Leiden Toename autokraken baart Leiden zorgen 'De kat raakt in diskrediet Asiel Oegstgeest gesloten Zwemmen nog afgeraden Zwembaden niet overspoeld ondanks hoge temperatuur WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 Muziekschool A C De gemeente Ja- I 3 cobswoude en de streekmuziekschool Rijn akkoord lijken hun geruzie over de hoogte van de uit- treedsom af te sluiten. Jongen krijgt klap van de molen leiden Een 14-jarige jongen uit Leiderdorp heeft gistermiddag een klap van een van de wieken van de Leidse molen de Put ge kregen. Het terrein van de molen aan het Galgewater was afge zet met linten omdat de wieken draaiden. Terwijl de molenaar een groepje toeristen rondleidde, kroop de jongen echter onder de linten door. Hij kreeg een klap en viel. Met hoofdletsel is hij naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Over de ernst van zijn verwondingen kon de politie niets zeggen. Containers opengebroken leiden Inbrekers hebben flink huisgehouden in bouwcontainers aan de Dobbedreef in Leiden. Tijdens de bouwvak hebben ze tien containers opengebroken en de inhoud meegenomen. Hierin bevond zich onder meer gereedschap. De precieze waar de van de gestolen goederen is niet bekend, omdat nog niet alle aangifte hebben gedaan. Italiaan raakt auto kwijt leiden Niet alleen in Rome loop je het risico snel je auto kwijt te raken. Dat merkte een 28-jarige Romein gistermiddag, die op fa miliebezoek was in Leiden. Hij had zijn grijze Volkswagen GTI geparkeerd aan de Oude Vest. Drie koffers met kleding had hij in de wagen laten liggen. Om half elf stond de wagen er nog. Om kwart voor twaalf hij verdwenen. Paspoort uit auto gestolen leiden Een 58-jarige Leidenaar is zaterdagavond zijn kenteken bewijzen en paspoort kwijtgeraakt. De man had zijn wagen ge parkeerd aan het Havenplein. De autoraampjes had hij een stukje opengelaten om de wagen te 'luchten'. Maandag werd hij gebeld door een bewoner van de Waardgracht die een rood mapje met het adres van de Leidenaar had gevonden. Toen ont dekte de man pas dat dit zaterdag uit zijn auto was gestolen. De waardevolle papieren waren verdwenen. Autokrakers hebben dit jaar in Leiden al 534 keer toege slagen. Vergeleken met de eerste helft van 1990 - toen werden er 360 inbraken in auto's geregistreerd - is dit een stijging met bijna vijftig procent. leiden wim koevoetBruinisse bezetten de bovenste drie plaatsen. De Leidse politie, zegt voor lichter R. Blom, is blij dat de Sleutelstad niet, op de lijst voor komt. Maar ze is er niet trots op, omdat ze niet weet waaraan ze de relatief lage groei van het aantal auto-inbraken heeft te danken. „Voor auto-inbraken hebben we geen speciale pro jecten lopen zoals bij woningin braken. Daarvoor is een spe ciaal 'houseteam' opgericht. Het ziet er niet naar uit dat we op korte termijn aan een 'car- team' beginnen. Die prioriteit kennen we de bestrijding van auto-inbraken niet toe." Blom begrijpt niet hoe het kan dat gemeenten als Bruinis se (derde), Westerhove (vierde) en Westerschouwen (vijfde) wel op de lijst staan en het grotere, Toch springt Leiden er, landelijk gezien, nog gunstig uit. Uit een rapport van rijksambtenaren van de directie criminaliteits preventie blijkt namelijk dat tussen 1980 en 1992 het aantal autodiefstallen in heel Neder land is verdrievoudigd. Volgens de opstellers van het rapport 'Autokraak' slaan auto-inbre kers minstens 300.000 keer per jaar hun slag. De bijbehorende schade bedraagt 300 miljoen gulden. De buit bestaat bijna al tijd uit audio-apparatuur. De schade aan auto's in geld uitge drukt is dikwijls groter dan de waarde van de gestolen spullen. Leiden komt niet voor in de actuele top 20 van gemeenten met het hoogste risico voor diefstal. Amsterdam, Utrecht en in de Randstad gelegen Leiden niet. De verklaring die de amb tenaren van justitie geven ('Het