Taillevent eerste beroepskok Consumentenbond VS komt met Top-10 van gezond zomers eten Smaak Jongeren eten minder fruit Steeds meer buitenlandse broodjes op ontbijttafel Framboos WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 7 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG HALVE GRAPEFRUIT TONIJNSALADE (zie onderstaand recept) STOKBROOD Laat 1 blikje groene bonen en 1 blikje tonijn naturel uitlekken. Snijd een stukje ui zeer fijn. Snijd een stukje komkommer in blok jes. Maak een saus van dl magere yo ghurt met 1 eeüepel mager slasaus. (5% olie), azijn, paprikapoeder, peper en zout. Meng alle ingrediënten met de saus en 2 eetlepels paprikazoetzuur. Snijd 2 tomaten in plakken en schik ze op een schaal. Schep de salade er op en garneer met enkele olij- Per persoon: 540 kilojoules, 129 kilocalo rieën, 13 g eiwit, 2 g vet, 16 g koolhydra- GEHAKTSATE MET SAUS (zie onderstaand recept) SNUBONENMET TAUGÉ MIHOEN ANANASPUDDING Meng 200 gram mager rundergehakt met een stukje zeer fijngesneden ui, een mes puntje sambal en wat ketjap. Vorm hiervan balletjes. Rijg de balletjes aan natgemaakte houten satéprikkers en rooster ze op de barbecue of onder de grill in 10 minuten bruin en gaar. Maak pakje satésaus vol gens de gebruiksaanwijzing op de verpak king. Serveer de saus bij het vlees. Per persoon: 827 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 12 g eiwit, 12 g vet, 10 g koolhydra ten. GESTOOFDE RUNDERLAPPEN POSTELEIN AARDAPPELEN ABRIKOZENMOUSSE (zie onderstaand recept) Schil en ontpit 250 gram verse rijpe abriko zen en maak het fruit in de keukenmachine of een roerzeef fijn. Maakpakje yoghurt bavarois (citrussmaak) met l'/_- dl mager yoghurt volgens de gebruiksaanwijzing klaar. Roer de abrikozenpuree door de yo ghurtbavarois, verdeel dit over 2 coupes en laat dit in de koelkast opstijven. Per persoon: 587 kilojoules, 137 kilocalo rieën, 3 g eiwit, 3 g vet, 24 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT „Heerlijk voor warme dagen of bij de barbe cue", schrijft CARINA NIJSSEN UIT VEL- SERBROEK en ze stuurde daarbij het on derstaande recept. MACARONISALADE Kipfilet inwrijven Nodig: 250 macaroni; met zout en peper 500 gram kipfilet; 7j en in ongeveer 20 blik perzikken; 1 blik- minuten (laag vuur) je ananas; 75 gram gaar koken. De ma- rozijnen; 1 eetlepel caroni in ruim ge- olijfolie; slaolie of zouten water net mayonaise, zout. gaar (beet-gaar) ko ken. Daama in een vergiet storten, snel afspoelen en laten uit lekken. Dan met 1 eetlepel olijfolie om scheppen in een slakom. De inmiddels af gekoelde kipfilet in kleine blokjes snijden. De perzikken en ananas laten uitlekken en fijn snijden en samen met de schoongewas sen rozijnen door de macaroni scheppen. Lekker sméiig maken met slaolie of mayo naise en koud s Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,-. Zonder vet Thuis kennen we ze al langer: frietjes die i de oven worden afgebakken, zonder toe voeging van vet. Maar nu kunnen ook snackbars volgens deze methode werken. De frites is vetarm, maar 3 procent, (alleen tijdens het voorbakken in de fabriek is wat vet toegevoegd) en dus gezonder. Gemak kelijke voor de ondernemer en bovendien belast hij het milieu niet langer met afge werkt frituurvet. Het professionele appa raat, de RoFry, is sinds kort in Nederland te koop. Het is een soort heteluchtoven. Ove rigens is er een motor uitgevonden die loopt op gebruikt frituurvet... Grondleggers van de klassieke keuken 1 Jongeren vervangen aardappelen steeds vaker door pasta of rijst en daarbij eten ze minder verse groente. foto's Pt In Nederland wordt, zo heeft