Zwarte dag voor Oranje-equipe op EK -'Wij houden het sfeervolste stadion' VVSB heeft de smaak al te pakken Sport Automobilist rijdt in op Adri van der Poel Heddy Boers stunt op NK 'Al moet hij uit Alaska komen' WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 Rentree Kulker in Leidse City Run leiden Han Kulker keert terug aan het wedstrijdfront. De naam van de voormalige Leidse topatleet, die geruime tijd werd ge plaagd door blessureleed, prijkt op de deelnemerslijst van de Ci ty Run, die op zondag 21 augustus rond het Leidse stadhuis wordt gehouden. Andere Leidse coryfeeën die deelnemen aan de 6,4 kilometer lange wegwedstrijd zijn oud-winnaar Theo van der Veer (AV Holland) en de Bataven Huub Pragt, Jaap van Dui venvoorde, Jan Kortekaas, Joke Kleyweg en Ineke Vis. Selecties WK wielrennen bekend woerden Bondscoach Frans van Diepen heeft gisteren de selec ties bekendgemaakt voor het wereldkampioenschap op de weg en het tijdrijden, eind augustus op Sicilië. Behalve de Leider- dorpse Marión Borst bestaat de ploeg voor de "wegwedstrijd uit Ingrid Haringa, Yvonne Brunen, Elsbeth Vink, Daniëlle Overgaag en Edith Klep. Maria Jongeling en Natascha den Ouden zijn uit verkozen om op het Italiaanse eiland deel te nemen aan het tijd rijden op de weg. Leontien van Moorsel verdedigt haar wereldti tel niet. De Boekelse kampt met psychische problemen en doet mee aan grote wielerevenementen. De Romijn sluit proefperiode goed af leiden Hennie de Romijn kan bij Go Ahead Eagles aan de slag als deze club overeenstemming bereikt met zijn huidige club FC Den Haag. De Leidenaar is de proefperiode van twee weken in Deventer goed doorgekomen, zo heeft een bestuurslid van de eredivisieclub meegedeeld aan zijn zaakwaarnemer. De Romijn heeft morgen een gesprek met trainer Ten Cate. Hij hoopt dan te horen of Go Ahead de huur- of koopprijs die FC Den Haag vraagt, kan betalen. „Als dat niet het geval is ga ik me verder ori ënteren", aldus de Leidse voetballer, die een nieuwe werkgever zoekt omdat hij ontevreden is over het salarisaanbod van FC Den Haag. Zabel gepakt op gebruik dope keulen De Duitse wielrenner Erik Zabel is betrapt op het ge bruik van het verboden stimulerende middel clostebolmetabo- lin. Ook na de contra-expertise van professor Donike bleef de plas van de coureur van de Telekom-formatie positief. Hij werd op 27 april betrapt na de Nederlandse semi-klassieker Veenen- daal - Veenendaal. De internationale wielren-unie UCI heeft de Duitser inmiddels gestraft. Op de wereldranglijst verloor hij vijf tig punten. Verder is de renner drie maanden voorwaardelijk ge schorst en kreeg hij een boete van 3500 gulden. Tegen deze maatregel is Zabel in beroep gegaan. Ton voor flets en trui Virenque parus De fiets en de bolletjestrui van Richard Virenque hebben gisteren in Parijs tijdens een veiling ruim honderdduizend gul den opgeleverd voor medische hulp aan de inwoners van Rwanda. Het bergshirt werd gekocht door de firma die de trui tijdens de Tour de France sponsort. De fiets kwam in handen van een liefhebber voor hetzelfde bedrag. Direct na de Tour, waarin de Fransman als vijfde eindigde, gaf hij zijn winstpre mies van ongeveer 80.000 gulden ook al aan hulporganisaties. blackpool anp/sid/rtr Adri van der Poel is tijdens de tweede etappe van de Ronde van Engeland, gewonnen door ploegmakker Wiebren Veenstra, gewond geraakt. De Nederlan der was gisteren één van de vijf renners die tegen een muurtje botste toen een automobilist recht in het peloton reed. De man had tevoren drie politie-af- zettingen genegeerd en vervol gens twee motoragenten bijna Op het moment dat de man in de meute reed, lag de snel heid van de renners rond de 65 kilometer. Van der Poel, Kozliti- ne (Kaz), Anderson (Aus), Swart (NZe) en Smith (Sch) moesten naar links uitwijken. Daar doemde een muurtje op. Van der Poel moest met een open wond aan het scheenbeen, een verstuikte duim en schaafwon den de strijd staken. Ook Kozli- tine stapte af. Anderson