Bouwen langs W Meflaan Beeldentuin op plein Kaasmarktschool Vijf Meilaan is monument Schrijvende Lezers 'Dienen' en niet 'verdienen' Expositie overbodig noemen is onverdiend Volvo 460GL APK 60,- all-in Rinus Direct apart 06-9677 Makelaar 3 kamerappartement rJACHWeZF-.MNW UBtUS Jeugdlab. 2 Unlimited 19 augustus!!! wsmtw DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 Na een bezoek aan 'De Beel dentuin' op het schoolplein van de Kaasmarktschool, heb ik on langs met verbijstering en ver ontwaardiging kennis genomen van het artikel 'Overbodige in grepen op een schoolplein' dat op 11 juli in uw krant verscheen van de hand van Onno Schil- stra. Waar gaat het om? De Kaas marktschool is alweer een flink aantal jaren in gebruik als thea teroefenruimte en als atelier ruimte voor beeldend kunste naars. Het bij de school horen de plein is al die tijd gebruikt zoals u en ik waarschijnlijk ons binnenplaatsje gebruiken: als fietsenstalling, werkplaats en opslagruimte. Onlangs hebben gebruikers van de Kaasmarktschool, met name de stichting Beeld en Gra fiek, dit plein opgeruimd en een grootscheepse face-lift gegeven, door muren te schilderen en bomen en struiken te planten. Aldus ontstond een ruimte die geschikt was om beeldende kunst te exposeren. Aldus werd dit plein ook voor het eerst toe gankelijk voor het publiek, dat na het winkelen even kan zitten, een kopje koffie kan drinken en al dan niet kan genieten van de tentoongestelde beelden, de tuin en de architectuur van het plein. Een recensie van deze 'Beel dentuin' zou in feite aan boven staand stukje al voldoende heb ben. Laten mensen zelf gaan kijken. Wat doet Onno Schilstra in Leidens enige dagblad? Hij be gint met een uiterst pretentieus verhaal over het ontstaan van beeldentuinen vanuit een reli gieus bewustzijn, en verwijt de makers van 'De Beeldentuin' dat zij zich niet zouden hebben bezonnen op de vraag of ze met deze tuin vooral de vergeestelij king dan wel de pronkzucht hebben willen vormgeven. In de eerste plaats: moet dat dan? En zijn er niet nog veel meer func ties te bedenken? In de tweede plaats: waaruit blijkt dat? Waarom staaft Schil stra zo'n bewering niet met fei telijke informatie over de tuin? Het wordt nog veel erger. In deze 'recensie' (want dat staat er boven) wordt vervolgens met geen woord gerept over de ten toongestelde beelden. In plaats daarvan wordt op een zeikerig toontje (ik kan het niet anders noemen) gesproken over de 'in grepen in de architectonische ruimte' die Schilstra 'onverant woord en overbodig' vindt. 'Waar gaat dit over?', denkt een bezoeker dan. Bedoelt de schrij ver de planten die hier en daar in de plaats van tegels zijn ge komen? Of het kleine verlaagde straatje dat naast één zo'n stru weelpartij is gegraven? Of de haag van wilgetenen, die zich met 'ogen' en doorkijkjes over het plein slingert? En die deze bezoeker werkelijk schitterend vindt, maar dat is een kwestie van smaak. Maar laat Schilstra dan uitleggen wat hij met zo'n negatieve uitspraak bedoelt. Schilstra geeft die informatie Dit stukje maakt niets waar. Het is een verzameling loze kre ten, waar de pretenties van af druipen. Wat is er dan zo bij zonder aan de architectuur van het plein, en in welk opzicht hebben de 'ingrepen' van stich ting Beeld en Grafiek daar af breuk aan gedaan? Dat zou voor de serieuze lezer interessant zijn om te vernemen. Dan gaat de schrijver een discussie op ni veau aan met de kunstenaars. Maar geen woord daarover. Al leen: 'met het plein zélf is nooit iets mis geweest' en 'Het plein van de Kaasmarktschool heeft van zichzelf een bijzondere, monumentale sfeer. De enige conclusie die ik na lezing van zo'n