'Het draait om mooie oude liedjes' Van Gogh museum toont unieke expositie Redon Cultuur&Kunst Ster Zeeuws festival wacht Italiaanse cel Woodbury Page Odysseus van Homeros George Michael als feuilleton op radio in ho^er beroeP Geen les museapersoneel Rod Stewarts luipaardbroek en Beatles-theedoek onder de hamer Nasrin verlaat Bangladesh WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 Grafiek en landschappen regio» In de kapel aan de Hoofdstraat 96 in Noordwijkis vanaf zaterdag 13 augustus het werk van drie kunstenaars te zien. Gonda de Bles zet met verf en inkt Spaanse landschappen op het doek. Mieke Kettler maakt oosters aandoende tekeningen met acryl, lak en metaal. Magda van Elck gebruikt verschillende materialen en technieken. Op de tentoonstelling, die tot 29 au gustus duurt, toont ze vooral grafiek. Van Angelique Duymaer van Twist zijn in verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp land schappen en stillevens in olieverf te zien van 12 augustus tot 23 september. In café Odessa aan de Hogewoerd 18 in Leiden is werk te zien van de schilder/zanger/acteur Bart van Gerwen. Met K&O naar Oosteuropees ballet leiden» Bij het AT T Danstheater in Den Haag zijn komende winter een serie van toppers uit het klassieke ballet te zien ge danst door Oosteuropese gezelschappen. Zo brengt het Natio naal Ballet van Litouwen Romeo en Julia, voert het Russisch Bal let van St. Petersburg Giselle op en danst het Nationale Ballet van Letland het Zwanenmeer. Bij K&O in Leiden zijn tot 16 au gustus kaarten te bestellen voor de serie. De volksuniversiteit zorgt op de dag van de uitvoering ook voor gratis busvervoer naar het theater. Voor informatie en reservering: K&O, Oude Vest 45, telefoon 141-141. Woodstock gaat toch door new york Het afgelaste festival waarmee in de Amerikaanse plaats Bethel de 25e verjaardag van het Woodstockpopfestival zou worden herdacht, gaat toch door. Het is de tweede open lucht-happening die de befaamde Woodstocksfeer van weleer moet doen herleven. Een week geleden werd Bethel '94 afgelast ■wegens gebrek aan belangstelling. De artiesten die ook op het eerste Woodstock festival in 1969 speelden, beklimmen dit weekeinde opnieuw het podium. Anne Frank Penning voor Mandeia Amsterdam Nelson Mandela, president van Zuid-Afrika, krijgt op 15 augustus de Anne Frank Penning. Hij ontvangt de onder scheiding bij de opening in Johannesburg van de tentoonstelling De wereld van Anne Frank, 1929-1945. De Anne Frank Stichting geeft Mandela de penning als symbolisch blijk van waardering en als aanmoediging voor zijn prominente en inspirerende rol in het democratiseringsproces. De Anne Frank Penning werd in 1965 op verzoek van Annes vader, Otto Frank, ontworpen door de beeldhouwster Sturm-van den Bergh. De afgelopen jaren is de penning onder andere uitgereikt aan het Nederlands Auschwitz Comité, de Franse jongerenorganisatie SOS-Racisme en aan Paula D' Hondt, destijds Koninklijk Commissaris voor het Migrantenbeleid in België. Concert Mother's Finest arnhem» De Amerikaanse formatie Mother's Finest komt zondag 14 augustus voor een eenmalig concert in Nederland naar het Luxor Theater in Arnhem. Dat optreden begint om 22.30 uur. Toegangskaarten zijn te koop bij de landelijke VW Theaterbe spreekbureaus. Australiër Robert Forster 'bloemleest' juweeltjes uit de popgeschiedenis: haarlem De Australiër Robert Forster, in het verleden songschrij ver bij de groep The Go-Betweens, is geen muzikant die het grote publiek al aan zijn voeten gevonden heeft. Maar mensen die het werk van de introverte zanger ken nen, koesteren het ook onmiddellijk. Na twee solo-al bums met eigen liedjes, verscheen vorige week een plaat waarop hij zijn favoriete songs van anderen vertolkt. Wel licht dat Forster