^C&TERKRANT Kogelen met Shakespeare Bestemming: Sassenheim Vereniging op de bres voor snelle vaarders Met buigzame vlag langs lage bruggen 'Woonboten hebben iets levendigs' LOGBOEK Dinsdag 9 augustus, Melkweg 110 Katwijk. Mijn dochtertje is nog geen tweeënhalf, maar ik weet nu al hoe het voelt als ze straks voor de eerste keer met Tienertoer gaat. Met lede ogen heb ik van morgen een verse bemanning, brooddronken van het vertrou wen in zichzelf, richting Bollen streek zien vertrekken. Wat kan er allemaal niet misgaan? Co lumbus ontdekte bij toeval Amerika, maar dit stelletje is in staat om voorbij Lisse van de aarde te vallen. Varen is meer dan een stukje rechtuit sturen, bochtje draaien en knap aanleggen. Varen is co- ordineren, plannen en uitzoe ken waar je wel en niet kunt ko men. Varen is het checken van de doorvaarthoogte, de diep gang en de openingstijden van bruggen. Varen is ook op de meters kijken of er nog vol doende diesel in de tank zit, of de motor nog voldoende toeren maakt en of dat ding niet te heet wordt. Het handboek waarin ik boven staande alinea wil laten opne men is nog niet uit als 's mid dags om drie uur bij mij thuis voor het eerst de telefoon rin kelt. „Ja hallo, de boot hier", klinkt het op een toonhoogte waarop een marconist normaal gesproken het 'Mayday, May day, Mayday* uitzendt. „We va ren in de Leidsevaart en hebben geen benzine meer. Zó stond het wijzertje nog op driekwart en zó stond het in het rood." De hoeveelheid diesel (want daar gaat om) is waarschijnlijk nog voldoende voor een cruise naar de Maladiven, maar ik stel de opvarenden gerust met de me dedeling dat er onder de bank aan bakboord nog een volle jerrycan moet staan. „Onder de bak aan bankboord?", knerpt en ruist het alsof ik met Neil Arm strong op de maan sta te bellen. Twee uur later gaat opnieuw de telefoon. „Wist je dat er ook el ke week olie moet worden bij gevuld?", klinkt het nog verhit ter. „De motor maakt vreemde geluiden en er komt allemaal rook uit de behuizing." Toege geven, dat van die olie wist ik niet, maar het krachtbronnetje heeft de afgelopen vier weken dan ook geen enkel signaal in die richting gegeven. „Gelukkig zijn jullie bijna weer thuis", p.robeer ik geruststellend. Dat blijkt een misvatting. De boot is op de Haarlemmertrek vaart zojuist een pontonbrug gepasseerd, waarvan de opera teur direct na deze handeling 'einde werkdag' heeft geblazen. „We proberen het nu via Ben- nebroek." Is dat een zweem van radeloosheid of is de lijn nog steeds zo slecht? Weer twee uur later hangt 'de boot' opnieuw aan de lijn. In hartje Haarlem wordt zojuist de schouwburg gepasseerd. Bewo ners van de Spaarnestad kijken met opgetrokken wenkbrauwen naar de fier wapperende Leidsch Dagblad-vlag op het achterdek, alsof ze een vreemde bezettingsmacht zien opmar cheren. „Als we eerst maar weer op de Ringvaart zitten, dan we ten we het wel weer", zo houdt men aan boord de moed erin. Het loopt nu tegen tienen en ik heb al drie uur niks meer van ze gehoord. Toch even het Jour naal kijken BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. BI STbVCU Fabnek en showroom De Lasso 60. Roelofarendsveen, lel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck Ê3 Inlographlc: PA Os Graal De boot van het Leidsch Dagblad vaart vandaag, via de Ringvaart verder door de Bollenstreek. Morgen wordt koers gezet richting Lis sen en Sassenheim. