tijd gas terug genomen en me ook hele maal alleen op de 3000 meter gericht." O'Sullivan is een heldin in Ierland. Ze wordt op handen gedragen. De frêle 24-jarige loopster ontfermde zich vorig jaar tijdens de Grand Prix-finale over een cheque van bijna 200.000 gulden en pakte vier ki logram goud bij de Golden Four-gala's. Maar de kroon op haar werk, een kampioenstitel, ontbrak. Dit seizoen liep ze bovendien een wereldrecord op de incou rante 2000 meter. Een opmer kelijk wereldrecord overigens. De gemiddelde snelheid van O'Sullivan op de 2000 meter lag immers lager dan die van de Chinese Wang op de 3000 me ter. De 5.25.36 van de Ierse was goed voor een moyenne van 22.129 km/u, de 8.06.11 van Chinese die dus een kilometer meer moest lopen voor 22.217 km/u. „Ik ben klaar voor een nieuwe confrontatie met de Chinezen. Laat ze maar ko- Jacqueline Poelman overleef de gisteren met moeite de eer ste ronde van de 200 meter. De Groningse atlete, gestart in de eerste serie, beleefde nog enkele spannende minuten. Zij noteer de in haar reeks de vijfde tijd, terwijl een derde chrono vereist was om rechtstreeks kwalificatie voor de halve finale af te dwin gen. Uiteindelijk verkreeg ze als derde tijdsnelste (23.56 secon den) alsnog toegang. „Ik wilde snel vertrekken en verwachtte dat de rest dan wel vanzelf zou gaan. Maar na een lekker gelopen bocht verkramp te ik. Het laatste stuk liep ik ge spannen. Mede ook door de te genwind. De tijd was daarom tegenvallend, maar ik zit bij de laatste zestien en krijg ik een nieuwe kans om mij te bewij zen", zei Poelman opgelucht. De 800 meter, de afstand waarop Ellen van Langen door een blessure schitterde door af wezigheid, werd een prooi voor de Russische Goerina. Haar tijd bedroeg na een tactische race 1.58.55. De Witrussische Doekhnova werd na bestude ring van de fotofinish tweede en kreeg dezelfde cijfers achter haar naam. Rogachova comple teerde het Russsche podium. rob onderwater. 0 De pas 21-jarige Vebjorn Rodal wordt als gouddelver ge zien op de 800 meter. De atleti sche middenafstandloper hoopt op termijn op een tijd onder de 1.40 minuten. Ondanks de we tenschap dat het wereldrecord van Sebastian Coe van 1.41.73 al sinds 1981 in de geschiede nisboeken staat. „Rodal is een loper die na bijna elke training over zijn nek gaat. Dan krijgt hij een kick en weet hij dat hij goed getraind heeft", zegt Kraaijen hof. Eerst was er China, nu reikt Noorwegen naar ongekende hoogten. De rest van de wereld kijkt slaapwandelend toe. „Het is niet alleen een kwestie van mentaliteit, maar veeleer van beleid. Van eendrachtige sa menwerking. Samen knokken voor één doel", zegt sprinter Moen, die hierbij elke sportman uitnodigt om een kijkje in Oslo te gaan nemen. foto anp „Jullie hebben gelijk. Ik ben misschien als wijn. Hoe ouder hoe beter", zei de 37-jarige Goerina. Elf jaar geleden werd Goerina overigens in hetzelfde stadion al tweede op het WK 800 meter. Mogelijk dat het volgende week woensdag in Zürich tot een confrontatie komt tussen Mutola, Goerina en Van Lan gen. De Hilversumse atlete her stelt voorspoedig. „Ik schat de kans dat ze deelneemt op vijftig procent. Maar we gaan niets forceren. We willen niet het risi co lopen het hele naseizoen te verspelen", zei haar trainer Frans Thuys gisteren. Nederland maakte gisteren overigens zijn eerste medaille buit. Op een onofficieel onder deel weliswaar. Felke Waque uit Schiedam bemachtigde brons op de 1500 meter voor rolstoe lers en gaf daarmee het tot dus ver voor Nederland dramatisch verlopen EK toch nog enige glans. Benetton weerspreekt beschuldiging LONDEN AP Het Benetton Formule 1 autoraceteam heeft gisteren gezegd dat het toestem ming had gekregen voor het verwijderen van het veilig heidsfilter uit de slang waarmee onder hoge druk benzine in de tank van de Benetton Ford van de Ne derlandse coureur Jos Ver stappen werd gespoten. Verstappen ontsnapte op 31 juli aan de dood, toen de auto bij het bijtanken tij dens een pitsstop op het circuit van Hockenheim in brand vloog. Eerder was de Internatio nale Autosportfederatie (FIA) tot de conclusie geko men dat de brand waar schijnlijk het gevolg was van het «verwijderen van het filter. De auto van Verstap pen raakte in brand, toen er benzine over het voertuig werd gemorst. De FIA heeft de directie van het Formule 1 team van Benetton gelast op 19 okto ber een verklaring te komen afleggen. Uit onderzoek is gebleken, dat in de brand- stofklep van de vulslang geen filter zat. Het filter moet voorkomen dat even tuele verontreiniging in de benzine in de tank van de Formule 1 auto terecht komt. Zonder filter verloopt het tanken echter sneller, waardoor minder opont houd in de pits nodig is. Voor de brandstofpompen op racecircuits gelden stan daardeisen en ze mogen niet eigenhandig