betreffen gemeenten die in de zomermaanden of op dagen met evenementen veel bezoe kers trekken') brengt hem niet verder. „Die vlieger gaat toch ook op voor Leiden. Of Noord- wijk." De grootste kans dat in hun voertuigen wordt ingebroken, lopen de automobilisten die op het parkeerterrein bij Molen de Valk parkeren. Veel slachtoffers zijn (Duitse) toeristen. Leidse auto-inbrekers zijn net als hun collega's elders vooral uit op au dio-apparatuur maar stelen dikwijls ook zonnebrillen. De politie heeft meer dan eens auto-inbrekers bij Molen de Valk op heterdaad betrapt. Volgens Blom verleggen steeds meer auto-inbrekers hun werk terrein naar Leiden. „Meestal omdat in Den Haag of Amster dam de grond onder hun voe ten te heet is geworden." Blom onderscheidt twee soor ten auto-inbrekers. Drug- of gokverslaafden die dagelijks moeten 'scoren' en gelegen heids-inbrekers. Met de laatsten bedoelt hij jongeren die uit bal dadigheid door de stad trekken en elkaar opstoken. De eerste groep is veruit de grootste. Blom denkt dat het volledig uitbannen van auto-inbraken tot andere problemen leidt. Hij voorspelt dat dan het aantal woninginbraken weer toe neemt. „Of je krijgt nog veel meer van die gevallen waarbij mensen met een giromaatpas worden ontvoerd, net zo lang totdat ze hun pincode bekend maken. Drugverslaafden zullen hoe dan ook het criminele pad op moeten om aan hun geld te komen. Daarom zijn auto-in braken geen probleem voor de politie alleen. Voor de oplossing is een adequaat drug- en gok- verslavingsbeleid nodig. Onze hoop is gevestigd op Van Mier- lo, Kok en Bolkestein." leiden/wassenaar judy nihof De dierenasiels in de regio wor den overspoeld met katten. Vol gens beheerder L. Gottschal van het Leidse asiel zetten steeds meer mensen hun poes aan de kant als de zomervakantie aan breekt. „Rampzalig," zo typeert hij de situatie aan de Besjes laan. Ook het 'Catshuis' van de Nationale Dierenzorg in Wasse naar barst uit zijn voegen. De hokken met katten zitten vol in Leiden en Wassenaar. Overvol. Het is volgens direc teur Jaap Boersma van het Was- senaarse dierenopvangcentrum echter een fabeltje om te den ken dat steeds meer mensen hun dier op straat gooien, om dat ze op vakantie gaan. „Je hebt in de zomer meer zwerf dieren om de eenvoudige reden dat de mensen hun deuren va ker hebben openstaan. Huiskat ten gaan wandelen, komen bui ten hun territorium terecht en verdwalen." Hij geeft toe dat het wel gek is dat veel eigenaren niet tot het uiterste te gaan om hun dier terug te krijgen. Maar volgens hem heb je twee soor ten 'kattenmensen'. „De eerste is de 'kattenmie', die ongeloof lijk verknocht is aan de kat. De tweede, veel grotere groep, heeft dat niet. Deze groep neemt een kat omdat 'ie mak kelijker is dan een hond," aldus Boersma. Als de kat weg is, is-ie weg. Aan de Zijdeweg zitten mo menteel veertig katten in het asiel. Dat is veel als je bedenkt dat het 'verzorgingsgebied' van Boersma onlangs kleiner is ge worden. „Eerst stonden we voor de opvang van dieren uit Was senaar, Voorschoten, Rijnsburg en Valkenburg. Nu de regio's anders zijn ingedeeld, hebben we alleen nog Wassenaar en Rijnsburg." Daardoor is volgens Boersma de rare situatie ont staan dat de asiels die juist een groter gebied toegewezen heb ben gekregen, nog voller raken. Boersma zou er bijvoorbeeld best honden bij kunnen' heb ben. Want terwijl de kattenon- derkomens vol zijn, hebben de honden in het asielgedeelte alle ruimte. Er zitten er zegge en schrijve twee. Wel zijn er tachtig pensionhonden, die tegen beta ling tijdelijk worden opgevan gen. Asielkatten komen steeds moeilijker aan een baas, aldus 'Boersma. „De mensen willen over het algemeen een kitten. Sommige katten zitten hier lan ger dan een jaar. En dat terwijl het allemaal weldoorvoede, hui selijke dieren zijn. Dieren waar van je weet wat je