Einde geschil lijkt in zicht Schilderschool Oegstgeest krijgt geen nieuw gebouw Alphense drughandelaar hoort 3,5 jaar cel eisen Leiden Regio Stationsrestaurateur blijft eigen baas Rijkswaterstaat hoogt strand Wassenaar op Wassenaar mag villa Maritima slopen WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 Tussen muziekschool en Jacobswoude De gemeente Jacobswoude en de streekmuziekschool Rijnakkoord in Leiderdorp lijken na langdurig touwtrek ken een einde te maken aan hun geruzie over de hoogte van een uittreedsom. Dit bedrag is op 325.000 gulden be paald. De adviseur van de streekmuziekschool - Van Winterswijk - heeft Rijnakkoord aangeraden dit maar te accepteren. De muziekschool neemt hierover in septem ber een definitief besluit. Burgemeester en wethouders van Jacobswoude hebben in middels definitief besloten niet meer in beroep te gaan tegen de hoogte van die uittreedsom. Vo rig jaar stapte Jacobswoude uit de gemeenschappelijke rege ling, waarvan ook Leiderdorp, Alkemade en Rijnwoude deel uitmaken. De muziekschool eis te aanvankelijk een uittreedsom van 460.000 gulden. Jacobswou de wilde niet meer dan 195.000 gulden betalen. De provincie Zuid-Holland kwam er aan te pas om te be middelen. Het voorstel hield in dat beide partijen water bij de wijn moesten doen: de uittreed som werd tussen 460.000 en 195.000 gulden vastgesteld en kwam daarmee op 325.000 gul den. Rijnakkoord ging niet ak koord en stapte naar de geschil lencommissie van de provincie. Die bepaalde het bedrag een maand geleden eveneens op 325.000 gulden. Waarom Van Winterswijk de muziekschool adviseert om maar af te zien van verdere stappen, wil hij niet zeggen. „Dat is te prematuur. Laat het bestuur zich eerst maar over het voorstel buigen." Diefstal eenden puk» Een inwoner van Hazerswoude-Rijndijk mist negen eenden. Het betreft eenden, die oorspronkelijk niet in Nederland voorkomen. De dieren liepen rond in het weiland haast zijn woning aan de Rijndijk. De watervogels vertegen woordigen een waarde van zo'n 270 gulden. De politie onder zoekt of er een verband is tussen de diefstal van deze eenden en een diefstal van kippen vorige week in Zoeterwoude-Rijndijk. Computer ontvreemd Na de middagpauze miste het personeel v drijf aan het Elizabethhof in Leiderdorp gisteren een computer. Vermoedelijk heeft een insluiper in die periode geslagen. Tas met 1200 gulden ontvreemd oegstgeest «ruud sep Er komt geen nieuw gebouw voor de Dr. K. Schilderschool in Oegstgeest. De Raad van State heeft bepaald dat het ministerie van onderwijs juist heeft gehan deld door het verzoek om nieuwbouw af te wijzen. De ge bouwen waar de twaalf groepen van de gereformeerde basis school zijn ondergebracht, ver keren nog een in goede condi tie. Voorzitter A. de Vries van de gereformeerde schoolvereni ging Rijnsburg en omstreken is „teleurgesteld, al hadden we het wel aan zien komen gezien de reactie van de rechter tijdens de zitting." Het schoolbestuur vecht voor nieuwbouw omdat het hoofdgebouw al jaren te klein is. Op dit moment zijn twee van de twaalf groepen on dergebracht in het gebouw van de katholieke Willibrordschool aan de Rhijngeesterstraatweg, ongeveer 500 meter verderop. De verwachting is dat er in de toekomst misschien nog wel drie groepen bij komen, waar voor dan ook elders onderdak moet worden gevonden. Boven dien is niet duidelijk of er op termijn nog wel ruimte is in de Willibrordschool. In dat geval zouden er weieens een paar klassen helemaal aan de andere kant van Oegstgeest terecht kunnen komen. Ruimtegebrek Uitbreiding van het hoofdge bouw aan de Voscuylstraat is door ruimtegebrek niet moge lijk. Zelfs het neerzetten van een paar noodlokalen