hatelijk, preten tieus en non-informatief stukje kan trekken is dat Schilstra vanuit persoonlijke rancune en/of antipathie heeft geschre ven. Die gun ik hem van harte, maar waarom moeten lezers van Leidens enige dagblad daarmee geconfronteerd wor den? Het is te klein voor woor den. Dit is gewoon slechte jour nalistiek, en ik hoop dat dit het Leidsch Dagblad onwaardig is. De kunstredactie van deze krant zou zich werkelijk eens moeten bezinnen op de kwaliteit van haar stukken en schrijvers. (van redactiewege ingekort) De Landelijke Organisatie Be wonerscommissies Bejaarden huizen (LOBB) probeert een aanslag voor het gehele land te voorkomen. Heffing water schappen valt verkeerd bij be woners. Heeft de een of andere groep van de regering geld nodig? Pak de bejaarden- en verzorgings huizen, dat zijn slachtoffers met weinig verweer! De heffing vari eert van 49,- in Temeuzen tot 135,- in Oostburg. LOBB-Zee land probeert het bestuur van de Zeeuwsche waterschappen te overtuigen dat de heffing moet worden ingetrokken. Maar de mentaliteit geeft aan dat dat niet zal gebeuren. Dat geld moet er komen!!! Je kan zo iets niet laten betalen door de leden van de Eerste en Tweede Kamer bijvoorbeeld 40% min der te geven! De bejaarden hebben de maatschappij uit het slop ge trokken in 1945 en nu krijgen zij als dank voor hun geploeter een trap na!! Ook de verschillende verzorgingshuizen krijgen een dreun. Slotconclusie: de dames en heren hebben nog niets ge leerd van de laatste verkiezin gen. Maar ik wil u wel aanbeve len, zoek het hogerop en niet al tijd bij de zwakste! Daarom hoop ik u met dit schrijven de weg te hebben aangewezen!! Tot slot, politiek betekent 'dienen' en niet 'verdienen'!! Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woonplaats vermel den, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant onderte kend met naam en woonplaats. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Laat ik nou toch altijd ge dacht hebben dat in een beel dende kunst-recensie iets te lezen was over beeldende kunst! Wat is er op de exposi tie te zien, wat is het uit gangspunt van de samenstel lers en in hoeverre zijn ze in hun opzet geslaagd? Onno Schilstra weet in zijn recensie in 'De Beeldentuin' bij de Kaasmarktschool een geheel nieuwe invulling van het be grip te geven. Met geen woord rept hij over de ten toonstelling zelf. Wel weet hij te melden dat de samenstellers van 'De Beeldentuin' zich rekenschap hadden moeten geven van datgene wat ze met hun beel dentuin willen vormgeven: pronkzucht of vergeestelij king. Pronkzucht of vergees telijking? Waar haalt de goede man het vandaan? Beelden tuinen anno 1994 hebben niets te maken met de tuinen waar in het verleden welge- stelden beelden als status symbolen neerzetten. De moderne beeldentuin is een afstammeling van de eer ste beeldententoonstelling in de open lucht, die in 1948 in Londen te zien was, om pre cies te zijn in Batterseapark. Een jaar later werd de oudste Nederlandse beeldentuin 'Sonsbeek' geopend en sinds dien zijn er elke zomer in het hele land tientallen beelden tuinen te bezoeken. Zouden nou echt alle samenstellers 'pronkzucht' of 'vergeestelij king' willen vormgeven? De samenstellers van 'De Beeldentuin' verdienen het - al is het maar voor de moeite die ze zich hebben getroost om een dergelijk initiatief van de grond te krijgen - om con crete kritiek te krijgen waar ze wat mee kunnen doen. Sma ken verschillen, dus als de heer Schilstra geen waarde ring kan opbrengen voor de uitvoering van het project dan is dat zijn goed recht. Om ex positie en tuin overbodig en zelfs onverantwoord te noe men - zonder steekhoudende argumenten - is echter onver diend. Désirée Raemaekers, kunsthistoricus, Leiden. Huwelijk en kennismaking Hot dreams escort Privé/escort 071-148847 v.a. 12-8-94 071-412587 DAMES GEVRAAGD. Onderhoud en reparatie Afvoer verstopt Bel Barthen B.V. Tel.: 071-222688. Auto's en motoren VERHUUR VAN BESTEL-, VRACHT- en PERSONENWAGENS, 7-9 pers. BUSJES APK KEURINGSSTATION Th Henskens Oude Vest 89, Leiden Tel. 071-126072 Opel Kadett 1,2 N t.k. i.z.g.st. 1250,-, APK dec. '94, goede, nette auto S-5 u.: 071-419626 v.a. 18.00 u.: 071-214895. 