vierjaarlijkse voedselcon- psumtiepeiling uitgewezen, de laatste jaren minder groente en fruit gegeten. Dat komt doordat de warme maaltijd wat vaker minder of geen groente bevat en doordat fruit als tussen doortje vaker wordt ingewisseld ir koek of gebak. Dit ver schijnsel doet zich vooral voor bij jongeren. In nog maar 79 procent van le warme maaltijden is groente aanwezig (in 1988 was dit nog 90 procent). De oorzaak hiervan is, dat jongeren steeds vaker aardappelen vervangen door rijst, macaroni of pizza. Hierbij wordt ook wel groente gegeten, ar in totaal meestal mihder dan bij een traditionele maal tijd. Ook eten jongeren meer groenteconserven of diepvries groente. Door de week ziet de groente top-10 er als volgt uit: 1. uien, 2. tomaten, 3. bloemkool, 4. sper ziebonen, 5. wortelen, 6. kom kommers, 7. witlof, 8. sla, 9. spi nazie, 10. andijvie. In het weekeinde is de con sumptie van groente lager dan door de week. Dit komt omdat in het weekeinde vaker een warme maaltijd wordt overge slagen. In vergelijking met enkele ja ren geleden is ook de fruitcon sumptie gedaald; bij mannen was de daling het sterkst. Op een gemiddelde dag eten zes op de tien Nederlanders fruit (vers, geconserveerd of appelmoes), gemiddeld 120 gram per dag. Jongeren tussen 13 en 21 jaar zijn de grootste appelmoeseters en dat terwijl deze groep het minste fruit eet (94 gram per dag). Van de fruit-top-10 zijn alleen de eerste drie plaatsen duidelijk: 1. appelen (appelmoes niet meegerekend), 2. sinaasappels, 3. bananen. In het weekeinde wordt, net als bij groente, niet alleen min der vaak fruit gegeten, maar ook minder per keer dan door de week. Een vooraanstaande Amerikaanse te genhanger van 'onze consumenten bond' heeft voor de zomerse pick-nick een top tien aan gezond eten samenge steld. De lijst is samengesteld door het wetenschappelijk centrum voor het openbaar belang, dit instituut kwam in het verleden al regelmatig in het nieuws met kritische studies over Chinese res taurants en in bioscopen geserveerd popcorn, waarmee het de Amerikanen verontrustte. Het noemt de lijst „ge zond, goed klaargemaakt voedsel voor eenvoudig zomers eten". Hot dogs met een laag vetgehalte en 'vegetarische worstjes' delen de eerste plaats, gevolgd door hamburgers ge maakt van extra mager vlees of zelfs zonder vlees. „Twintig jaar geleden zou men alleen al bij het idee van een gezonde ham burger of hot dog hebben gelachen", al dus directeur Michael Jacobson. „Van daag de dag zijn er honderden gezonde produkten te krijgen". Hij hield de voedselproducenten voor „de wens van de klant te respecteren om gezondere produkten te ontwikkelen die én heer lijk zijn èn makkelijk, zonder de voe dingswaarde uit het oog te verliezen". Vetvrije aardappel- of tortillaschijfjes, gebakken in plaats van gefrituurd, be zetten de derde plaats op de lijst, ge volgd door salsa of vetvrije dipsausjes op de vierde plaats. Op de vijfde plaats prijken de verse, voorgesneden, kant-en-klaar-salades in zakken die bij de meeste kruideniers verkrijgbaar zijn en de calorie-arme sa lade-dressings. Ijs met een laag vetgehalte en vetvrije yoghurt veroverden een zesde plaats op deze top tien van gezond eten. Boter hammen met kalkoen-bacon en calo rie-arme mayonaise bezetten de zeven de plaats, terwijl de achtste plaats wordt ingenomen door gezonde diepvries maaltijden en 'air-popped' popcorn als negende eindigde. De in Washington gevestigde consu mentenorganisatie noteerde op de tien de plaats de watermeloen omdat „het weliswaar geen voorgeprepareerd eten is, maar op een hete zomerse dag kun je eigenlijk niet zonder." ten