'Voor mij wordt het erop of eronder' 'In de goochelkunst is alles een variatie op een variatie' Paulus de Boskabouter-serie herhaald Rtv show Als zanger kun je nog zo je keel op zetten, er komt wel het een en ander voor kijken voordat 'Hilversum' het zich verwaardigt naar je te luisteren. Vraag Rob Zom maar. Al jaren probeen de Haarlemmer lan delijke bekendheid te verwer ven. maar dat valt om de drom mel niet mee. Tal van singles flopten, haalden slechts ap plaus in de besloten kring van familieleden en bekenden. Maar ineens was daar twee jaar geleden het schone lied Meisjes, een meedeiner van jewelste. Zom werd zowaar gedraaid door Frits Spits; in diens Avondspits werd het nummer zelfs verheven tot Plaat der Ne derlanden. De grote doorbraak? Toch niet. Frustrerend voor ie mand die pal achter zijn pro- dukten staat, dat zeker. Zom geeft toe er 's nachts meer dan eens wakker van te hebben ge legen. Hij overwoog zelfs iets anders te gaan doen. maar ge lukkig voor zijn fans heeft het plotselinge succes van zijn single Mijn betere ik hem voor lopig van dat voornemen doen afzien. „Ik heb singles gemaakt, waarvan ik nu nög vind dat die beter waren dan Mijn betere ik. Begrijp me goed, ik sta hele maal achter dat nummer, hoor. Maar het is zeker niet mijn bes te stuk en ook niet mijn slecht ste, het zit er tussenin. Hier thuis heb ik me wel eens kwaad gemaakt. Dan dacht ik: wie be paalt nou eigenlijk of een plaat wel of geen succes wordt? Ik heb bijvoorbeeld een lied ge had: Jij bent het helemaal. Ge woon te gek. In het land ging iedereen op z'n kop. als ik het zong. Maar in Hilversum is het niet één keer gedraaid. Er werd gewoon gezegd: wat een klote single! En ze gooiden 'm vervol gens zo in de vuilnisbak. Dan is het natuurlijk over. Wat het nu precies is dat ze me nu wel draaien weet ik ook niet, je kunt er hooguit naar raden. Ik vind Mijn betere ik een leuk nummer om te doen, daar niet van. Er zit een zomerse sfeer in het lied, in het land gaan de mensen er meteen op dansen. Maar toch was het niet mijn eerste singlekeuze. Heel blij Mijn betere ik is, zoals dat in jargon heet, getrokken van zijn recentelijk verschenen album- CD waarop naar zijn zeggen veertien nummers staan die al lemaal goed zijn. „Voor het eerst heb ik gewerkt met Rini Schreijenberg. Dat is die be kende trompettist van toen, Marty, die heeft miljoenen pla ten verkocht en kent dus het klappen van de zweep. Het was heel moeilijk te bepalen wat voor een stuk we als single zou den gaan pakken. We hebben met twintig man rond de tafel gezeten, zitten luisteren, luiste ren, en nog eens zitten luiste ren. En bij de platenmaat schappij, dat is Koch uit Hilver sum, hebben ze toen gezegd: we gaan Mijn betere ik doen. En daar geef je je dan maar aan over. Achteraf ben ik heel blij." Hij zegt dat niet zonder re den; als gevolg van de radiostil te die na Meisjes intrad was de portemonnaie naar zijn zin wel eens te uitbundig aan een af- slankkuur bezig. „En ja, dan ontkom je er niet aan jezelf de vraag te stellen: hoe moet het nu verder? Dit jaar, heb ik ge zegd, móét hét gebeuren. Voor m'n gevoel is het nog niet ge beurd, maar de single gaat goed. Nu gewoon effe afwach ten of-ie in de Top-40 en de Top-50 terechtkomt. Mijn bete re ik is vier weken geleden uit gekomen en heeft in elk geval een hele goede start gemaakt. Dit worden beslissende weken voor mij. Het wordt voor mij erop of eronder. Anders moe ten we maar weer gewoon de handen uit de mouwen gaan steken. Goed, ik heb van de maatschappij een contract ge kregen om volgend jaar een al bum te maken en voor het jaar erop ook. Maar je kunt wel elk jaar een album maken, maar dat betekent nog niet dat je werk hebt. Het