Feiten &Meningen Arafat ten einde raad over situatie in Gaza en Jericho **tij Bit 'mÉIa Tilburgse aanstekermoord: bizar en uniek Wim Kok speelt zijn rol perfect Brand DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 152 NIEUW SANALYSE Dat de PvdA-fractie van alle partijen de minste bezwaren heeft ingebracht tegen Koks proeve van een regeerakkoord heeft kennelijk niemand verbaasd. Alle aandacht richtte zich op de reactie van D66 en vooral van WD en CDA. Dat Koks eigen achterban akkoord ging, leek vanzelfsprekend. Maar Koks proeve is in feite een regeerak koord voor een centrum-rechts kabinet. Te genover het privatiseren van Ziektewet en WAO, het forse eigen risico in de gezond heidszorg, de aanslagen op huursubsidie en studiefinanciering, en zoveel meer bittere pillen voor de PvdA. staat voor die partij vrijwel alleen de bescherming van hoogte en duur van de uitkeringen als herken ningspunt. Niet voor niets spraken diverse commentatoren over 'Koks bekering'. Alleen al om de onderhandelingspositie van vice-fractievoorzitter Wallage in de ver dere formatie te versterken had de PvdA veel meer bezwaren moeten maken en had den veel meer fractieleden Sharon Dijks- ma's voorbeeld moeten volgen met kriti sche kanttekenin gen bij Koks voor stellen. Nu heeft Wallage nauwelijks nog wisselgeld om Bolkestein en Van Mierlo tot conces- sies aan de PvdA te -bewegen. Waarom heeft de PvdA-frac- dwee gereageerd? RUDY ANDEWEG De belangrijkste hoogleraar politieke verklaring is onge wetenschappen aan twijfeld dat elke po- de litieke partij er Rijksuniversiteit moeite mee heeft Leiden afstand te nemen van een formateur of informateur wan neer deze persoon ook nog eens de eigen politieke leider is. Niet voor niets vermijden partijen en hun leiders een dergelijke func tiecombinatie. Voor de PvdA is de combinatie extra ge vaarlijk omdat Kok een politiek leider is die heeft laten zien wel heel snel en heel mak kelijk afstand te kunnen nemen van stand punten die hij kort daarvoor nog met over tuiging uitdroeg. Nu wordt Koks leider schap geprezen omdat hij zo'n betrouwba re indruk maakt. Dat is op zijn zachtst ge zegd ironisch voor iemand die nog niet zo lang geleden zei dat hij pal stond voor de koppeling van lonen en uitkeringen en deze vervolgens ontkoppelde. Hiermee wil niet zozeer gezegd zijn dat Kok een onbetrouwbare windvaan zou zijn. Het probleem voor de PvdA is vooral dat haar politieke leider zo'n perfecte rollen- speler is. Als lijsttrekker in verkiezingstijd was Kok ongeëvenaard in overtuigings kracht. Als minister van financiën was Kok een der strengste penningmeesters. Als in formateur bleek Kok zó onpartijdig te zijn dat alle grote partijen zijn voorstellen omarmden. Het is een bekend gegeven uit de politie ke psychologie dat iedereen tot op zekere hoogte wordt gevormd door de functie die hij of zij vervult: zo iemand 'groeit in zijn ambt', zeggen wij dan. Kok lijkt echter snel ler en beter in zijn ambten te groeien dan de gemiddelde politicus. Dat heeft naast voordelen als belangrijk nadeel dat hij zo volledig opgaat in de rol van dat moment, dat hij de andere rollen die hij moet spelen vergeet. Hetzelfde probleem doet zich nu op nieuw voor. Als schrijver van de proeve van een regeerakkoord is Kok niet 'bekeerd', maar heeft hij andermaal moeite met een rolconflict: tussen (injformateur en partij leider. Hoewel in deze kabinetsformatie niets zeker is, lijkt Nederland, na Schermerhom, Drees en Den Uyl met Wim Kok nu een vierde sociaal-democratische premier te krijgen. Kok heeft voor dat ambt onmisken baar grote kwaliteiten. Een succesvol pre mier moet echter ook een evenwicht bewa ren tussen staatsman en politicus, tussen