op het schoolplein gaat niet, omdat het plein volgens de normen al te klein is. Hoewel de onderko mens van de Dr. K. Schilder school prima in orde zijn, heeft de gemeente Oegstgeest de school daarom bij het ministe rie voorgedragen voor nieuw bouw in 1993. In 1992 werd de voordracht echter afgewezen, waarna het schoolbestuur in beroep ging. Dat het ministerie toestemming geeft voor nieuwbouw wanneer het bestaande gebouw in slech te staat verkeert, wil volgens het schoolbestuur niet zeggen dat de minister geen toestemming kan geven wanneer het onder komen er nog prima bij staat. Andere ideeën Daarover leven bij Onderwijs duidelijk andere ideeën. En die worden ondersteund door de Raad van State. Een school mag geen nieuw gebouw neerzetten alleen maar omdat de leerlin gen niet meer in één en hetzelf de gebouw kunnen worden on dergebracht. Voorlopig zullen daarom twee groepen van de gereformeerde school blijven zitten in het ge bouw van de Willibrordschool. „Die school wordt echter in haar voortbestaan bedreigd, zo dat niet zeker is hoe lang we daar kunnen blijven zitten. We hopen nu dat de gemeente Oegstgeest met ons in de ko mende tijd een plan uit kan werken. De gemeente is altijd heel behulpzaam geweest. Maar wij hebben niets meer in de ho ge hoed zitten." den haag/alphen aan den rijn valerie leenheer De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren tegen een 20-jarige Al- phenaar een gevangenisstraf van 3,5 jaar geëist en een ontne mingsvordering van 16.000 gul den, wegens handel in drugs. Officier Van Belzen achtte be wezen dat de Alphenaar vanaf augustus 1993 tot en met zijn aanhouding in mei 1994 zeer intensief heeft gehandeld in XTC, cocaïne, amfetamine (ook wel speed genoemd) en LSD. De man heeft deze feiten be kend. De officier had ook bewijzen dat de Alphenaar al in 1991 handelde in XTC-pillen. Omdat toen nog niet alle pillen verbo den waren - dat gebeurde pas in augustus 1993 - was het moeilijk te bepalen of hij in die periode de Opiumwet had over treden. Wel was duidelijk dat de jon ge Alphenaar in een aantal jaren een bloeiende handel in drugs had opgebouwd. Hij was al van af zijn zeventiende actief in het Alphense diugs wereld je. De man was een vast bezoeker van house parties in de regio. Om zijn eigen druggebruik te bekos tigen begon hij met de verkoop van pillen en andere soorten drugs op die feesten. Deze kleinschalige verkoop groeide uit in een steeds groter wordend 'bedrijfje'. „Deze jongen is op zeer pro fessionele manier te werk ge gaan", zei officier Van Belzen. „Hij maakte voor zijn zaken ge bruik van een semafoon en een autotelefoon. Bovendien was hij ook heel gekwiekst. Als hij deals sloot via de telefoon sprak hij in een soort geheimtaal voor het geval hij afgeluisterd werd. Al met al kan je concluderen dat het hier niet om een klein ver- kopertje gaat. Ik ben er dan ook zeker van dat deze verdachte er debet aan is dat cocaïne deel is geworden van de Alphense sce- Volgens de officier was hij dan ook de 'grote man' van Al phen. Hij reed als 19-jarige al in een dure Audi 80 met kostbare ingebouwde geluidsapparatuur, droeg altijd dure merkkleding en organiseerde grote house parties in Alphen. Volgens bere keningen van het Bureau Fi nanciële Ondersteuning (BFO) had de Alphenaar zo'n 16.000 gulden verdiend aan de drug handel. Dit bedrag ziet de offi cier, in het kader van de Pluk Ze-wetgeving, graag gevorderd door de rechtbank. De advocaat van de man, mr. Van Berge Henegouwen, zag het allemaal niet zo ernstig. „Het is duidelijk dat hij in drugs gehandeld heeft, maar zo groot schalig en professioneel is het nou ook weer niet geweest. Het gaat hier om een jongen van