Jong paars regeert na één dag persen Feiten &Meningen Formatie is een raar spel' Ed van Thijn als premier Bolkestein vaak te rechts WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 Moeizame formatie van jongerenorganisaties politieke partijen Henriëtte de Vos De 24-jarige Henriëtte de Vos is voorzitter van de Jonge Democraten. Ze woont in Am sterdam. heeft een eigen bedrijfje in com municatietechnieken en traint gemeente raadsleden. Daarnaast doet ze een HBO- studie Personeel en Arbeid. Ze vindt de ech te formatie 'een raar spel'. „Het lijken soms wel kinderen."' Maar nog vaker doen de kopstukken haar aan boekhouders denken. „Dat gereken achter de komma. Daar heb je geen politiek voor nodig, dat kunnen amb tenaren ook." De geslotenheid van grote broer D66 stoort haar 'omdat D66 altijd een grote mond heeft over openheid'. Maar Van Mierlo zou in haar ogen wel een geschikte premier zijn. Henriëtte wordt bijgestaan door de even eens 24-jarige Mirjam van Dijk. deels stu dent. deels werkzaam in de marketing. Tjeerd van Dekken De 27-jarige Tjeerd van Dekken is van de Jonge Socialisten. Hij woont in Gro ningen en studeert daar personeelsbeleid. Hij betwijfelt of Kok wel premier moet wor den. Nee. Bolkestein ook niet. Van Mierlo komt voor hem in aanmerking, maar liever nog ziet hij Ed van Thijn als baas van het kabinet. Kok heeft voor Tjeerd afgedaan. „Ik ben verbijsterd over zijn voorstellen. De po sitie van de PvdA is niet langer verant woord. Paars klinkt vrolijk en fris en belooft nieuw elan. Maar ik zie geen vernieuwing. Waarom dan toch paars? Ik zie gewoon geen beter alternatief. De 24-jarige Peter Meijers, student geschie denis. staat Tjeerd bij. Aijan Toor De 23-jarige Arjan Toor i JOVD. Hij studeert overheidsmanagement aan de Thorbecke Academie in Leeuwar den. Vindt het 'grote paars' veel te lang du ren en mist de vernieuwing. 'Individuele ontplooiing met behoud van solidariteit' zou de Jcracht van paars moeten zijn. „In de eerste ronde had de coalitie al tot stand kunnen komen, maar toen hielden PvdA en WD te veel vast aan hun standpunten. Ge lukkig wordt er nu niet meer zo geneuzeld." Acht Bolkestein niet geschikt voor het pre mierschap. „Bolkestein is vaak te rechts. Van de drie leiders is Kók het meest ge schikt." Toors secondant is Vincent Bevers, student Fiscaal Recht in Groningen. 'Formateurs' Koole en De Kam (voorgrond) aan de onderhandelingstafel met Jonge Socialisten, JOVD en Jonge Democraten. FOTO GPD CEES ZORN Om half drie, de onderhandelingen zijn dan ruim drie uur gevorderd, is Arjan Toor, voorzitter van de JOVD, het plotseling meer dan zat. „Wil je nu een paars kabinet of een socialistisch?", sist hij naar zijn collega van de Jonge Socialisten. „Nou, onderhandel dan! Wij hebben al zoveel laten va ren." Het is de tweede keer die middag dat de vorming van een paarse coalitie dreigt te mislukken. De discussie gaat over de bezui nigingen op de gezondheidszorg. De partij en moeten een bedrag van 1,2 miljard gul den aan besparingen invullen. Het voorstel van informateur Kok om voor ziekenfonds patiënten een eigen risico van 200 gulden per jaar in te voeren, is verontwaardigd van de hand gewezen door de Jonge Socialisten en de Jonge Democraten. Ook het alterna tief van de JOVD voor een eigen bijdrage van tien procent per rekening schiet de twee linkse partijen in het verkeerde keel gat. 