regeringsleider en partijleider. Daar zit nu net een zwakke plek bij Kok. „Ik heb er genoeg van, mijn optimisme is op. Ik ben ten einde raad, ik vind het steeds moeilijker om zo door te gaan, elk moment kan de situatie ontploffen", aldus Yasser Arafat gisteren in een, vooralsnog zeldzaam vraaggesprek met het vooraanstaande Israëlische dagblad Ha'aretz. Ook in een ontmoeting met stafleden van het linkse kibboetsseminarium Giv'at Haviva, die hem in Gaza kwamen bezoeken, deed Arafat dinsdag uitlatingen die van pessimisme, ter neergeslagenheid en nervositeit getuigden. Wv Autonomie in Gaza en Jericho is ook voor Yasser Arafat geen onverdeeld genoegen Wat is precies de betekenis van Arafats uit spraken? Getuigen ze van een depressieve gemoedstoestand, of zijn ze bedoeld als een tactische manoeuvre om. bijvoorbeeld, sneller en meer economische hulp in de wacht te slepen, of zichzelf als een politieke underdogvoor te doen ten opzichte van Is raël? Op een soortgelijke vraag van de Israëlische radio antwoordde Jacques Neria, die tot voor kort als naaste medewerker van pre mier Rabin met de PLO-leider heeft onder handeld, gisteren beide elementen te zien. Maar er dringt zich nog een andere conclu sie op. De Israëlische regeringskringen die er op aan hebben gedrongen dat Arafat zich metterdaad in Gaza zou vestigen, lijken gro tendeels hun zin te krijgen. Na de rolwisseling van militair leider van de PLO, een bevrijdingsorganisatie dus, naar het bestuurlijke hoofd van de Palestijnse Autoriteit in Gaza en Jericho, wordt Arafat met zijn neus op de dagelijkse problemen gedrukt. Gisteren opende Arafat een nieuw ziekenhuis in Khan Yunis, dat met Europese steun tot stand is gekomen. Maar bij het ge vestigde Shifa-hospitaal in de stad Gaza kreeg hij te horen dat de voorraad medica menten bijna op is. De noodsignalen van Arafat maken duide lijk, dat hij vooral om geld verlegen zit. „Hoe moet ik de salarissen van de ambte naren, en van de Palestijnse politie beta len", riep hij uit, onder meer in de richting van de Wereldbank, die hem, op 'kinderachtige' gronden, toegezegde gelden zou onthouden. Veel van de klachten en de beschuldigingen richten zich echter tegen Israël. In het vraaggesprek met Ha'aretz doet Arafat zijn beklag dat Israël niet, zoals overeengeko men, de premies van de inkomstenbelas ting overdraagt die jarenlang op de lonen van Palestijnse arbeiders zijn ingehouden. Israëlische woordvoerders hebben de laatste weken laten doorschemeren dat de gelden pas zullen worden overgemaakt als de Palestijnse Autoriteit op economisch ge bied orde op zaken zal hebben gesteld. Een ernstige beschuldiging doet Arafat in de richting van de Israëlische Binnenlandse Veiligheidsdienst Shin Beth. Naar Arafats zeggen zou die opdracht hebben gekregen om het akkoord (met de PLO) feitelijk te sa boteren, oftewel 'uit zichzelf verzet pleegt tegen degene die het akkoord heeft onder tekend'. Met andere woorden tegen Rabin, die als premier rechtstreeks verantwoording draagt voor de Shin Beth. Ook zou de Shin Beth de toegang tot Gaza weigeren aan po litieke elementen die Israël niet welgevallig zijn. Verder spreekt uit het interview een ze kere isolatie in Gaza. Arafat beklaagt zich dat hij 'als president van deze staat' niet zonder toestemming van de Israëli's naar Jericho kan reizen. Te verwachten was dat Arafat in een derge lijk interview zou fulmineren tegen de over eenkomst tussen Israël en Jordanië inzake Jeruzalem. De Palestijnse leider interpre teert deze niet geheel ten onrechte als een Israëlische poging om verdeeldheid te zaaien tussen Palestijnen en Jordaniërs. „Is dat jullie belang?", zo richtte hij zich recht streeks tot de