Tulpenbroeiers: geen problemen Kort geding Archeon gaat niet door WBA spoort zelf vochtoverlast op Verkeersbord kost winkeliers klanten Leiden Regio Garagehouder wil af van kraan Zijldijk Hitte deert corso niet Portemonnee uit loods gestolen hazerswoupe-dorpHen inwoonster van Hazervvoude-Dorp is gistermorgen aan de Burgemeester Smitweg bestolen van haar portemonnee. De geldbuidel is waarschijnlijk door een insluiper meegenomen uit de loods van de kwekerij waar de vrouw aan het werk was. In de portemonnee zaten ruim 200 gulden, bank- pasjes en een treinabonnement. Kelderboxen opengebroken leiderdorp Drie kelderboxen aan de Dotterbloemkreek en de Marjoleintuin in Leiderdorp zijn de afgelopen week het doelwit geweest van inbrekers. In totaal werden er vijf fietsen gestolen. Man onwel in auto leiderdorp» Een 49-jarige Leiderdorper is gisteren in zijn auto onwel geworden en even later overleden. De politie trof hem be wusteloos aan op het parkeerterrein bij winkelcentrum Santhorst. Agenten reanimeerden hem tot de ambulance kwam. De man, hartpatiënt, overleed later in het ziekenhuis. Vermoe delijk stierf hij aan een hartstilstand. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 Kwekers kopen er bollen bij Gewipte manager en park komen tot schikking alphen aan den run ruud sep Het kort geding dat de Alphense contract manager Monique van Bijsterveld had aan gespannen tegen Archeon. is vandaag op het laatste moment niet doorgegaan. De twee partijen maakten gisteren bekend dat zij met elkaar tot een vergelijk zijn geko men. Archeon heeft inmiddels het bedrag van ruim 21.000 gulden overgemaakt dat Van Bijsterveld nog tegoed had. Bovendien heeft Archeon als schadevergoeding een deel van het bedrag betaald dat de manager verdiend zou hebben wanneer zij dit sei zoen uit had mogen dienen. Van Bijsterveld was twee jaar lang betrok ken bij het opzetten van het archeologisch themapark. Van de opening van het park tot eind juni voerde zij het management over de zogenoemde 'Archeon shop', de luxe souvenier-winkel in het hoofdgebouw van het park. Van Bijsterveld zou hiervoor tien procent van de netto omzet van de winkel krijgen, met een voorschot van ruim 10.000 gulden per maand. Drie maanden na het begin van het seizoen zegde Archeon de overeenkomst eenzijdig op. De manager had op een moment nog twee maanden geld tegoed had. Directeur G. IJzereef van Archeon heeft afgelopen woensdag voor het eerst sinds het verbreken van de betrekkingen contact gehad met Van Bijsterveld. In een telefoon gesprek heeft de directeur uitgelegd wat de motieven waren om eind juni de samen werking met de Alphense te beëindigen. Die motieven bleken meer op het persoon lijke en organisatorische vlak te liggen dan dat ze financieel van aard zijn. Beide partijen zijn gelukkig met de ge vonden oplossing. Door de schikking heeft Archeon voorkomen dat het archeologisch themapark vandaag voor de tweede achter eenvolgende vrijdag voor de rechter zou staan voor het halsoverkop opzeggen van een contract. Van Bijleveld is vooral blij dat de lucht geklaard is tussen haar en het park waarvoor ze de afgelopen twee jaar heeft gewerkt. „Ik kan nu weer gezellig langs bij de mensen van Archeon. De samenwerking mag dan beëindigd zijn, de vriendschap is dat niet", aldus de Alphense. roelofarendsveen marieta kroft Het onderzoek, dat de Woning bouwvereniging Alkemade heeft laten uitvoeren naar de overma tige vochtoverlast in een huis aan het Schieland in Roelo- farendsveen, geeft vooralsnog geen kant-en-klare oplossing. Daarom probeert de WBA er zelf achter te komen wat er aan de hand is en wat er aan kan worden gedaan. Het rapport over het onderzoek blijft voorlo pig binnenskamers. ..Een duidelijke oorzaak staat er niet in aangegeven", zegt di recteur Kret, die het gisteren onder ogen kreeg. De woning komt binnenkort leeg te staan omdat de bewoners een ander huis toegewezen hebben gekre gen. Overigens verscheen gisteren een advertentie waarin de wo ning weer te huur wordt aange boden. Met ingang van 1 sep tember kunnen de nieuwe be woners hun intrek nemen in het pand Schieland 31. J. van der Tang van de