aan ze hebt. Dat moet je bij zo'n kleintje maar afwachten." Aan de Leid se Besjeslaan is het ook al schipperen met de ruimte. „We hebben nu 90 katten en 65 hok ken. Dat betekent dat je moet improviseren door bijvoorbeeld meer katten bij elkaar in een hok te zetten," aldus beheerder Gottschal. De afgelopen jaren schommelde het aantal katten in de zomer rond de zeventig. Gottschal heeft best begrip voor mensen die afstand moe ten doen van hun kat, bijvoor beeld om gezondheidsredenen. „Maar we worden in de zomer vaak geconfronteerd met men sen die zeggen: we dachten er al een halfjaar over om de kat weg te doen. Maar pas als ze op va kantie gaan, komen ze met die kat. Ze belasten de asiels in de verkeerde periode. Dan denk ik: hadden ze die knoop maar eer der moeten doorhakken." Gott schal heeft inmiddels een wachtlijst aan moeten leggen van mensen die hun kat kwijt willen. „Er staan er 31 op." Volgens zijn Wassenaarse col lega Boersma komt het allemaal doordat de kat 'in diskrediet' aan het raken is. „Dit is mis schien wel het begin van een periode dat de meeste mensen geen huisdieren meer willen." Een kleine groep liefhebbers van huisdieren blijft er altijd, al dus Boersma. „En die groep groeit de komende jaren, triest genoeg. Dat is de categorie mensen die een dier nodig heeft omdat ze geen mens kunnen vinden." De druk op het asiel aan de Besjeslaan in Leiden is extra groot omdat het dierentehuis Postbrug in Oegstgeest momenteel dicht is vanwege een verbouwing. In Oegstgeest worden wel pensiondieren opgevangen. De asieldieren moeten echter naar Leiden. „In deze toch al drukke tijd is dat extra moeilijk voor Leiden. Met de honden valt het wel mee, maar met katten is het vreselijk druk," aldus secretaris C.H. Groenewegen. Verwacht wordt dat het Oegstgeester opvangcentrum over enkele weken open gaat. Met de auto kan je er haast niet komen. Alleen een fietspad leidt via het Cronesteinpad naar de camping in het gelijknamige polderpark. Zou dat de reden zijn dat het zo rustig is op de enige camping die Leiden telt? Geen pijl wijst de weg, zelfs een naambordje is blijkbaar te veel gevraagd voor het kleine lapje groen waar veelkleurig tentzeil is toegestaan. Wie niet weet waar de camping ligt, rijdt er glad voorbij. Een stadscamping is beslist een te groot woord, de omschrijving natuurcamping past beter. Meer dan een appel- en pereboomgaard, waarin per ongeluk vijf veelkleurige tentjes zijn beland, is het niet. De camping biedt uitzicht op een grasveld waar vijf witbonte geiten elkaar mekkerend achterna lopen. Een vrouw die de beesten voedert, versterkt de indruk op een boerenerf te zijn aangeland. De meeste tenten zijn verlaten. Alleen naast een koepelvormig tentje liggen een vrouw en een jongen van een jaar of negen. Ze hebben zich duidelijk geïnstalleerd. Gympies, badkleding en handdoeken slingeren rond. Moederlief ligt in een hangmat die ze tussen twee bomen heeft opgehangen. De jongen, die Chris blijkt te heten, scharrelt wat rond bij een rood-gele rubberboot. Even later loopt hij met een zak half beschimmelde wortels naar de nauwlettend in de gaten GROETEN UITLEIDEN Een stadscamping met witbonte geiten De Leidse stadscamping. Tussen appel- en perebomen staan de tentjes. gehouden. „Wil je een pomp lenen", vraagt Chris bereidwillig als ik pogingen doe om de inhoud van mijn longen in een weerbarstig luchtbed te laten verdwijnen. Het van een zilveren oorbel voorziene mannetje kijkt me opgelucht aan na het ontkennende antwoord. „Je kan hem ook niet lenen, want onze pomp is kapot", meldt hij terwijl hij naar zijn moeder huppelt. Temidden van de tentjes zijn twee trekkershutten te zien. Houten gebouwtjes die slechts minimaal zijn ingericht met vier bedden en een tafel. Een overnachting kost dan ook slechts vijftig gulden. Misschien net te veel als je met zijn tweeën