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale telefoonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06-52801476. AGENDA hili',1 Z///7 Regionale verwachting voor don derdag 11 augustus De Kaagkruiser Het is 'zijn' trots/de Kaagkruiser die een week of drie geleden te water werd. De Warmonder Ko Visch en zijn jongere broer zijn ruim twee jaar bezig geweest om de 33 jaar oude boot in ou de glorie te herstellen. De Kaag kruiser werd vroeger, door de vader van Visch, gebouwd op de jachtwerf aan de Warmondse Leede. Nu komt er geen schip meer uit de loods. De Share springt er onmiddel lijk uit tussen de andere boten in de jachthaven. Alles glimt en blinkt. „We hebben de boot let terlijk uit elkaar gehaald. Letter lijk elk schroefje is opnieuw ge polijst", vertelt Visch. Op de boeg zit weer het originele em bleem van de jachtwerf Visch. Het embleem moest speciaal worden gemaakt. Ko Visch vaart met nu weer re gelmatig met de boot. „Gewoon op de Kagerplassen. Want het is hier gewoon het mooist." Vissende vrouw Vissen lijkt een typisch manne lijke bezigheid. Zet een vrouw langs de waterkant en ze begint te breien of te puzzelen. Den ken we. Maar dat is helemaal niet meer zo. Ook vrouwen we ten tegenwoordig wel raad met werphengel en leefnet. Neem de negentienjarige Saskia van der Laan uit Warmond. Ze com bineert het nuttige met het aan gename. Ze moet oppassen op de driejarige Marwin Linnartz. En dat doet ze al vissend. Het kleine jongetje zit op haar schoot. Met haar linkerkant houdt ze hem goed vast. In haar rechterhand heeft ze een hen gel. „Marwin vindt dit ook leuk", zegt Saskia. „Gisteren had hij alleen geen zin. Ik ging vroeger altijd met mijn vader mee vis sen. En zelf deed ik het ook veel. Vooral in de Donau. Nee, niet in de Donau in Oostenrijk maar in de Donau hier in Warmond. De Donau, ja, zo noemen ze dat water. Ik vang meestal niet veel. Het gaat me om de rust. En Marwin wordt er ook rustig Saskia en Marwin. Samen kij ken ze naar de dobber. De vis lijn glinstert in de zon als een draad uit een web. Een tere draad die bij een vrouw in goe de handen is. CEES VAN HOORE Sinds vorig jaar juli kunnen snelvaarders met een vergun ning lid worden van de Snel vaart- en Waterskivereniging Kagerplas (SWVKagerplas). De ze vereniging komt op voor hun belangen. Ze is er ook om kri tiek op de snelvaart te onder vangen. De vereniging heeft be reikt dat speedboten buiten het hoogseizoen ook op zaterdag mogen varen en dat er waar schuwingsborden aan het begin van de snelvaartgebieden wor den geplaatst. De vereniging heeft nog meer wensen. Ze wil het varen met snelle boten op de Kagerplassen in beheer nemen. „Er is overleg gaande met de provincie en de gemeente om de vergunning verlening te koppelen aan het lidmaatschap van onze vereni ging", zegt bestuurslid Ko Visch. „Wij willen de controle op de regels op ons nemen. Als ie mand zich niet aan de regels houdt, wordt hij geroyeerd en is hij gelijk zijn vergunning kwijt. Zulke mensen verpesten het voor de rest." Heeft u ooit wel eens aan een 'rally op het water' meegedaan? Of, om in vaktermen te spreken, 'heeft u wel eens gekogeld over het water?' Nee? Nou, het is aan e raden. Voorwaarden zijn wel en sterk hart en een maag die tegen een stootje kan. Dankzij Ko Visch van de gelijknamige jachthaven in Warmond en Gertjan Schreuder met hun speedboten is er gisteren voor onervaren 'landrotten' op de Kagerplassen een wereld vol glamour en snelheid openge gaan. Shakespeare 550 Swift is het ty pe speedboot waarmee Visch de plassen opgaat. Shakespeare: naam heeft iets rustigs en lijkt helemaal niet bij een speedboot te passen. De naam et echter letterlijk worden genomen: 'schud-spier'. Hoe doeltreffend dat is. wordt later overduidelijk. Om helemaal vol ledig te zijn: het type is ver noemd naar de ontwerper, de Engelsman Bill Shakespeare die nota bene met zijn eigen speed boot is verdronken. De twee speedbootkapiteins va ren in het begin nog met de ge middelde snelheid