'Formateur' Ruud Koole heeft er een hard hoofd in. Zijn suggestie om het bezuini gingsbedrag van Kok wel te handhaven maar pas tijdens de kabinetsperiode in te vulien, wordt als slap ervaren. Mede-forma teur Flip de Kam rekent voor dat een eigen bijdrage nog zo slecht niet is. Beperk je die voor de minima tot één procent en voor de wat hogere inkomens tot drie procent, dan kost het ziekenfondsverzekerden zo'n vijf tien gulden per maand. „Als de nood aan de man komt, zouden ze dat van kinderen of buren kunnen lenen", meent De Kam. De Jonge Socialisten zijn verbijsterd. „Dit gaat écht te ver. Lenen van de buren... Je kunt overal wel lenen. Het gaat erom dat de volksgezondheid toegankelijk blijft. Pas na lang aandringen van formateur Koole („Dit is toch een evenwichtig voor stel") gaan de Jonge Socialisten morrend akkoord, mits de nieuvve regeling halverwe ge de kabinetperiode wordt geëvalueerd. Ze zijn er nog niet echt van overtuigd dat de noodzakelijke zorg voor de minima in dit voorstel gehandhaafd blijft, maar ook zij willen evenals de andere deelnemers niet de verantwoordelijkheid dragen voor een eventuele mislukking van de formatie. DRUGS De jongerenorganisaties nemen het forma- tiespel bloedserieus. Ze hebben in een korte informatieronde te kennen gegeven te wil len werken aan een regeerakkoord op hoofdlijnen. Paars. En dat komt niet voort, zo betogen ze alle drie, uit een anti-CDA- stemming. „Maar er liggen nu eenmaal maatschappelijke problemen die beter kun nen worden opgelost zónder het CDA. Er gaat een verstikkende werking uit van de historisch maatschappelijke verbanden", meent Arjan Toor. De drie voorzitters zijn het dan ook razend snel eens over euthanasie (uit het wetboek van strafrecht) en legalisering van softdrugs. Het verstrekken van harddrugs op medi sche indicatie is ook binnen een minuut be klonken. Voor actieve levensbeëindiging kiezen de partijen voor de formulering zoals die bij de eerste officiële paarse poging was JONG PAARS GEEFT HALF MILJARD MEER UIT DAN KOK Verschil met plannen Kok in miljarden guldens 1 Extra uitgaven: verschil Uitkeringen koppelen aan prijsindexcijfer 2,5 Recht op bijstand 18-21 jarigen 0,3 Geen WW-maatregel 0,4 9 Studiefinanciering 0,6 Meer geld voor milieu en infrastructuur 0,3 Totaal meer uitgaven: 4,1 miljard gulden Extra bezuinigingen: verschil M Geen Betuwelijn 0,6 Duur WW maximaal 2 jaar 1,0 Geen inkomenssteun bijzondere groepen 0,4 Prijsmaatregel voor medicijnen 0,4 Eigen bijdrage gezondheidszorg 0,2 O Meer bezuinigen op kinderbijslag 1,0 Totaal minder uitgaven: 3,6 miljard gulden INFOGRAPH ICS GPD RLV Bron: prof. Flip de Kam n vastgesteld en die beduidend verder gaat dan het ontwerp-akkoord van Kok. Maar toen moest nog rekening worden gehouden met eventuele deelneming van het CDA aan het kabinet. De verkoop van softdrugs moet volgens de jongeren op dezelfde wijze als die van tabak worden geregeld. Dat betekent dus: waar schuwingen op de pakjes, een beperking van het aantal verkooppunten en vaststel ling van een minimum-leeftijd. BEIGE BROEKEN Uiterlijk bestaan er geen misverstanden. Het is ouderwets duidelijk aan de onder handelingstafel. Beige broeken met licht blauwe overhemden, ruitsokken en bro- ques-schoenen zetelen tegenover de zwarte leren broek, zwierige zwarte blouse en lan ge blonde manen van PvdA'er Tjeerd van Dekken en zijn tevens in het zwart gehulde secondant. Tjeerd draait shag, drinkt uit het flesje, de JOVD'ers roken filteren gebruiken een glas. In het midden de twee Jonge De mocraten. Jonge vrouwen in zijde en de nim. Een beetje van alles wat, een beetje verwarrend. Ze lachen naar links en naar rechts en bijten nergens in het stof. Slechts bij één onderwerp voeren zij het hoogste woord: het milieu. Hun voorstel om binnen een jaar een 'ecotax' in te voeren op milieu-onvriendelijke produkten, ook al zijn ze in Brussel nog niet zover, wordt alge meen aanvaard. Hoewel de verleiding groot is de opbrengst (zo'n vier miljard) op te souperen, wordt daar van afgezien. Het geld zal worden gebruikt voor lastenverlichting. De Jonge Democraten willen ook maar meteen de Betuwelijn afschaffen, omdat het onduidelijk is of de spoorlijn