bent, maar een koopje als je gezin vier personen telt. De hutten worden bevolkt door twee Zwitserse gezinnen, die uit een eindeloos aantal personen lijken te bestaan. De eerste gang van de kampeerder die er in is van de wirwar van haringen, FOTO HENK BOUWMAN tentdoek en touwen een deugdelijk onderkomen te knutselen, is het toiletgebouw. Tot onze verrassing beschikt het zelfs over een extra breed, drempelvrij invalidentoilet. Het bevindt zich wel helemaal achteraan het veldje. Hoe invaliden er in slagen via boomwortels en scheerlijnen het toilet te bereiken blijft een raadsel. Inmiddels komen ook de andere buren terug. Ieren in dit geval. Volgens beheerder A. de Wit weten Ieren en Engelsen - op zoek naar werk - de camping met hun ogen dicht te vinden. „Maar als ik merk dat ze hier alleen maar zijn om te werken, gaan ze eruit. Dit is per slot van rekening een trekkerscamping' vertelt hij resoluut. Het klinkt wat hard. maar zijn opmerking wordt blijkbaar ingegeven door een vervelende ervaring met Poolse gasten. Die konden hun verblijfskosten niet betalen toen het ze niet lukte om in Nederland werk te vinden. Terwijl de camping zo duur toch niet is. Twee personen met een tentje betalen een tientje. Tot onze verrassing vertrekken de Zwitsers even later per auto. Is de camping dan toch per auto bereikbaar? Ja, hoor. Voor de boerderij blijkt zich een parkeerplaats te bevinden. Bestemmingsverkeer blijkt van het fietspad gebruik te mogen rpaken. Desondanks zijn de Zwitsers de enigen met een auto. Een snelle blik leert dat de overige gasten per fiets reizen. Achter de smalle strook groen waar de haringen zijn verankerd, bevindt zich een smal slootje. Wat op het eerste gezicht idyllisch leek, blijkt 's avonds de nodige nadelen op te leveren. Zwermen muggen en ander ongedierte hebben het op bloed en huid voorzien. Ook wordt de landelijke rust verstoord door auto's die aan de overkant over de Kanaalweg razen. Maar de lucht is wolkeloos en aan de sterrenhemel is het 'steelpannetje' met het blote oog duidelijk te onderscheiden. Wie maalt er dan nog om een paar muggebulten? dorith ligtvoet PRAATKRACHT Ons land schuift op naar de rechterzijde. Het mooie is dat u er niet eens voor op de WD heeft hoeven stemmen. Het meest rechtse kabinet van voor en na de oorlog is aanstaan de, afgemeten aan de plannen die de komende regerings partijen in petto hebben. Ook onze eigen universiteit, overigens nog een plan van de oude bestuurderen, dreigt weer een oud, rechts regenten- bolwerk te worden. Ze wordt gedwongen een einde te ma ken aan de democratische verworvenheden van einde jaren zestig, begin jaren zeventig. Het medezeggenschapsorgaan dat universiteitsraad heet moet inbinden. Hoewel de demissionaire staatssecretaris het als een soort straf heeft gepresenteerd - het kwam immers gelijk met de conclusie dat voorzitter Oomen na de bouwfraude moest verdwijnen - wil hij in zijn algemeenheid af van al die mee- beslissers. Niet alleen in Leiden trouwens, maar in het hele land wil hij ze de mond snoeren. Ze mogen meepraten, maar niet meebeslissen. Want dat is lastig, ze houden de zaak op, belemmeren de slagvaardigheid, weg ermee. Op naar de nieuwe zakelijkheid! Nog los van de vraag of de Leidse universiteitsraad het het college van bestuur nou echt zo moeilijk heeft gemaakt - ik heb die indruk niet - heeft het instituut voor mij dit jaar zijn waarde bewezen. Zonder een echte universiteitsraad had de kwestie van de bouwfraude rond de uitbreiding van het Syl- viuslaboratorium oneindig voortgesudderd. Zonder echte universiteitsraad had Oomen er volgens mij nog gezeten. En hoewel hij zelf niet de fraude heeft gepleegd, is zijn gedwon gen vertrek terecht. Het is per slot van rekening onder zijn eindverantwoordelijkheid gebeurd. Hij is daar democratisch voor gestraft. Even vreesde ik dat de