Bij 75 km flitst de bushalte voorbij De grote-stadsmens verveelt zich stierlijk "Actiefilm O.K., maar ik speel liever Shakespeare' Film/Boeken 'Possession is een spannend en waanzinnig erudiet boek' DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Keanu Reeves na Speed grootverdiener NEW YORK PI ETER V De 29-jarige filmacteur Keanu Reeves weet zijn rollen goed te kiezen. Hij was treffend aan wezig in Dangerous Liaisons van Stephen Frears en in Gus van Sant's My Own Private Idaho, naast River Phoenix met wie hij ook persoonlijk bevriend was. Nadien was hij te zien onder topregisseurs als Coppola (Dracula) Kenneth Branagh (Much Ado About No thing) en Bertolucci (Little Buddha) Maar toch is het Jan de Bont geweest die Keanu Reeves met de onverwachte hitfilm Speed heeft opgeduwd naar de cate gorie grootverdieners. De in Toronto opgegroeide acteur met de Hawaïaanse voornaam toucheerde 1,2 miljoen dollar (ruim 2 miljoen gulden) voor zijn rol in Speed Maar na het onverwacht gigantische succes van die film heeft men hem recent 7 miljoen geboden om een hoofdrol te spelen in de verfilming van de Tom Clan- cy-roman Without Remorse. Reeves weet nog niet zo zeker of hij daar zin in heeft. Het ro yale aanbod tekent evenwel dat Hollywood in Keanu Ree ves een veelbelovende actie held herkend meent te heb ben. De acteur zelf kijkt intussen wel uit om zich zo te laten ty- pecasten. Hij wil zich concen treren op de dingen die hij echt belangrijk vindt en beter meent te kunnen dan een an der. Dat is ook de reden waar om hij is opgehouden om als basgitarist te blijven meespe len in een bandje. Van de an dere kant is Keanu er wel van doordrongen dat het gezond is om te zorgen voor afwisseling in de dingen die je doet. Keanu Reeves: „Speed is iets totaal anders dan Little Bud dha of Much Ado About No thing. Maar als ik gedwongen zou worden om voor een spe cialisme te kiezen, dan prefe reer ik Shakespeare boven het actie-genre. Hoe moet ik het zeggen? Ik heb nu twee actie films gedaan, de andere was Point Break. En ik heb drie Shakespeare-rollen gespeeld, als ik de theaterprodukties meetel. In januari zal ik Ham let spelen in Toronto, een Ca nadese toneelproduktie. Voor het spelen van Shakesperare wordt een compleet beslag ge legd op alle dingen die een ac teur moet kunnen. Het is pri mair, het is opwindend. Je he le lichaam doet mee wanneer je met Shakespeare-dialogen te maken krijgt. Meestal ge beurt dat dus op een toneel, in geconcentreerd samenspel met andere acteurs en met het publiek op je lip. Het is meer écht acteren. Je moet je geest, je eigen mentaliteit, je hart en je stem tot in een hoge graad laten samensmelten om die teksten er goed uit te krijgen en in overeenstemming te brengen met je gebaren en ge drag. Je hebt. te maken met poëtische taal. Die is hevig ge condenseerd in betekenissen en het vereist speciale concen tratie om die evenredig tot hun recht te laten komen zon der het gekunsteld te laten klinken. Dat is best complex allemaal. Maar voor de acteur, voor mij in elk geval, geeft het een enorme voldoening als je het onder de knie begint te krijgen. Het is vreselijk puur. Zoiets bestaat niet in actie films". „Maar ik wil me absoluut niet laatdunkend uitlaten over actiefilms, want het spelen van Jack Traven in Speed was op een speciale manier ook zeer bevredigend om te doen; heel speels eigenlijk. Naarmate de opnamen vorderden, werd het leuker. Toen ik de rol in Speed accepteerde was de rest van de cast nog niet ingevuld. Dennis Hopper kwam er pas later bij en dat was een zeer speciaal genoegen. En toen ik van Jan de Bont wat meer duidelijk heid kreeg over hoe hij de film wilde maken, kreeg ik er ook meer zin in. Het was 'cool'. Ik houd erg van dat soort druk en het gevoel van opwinding waarmee deze film gemaakt moest worden: altijd op het randje van de technische en fysieke mogelijkheden Aladdin weldra op koopvideo Aladdin, de hartveroverende animatiefilm van Disney Clas sic, die vorig jaar de Nederland se bioscopen stormenderhand veroverde, zal vanaf 24 augus tus op koopvideao verkrijgbaar zijn. Het verhaal van Aladdin en BIOSCOPEN AMSTERDAM ALFA 1 tel 6278806 Love and human remains 16 j., dag. 13.30, 16. 