grote werk komt van de Top-40 en de Top-50. Je moet een hit hebben, anders heb je het niet druk. Als je na gaat dat ik in een maand tijd met Meisjes, toen het in Top-40 stond, 25.000 gulden verdien de... En dat viel weg. toen die plaat eruit verdween. De direc ties van een aantal grote disco theken in Nederland zeggen: het maakt ons n: optreedt, als-ie m; 40 en de Top-50 derlandstaligis." Even de stand de platenmarkt doornemen. Mijn betere ik verkoopt, dat is zeker. In de Tipparade steeg Zom deze week van 21 naar 14, in de Mega-tipparade van 17 naar 10 en in de Nederlandsta lige Top-tien staat het lied ge noteerd op de zesde plaats. En Hilversum draait hem en dat is wel eens anders geweest. Dezer dagen heeft Rob Zom de hele dag het commerciële station Holland FM aan. Met Radio Noordzee Nationaal is dat toch het station waar je het als zanger van het Nederlandse repertoire van moet hebben. „Het zijn de zenders, die zodra er een plaat uitkomt, ons Ne derlandstalige artiesten toch blijven draaien. Maar wat nu ook is gebeurd: ik ben vorige Rob Zorn: „De tekst van 'Mijn betere ik' slaat op die pens v foto united photos de boer ron pichel t wie er de Top- en Ne- zaken op week voor Veronica naar Om men geweest en dat was live voor de radio. En ik was vorige week woensdag drie keer te ho ren op Hilversum 3. Da's niet verkeerd, natuurlijk. En ja, ik moet het eerlijk toegeven: het is toch iets anders als je bij Spits gedraaid wordt. Dan zijn er wel vijftig man die opbellen: Rob, je zat in de Avondspits. Als ik bij Holland FM voor de radio kom, belt bij wijze van spreken al leen mijn oma." Trouwste fan Een van zijn trouwste fans trouwens, zijn grootmoeder. Het geloof in de zangkwalitei ten van haar 28-jarige klein zoon is onwankelbaar. Op haar geheel eigen wijze houdt oma Zom bij hoe Rob 'verkoopt'. Geregeld stapt ze platenwinkels binnen om te kijken of de sing les van haar geliefde zanger in de rekken liggen. „En ziet ze dat die single achteraan staat, dan zet zij 'm vooraan. Prachtig toch." Rob Zorn hoopt op doorbraak met 'Mijn betere ik' Het was, afgaande op de stem, een oudere dame die on langs besloot het heft maar eens in handen te nemen en de redactie van deze krant te bel len. Ze maakte zich bekend als een fan van Rob Zom, een Haarlemse jongen die al jaren z'n best doet als zanger en die nu een hit heeft. Aan hem zou toch wel eens aandacht besteed mogen worden, sprak mevrouw kordaat. „Ha, ha, ha, dat was mijn oma ook. Die heeft een abon nement op jullie. Ik hoef maar even op de radio gedraaid te worden en dan zit ze al in de krant te kijken of er wat over me in staat. En dan ziet ze ver volgens tot haar teleurstelling dat er wéér niks over me in staat. En dan vraagt ze zich af: waar blijven ze nou? Het mooi ste is dat ze me 's morgens om zeven uur al uit m'n bed belt. Lig je er bij wijze van spreken net in. En dan vraagt ze: heb ben ze je nou nög niet gebeld? Nee, zeg ik dan, daar bij die krant slapen ze nog. Zegt zij: wacht maar even kind, ik ga ze wel even bellen. Nou en dan belt ze een kwartiertje later te rug: nou, jongen, ik heb ze ge sproken, hoor. Nou moest ik dit keer wel heel erg lachen. Ze hing van de week weer aan de telefoon. En, zei ze, heeft de krant al gebeld? Nee, dus. Voor een oma is er natuurlijk niets mooier dan dat de kleinzoon in de krant staat. Nou, zei ze, ik bel ze wel weer. En dan zeg ik gewoon dat ik mevrouw Van Os ben, zo heet ze namelijk van haar meisjesnaam, en niet oma Zorn. Zo is ze ten voeten uit. Maar toentertijd heeft Koos Al berts een tante gehad, die bij de maatschappij 2000 singles afnam. En daardoor kwam hij in de top. Dus wie weet." Als zanger is hij wel eens ver geleken met