van een jachtje richting snelvaartgebied: het Norremeer en de Dieper- poel. Dat zijn de enige plassen waar sneller dan 20 kilometer per uur mag worden gevaren. Het is een moeilijk stukje voor Visch want hij moet zich inhou den. „Het is nu net een locomo tief', doelt hij op zijn boot. „Hij loopt niet lekker. Het is dan ook absoluut geen toerboot." Even later nadert hij het Norre meer. „Kijk hier moeten borden komen te staan", zegt Visch ter wijl hij naar de wal wijst. „Daar op moet worden aangegeven dat het snelvaartgebied hier be gint. Dan zijn de zeilers en jachtjes gewaarschuwd. Je hebt er nu altijd wel die naar hun hoofd wijzen, als je ze passeert. Weet je wat ik dan doe? Ik ga naar ze toe en vraag of ze soms hoofdpijn hebben, of ik soms de dokter moet waarschuwen. Wij hebben toch ook recht om onze hobby uit te oefenen? Daar is niet altijd begrip voor." De ge meente Warmond heeft vorig jaar die borden al beloofd, maar nog steeds zijn ze er niet, mop pert hij. Eenmaal in het Norremeer is het gedaan met de rust. Visch geeft gas en de boot schiet 60 a 70 graden verticaal omhoog en klapt met een enorm geweld weer neer op de golven. Or- kaanstormen en een donderend lawaai beheersen de anders zo rustige Kagerplassen. Inzitten den die gewoonlijk het hoogste woord voeren, veranderen op slag in piepkleine ventjes met benauwde stemmetjes: „Ik wil eruiiit", klinkt het paniekerig, „Ik heb een gezin." Visch kijkt eens grijnzend naar achteren, waar de een moeite doet om zijn bril op zijn neus te houden en de ander zich zenuwachtig vastklampt aan de handgrepen. „Afschuwelijk", wordt er ge zucht als Visch weer even wat gas terugneemt. „Ben je niet bang datje omklapt?", vraagt een ander met bibberende stem aan de speedbootkapitein. „Dat heb je zelf in de hand he?", rea geert Visch laconiek. „Het is een kwestie van aanvoelen en lef hebben. Het is net als met een auto-rally. Als je niet durft moet je het niet doen want dan kom je zeker tegen een boom te recht." Een andere passagier ongelovig: „Ben je nog nooit omgegaan?" Visch: „Nee, alleen twee keer onder water. Dat is al les." Het had volgens Ko Visch alle maal veel erger gekund met de speedboot die een vermogen van 200 pk heeft, 40 liter benzi ne per uur zuipt en een snel heid van 125 kilometer per uur kan halen. „We zijn maar op 90 procent van de topsnelheid ge weest en ik heb jullie een natte nek bespaard." „Nou, niet hele maal", wordt er tegengesput- terd. Naar zijn maat Gertjan Schreuder roept Visch: „Heb je nog een paar droge onderbroe ken v rze?" Woonboten: schuurtjes met een tuin van water. foto henk bouwman Daar liggen ze zachtjes te dei nen op het water van de Kaag, de woonboten waarvan de pro vincie vindt dat ze niet in het landschap passen. Honderd twintig moeten er weg. De be woners van de schuitjes staan op hun achterste benen. Ze be grijpen er geen barst van. Hun huisjes zien er toch juist lieflijk uit? Maar wat vinden de mensen die regelmatig het water van de Kaag opzoeken nu van de plan nen van de provincie? Storen zij zich aan de woonboten? Me neer Van der Zwan uit Scheve- ningen, die er met zijn rubber boot op uit is getrokken, is heel duidelijk in zijn oordeel. Hij wijst naar de woonschuiten bij de Buitenkaag. „Mooi toch? Ze zijn geschift, die hoge heren. Nee, van die betonnen kolossen die je in de steden en dorpen ziet, die zijn mooi. Volgens mij moeten die lui van de provincie gewoon wat te ouwehoeren hebben." Zijn vrouw valt hem bij. „Ik vind dat die woonboten juist iets levendigs hebben. Als je ze weghaalt heb je van die dooie kanten. Dat is toch niets? Rob Bielderman uit Bathmen, ook met zijn schuitje varend op de Buitenkaag, zegt de plannen van de