19.30.22 ALFA 2 Como agua para Chocolate 12 j., dag. 13,15.45, 18.45,21.30 ALFA 3 The Hudsucker Proxy dag. 21.30 TheAristocats 13. 15.45, 18.45 ALFA 4 Damage 16 j., dag. 13.30, 16, 19.30, 22 ALHAMBRA1 tel 6233192 Four Weddings and a Funeral dag 13.15,16.18.45,21.30 ALHAMBRA 2 Shortcuts 16 j.. dag. 20 BELLEVUECINERAMA tel. 6234876 Speed 16 j., dag. 13 15. 16. 19.15, 22 16. 18.45,21.30 CALYPSO 1 tel. 6234876 Four Weddings and a Funeral dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 CALYPSO 2 Mr. Jones, dag. 13.15, 16, 19.15, 22 CINECENTER-CINEMACORALINE tel. 6236615 Shortcuts 16 j., dag. 14.30, 20.15 CINECENTER-PEPPE-NAPPA Schindler's List 12 j., dag. 14, 22 CINECENTER-PIERROT Lifetimes 16 j., dag. 16.30, 22 Ma Saison Préferée, dag. 13.45, 19.15, zo ook 11 CINECEN1 ER-CINEMA JEAN VIGO Desperate Remedies 16 14, 16.15, 19.30, 22, zo ook 11.15 CINEMA 1 INTERN, tel. 6151243 Beverly Hills Cop III 12 j., dag. 19, 21.45; za, zo.di, wo ook 13.15,16 CINEMA 2 INTERNATIONAL The Flintstones, dag. 18.45, 21.30-, do. za t/m wo. 13. 15.45 CITY 1 tel. 6234579 Beverly Hills Cop III 12 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 2 Naked Gun 33 1/3 do. 13.15; vr t/m di 13 15, 16. 18.45, 21.30; wo. 13.15. 18.45.21.30 CITY 3 True Romance 16 j.. dag. 18.45, 21.30 CITY 4 My Father the Hero dag. 13.15, 16, 18.45.21.30 CITY 5 The Beverly Hillbillies dag. 13.15, 16. 18.45.21.30 CITY 6 Blank Check dag. 13.15, 16. 18.45, 21.30 CITY 7 Maverick dag. 13.15, 16, 18.45 en DESMETtel. 6273434 La Tango in Paris 16 j.. dag 19, 22 (do. met) La Scorta 16 j., dag. 21.30 Temptation of a Monk 16 j., dag. 19.45; zo ook 14.15 Die Tödliche Maria 16 j., do 22 (avant-première) KRITERION1 tel 6231708 De eso no se habla 16 j.. dag. 17.45 La Ardilla Roja 16 j. dag. 20 Romeo is bleeding dag. (beh. di.) 22.15 Sneak preview 16 j., di 22.15 KRITERION 2 Lifetimes 16 j., dag. 17 El Pajarode la Felicidad 16 j dag. 19.30 Wim Wenders Festival 16 j., dag. 21.45 RIALTOl tel. 6623488 II Gattopardo 16 j., dag. beh. di. 20.15 RI ALTO 2 Rebels of the Neon God 16 jdag. 20, 22.15 THE MOVIES 1 tel. 6386016 Como agua para chocolate 12 j., dag. 17.30, 19.45, 22; zo. ook 15 THE MOVIES 2 Serial Mom 12 j., dag. 17.30, 20, 22; zo 15 THE MOVIES 3 lm weiter Feme, so nah! 16 j., dag. 20.30, zo ook 14.45 Der Himmel über Berlin 16 j., dag. 17.45 THE MOVIES 4 The Secret Garden dag. 17.30 Shadowlands dag. 19.15 Filmzomer 16 j. dag. 21.30, zo. ook 14.45 TUSCHINSKI1 tel. 6262633 The Flintstones dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 2 The Getaway 16 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 3 Speed 16 j.. dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 4 The Pelican Brief 12 j., dag. 20.30 TUSCHINSKI 5 Schindler's List 12 j. dag. 14, 20.15 TUSCHINSKI 6 Serial Mom 12 j.. dag. 18.45,21.30 TUSCHINSKI CINEAC Forever Young, doorlopende voorstel ling dag. 11.45, 14.15. 