Staking in Nigeria gedeeltelijk succes N Rwandese verliezers vormen groot gevaar' tn Duitse ingenieur was spion voor VS en Irak Buitenland Stil verdriet om Ausehwitz-moorden Onderzoek naar dood politieleider Suriname Tijd genoeg Proces tegen Koerdische politici begint chaotisch Vijf Fransen gedood bij aanslag Algiers 4ONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 Ongeluk Amtrak-trein: 100 gewonden batavia Zo'n honderd mensen zijn gisteren gewond geraakt bij een ontsporing van de Amtrak-trein van New York naar Chicago. Het ongeluk had plaats in een bosrijk gebied bij het plaatsje Ba tavia in het westen van de staat New York, niet ver van de Niaga- ra-watervallen. De zestien wagons raakten om onduidelijke re denen van de rails. Er zaten zo'n Monetaire unie Rusland/Wit-Rusland moskou De Russische president Jeltsin en president Loekasjen- ko van Wit-Rusland hebben gisteren afgesproken versneld een fusie aan te gaan van de monetaire systemen van de twee lan den. Loekasjenko won vorige maand de presidentsverkiezingen. Zijn eerste buitenlandse reis ging naar Moskou waar de vorming van een monetaire unie het belangrijkste gespreksonderwerp Storm: 22.000 Cambodjanen dakloos phnom penh In Thailand en Cambodja worden talloze mensen vermist nadat het afdgelopen weekeinde de tropische storm Amy zware regens en overstromingen veroorzaakten. Zeker 22.000 mensen zijn als gevolg van het natuurgeweld dakloos ge raakt. Alleen voor koffie kwam dief uit boom Helsinki» Een van inbraak verdachte Fin heeft gisteren twee uur lang in een boom gezeten waar hij door politiehonden was in gejaagd. Pas toen hem door een agent een kopje koffie werd aangeboden, kwam de man zonder weerstand te bieden naar beneden. De man weigerde eerder zijn schuilplaats te verlaten, hoonde de politie met de Finse versie van 'pak me dan als je kan'. Frankrijk Superphenix weer in bedrijf parus Frankrijk neemt nog voor zondag de snelle-kweekreactor Superphenix weer in bedrijf. Dat is gisteren in Parijs gemeld. De kweekreactor, die bij Creys-Malville staat, werd in juli 1990 uit geschakeld na een brand in het koelsysteem, waarin licht ontvl ambaar vloeibaar natrium wordt rondgepompt. De centrale was maar 174 dagen in bedrijf geweest. Er is vier jaar gewerkt aan de reparatie en de betere beveiliging van het koelsysteem. Zweedse spion meldt zich na 7 jaar Stockholm De bekendste spion van Zweden, Stig Bergling, die in 1979 tot levenslang was veroordeeld wegens spionage v voormalige Sovjetunie, heeft zich in de nacht woensdag bij de Zweedse politie gemeld. Hij was zeven jaar voortvluchtig geweest. De geheime politie van Zweden (Saepo) had al sinds eind vorige week contact met hem. Drievoudige executie in VS varner Voor het eerst in 32 jaar zijn in de Verenigde Staten drie ter dood veroordeelden op één dag geëxecuteerd. De drie kregen vanmorgen in de gevangenis van Varner in de staat Arkansas, een spuitje toegediend. De 37-jarige Hoyt Franklin Clines, de 43- jarige Darryl Richley en de eveneens 37-jarige James William Holmes werden schuldig bevonden aan de moord op een zaken man in 1981. Sieraden van Imelda Marcos te koop manilla De Filipijnse regering wil volgend jaar mei in Zwitser land de sieraden van voormalig presidentsvrouwe Imelda Mar- _cos laten veilen. De juwelen zouden ongeveer 53 miljoen gulden waard zijn. Imelda werd vorig jaar wegens corruptie tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Hangende het beroep dat zij heeft aangetekend, blijft zij op vrije voeten. VASHINGTON-GOMA )e gezant van de nieuwe Rwan dese regering in Washington, rerald Gahima, heeft gisteren ;ewaarschuwd voor het gevaar soldaten van het verslagen regeringsleger en Hutu-mili- zich in Zaïre hergroepe- Volgens Gahima belem- dat de terugkeer van irluchtelingen naar Rwanda. Gahima deed een dringend ?roep op de VN-Veiligheids- aad ervoor te zorgen dat de ;oldaten van de gevallen rege- ig en de militieleden onmid dellijk worden gedemobiliseerd ontwapend. „Hun aanwezigheid in het ensgebied zal vroeg of laat tot ;n hervatting van de vijande- ijkheden leiden", aldus Gahima een verklaring. Volgens hulpverleners plun deren duizenden soldaten van liet verslagen regeringsleger de tulpgoederen die bedoeld zijn oor de Hutu-vluchtelingen