Rwanda zuigt geld andere rampen op Buitenland Vlaams Blok afwezig bij historische Ijzerbedevaart Winnie Mandela betuigt spijt over dood Stompie AIDS-virus mogelijk niet in alle gevallen dodelijk Argentinië wil arrestatie vier Iraanse ex-diplomaten Mega-poppen brengen Singaporezen samen Moslimrebellen Noord-Bosnië verslagen Storm van protest over uitleg vonnis neo-nazi 'Ze moeten terug! Wij willen onze rust' - WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 5 Siemens mag kerncentrale af maken bonn» Het Duitse concern Siemens mag zijn opwerkingsfabriek voor kernafval in Hanau in de Duitse deelstaat Hessen alsnog voltooien. De Raad van State in Berlijn gaf de multinational gis teren het groene licht voor de voltooiing van het miljardenpro ject. Siemens moest de bouw vorig jaar stil leggen wegens het gevaar van het zeer giftige kernafval. Bosbranden in Corsica en Spanje AJACCio/madridHet zuiden van het Franse eiland Corsica en het midden en zuiden van Spanje worden geteisterd door enorme vermoedelijk veelal aangestoken bosbranden. In een ge bied tussen Bonifacio, Porto Vecchio en Sartene op Corsica moesten gisteren honderden mensen hun door vuur bedreigde huizen verlaten. Bijna 1.000 hectare bos ging in vlammen op. Ook vakantiegangers op campings moesten zich uit de voeten maken voor de oprukkende branden. Presidentskandidaat Guatemala dood -stad De Guatemalteekse politicus José Pablo Dona- do, presidentskandidaat namens de rechtse Nationale Bevrij dingsbeweging (MLN), is gisteren bij een helikopterongeluk om het leven gekomen. De helikopter met nog drie andere inzitten den, stortte neer in de bergen van de provincie Baja-Verapaz. Er is een officieel onderzoek naar het ongeluk ingesteld. Bosbranden California onder controle garden valley» De bosbranden in de Amerikaanse staat Califor nia zijn over hun hoogtepunt heen. Bij een brand die zondag in de regio Kelsey ontstond, werden vijfhuizen en 12 andere ge bouwen verwoest. Elders gingen 29 gebouwen in vlammen op. Een brand aan de grens met de staat Nevada legde drie huizen en 3.000 hectare bos in de as. Op de meeste plaatsen is de brandweer het vuu 'Papa' op Britse grafsteen mag niet londen De familie van een overleden bankdirecteur uit het Britse Blackburn mag op diens grafsteen niet de woorden 'papa' en 'opa' laten graveren. Een Britse kerkelijke rechtbank steunde gisteren de geestelijke Stephen Brian in zijn weigering om deze steen op 'zijn' kerkhof te laten plaatsen. Volgens de rechter zou het einde zoek zijn als hij een dergelijk 'informeel' grafschrift Cocaïne op Frans deel Sint-Maarten Een partij v 17 kilo cocaïne is gisteren onder schept op het Franse deel van Sint-Maarten. De Franse gendar merie vond op het Frans-Nederlandse eiland afgelopen week einde al 276 kilo cocaïne. De politie stuitte op de tweede partij drugs tijdens het onderzoek naar de eerste vangst. In verband met de vondsten zijn inmiddels zes mensen aangehouden. brussel peter de vries i-rechtse Vlaams Blok zal deze maand demon stratief wegblijven bij de Ijzer bedevaart in Diksmuide. Deze herdenking van de gesneuvelde Vlaamse soldaten uit de Eerste Wereldoorlog wordt al sinds jaar en dag door neo-fascis- tische groepen uit heel Europa aangegrepen om zich te mani festeren. De boycot is een antwoord op de weigering van de organisato ren van de Ijzerbedevaart om zich openlijk uit te spreken voor de staatkundige onafhankelijk heid van Vlaanderen. Maar op de achtergrond speelt ook mee dat steeds meer democratische Vlamingen willen