16.45, 19.15,21.45 DE UITKIJK tel. 6237460 Abgeschminkt 16 j., dag. 18, 19.30, 21.: k 16 Trahir 16 j.. do t/m za 22.30 Romance de Valentia 16 j., zo t/m wo 22.30 Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. Adembenemende actie in Jan de Bonts regiedebuut Love and Human Remains voorspelbaar en soms vermakelijk de beedlschone prinses Jasmine uit Duizend-en-een-Nacht werd bewerkt door de componisten Howard Ashman en Alan Men ken. De regie van John Musker en Ron Clements. De cassettes zijn slechts gedurende een be perkte tijd te koop. RECENSIE JOS DE PUTTER Love and Human Remains. Te zien: Ca lypso 2, Rotterdam. De Canadese cineast Denys Ar- cand staat sinds zijn films The Decline of the American Empire en Jesus of Montreal bekend als licht-satirisch observator van moderne grote stadsbewoners. Beide films leggen de vinger op de teloorgang van de moraal, in een wereld vol geneugten, zon der daarbij overigens ooit pre kerig van toon te worden. Ar cand zet z'n reeks voort met Lo ve and Human Remains, geba seerd op het succesvolle toneel stuk van Brad Fraser. Love and Human Remains is een los gestructureerde vertel ling rond enkele personages die sommigen verbeten, sommi gen lusteloos experimente ren met seksuele verhoudingen. De centrale plaats, waar ieder een op een gegeven moment steeds weer terugkomt, is de flat die gedeeld wordt door David en Candy. Hij het soort acteur dat in een restaurant werkt, zij literair criticus. Nadat hun verhouding is stukgelopen begint de biseksue le David uiteenlopende relaties met mannen en vrouwen, ter wijl ook Candy beider kunne in Ma Kirshner, Thomas Gibson en Ruth Marshall uit Love and Human Remains. diverse bedden accepteert. Re- mee te maken heeft, zoals een vooral veel lusteloos zappen gisseur Arcand doorspekt deze seriemoordenaar die het op langs televisiekanalen, om maar zoektocht naar liefde en identi- jongedames voorzien heeft, aan te geven dat er in deze we- teit met wat andere zaken waar angst voor aids, een s.m.-dame reld keuze te over is, en steeds de moderne grote-stadsmens die als orakel gebruikt wordt en minder echte bevrediging. Die verbinding tussen de me diacultuur en het verlies van identiteit is, gelet op de films van onder meer Atom Egoyan, Steven Soderbergh en Pedro Al- modovar, inmiddels behoorlijk gedateerd. Wat Love and Hu- man Remains nodig had, was het boosaardige en tegelijk licht geamuseerde toontje dat Ar- cands eerdere films kenmerkte. Maar deze film ontbeert de su perieure spot omtrent moderne ontsporingen, en lijkt niet goed te kunnen kiezen tussen de wet ten van de morele parabel en de Love and Human Remains is hier en daar wel vermakelijk, zeker waar het de onafgebroken en vaak gefrustreerde honger naar seks betreft, maar is vaak ook voorspelbaar. Zo is het al heel snel duidelijk dat een afge wezen minnaar uit jaloezie be gint te moorden, en ook de ac tie in de ontknoping van de film, waarbij Candy plots met de dood bedreigd wordt, lijkt helemaal nergens op. Arcand laat David besluiten met de woorden: 'Ik hou van jullie', alsof dat inzicht de be vrijding van alle obsessies en kwellingen zou inhouden. Het lijkt op een losse flodder van een regisseur die ook niet meer weet waar hij aan begonnen is. Net Uit Esther Freud, De kleur var henna Roman, oorspronkelijke titel Hideous Kinky. Twee meis jes groeien op met een hippie moeder die door Marokko rondtrekt en opgaat in he Soefisme. Van Freud (geb. 1963 verscheen eerder Bestrijd dd vossen. Uitg. De Bezige Bij, i 34,50. Cyrille Offermans, Sporen vaij Montaigne. Essays over Miche de Montaigne, Vincent vaij Gogh, John Berger, Rudy Kous broek, Piet Grijs e.a. Uitg. De Bezige Bij, 42,50. Göran Tunström, De dief. Mo dern klassiek meesterwerk var Zweedse schrijver (geb. 1937) Johan en Hedvig, pleegbroer er -zus, groeien in armzalige standigheden op. Hij droom ervan een kostbare bijbel te ste len om dan met Hedvig te kun nen vluchten. Na lange studi< verwerft Johan de bijbel maa hij verliest zijn geliefde. Uitg. D< Bezige Bij, 49,50. John Irving, A Son of the Circui De schrijver van The World Ac cording to Garp geeft in nieuwste roman blijk van zijf fascinatie voor India. Over eer inwoner uit