André Hazes. Foutje. Rob Zorn, zegt hij, is ge woon Rob Zorn. Misschien dat hij zich in de begintijd door Hazes heeft laten inspireren. „Het genre zit in de Hazes- hoek, maar is toch weer heel anders. Toen mijn eerste single uitkwam zei iedereen: klinkt als Hazes of dat is Hazes. Maarals je er goed voor gaat zitten hoor je toch dat het heel iemand an ders is. Treed ik nu op, dan doe ik er altijd nog een paar Hazes- nummers tussendoor. Hoe hij daar tegenover staat? Weet ik niet. Zo af en toe zie ik hem. Als hij me tegenkomt zal hij nooit zeggen: Rob, ik vind je een klootzak. Hij zal ook niet tegen me zeggen: ik vind je goed. Als ik 'm zie is het wel van: Rob moe je een biertje." Tussen schuifdeuren Rob Zorn treedt overal op. Hij is niet kieskeurig en waarom zou hij ook. „In mijn nieuwe biografie staat dat ik ook tussen de schuifdeuren zing. Moet in principe niks uitmaken. Ik heb het een keer bij de hand gehad bij Leiden in de buurt, er was vantevoren niet gezegd dat ik in een huiskamer moest zin gen. Het geluid gaat erheen, wij komen eraan, was het zes hoog op een flat. Het geluid de lift in, ik de lift in, fantastische avond gehad. Klaasje, Pietje rond de tafel en tante Truus met de pantoffels omhoog. Hartstikke gezellig. Ik kom ook in disco theken waar 1500 mensen staan. Op 17 augustus sta ik in het Holland Hitfestival in En schede, wordt live op de radio uitgezonden, zing ik voor 45.000 mensen. Daar heb ik trouwens ook twee jaar niet ge staan. Ik mocht er toentertijd met Meisjes heen, daarna heb ben ze me een jaar lekker thuis laten zitten. Maar nu mag ik Met Mijn betere ik, dat spreekt. De tekst is hem min of meer op het lijf geschreven. Letterlijk dan wel te verstaan. „Luister maar goed naar wat ik zing: 'Ik krijg een kick als ik denk aan mijn betere ik. Met een body als Schwarzenegger en geen dertig pond te dik zoals ik'. Nou, dat slaat echt op die pens van mij. Mijn buikie is mijn handelsmerk geworden. In de tijd dat hij met Meisjes een hitje had, is hem geregeld geadviseerd een paar kilootjes af te vallen. Een slanke artiest schijnt volgens insiders beter over te komen bij het publiek. „Nou, ik dus serieus op dieet, ik viel 17 kilo af. Kwam ik op een optreden, trof ik mijn fans. En die zeiden: Rob, ben je ziek of zo? Nee, zei ik, ik ben afgeval len. Zeiden ze, die gezelligheid straalt niet meer van je af. Dus als een waanzinnige Ik ben een jongen gezelligheid houdt, drink met iedereen een biertje mee en hou ontzettend van lekker eten. Weet je wat het is: mijn hele familie is uit de klui ten gewassen. Je legt jezelf le venslang op, als je een dieet gaat volgen. Ik neem wat dat betreft m'n petje af voor René Froger. Ik ben er geeri type voor, ze moeten mij maar ne men zoals ik ben." Hij wil populair worden, maar niet ten koste van alles. Rob Zorn is erg op zichzelf en hoeft niet zo nodig op de voor grond. „Zo zit ik niet in me kaar. Laatst hoorde ik Hazes op de radio. Die had het ovefvfcftlw lega's die met elkaar carpoolen om op feestjes te komen. Ik heb me rot gelachen. En verdomd als het niet waar is: ik ken colle ga's die andere artiesten opzij duwen om prominent op de fo to te komen. Want ja, ze willen toch wel graag in zo'n blad staan. Nou, dat zouden ze mij niet moeten leveren. Dan heeft die fotograaf wel een knaller van een primeur als je voelt wat ik bedoel." Twaalf Emmy-nominaties voor 'Seinfeld' De Amerikaanse comedy-serie 'Seinfeld' is onlangs in de Vere nigde Staten in maar liefst twaalf categorieën genomineerd voor een Emmy Award. Vanaf september, op de dinsdag avond, is de serie weer te zien op RTL 5. Ook andere programma's die door RTL 4 en RTL 5 worden utigezonden, kregen een groot aantal nominaties: de talkshow van David Letterman sleepte zeven nominaties in de wacht terwijl de serie 'Home Improve ment' (met Tim Allen) zes keer werd genomineerd. 