m Dalai Lama grote afwezige bij heropening eigen paleis Moeder Teresa niet welkom in Rajasthan Kerk Samenleving Recreatie en evangelisatie Priesters in Florida met de dood bedreigd WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 BUITENLAND KORT Gebedsdag Het Vaticaan heeft komende zondag uitgeroepen tot we reldgebedsdag voor Rwanda. De Vaticaanse Congregatie voor de Goddelijke Eredienst roept alle voorgangers op in hun zondagse dienst de lijden de bevolking van dit Afrikaan se land te gedenken. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde verordening, gericht aan alle bisschoppenconferenties ter wereld. Nigeria De Nigeriaanse bisschoppen conferentie heeft opgeroepen tot democratie in Nigeria. De militaire regering onder lei ding van generaal Sani Abacha moet een einde maken aan de 'steeds verder voortgaande na tionale zelfmoord', schrijft het episcopaat in een verklaring. De militaire junta, die sinds november aan de macht is, is niet door de uil van het volk aan de macht gekomen. Elke militaire dictatuur is volgens de bisschoppen 'een dwaal weg'. ..Alle mensen lijden. Ze zijn moe en hebben alle illu sies verloren. Hun geduld is op en de tijd dringtaldus de verklaring. De democratise ringsbeweging in Nigeria zet zich in voor de vrijlating van oppositieleider Moshood Abiola. Hij zou in juni vorig jaar de presidentsverkiezingen hebben gewonnen als de toen malige militaire leider het tel len van de stemmen niet zou hebben stopgezet. Abiola werd in juni van dit jaar aangehou den op beschuldiging van hoogverraad, nadat hij zichzelf had uitgeroepen tot president. Pelgrims (1) Een invloedrijke Indiase hin doeleider heeft gedreigd isla mitische pelgrims die via Bombay naar Mekka willen reizen tegen te houden. Hij zal dat doen als moslimseparatis ten in Kashmir hun dreige ment ten uitvoer brengen om een jaarlijkse bedevaart van hindoes in de deelstaat te ver storen. De islamitische af scheidingsbeweging Haraktul Ansar, die strijdt voor de onaf hankelijkheid van de in meer derheid door moslims be woonde deelstaat Jammu en Kashmir, heeft aangekondigd de bedevaart van hindoes naar de grot van Amamath in de Himalaya desnoods met ge weld onmogelijk te zullen ma ken. „Als de pelgrims iets overkomt, zal de Shiv Sena er voor zorgen dat er niet één moslim op bedevaart naar Mekka gaat zei Bal Thac keray, leider van de militante hindoe-organisatie Shiv Sena, in The Daily. Pelgrims (2) Een groot deel van de arbei ders in Bombay is aangesloten bij een van de vakbonden van Shiv Sena. Thackeray riep de Indiase regering op de pel grims te beschermen die vanaf 21 augustus op weg gaan naar de op 4.500 meter hoogte gele gen grot van Amamath. die eens de woonplaats van de god Shiva geweest zou zijn. Het leger heeft inmiddels de veiligheidsmaatregelen in de deelstaat verscherpt en de strijd tegen de militante isla mitische groeperingen opge voerd. 26 mensen, onder wie twintig moslimseparatisten, zijn daarbij in de afgelopen dagen omgekomen. Volgens Thackeray staan ook 15.000 aanhangers van Shiv Sena klaar om de pelgrims in Kashmir te begeleiden. De hindoeleider klaagde ook dat de Indiase regering teveel geld uittrekt voor de subsidiëring van moslims die met de natio nale luchtvaartmaatschappij Air India naar Mekka reizen. Voormalige ambtswoning leider boeddhistisch Tibet indrukwekkend gerestaureerd De Dalai Lama, de geestelijke leider van het door China bezette Tibet, heeft moeten toezien hoe het pas gerestau reerde paleis in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, waar hij tot zijn vlucht naar India