Leidsch Dagblad Crisis Bosnië op kookpunt A Leidse regio favoriet bij bedrijven VS Op de weg terug naar Rwanda Man vermist na brand in centrum Den Haag Politie rolt XTC-bende op BEL: 071-128030 GOED NIEUWS BOSS 071-214421 Euthanasie mag niet verworden tot 'u vraagt en wij draaien' DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40533 LOSSE NUMMERS 1,60 Arafat ten einde raad 2 De economische situa tie in Jericho en Gaza is slecht. Ook Arafat komt daar nu zo langzamerhand achter. Asielvakantie 3 Justitie treedt op tegen 'asieltoeristen' met 'een geheel verzorgde va kantie' in een asielzoekers centrum. Staking Nigeria 5 De algemene staking in Nigeria is geen groot j succes. Hoewel het proces j tegen Abiola is verdaagd, blijft het onrustig. Vlietland 9 In recreatiegebied Vlietland moeten een hotel en een golfbaan voor de broodnodige inkomsten zorgen. Bosnische Serviërs zeggen 'neetegen vredesplan en houden referendum De Bosnische crisis stijgt snel naar een nieuw kookpunt. Ondanks de afkeurende taal van de Servische president Milosevic aan het adres van de Bosnische Serviërs, vol hardde het 'parlement' van de zogeheten 'Servische re publiek in Bosnië' gisteravond in zijn afwijzing van de voorgestelde landkaart. De Bosnisch-Servische leider Ka radzic wil het vredesplan wel via een referendum voor leggen aan 'zijn' bevolking. genève bob kroon met de Bosnisch-Servische lei ders. Tegelijkertijd neemt het Ser vische wapengekletter in de omgeving van de Bosnische hoofdstad Sarajevo en de 'veili ge' stad Gorazde weer on heilspellend toe. Een poging van de troepen van de correspondent Diplomaten in Genève en Was hington verklaarden gisteren dat het door het Bosnisch-Ser- visch 'parlement' gewenste re ferendum onaanvaardbaar is en dat er niet verder wordt gepraat Bosnisch-Servische generaal Mladic om de 200 zware wa pens onder VN-beheer te be machtigen, strandde gisteren op de standvastige houding van Britse en Franse blauwhelmen in Sarajevo en dreigementen van de Ünprofor-commandant, luitenant-generaal Rose. Rose beloofde een dergelijke wapen roof desnoods met NAVO- luchtacties tegen te houden. In Washington gaan hoe lan ger hoe meer stemmen op voor een desnoods eenzijdige ophef fing van het wapenembargo te gen de moslims en Kroaten. Ook de inzet van de opnieuw in alarmtoestand verkerende NAVO-luchtmacht in Italië be hoort tot de mogelijkheden als de Servische provocaties rond Sarajevo en Gorazde niet wor den gestaakt. De Britse krant de Times meldde dat de Contactgroep Bosnië (Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Rusland) VN- sancties heeft voorgesteld die tot doel hebben de door Ser viërs beheerste gebieden in Bosnië en Kroatië te isoleren van Servië en van elkaar. De Ti mes zei een eerste versie van een Veiligheidsraad-resolutie onder ogen te hebben gekregen waarover de leden van de Con tactgroep nog discussiëren. Voorgesteld is ondermeer om De Bosnisch-Servische leider Karadzic in overleg met zijn vice-president Koljevic voordat beiden het overleg over het jongste vredesplan voor Bosnië ingaan. Servische vertegenwoordigers en legerofficieren te verbieden klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) of de door de Ser viërs beheerste gebieden in Bosnië en Kroatië te verlaten, tenzij zij daarvoor toestemming hebben gevraagd. Daarnaast is voorgesteld alle verkeer over land in en uit klein-Joegoslavië foto reuter te verbieden. De enige uitzon dering daarop zou kunnen wor den gemaakt om humanitaire redenen. Andere