maskeren. Gedeeltelijk zal dat misschien ook wel het ge val zijn geweest. Veel logischer is de gedach te dat men door middel van specerijen wilde laten zien dat men rijk én gecultiveerd was. Voor exotische specerijen, waarmee iemand zijn wel vaart kon tonen, was men be reid vermogens te betalen. Vijfhonderd gram saffraan kostte even veel als een paard, terwijl men voor een gelijke hoeveelheid nootmuskaat wel zeven koeien kon kopen. Felle kleuren In de Middeleeuwen werden felle kleuren hogelijk gewaar deerd. Door het lange koken kregen veel gerechten een wat onbestemde kleur. Saffraan bijvoorbeeld zorgde ervoor dat de gerechten een aantrek kelijker aanzien kregen. Ove rigens waren ook de kleuren groen en rood heel populair, voor groen gebruikte men het groen van prei en voor rood zonnebloemen (de tomaat was nog niet bekend!). Gerechten werden ook fraai aangekleed ter tafel gebracht. Een bijzonder geliefd en op veel prenten afgebeeld ge recht is een pronkgerecht waarbij bereid pauwevlees opgediend wordt in z'n origi nele jasje; dat wil zeggen in een vel (niet zelden was de bek van de kop verzilverd of verguld) met daarop de veren. De mooie staartveren werden op maat afgebroken en als een waaier achter het opge maakte beestje geschikt. Gerechten werden veelal gezamelijk ter tafel gebracht en Taillevent beschrijft ook hoe deze met hout, stof en perkament fraai aangekleed kunnen worden tot heuse ta felstukken, als waren het de corstukken in een toneelvoor stelling. Het onderscheid tus sen vóór- en hoofdgerechten kende men niet, alles werd te gelijkertijd op tafel gezet. Van het aanbod in bakkerswinkels kun je de reislust van vakantiegangers en het heimwee van migranten aflezen. De ene groep zoekt naar broodsoorten die tijdens de vakantie zo voortreffelijk smaakten, de andere snakt naar brood zoals ze het in het land van herkomst kende. Aan deze invloeden hebben we de Italiaanse bol te danken, die ook wel lunchbol wordt genoemd. Het is een bol die twee keer zo groot is als een gemid deld Nederlands broodje. De korst is croquant. Het beleg is bij voorkeur ook Italiaans: een kaassoort als gorgonzola of chorizoworst. Een nieuwkomer is het Italiaanse stokbroodje ciabatta. Het is een lang, vrij laag brood met stompe uiteinden. Aan die vorm dankt het zijn naam. want ciabatta betekent slofje. Het heeft zijn oorsprong in de Noorditaliaanse streek Lombardije. Daar plegen de bakkers het slofje te maken van het restdeeg. Het is luchtig brood met een knapperige korst. Uit Duitsland, waar ze dol zijn op harde, witte broodjes en brood met een wat zurige smaak, komt het kaiser- broodje. In Nederland is het ook te koop met maanzaad, sesamzaad of rog gebloem. De bagel, een stevig wit broodje in de vorm van een donut, is Oosteuropees van origine. Maar het heeft via Amerika ons land bereikt. Bagels zijn er in veel variaties en smaken lekker met boter, jam of verse roomkaas. Ook zijn de laatste jaren Amerikaanse muffins hier De Fransman Taillevent is de eerste beroepskok in de ge schiedenis van de kookkunst wiens naam in herinnering is gebleven. Hij is de schrijver van Le Viandier, een ma nuscript dat algemeen wordt beschouwd als het eerste echte kookboek van onze westerse eetcultuur. Als chef kok van het Franse hof was hij echter niet de eerste die de geneugten der tafel in woorden uitdrukte. Er bestaan twee eerdere manuscripten van kookboeken: Petit Traité uit 1306 en een anoniem geschrift uit 1350. Taillevent, die leefde van on geveer 1312 tot 1395, was de eerste die een zó gedetailleerd en uitgebreid verslag geeft van de Middeleeuwse keuken. In 1326 