Nederlandse tomaat in Duitsland onder vuur Keuringsartsen roepen op tot wijziging WAO-beleid 'Vietnam stopt temggekomen asielzoekers in kamp' Aparte taakgroep is helemaal niet nodig Binnenland Echte berenliefde SR* 'Dronken man' gijzelt en bedreigt eigen zoon Au pair in VS verdacht van moord op babytje Marechaussee wil geen gewone agent worden Zeven maanden cel geëist tegen snuivende notaris Nederlanders betrokken bij grote autozwendel WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 Arrestanten uit politiebureau ontsnapt alkmaar Uit het Alkmaarse politiebureau zijn gisteravond drie arrestanten ontsnapt. Eén van hen werd na korte tijd weer door een toevallig passerende patrouillewagen opgepikt, de twee an deren zijn voortvluchtig. Eén van de arrestanten wist zich door het piepkleine eetluik in zijn celdeur te wurmen. Hij bevrijdde de anderen. Ze sloegen een ruit in en sprongen op de binnen plaats. Ze gebruikten geen geweld. Nekkramp in Hardenberg hardenberc In het streekziekenhuis Hardenberg zijn de afgelo pen week vier kinderen en zes jonge volwassenen met nek kramp/hersenvliesontsteking opgenomen. Meer gevallen wor den verwacht. Volgens kinderarts Pelleboer van het ziekenhuis gaat het om een onschuldige vorm van nekkramp, die wordt veroorzaakt door een virus en niet door een bacterie. De arts vermoedt dat de nekkramp wordt veroorzaakt door de hitte en mogelijk door het wa 'Geen Griekse feta mee naar huis' i geen den haag Het ministerie van landbouw raadt vlees- of melkprodukten mee te nemen uit Griekenland. Een ge deelte van de Griekse veestapel is besmet met mond- en klauw zeer, aldus het departement. De zeer besmettelijke veeziekte is niet gevaarlijk voor de volksgezondheid, maar kan bij versprei ding onder Nederlands vee voor aanzienlijke economische scha de zorgen. Oud-wethouder in woning vermoord wageningen Een 48-jarige voormalig PvdA-wethouder uit Wa- geningen is in de nacht van maandag op dinsdag in zijn woning vermoord. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats wordt verdacht en is aangehouden. Hij logeerde sinds een paar weken bij de oud-wethouder en meldde zich gisteren bij de politie met de mededeling dat hij zijn kennis dood in zijn wo ning had aangetroffen. De politie zag meteen dat de man geen natuurlijke dood was gestorven. Werkgevers verwerpen voorstel FNV: Er hoeft helemaal geen aparte taakgroep (task force) in het le ven te worden geroepen om de werkgelegenheid te bevorderen, want daarvoor zijn al lang goe de afspraken gemaakt. Zo rea geerden de werkgeversorganisa ties VNO en NCW gisteren op het idee van de vakcentrale FNV hiervoor. De werkgeversorgani saties doelden op het akkoord 'Een nieuwe koers' dat werkge vers en werknemers november vorig jaar sloten. In die overeenkomst liggen behalve een nullijn voor de lo nen, ook afspraken over deel tijdarbeid en differentiatie van werktijden vast. Aanbevelingen daartoe deden werkgevers en werknemers een paar maanden eerder in hun overlegorgaan Stichting van de Arbeid (STAR). De invulling moet per bedrijfs tak of bedrijf (decentraal) vorm krijgen. Secretaris S. Nieuwsma van het NCW voelt zich een beetje overvallen door de FNV-opstel- ling. Nu de FNV weer met klas sieke herverdeling van arbeid Een 6-jarig jongetje is gisteren in een Schiedamse flat door zijn 29-jarige vader met een mes be dreigd en gegijzeld. Het gijze lingsdrama, dat drie uur duur de, liep uiteindelijk goed af. Het jongetje had geen schrammetje. De politie hoefde geen geweld te gebruiken omdat de man zelf zijn hoofd stootte en gewond op de grond bleef liggen. De man, een Armeense Rus, had met zijn vrouw en kind asiel aangevraagd in Nederland, maar werd afgewezen. Sinds dien was hij ondergedoken. Zijn vrouw en kind bleven achter in een huis in Schiedam. De man dook maandag op op de verjaardag van zijn zoontje. Daarbij is volgens een politie woordvoerder onenigheid ont staan. „De man wilde met zijn Bild beschuldigt telers van zwendel met etiketten De Nederlandse tomaat ligt in Duitsland zwaar onder vuur. De boulevard-krant Bild fleurde de komkommer tijd