^(Aterkrant 'Vlet perfect voor bollenvak' |3| Graszoden voor paus in Kroatië 1AteOa bv Volkstuintjes klem tussen nieuwbouw Leiden Open dag bij 't Geertje DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Bestemming: Leiden/Zuydtwijck De boot van het Leidsch Dagblad vaart vandaag via Lisse, de Ring vaart en de Kagerplassen terug naar Leiden. Morgenochtend wordt koers gezet naar Wassenaar en 's middag naar het verpleeghuis Zuydtwijck in Leiden. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen met de redactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of recht streeks met de schipper aan boord: 06-52801476. AGENDA DONDERDAG 11 AUGUSTUS Katwijk Damesstrandhengelwedstrijd, org. Skuy- tevaert (tel. 14921) Noordwijk Rabo/Novostrandloop, aanmelden op het strand ter hoogte van de politiepost, 19.30 uur. Optreden van Imca Marina in Dans- en speelcafé Foetsie, Picképlein, ca. 21.00 uur. VRIJDAG 12 AUGUSTUS Katwijk Tobbetje steken, org. Skuytevaert (tel. 14921). inschrijven van 10.00-12.00 uur bij de viscontainer, aanvang 13.00 Open-Avond Boothuis KNRM, Rijn mond. van 19.00 tot 21.30 uur. Barbeque, org. Skuytevaert (tel. 14921). Noordwijk Kinderactiviteitert, org. VVV Noordwijk, op het strand tussen politiepost en ZVN, van 14.00 tot 16.00 uur. LOGBOEK Het zal niemand ontgaan zijn dat waterwegen wijdser zijn dan landwegen en - zeker op door deweekse dagen - ook rustiger. Toch zullen de vaste lezers van dit logboek inmiddels ervan doordrongen zijn dat beginnen de zoetwatermatipzen en - schippers zich geen moment van verslappende aandacht kunnen veroorloven. Dan duikt het gevaar op in de vorm van oevers, te lage bruggen, bijna- aanvaringen en extreem moei lijke aanmeerplaatsen. Aan dat lijstje kan nu ook de 'Vissende Duitser' worden toegevoegd. Die nietsvermoedende ooster buur was één van honderden mensen die zich met hengel aan de oever van de Haarlem mertrekvaart en Maandagse Wetering hadden geposteerd. Wie niet beter wist zou denken dat binnenvisserij een belang rijk middel van bestaan is in de zuidelijke bollenstreek. De meeste hengelaars begroetten de komst van de Leidsch Dag blad-boot met nerveuze harte lijkheid. Schielijk werden dob bers binnengehaald om de han den vrij te hebben voor een pas sende groet. Onze roem als binnenwaterpi raten was ons duidelijk vooruit gesneld. Toch deden we er alles aan om de goede naam van de krant hoog te houden. We voe ren langzaam om geen grote golven te veroorzaken, hielden uiterst links om de ongetwijfeld bijtgrage visstand ter rechterzij de niet te verontrusten en na men de afspraken over decente kleding nauwgezet in acht. Al had dat laatste ook met de weersomstandigheden te ma ken. Maar toen was er die tegenlig ger en de onvermijdelijke ruk naar rechts. Laat nu juist op dat plekje geen op deze krant gea bonneerde streekgenoot, maar een Duitser zijn hengels hebben uitgegooid. Met kolkend geweld greep de schroef in zijn snoer. Het molentje aan de bijbeho rende hengel kwam vervolgens als een turbine in beweging. Nooit geweten dat sportvissers zoveel nylongaren bij zich heb ben. De schade bleef gelukkig beperkt. De dobber was nog heel. de draad niet gebroken maar alleen wat in de war. Het grootste deel kon tenminste moeiteloos worden binnenge haald. In het kielzog van de dobber volgde de boot en een lange reeks van excuses. De sportieve visser zag direct de risico's die de terugkeer van het kennelijk ongeleide, varende projectiel met zich meebracht. Haastig, maar vriendelijk accep teerde hij de verontschuldigin gen, zag af van de aangeboden schadevergoedingen gebaarde dat de boot vooral snel weg moest wezen. Daar had hij ge lijk in, want inderdaad, hij had nog een tweede hengel en ook nog een leefnet. Voorwerpen die door het terugdobberende