Huurdersbelan genvereniging en tevens lid van de klachtencommissie van de WBA heeft over dat tijdstip gis teren zijn verontrusting uitge sproken bij de woningbouw. „Het huis wordt 1 september al weer vrijgegeven terwijl nog niet eens bekend is wat de oor zaak van het vochtprobleem is. Binnen de kortste keren kunnen we dan weer klachten verwach ten." Volgens Kret heeft de WBA tijd genoeg om voor die tijd de conclusie te trekken of het een bouwfout betreft of 'dat het aan het woongedrag van de huidige bewoners ligt'. De WBA weigert het rapport van het onderzoeksbureau openbaar te maken. „Je kan er allerlei conclusies uithalen legt Kret uit. „Bovendien blijft het vaag. Het bureau beveelt bijvoorbeeld aan om aan de on derkant van de muur te bekij ken of er een waterkering is aangebracht waarmee het vocht in de spouw kan worden afge voerd. Het zegt: 'kijk hier eens naar of kijk daar eens naar'. Maar het geeft geen duidelijke uitslag." De familie Van der Heiden, die binnenkort verhuist, had de laatste jaren met steeds ernsti ger wordende vochtproblemen te kampen. De kurkvloer, be tonnen vloer en de muren scheurden, de bepleistering viel eraf en er hing constant een be dompte lucht in huis. Volgens het door henzelf ingeschakelde bureau Vochttechniek BV is de kruipruimte veel te vochtig en laat de inspringende gevel aan de zuid-westkant vocht door. Zowel Vochttechniek BV als Harry van Veen van het bouw kundig ontwerp- en adviesbu reau in Oude Wetering en de huisarts zijn ervan overtuigd dat het vochtprobleem niet wordt veroorzaakt door familie Van der Heiden zelf. De deskundi gen sluiten bovendien niet uit dat meer woningen in de wijk met vochtproblemen te kam pen hebben of krijgen. De Leiderdorpse garagehouder' H. van der Perk heeft in een rechtszaak bij de Raad van State een verbod geëist op het ge bruik van de kraaninstallatie op de loswal aan de Zijldijk. Vol gens de Leiderdorper maakt de installatie meer lawaai dan wet telijk is toegestaan. De gemeen te Leiderdorp zou de eigenlijk onaanvaardbare situatie alleen accepteren omdat zij belang heeft bij de overslag van zand aan de loswal. De kraan wordt in opdracht van de provincie door het aan nemersbedrijf Bos Kalis ge bruikt bij zandopspuitingen die nodig zijn voor de bouw van de woonwijk Leyhof. Volgens Van der Perks advocaat C. Tiel treedt de gemeente niet op tegen de geluidoverlast omdat Leider dorps belangen liggen in een snelle bouw van de woonwijk. Overigens liggen de werkzaam heden door de bouwvakantie momenteel stil. Uit geluidson- derzoek blijkt volgens Tiel dat het lawaai van de kraan voor de bedrijfswoning van Van der Perk tien decibel te hard is. Zonder geluidwerende voorzie ningen kan de kraan dus nooit voldoen aan de geluidvoor schriften. Woordvoerder W. Vogel van de gemeente stelde echter dat er voor de bedrijfswoning van Van der Perk andere normen gelden. Desondanks wordt er gewerkt aan vermindering van de overlast voor de garagehou der. Vogel zei dat Bos Kalis in middels een nieuwe offerte heeft uitgebracht voor grond werkzaamheden. In de offerte is een post opgenomen van 22 duizend gulden voor geluidbe- perkende maatregelen. Rechter J. Leyten beslist vol gende week donderdag of de kraan in september weer in ge bruik mag worden genomen voordat er iets aan de overlast is gedaan. Alkemade haalt 'obstakel' weg oude wetering marieta kroft Het nieuwe verkeersbord op de hoek van de Plantage en de Meerkreuk in Oude Wetering is onder druk van de ondernemers aan de Veerstraat en Kerkstraat weggehaald. Het kostte hen klanten. Het bord leidde de automobi listen van de Langeweg naar de Meerkreuk in plaats van recht door via de Plantage naar de Veerstraat en de Kerkstraat. Het werkte te goed: automobilisten vermeden de straten langs de Wetering met als gevolg dat de klanten voor de ondernemers wegbleven. Vorige week regende het klachten op het gemeentehuis. De boze Weteringers namen bovendien het recht in eigen handen. „Het bord werd omge draaid, ze hebben het naar be neden laten zakken, ze hebben er plakband overheen gedaan en het met grijze verf be smeurd", somt A. Peters van de gemeente Alkemade