breken met het extreem-rechtse Blok. De partij, die bij de laatste verkiezingen tien procent van de Vlaamse stemmen kreeg, be sloot gisteren dat voorzitter Ka- Winnie Mandela heeft gisteren haar spijt betuigd over de dood van de 14-jarige Stompie Seipei in 1989. De ex-echtge note van de Zuidafrikaanse president Nelson Mandela werd veroordeeld tot zes jaar cel wegens de ontvoering van de jonge inwoner van Soweto en deelname aan diens mis handeling. De straf werd later omgezet in een boete; ze hoef de niet achter de tralies. „Wat mij het meeste spijt, is dat ik Stompie in de steek liet, dat ik niet in staat was om hem te beschermen tegen de anarchie van die dagen. Hij werd uit mijn huis gehaald en zijn leven werd gevoegd bij dat van de honderden en wellicht duizen den die slachtoffer werden van de terreur van de onverdraag zaamheid en het onrecht van de kangoeroe-rechtbanken", zei Winnie Mandela gisteren in haar eerste toespraak als ANC-parlementsIid. Ze hield ook nu overeind dat ze Stompie in huis had geno men om hem te vrijwaren van praktijken van seksueel mis bruik die zich afspeelden in de woning van een priester. Ook herhaalde ze dat ze onschuldig is. Een lijfwacht van Winnie Mandela werd schuldig be vonden aan Stompie's dood en kreeg levenslange gevange nisstraf. Besmetting met het AIDS-virus hoeft misschien niet langer au tomatisch een doodvonnis te betekenen. Wetenschappers uit de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk houden hier rekening mee na onder zoek onder mensen die al jaren besmet zijn met het virus HIV maar geen AIDS hebben. Vast staat wel dat een forse groep besmette mensen langer leeft dan tot nu toe voor mogelijk werd gehouden. Van de met HIV geïnfecteer- den krijgt 8 tot 10 procent pas na vijftien jaar AIDS. Engelse onderzoekers sluiten niet uit dat bij sommigen de ziekte zich zelfs pas na 25 jaar openbaart. 'Als we in Ethiopië nu niets doenis het te laat' De aandacht en acties voor de ramp in Rwanda gaan ten koste van andere internationale hulpprojecten. Tijdige hulp om de dreigende hongersnood in Ethiopië af te wenden blijft bijvoorbeeld uit, omdat de media en daarmee het publiek slechts oog hebben voor de do denkampen rond Goma. Ook treedt er donormoeheid op; mensen zijn het geven beu, aldus het Nederlandse Rode Kruis. tuatie in opvangkampen voor Somalische vluchtelingen in Ke nia. Ik heb het nergens terugge lezen." Ook de Internationale Orga nisatie voor Migratie (IOM) klaagt over de zuigkracht van de ramp in Rwanda. De organisatie heeft gisteren de evacuatie van patiënten uit het voormalige joegoslavië wegens gebrek aan middelen moeten stoppen. Een woordvoerder weet het gebrek aan giften onder meer aan de aandacht en inspanningen voor Rwanda, waardoor voor projec ten die minder in de belangstel ling staan niet veel geld meer over blijft. Vorige zomer profi teerde de IOM van het tegen overgestelde effect; toen zorgde de publiciteit rond de evacuatie van het Bosnische patiëntje Ir ma voor aandacht en dus geld en opvangadressen voor hon derden oorlogsgewonden. „Als er nu een ramp uitbreekt, zijn we dubbel de klos. De men sen hebben net royaal gegeven voor Afrika. Er moet minstens een paar maanden rust tussen deze en een volgende actie zit ten, anders brengt die niets op", aldus woordvoerder Bas Kuik van het Nederlandse Rode Kruis. Volgens hem is al merk baar dat de stortingen voor an dere projecten teruglopen. „Ook de politiek doet hier aan mee: minister Pronk van ont wikkelingshulp stort nu voor Rwanda, niet voor