'Murphy Brown' (met Candi- ce Bergen) haalde nominaties in vijf categorieën. 'The Larry San ders Show' en 'Northern Expo sure' kregen allebei vier nomi naties. De uitreiking van de Emmy Awards wordt gehouden op 21 septemberin het Pasadena Civic Auditorium. Hans Kazan kan al zijn creativiteit kwijt in de 'Magie Show' Jerry Seinfeld in de gelijknamige comedy 'Seinfeld'. foto archief De KRO-televisie gaat vanaf woensdagmiddag 7 september de oorspronkelijke jeugdserie Paulus de Boskabouter weer uitzenden. Deze reeks werd door de NTS, de voorloper van de NOS, al in de jaren 1967 en 1968 op het scherm gebracht. Het gaat om 39 kleuren-filmpjes, elk met een lengte van tien minuten. Paulus de Boskabouter beleeft zijn avonturen iedere woensdagmiddag, in het jeugdblok van de KRO tussen half vijf en half zeven. Paulus zelf is te zien vanaf 16.50 uur. Schrijver/tekenaar Jean Dulieu was het brein achter de be roemde kabouter en zijn bos. Hij begon in de oorlogsjaren al met de strip die onder meer als feuilleton in Het Vrije Volk verscheen. Dulieu maakte zelf alle marionetten en decors, bovendien sprak hij alle stemmen in. Naast Paulus de Boska bouter rijn ook de wijze uil Oehoeboeroe, de heks Eucalypta en haar hulpje Krakras bekende figuren uit de serie. Na 2.300 afleveringen hield de schrijver er in 1984 mee op. Op de deur van Paulus' boomhuis, die hij elke aflevering dichtslaat, staat nog het oude logo van de NTS. De televisie serie was een vervolg op de radio-afleveringen van Paulus, die de VARA begin jaren zestig uitzond. Vorig jaar besloot uitgeverij De Meulder uit Assen tot her uitgave van de strips in boekvorm. Onlangs verschenen hier van de delen 5 en 6. De belangstelling voor de boekjes is groot, meldt uitgever Maarten de Meulder, die de serie uit jeugdsentiment startte. Paulus de Boskabouter beleeft vanaf 7 september weer aller lei avonturen op de buis. De KRO gaat de oorpsronkelijke jeugdserie herhalen, cartoon archief HERMAN ELZINGA Hoe doet-ie 't toch? Het zijn waarschijnlijk de meestgehoorde woorden in de omgeving van Hans Kazan. De presentator en vooral goochelaar zal ook iedere vrijdag weer velen op 't ver keerde been zetten als hij zijn trucs laat zien in de Hans Kazan Magic Show, die RTL 4 nog zeven weken lang zal uitzenden. In de Magic Show staat de wereld van het goochelen en de illusie centraal. In een nachtclubachtig decor doet Kazan zijn trucs voor een klein publiek. Alles wordt in één keer opgenomen, er worden geen trucs uitgehaald met de camera en ook wordt er niets ge monteerd, verzekeren de makers van het programma. Met de Magie Shows gaat een lang gekoesterde wens van Kazén in vervulling. „Het idee voor zo'n program ma stamt al van meer dan tien jaar geleden en ik heb ook al vaak geprobeerd om het te realiseren. Maar veel mensen bij de omroepen zagen niets in een goochel- programma. Nu heb ik het vorige seizoen in het theater een show gedaan met goochelen en magie en dat liep heel goed. Ik heb toen aan RTL voorgesteld zoiets op TV te gaan doen. De directie is komen kijken in het the ater en ze vonden het goed." Met de Magic Show lijkt Kazan een vorm te hebben gevonden, waarin hij op TV het beste tot zijn recht komt. Ouderwets gezellig, geen moeilijke toestanden en geschikt voor het hele gezin. Kazan: „Ik denk inder daad dat het een leuk entertainment-programma is ge worden. Het is lekker en gemakkelijk amusement. En vooral: dichtbij de mensen. Daarom sta ik daar ook niet in smoking." Het publiek is een belangrijke factor bij de acts van Kazan. „Sommige