in 1959 woonde, gisteren in zijn afwezigheid officieel is heropend. Peking afp/rtr/upiwit gebouw op een heuvel bo ven Lhasa, werd tussen 1643 en 1645 gebouwd als ambtswoning voor de Dalai Lama's, de gees telijke en wereldlijke leiders van het boeddhistische Tibet. Aan de restauratie is vijf jaar lang door tweehonderd deskundi gen, technici en arbeiders uit De president van Tibet, Gyalcan Norbu. zei tegen het officiële Chinese persbureau Xinhua dat geen enkele Tibetaan die in het buitenland woont, voor de ope ningsceremonie is uitgenodigd. Het Potala Paleis, een imposant heel China gewerkt. De huidige Dalai Lama ont vluchtte Tibet met duizenden volgelingen in 1959 na de bloe dige onderdrukking van een an ti-Chinese opstand. Hij woont nu in het Indiase Dharamsala. „De positie van China is niet veranderd", zei Gyalcan Norbu over de status van Tibet. „Als de Dalai Lama afziet van de onaf hankelijkheid van Tibet en voor hereniging met het vaderland kiest, valt over alles te praten." Volgens reizigers was het Chi nese leger voor en tijdens de openingsceremonie nadrukke lijk aanwezig in en rond Lhasa. Hoewel de staat van beleg die in 1989 werd ingesteld na anti- Chinese rellen in Lhasa, in 1990 is opgeheven, houdt het leger de stad nog steeds in een ijze- Chinese functionarissen meldden vorige week dat vijf voorvechters van de onafhanke lijkheid van Tibet gevangenis straffen tot vijftien jaar hebben gekregen wegens 'contra-revo lutionaire' activiteiten. katwuk» Een verbouwde stadsbus vormt deze week op de Katwijkse Boulevard het onderkomen van een evangelisatiegroep van de vereni ging Evangelisatie en Recreatie. Samen met leden van de plaatselijke Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt organiseren zij allerlei activiteiten, waarbij verwezen wordt naar het evangelie van Jezus Christus. Maar ook voor meer ontspannende activiteiten is in het programma ruimte in gebouwd. Overdag richten de activiteiten van het evangelisatieteam zich vooral op de jeugd. In de avonduren wordt buiten muziek gemaakt of mime gespeeld. De bus staat nog tot en met 13 augustus op het pleintje naast hotel Savoy. FOTO DICK HOCEWONINC pensacola kna/afp/cns Rooms-katholieke priesters in de Amerikaanse staat Florida zijn door voorstanders van abortus met de dood bedreigd. De bedreiging zou een reactie zijn op de moord op de 69-jari- ge arts John Britton in Pensaco- la. De politie gaat ervan uit dat deze arts, die in een abortuskli niek werkte, op 29 juli door de voormalige priester en felle te genstander van abortus Paul Hill is vermoord. De 110 geestelijken die in de regio werken hebben de raad gekregen zeer voorzichtig te zijn en voorlopig hun habijt niet te dragen. Deze waarschuwing van de politie volgde op een te lefoontje dat het kantoor van de Rooms-Katholieke Kerk in Mia mi vorige week ontving. Een anonieme beller waarschuwde dat 'tien priesters zullen sterven voor iedere persoon die is ver moord in Pensacola'. Bij de aanslag kwam ook de 74-jarigé lijfwacht van de arts om het leven. De 68-jarige vrouw van de lijfwacht raakte gewond. Hill werd vlak bij de plaats waar de fatale schoten werden gelost, gearresteerd. Af gelopen vrijdag, een week na de moord, werd de explosievenop ruimingsdienst naar het huis van Hill gestuurd, waar een pakket voor de deur was gesig naleerd. De doos bleek gevuld te zijn met plastic poppen. In maart 1993 werd ook al een arts vermoord in een ande re abortuskliniek in Pensacola. Tijdens de rechtszaak tegen de verdachte Michael Griffin hield Hill vol dat de moord op men sen die abortussen plegen