andere noodhulp." Het gebrek aan belangstelling wijt Kuik niet zozeer aan onwil van publiek of politiek als wel aan de fixatie van de internatio nale pers op Rwanda. „Ik heb vorige week een persbericht verstuurd over de rampzalige si Bij hulporganisaties komt ook de organisatie onder druk te staan bij een zo grote ramp als die in Rwanda. Medewerkster Wilna van Aartsen van Artsen zonder Grenzen zat in Zuid- Afrika: „Je merkt onmiddellijk dat het hoofdkantoor bij een dergelijke ramp alles op alles moet zetten om mensen en middelen te mobiliseren. Als ik een fax stuur moet ik tijden op antwoord wachten". Toch kan de organisatie het wel aan, zo is haar ervaring. „We zijn inmid dels zo ver dat alles wel goed komt. Vier jaar geleden viel alles stil toen we de Koerden moes ten gaan helpen. Zo erg is het nu niet meer." Het Rode Kruis is volgens Kuik zo groot dat er altijd men sen en middelen genoeg zijn. Hij maakt zich meer zorgen om de aandacht van het publiek. „We waarschuwen al een tijd voor de opkomende hongers nood In Ethiopië. Maar we krij gen daar geen cameraploeg heen. Het levert geen spectacu laire beelden en dus geen groot scheepse actie op. Als we nu iets ondernemen is de ramp voor een deel te voorkomen. Als we wachten tot de eerste plaatjes van van honger stervende kin deren over ons scherm rollen, dan is het te laat." Een groep Franse en Amerikaanse toeristen steekt de splinternieuwe grensovergang tussen Jordanië en Is raël over. Alleen Israëlische en Jordaanse overheidsfunctionarissen en buitenlandse toeristen mogen de overgang gebruiken. foto epa Patrick baz Oude landkaart basis voor grens Israël-Jordanië Israël en Jordanië hebben gis teren afgesproken dat een ge zamenlijke commissie de grens tussen beide landen gaat vast stellen. Dat zal gebeuren op basis van een landkaart uit 1928 van de Volkenbond, de voorloper van de Verenigde Naties. Volgens de kaart van de Volkenbond loopt de grens langs het laagste punt van de droge rivierbedding van de Arava, die van de Dode Zee naar de Rode Zee loopt. Jordanië maakt aanspraak op 350 vierkante kilometer grond op de bezette Westelijke Jordaanoever. Het is niet dui delijk of deze aanspraak zal worden gehandhaafd. De Is raëlische woordvoerder bij de besprekingen, Yossi Gal, en diens Jordaanse collega Mar wan Mouasher wilden hierover geen commentaar geven. De besprekingen gaan be halve over de vaststelling van de gemeenschappelijke grens ook over veiligheidszaken, de verdeling van het water van de Jordaan en de Yarmuk, het luchtruim boven beide landen en het toerisme. rel Dillen de bijeenkomst zal boycotten. Andere partijfunctio narissen zullen wel aanwezig zijn. Maar nu de organisatoren van de bedevaart ook partijvlag- gen hebben verboden, zal naar verwachting een groot deel van de achterban van het Vlaams Blok eind deze maand verstek laten gaan. De plechtigheid ontstond na de Eerste Wereldoorlog, toen het Belgische leger een klein deel van het land aan de kust uit handen van de Duitsers hield. De weigering van de Franstalige officieren hun beve len te vertalen, leidde tot de dood van duizenden Vlaamse soldaten. Pacifisme en de eis om meer zelfstandigheid voor de Vlamingen hebben bij de Ijzerbedevaart (vernoemd naar het riviertje de Ijzer) altijd cen traal gestaan. De herdenking is de afgelopen decennia echter steeds meer in extreem-rechts vaarwater geraakt. Argentinië durft banden niet te verbreken buenos aires» De Argentijnse justitie heeft een nationaal en internationaal ar restatiebevel uitgevaardigd