voltooi de de etappe, hoewel een vlees wond aan zijn arm gehecht moest worden. Het ongeluk bracht de moge lijke deelname van Van der Poel aan het wereldkampioenschap wielrennen op de weg niet in gevaar. De kopman van Coll- strop start in elk geval zondag in de Leeds Classic, de zevende wereldbekerwedstrijd van het Uit protest tegen het voorval, dat na 67 kilometer koers ge beurde, onderbraken de cou reurs na 132 kilometer de wed strijd twintig minuten. De finish in Blackpool werd een half uur later bereikt dan geprogram meerd. Daar boekte Veenstra een mooie sprintzege, de ze vende van het seizoen. De Fries versloeg Olaf Ludwig en Jan Svorada. De Italiaan Maurizio Fondriest behield de leiderstrui. In de Ronde van Galicië zette de Italiaan Samuele Schiavina zijn zegereeks van vorige week in Burgos, waar hij drie ritten won, voort. De ploegmakker van Chiappucci bracht de twee de etappe op zijn naam. De Spanjaard Laudelino Cubino bleefleider. Breukink In zijn voorbereiding op het we reldkampioenschap stond de profronde van Nederland eigen lijk niet vermeld. Erik Breukink, winnaar van de editie in 1993, start echter toch in de Neder landse etappewedstrijd. In Bre da verschijnt de renner van ON CE als kopman van de ploeg van bondscoach Gerrie Knete- mann. De keuzeheer van de na tionale selectie heeft verder een beroep gedaan op Jean-Paul van Poppel, Marco Vermey, Partick Eyk, Marcel Arntz, Frank van Veenendaal en Jans Koerts. In de profronde, die maandag in Breda begint en vrijdag in Valkenburg eindigt, start ook de Spaanse Banesto-formatie. Kopman Miguel Indurain is vanwege zijn voorbereiding op de aanval op het werelduurre cord niet aanwezig, wel de Ne derlander Erwin Nijboer. Het is voor het eerst dat de ploeg deel neemt aan de profronde. Wim Breukink is door de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie KNWU benoemd tot lid van verdienste. Breukink senior kreeg de onderscheiding als dank voor zijn werk als voorzit ter van de Stichting Profronde van Nederland. Breukink ver richt die taak dit jaar voor het laatst. Zijn positie wordt overge nomen door Paul Nouwen di recteur van de ANWB. Geblesseerde Frans Maas komt niet verder dan één sprong Oranje in mineur. De derde dag van de Europese kam pioenschappen eindigde met een drama en bittere te leurstellingen. Synchroon aan de eliminaties van de dis cuswerpsters Goormachtigh en De Bruin liepen de uit schakelingen van steepleloper Laros en verspringer Frans Maas. Zevenkampster Jaklofsky deelde min of meer in de malaise door niet verder te komen dan een ronduit te leurstellende veertiende plaats. fennismedewerker Heddy Boers heeft bij de Neder landse jeugdkampioenschap pen tennis in Zevenbergen voor grote stunt gezorgd. De Unicum-speelster versloeg in de eerste ronde in de leeftijdsgroep n met 16 jaar de als tweede ^geplaatste Sonja Foks (district Gelderland) in twee sets, 7-5, 6- 2. Met een zege op Alexandra Vuijk (Rotterdam) drong Boers ervolgens door tot de beste speelsters van Nederland. Ook Jolanda Mens, bij deze NK als vijfde getipt, en Ruby "■ennings zijn nog in de strijd. De eersteamspeelster van Hüle- gom was Jocye Bloemert en Ju liette van Eerden in twee sets de baas. Haar clubgenote van team 2, Pennings, klopte achtereen volgens de van startnummer 11 voorziene- Brabantse Tanja Swirkels en Renee Stokla (Bus- sum). Maandag plaatsten hun leef tijdsgenoten Martin Verkerk en Arthur Hertzberger zich reeds voor de vandaag te spelen derde ronde. Bij winst wordt vandaag de kwartfinale eveneens afge werkt. De veertien-jarigen waren minder succesvol. De Nieuw- vennepse Martine Griekspoor was na een zege op Lieke Jans sen in de tweede ronde in twee sets niet opgewassen tegen de Brabantse Kim Hoeks. Charlotte Zandbergen boog in haar eerste partij eveneens in twee sets, voor Wybeke Clifford (district Den Haag). De Noorse hoogspringer Steinar Hoen gaat na zijn overwinning uit zijn bol. helsinki frans dreissen gpd-verslaggever De