in oktober in ons land komt optreden. Definitieve data zijn echter nog niet bekend. strelende liedjes in sprankelen- defolkrock-arrangementen. Forster kijkt ook zonder be scheidenheid op z'n Go-Bet- weens-verleden terug: ,,We heb ben zes platen gemaakt waar van er vijf echt goed waren. Welke andere rockband kun jij noemen, die in de jaren tachtig vijf goede platen maakte?" Toch besloten McLennan en Forster ieder hun eigen weg te gaan als zanger/songschrijvers. Forster zong tot dusverre twee solo-albums vol met overtui gende, sterk persoonlijk getinte liedjes. Waarom dan nu een plaat met werk van anderen? album van Robert Forster heet 'I had a Newyork Girlfriend'. „Omdat die titel as sociaties oproept met iets moois uit het verleden", zegt de Australische zanger en song schrijver. „Daar draait het op deze plaat om: mooie oude liedjes. En vooral in New York zijn veel van mijn favoriete lied jes geschreven. Denk maar aan Dylan, The Lovin' Spoonful, El liot Murphy, The Velvet Under ground... Noem maar op". Forster is een van die muzi kanten die gemakkelijker over het werk van zijn idolen praat dan over zijn eigen muziek. Hij is een fan. Vandaar dat hij van zijn nieuwe plaat een bloemle zing van bekende en onbeken de juweeltjes uit de popgeschie denis maakte. Gedurende de tweede helft van de jaren zeventig en de ja ren tachtig, vormde Forster sa men met Grant McLennan de songschrijvende spil van de Australische groep The Go-Bet- weens. Een band die zeker in ons land nooit de erkenning kreeg die ze verdiende. Als je hun platen nu, een decennium later, nog eens terughoort, valt onmiddellijk op hoe bloedstol lend mooi en tijdloos hun mu ziek eigenlijk geweest is. Oor- Opgedroogd „Na m'n vorige plaat, 'Calling from a Country Phone', wilde ik graag weer zingen en iets opne men, maar als songschrijver was ik gewoon een beetje opge droogd na al die jaren. En toen ik na een tijdje in Duitsland ge woond te hebben terug in Mel bourne was, heerste daar voor mijn gevoel een sfeertje als in Dublin of Memphis: Iedereen speelde gitaar en zong. De idea le omgeving om, met een stel bevriende muzikanten m'n fa voriete liedjes uit de popge schiedenis uit te voeren, dacht ik. En nu ik dat gedaan heb, ben ik ook weer in de stemming om nieuwe dingen te schrijven". Het is een bont repertoire dat Forster bijeengezocht heeft. Van de stokoude Neil Diamond song 'Look out here comes To morrow' tot 'Locked Away' van Keith Richards' album 'Talk is Cheap'. En van het fraaie 'Frisco Depot' dat Mickey Newbury in de vroege jaren zestig schreef tot '2541' van voormalig Husker Du-man Grant Hart, het num mer dat inmiddels ook als single is uitgebracht. Toch laat de plaat zich aller minst als een cover-album be luisteren. Forster weet op alle songs zijn eigen stempel te drukken. Misschien kun je zelfs beter nog van een 'Australisch' stempel spreken. Zijn muziek heeft iets wat die van bijvoor beeld Nick Cave en Triffids' Da vid McComb ook heeft: Een combinatie van een Amerikaan se muzikale basis, gespeeld met een Britse attitude. „Absoluut", reageert de Australiër. „Amerikanen hebben geen ge voel voor ironie. Alles moet bij hen groot zijn. En dom. Ze ken nen ook geen enkele zelfspot". En hoe zit het dan met die Amerikaanse songschrijvers die Forster zo bewondert, Townes van Zandt en Guy Clark, van wie hij op zijn nieuwe plaat dat prachtige liedje 'Broken Hear ted People' - met de openings regel „Broken hearted people always seem to drink" - zingt? „Zij zijn de uitzonderingen. En het is ook niet voor niets dat zij bijna geen platen verkopen in Amerika", zegt de Australiër. „Kijk, echte Amerikanen die doen zo..." Hij staat op, zwaait onhandig met z'n armen boven z'n hoofd en roept 'Is everybody happy?' „En dat doen Townes en