te gen vier Iraniërs oud-diploma- ten. De vier voormalige mede werkers van de Iraanse ambas sade in Buenos Aires worden verdacht van betrokkenheid bij de aanslag vorige maand op het gebouw van een joodse organi satie, waarbij ongeveer honderd mensen om het leven kwamen. Volgens onderzoeksrechter Juan José Galeano zijn ook drie Argentijnen betrokken geweest bij de voorbereiding van de aanslag. Een van hen zit gevan gen. Bij de aanslag op 18 juli zijn officieel 88 doden gevallen. Dertien mensen worden echter nog vermist en 159 mensen raakten gewond. De Argentijnse regering kwam gisteren terug op een dreigement om de diplomatieke betrekkingen met Iran te ver breken als wordt aangetoond dat Teheran medeverantwoor delijk is voor de aanslag. Kenne lijk zijn de Argentijnse autoritei ten bevreesd voor vergeldings actie wanneer zij de relaties zouden verbreken. Singapore» Gigantische poppen die de vier grootste bevolkingsgroepen in Singapore symboliseren, leiden de dans die 'Culturen in harmonie' wordt genoemd. In Singapore werd gisteren de 29-ste Naionale Dag gevierd met een grote manifestatie in het nationale voetbalstadion. FOTO EPA ROSLAN SARAJEVO DPA/Rtr/AFP Nu de islamitische opstandelingen in Noord-Bosnië vrijwel zijn verslagen, heeft het zegevierende Bosnische staatspresidi- um in Sarajevo de rebellerende moslims in de enclave rond de stad Bihac amnestie aangeboden. Voorwaarde is wel dat de sol daten die zich in de van Sarajevo afgeschei den stad bevinden, binnen acht dagen hun wapens- neerleggen. De amnestie geldt niet voor diegenen die zich hebben schuldig ge maakt aan oorlogsmisdaden. Om zijn bolwerk Bihac buiten de oorlog te houden, verklaarde de voormalige Bosni sche zakenman Abdic de regio vorig jaar onafhankelijk van Sarajevo. Via collaboratie met de Servische en Kroatische troepen in de omgeving van zijn enclave wist Abdic de gevolgen van de in Bosnië woedende bur geroorlog aanvankelijk te minimaliseren. Dit veranderde toen de Bosnische Serviërs in juni dit jaar een wapenstilstand met Sa rajevo sloten en de Bosnische president Izetbegovic genoeg troepen kon vrijmaken om de afvalige moslim-broeders in Bihac aan te pakken. Er volgde een bittere strijd, die nu in het nadeel van Abdic lijkt uit te pakken: duizenden getrouwen sloegen de afgelopen dagen op de vlucht en zochten op Servisch gebied in Kroatië bescherming tegen het oprukkende vijfde legerkorps van Izetbegovic. In een poging ook elders in Bosnië de vrede naderbij te brengen, hebben de Vere nigde Naties de druk op de Serviërs ver hoogd. De Veiligheidsraad heeft hun nog één a anderhalve week gegeven om in te stemmen met het internationale vredes plan. Daarna worden de strafmaatregelen tegen Klein-Joegoslavië (Servië en Monte negro) verscherpt. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Warren Christopher, zei daarentegen dat de sanc ties mogelijk worden verlicht. Voorwaarde is volgens hem wel dat Klein-Joegoslavië zijn boycot van de Serviërs in Bosnië door- bonn peter van nuijsenburg correspondent Een Duitse rechter heeft gis teren een storm van veront waardiging ontketend door tekst en uitleg te geven over zijn vonnis in een proces te gen een beruchte neo-nazi. In juni veroordeelde rechter Müller de leider van de neo- nazistische Nationale Demo cratische Partij (NDP), Lothar Deckert, tot een jaar voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van omgerekend 12.000 gulden wegens antise mitische uitspraken. Deckert had drie jaar gele den tijdens een NDP-bijeen- komst de