verslaggever van Ha'aretz. Rabin weet dat het mijn recht is om koning Hoessein uit te nodigen... Als Hoessein komt, laat hem maar komen, maar het is dan wel een schending van het akkoord. Overeengekomen is dat over Jeruzalem pas in de eindfase zal worden gesproken." Op een vraag over de vanuit Gaza afge dwongen sluiting van twee pro-Jordaanse kranten in Oost-Jeruzalem, een zaak die in zowel Palestijnse als Israëlische kringen omstreden is, geeft Arafat het voorwendsel dat zij niet tijdig vergunning voor versprei ding in de autonome Palestijnse gebieden hadden aangevraagd. Opvallend is, dat Arafat ook de voortgaande onderhandelingen in Cairo over een uit breiding van de Palestijnse bestuursbe voegdheden in de bezette gebieden 'tijd verprutsen' noemt. Alhoewel in Cairo onge twijfeld moeizaam over elke punt en elke komma wordt onderhandeld, wordt toch ook steeds vooruitgang gemeld. Althans Is raëlische bronnen doen dat en worden dan niet tegengesproken door hun Palestijnse gesprekspartners. Arafat: „Ik heb een moeilijke strijd te voe ren, in de Palestijnse arena, de Arabische arena, en de islamitische arena. En daarin sta ik alleen, helemaal alleen. Rabin daaren tegen heeft maar één strijd te voeren, alleen in Israël. Ik heb moeilijkheden met Iran, Sy rië, Libië, en Johannesburg. Ja, de shi'ieten in Johannesburg hebben een pamflet gepu bliceerd met 'Arafat is een verrader'. In de ene maand dat ik hier ben, heb ik tot mijn spijt ontdekt, dat de Vrede der Moedigen maar van één kant komt." TEL AVIV MARCEL KUPFERSCHMIDT MEDEWERKER I AMSTERDAM Niet alleen de automobilist ook de brandweer wordt uil de Amsterdamse binnen stad geweerd. Binnen de grachtengordel en in oude re woonwijken als de Pijp en de Jordaan heeft het te rugdringen van autoverkeer geleid tot een wildgroei aan paaltjes, bloembakken, drempels, betonblokken en andere obsta kels. Sikkeneurig kijkende brandweerbe manningen, met flikkerend zwaailicht en gierende sirene op weg, zien zich nogal eens genoodzaakt om zichzelf onorthodox vrij baan te verschaffen. Dat brandweerlieden paaltjes trekkend en auto's verschuivend als in een soort hinder nisrace hun brand moeten bereiken, ver hoogt hun arbeidssatisfactie bepaald niet. Maar ze hebben er mee leren leven. Een van de oplossingen die ze hebben verzon nen is: vanuit twee richtingen naar een brand rijden. Het komt maar zelden voor dat béide auto's vast komen te zitten. Bo vendien hebben de 'spuitgasten' (zelf heb ben ze overigens een hekel aan deze koos naam) slangen bij zich waarmee zij veertig meter kunnen overbruggen. Maar dat blijkt ook niet altijd voldoende. Onlangs vreesde een slager in de Pijp voor een barbecue van zijn totale vleesvoorraad. Hij belde 06-11 en zag enkele minuten later brandweerlieden met een draagbare blus ser voor zijn deur verschijnen; de brand weerwagen, hoewel van het smalste kaliber dat te koop is, kon de straat niet in. Er is altijd wel een oplossing en de Amster damse brandweer is steevast binnen de voorgenomen limiet van zes minuten ter plekke. Om toekomstige ongelukken te voorkomen, hebben brandweerlieden wel alvast zitting genomen in deVerkeerscom- missies van de Amsterdamse deelgemeen ten. Zij beoordelen herinrichtingsplannen en andere planologische voornemens op 'bereikbaarheid' voor zichzelf en hun colle ga's. Want enkele jaren geleden, toen de tr ambanen in Amsterdam mét kuilen onge schikt werden gemaakt voor taxi's en ande re personenauto's, leidde gebrek aan der gelijk overleg al eens tot malheur voor zie ken en gewonden. Die moesten, eventueel met een dwarslae sie achterin een ambulance liggend, de ef fecten van de kuilen doorstaan. Doordat de wielophanging van de ambulance (Chevro- let-Van) breder is dan die van de personen auto's, moesten ambulances en brand weerauto's voor de kuilen afremmen, ter wijl taxichauffers er, met de wielen op de tramrails, gewoon hard overheen reden. De kuilen werden later iets minder diep ge maakt, maar tot op de dag van vandaag heeft vooral de hulpverlening en niet de taxi er hinder van. Ook de brandweergrief over.autowerende hindemissen wordt gedeeld door ambulan cepersoneel. „Eenjregelrechte crime", noe- men ze het daar. Sleutels voor de paaltjes verschillen soms per stadsdeel en personeel moet elkaar bijspijkeren over de wijze waarop de obstakels uit de weg kunnen I worden geruimd. Een woordvoerder van de GG&GD houdt zijn emoties in bedwang als hij zegt: „We zijn een gemeentelijke dienst en zeker niet tegen het auto-luw maken van de stad. Maar daar is wel overleg voor nodig." De meest recente poging om aan de over last voor de hulpverlening een einde te ma ken, door het aanbrengen van zogeheten 'hydraulisch verzinkbare paaltjes', leverde ook nog geen succes op. Deze paaltjes kun- nen eventueel met afstandsbediening vanuit het hulpverleningsvoertuig tot zin ken worden gebracht, ware het niet dat de getergde Amsterdamse brandweer tot op heden niet beschikt over de benodigde zendertjes. AMSTERDAM HANS LEBER WIM STEVENHAGEN De aansteker bleek een dodelijke bom. Hij kostte de 53-jarige Jenneke de Wind uit Tilburg het leven. Een dader is nooit gevonden. Het motief blijft een raadsel. „Deze moord is even uniek als bizar. En dat zal die tot in lengte van jaren blij ven", zegt rechercheur Th. Winkelman. Ruim een jaar geleden, op vrijdagavond 2 juli tegen elven, komt Jenneke de Wind thuis. Met vriendinnen heeft ze een dag tochtje naar de Waddenzee gemaakt. Op tafel vindt ze een enveloppe. Als ze hem openmaakt, glijdt er een aansteker uit. De vrouw, een stevige rookster, steekt er een sigaret mee aan. Op dat moment hoort haar buurman een doffe knal. Buiten ziet hij niets. Hij kijkt bij zijn buurvrouw door het raam naar binnen en ziet damp. Als hij goed .kijkt, ziet hij haar op de grond liggen. Een gaslek, denkt hij. Samen met een ander forceert hij de deur. Binnen ruikt het niet naar gas, maar voor de zeker heid draait hij de hoofdgaskraan dicht en waarschuwt de politie. Het slachtoffer is diep bewusteloos en ziet er vreselijk uit. Een deel van haar rechterhand is afgerukt, de rechter oog kas is verbrijzeld. In het ziekenhuis zeg gen de artsen dat haar levenskans nog maar één procent is. De volgende och tend om kwart voor negen wordt recher cheur Winkelman uit zijn bed gebeld. Hij heeft nog vakantie. Een uurtje later gaat hij als hoofd van een veertien man sterk recherchebijstandsteam aan het werk. De enveloppe, doordrenkt met bloed, wordt nauwkeurig onderzocht. Naam en adres zijn met de hand geschreven. Een afzender ontbreekt. Van het poststempel is alleen nog een 'b' te zien. Tilburg? Den Bosch? Wie zal het zeggen. De enveloppe met luchtkussent»es van binnen om Aan het einde van misdaadseries op televisie of in een boek wordt in ieder geval ten minste één vraag beantwoord: Wie heeft het ge daan? Maar in de werkelijkheid blijft zelfs die vraag vaak onbeant woord. Vandaag deel 1 van een serie over onopgeloste moorden. beschadigingen te voorkomen is van het alledaagse soort. Honderden worden er dagelijks van verkocht. Maar hoe komt die enveloppe, die 's morgens door de postbode in de bus was gegooid, op tafel terecht? Jenneke de Wind was die dag immers niet thuis. Daar is Winkelman snel achter. Een zoon had de was bij zijn moeder gedaan want zijn eigen wasmachine was kapot. Hij had de enveloppe met de andere post op De restanten van de aansteker gaan