Guy dus niet". En aan z'n houding te zien gaat het ook Robert Forster slecht af. Gelukkig maar. Robert Forster: „Amerikanen hebben geen gevoel v De organisatoren en sporisoré van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen hebben twijfels over het optreden van een van de 'sterren': de Belg Paul van Ne vel. Die zou op dinsdag 13 sep tember optreden in de rooms- katholieke kerk in Sluis met zijn Huelgas Ensemble. Van Nevel is echter door de rechtbank in Bologna bij verstek veroordeeld tot een celstraf van drie jaar en vier maanden voor het stelen van zeven uiterst waardevolle historische partituren! Van Nevel ontkent en is van plan binnenkort gewoon naar Palermo af te reizen om daar zijn onderzoekswerk voort te zetten. De Belg is gespeciali seerd in de polyfone muziek van de Middeleeuwen en de Re naissance. Hij bestudeert daar toe sinds jaar en dag ma nuscripten in Spanje, Italië en Frankrijk. Volgens directeur Paolo Mes sina van de Muziekbibliotheek in Bologna zouden de gestolen partituren enkele honderddui zenden guldens waard zijn. Van Nevel verklaarde een week gele den, toen zijn veroordeling be kend werd. dat hij de muziek stukken voor een habbekrats had gekocht op een rommel markt. De Belgische minister van cultuur Weckx, die Van Ne vel (48) beschouwt als 'cultureel ambassadeur', wacht met maat regelen tot hij Van Nevel, die zeker in beroep gaat, heeft ge hoord. De veroordeling van de we reldvermaarde Van Nevel is in België uitgegroeid tot een flinke rel. De musicoloog zou in het culturele wereldje al jarenlang een 'bedenkelijke reputatie' hebben. Bovendien zou de Vlaamse cultuurminister Weckx de juridische perikelen rond de muziekdeskundige bewust heb ben genegeerd toen hij Van Ne vel kroonde tot 'cultureel am bassadeur van Vlaanderen'. leiden De tentoonstelling 'Fotostudio Woodbury Page' in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Lei den is verlengd tot 24 oktober. Aan de Steenstraat 1 zijn te zien de platen van de gelijknamige fotografen die van 1857 tot 1908 in Indonesië werkten. Woodbury en Page waren één van de eersten die voor hun broodwinning achter de camera stonden. De tentoonstelling geeft met zijn portretten, landschappen en opnamen van foto's een beeld van voormalig Nederlands-lndië in de tweede helft van de vorige eeuw. foto pf amsterdam anp Eenentwintig dagen lang, op het laatste uurtje tussen dag en nacht, is vanaf maandag 5 sep tember via de Radio 5 een he dendaagse, integrale versie van de Odysseus van Homeros te horen. Ton Lutz vertelt het verhaal. De oudste van de drie gebroe ders Lutz is mede verantwoor delijk voor de herleving van het Griekse drama in Nederland. De Odysseus is een project van de regisseurs Ingrid van Franken- huyzen en Christoph Martin. De regisseurs hebben van het klassieke epos van Homeros over de Griekse koning een ei gentijds verhaal gemaakt. Geko zen is voor de vertaling van Im- me Dros. Martin componeerde de ondersteunende muziek, een mix van volks- en computermu ziek. De verhalen over Odysseus zijn van alle tijden. In driedui zend jaar mogen normen en waarden zijn veranderd, de menselijke reacties zijn veelal ongewijzigd gebleven. Odysseus vocht tien jaar in de oorlog om Troje, zwierf vervolgens tien jaar voordat hij zijn vrouw Pe nelope op Ithaka weer in de ar men kon sluiten. De luisteraar maakt kennis met de mythologische wereld. De strateeg Odysseus daalt in het dodenrijk af en onthooft uit eindelijk de honderd minnaars van Penelope. De Odysseus is een productie van de NCRV, die tot stand kwam met financiële steun van de NOS, AVRO, Vero nica, TROS en het Stimulerings fonds Nederlandse Culturele Omroepproducties. amsterdam anp den haag gpd Een zeer smalle pantalon in lui paardprint, gedragen door Rod Stewart