goochelaars werken puur op het ef fect. Ik werk meer met het publiek, betrek ze erbij. En ik praat natuurlijk ook veel. Sommige goochelaars zeggen helemaal niets." Dat Kazan niet om een praatje verlegen zit, weet de regelmatige RTL-kijker inmiddels wel. Achthonderd af leveringen lang presenteerde hij de spelshow Prijzen slag en het enthousiasme daalde nimmer. Toch was er waarschijnlijk achter de schermen wel wat sprake van metaalmoeheid, want er kwamen pogingen om Kazan met andere programma's te laten aanslaan. Zo volgden de quiz Denksportkampioen, een opgetuigde Prijzen slag op de zaterdagavond en Let's Have a Party, waarin twee straten uit verschillende gemeenten elkaar be vochten. Grote successen werden het niet. Creativiteit Of de Magic Show een kijkcijfer-succes wordt moet na tuurlijk nog blijken, jnaar het is overduidelijk wel een Hans Kazan, de vingervlugge goochelaar, showt zijn kun sten op de buis. foto herman elzinga programma waarin Kazan zich thuis voelt. „Ik denk dat het eindresultaat inderdaad de moeite waard is gewor den. Prijzenslag was natuurlijk iedere keer dezelfde for mule, met alleen steeds andere kandidaten. Dit pro gramma is steeds anders. Ik zie dit ook meer als een ei gen show, waar ik mijn creativiteit in kan stoppen." Variatie En creativiteit was er nodig, want Kazan bedacht alle trucs voor de shows zelf. „Ik kan óok alleen eigen din gen brengen, ik vind het heel moeilijk om iets te doen dat een ander heeft bedacht. Natuurlijk is in de goo chelkunst wel alles een variatie op een variatie. Je hebt maar een bepaald aantal gegevens en daar varieer je op. Het is eigenlijk net als bij liedjes. Ze gaan vaak over hetzelfde en toch is het ene leuker dan het andere." Voor de Magie Shows moesten zo'n tachtig trucs en 'evenementen' worden uitgedacht. „Dat was niet ge makkelijk en kostte erg veel tijd. Daarbij hebben we ook iedere keer een bijzondere act op een aparte locatie. Zo laat ik op de Dam in Amsterdam bijvoorbeeld een tafel zweven. Het leuke van televisie is dat je ook de kleine dingen kunt laten zien, omdat je er met de camera bo- 'venop zit. Kleine trucs, zoals bijvoorbeeld met kaarten, hoef je in een theater niet te doen, want dan ziet nie mand wat. TV geeft dus meer mogelijkheden, al heb je aan de andere kant natuurlijk ook weer beperkingen. Het komt wel eens voor dat je met iets bezig bent en dat het dan niet blijkt te werken. Dan vind ik een act opeens niet leuk genoeg meer en verzin ik iets anders. Ik blijf meestal tot aan de opnames nog allerlei dingen veranderen." Variété Naast de eigen acts en trucs is'er in iedere Magic Show ook nog een gastoptreden van een artiest uit binnen- of buitenland. De meeste artiesten die in de Magic Show langskomen zijn afkomstig uit het variété. Kazan: „Het variété wordt heel erg ondergewaardeerd, vooral in Ne derland. Je ziet het bijna nergens meer en al zeker niet op televisie.". Of er na de geplande Magie Shows een vervolg komt hangt helemaal af van de kijkcijfers en of het program ma voldoet aan de verwachting bij de RTL-leiding. Naar welke cijfers wordt gestreefd geeft men daar niet prijs. Om te scoren lijkt Kazén voorlopig het warme weer en de vakantietijd tegen te hebben. „Ik hou m'n hart in derdaad vast. Met die hitte kijkt er bijna niemand TV en dat is natuurlijk logisch. Wat betreft het tijdstip van uit zenden, daar had ik ook mijn bedenkingen tegen. Het stond zelfs eerst voor juni en juli gepland, maar toen heb ik alles in de strijd geworpen om het te verschui ven. Maar hoe dan ook: als het aan mij ligt komt er ze ker een nieuwe reeks Magie Shows. Ik sta in elk geval al weer te popelen." WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8