kwam de 14-jarige keukenleerling Guillaume Ti- rel in dienst van Jeanne d'E- vreux, echtgenote van Karei de Schone. Hij kreeg de post van braadspitdraaier. Tirel kreeg de bijnaam Taillevent, die hij volgens de overlevering te danken zou hebben aan zijn grote neus (taillevent zou zoiets als windvaan betekend hebben). Adelstand Hoogtepunt in zijn carrière is waarschijnlijk zijn indienst treding aan het hof van Karei V, waar hij van 1368 tot 1373 de scepter over de keuken zwaait. Karei V stimuleerde geleerden op allerlei gebied hun ervaringen en kennis aan het papier toe te vertrouwen. Zo moet ook Taillevent de op dracht hebben gekregen zijn professionele kennis van de kookkunst op schrift te (laten) stellen. In 1381 treedt Taille vent in dienst van Karei VI. Deze verheft hem in de adel stand en maakt hem ten slotte in 1392 (Taillevent is dan 80 jaar) Hoofd van de koninklijke keuken en bevoorrading, een erefunctie die de bekroning betekende op zijn lange en succesvolle loopbaan. Over de Middeleeuwse keu ken (de kookkunst) wordt nog wel eens laatdunkend gespro ken. Hij zou zwaar, lomp en overdadig gekruid zijn. De keuken was inderdaad zwaar, men beschikte nog niet over De Franse croissant heeft zich een eigen plaatsje op de Hollandse ontbijttafel ver worven. foto gpd te koop. Een soort cakejes die vaak zijn versierd met rode bessen, rozijnen, gember of kaneel. Uit het zuiden van het Amerikaanse continent, waar maïs de plaats heeft die bij ons tarwe inneemt, is het maïs broodje afkomstig. Het Nederlandse maïsbroodje is een compromis tussen twee culturen. Het is gemaakt van maïs en tarwe met een decoratie van maïs. Een aantal bakkers biedt Surinaamse puntjes aan: witte, harde broodjes. Turkse en sommige Nederlandse bak kers verkopen de ronde, platte broden die bij Turkse en Marokkaanse maaltij den onontbeerlijk zijn. De Israëlische shoarmazaken hebben de shoarma- en pittahbroodjes geïntroduceerd die het tot grote populariteit hebben gebracht. verfijnde kookmethodes. In de meeste keukens was er en kel een open vuur waarboven de kookpot hing. Had men behalve open vuur ook kool tjes, werd hierboven een treeft met een pot of pot op drie po ten geplaatst. Voor klein wild of bijvoorbeeld speenvarkens maakte men gebruik van een draaispit, voor of boven het open vuur. Alleen de zeer rij ken hadden soms een oven. Geen borden Het meeste voedsel werd ge kookt; ook vlees. Het vlees of gevogelte werd zeer klein ge sneden. Allereerst om het in niet te lange tijd goed gaar en verteerbaar te maken. Boven dien was het met de tanden van de gemiddelde Middel eeuwer niet al te best gesteld. Ten slotte: borden en bestek bestonden nog niet. Men at stukken vlees of gevogelte van een dikke plak brood, een tel joor, de voorloper van ons bord. Dik-vloeibare gerechten verschenen in een nap die met z'n tweeën werd gedeeld. Men at met de handen, heel soms met een lepel. De vork bestond nog niet en tot in de late Middeleeuwen be schouwde men een mes aan tafel als gevaarlijk. Lieveling Het aantal voedingsmiddelen dat men tot z'n beschikking had was zeker niet klein te noemen. Uiteraard praten we in het geval van het boek van Taillevent over de keuken van de rijken, maar zijn receptuur geeft onder andere aan: rund vlees, indien niet vers dan ge pekeld voor de winter, var een hele rij van kruiden. Be halve kruiden kende men ook een aantal specerijen. Deze werden rijkelijk gebruikt on danks of eigenlijk juist óm hun hoge prijs. Vaak wordt gesteld dat vele kruiden en specerijen de slechte smaak van bijvoorbeeld vlees moes- kensvlees eventueel verwerkt tot worsten. Voor