deze week op met het bericht dat Nederlandse telers hun produkten massaal zouden ompakken in kistjes met Duitse etiketten. zoetermeer anpte brengen. Met de etiketten- zwendel, zo suggereren de Duit se media, zouden plaatselijke markthandelaren betere prijzen hopen te vangen voor hun koopwaar, daarmee profiterend van het betere imago van het Duitse produkt. Volgens Bild worden op markten in de deelstaat Nor- drein-Westfalen veel Neder landse tuinbouwprodukten, met name tomaten, omgepakt in Duitse kistjes. „Je gaat naar de markt en koopt voor je dure geld Duitse tomaten. Maar bij De Nederlandse tuinbouw heeft zich vandaag gedistantieerd van de beschuldigingen. In een persbericht aan de Duitse me dia stelt het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT) in Zoetermeer dat de Ne derlandse telers geen enkel be lang hebben bij het ompakken van Hollandse tomaten in Duit se kistjes. Met het persbericht hoopt het CBT de storm, die overigens ie dere zomer oplaait, tot bedaren het nuttigen merk je: het smaakt naar niks. De zoge naamde Duitse groente ontpopt zich als snijdbaar water uit Hol land. Het enige Duitse was de kist waar de tomaten in lagen." Hoewel de krant het niet met zoveel woorden schrijft, wordt de suggestie gewekt dat Neder landse tomaten de gezondheid niet ten goede komen. Bild deinst er niet voor terug een 32- jarige aanstaande moeder te 'ci teren': „Ik ben acht maanden zwanger en ben bang voor mijn ongeboren kind. Hebben wij als consument dan helemaal geen rechten meer?" Het CBT in Zoetermeer zegt weinig te kunnen doen tegen dit soort verhalen. Het gebeurt inderdaad dat er Nederlandse groenten in Duitse verpakking worden aangeboden, maar al leen op een paar markten in Nordrein-Westfalen. Deson danks distantieert het CBT zich ervan. „Wij willen juist dat de Duitse consument bewust Ne derlandse tomaten koopt. Dan moet de Nederlandse tomaat ook als zodanig herkenbaar zijn", aldus woordvoerder Truf- fino. Of de Nederlandse tuinbouw economische schade lijdt, durft hij niet te zeggen. De tomaten- export naar Duitsland ligt dit jaar weliswaar aanzienlijk lager dan vorig jaar, maar dat heeft niets te maken met een stagne rende afzet: de produktie in Ne derland is kleiner. De Neder landse tomaat brengt dit jaar in Duitsland zelfs iets meer op dan vorig jaar. komt en zelfs met algemene ar beidstijdverkorting, krijgt hij de indruk 'dat de FNV zaken die kennelijk niet via de STAR bin nen te halen waren, alsnog met behulp van de overheid pro beert te regelen'. VNO en NCW zien dan ook niets in een nieuwe werkgroep, die ideeën om de werkgelegen heid te bevorderen moet ont wikkelen. Daarin zou de over heid als derde partij aanschui ven. De overheid moet er nu ge woon snel voor zorgen dat het verschil tussen loonkosten en netto-lonen (de wig) kleiner wordt, vinden de werkgeversor ganisaties. „Nu weer een nieu we werkgroep oprichten, zou ten onrechte de verwachting wekken dat er nog wat nieuws is te verzinnen." De werkgeversorganisaties in het midden- en kleinbedrijf KNOV en NCOV zijn milder in hun oordeel en vinden dat 'alle ideeën ter bevordering van de werkgelegenheid bespreekbaar zijn'. Ze wijzen het FNV-voor stel voor een werkgroep niet zonder meer af. Rotterdam De naar een luier vernoemde ijsbeer Huggie heeft gisteren v Rotterdamse dierentuin Blijdorp. Ze hadden veel lol. Schiedam «anpzoon in Nederland blijven ter wijl de moeder met het kind te rug wilde naar hun vaderland. De ruzie is gistermiddag verder geëscaleerd. Daarbij nam de va der zijn zoontje in gijzeling en vluchtte de moeder naar de bu- De man hield een mes tegen zijn zoontje terwijl hij op het .balkon van zijn flat op de twee de verdieping stond. De politie hield er rekening mee dat hij een vuurwapen had. De man bleek echter alleen een plastic pistool te hebben. Hij maakte een verwarde in druk en volgens de politie had hij ook behoorlijk gedronken. Uiteindelijk belandde hij op de grond en bleef stil liggen. „Dat is waarschijnlijk gekomen door de drank en de hoofdwond die hij zichzelf heeft toegebracht", aldus de politiewoordvoerder. CDA