nog maar twintig jaar met een blanke pit, die een paar stom miteiten heeft begaan. Hij heeft hier veel spijt van." De advocaat vond de gevan genisstraf van 3,5 jaar en de ontnemingsvordering van 16.000 gulden een te zware eis. In zijn ogen was nisstraf van zes maanden waardelijk en zes maanden on voorwaardelijk omgezet in dienstverlening een meer ge paste straf. Bovendien wilde hij dat het BFO opnieuw bekijkt hoeveel de Alphenaar precies verdiend heeft met zijn handel. „Hij probeerde alleen maar een extra zakcentje te verdienen", aldus de advocaat. De rechtbank doet op 23 au gustus uitspraak. Hans Luesink: nog minstens tien jaar baas van de stationsrestauratie in Alphen. archieffoto ben de bruyn De huur die exploitant Hans Luesink moet betalen voor zijn 'koffieshop' op het Al phense NS-station is 'aanzienlijk' verlaagd en hij kan nog minimaal tien jaar eigen baas blijven. Nadat hij twee jaar lang over hoop lag met NS-dochter Servex BV, kan de Alphenaar nu opgelucht ademhalen. „We hebben ergens best wel gewonnen. Maar elke dag dat er problemen zijn, zijn er twee teveel." Luesink en zijn 88 collega-exploitanten van de restauraties op Nederlandse NS- stations kwamen in 1992 frontaal in aanva ring met Servex. De exploitanten hadden niet lang tevoren de krachten gebundeld en gezamelijk geklaagd over de hoge huur prijzen die zij moeten betalen voor hun ruimte op het station. De NS-dochter rea geerde hierop met de mededeling dat alle huurovereenkomsten per 1 januari 1994 zouden worden opgezegd. De exploitanten moesten hun zelfstandigheid opgeven en konden als bedrijfsleider in dienst komen van Servex. Het merendeel van de exploitanten ging tegen het besluit van de NS-dochter in be roep bij de rechter. „We hebben eikaars processen massaal bezocht", vertelt Luesink. „Maar mijn eigen proces is nooit voorgekomen. Voordat het zover was, bleek Servex bereid om weer om de tafel te gaan zitten." Die gesprekken leidden ertoe dat er nu met vijftig exploitanten een akkoord is be reikt. Zij kunnen de komende tien jaar in elk geval zelfstandig blijven, terwijl de huur voor hun restauraties aanzienlijk is ver laagd. Onder deze groep is ook de Alphen se exploitant. Met de andere exploitanten was al eerder een regeling getroffen of wordt nog gepraat. Een klein aantal is in gegaan op het oorspronkelijke aanbod van Servex om bedrijfsleider te worden. Dat de meeste exploitanten van stations restauraties zelfstandig blijven, wil niet zeggen dat de NS absoluut geen greep op hen heeft. Om een gezamenlijke aanpak te bevorderen, is er een zogenoemde franchi- se-raad opgericht waarin de exploitanten en Servex elk de helft van de vertegen woordigers hebben. Volgens Luesink wordt hij daardoor echter niet sterker dan nu het geval is in zijn vrijheid belemmerd. „De regels waar we ons in de toekomst aan moeten houden zijn dezelfde als waar we al een paar jaar mee werkten." In opdracht van Rijkswaterstaat is de aannemerscombinatie Nieuwe Waterweg gisteren be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het opho gen van het Wassenaarse strand. Op dit moment wordt gewerkt aan het in gereedheid brengen van twee zandzuigers. Ter hoogte van de Oostduinen, tussen de palen 94 en 96,5 wordt daarmee vanaf maandag 22 augustus 700.000 kubieke meter zand opgespoten. Het opspuiten van het strand zal ongeveer vier weken in be slag nemen. Gedurende die pe- Rechtswinkel Alphen verhuist alphen aan den run De Alphense rechtswinkel neemt volgende maand zijn in trek in het oude schoolgebouw aan de Lupinesingel 15. De win kel krijgt hier de beschikking over een kantoor en twee spreekkamers. Door de verhui zing kan de rechtswinkel zijn cliënten