vaartuig uiteindelijk net niet werden verpletterd. Pas toen schoot hij uit zijn slof. „Es ge- nügt!", riep de man wanhopig uit, terwijl hij snel zijn hengels in elkaar schoof en besloot tot de aftocht. De anders zo luidruchtige Wa- terkrant-bemanningstoomde stil van schaamte de andere kant op. Op weg naar nieuwe gevaren. Brugpijlers, onver hoedse dammen, voortschui- vende kerosinetankers of wel licht een ontmoeting met het monster van Loch Kaag. We houden u op de hoogte. Motorsloepen WeCo 625 en 470 Diesel of electra Voor inlichtingen en/of proefvaarten: I import - export Heilige Geestlaan 46/48 Rijnsaterwoude Tel. 01713 - 13643 Regionale verwachting voor vrijdag 12 augustus 19-20 graden Noord-noordwest 3/4 Watenvegen langs landbouwgronden nauwelijks geschikt voor recreatievaart Wie door de Bollenstreek vaart, komt veel water tegen. Maar bijna niets is bevaarbaar. De meeste sloten zijn wel breed ge noeg, maar de bruggen zijn te laag en het water is te ondiep. Illustere namen als Zandsloot en Stinksloot nopen tot een na der onderzoek. In het Museum voor de Bollen streek wordt verwezen naar Ge rard Wassenaar, een 69-jarige Lissenaar die, als het gaat om de geschiedenis van de streek, als een autoriteit kan worden aangemerkt. Zelf twijfelt hij daaraan. „Ach, ik ben elf jaar beheerder geweest van het mu seum Huis Dever en dan wordt er wel eens wat aan je gevraagd. En na vier of vijf keer een ant woord te hebben gegeven, ben je ineens een autoriteit. Dan zeggen ze: die van Wassenaar weet alles. Ik vind dat onzin. Ik weet van alles wat. Als het over het bollenvak gaat, ben ik nog één van de weinigen die het handwerk hebben meegemaakt. Ik bén er met mijn 69 jaar net oud genoeg voor." De vraag over de vele slootjes beantwoordt Wassenaar dan ook moeiteloos. „De slootjes hadden een tweeledig doel: r het het land en om de bollen per vlet van land naar schuur en weer terug te brengen. Alles ging vroeger over water. Er was ook geen echt alternatief. Je kon paard en wagen gebruiken of een handkar, maar veel land was door sloten omgeven." Gerard Wassenaar was een groot deel van zijn leven landar beider. „Ik werkte een jaar of vijf zes bij een baas en dan ver trok ik weer. In de zomer waren we met hele koppels op het land, ook veel seizoenarbeiders, en in de winter bleven de vaste mensen aan het werk. Je moest delven, zorgen dat er schone grond boven kwam, de hagen knippen, de stellingen vegen en allerlei andere klusjes doen. In de z sjev ochtends tot avonds op het land. Je werkte met grote koppels, soms zat je met twintig man naast elkaar te wieden. En als er werd gerooid liep je toch met een man of acht op het land. De bollen werden in manden gedaan en aan het eind van de dag liepen de acht op een rij met allemaal een hengsel van een mand in de hand naar de vlet. De schipper bracht ze dan naar de schuur", vertelt Wassenaar. „Een vlet was het ideale ver voermiddel. Je kon-overal ko men. Het vaartuig werd ook ge bruikt om bijvoorbeeld mest naar het land te krijgen. Dat werd met tjalken uit Friesland naar de Ringvaart gebracht en daar overgeladen. En toen wa ren we nog niet zo zuinig met mest als nu." Gerard Wassenaar, die ook nog lange tijd voorzitter was van de Lissese woningbouwvereniging Volksbelang, vindt het wel jam- Mooi hoor, die nieuwbouwwijk Kleipetten in Rijnsburg. André Hesseling woont zelf ook in een splinternieuwe woning in Noordwijk. Hij kan er de char me dus wel van inzien. En dan die schitterende villa's die ze in Rijnsburg gaan bouwen. Ostia Rheni, oftewel Rijnoever. Kapi tale huizen van meer dan zes- en-eenhalve ton, schitterend gelegen aan het water. Daar is niks mis mee, vindt Hesseling. Nou ja, niks. De ligging van Kleipetten en Ostia Rheni zint hem allerminst. Want tussen