het rooste ren beschrijft Taillevent uit sluitend jonge dieren als kal veren en speenvarkens. Gevo gelte was in zeer ruime mate voorradig; behalve de voor de hand liggende kippen en gan zen beschrijft hij ook vogels als lijsters en merels en de lie veling van het hof, de pauw. Taillevent noemt een kleine vijftig soorten gezouten vis (waaronder walvis en dolfijn), er waren noten en paddestoe len in de herfst en men kende alle soorten kool, diverse knollen, prei, postelein, ui en Gravure van een middeleeuwse broodbakkerij in Frankrijk. REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN Een van de mooiste en lekkerste zomervrucht blijft voor mij de framboos. En dan bij voorkeur de wilde omdat die toch verre weg de beste smaak heeft. Helaas is de frambozen teelt in Nederland net als in België nog maar van weinig betekenis. Oorzaak hiervan is de snelle verspreiding van virusziekten waar deze kwetsbare vrucht niet tegen is opgewassen. Een twee de oorzaak van de teruglopende teelt zijn de zeer hoge plukkos- ten die de prijs van een bakje al snel opschroeven tot een paar gulden. Alle reden om er, als ze er dan zijn, toch maar volop van te genieten. Bovendien zijn ze nog gezond ook, zo heb ik me laten vertellen. Behalve vitami nes bevatten ze ook ijzer, calci um en fosfor. Altijd prettig om te weten dat lekker nog gezond is ook. Frambozen moeten wel altijd goed rijp en geurig zijn. Daarom moeten je ze ook snel eten want de houdbaarheid is beperkt. Ondanks de bescheiden schaal waarop frambozent in ons land worden geteeld, beschikken we toch over een aantal rassen waaronder Rode Radboud, Schöneman, Malling Promise, Glen Clova, Spica en Sirius. De laatste twee zijn betrekkelijk nieuwe rassen met ieder voor zich een specifieke smaak. De framboos, volgens De Dikke Van Dale ook wel flamboos, bramboos of heiningbes gehe ten, is bij uitstek geschikt als dessert. Vooral met ijs vormt deze zomerse vrucht een uitge lezen combinatie. Desgewenst naturel, met wat suiker of room verwerkt in een coulis waarvoor ik u onderstaand het recept van onze chef-kok geef. Verse frambozen kunnen ook worden ingevroren zodat u er na deze tropische zomer ook nog van harte van kunt genie ten. Het invriezen vereist wel wat behendigheid. Het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding in Den Haag heeft een handige brochure uitgegeven waarin tal van handige tips zijn opgenomen. Zij adviseren om de vruchten apart op een bak plaat of schaal in te vriezen tot ze aan de buitenkant bevroren zijn. Daarna kunnen ze worden verpakt. Voor het verpakken is in principe elk materiaal ge schikt met uitzondering van aluminiumfolie of -dozen. Het zuur in het fruit kan het materi aal aantasten waardoor de vruchten een metaalsmaak krij gen. In de vriezer blijven ze dan acht tot twaalf maanden goed. Dat de framboos zeker geen 'moderne' vrucht is werd mij nog eens bevestigd door een deskundige die zelfs een aardige anecdote over het ontstaan van deze klasieker wist te vertellen. Volgens de Grieken is de fram boos ontstaan door een won derbaarlijk gebeurtenis toen de nimf Ida bessen plukte voor haar jonge geliefde Zeus. Tij dens het plukken prikte zij haar vinger waardoor de frambozen, die tot dan toe wit waren, rood kleurden. Een opmerkelijk ver haal en ik laat het maar voor wat het is. FRAMBOZENCOULIS Nodig: 2 doosjes frambozen: 100 gram poedersuiker; 1 dl sui kerwater (1:1); 1 dl frambozen- likeur; een paar druppels ci troensap. Het geheel enkele minuten in de mixer/blender mixen totdat het een gladde massa is. üi JOHNBEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7