is tegen halvering van politie te water Het CDA wil dat de van verkeer en waterstaat, bin nenlandse zaken en justitie nog eens kritisch kijken naar de hal vering van de politie te water. Volgens CDA-woordvoerder Eversdijk is er nu geen enkel toezicht op de grote meren en plassen en dat is een slechte zaak Vorige maand maakte de wa terpolitie bekend dat ze zich door bezuinigingen alleen nog maar richt op de beroepsvaart. Er wordt niet meer gelet op de snelle pleziervaart. Dat is een taak voor de plaatselijke politie maar die hebben daar geen mensen en materiaal voor. Vol gens Eversdijk komen er steeds meer pleziervaartuigen en neemt de criminaliteit-te-water de laatste jaren fors toe. GMD ziet geen reden om herkeuringsoperatie te stoppen den haag gpd-/> De Nederlandse Vereniging voor Verzekeringsgeneeskunde (NWG) heeft de Tweede Kamer opgeroepen de WAO-herkeu- ring te verzachten voor oudere werknemers en ongeneeslijk zieken. Bij de NWG zijn nage noeg alle 1400 keuringsartsen (verzekeringsgeneeskundigen geheten) van de Gemeenschap pelijke Medische Dienst (GMD) aangesloten. „De consequenties voor die categorieën zijn irreëel zegt de voorzitter van de NWG, Simon Knepper. De eigen werkgever, het GMD, ging gisteren niet achter de keuringsartsen staan. •Het GMD-bestuur zag geen re den om de herkeuringsoperatie op te schorten. Het bestuur was bijeen op verzoek van de vak centrale FNV, die eerder ook al had opgeroepen om de WAO- keuringen tijdelijk stop te zet- De verzekeringsgeneeskundi gen zijn het helemaal niet eens met de gevolgen van de stren gere WAO-eisen. Voorzitter Knepper: „De politiek is gebio logeerd geweest door de econo mische uitkomsten en heeft zich weinig bezig gehouden met de ethische, morele en gezond- heidskundige kanten van de zaak. Nu blijkt dat ook mensen die nog drie, vier jaar hebben te leven uit de WAO worden ge gooid en via de WW in de bij- den haag gpdty gevangenis in Leesburg (Virginia). Haar borgsom is vastgesteld op ongeveer 85.000 gulden. Familieleden proberen van alles om dat geld bij elkaar te sprokkelen. Een arts die de baby afgelo pen weekeinde heeft onder zocht, zegt dat de zuigeling is overleden aan het 'shaken baby syndrome'. Die treedt op als een baby zo hard door elkaar wordt geschud dat er hersenletsel op treedt. Volgens de aanklager was de au pair de enige aanwe zige in het huis toen de baby werd mishandeld. Het meisje ontkent. De vader van de Am sterdamse is in de Verenigde Staten om zijn dochter bij te staan. Een 19-jarige Amsterdamse zit in de Amerikaanse staat Virgina in voorarrest in verband met de dood van een baby. De Amster damse paste op het zes weken oude babytje. Het kind werd vo rige week dinsdag zwaarge wond in de wieg gevonden en overleed een paar dagen later aan ernstig hersenletsel. Het meisje hangt een celstraf van twintig jaar boven het hoofd. De Amsterdamse krijgt on dersteuning van het Nederland se consulaat, aldus een woord voerder van Buitenlandse Za ken, maar er is weinig wat ze voor haar kunnen doen. Ze zit nu, in afwachting van haar pro ces, vast in de Loundoun Coun- den haag anp mee zou volgens Kruizinga een einde komen aan een ondoor zichtige, ongewenste verstren geling van taken tussen politie en marechaussee. Wie wat waarom doet, is volstrekt on duidelijk. „Twee opsporingsinstanties is zinloos. Het is nu een rotzooi. Zeker bij het binnenlands vreemdelingentoezicht loopt al les door elkaar heen. Ook vlie gende brigades en alcoholcon troles kun je beter in één hand houdenaldus Kruizinga. Volgens hem moet de mare chaussee zo snel mogelijk wor den overgeheveld naar de poli tie. Kruizinga: „Je slaat een paar vliegen in één klap. Iedereen wil de politie uitbreiden. Als je de marechaussee erbij haalt, heb je ineens vierduizend politiemen sen extra. Belangrijk voordeel is daarnaast dat je fors kunt be zuinigen op defensie, toch ook een maatschappelijk breed on derschreven wens." Hij wordt gesteund door de Nederlandse Politiebond (NPB). De Koninklijke Marechaussee, militaire politie, voelt er niets voor om op te gaan in de poli tie. De marechaussees