nazi-massamoord op joden ontkend en de slachtoffers van de naziter- reur belachelijk gemaakt. Müller publiceerde gisteren de overwegingen die tot zijn vonnis hebben geleid. „De denkbeelden van Deckert ko men recht uit het hart en hij heeft veel tijd en energie ge stoken in de verdediging van zijn standpunten", aldus de rechter. „Deckerts politieke denkbeelden maken duidelijk wat voor zware last er op het Duitse volk rust. De Duitsers moeten nog steeds boeten voor de misdaden van de na zi's, terwijl massamoorde naars uit andere landen onge straft blijven", zo gaat het vonnis verder. Joodse en zigeunerorgani saties hebben gisteren aange drongen op ontslag van Mül ler. Volgens Ignatz Bubis, de leider van de joodse gemeen schap in Duitsland, maakt Müller „op deze manier het antisemitisme weer maat schappelijk aanvaardbaar Dit hebben wetenschappers be kendgemaakt op de tweede dag van het tiende wereld-AIDS- congres in de Japanse stad Yo kohama. „We weten nog niet of alle HlV-geïnfecteerden AIDS zullen krijgen", zei de Ameri kaanse arts Susan Buchbinder uit San Francisco. Waarom de een langer leeft dan de ander, is de vraag waar over onderzoekers uit de hele wereld zich buigen. Onderzoe kers stellen dat bij bepaalde mensen het lichaam klaarblijke lijk in staat is trucjes uit te halen met het virus waardoor het on der controle blijft. De onder zochte mensen hebben vaak meer witte bloedcellen die het virus kunnen doden dan andere geïnfecteerden. Kustwacht VS onderschept 27 Cubaanse kapers De Amerikaanse kustwacht heeft gisteren bij Florida 27 Cu banen opgepikt die een boot hadden gekaapt om het door communisten geregeerde ei land te kunnen ontvluchten. De autoriteiten in Havana hebben de kapers beschuldigd van de moord op een legerofficier en Washington gevraagd hen uit te leveren. De toekomst van de 27 is nog onduidelijk. Vast staat dat ze niet zullen worden uitge leverd omdat het uitleverings verdrag met Cuba al in 1977 is verlopen. De kaping was de vierde in twee weken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet be gin deze week weten 'al het noodzakelijke te zullen doen' om herhaling te voorkomen van de zogenoemde Mariel-exodus van 1980. Toen liet Cuba in en kele maanden tijd meer dan 120.000 Cubanen (onder wie veel criminelen en psychisch gestoorden) naar de Verenigde Staten gaan. Frankrijk gaat door met verscherpte controle Algerijnen Roemenen voor rechter wegens 'zigeuner-jacht' folembray/parus hans gertsen correspondent „Wat de regering moet doen? Ze terugstu ren naar waar ze vandaan komen! Ze heben hier in Folembray niets te zoeken. We wil len onze rust terug." De inwoner van het Noordfranse dorp Folembray hoeft niet lang na te denken over de vraag wat de re gering zijns inziens aanmoet met de zeven tien Algerijnse moslim-fundamentalisten die sinds eind vorige week onder huisarrest zijn geplaatst in een voormalige kazerne aan de rand van zijn dorp. De tegenwerping van een journalist dat de zeventien in Algerije een wisse dood wacht, brengt de man niet op andere gedachten. „Nou en? Ze zoeken het daar maar uit. Als ze elkaar onderling willen afslachten, dan moeten ze hun gang maar gaan. Maar niet hier." Deze man is niet de enige die er zo over denkt. Het overgrote deel van zijn 1.500 dorpsgenoten ziet de moslim-funda mentalisten liever vandaag nog dan morgen vertrekken. En met hen het media-circus dat in het dorp is neergestreken. De zeventien fundamentalisten en de tien tallen journalisten die hen naar Folembray zijn gevolgd, hebben de