in de kampen aan de Zaïrese Het Hoge Commissariaat de Vluchtelingen van de IfN (Unhcr) wil dat de Zaïrese autoriteiten optreden om de wijdverbreide diefstal tegen te gaan. Daarnaast wil de organi satie dat de soldaten worden gescheiden van de burgers en elders worden ondergebracht. Om een nieuwe vluchtelin- genexodtis uit Rwanda te voor komen, wordt de Franse veilig heidszone in het zuiden van het land na het vertrek van de Fran se troepen op 22 augustus gede militariseerd. Franse militairen en de VN hebben met de nieuwe regering afgesproken, dat alleen blauw helmen er voortaan wapens mogen dragen. Soldaten van het- Rwandees Patriottisch Front (RPF) mogen na 22 augustus de zone slechts ongewapend be treden. In de veiligheidszone in het zuidwesten van het landver blijven zo'n 1,5 miljoen vluchte lingen, overwegend Hutu's. De Nederlandse eigenaar van een garabedrijf in Kigali, Albert Bron, wordt in Rwanda vermist. Gevreesd wordt dat hij om het leven is gebracht door extreme Hutu-milities. De vrouw van de garagehouder is momenteel in Nederland. FRANKFURT AP De in Iran ter dood veroor deelde en vorige maand vrij gelaten Duitse ingenieur Hel mut Szimkus blijkt een spion te zijn. In een interview met de krant Frankfurter Allge- meine geeft Szimkus toe dat hij vanaf 1980 voor de Vere nigde Staten en vanaf 1985 voor Irak heeft gewerkt. Het is onduidelijk of de Duitse regering, die Szimkus langs diplomatieke kanalen wist vrij te krijgen, hiervan op de hoogte was. De in 1934 in het Oostduitse Erfurt geboren Szimkus heeft altijd de indruk gewekt dat hij vijf jaar on- schuldig in de Iraanse gevan genis Evin had gezeten. Begin jaren tachtig werkte hij als monteur in het Mid den-Oosten. Na de bestor ming van de Amerikaanse ambassade in 1979 in Tehe ran hadden de VS behoefte aan informatie. Uit humani taire overwegingen bood Szimkus zijn diensten aan. In 1985 namen ook de Irak ezen contact op met Szimkus. Zo wilde Bagdad ondermeer weten waar het volgende of fensief van Iran zou plaats hebben. Na een mislukte informa tiereis naar Iran wist Szimkus zich in veiligheid te brengen door via Pakistan naar Duits land te vluchten. Vanaf dat moment kon hij Iran niet meer legaal binnen. In 1988 kreeg hij echter van de Ameri kanen een vals ïraans inreis visum. De terugreis bleek fa taal. Szimkus was reeds de pascontrole op de luchthaven van Teheran gepasseerd toen hij1 in de transitruimte in de kraag werd gevat en na een proces ter dood werd veroor deeld als 'vijand van de isla mitische revolutie'. Rechtszaak tegen oppositieleider Abiola verdaagd De vakbonden in Nigeria blijven hun best doen om het militaire regime van Sani Abacha op de knieën te krijgen, maar slagen er almaar niet in arbeiders in het hele land te mobiliseren. De gisteren begonnen algemene staking legde weliswaar het economische hart van het land, de hoofdstad Lagos, volledig plat, maar kreeg weinig bijval in andere regio's. NAIROBI FRANS V CORRESPONDENT staat terecht voor verraad om dat hij zichzelf in juni, een jaar na de verkiezingen, alsnog uit riep tot president van Nigeria. Abiola's aanhang beperkt zich hoofdzakelijk tot het zuidwes ten van het land, de regio waar toe Lagos behoort en die nu het zwaarst is getroffen door de sta king. Hoewel de vakbond alle leden gisteren had opgedragen thuis te blijven, gingen opstan- PARAMARIBO ANP j herdenkt in stilte de zigeuners die in het voormalig concentratiekamp in Auschwitz werden omgebracht. Uit verschillende Europese landen kwamen gisteren honderden zigeuners naar Auschwitz in Zuid-Polen voor de herdenking. De nazi's vermoordden tijdens de Tweede Wereldoorlog onge veer 23.000 zigeuners. Bij de herdenking waren ook buitenlandse diplomaten en Poolse politici aanwezig. foto epa an ja nieringhaus Met de algemene staking sluit de vakbond Labour Congress zich aan bij de vier weken gele den begonnen staking in de olie-industrie. De acties worden gehouden uit protest tegen het huidige militaire bewind en om de vrijlating te bewerkstelligen van oppositieleider Moshood Abiola. Hij won vorig jaar juni dige jongeren toch de de presidentsverkiezingen, De politie greep in met traan- maar werd door het leger van gas en kon voorkomen dat op- het ambt afgehouden. nieuw op grote