universteitsraad de inperking van be voegdheden zou slikken. Maar berichtgeving in deze krant van gisteren maakt mij duidelijk dat ik het mis had. De raad gaat namelijk in beroep tegen het besluit van de staatssecre- Ik hoop van ganser harte dat personeel en studenten v Leidse universiteit mas saal vechten voor hun verworvenheden, dat ze harde acties gaan voeren. Maar ik vrees het ergste, want een samenscholing van meer dan vijf stu denten - anders dan vooi studie- en alkoholische doeleinden - zit er in Lei den niet in. Het intellec tuele bolwerk in Leiden er een van praatkracht, helaas niet van daad kracht. nde den haag monica wesseling De provincie Zuid-Holland raadt zwemmen in meren, plas sen en vaarten nog altijd sterk af. De overvloed aan algen sterft de komende dagen af doordat de temperatuur daar. Een ge volg hiervan is dat daarbij gifti ge stoffen vrijkomen. „Voorzichtigheid blijft gebo den". aldus de provincie. De afgelopen week werd zwemmen in het open water af geraden, omdat het te warm was. De zwemmers vervuilden het water zelf. Die vervuiling en de overvloedige groei van blauwwieren en -algen, veroor zaakte bij veel selijkheid, diarree, oorontste king en andere ongemakken. Ook al is de temperatuur nu gedaald, zwemmen in open wa ter blijft onverstandig. „Nu zit ten we met het probleem van dode algen. Het gif dat vrijkomt veroorzaakt lichamelijke klach ten bij zwemmers", aldus H. Meengs van de provincie. Er is geen zwemverbod: „Dat kun nen we niet doen. We kunnen slechts ontraden". Het zwemwater in de provin cie wordt normaliter elke twee weken op 69 punten gecontro leerd. Vanaf deze week wordt elke week het water op de mon sterplaatsen gecontroleerd. weer beduidend minder fraai. Dat kon je direct merken", al dus chef sport en accommoda ties K. Caron. „Mensen zijn de afgelopen weken natuurlijk verwend met mooi weer. Als om negen uur 's morgens de zon nog niet schijnt, zoals afgelopen zondag, besluiten mensen om maar niet te gaan zwemmen. Na twaalven brak de zon alsnog door, maar dat was te laat. Dan komen ze niet meer". Caron noemt dat wel jammer. „We hadden door die waarschuwing toch gehoopt het afgelopen weekeinde een grote klapper te maken." Een Alphense woordvoerster meldt dat het bad de afgelopen weken veel bezoekers trok door het zeldzaam mooie weer. Maar na de waarschuwing was er geen verandering merkbaar. Ze wijt dat aan de slechter worden de weersomstandigheden. „Die leiden automatisch tot een da lingvan het aantal zwemmers." Nu in Alphen allerlei activitei ten voor kinderen worden ge houden, zoals een huttenbouw- week, zal het aantal bezoekers van het bad waarschijnlijk ver der afnemen. leiden/alphen dorith ligtvoet De Leidse zwembaden de Zijl en de Vliet hebben nauwelijks geprofiteerd van de waarschu wing van de provincie tegen het zwemmen in open water. Zater dag en zondag haalden beide baden nog geen duizend bezoe kers binnen. Het weekeinde daarvoor waren dat er bedui dend meer. Het Alphense zwembad De Hoorn merkte af gelopen weekeinde niets van hogere bezoekersaantallen. De provincie en het hoog heemraadschap waarschuwden vorige week dinsdag tegen zwemmen in het buitenwater in verband met gevaarlijke blauwe algen. Die veroorzaken allergi sche reacties, diarree, oog- en oorziektes. In verband met deze waarschuwing hoopten de ba den stiekem op extra bezoekers. Woensdag en donderdag was er in Leiden inderdaad een piek te zien. Toen drong het verbod blijkbaar pas goed tot de zwem mende Leidenaars door. De Vliet trok woensdag bijvoor beeld 2.013 en donderdag 2.713 bezoekers, beduidend meer dan de dagen ervoor. „Maar vrijdag, zaterdag en zondag was het Vliegen en andere hinderlijke insecten? CRI-CRI vangt ze Ze vliegen er gewoon in! Afdoend, milieuvriendelijk en veilig. *87 schoondergang

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13