binnenkort een grotere privacy bieden en bestaat de mogelijkheid om het aantal spreekkamers in de toekomst verder uit te breiden. De rechts winkel is nu nog gehuisvest in buurtcentrum Halfje Wit aan de Van Brakelstraat. Het aantal Alphenaren dat een bezoek brengt aan de rechtswinkel is de afgelopen ja ren sterk toegenomen. De slui ting van het Alphense bureau voor rechtshulp anderhalf jaar geleden was daarvan een be langrijke oorzaak. Vorig jaar meldden zich niet minder dan 500 mensen met juridische pro blemen bij de Leidse rechten studenten die de rechtswinkel in Alphen bemannen. Na een zomersluiting is de rechtswinkel vanaf volgende week weer geopend op dinsdag en woensdag van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. riode zal het strand worden af gezet. Het publiek wordt dan met borden in het Nederlands, Engels en Duits gewaarschuwd voor mogelijk drijfzand. Na het opspuiten, heeft de aannemer nog één tot twee weken nodig om het materieel weer af te voe- Rijkswaterstaat heeft ervoor gekozen al tijdens de zomerpe riode het strand op te hogen. Door de vaak slechte weersom standigheden in het voor- en najaar is het ophogen in die pe rioden vrijwel niet mogelijk doordat het zand dan bijna net zo hard weer wegspoelt als het kan worden aangevoerd. Bouw van huizen in Leimuiden kan beginnen leimuiden Het heeft nogal wat voe ten in de aarde gehad, maar nu kan er toch wor den begonnen met de bouw van 18 appartemen ten in de voormalige koekfabriek in Leimuiden. B en W van Jacobswoude hebben hiervoor gisteren de bouwvergunning ver leend. De vergunning kon worden gegeven omdat de provincie recentelijk ont heffing heeft verleend op de maximale toegestane geluidsnormen. „Dat was nodig omdat de huizen vrij dicht bij een drukke weg liggen en er in de buurt ook nog een vrij groot transportbedrijf is gevestigd", legt burge meester W. van Beek uit. De appartementen wor den boven winkels ge bouwd. alphen aan den run» Bij een inbraak gistermiddag in een woning aan de Evenaar in Alphen aan den Rijn is een schoudertas ont vreemd. In de tas zaten persoonlijke bescheiden een geldbedrag van 1200 gulden. De dader is het huis binnengekomen door de niet afgesloten schuifpui. Dronken vrouw rijdt lantaarnpaal om Een 48-jarige Alphe: v heeft v den Rijn e nacht op de Prinses Margrietlaan in Alphen lantaarnpaal omvergereden. Dat kwam doordat de vrouw, die een slok te veel op had, het stuur van haar auto niet recht kon houden. Zij wilde na de botsing gewoon doorrijden, maar na vijftig meter begaf de auto het. De vrouw is vervolgens naar huis gewandeld. De politie heeft later die nacht de vrouw in haar wo ning alsnog een bekeuring gegeven. Spektakel bij opening Alphense zwemvierdaagse De Alphense avondzwemvier- daagse krijgt volgende week maandag een spectaculaire opening. Onder een oorverdo vend vuurwerk laten de 91-jari- ge meneer Van Santen - dage lijks klant van openluchtbad De Hoorn - en de 5-jarige Lindsey Grevink - die net haar zwemdi ploma-A heeft behaald - twee i ballonnen op. ;ne tros, die 37 ballonnen telt, symboliseert de leeftijd van De Hoorn. Aan de andere tros hangen de 20 ballonnen die de leeftijd van de Alphense zwem vierdaagse aangeven. Aan de ballonnen hangen vrijkaartjes van Archeon. Bij de opening zijn ook wethouder D. van der Veen Meerstadt en de Alphense ondernemers van het jaar, T. Goedhart en W. Haasbeek, aan wezig. Wie overigens alleen als toe schouwer de zwemvierdaagse wil bijwonen, kan aan de kant genoeg vertier vinden. Op maandag bespelen her en der in De Hoorn muzikanten hun fa voriete instrument. Dinsdag 16 augustus is er een karaoke- ïsdag 17 augustus Molukse muziek- donderdag 18 au gustus