de beide kolossen in liggen de eni ge volkstuintjes die Rijnsburg rijk is. Daar heeft hij ook zijn akkertje, aan de oever van de Rijn. „Die tuinen zijn van het Hoogheemraadschap. De ge meente Rijnsburg heeft de grond voor honderd jaar gepacht. Onder de voorwaarde dat er niks op de grond zou worden gebouwd. Maar toch, als we vragen of we hier ooit weg moeten, houdt de gemeen te altijd een slag om de arm. Dat maakt ons onzeker. We hebben elke keer een huurcon tract voor een jaar." Die onzekerheid wordt nog ver groot door het feit dat een aan nemer de strook gras achter de volkstuintjes heeft gekocht, aan de Kleipettenweg. evenwijdig aan de Rijn. „Dat land heeft nu nog een agrarische bestem ming. Maar wie zegt ons dat het bestemmingsplan niet wordt gewijzigd zodat daar ook wo ningen gebouwd kunnen wor den?" In dat geval zouden de volks tuintjes aan drie kanten een muur van woningen hebben. Alleen de Rijn zou de huurders dan nog een vrij uitzicht bieden. „Maar ja, wat moeten we doen? vraagt Hesseling zich af. „We vormen hier geen vereniging. Er zijn hier veel oude mensen. Die hebben zoiets van: we zitten onze tijd hier wel uit." Dat is niet de houding van Hes seling. „Want dit is mijn enige hobby. Ik ben graag buiten. Ik ben graag hier vanwege mijn bootje en de Rijn. Soms ga ik hier vandaan een stukje varen. En ik ben hier graag vanwege de tuin, mijn akkertje." Daarop staat een keur aan groenten en fruit: snijbonen, aardappels, aardbeien, kom kommers, tomaten, sperziebo nen, bruine bonen, aardappels, boerenkool, rode kool, rabarber. „De penen en erwten zijn er al af', zegt Hesseling trots. „We komen bijna nooit bij de groen teboer. Thuis eten we er het he le jaar van. Alleen aardappels moeten we af en toe bijhalen." En dat wil hij graag zo houden. H ERMAN J OUSTRA Stationsplein één weekend afgesloten voor verkeer In verband met werkzaamheden voor de aanleg van de verkeerstunnel is hei Stationsplein van vrijdag 19 augustus om 19.00 uur tot en met maan dagochtend 22 augustus 06.00 uur volledig afgesloten voor het verkeer. Alleen fietsers en voetgangers kunnen het werk passeren. De afsluiting en alternatieve verkeersroutes worden ter plaatse met borden aangegeven. Informatie op tel. 071 - 16 59 25/16 59 35/66 11 26. Dienst Bouwen en Wonen mer dat er niet meer kan wor den gevaren in de vele sloten. Het gaat niet alleen om de doorvaarbaarheid, weet hij. „Veel van die sloten zijn parti culiere wateren. En bijna nie mand wil dat anderen daar va ren. Al was het maar om te voorkomen dat ze op het land komen." De Lissenaar denkt nog met weemoed terug aan het verle den. „Ik wil het niet over die goeie ouwe tijd hebben, het wa; i de bollenkwekers die nog steeds v hard en zwaar werk. Maar we hadden wel veel schik. Voor mij is de aardigheid van het bollen vak afgegaan toen de mechani satie dooezette. Of je nu fietsko- gels maakt of in het bollenvak zit. dat maakt niets meer uil, als je het zwart-wit stelt tenmin- Hij heeft nu een eigen volks tuin. Niet voor bloemen of groente, maar vooral voor klein fruit. Want Wassenaar heeft een hobby. Hij maakt wijn. „Niet van druiven. Dat doen die Fransen al duizenden jaren, daar kan ik toch niet tegen op. Ik maak ze van oerhollandse produkten als bramen en bes sen. En het komt vaak voor dat ik in een restaurant zit, een wijntje bestel en dan bij de eer ste slok denk: had ik mijn eigen fles maar meegenomen." HENNY VAN EGMOND Boerderij 't Geertje in Zoeterwoude houdt op 10 september (van 07.00 tot 20.00 uur) een open dag. Belangstellenden kunnen dan op het erf aan de Noord Aase Vliet - de verbinding tussen de Noord Aa en de Zoetermeerse Plas - alles volgen wat er dagelijks wordt ge daan. Zo is te zien hoe de geiten worden gemolken en kaas wordt gemaakt, 't