willen hun huidige militaire status houden en vrezen onderge sneeuwd te raken in een groter politiekorps, zo blijkt uit een re actie van de Federatie van Vre- des- en Veiligheidspersoneel (FW). „De positie van het mare chausseepersoneel staat niet ter discussie. We hebben echt met grote verbazing kennis geno men van het plan van de Alge meen Christelijke Politiebond. Regering en parlement hebben onze militaire status recent nog eens bevestigd. Dat willen we zo houden", reageert de FW (ruim 20.000 leden) op het proefbal lonnetje van ACP-voorzitter Kruizinga. Kruizinga vindt dat de mare chaussee moet worden inge deeld bij het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD). Daar- stand belanden. „Wij vinden het tijd voor het parlement om de baJans op te maken. Er ont staat nu ruimte om de scherpe kantjes eraf te halen." Uit cijfers van de Sociale Ver zekeringsraad blijkt dat meer dan de helft van de herkeurden geheel of gedeeltelijk uit de WAO wordt gezet en dat de drempel voor de helft van de nieuwe gevallen te hoog blijkt. De komende vijf jaar moeten 300.000 WAO'ers jonger dan vijftig jaar worden herkeurd. Ondanks de kritiek van de Raad van State en de FNV liet het ministerie van sociale zaken vorige week weten de WAO- keuring onveranderd in stand te laten. Privé-omstandigheden waren de oorzaak voor het cocaïnege bruik van de notaris. Zijn huwe lijk was stukgelopen. Bovendien had hij ondanks medicijnen veel pijn aan zijn heupen. Zijn vriend (de notaris is bi seksueel) gebruikte heroïne en via hem begon hij ook zelf te gebruiken. Uit het onderzoek bleek dat de notaris tientallen keren cocaïne verstrekte aan zijn vriend en diens vrienden. Ook haalde de vriend regelma tig cocaïne op bij de notaris thuis. Het wapen dat bij de notaris werd gevonden, was volgens hem een oud exemplaar van zijn overleden schoonvader die cavallerist was geweest. De raadsman van de notaris vroeg hiervoor vrijspraak. Hij vond de geëiste straf veel te zwaar, te meer omdat de notaris vrijwillig zijn ambt heeft neergelegd. Zeven maanden gevangenis straf, waarvan drie onvoorwaar delijk. Dat eiste officier van jus titie mr. C. Jongerius van de rechtbank in Zutphen vandaag tegen een 57-jarige notaris we gens het in bezit hebben, het vervoeren en het verstrekken van cocaïne en het zonder ver gunning in bezit hebben van een revolver. Nadat een eerder onderzoek in 1992 op niets was uitgelopen, werd vorig jaar de telefoon bij de notaris thuis en in zijn kan toor in Zutphen afgetapt. Op 23 april 1993 werd de notaris be trapt met zeventien gram cocaï ne in zijn auto, die hij zojuist had opgehaald in Deventer. Bij een huiszoeking werd in de wo ning belastend materiaal ge vonden. Vrijwillig legde de no taris zijn ambt neer. aan omzetbelasting ontdoken. Onder de zes hoofdverdachten, zowel burger- als militair perso neel, bevinden zich naast Bel gen en Duitsers ook Nederlan ders. Hoeveel Nederlanders is niet bekend; er is nog niemand aangehouden. De militaire politie bij de Awacs-vliegbasis in het Duitse Geilenkirchen is een grote auto zwendel op het spoor gekomen. Daarbij is waarschijnlijk voor meer dan een miljoen gulden „Vietnamese asielzoekers die naar hun land moeten terugkeren, verdwijnen na een tijdje in een heropvoedings kamp. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties heeft daar geen zicht op. In het hele land lopen maar zes VN-waarnemers rond. Zelf heb ik teruggekeerde landgenoten moeten verhoren. Bij de geringste twij fel over hun politieke opvattingen wachtte hen zonder vorm van proces minimaal drie jaar concentratie kamp", zegt de gevluchte Vietnamese politiechef Van Dam Dang. De 36-jarige Dang windt zich ander half jaar na zijn vlucht uit de Noord- vietnamese havenstad Haiphong nog danig op over de 'onmenselijke' prak tijken van zijn voormalige superieuren. In zijn door de Overijsselse gemeente Rijssen beschikbaar gestelde gezins woning wacht hij met zijn vrouw Mai Huong Nguyen (35) en hun driejarig zoontje op de behandeling van zijn be roepszaak. Het ministerie van justitie wil hen niet als politiek vluchteling