de acties niet-begrijpend op. „Dat bord is er neergezet op verzoek van de werkgroep", benadrukt hij. Met de werkgroep bedoelt hij het bewonerscomité 'Langs de Wetering', bestaande uit bewo ners van de Veerstraat en Kerk straat, die zich bezig hebben ge houden met de reconstructie van de beide straten. Bovendien ging het volgens hem nog maar om een proefopstelling. Overi gens heeft de gemeente niet de rood-witte hekken weggehaald die op dezelfde hoek staan en hetzelfde effect hebben als de het bord. Leon Zoet, voorzitter van 'Langs de Wetering', beaamt dat zijn club heeft gevraagd om een sluipverkeerwerende voorzie ning. „We hadden hier veel sluipverkeer. Als je via de Veer straat en de Kerkstraat rijdt om zeil je vier stoplichten op de Alkemadelaan. Wat nu fout is gegaan is, dat het bord met een pijl richting de Meerkreuk te goed heeft gewerkt. Vooral door het onderbordje 'uitgezonderd fietsers en bromfietsers' wekte de indruk dat de mensen hier helemaal niet meer mochten komen." Hij heeft éen oplossing voorhanden: „Er moet een bord bijkomen dat aangeeft dat het pontveer, de restaurants en winkels wel bereikbaar zijn." Flink gedupeerd was pont baas Hans Akerboom. „Wij moeten het in de zomer juist hebben van de toeristen die met een pontje naar de over kant willen. Die bleven nu weg." Het ergst vindt hij, dat 'ie tevoren niet op de hoogte was gesteld van de verkeersmaatre gel. „Wie weet, .wat er nu weer komt te staan", zegt hij argwa nend. Heel wat winkeliers trokken vorige week aan de bel bij Gert van Staveren, kapper en voor zitter van het middenstandsco mité Oude Wetering. Samen met de werkgroep heeft hij vrij dagavond het bord weggehaald. „Maar maandag stond het er weer", zegt hij schamper. „Dat had de gemeente natuurlijk al weer gezien." Hij vervolgt: „Er mag gerust een remmertje bij komen hoor, maar niet bij die kruising. Die hekken moeten ze ook weghalen op die plek,, want die staan voor een tuin waar je 23 keer u tegen zegt." Volgens Van Staveren die aan de Kerkstraat woont, zijn de verbrede trottoirs in de Veer straat en Kerkstraat, afdoende tegen het sluipverkeer. „Ik schat dat we nu 's morgens tussen half acht en negen uur 70 pro cent van het autoverkeer kwijt zijn." leiden/ru nsburc» roza van der veer De extreme warmte van afgelo pen weken heeft het Rijnsburgs Bloemencorso niet voor on overkomelijke problemen ge steld. De zomerbloemen zijn in groten getale voor handen. „We gebruiken dit jaar alleen weinig zachte bloemen als hortensiak oppen en spirea. Die kunnen niet goed tegen de hitte", aldus hoofdarrangeur Herman van den Berg. Het 48-ste Rijnsburgs Bloe mencorso met het mono 'Bloe men (ge)kust' rijdt vanavond eerst een rondrit door Scheve- ningen waarna het morgenoch tend om elf uur zijn rondtocht door Leiden begint in de Ste venshof. Het corso start op de Stevensdreef en rijdt vervolgens via Haagweg, Noordeinde. Breestraat, Korevaarstraat, Le vendaal St. Jorisweg, Hooi gracht, Pelikaanstraat, Langeg- racht, Molenwerf, Schuttersveld en Rijnsburgerweg terug naar de veiling Flora. De route door Oegstgeest rijdt het corso zon der muziek of figuranten, 's Middags is er een rondrit door Rijnsburg en Katwijk en 's avonds door Noordwijk. Zondag staan de praalwagens de hele dag op de Noordwijkse Wilhel- minaboulevard. Door het bloemencorso wor den de buslijnen in Leiden za terdagmorgen tijdelijk verlegd. Van 10.45-13 uur mijden de bussen het stadscentrum en ne men een route buiten het cen trum om. In de wijk Stevenshof is busverkeer tussen 10.45 uur en 12 uur onmogelijk. Volgens hoofdarrangeur Van den Berg hoeven hoge tempera turen tijdens de rondrit niet tot gevolg te hebben dat de bloe men aan het einde van de cor- sotocht er verlept bijhangen. Behalve dat rekening is gehou den met de bloemenkeuze zijn er afspraken met de brandweer om het corso tijdens de pauzes in de Rijnsburgse veiling 'water' te geven. „De praalwagens wor- oen voor de zekerheid 'bene veld' door de brandweer. Nee, de hitte is voor het corso niet gevaarlijk. Dat geldt wel voor wind waardoor het corso kapot kan waaien." Vervolg van voorpagina Ondanks het feit, dat er