provincie ook niet te be grijpen. „Het is een tijd lang een wens van mij geweest om op een woonboot te wonen. Het liefst in Amsterdam. Zo gaat dat als je op het platteland van Overijssel woont. Okay, het is anders gelopen. Maar ik vind ze nog steeds mooi. En bovendien, hoeveel liggen er nou werkelijk op de Kaag? Zoveel zijn er nu ook niet." Het echtpaar Nieuwenhuijs uit Utrecht zit op een bankje in park De Leede in Warmond. Voor een tussenstop, want ze zijn bezig met een flinke fiets tocht langs de Kaag. „Maar we varen vaak hoor", zegt meneer. „Voornamelijk op zee. We heb ben een catamaran in Katwijk liggen en zijn lid van Skuyte- vaert. Vrienden uit Alphen heb ben ons vaak meegenomen om hier op de Kaag te zeilen, of op de Braassem. Ik moet zeggen dat ik me nooit gestoord heb aan die woonboten. Af en toe drijft er wel eens rommel in de buurt van zo'n schuit, maar dat is bij andere boten ook het ge val." Zijn echtgenote vertelt zelfs vaak van de woonschuiten te genieten. „Je hebt er echt heel mooie woonboten tussen. Ie dereen zegt toch wel eens: goh, je zult maar op zo'n mooi plekje wonen." Meneer knikt instem mend. „Woonboten bezorgen niemand last. Sterker nog, ze .ondervinden zelf veel hinder van boten die met grote snel heid voorbijvaren. Meneer Van der Voort uit Am sterdam, die met zijn boot in de buurt van het park heeft aange legd, wil er niet al te veel woor den aan vuil maken. „Kijk, het beeld van een schilderij staat stil. Het beeld van de televisie beweegt. Maar van beide kun je genieten. Zo is het ook met bo ten. Past een boot die vaart soms beter in het landschap dan een boot die stil ligt?" Wij zijn het roerend met hem eens. Kijk nog maar eens goed naar die woonboten. Ze gaan volledig op in het landschap. Het zijn net schuurtjes aan een tuin van water. Met een riet kraag als schutting. Wie zou de bewoners zo'n mooi plekje mis gunnen? HERMAN JOUSTRA Hij heeft dè oplossing voor al die vermaledijde bruggen waar je als stadsschipper met je vletje onderdoor moet. En dan doelt hij vooral op die hele lage exemplaren, waarvan de onder kant bijna het water raakt, en waar je héél voorzichtig met je bootje onderdoor tuft. Maar als je dan voor de zoveelste keer je schippershoofdbukt, „kijkuit", klinkt het nog vanaf de brug, x hoor je ineens dat rotgeiuid: KRAK. Daar gaat je vlaggestok weer doormidden en de drie kleur ligt in het water. Want als schipper vergeet je ook wel eens wat. De vlet 'Cleau Jeau' zal dat niet meer overkomen: haar nieuwe Nederlandse vlag kan nu fier achterop blijven wapperen tot dat ze tot op de draad versleten is. De Leidenaar Chris Dekkers overweegt patent voor zijn vin ding aan te vragen: voor al die andere schippers en kapiteins die gek worden van die vlag, maar haar ook niet kwijt willen. „Want een vlag hoort er toch bij, hè." Eerst probeerde hij het met een zelfgemaakte veer maar die was niet naar zijn zin. Zwiepte niet terug zoals hij wilde. Werkte ge woon niet helemaal mee. Nu heeft hij een kleine gascilinder achterop zijn boot. In één dag gemaakt 'op de zaak'. Een cilin der die dienst doet als vlagge stok en die buigzaam al een rietje de Leidse bruggen trot- „Kijk eens", zegt hij trots terwijl hij zijn cilinder demonstreert. Inderdaad, de metalen vlagge stok op de Cleau Jeau buigt ge willig mee met de hand van Dekkers. En weer terug. „Tik, tik, tik, hoor ik nu onder een brug", zegt Dekkers tevreden. En dat klinkt beter dan 'krak'. De naam Shakespeare heeft iets rustigs en lijkt niet bij een speedboot te passen. Meubels half geld Ann Christian Art Hillegom, Weerlaan 15 de magazijn verkoo; T donderdag 11.00 - 21.00 uur koopavonc

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11