in Duitsland wordt doorgetrokken en omdat de scheep vaart een prima alternatief is. Ze krijgen de steun van de Jonge Socialisten, maar niet van de JOVD die het plan-Kok volgt: uitstel en een nieuw onderzoek. Arjan Toor jent zijn opponente van de Jon ge Democraten: „D66 is toch óók voor uit stel en niet voor afstel?" „Wij zijn D66 niet", bijt Henriëtte de Vos van zich af. Een kleine crisis lijkt in de maak, maar Koole bezweert het gevaar met een compromis: geen Betu welijn, tenzij nieuw onderzoek uitwijst dat de lijn er toch moet komen. Afstel dus, re kenen JD en JS zich rijk. Beduidend minder succesvol zijn de Jonge Democraten met hun voorstel een basisin komen in te voeren. De haren van de JOV D'ers staan meteen recht overeind; niks ba sisinkomen, zij willen juist een ministelsel. De Kam rekent voor dat een basisinkomen negen miljard extra kost, onhaalbaar dus. Maar het ministelsel redt het ook niet. De Jonge Socialisten houden vast aan de kop peling van uitkeringen aan de lonen. Zelfs het voorstel van voorman Kok, een halve koppeling, vinden zij te ver gaan. Het com promis wordt aangedragen door de Jonge Democraten: alleen de boven-minimalen worden voor de helft aan de CAO-lonen ge koppeld. De echte minima krijgen compen satie op basis van het prijsindexcijfer. KINDERBIJSLAG Aan weerszijden zuchten socialisten en li beralen. De JOVD wil de kinderbijslag af schaffen. Het is volgens de liberalen geen overheidstaak mensen te stimuleren kinde ren te nemen. Toor: „Waarom zou de over heid wel meebetalen aan een kind en niet bijvoorbeeld aan een auto?" Opnieuw ver bijstering bij de socialisten. Van Dekken haalt de hand door het haar en kijkt zijn se condant aan, die hem nooit teleurstelt. „De keuze van wel of geen kinderen mag niet af hangen van de hoogte van het inkomen. Bovendien moeten mensen die in de bij stand komen hun kinderen kunnen blijven onderhouden", zegt Peter Meijers. De Jonge Democraten vinden dat mensen met een inkomen tot twee maal modaal (zo'n 96.000 gulden bruto) recht hebben op kinderbijslag. Koole krijgt de partijen op nieuw op één lijn: de kinderbijslag wordt inkomensafhankelijk gemaakt. Hoe hoger het inkomen, hoe minder kinderbijslag. Dat levert toch mooi een besparing van één mil jard gulden op, waarmee andere leuke din gen kunnen worden gedaan. KOELE REKENSOMMEN Tijdens de enige pauze van die dag, ingelast na het heftig bestreden compromis over de gezondheidszorg, doen de liberalen hun be klag. Toor: „Wij geven, doen water bij de wijn. Wij hebben al zó veel laten varen. Nu zijn zij aan de beurt. De flexibiliteit van de Jonge Socialisten valt ons tegen. Als Wallage zich zo zou opstellen, kwam er nooit paars." Verder geen commentaar. Toor trekt zich met zijn secondant terug voor overleg. De Jonge Democraten babbelen en lachen met de socialisten. En toch hebben ook zij pijn van de formatiebesprekingen. Henriët te de Vos: „Het zijn toch veel koele reken sommen. Het uitgangspunt mag wat mij betreft wat minder Financieel zijn. Het blok keert de inhoudelijke discussie. Zo willen wij graag uitgebreid praten over de ethische discussie in de gezondheidszorg: dat het niet meer vanzelfsprekend is mensen koste wat kost in leven te houden. Dat er ook me disch gezien grenzen zijn." De Jonge Socialisten willen graag een boom opzetten over een geïntegreerd jongerenbe leid. Over apathie bij kansarme jongeren Op verzoek van deze krant hebben de voorzitters van drie politieke jongerenorganisaties geprobeerd een 'paars' kabinet te formeren. Aan de onderhandelingstafel zaten Tjeerd van Dekken, voorzitter van de Jonge Socialisten (PvdA), Arjan Toor, voorzitter van de JOVD (WD) en Henriëtte de Vos, voorzitter van de Jonge Democraten (D66). Iedere voorzitter werd bijgestaan door een deskundige uit