blijdschap van de zeven kamp verlost te zijn won het uiteindelijk van de teleurstel ling. Sharon Jaklofsky was moe gestreden. Helemaal leeg en uit geput. De zevenkamp was een survival geworden, waarin ze zich slechts met moeite over eind had kunnen houden. De Australische met een Neder lands paspoort sprokkelde 5852 punten bij elkaar en bleef daar mee steken op een anonieme veertiende plaats. „Ik had me eigenlijk meer voorgesteld van mijn Oranje-debuut bij een groot toernooi." De meerkamp had een schit terende voorstelling moeten worden, maar het werd een worsteling. Jaklofsky had de fut niet meer om na een matige eerste dag nog eens alles te ge ven. „Ik heb geen enkel per soonlijk record gebroken en dat zit me nog het meest dwars. Ik rond de tafel gaan zitten en kij ken waar het mis is gegaan", zei Jaklofsky. Vooral op het hoogspringen, haar anders zo excellente on derdeel, liet Jaklofsky een steek vallen. De 1.66 meter was ver beneden haar niveau. Ook het verspringen leverde met 6.31 meter niet het gewenste resul taat op. „Het speerwerpen was echter het slechtste onderdeel vain allemaal." 37.22 meter; daarmee bleef ze ruim elf meter achter bij de Duitse Sabine Braun, die de spies naar 48.54 liieter wierp en met een totaal van 6419 punten haar meer kamp-titel met succes verdedig de. De 25-jarige Jaklofski mag voor Oranje starten omdat ze een Nederlandse (adoptie)moe- der heeft. De enige band met Nederland bestond tot voor kort slechts uit een paar klompen. „Mijn echte moeder baarde mij op zeventienjarige leeftijd. Pre cies negen maanden na de nieuwjaarsnacht. Ik dacht on langs nog: die hebben wel heel uitbundig oud en nieuw ge vierd." Jaklofski werd geadop teerd toen ze een maand oud In Australië bereikte ze de ze venkamp-top. Uit pure frustra tie dat ze niet werd genomi neerd voor de olympische ploeg van Barcelona, greep ze begin dit jaar de kans om voor Neder land uit te komen. Haar doel om bij de EK bij de eerste tien te eindigen bleek evenwel niet re aliseerbaar. „Ik moet de zeven kamp nu maar vergeten en me helemaal gaan concentreren op het verspringen", aldus Jaklofs ky. Op 17 augustus vertrekt ze weer naar Amerika, waar ze stu deert. „Maar volgend jaar kom ik weer twee, drie maanden te rug om me voor te bereiden op het WK." De kwalificatie verspringen bij de mannen mannen leverde een nieuwe zwarte bladzijde op voor Frans Maas. De dertigjari ge Zeeuw kwam na een eerste landing in de zandbak (7,53 me ter) zelfs niet meer in actie. Maas werd bij de aanloop ge troffen door de zoveelste fysieke boycot. „Ik voelde opeens een scherpe pijn in de overgang van de kuitspier naar de achilles pees. Ik heb nog wel gespron gen, maar voelde dat het be hoorlijkmiswas." Maas deed zijn relaas nadat hij minutenlang op het veld had lopen ijsberen en in de cata comben zijn hoofd in een hand doek had gehouden. De klap kwam hard aan. Harder dan bij voorbeeld vorig jaar, toen hij bij het WK (7,26 meter) opeens last kreeg van zijn pezen. „Ik was goed voorbereid. Ik was in vorm en had een warming-up die als een trein liep. En dan overkomt je zoiets. Waarom ik?" Het drama werd vermoedelijk veroorzaak door een te extreme belasting in de voorbereiding op de EK. Net als bij Ellen van Langen. „Ik heb de laatste we ken bijna honderd procent kwa liteit getraind en dat wreekt zich nu", erkende Maas. Hij had nog stille hoop dat de pijn weg zou trekken door de tweede poging over te slaan. „Maar ook voor de derde beurt was te pijn niet te harden. Ik baal ontzettend." Tegenslag komt niet alleen. En dus werden ook de andere Nederlandse atleten gisteren vroegtijdig uitgeschakeld. Mar cel Laros, het 22-jarige steeple- talent uit Breda, ging ondanks een moedige poging finaal ka pot na een tempoversnelling van de Italiaan Panetta. „Het is de eerste keer dat ik zo diep ben gegaan. Ik zat er helemaal door heen en werd zelfs misselijk in de slotfase." Drie ronden voor het einde kwam Laros de man met de hamer tegen. „Ik heb in de