bij bels te rechtvaardigen is. Griffin is tot levenslang veroordeeld. In een reactie op de tweede aanslag in zeventien maanden zei bisschop J.M. Smith van Pensacola-Tallahassee dat moord om geen enkele reden gerechtvaardigd is. „Niemand heeft het recht om een ander mens van het leven te beroven als oplossing voor het abortus waagstuk." Ook de voorzitter van het Amerikaanse bisschop pelijk comité voor pro-life-acti- viteiten, kardinaal R.M. Mahony van Los Angeles, heeft de moord scherp veroordeeld. „Gewelddadige acties maken al les waar we voor staan tot een aanfluiting", aldus de kardinaal. Paus naar Verre Oosten en Oceanië VATICAANSTAD-. AFP Paus Johannes Paulus II maakt in januari 1995 een reis van tien dagen door vier landen in het Verre Oosten en Oceanië. Hij bezoekt achtereenvolgens de Fi- lipijnen, Papoea-Nieuw-Gui- nea, Australië en Sri Lanka. Dat heeft het Vaticaan bekendge maakt. De paus zal van 12 tot 16 ja nuari op de Filipijnen verblij ven, waar hij in de hoofdstad Manilla de negende wereldjon gerendag bijwoont. Na tweedaags bezoek Nieuw-Guinea zal hij Australische stad Sydney zuster Mary McKillop heilig verklaren. McKillop wordt daarmee de éerste Australische heilige. Op 20 en 21 januari besluit Johan nes Paulus II zijn reis in Sri Lanka. In september van dit jaar brengt de Heilige Vader een pastoraal bezoek aan Kroatië, en misschien aan Sarajevo - als zijn veiligheid daar gewaar borgd kan worden. Daarna be zoekt hij de Verenigde Naties in New York. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: door de classis 's-Graven- hage als predikant t.b.v. het studen tenpastoraat (part-time) in de agglo- 's-Gravenhage: mw. drs. Openlucht-mis in Lourdesgrot zevenhoven De viering van Maria ten He melopneming wordt in Zeven hoven ook dit jaar weer gevierd met een openlucht-mis bij de Lourdesgrot achter de plaatse lijke Rooms-Katholieke Kerk. De viering heeft plaats op zaterdag 13 augustus om 19.00 uur. Spaanse pelgrims weigeren gift aan Rwanda Circa 3.000 pelgrims die een mis bijwoonden bij het beeld van de heilige Cayetano in het Zuidspaanse Jolucar, tekenden luid protest aan toen de priester hun gaven wilde schenken aan Rwandese vluchtelingen. Dat meldt het Spaanse dagblad El Pais. „Wij hebben het geld meer nodig dan zij", „Het gaat niet naar de zwarten" en „Waar ligt Rwanda eigenlijk?", kreeg de priester te horen toen hij zijn voorstel deed. Daarop besloot hij de mis af te breken. „Het is zinloos om de mis op te dragen voor mensen die zich niet als christenen gedragen", zei hij daarover later. De gelovigen, die tijdens de jaarlijkse pelgrimage naar de zuidkust van Spanje bankbiljet ten op de kleren van de heilige prikken, hadden 700.000 pese tas (ongeveer 10.000 gulden) geschonken. Hindoe-fundamentalisten in Rajasthan zijn tegen een voorgenomen bezoek van moeder Teresa - de rooms- katholieke voorvechtster van de armen - aan de Indiase deelstaat. Ze wezen dat zij missie zal bedrijven onder de in meerderheid hindoeïstische inwoners van Rajast han. Moeder Teresa werd vorige maand door vertegen woordigers van de regering van Rajasthan uitgenodigd voor een bezoek aan de hoofdstad Jaipur. Het dagblad The Hindu meldde dinsdag dat deze uitnodiging tot onenigheid heeft geleid binnen de regering, die door de hindoe-fundamentalistische partij BJP wordt geleid. Bij haar bezoek aan Moeder Teresa's woonplaats Cal cutta verzocht de regeringsdelegatie de overste van de Zusters der Barmhartigheid om hulp bij de bouw van een ziekenhuis voor leprapatiënten. Moeder Teresa, wier orde in diverse landen in de