begin jaren zeventig, een Beatles-theedoek, de Fen der Stratocaster-gitaar (voor linkshandigen) van jimi Hen- drix en een van de weinige drumstellen die destijds de mi trailleurslagen van Who-drum- mer Keith Moon hebben over leefd. Dat zijn slechts enkele van de vele opmerkelijke popre likwieën die donderdag 15 sep tember bij het veilinghuis So theby's in Londen onder de ha mer gaan. Het belooft de grootste veiling van rock 'n roll-memorabilia ter wereld te worden, stelt het 250 jaar oude veilinghuis. Sotheby's verwacht dan ook op z'n minst drie miljoen gulden binnen te halen aan de verkoop van col lector's items en popprullaria. Geïnteresseerden kunnen een bod uitbrengen op een achter doek dat de Rolling Stones heb ben gebruikt tijdens hun con cert (1969) in het Londense Hy de Park. De Martin D-45-gitaar van jimi Hendrix zal zeker an derhalve ton opbrengen, voor spelt Sotheby's. De al genoem de Fender Stratocaster zal voor minstens 30.000 gulden meer vyorden verkocht. Iets minder waard in de ogen van de vei lingmeesters (zo'n f 20.000,-), is .de mondharmonica die Bob Óylan in zijn begintijd als folk- muzikant bespeelde. Van de Beatles wordt een hoeveelheid spullen ge- De omstreden feministische schrijfster Taslima Nasrin heeft Bangladesh verlaten. Dat is ge meld door Bengaalse media en bevestigd door diplomatieke bronnen. Nasrin is in gezel schap van een Noorse diplo maat per vliegtuig vertrokken. Een westerse diplomaat beves tigde dat de schrijfster niet meer in Bangladesh is. Nasrin zat verscheidene we ken ondergedoken omdat ze in eigen land van godslastering was beschuldigd. Fundamenta listen hadden een prijs op haar hoofd gezet en de regering had een arrestatiebevel uitgevaar digd. Vorige week werd ze op borgtocht vrijgelaten, nadat ze zich bij een rechtbank had ge meld. De na- en bijscholing van mu seummedewerkers staat op de tocht. Het ministerie van WVC zou de cursus, gericht op onder meer het behoud van collecties, financieel ondersteunen met een bedrag van twee ton. Dat geld komt waarschijnlijk niet beschikbaar omdat het kabinet een verplichtingenstop heeft af gekondigd. Die maatregel houdt in dat ministeries tot 20 augus tus geen nieuwe financiële ver plichtingen mogen aangaan. De Nederlandse Museum Vereniging (NMV) meent dat hierdoor schade wordt berok kend aan de professionalisering van de Nederlandse musea. Aan de eerste cursus zouden zo'n driehonderd mensen uit de mu seumwereld deelnemen. De opleiding besteedt aandacht aan zaken als het beheer en be houd van collecties, de registra tie van voorwerpen en het management. Kennis op dat soort gebieden ontbreekt vol gens de NMV meestal. De Engelse popzanger George Michael heeft hoger beroep aangetekend tegen de gerechte lijke uitspraak waarin hij in juni van dit jaar werd gehouden aan zijn miljoenencontract met de japanse multinationale Sony. Door zijn zaak opnieuw voor de rechter te brengen hoopt de zanger alsnog onder het con tract met het platenlabel van Sony uit te kunnen. Michael wil naar een nieuw label overstap pen, omdat Sony zijn muzikale ontwikkeling in de weg staat. De 30-jarige ster onderneemt pogingen om van zijn, onder jonge meisjes zeer populaire sex-imago af te komen. Hij vindt de tijd rijp om zich via een serieus repertoir op een ouder publiek te richten. Sony zou volgens de zanger deze omslag publicitair niet willen begelei den. Reden genoeg voor George om de rechtbank te vragen het vijftien jaar lopende contract te ontbinden. Eerder achtte de rechter dat de overeenkomst „redelijk en rechtvaardig" was. De wat uit de belangstelling ge raakte mega-ster sprak echter van slavernij en zei nooit meer een plaat voor Sony te zullen maken. Als hij de zaak in hoger be roep opnieuw verliest, loopt de zanger de