de eigen organisatie. De voorzitters hadden de opdracht gekregen te proberen een 'paars' kabinet te formeren op basis van het ontwerp-regeerakkoord van (toen nog) informateur Kok. Daarbij moest worden uitgegaan van een bezuiniging van 18 miljard gulden voor de hele kabinetsperiode, zoals ook in het plan van Kok is opgenomen. Als de jongeren voorstellen zouden doen die meer geld kosten, moesten ze zorgen voor financiële dekking. De formatiepoging vond begin deze week plaats in het perscentrum Nieuwspoort. Dr. Ruud Koole, docent aan de Universiteit van Leiden, trad op als formateur. Hij werd geassisteerd door prof. Flip de Kam van de Universiteit van Groningen, deskundig op het terrein van de overheidsfinanciën. De Kam was verantwoordelijk voor het doorberekenen van de plannen van de jongeren. Zijn cijfers zijn op hun realiteit getoetst door het Centraal Plan Bureau (CPB), dat ook de voorstellen tijdens de echte kabinetsformatie heeft doorgerekend. In tegenstelling tot de officiële formatiepoging van PvdA, WD en D66 waren de onderhandelingen van de jongeren openbaar. Er werden twee verslaggevers toegelaten. Onderstaand het verslag van ruim acht uur onderhandelen. die wellicht zal ontaarden in extremisme. Over de noodzaak van een projectminister die samenhang brengt in het nu over vijf ministeries versnipperde jongerenbeleid. Maar er moet nu eenmaal worden bezui- nigd. En ook op jongeren, vindt de JOVD. V Toor: „Iedereen moet inleveren, dus ook de jonge generatie.sci PRESTATIEBEURS De jonge liberalen zetten het mes in de stu diefinanciering. Zij willen de aanvullende beurs afschaffen en een prestatiebeurs in voeren. Besparing: één miljard in vier jaar. De Jonge Democraten pleiten voor een 'tempobeurs', die volgens De Kam nauwe lijks een besparing oplevert. De Jonge Soci alisten willen echter geen cent bezuinigen op studiefinanciering. Het enige waar de i drie partijen het ov^r eens zijn, is dat jonge ren in een nieuw systeem van studiefinan ciering onafhankelijk moeten zijn van hun ouders. De socialisten en democraten hopen dat ze inmiddels al zó veel hebben bezuinigd, dat de studiefinanciering ongemoeid kan blij ven. Maar de uitkomst van de rekensom men van De Kam geeft een tekort aan van 900 miljoen gulden. Desondanks toch al een fraai resultaat, vinden de Jonge Socia listen: 17,1 miljard bezuinigd, bijna net zo veel als de 18 miljard van Kok. „Ach, die 18 miljard zijn voor ons geen dogma. Dan le nen we die 900 miljoen gulden toch ge woon?" De Kam rekent voor dat die lening over vier jaar is opgelopen tot een staatsschuld van 2,3 miljard. Maar dat doet de socialisten niets. De Jonge Democraten hebben het er zichtbaar moeilijk mee. Mirjam van Dijk fronst de wenkbrauwen. De 'dan zien we wel weer verder'-gedachte ligt haar niet zo. „Eéns moet je dat geld toch betalen." De twee JOVD'ers peinzen niet over een gat van 0,9 miljard. De broze coalitie lijkt als nog te knappen. Formateur Koole haalt nog een lik uit de lijmpot. „Als jullie nu besluiten 400 miljoen te bezuinigen op de studiefinanciering, maar pas later aangeven waar dat geld van daan moet komen, dan blijf je zitten met een tekort van een half miljard. Wellicht is dat wél aanvaardbaar voor alle partijen." De JD en JOVD gaan aJckoord. En na lang aandringen zwichten ook de Jonge Socialis ten. „Als er maar wel een debat komt over een nieuwe stelsel van studiefinanciering." Paars is eruit geperst. Het linkse heilige huis van de studiefinanciering aangetast. Hoe vertellen we het de achterban? „Het is geen 'blij paars', maar wel verantwoord", zo ver woordt JS-voorzitter Tjeerd van Dekken het gevoel van alle onderhandelaars. DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT F.e EN JOS HEYMANS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2