Geertje in de Geerpolder is bekend om z'n geitenkaas, maar in de pas vernieuwde boerderijwinkel worden ook allerlei an dere zuivelprodukten verkocht. Bovendien is op het erf van de boerderij een ouderwetse smederij te vinden en moet het 'kaa- smaak-museum' in één van de stallen op de open dag geheel zijn ingericht, 't Geertje telt 100 geiten, 20 koeien, 45 mestvarkens, bijen en de nodige kippen. De produkten van alle dieren zijn er te koop. Er kan ook een boerenpicknick worden gehouden en er zijn roeibo ten te huur. Sporto BV, zo staat er in nuch tere letters op de gevel van een bedrijfsruimte aan de Leidse- vaart in Noordwijkerhout. Er is een ondernemer in gevestigd die kleine bouwwerkzaamhe den verricht, maar ook doet in graszoden. En dat laatste is voor ons belangrijker. Want onder die zoden komen velen van ons immers te liggen en dan wil je wel eens weten hoe of wat. Voor de grote haldeur staat een man aan wiens handen je nog kunt zien dat hij werkt. Dat heeft iets speciaals in deze tijd. Zijn naam is J. van Duivenvoor de. Hij is de bedrijfsleider. Op zijn arm staat een zeemansgraf getatoeëerd. Van zijn veertiende tot zijn negentiende heeft hij gevaren op een haringlogger. Maar dat werd hem uiteindelijk allemaal te grootschalig. „Een mooi beroep. De zee trok me wel. Ik was niet bang voor de zee, al ging het schip op zijn kop staan. Onze kapitein zei al tijd: 'We varen uit bij storm en we gaan ook met storm naar binnen.' We hebben eens negen dagen voor de kust van Aber deen gelegen. We kwamen geen meter verder. Bloedlink, want je kon zo tegen de wal aan worden gesmakt." Links en rechts naast de deur die toegang geeft tot een naar bitter staal en smeerolie ruiken de bedrijfsruimte staat een spreuk in de muur gebeiteld. Aan de linkerkant staat 'Over leg' en aan de rechterkant 'Leg Over'. „Wat dat betekent? Ik weet het echt niet", zegt Van Duivenvoorde. „Eerst heeft hier een eierbedrijf in gezeten. Ze maakten ook advocaat. Maar wat die woorden betekenen, nee, ik heb me suf gepeinsd, maar ik weet het niet." Over de graszoden kan hij meer vertellen. „We hebben her en der bunders land gepacht waar op die zoden worden geteeld. Als ze goed zijn, worden die graszoden daar losgestoken. We hebben het in Limburg wel eens meegemaakt dat er een zooitje koeien losbrak en over die zo den ging lopen. Grote gaten erin, dan heb je er niks meer De graszoden worden zowel door particulieren afgenomen als door grote bedrijven. Zelfs kerkhoven in Den Haag betrek ken hun zoden hier. Maar één van de opdrachten is toch wel erg bijzonder. Van Duivenvoor de: „Van de week belde er ie mand uit Kroatië. Ze wilden een hele partij graszoden hebben voor een park waar de paus zou komen. Dat hele park gaan ze lentegroen voor hem maken. We hebben al eerder zaken ge daan met Kroatië. Er is geld ge- Bedrijfsleider J. noeg. Alles wordt meteen hand je contantje betaald. Ik voorspel je dat er goudgeld kan worden verdiend aan dat land." Het bedrijf heeft behoorlijk wat internationale contacten. Zo laat een folder zien dat er ook graszoden zijn geleverd voor s niet bang i nieuw voetbalstadion in Al giers. „Ja, dat hebben wij toen verzorgd. Een groot project. Maar die lui daar zijn zo corrupt als de ziekte. Er werden ook machines geleverd. Die waren al na een paar dagen gedeelte lijk gedemonteerd, als je be grijpt wat ik bedoel. Ze bestel den machines uit de USA van het merk Ford, maar die naam mocht er niet op blijven staan omdat-ie Amerikaans was. Dan werd er gewoon een andere merknaam op gezet." Van Duivenvoorde heeft niet FOTO DICK HOGEWONING veel tijd meer om te praten. Er moet worden gewerkt. De zo den wachten. Op een gezonde en levende man dit keer. CEES VAN HOORE.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11