Canada die op 59 jarige leeftijd terugkeert naa Bombay, de stad waar hij twin tig jaar geleden medicijner heeft gestudeerd. In het Engels Nederlandse editie volgt begii oktober bij dezelfde uitgever Uitg. Anthos, f 34.90. Het favoriete vakantieboek van Hannes Meinkema AMSTERDAM INGE VAN DEN BLINK In de vakantie kom je vaak pas echt aan lezen toe. Dan is er tijd en rust voor dat ene klassieke meesterwerk, die bejubelde de butant of het boek dat al maan den is blijven liggen. In een se rie over het favoriete vakantie boek vandaag Hannes Meinke ma, literatuurwetenschapper en schrijfster. Zojuist verscheen haar roman De ziener van Teire- sias. Als vakantieboek kiest ze Possession van A.S. Byatt, in middels als Rainbowpocket ver schenen onder de titel Obsessie. „Als ik geweten had dat dit zo'n fantastisch boek was had ik het wel bewaard voor de vakan tie. Want dan lees je toch an ders. Geconcentreerder, met meer aandacht. En in dit boek zit heel veel dat je kunt savoure ren." Hannes Meinkema (50) bekijkt de dikke Engelstalige pa perback wat spijtig. Haar favo riete vakantieboek heeft ze niet in een vakantie gelezen. „Dit is de mooiste en meest erudiete roman die ik in jaren gelezen heb. Het gaat over alles wat mij in het gewone leven bezig houdt. Over interpretatietheo rie, over literatuur, over weten schap. Het is een milde satire op vrouwenstudies en een ta melijk strenge satire op het uni versitaire bedrijf. Possession, vertelt Meinkema, gaat over twee wetenschappe lijk onderzoekers, een man en een vrouw. Ze zijn dagboeken van twee Victoriaanse schrijvers op het spoor, waardoor ze ont dekken dat die twee iets gehad hebben. Iets buitenechtelijks. En natuurlijk krijgen de twee onderzoekers ook iets met el kaar. „Het is een boek vol span- ningslijnen op heel verschillen de niveaus, en met veel ver schillende soorten teksten erin verweven:' stukken poëzie en berijmd proza. Het is ook een soort pastiche op het werk van Robert Browning, de Victori aanse dichter. Ik heb die dich ters nooit zo interessant gevon den, maar hier zie je twee we tenschappers aan het werk die daar helemaal op gefocust zijn, en hun enthousiasme slaat tij dens het lezen over. Dat vind ik zo verschrikkelijk knap. „Byatt heeft het boek boven dien zo opgezet dat je het beetje voor beetje kunt savoureren maar dat je ook wilt dóórlezen. Het is niet alleen grappig en waanzinnig erudiet, het is ook spannend. En het staat bol van de filosofische en literaire in zichten." Met Possessionwon Byatt, een zus van de eveneens bekende schrijfster Margaret Drabble, in 1990 de Booker Prize, de be langrijkste prijs voor Engelstali ge fictie. Byatts overige werk kent Hannes Meinkema ook. Maar haar verhalen zijn heel anders dan deze monumentale roman, vertelt ze. „Daarin wil ze ongeveer dezelfde dingen laten zien als ik met mijn boeken wil laten zien." Gevraagd hoe ze die dingen zou omschrijven, staart Hannes Meinkema geruime tijd uit het raam, de Amsterdamse gracht op. Uitgepiekerd komt ze tot de volgende overeenkomst tussen Byatts verhalen en die van haar zelf: „Een soort betrokkenheid f iHW,'i Literatuurwetenschapper en schrijfster Hannes Meinkema. bij en een vrouwelijk gezichts punt op relaties: een zekere mo rele bekommernis. Vroeger, vertelt ze, nam ze weggooiboeken mee op vakan tie. „Sofl-feministische Engelse romans die ik tweedehands voor een paar gulden kocht, en waarin vrouwen werden ge volgd in hun strijd voor onaf hankelijkheid. Maar als je er daar tien van gehad hebt dan weet je het wel." Ze grinnikt er ironisch bij. Nu is ze ouder, haar tijd is kostbaarder gewor den en bovendien heeft ze een kind om voor te zorgen. Dan wordt het leesgedrag selectie- „Nu lees ik in vakanties boe ken waarin ik onderbroken kan worden zonder dat