slotronde nog geprobeerd Om bij de eerste acht te komen en een kans op een finale te be houden. Helaas tevergeefs. Alle kracht en macht was weg." Laros eindigde op de ontgoo chelende tiende en voorlaatste plaats (8.37.83). De discuswerpsters Jacque line Goormachtigh en Corrie de Bruin namen gisterochtend al afscheid van het EK. De Rotter damse Goormachtigh strandde met de schijf in de kwalificaties bij een afstand van 54,82 meter. Corrie de Bruin, het pas 17-jari- ge zusje van de bekendere Erik de Bruin, kwam zes centimeter minder ver dan Goormachtigh. De regerend wereld- en Euro pees kampioene bij de jeugd noteerde 54,76 meter. Feyenoord trots het nieuwe seizoen in Zwolse keeper op proef bij Noordwijk Zaterdageersteklasser Noord- twijk zoekt naarstig naar een vervanger van de naar FC Den Haag vertrokken Max de Jong. Deze week heeft de ploeg van Ruud Bröring keeper Wim Vis ser van Zwolsche Boys op proef. Visser is 21 en heeft bij de Lan delijke Jeugd van FC Zwolle ge speeld. Gisteravond speelde Visser met Noordwijk mee te gen Zandvoortmeeuwen. De Noordwijkers wonnen in Zand- voort gemakkelijk met 5-1. Visser kreeg weinig te doen, maar maakte volgens Bröring een goede beurt. „Hij was alleen kansloos bij een penalty, die wij onterecht tegen kregen" aldus Bröring. „Ik kan Visser, die in de buurt van Amsterdam woont, goed gebruiken, want ik heb in totaal vier keepers voor drie elf tallen nodig. Als hij onze gele deren komt versterken heb ik er drie. Morgen staat nummer vier onder de lat. Alleen weet ik nog niet wie dat is. Daaivoor moet nog wat worden getelefoneerd. Het maakt me niet uit waar de nieuwe keeper vandaan komt, al is het uit Alaska. Ik moet een geschikte vervanger hebben. Michel Gmenendaal, geko men van Velsen, acht Bröring nog te onervaren voor het grote werk. Bröring: „We hebben die jongen gehaald voor de toe komst." Daarnaast heeft Brö ring de beschikking over Ronald van Kesteren en, als de voorte kenen niet bedriegen, over Wim Visser. „Hij is net als ik een ros sige jongen, dus dat zit wel goed", zei Bröring. „Ik heb zo veel doelmannen nodig omdat het om drie elftallen gaat. De spoeling is momenteel dun. Ik snap niet dat er niet meer kee pers naar Noordwijk komen, want wij hebben op dat gebied reputatie." Ruud Bröring. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Tweedeklasser WSB behaalde,in een gis teravond gespeelde oefenwedstrijd tegen Leiden, een overduidelijke zege (5-1). Liefst viermaal scoorde Rober Marijnen namens de Noordwijkerhouters. Theo Aanhane maakte het kwintet vol. Arie Koeman nam het enige doelpunt van de Leidenaars voor zijn rekening. SJC miste tegen de reserves van FC Den Haag te veel kansen om de ze ge op te eisen. Ondanks doelpunten van Mark Heemskerk en Stefan Huizebosch ver loor de Noordwijkse ploeg met 3-2.' De Noordwijkers liepen tegen vijf gele kaarten op. Trainer Rob Suttorp zag zijn club DOSR met een gezonde portie agressie winnen bij Van Nispen (3-0). Doelpunten: Richard Honcoop (2x) en Peter van Rijn. Alkmania maakte er tegen Oegstgeest een doelpun- tenfestijn van. De club uit Alkemade was de gelukkigste (5-4). Doelpunten Alkmania: Rob Opdam (3x), Rob Broesterhoven en Al- bert de Jeu. Oegstgeest: Ronald van Delft (3x) en Ramon Hagen. Warmunda oefende tegen MVKV. Op het sportpark Overbos wonnen de Katwijkers met 2-0. Doelpun ten: Wim Guyt en Martin Kraayenoord. Voorschoten speelde gelijk tegen zon dag-derdeklasser Ommoord (1-1). De ploeg van Frank van Dam miste door de stevige training van maandag de nodige scherpte. Arsham Behimer scoorde als enige. Alphia verloor in en tegen Nieuwkoop met 3-2. De winnnende Nieuwkoopse treffer viel vlak voor tijd. Patrick Silleman en Hassan Asbai doelpuntten voor de Alphenaren, die verlo ren zoon Angelo Leverock weer in de gele deren hadden. Hoewel KRV en Foreholte pas sinds het begin van deze week in training zijn, was er toch een leuke wedstrijd te zien op De Koel- tuin. Het duel werd pas kort voor tijd