schaal onlusten Abiola's rechtszaak, die dins- en plunderingen uitbraken, dag begon, werd gisteren ver- zoals eerder deze week. Drie daagd tot 16 augustus. Abiola mensen werden gedood en een krijgen, heeft Bouterse dinsdag een 34-jarige zware crimineel aan de Surinaamse politie 'uit geleverd'. De man leek na een spectaculaire vlucht uit het Arn hemse huis van bewaring in 1990 van de aardbodem ver dwenen. De Boschenaar zat in Arnhem een straf van zestien jaar uit na de liquidatie van de Nederland se seksbaas C. Baetens in het Belgische Brasschaat. De 34-ja- rige man heeft altijd ontkend en volgehouden dat hij op het mo ment van de moord bij vrien den op bezoek was. Deze vrien den hebben zijn alibi echter nooit bevestigd. In november 1990 ontsnapte hij met hulp van buitenaf via een touwladder uit de gevange nis in Arnhem. Vanaf dat mo ment zijn alle pogingen hem op te sporen mislukt. Totdat Bou terse hem dinsdag plotseling te voorschijn toverde. De commandant van de Suri naamse politie, de 38-jarige Bhagwedpersad Ausan is dins dagavond plotseling overleden. De commandant werd met ver schijnselen van een hartaanval naar het ziekenhuis gebracht. Justitie betwijfelt echter of een hartaanval de doodsoorzaak is geweest. Ausan werd de afgelo pen dagen herhaaldelijk telefo nisch met de dood bedreigd. Als de familie toestemming geeft, zal er sectie worden verricht. De hoofdofficier ontving de afgelopen dagen anonieme be dreigingen naar aanleiding van zijn rol in het onderzoek naar een geruchtmakende cocaïne zaak. Dino, de zoon van de voormalige legerleider Desi Bouterse, en luitenant-kolonel Marcel Zeeuw worden verdacht van betrokkenheid in deze zaak. In een poging zijn zoon vrij te onbekend aantal raakte ge wond. Hoewel de stakingen nog steeds geen echt landelijk ka rakter hebben, drijven ze de mi litaire leiders wel steeds verder in het nauw. Vooral de begin vorige maand begonnen olie staking heeft reeds diepe sporen achtergelaten in 's lands econo- Oliemaatschappijen hebben mensen van buiten aangetrok ken om de produktie nog enigszins op peil te houden. Met die noodgreep riskeren zij wraakacties van de vakbonden en hebben daarom aangedron gen op overheidsbescherming. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag ont raadt mensen naar Nigeria te reizen. Noodzakelijke zakenrei zen kunnen wel doorgaan, maar reizigers moeten er rekening mee houden dat zij met ver voersproblemen te kampen krij gen. Advocaat MMM neemt honneurs directeur waar MOSKOU Rtr-AFP-ANP Sergei Mavrodi, de directeur van het omstreden Russische beleggingsfonds MMM, is giste ren niet komen opdagen bij de autoriteiten die hem hadden gesommeerd tekst en uitleg te geven over de activiteiten van zijn onderneming. Miljoenen kleine Russische beleggers raak ten vorige week hun spaarcen ten in één klap kwijt toen MMM de inruilkoers van het aandeel van 120.000 lot 1000 roebel ver laagde. Mavrodi liet zich voor de ont moeting met het ministerie van financiën en het staatscomité voor monopoliezaken vervan gen door de advocaat van zijn fonds, Aleksander Salatsjenko. Die liet zich informeren over de 'economische en juridische aanklachten tegen MMM'. Het fonds moet nog een fiks bedrag aan belastingen betalen. 'Invasie Haïti voorlopig niet aan de orde' WASHINGTON AFP-Rtr-AP De Amerikaanse president Bill Clinton vindt het 'voorbarig' om op dit moment te speculeren over een Amerikaanse invasie in Haïti. De mogelijkheid van Amerikaanse ingrijpen is er echter nog steeds. De VN-Vei ligheidsraad nam zondag een resolutie aan die de weg vrij maakt voor een invasie in Haïti, als de militaire leiders blijven weigeren plaats te maken voor de democratisch gekozen presi dent Jean-BertrandAristide. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren gezegd dat het aan het Congres is, en niet aan de Vere nigde Naties, om toestemming te geven voor een Amerikaanse invasie in Haïti. De Senaat rea geerde daarmee op uitlatingen van Clinton dat hij een invasie ook zonder goedkeuring van het Congres zal uitvoeren. Una niem ging de honderd leden tel lende Senaat akkoord met een niet-bindende resolutie waarin wordt gesteld dat goedkeuring van de VN niet volstaat om pre sident Bill Clinton het groene licht te geven voor een invasie. Los Angeles betaalt King bijna 7 miljoen LOS ANGELES AP Rodney King, de zwarte auto mobilist die in 1991 door blanke politie-agenten in elkaar werd geslagen, krijgt van de gemeen te Los Angeles een schadever goeding van 3,8 miljoen dollar (6,8 miljoen gulden). De ge meenteraad nam dat besluit na dat King erin had toegestemd af te zien van verdere eisen tot schadevergoeding. In ruil daar voor liet de gemeenteraad de eis varen dat King een deel van de door de gemeente gemaakte juridische kosten moest vergoe den. King is het symbool van de slachtoffers van racistisch poli- tiegeweld. In het voorjaar van 1992 braken in Los Angeles ge welddadige rellen uit toen de vier agenten werden vrijgespro ken. Twee van hen werden later alsnog veroordeeld. Zeker honderd Koerden gedood in Irak sen vrijspraak of doodstraf. De eerste zitting verliep chao tisch. De rechter kon nauwelijks orde houden in de zaal. De drie honderd advocaten riepen de rechter protesten toe, terwijl de buitenlandse waarnemers bin nendruppelden en naar elkaar zwaaiden onder het roepen van begroetingen. De rechter gaf het zuchtend op om hen aan het verstand brengen dat zij niet op moesten staan terwijl de advo caten hun eed werd afgenomen. Het tafeltje van de griffier stort te bijna in onder het gewicht van de fotografen die een kiekje wilden nemen van de zes be- CORRESPONDENT In een chaotische sfeer is giste ren in de Turkse hoofdstad Ank ara het proces begonnen tegen zes Koerdische parlementariërs die terechtstaan op verdenking van landverraad. Een interna tionaal gezelschap van (Euro)parlementariërs, advoca ten en mensenrechtenactivisten werd aanvankelijk de toegang tot de rechtszaal ontzegd. Pas nadat de advocaten van de ver dachten dreigden de zaal te ver laten als het gezelschap de zit ting niet mocht bijwonen, werd De Koerdische parlementari ërs, leden van de in juni verbo den Partij van de Democratie (DEP), worden beschuldigd van een poging om een deel van het Turkse grondgebied onder het bestuur van een andere macht te brengen. De rechter heeft in deze zaak alleen de keuze tus- Bij twee aparte operaties heeft de Turkse luchtmacht de afge lopen dagen in het noorden van Irak zeker 150 Koerdische op standelingen gedood. Dit heeft een militaire woordvoerder gis teren gezegd. 'NDENEen een zame 'rugzakker' kijkt ondanks de overvloedige aan wezigheid van uurwerk boven zijn hoofd, op zijn horloge terwijl hij het perron van het Londense Water loo-station over steekt. Het Britse treinverkeer on dervindt al acht weken hinder van een staking van hetseinpersoneel die strijden voor meer loon en be tere werkomstan digheden. Een op lossing lijkt nog niet in zicht en meer stakingen zijn te verwachten. foto epa an drew winning Actie was gericht op veel meer slachtoffers naar de hoofdstad van de voor malige Franse kolonie om de ernst van de zaak te onderstre pen, de laatste eer te bewijzen aan de vijf gedode landgenoten en de nabestaanden te condole ren. Parijs bracht opnieuw het advies uit aan Franse burgers om Algerije te verlaten indien aanwezigheid daar niet strikt noodzakelijk is. De aanslag had plaats in de zuidwestelijk gelegen wijk Aïn Allah waar ongeveer zeventig medewerkers van de Franse ambassade wonen. De bewa pende daders zaten in een wa gen en drongen vroeg in de ochtend met geweld de streng- bewaakte buurt binnen. Toen ze de auto wilden parkeren in de buurt van de Franse school, ontstonden de twee dodelijke schietpartijen. Bij een mislukte aanslag met een autobom op een wooncom plex van Frans ambassadeper soneel in de Algerijnse hoofd stad Algiers, hebben onbeken den gisteren drie Franse bewa kers en twee medewerkers van de ambassade doodgeschoten. Een Fransman raakte gewond bij deze 'meest gedurfde' aan slag tot nu toe op Franse staats burgers in Algerije. De actie is zeer waarschijnlijk het werk van extremistische moslims. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken - ging het bij de terroristische daad niet om een op zichzelf staande aanslag, maar om een nauw keurig geplande commando-ac tie met als opzet zoveel moge lijk mensen te doden. De Franse ministers Léotard en Juppé (defensie en buiten landse zaken) vlogen gisteren

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5