aanmerken en heeft het asielverzoek afgewezen. Dang was in Vietnam poli tieman. Hij maakte snel carrière bij de recherche in Haiphong, na Saigon en Hanoi de grootste stad van het com munistische land. Uiteindelijk bracht hij het tot tweede man van het korps in een district ter grootte van Amster dam. Toen begon voor hem de ellende. Dang kreeg opdracht dossiers aan te leggen van mensen aan wie een lucht je zat. Bij het minste of geringste ge rucht over de buschauffeur die zich geringschattend zou hebben uitgela ten over de regering, werd de 'afvallige' opgepakt, verhoord en zonder advo caat of rechter naar een kamp afge voerd. „Elastieke gevangenisstraf noemden wij dat. Je ging er voor minimaal drie jaar in en als de kampleiding de pest aan je had, kreeg je er nog eens drie jaar bij. Zo kan de heropvoeding, zoals de detentie officieel heet, telkens met drie jaar worden verlengd", vertelt Dang met hulp van een tolk. Vanaf 1989, het jaar waarin de Berlijn- se Muur werd gesloopt, kregen de Vietnamese autoriteiten belangstelling voor de politieke opvattingen van hun onderdanen in de Oostbloklanden. Kinderen van de partij-elite studeer den er aan de universiteiten van Mos kou, Warschau, Praag en Boedapest, terwijl zo'n 400.000 Vietnamese arbei ders in Oosteuropese fabrieken werk- Met behulp van de ambassades in de voormalige Sovjetunie, Polen, Honga rije, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Roe menië en de DDR moest Dang nu ook persoonsdossiers opstellen van repa trianten, die naar Haiphong moesten terugkeren. Tegen Vietnamezen die de wijk namen naar West-Europa werden opsporingsbevelen uitgevaardigd. Dang: „Hanoi beschouwt vluchten naar een kapitalistische staat als land verraad. Ik heb geen aanwijzingen dat de geheime politie in het buitenland achter hen aan gaat. Maar als Neder land, Duitsland of Frankrijk mensen terugstuurt, ziet hun toekomst er let terlijk zwart uit. En daar kunnen geen Verenigde Naties wat aan doen. De politiechef kon zijn werk in Hai phong twee jaar geleden niet langer in overeenstemming brengen met zijn geweten en na weigering van een opdracht hoorde hij van een bevriende collega dat de geheime poli tie hem in de gaten hield. Dang stuur de zijn vrouw en kind via Moskou naar West-Europa. Op 31 januari 1993 ontving hij een op roep om zich bij zijn superieuren te melden. Onmiddellijk verliet hij zijn woning. Door omkoping wist hij het land veilig te verlaten en na een tocht van drie maanden door Rusland en Polen vond hij zijn gezin vorig jaar zo mer terug in Berlijn. Omdat in het oostelijke stadsdeel een Vietnamese ambassade staat, durfde Dang in Duitsland geen asiel te vragen. In september bereikte het gezin Ne derland. Nog geen twee maanden daarna wees Justitie hun asielaanvraag af. Volgens minister Kosto, toen nog staatssecretaris, was Dang niet om po litieke, maar om strafrechtelijke rede nen gevlucht. Het verdrag dat minister Kooijmans (buitenlandse zaken) met zijn Vietna mese ambtgenoot heeft gesloten over veilige terugkeer van ongeveer 450 Vietnamezen, die vanuit Oosteuropese staten naar Nederland zijn gekomen, heeft volgens Dang geen waarde. Hij verwacht dat Hanoi de komst aanvankelijk wel zal uitvoeren. „Maar na verloop van tijd, wanneer ie dereen de zaak is vergeten, worden die mensen toch opgepakt. Dat verdrag is alleen maar een diplomatieke zet om de weg te openen voor buitenlandse investeringen." Het verdrag had overigens al van kracht moeten zijn. Maar de Interna tionale Organisatie voor Migratie (IOM), die toeziet op juiste uitvoering ervan, heeft nog geen overeenstem ming met Hanoi bereikt over huisves ting en werkgelegenheid voor de groep. De Raad van State loste vorige maand een schot voor Kosto's boeg. Een van de Vietnamezen uit de groep werd in hoger beroep in het gelijk gesteld. De man kon aantonen dat tegen hem een opsporingsbevel was uitgevaardigd. Voor de PvdA in de Tweede Kamer was dat aanleiding de minister te verzoe ken de asielaanvragen van de Vietna mezen nog eens nauwkeuring te bekij ken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3