minder bollen zijn, verwachten de tulpenbroeiers geen onoverkomenlijke problemen. Om de kassen van de winter vol te krijgen, kopen ze er goedkope, kleinere bollen bij. De kwekers uit Roelo- farendsveen leveren een vijfde van de tulpen die in Ne derland worden gebroeid. roelofarendsveen marieta kroft „Ik zie het niet zo somber in", zegt Kees de Jong, voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, afdeling Roelofarends- Zelf heeft hij vorig jaar drie miljoen bollen gekocht en had die nu moeten krijgen. Ook hij krijgt er, gezien de slechte oogst, minder. Hoeveel weet hij nog niet. „Maar ik vind het geen probleem om extra bollen te ko pen. De grotere bollen zijn aan de prijs. Ik zoek het dan vooral in de kleinere, iets goedkopere. Een geluk is de hete zomer, waardoor de bol kwalitatief be ter is. Vorig jaar hadden we een koude zomer met als gevolg een mager bloemetje Tulpenkweker Paul van Rui ten uit Roelofarendsveen had grotere problemen verwacht. „Maar het valt mee", merkt hij op. „Wij krijgen toch nog een redelijk aantal geleverd, ik ver wacht zeker 90 procent. Wij broeien er deze winter dan maar wat minder. Andere jaren, als de bollen goedkoop zijn, ko pen we er eens wat extra. Zo schommelt dat wel eens. Als je minder tulpen kan kweken, hoef je er ook minder handen aan te zetten. Je kan wat rusti ger broeien en een fractie meer op de kwaliteit letten." Belangrijkste oorzaak van de slechte bollenoogst, die nu net achter de rug is, zijn de natte herfst en winter en een koud voorjaar. „Het was zo nat dat de bollen niet hoefden te zoeken naar water en dus geen wortel schoten", zegt veilingmeester van de Hobaho, H. Hoogervorst. Volgens hem zijn het vooral de exporteurs die hinder ondervin den van de slechte oogst. „Die hebben bollen gekocht. Hun klanten rekenen daar op en kunnen dus niet met minder toe. Ze moeten ze nu bijkopen tegen hogere prijzen. De Veender Har Hoogen- boom, secretaris van de KAVB- Roelofarendsveen, is behalve tulpenbroeier, ook bollenkwe- ker. „Een troost is dat", zo rea geert hij. „We hebben gelukkig zelf een hoop bollen, al zijn het er wel 10 tot 15 procent minder dan vorig jaar. Wij kunnen de bollen die nu duur zijn verko pen voor twintig a vijfentwintig cent. Daar kopen we goedkope re bollen voor terug." Even later: „Vastigheid in dit vak heb je nooit. Maar dat maakt het ook zo boeiend." Har Hoogenboom uit Roelofarendsveen is zowel bollenkweker als tulpenbroeier. „Dat is een troost", zegt hij, nu de bollen schaars zijn en vele andere tulpenbroeiers minder bollen krijgen aangeleverd dan ze hebben ge kocht. foto hielco kuipers Uit de lucht gezien: Boterhuispolder leiderdorp De Boterhuispolder op de grens van Leiden en Leiderdorp. Een mooie polder met veel waardevolle natuur. Hoewel Leiden en Leiderdorp andere polders wil len bebouwen, hebben de provincie Zuid-Holland en het Rijk geen problemen met het volbouwen. In de hoek linksonder liggen de Leidse Zijlwijk en Me- renwijk. Rechtsonder is de LOI, de Zijlbrug en een deel van het Holtlant College te zien. Daarboven (rechts) de Leiderdorpse wijk Buitenhof. De woningen worden be grensd door de provinciale weg richting Roelofarends veen. Wie de provinciale weg volgt tot de eerste splitsing en dan linksaf gaat komt bij de Watertuinen. Het is War- monds grondgebied, hoewel de gemeente zelf alleen via een grote omweg over land te bereiken is. Via Leiderdorp, Leiden en Oegstgeest kunnen de mensen naar bijvoor beeld hun gemeentehuis. In de verte, geheel bovenaan, is nog net Rijpweteringte zien. Links van het midden loopt de Zijl. Onderaan de foto zijn de twee Leidse jachthavens te zien: Zijlzicht en van watersportvereniging Leiden. Even verder ligt de driega- tenbrug. Ooit was een groot deel van het land waarop nu de Merenwijk staat eigendom van de boer die direct naast de brug woont. Koeien werden met een platbodem over gevaren. Nu is er een botenverhuur. Aan het eind van de Dwarswetering ligt de accommodatie van de roeivereni ging Asopos De Vliet. De Zijl voert uiteindelijk naar 't Joppe en de Kaag. foto frans rombout

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12