rust in het door gaans zo kalme Noordfranse dorp verstoord en de gemoederen verhit. „Folembray is Folembray niet meer. De mensen zijn bang. Bang voor terroristische aanslagen. Ze gaan de deur haast niet meer uit. Mijn omzet is sinds vorige week flink gekelderd", beweert de eigenares van het enige café dat het dorp rijk is. „Wat mij betreft hoepelt iedereen die hier niets te zoeken heeft onmiddellijk op." De kans dat ze haar zin krijgt, is gering. De zeventien van steun aan het in Algerije ver boden Islamitisch Reddingsfront (FIS) ver dachte Algerijnen in de kazerne staat welis waar een uitzettingsprocedure te wachten, maar de kans dat ze op korte termijn ver trekken is klein. Er is althans nog geen land gevonden dat de zeventien wil opnemen. En minister Pasqua (binnenlandse zaken) lijkt niet van plan zijn beleid ten aanzien van de sympathisanten van het FIS te ver soepelen. Integendeel. Charles Pasqua verbood gisteren vijf in Frankrijk verschijnende islamitische publi- katies. Het karakter van die vijf kranten zou volgens een decreet van het ministerie van binnenlandse zaken een bedreiging vormen voor de openbare orde vanwege de 'krachtige anti-westerse en anti-Franse toon en de oproepen tot terrorisme'. Los daarvan zijn de Franse politie en diver se veiligheidsdiensten nog steeds in ver hoogde staat van paraatheid. Voor de derde achtereenvolgende dag vonden gisteren in Parijs en diverse andere grote steden oir vangrijke controles plaats op personen e auto's, terwijl openbare gebouwen, s en ambassades onder verscherpte bewa king werden gesteld. Sinds het begin van de massale controles, afgelopen zaterdag, heeft de politie meer dan tienduizend men sen gecontroleerd en zo'n honderd aanhou dingen verricht. In het overgrote deel van de gevallen gaat het om illegaal in Frankrijk verblijvende vreemdelingen. De verscherpte veiligheidsmaatregelen zijn een antwoord op het dreigement van het Leger van de Islamitische Redding (AIS), de gewapende arm van het FIS. Eind vorige week noemde het AIS de internering van de zeventien mogelijke sympathisanten van het FIS in Folembray een 'oorlogsverkla ring' van Frankrijk. Frankrijk ging tot inter nering van de zeventien over nadat vorige week in Algiers vijf Fransen bij een aanslag om het leven waren gekomen. Het ferme beleid van minister Pasqua is overigens allesbehalve onomstreden. De Franse Groenen zeiden gisteren te vrezen dat de bewindsman alleen maar olie op het vuur gooit. „Het Algerijnse conflict dreigt zich op Frans grondgebied te nestelen, tweespalt te veroorzaken binnen de Alge rijnse gemeenschap en racistische spannin gen te veroorzaken", aldus de Groenen. boekarest afp Het openbaar ministerie in Roemenië gaat 38 Roemenen voor de rechter brengen. De verdachten moeten zich verant woorden voor hun rol in een te gen zigeuners gericht pogrom in Noord-Roemenië. Uit wraak voor de moord op een Roe meense herder staken de ver dachten eerder dit jaar huizen van zigeuners in brand. Het is de eerste maal dat een zo groot aantal Roemenen dat het recht in eigen hand nam, voor de rechter moet komen. De 400.000 zielen tellende zi geunergemeenschap in Roeme nië klaagt al jaren dat justitie hen niet voldoende beschermt tegen geweld van de andere in woners van het land. Ditmaal koelde de 38 man sterke groep na de begrafenis van een door twee zigeuners gedode herder haar woede op de in het dorp Racsa levende zigeuners. In de pogrom gingen ongeveer tien huizen in vlammen op.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5