ik meteen de draad kwijt ben, en die kun nen doorsimmeren tot 'i avonds als het donker is." Pein zend: „Ja, poëzie zou heel goed zijn voor overdag. Achterberg, en W.H. Auden. Dat zijn boeken waar je je hele leven mee kunt doen. En dan wil ik 's avonds een detectiefje." In een filmindustrie waar zelfs melodrama zich kenmerkt door een hoog tempo, getuigt het van een groot zelfver trouwen om je actiefilm Speed te noemen. Maar na het zien van Jan de Bonts regie-debuut kun je alleen maar vaststellen dat de titel de lading volledig dekt. Speed biedt vaart met een hoofdletter V, en nestelt zich moeiteloos temidden van klassieke achtervolgingsfïlms als Bullitt, The French Connection, The Road Warrior en Runaway Train Feitelijk biedt Speed drie actie films voor de prijs van een. Zo wel de openingsscène als de fi nale spelen zich af op andere lokaties dan die waar de hande lingen zich grotendeels concen treren: op een voortdenderende stadsbus. Keanu Reeves speelt de roe keloze speciaal agent Jack Tra ven, die dankzij eigengereid op treden een gijzeling in een lift tot een goed einde weet te brengen. De aanstichter van de brute actie, bezeten bommen legger Howard Payne (Dennis Hopper) zweert echter wraak. Voor de ogen van Traven blaast hij een nagenoeg lege stadsbus op. Vervolgens laat hij de verbouwereerde agent tele fonisch weten dat op de ring weg om Los Angeles een tweede bus rondrijdt met een zware bom aan boord. Zodra het voer tuig vaart mindert tot onder de vijftig mijl (ongeveer vijfenze ventig kilometer per uur) zal de ze automatisch tot ontploffing worden gebracht. Dit is natuurlijk een onwaar schijnlijk gegeven, Payne had immers veel eenvoudiger ma nieren kunnen bedenken om Traven op de proef te stellen. Maar op een bizarre plot alleen is nog nooit een thriller stukge lopen, en er komt geen einde aan de inventiviteit waarmee de makers het verhaal aan de gang houden. Traven is nog niet op de bus gesprongen of de chauffeur wordt neergeschoten, er ont staan files waardoor het cen trum moet worden opgezocht, er doemt een wegopbreking op en natuurlijk raakt de benzine ook eens op. En dan is het meest nijpende probleem nog niet eens aangepakt: het on schadelijk maken van de bom. Maar Traven houdt het hoofd koel, terwijl mede-passagier An nie (Sandra Bullock) zich om het stuur bekommert. Het is een welkom feministisch tintje aan een film waar het macho element speels tegemoet getre den wordt. Jan de Bonts camerawerk voor actiespecialisten als Paul Verhoeven, Richard Donner en John McTieman heeft duidelijk z'n vruchten afgeworpen voor Speed De fotografie van deze voor een betrekkelijk laag bud get vervaardigde produktie is adembenemend. De Bont zoekt nergens de gemakkelijkste weg en mijdt trucage waar mogelijk, wat leidt tot veel buitengewoon gecompliceerde shots en tien- Highway to hell: Keanu Reeves en Sandra Bullock in Speed tallen levensgevaarlijke stunts. De hierboven aangehaalde mo menten zijn nog maar een frac tie van het totale vuurwerkpak ket. Als kijker zit je werkelijk twee uur met de mond open van ver bazing. Wel spijtig is de routi neuze schurkenrol van Dennis Hopper, die hier een bordkar tonnen variant van zijn Blue Velvet-vertolking laat zien. De rest van de cast maakt goed ge bruik van het geestige script. Keanu Reeves, die in het ver leden nogal eens worstelde met veeleisender rollen, blijkt letter lijk en figuurlijk geknipt voor dit werk. Hij glijdt tenminste moei teloos in de huid van een non chalante held a la Bruce Willis of Wesley Snipes. Eigenlijk is er maar een ding echt spijtig aan Speed, en dat ligt buiten de ver antwoordelijkheid van de ma kers: een pauze inlassen tijden deze achtbaanrit is gewoon cri mineel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16