speelt het trio A-muzi kaal. Het uitreiken van de me dailles gebeurt ook op donder dag door alle Alphense onder- het jaar vanaf 1984. show, treedt band op Parkeerverbod Thuisweide gehandhaafd woubrugge/den haag Het parkeerverbod aan de Thuisweide in Woubrugge blijft gehandhaafd. De Raad van State heeft het beroep van bewoner H. Flanderhijn ongegrond verklaard. De Woubruggenaar klaagde over een tekort aan parkeerruimte in de straat als gevolg van een besluit dat de gemeente raad van Jacobswoude op 14 november 1991 heeft geno men. Het besluit houdt in dat er slechts mag worden geparkeerd in de parkeervak ken. Het feit dat Flanderhijn niet voor zijn huis kan parke ren, leidt tot waardedaling van het pand, meent hij. Hij vindt het bovendien een kwalijke zaak dat de gemeen te dit besluit heeft genomen zonder dat de bewoners van te voren hiervan op de hoog te zijn gesteld. Om de bewo ners van de Thuisweide zo veel mogelijk de kans te ge ven in hun eigen straat te parkeren, wil de Woubrugge naar dat het de bewoners van het Beatrixplantsoen en de bezoekers van het wijkge- bouw De Wijk wordt verbo den in de Thuisweide te par keren. De Raad van State vindt het parkeerverbod gerecht vaardigd omdat de breedte van de weg ter hoogte van de parkeervakken slechts vier meter is. Als er dan ook nog aan de andere kant een auto zou staan, zou dat een goede doorstroming belemmeren. Verder wijst de Raad van State er op dat de gemeente Jacobswoude de bewoners helemaal niet van te voren op de hoogte hoeft te stellen van de verkeersmaatregel. Er is bovendien voldoende par keerruimte in de buurt van de Thuisweide. Ten slotte ge looft de Raad van State er niets van dat de waarde van het huis van Flanderijn daalt. De villa Maritima aan de Pape- weg in Wassenaar heeft geen monumentale waarde. De Raad van State heeft met die beslis sing de provincie Zuid-Holland in het ongelijk gesteld, die het pand op de provinciale monu mentenlijst had geplaatst. De- uitspraak van de Raad van State maakt een eind aan een langdu rig juridisch geschil tussen de provincie enerzijds en de ge meente Wassenaar en eigenaar P. Stokvis van Maritima ander zijds. Volgens de gemeente is de weg nu vrij om de villa te slopen zodat op die plaats zeventien appartementen kunnen worden gebouwd. Eigenaar Stokvis van Maritima heeft direct na de uit spraak van de Raad van State een sloopvergunning aange vraagd, die gistermiddag door het college van burgemeester en wethouders is afgegeven. De bewoners van het pand, familie van de eigenaar, hebben Mariti ma inmiddels verlaten. Het geschil tussen de ge meente en de eigenaar van Ma ritima én de provincie begon in juni 1992 toen Zuid-Holland de nieuwbouwplannen op de plaats van het pand blokkeerde door niet akkoord te gaan met een herziening van het bestem mingsplan. Op het provincie huis hechtten ze monumentale waarde aan het pand. De vol gende stap van de provincie in juni vorig jaar was dat Maritima op de provinciale monumen tenlijst werd geplaatst. Volgens de gemeente Wasse naar, die uiteindelijk samen met P. Stokvis naar de Raad van State stapte, is Maritima geen monument. Zij baseert zich daarbij onder andere op een onderzoek dat is uitgevoerd door een bureau voor bouwhis torisch onderzoek. De Raad van State stelde de gemeente en de- eigenaar vervolgens in het ge lijk. Gedeputeerde staten zou den hun standpunt, dat Mariti ma van historische, cultuurhis- torische en landschappelijke waarde is, niet goed hebben on- De laatste dagen van villa Maritima aan de Wassenaarse Papeweg zijn geteld. De Raad van State maakte de derbouwd. weg vrij voor sloop. archieffoto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15