worden omgebouwd. Het in het Engelse Ox fordshire gevestigde Benet- ton-team stelde gisteren echter dat het filter met toestemming van de FIA was verwijderd. Het team zei in een verklaring dat het tot de conclusie was geko men dat het filter overbodig was en dat het daarom, met toestemming van de FIA, was weggehaald. De FIA zei echter dat ze hier geen toe stemming voor had gege- Romario blijft nog even weg RIO DE JANEIRO» AP WK-ster Romario overweegt nog langer in Brazilië te blijven om, naar eigen zeggen, een pro gramma voor straatkinderen te helpen opzetten. Dat heeft de krant Jornal do Brasil gisteren gezegd. „Ik wil pas uit Brazilië ver trekken als alles rond is", zei Romario. De voetballer, die al dagenlang spijbelt van het trai ningskamp van zijn club Bar celona, gaat misschien pas na 20 augustus naar Spanje, zegt de Jornal do Brasil. De reden zou een onverwachte vertraging zijn bij de oprichting van de Ro mario Stichting, een project om straatkinderen in Rio te helpen. Volgende week heeft hij een ontmoeting met zakenlieden om de financiering rond te krij gen van zijn stichting. „Voor mij is het belangrijk dat de stichting levensvatbaar is en daarvoor is mijn aanwezigheid van funda menteel belang." Dat is slecht nieuws voor Bar celona. Trainer Johan Cruijff kondigde aan dat Romario voor zijn handelwijze zal worden ge straft. De Spaanse sportpers heeft gesuggereerd dat hij naar het tweede elftal wordt gedegra deerd. Romario zegt dat Cruijff onder druk staat om hard op te treden. „Ik weet zeker dat ik straf krijg, maar ik weefoolcdat de helft van wat ze over Cruijff zeggen niet overeenkomt met wat hij denkt." Romario viert in Brazilië sinds 19 juli vakantie nadat hij met het Braziliaans elftal de wereld- tite' had veroverd. AMSTERDAM Nederland is met een giganti sche ploeg vertegenwoordigd bij de wereldkampioenschap pen roeien in Indianapolis. De KNRB stuurt 61 man/vrouw. Het betreft 43 roeiers, 5 reser ves, 7 coaches en 6 begeleiders. De WK worden tussen 11 en 18 september gehouden. Op het water van Eagle Creek Park worden door Oranje twee doelen nagestreefd: een handje vol medailles én ervaring met het oog op de Olympische Spe len van 1996 in Atlanta. Met na me bij de vrouwen is de ploeg, waarvan ook de Leidse Irene Eijs deel uitmaakt, jong en on ervaren. Nederland is actief in 11 van de 23 verschillende on derdelen. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Mannen boord: Acht: George van Iwaarden, Niels van Steenis, Niels van der Zwan, Kai Compagner, Henk Jan Zwolle, Nico Rienks, Ronald Florijn, Jaap Krijtenburg, stuur man Jeroen Duyster. Coaches: Adriaan Lieszner en René Mijn- Ronald Florijn archieffoto ders. Reserve: Rens Sanderse. Vier-met-stuurman: Jochem Janssen, Pim Vos, Mare Eecen, Michiel Bartman, stuurman Ka- gan Turkcan. Coach: Wim Kei- Lichte acht: Brian Hitchcock, Taco Bavelaar, Joris Oud, Falco van 't Riet, Robert Schouten, Mark Emke, Arnoud Beens, Mare Wissing. Stuurman Merijn van Oijen. Coach: Kris Korze- niowski. Reserve: Pim Laken. Vrouwen boord: Vier-zonder: Elien Meijer, Rita de Jong, Femke Boelen, Muriël van Schilfgaarde. Coach Dilo Kruijswijk. Acht: Elien Meijer, Rita de Jong, Femke Boelen, Muriël van Schilfgaarde, Tessa Knaven, An neke Venema, Seada van den Herik, Tessa Appeldoorn. Stuur- vrouw: Jissy de Wolf. Coach: Dilo Kruijswijk. Reserves: Karien Zuidgeest en Marleen van der Velden. Mannen scull: Lichte skiff: Pepijn Aardewijn. Coach: Paul Hartog. Dubbelvier: Joris Vrij, Joris Trooster, Maarten van der Lin den, Pim van Oppenraaij. Coach: Jan Klerks. Reserve: Jeroen Onstein. Vrouwen scull: Skiff: Irene Eijs. Coach: Andreas Leichtfuss. Dubbeltwee: José de Groot, Eeke van Nes. Coach: Jan Klerks. Lichte skiff: Laurien Vermulst. Coach: Hans Lycklama. Lichte dubbeltwee: Annette Bogstra, Ellen Meliesie. Coach: Ben Swienink. Begeleiding: René Mijndérs (trainingscoördinator), Jan Klerks, Kris Korzenrowski (hoofdcoaches), Henk Hospers (chef d'equipe), Gee van Enst (arts) en Rien-Jan de Bruin (fy siotherapeut). Rugbyer Le Roux maakt het nog bonter JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse rugby-intemational Johan le Ropx, die in opspraak raakte doordat liij tijdens een testwedstrijd tegen Nieuw-Zeeland All- Blacks-aanvoerder Sean Fitzpatrick in het oor beet, heeft spijt. Spijt dat hij zijn opponent niet ernstiger heeft toegetakeld. „Ik had hem het oor vierkant van het hoofd trekken", zei Le Roux in een interview met het blad You. „Als ik hem een schop had gegeven en hem daarbij een gebroken kaak had bezorgd of hersenletsel, dan was ik hooguit voor een maand of drie geschorst, maar nooit voor anderhalf jaar zoals nu dreigt." De Zuidafrikaan beschuldigde Fitzpatrick van 'extreme provoca-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17