wereld actief is in de zorg voor armen en zieken, zegde die steun toe en bood tevens aan te helpen bij het opzetten van een tehuis voorouderen. Een week na de terugkeer van de delegatie uit Calcut ta brak de kritiek los. Volgens leden van de extreem rechtse hindoe-organisatie RSS zou een bezoek van moeder Teresa de hindoeïstische identiteit van Rajast han bedreigen. Als zij in de deelstaat rooms-katholieke missie gaat bedrijven, komt het werk van hindoe-orga nisaties onder de bevolking in diverse districten in ge- DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON HET i5 ToCH DE KUNJST OAA /VJOOIT TE TE oor- DEL-ENJ DENK i« EEM JoWéETDE TE BETRAEPEW OP HET STEDEN VJAN T=KUiT,ELÜKT DAT DE /<=3 GSOEMTE- BOER 2'KJ CV/ADER H'J iS AJATdURLlJ K eesi ACLÊREERL'JKST \jeotje.. O O Ipn ét M O ADVERTENTIES ma -vnj. van 08 30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleute ma -vn| van 8 30-17 00 uur Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 b.| vooruitbet (ir per maand F*racc g|ro per kwartaal 85,55 per jaar 329,30 ƒ328.30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/m vri| 18 00-19 30 uur, zat. 10.00-12 00 uur Tel. 071-143! 84,55 HET WEER HANS VAN ES Herfstachtig Vandaag is het dan zover. De prachtige zomer van 1994 slaat op de vlucht voor het geweld van een energieke depressie, die vanuit het zuidwesten ons land nadert en heel West-Europa trakteert op felle re gen- en onweersbuien, gevolgd door een duurzame afkoeling. Een aardig moment om de tussenstand op te nemen. We zien dan meteen dat deze zomer zich al heeft ge plaatst temidden van de 'kanjers' van deze eeuw. Een veelgebruikte methode om de kwaliteit van een zomerseizoen weer te geven is het zogenoemde warmtegetal; de som van de gemiddelde etmaaltempe- ratuur boven de 18 graden. Zo werd in de afgelopen zes weken met een daggemiddelde van ruim 21 graden dagelijks circa 3 punten aan het het totaal toegevoegd. Een zo grote warmteproduktie over zo'n lange periode is nog nimmer waargenomen in Nederland, zelfs niet in de mega-zomer van 1947. Het warmtegetal van 1994 is in middels opgelopen tot meer dan 140; daarmee neemt de huidige zomer de derde plaats van deze eeuwm na die van 1947(221 punten) en 1976 (164 punten). De zomer van 1976 zou dus in de ko mende weken nog gemakkelijk voorbij gestreefd kunnen worden. Wat een verschil overigens met vo rig jaar toen slechts 31 punten werden toegekend; een waarde die al begin juli was bereikt. De regen- en onweersbuien, die vanmiddag de weersomslag inlei den, zijn de komende dagen niet weg te denken uit het Nederlandse weerbeeld. De verantwoordelijke Biscaje-depressie komt morgen bo ven ons land te liggen. In eerste in stantie blijft het nog vrij warm en broeierig, maar dat zal de atmos feer alleen maar aanzetten tot de produktievan nieuwe buien. Als de depressie vrijdag is weggetrokken wint de koelere lucht overal in West-en Midden-Europa verder terrein. Het kwik is dan bij ons ge zakt naar een bescheiden 20 gra den. Het weekeinde belooft een buien- festijn te worden, als hoogreikende koude lucht vanuit IJsland door breekt naar het Noordzeegebied. Het weer krijgt bij aanwakkerende noordwestenwind zelfs een beetje herfstachtige trekjes. Temperatu ren van meer dan 25 graden wor den dan alleen nog maar in de tra ditionele vakantie-oorden rond de Middellandse Zee bereikt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Zonnige perioden, van daag in het noorden een enkele bui. Morgen in de loop van de dag wat meer bewolking. Maxima van 13 graden in, f t 18 n sen Lillehammer e tiansand maxima iets bo ven de 20 graden. Zweden: wel overal droog. Middag- temperatuur van 18 gra den in het noorden tot on geveer 24 ,n het zuiden. Denemarken: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen overwegend bewolkt en vooral in het zuiden regen, mogelijk ook onweer. Mid- dagtemperatuur ongeveer 25 graden, morgen iets la ger. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: In Schotland af en toe zon en droog. El ders bewolkt en vooral in het zuiden pe rioden met regen, mogelijk ook onweer. In zuid-Engeland vandaag bovendien erg veel wind.In Ierland met name mor gen ook enkele opklaringen. Middag- temperatuur van 15 graden op de Hebri- den tot 20 in Engeland en Ierland. België en Luxemburg: Vandaag in het oosten eerst nog wat buien, soms met onweer. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en buien, soms aan de kusten vandaag erg veel wind Daling van temperatuur, morgen maxi ma van 18 graden aan de Kanaalkust tot 23 graden verder landinwaarts. In het noordwesten half tot zwaar be wolkt en af en toe regen of onweer. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 graden. In het zuidoosten zonnig bij maxima van 28 tot 33 graden. Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolkenvelden, aan de zuidstranden meest zonnig. Min der warm met middagtemperatuur van 26 graden aan de noordzijde v landen tot 30 aa Zuid-Frankrijk: Vandaag in het verder half tot z WEERRAPPORTEN DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.15 Zon onder 21.10 Maan op 11.32 Maan onder22.28 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.32 18.58 Laag water 02.27 14.25 Weerrapporten 09 augustus 20 uur: en enkele, soms zware regen- Aan de Atlantische kust, vooral ten noor den van Arcachon, vandaag veel wind. Aan de Cöte d'Azur perioden met zon en waarschijnlijk droog. Koeler met maxi- 22 graden langs de Atlantische n de Mid- kust tot 30 a dellandse Zee. Mallorca en Ibiza-. Zonnig. Maximumtemperatuur ongeveer 33 graden. Italië: Droog en tamelijk veel zon. In het noor den vooral in de bergen enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 30 en 36 graden, in het noorden iets lagere tem peraturen. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Iets minder warm met morgen middag temperatuur tussen 30 en 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur aan zee ongéveer 32, landinwaarts 35 tot 40 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur aan zee rond 32 graden, landinwaarts warmer. Duitsland: Vandaag van het zuidwesten uit toene mende bewolking, gevolgd door regen en onweersbuien; in het noordoosten nog vrij zonnig en droog. Morgen overal kans op buiige regen, soms met onweer Daling van temperatuur. Morgen maxi ma van 21 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Zwitserland: Af en toe zon maar ook enkele regen- en onweersbuien; vandaag vooral aan de noordzijde van het Alpenmassief maar morgen ook elders. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 25 graden op mor gen. Boedapest Boideaux Brussel Cyprus Mallorca regen- of Oostenrijk: Vandaag in Tirol kans op onweersbui; elders nog flir droog. Morgen overal meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien Daling van temperatuur tot ongeveer 27 graden maar vandaag in het Oostenrijkse laag land nog flink warmer. HEINZ e7v j£ had &lavwe postz&sbls va// 2 cent roo/e van 1 c£/v T £n rosne /a/v 4 cent en paarse van 8 cent en en een pt/tje /cjsstte 2''*. cent en ac/nderen en sol - daten een hau/e cent et/ p£ stuivers waren v/erkant e/j BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12