strafmaatregelen die worden overwogen, zijn een verbod op buitenlandse finan ciering en bevriezing van de gelden en eigendommen van de Servische autoriteiten. leiden/leiderdorp wim koevoet/gpd Het Amerikaanse bedrijf Ment or International strijkt met een fabriek waar werk is voor 250 mensen neer in Leiden. Het in Santa Barbara zetelende con cern in medische produkten is reeds in Leiden vertegenwoor digd met een verkoopkantoor. De nieuwe fabriek komt të staan achter de nieuwbouw van Nationaal Natuurhistorisch Mu seum, nabij het station en in het bioscience park. In de fabriek worden produkten gemaakt op het gebied van urologie en plas tische chirurgie. Met een ander bedrijf, Corpo rate Sofware, dat eveneens al een Leidse vestiging heeft, wordt onderhandeld over de bouw van een produktie-afde- ling. In Leiderdorp wil Nordic Track, een bedrijf in fitness ap paratuur, een distributiecen trum beginnen. Nordic Track heeft er al een verkoopkantoor staan. Het bedrijf heeft zich nog niet officieel tot de gemeente gewend met zijn plannen. Woordvoerders van Mentor International doen voorkomen dat de onderhandelingen over hun fabriek in Leiden al rond zijn. De Leidse ambtenaar I. Kramer is iets voorzichtiger. ,,Er is een reservering overeengeko men. Dat wil zeggen dat wij over de bewuste locatie niet met andere bedrijven onder handelen." Kramer kan niet zeggen hoeveel geld er is ge moeid met de deal. Ze onderschrijft het beeld dat bij Amerikaanse bedrijven die; Nederlandse vestigingen willen, de Leidse regio favoriet is. „Ne derland hanteert relatief gunsti ge belastingtarieven voor be drijven. Al is Leiden de duurste gemeente van het land", zegt Kramer lachend. „Ook schrik ken de Amerikanen van de Leidse erfpachtconstructie. Toch kan de Sleutelstad niet kapot bij de Amerikanen. „Veel van die bedrijven zijn gerela teerd aan de gezondheidszorg. Het biosciencepark, gelegen bij het Academisch Ziekenhuis Lei den, is dan ideaal. Verder ligt de universiteitsstad Leiden vlakbij het snel te bereiken Schiphol. En waar die Amerikanen hele maal van uit hun dak gaan is dat de universitaire bibliotheek hier openbaar is. Dat kennen ze in hun eigen land helemaal niet." loopt treurig restje bezittingen op het hoofd met haar dochtertje naar een noodhospitaal, dat is ingericht Mukingo in het noordwesten van Rwanda. Zoals zo veel landgenoten is de vrouw op de terugweg vanuit een van de vele sterk vervuilde vluchtelingenkampen in Zaïre. Pagina 5: Rwandese verliezers vormen groot gevaar. foto Reute mukingo Een Rwandese langs de weg In september avondwinkels mogelijk den haag/leiden «anp Alle gemeenten krijgen vanaf 1 september de mogelijkheid om op hun grondgebied avondwin kels toe te staan. De gemeente raad kan daarvoor bij verorde ning ontheffing verlenen. Per 15.000 inwoners mag er één avondwinkel komen. Gemeen ten die minder dan 15.000 in woners hebben, mogen in ieder geval één avondwinkel hebben. De wijziging vloeit voort uit de nieuwe Winkelsluitingswet, die al op 1 januari vorig jaar is ingegaan. Het Koninklijk Besluit waarin de regels met betrekking tot avondverkoop zijn vastge legd zal binnenkort worden ge publiceerd. Gemeenten in de Leidse regio staan over het alge meen niet onwelwillend tegen over het verlenen van de ont heffingen. Wel rijst de vraag of er voldoende animo zal zijn. Het aantal zon- of feestdagen waarop de winkels open mogen zijn, wordt uitgebreid van vier naar acht. Per gemeente kan de gemeenteraad zelf de acht data vaststellen. Met betrekking tot de