kans te worden ver oordeeld tot het betalen van de kosten voor de rechtsgang. Dat zou hem bijna 20 miljoen gul den kunnen kosten. Zorgen hoeft hij zich er niet over te ma ken. Het vermogen van de zan ger wordt op zo'n 200 miljoen gulden geschat. amsterdam gpd Johnny Rotten. veild. Zo is i Paul McCartney die 30 jaar de aardbodem leek te zijn ver dwenen en onlangs opdook in een muziekwinkel in het Britse Doncaster, een brommertje dat John Lennon in 1967 bereed en het adresboekje waarin de laatste de tekst voor 'You've got to hide your love away' neer schreef. Het boekje kreeg de Beatles-voorman van zijn chauffeur toen hij om 'een stuk je papier' vroeg. Een paar minu ten later was er weer een be roemd Beatles-i Liefhebbers van de punk ko men ook aan hun trekken. Zo is voor enige, duizenden guldens Rod Stewart. foto's archief het velletje papier te koop waar op Johnny Rotten van de Sex Pistols de tekst voor de hit 'New York' neerkrabbelde. Kleding die de groep The Clash eind ja ren '70 droeg (waaronder op ar tistieke wijze met verf bespatte schoenen) gaat ook onder de hamer. Een meer exotisch kleding stuk is het goudlamé keurslijfje van Madonna, ontworpen door Jean Paul Gaultier. Madonna droeg het korset tijdens haar 'Blond Ambition'-wereldtour- nee. Sotheby's zet het stukje textiel in voor meer dan 30.000 gulden. Maar daar krijg je dan ook een etalagepop met uit stalkastbij. u Op initiatief van directeur Ro nald de Leeuw opent dit najaar in het Van Gogh Museum in Amsterdam het Nederlandse onderdeel van een internatio nale expositie over de Franse kunstenaar Odilon Redon. De tentoonstelling is uniek omdat, voor het eerst een compleet overzicht van zijn werk wordt gepresenteerd. Zijn 160 houts kooltekeningen, pastels en olie verfschilderijen zijn bijeenge bracht uit museale en particu liere collecties uit Europa en de Verenigde Staten. Ook Redons 'Dorpsstraat te Samois' uit de collectie van het Van Gogh Museum maakt deel uit van de expositie. Het muse um verwierf dit werk uit 1888 in september 1993. Voor de uit werking van zijn idee zocht De Leeuw contact met de Royal Academy in Londen en het Art Institute in Chicago: „Wij heb ben zelf vijf werken van Redon, maar Chicago tientallen. Boven dien heeft Chicago de belang rijkste Redon-specialist in huis, zodat de leiding van het project verder daar berustte." De expo sitie werd in Chicago al zeer en thousiast ontvangen. Na Lon den is de tentoonstelling in Am sterdam van 21 oktober tot en met 14 januari 1995. Ook voor zijn tijdgenoten was Redon (1840-1916) moeilijk te plaatsen omdat hij zich nooit aansloot bij heersende stromin gen als impressionisme en sym bolisme. Hij stond echter wel in nauw contact met kunstenaars als Bonnard, Denis, Vuillard en Gauguin en werd bewonderd door Picasso, Matisse en de sur realisten. De Nederlander Adries Bonger, zwager van Van Gogh, behoorde tot een van de vroegste verzamelaars van Re- do-n. „De expositie bevestigt daarom ook zijn bijzondere band met Nederland", aldus De Leeuw. Recent ontsloten archiefma teriaal maakte het voor het eerst mogelijk een chronologische ontwikkeling van zijn oeuvre vast te stellen en een beter beeld van zijn bedoelingen te krijgen. Hij ontwikkelde een ka rakteristieke stijl met een voor liefde voor mystiek, emotie en religie en schiep een oeuvre dat een surrealistische wereld van dromen, mythen en magie toont. Er werd tot nu toe ge dacht dat Redons kunst zuiver persoonlijk was en los stond van zijn tijd. Volgens De Leeuw stelt dé expositie dit beeld defi nitief bij: „Geen enkele kunste naar kan zich nu eenmaal ont trekken aan invloeden van bui ten. Ook Redon vormde geen uitzondering op deze regel." Het boek van Odilon Redon.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17