beslist door een doelpunt van Bernard Rotteveel (3-4). FC Lisse-zondag delfde met 2-3 het onderspit tegen SV United, een Haarlemse derdeklasser. Ronald Rovers stelde met twee goals zijn kandidatuur voor de opvol ging van topscorer Marcel Bremmer. Ha- zerswoudse Boys boog tegen Nicolaas Boys een snel opgelopen 2-0 achterstand om. Ron van de Post, Peter Cadel en Martin van Soest droegen hun steentje bij. Met enige mate van trots vertelde Carlo de Swart, voorzitter van de Raad van Be stuur van Stad Rotterdam Verzekerin gen: „Feyenoord krijgt ongeveer even veel als Ajax, zo rond de vier miljoen gul den per seizoen. Tenminste, als Feye noord zich plaatst voor Europees voet bal. Zo niet, dan moet de club een ge deelte aan ons terugbetalen." Het plaatsen van de handtekeningen en het heffen van de glazen champagne waren gisteren slechts formaliteiten tij dens Feyenoords ongedwongen persbij eenkomst in de Kunsthal. De shirtspon sor sinds drie jaar had het contract met nog eens drie jaar, met een optie voor een vierde, officieel bekrachtigd. „Een goede zaak", vindt Carlo de Swart,zo wel voor ons als voor Feyenoord." De Swart was niet de enige die een vergelijking met een andere topclub maakte. Ook penningmeester/voorzitter Jorien van den Herik deed dat in zijn openingswoord. Zo kon hij het niet nala ten enkele prikkelende opmerkingen te maken over het nieuwe stadion in Am sterdam. „Werd er eerst nog gesproken over het nationale stadion, inmiddels wordt er gerept over het mooiste sta dion. Maar als ik die bouwput zie met al die rotzooi eromheen en ik kijk naar de Kuip, dan durf ik te zeggen dat de reno vatie van ons stadion alle fantasieën overtreft. Wij houden en krijgen het mooiste en sfeervolste stadion van" Ne derland." „Ik hoor verder verhalen," haakte Feyenoords voorzitter in op een veelge hoord verwijt, „dat wij vanwege de kos ten van de stadion-renovatie niet in staat zouden zijn spelers van kaliber aan te trekkën. Dat is onzin. Wij huren de Kuip. Als Stichting Feyenoord hoeven wij geen cent te betalen voor de opknapbeurt. Maar wij zijn geen PSV, wij zijn geen on derdeel van een concern. Zoals PSV het doet is het ook niet leuk. Nee, dan heb ik meer waardering voor Ajax, dat net zo veel geld heeft als PSV, maar veel meer uit zijn jeugdopleiding haalt. Ajax verloo chent zich niet." „Feyenoord heeft in drie jaar tijd geen armoede kunnen omzetten in rijkdom. Wij zijn niet meer zo vermogend als in de tijden van Cor Kieboom, toen Feye noord de rijkste club van Nederland en misschien wel van Europa was. In Ne derland kan je niet in een paar jaar rijk worden. Je moet blij zijn als je de zaak draaiende kan houden. Een club kan nou eenmaal niet zoals een gewoon be drijf de grens over gaan." De begroting van Feyenoord is voor dit seizoen van 16 miljoen opgetrokken naar 18 miljoen gulden, uitgaande van 15.000 seizoenkaarten en een gemiddelde van 27.500 toeschouwers (vorig seizoen 25.000 kijkers) met een sponsoraandeel van 39 procent. Daarbij heeft Van den Herik één ronde Europa Cup ingecalcu leerd. Deze begroting doet een grote achterstand op Ajax (28 miljoen) en PSV (enkel miljoenen minder) vermoeden. Van den Herik: „Maar PSV begroot twee ronden Europa Cup, terwijl Ajax in de Champions League al verzekerd is van drie ronden." En met lichte wrevel richting verza melde pers, doelend op Feyenoords en Ajax' laatste landstitel: „Met 53 punten word je de kampioen van de armoede genoemd, met 54 punten een glorieus kampioen." Aankoop directeur van Feyenoord, Thijs Libregts, liet weten dat er nog geld is voor een aankoop. „We hebben onze oren op de wind en zodra zich een speler aandient die voor Feyenoord van waarde kan zijn, zullen we niet nalaten hem te kopen. Wanneer dat is? Dat kan morgen zijn, maar ook in de loop van het sei zoen. We zullen in elk geval niet lijdzaam afwachten." De selectie van Feyenoord kleedt zich voor de traditionele elftalfoto.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19