bij het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk onder de loep. Het lijkt een Zippo, zo eentje die zelfs bij harde wind niet wei gert. Maar het blijkt een imitatie. Merk: Champ, gemaakt in het Verre Oosten ter gelegenheid van de Olympische Spelen van 1988. Op de aansteker is een Olym pische sport afgebeeld. Welke, zegt Win kelman niet. Dat kan alleen de dader we ten. Er moet kruit van strijkers in hebben ge zeten. De voorkant, een plaatje van drie bij drie centimeter, is bij Jenneke de Wind via de oogkas haar hersenen inge schoten. Alle winkeliers in Brabant die deze aansteker verkopen, worden onder vraagd. „Een gigantische klus", zegt Winkelman. Maar het levert niets op. Een uitgebreid buurtonderzoek is dan al in volle gang. De agenda van de vrouw wordt uitgespit. Namen, namen, steeds meer namen. Bijna honderd worden aan de tand gevoeld.Als je na 48 uur niet gericht kan gaan zoeken, wordt het heel moeilijk", weet Winkel man uit zijn lange ervaring. Hij komt in korte tijd veel te weten over Jenneke de Wind. Ze is al 25 jaar ge scheiden, heeft een uitkering en woont alleen in de Sibeliusstraat. Af en toe heeft ze een korte relatie. Maar die zijn nooit zó verstoord geraakt dat ze aanleiding voor nader onderzoek zijn. Ze staat in het leven, zoals dat heet. Ze zit in buurt verenigingen, biljart graag of gaat met vriendinnen naar het zwembad. Met haar twee getrouwde zoons heeft ze oppervlakkig contact. Met iedereen ei genlijk, ontdekt Winkelman. „Ze liet zich niet in de ziel kijken. Mensen die haar kenden, wisten weinig van haar. Ze von den haar de laatste tijd wel wat onrusti ger. Als ze op bezoek was, bleef ze plak ken. Ze had moeite met naar huis gaan. Er moet iets gebeurd zijn, maar niemand wist er verder iets van." Duizenden uren wordt er aan de zaak gewerkt. Dossiers puilen uit, maar De Doorbraak wil maar niet komen. Terwijl Jenneke de Wind nog altijd in coma ligt, zoekt Winkelman de publiciteit in de hoop iets wijzer te worden. Maar het mag niet baten. Het kost Winkelman moeite het team gemotiveerd te houden. Op F november overlijdt de vrouw in h~t verzorgingstehuis, waar ze maanden in coma heeft gelegen. Het politieteam komt nog eenmaal in actie. De begrafe nis wordt op video vastgelegd, het con doléanceregister nageplozen en kente kens van bezoekers genoteerd. Alles wat vreemd is, wordt nagetrokken. Justitie looft een beloning van 25.000 gulden uit voor tips die kunnen leiden tot... Weer is het resultaat: niets. Persoonlijk gelooft Winkelman niet dat' de dader de vrouw heeft willen doden. De kans dat dat op deze manier lukt, is te klein. Dan sla je iemand de hersens in. Hij houdt het op een uit de hand gelo pen waarschuwing tegen het kettingro- ken van Jenneke de Wind. Maar zeker heid heeft hij niet. Winkelman is teleurgesteld. De afgelo pen 21 jaar is elk zwaar delict in Tilburg opgelost. „Ik was dag en nacht bezig met deze zaak. Ik woonde toen bij haar in de buurt, zag de opschudding die deze aan slag veroorzaakte. Ik kende de mensen die we verhoorden. We hebben zelfs niet een potentiële verdachte gehad, nie mand écht op de korrel kunnen nemen. We hebben ons afgevraagd: hebben we fouten gemaakt of was deze aanslag zo geraffineerd? Het kan best zijn dat we met de dader hebben zitten praten. Ik geloof niet dat we steken hebben laten vallen. We hebben gedaan wat we kon den, maar het is niet gelukt." Het onderzoek is begin dit jaar stopge zet. Alle informatie zit in de computer. „Als er morgen iets komt, kunnen we de zaak zo weer opstarten. Onze enige hoop is dat iemand zijn mond voorbijpraat of een ander verlinkt." TILBURG GODFRIED HELWIG

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2