decemberverkoop bepaalt het KB dat zowel voor sinter klaas als voor kerstmis vier extra koopavonden mogelijk zijn. De politie in Delft heeft een 22- jarige man uit Delfgauw en een 19-jarige man uit Delft aange houden wegens de verkoop van XTC-pillen aan afnemers in Bel gië. De zaak kwam aan het rol len nadat op 17 januari een in woner van het Belgische Eeklo overleed na het gebruik van Bewondering a LVC-discjockey Pa- I T1 blo Cabenda spreekt zijn bewondering uit voor zijn favoriete nummer van The Smiths Katwijks en Noordwijks strand bomvol katwu k/noordwij k roza van der veer De stranden van Katwijk en Noordwijk zitten bomvol. Het warme weer en ook het advies om niet in de plassen en vaar ten van Zuid-Holland te zwem men, zorgt voor een forse druk te in beide badplaatsen. „Het was gisteren echt gigantisch druk. Het is nu natuurlijk wel bouwvak, maar ik heb het niet vaak meegemaakt dat het par keerterrein in de Noordduinen op een doordeweekse dag hele maal vol stond. Dat gebeurt normaal wel in het weekeinde", zo vertelt K. de Vreugd van de Katwijkse Reddingsbrigade (KRB). Ook De Vreugd vermoedt dat de extra belangstelling voor de kust te maken heeft met het ne gatief zwemadvies dat de pro vincie Zuid-Holland voor de binnenwateren heeft gegeven. Door de hoge temperatuur van het water heeft het blauwwier de vrije hand gekregen in het zoete water. Bij zwemmers kan deze schadelijke alg voor klach ten zoals diarree en huidirrita ties zorgen. N. van Eldik van de Noordwijkse Reddingsbrigade is wat terughoudender: „Er zullen best meer mensen op het strand zitten. Maar tussen de vele duizenden valt dat eigenlijk niet op." Een constatering die door de Noordwijkse strandexploitant W. van Schie wordt onderschre ven. „De mensen zoeken de laagste temperatuur op en ko men naar de kust. Vooral in de middag is het erg druk. Dat er nu veel mensen komen die an ders naar het binnenwater gin gen, heb ik nog niet gehoord." In de buitenzwembaden is het wel veel drukker sinds de provincie afraadt om in buiten water te Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN H.L. Spieghel Daar vloog nooit een vogel z< hoog of hij moest zijn kost op a de zoeken. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Religie - Sport VANDAAG OOK WATERKRANT PAGINA 9 HET WEER KANS OP EEN ONWEERSBUI XTC-pillen. Deze bleken afkom stig te zijn uit de buurt van Delft. Onderzoek wees uit dat er in de periode oktober 1993 en de eerste maanden van 1994 door de beide verdachten zo'n 20.000 pillen (straatwaarde ongeveer 700.000 gulden) aan de Belgi sche bende waren geleverd. De 'groene' koel en vriesapparatuur van Siemens Energiezuinig en milieuvriendelijk Bel het Siemens Infocentrum: '070-333 25 70/29 30 Siemens. Doordacht en duurzaam Kans op een regen- of bui. Overdag vooral in het oosten eerst nog zonnig. Minimumtem peratuur rond 19 graden, middag- temperatuur van 24 graden aan zee tot 32 graden in het oosten van het land. Zwakke tot matige wind, overdag draaiend naar wes telijke richtingen, rond kracht 3, aan de kust mogelijk enige tijd vrij krachtig, 5. Man overlijdt bij baden in zee bloemendaal Bij het Bloemendaalse strand is gistermiddag omstreeks kwart over vier het lichaam van een 86-jarige man uit Overveen uit zee gehaald. Vrijwilligers van de Bloemendaalse Reddingsbriga de brachten de man aan het strand. Er werden pogingen on dernomen de man te reanime ren, waarna hij werd overge bracht naar het ziekenhuis. Daar werd vastgesteld dat hij bij het baden in zee vermoedelijk onwel is geworden en een na tuurlijke dood is gestorven. Hij is niet verdronken. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. 1 Ia, dat is goed nieuws l Dus neem ik j nu een abonnement, i AUTOVERHUUR PRANGERS verhuurt luxe en bestelauto's va 35 ex. per dag 071-89 40 40 De brandweer in actie Een pand aan het Toernooiveld in het centrum van Den Haag is vanmorgen vroeg volledig uit gebrand. De brand brak om streeks kwart voor drie uit, ver moedelijk op de eerste etage. De bewoner daarvan wordt ver mist. In het pand is een heren modezaak gevestigd. Twee be lendende panden brandden ge deeltelijkuit. De brandweer zette groot ma terieel in. Zeker tien omwonen den werden geëvacueerd. Zij werden samen met familie door medewerkers van slachtoffer hulp opgevangen op het politie bureau. Bouw- en woningtoe zicht onderzoekt of er gevaar voor instorting bestaat. De poli tie kon vanmorgen nog niets zeggen over de oorzaak van de brand of over de Zie Pagina 4 mm mm m m van deze krant Big Boss Leiden lussen Groenooidtiallen en viaduct Kamerlid en voormalig top-ambtenaar doen oproep het hier voornamelijk om geval len waarbij huisarts of specialist weigeren euthanasie' toe te pas sen. Dat kan zijn om principië le, maar ook om andere rede nen. De patiënt of zijn familie gaan dan op zoek naar een an dere oplossing. „De hulporgani saties hebben adressen van art sen die bereid zijn tot zo'n in greep", stelt Van der Burg. De Nederlandse Verenging voor Vrijwillige Euthanasie ont kent dat er een soort vliegende brigade van euthanasie-plegen- de artsen bestaat. Wel probeert de organisatie te bemiddelen als een arts te elfder ure afhaakt. Dat is erg moeilijk en lukt niet vaker dan vijf tot tien keer per jaar. „Maar het komt nooit voor dat een arts zomaar ergens bin nenwipt om euthanasie te ple gen", aldus voorzitter L. Jan- nink. Het openbaar ministerie moet de tientallen artsen stoppen die als 'engelen des doods' eutha nasie toepassen, wanneer de ei gen arts of specialist dit weigert. Pat vindt het CDA-Tweede-Ka merlid V. van der Burg. Volgens hem hanteren deze artsen het motto 'U vraagt en wij draaien'. Zij nemen het niet zo nauw met de regel dat er een goede ver trouwensrelatie moet zijn met de patiënt. De Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Eutha nasie (NVVE) wijst deze be schuldigingen van de hand en bestempelt ze zelfs als 'india nenverhalen'. Het kamerlid erkent dat er 'niets illegaals' gebeurt, maar hij vreest dat de geldende regels worden opgerekt. „Je moet ach ter de regels kijken en door die papieren muur heen drukken." Hij verklaart in de loop der ja ren gehoord te hebben van tientallen gevallen waarbij eu thanasie is toegepast door een andere dan de behandelend arts. De 'stand-in' zou daarbij te voorwarend te werk zijn ge gaan. „Het mag nooit zijn: U vraagt en wij draaien. Er is open discussie vereist, waarbij beide partijen tot een andere overtui ging kunnen komen." Van der Burg reageert op uit latingen van de voormalig top ambtenaar van het ministerie van justitie, mr. G. van Dinter. Deze spreekt over 'enkele artsen die grensoverschrijdend bezig zijn' met euthanasie. Hij maakt zich daar zorgen over. De voor malige secretaris-generaal, die op 1 juli met pensioen ging, kan échter niet zeggen dat er tot nu toe zaken fout zijn gegaan. Vertrouwen Volgens het kamerlid en de voormalig top-ambtenaar gaat Tel: (I.v.m. controle bezorging! Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro:. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1