97.000 km., 1991, LPG, sunroof, antraciet, APK, vr.pr./ 16.900 Tel. 071-232836. Tel.: 01718-14299. Felicitaties ziet vandaag Abraham Te koop aangeboden T.k. bankstel Oppas gevraagd Gevraagd: lieve, OPPAS voor onze 3 doch- Diverse clubs en 06-nummers OPEN-SEXCLUB LOVE weer in Amsterdam!! Zomer- stuntiGehele dag relaxen nu met alle 14 naakte jonge meisjes voor 150,- all-in. Incl. standjes_en body-massa- Hot Legs 070-1622780. Nieuwe kanjers lekker privé genieten Tel.: 071-233638. 'HOMO-KONTAKTEN* Di- rekt apart met 'n hete knul uit de regio LEIDEN. ÜANONIEME sexafspraak- jes met heerlijke vrouwen uit de regio LEIDEN bel nu 06-320.330.79 (75cpm). 06-9706 (100cpm). 06 -320*330*18 (75 cpm). HAARLEM, 4 (H)eerlijke jonge meisjes ontvangen u privé. Tevens escort. Ass. gevr. Tel: 06-52816972. Bel voor een live seksge- Vrouwen bellen gratis, dus altijd hete meiden op de lijn Directe passie Lekker luieren en genie ten! 06-9820 Woningruil VERHUIZEN binnenkort? /Leiden. Tel.: 071-120389. Te koop gevraagd Elpee te koop gevraagd 2e-hands pop CD's. Tel.: 071-140550. GRAMMOFOONPLATEN 45/33/78 t., die u niet meer speelt, betaal ik 2,50 tot Lessen/clubs/ opleidingen September-oktober start de cursus: Hoe word ik Verkeersschool „Tempo" 39,00 per les, div.auto's tel. 071-122046. 1e les 4,95 Motorrijlessen 40,00 Ook vrachtwagen en auto bus. Nu ook in Alphen e.o. Ite* Provinciale goedkeuring voor de bouw is er nog steeds niet. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Wethouder T. van Rij maakt op verzoek van het Leidsch Dag blad een wandeling door de stad en constateert dat men zich aan veel lelijks in Leiden kan ergeren. Als je niet beter wist zou je denken dat hier een wethouder met oog voor het schone spreekt, die pas aan zijn baan begint en er eens hard tegen aan wil gaan. Maar niets van dit alles. De wethouder zit er al ja ren en is dus medeverantwoor delijk voor al dit fraais. 5 Juli j.l. maakt de heer Van Rij zich wel erg belachelijk met zijn kapvergunning van 58 bo men aan de Vijf Meilaan. Want als er iets is dat onder stads- schoonheid valt is dat de Vijf Meilaan wel. Provinciale goed keuring voor de bouw aan de Vijf Meilaan is er nog steeds niet, dus is deze kapvergunning wel erg voorbarig. Actiegroep Vijf Meilaan rea geert door plaatsing van een bord aan een van de bomen om meer aandacht van het publiek te vragen. Wethouder Van Rij verklaart dit bord met rust te la ten, omdat de gemoederen in die buurt al zo verhit zijn en hij dit niet wil verergeren. Dit we tende had hij juist moeten wachten met de kapvergunning. Dit beleid is olie op het vuur gooien. De arrogantie van de macht in optima forma. Het is ook opvallend dat ja renlang de Vijf Meilaan ontsierd is door geparkeerde vrachtwa gens, die toch al meer dan vijf jaar geleden aan de Roosevelt- straat geparkeerd hadden moe ten staan. Is dat soms burgertjes pesten geweest van volkshuis vesting? Nederland raakt vol van men sen die hier hun geluk proberen te vinden. Men kan toch niet blijven doorgaan met het be bouwen van lanen, sport-, speel- en grasvelden? Het moet toch mogelijk zijn, met ontwik kelingsgelden in de landen van herkomst, industrie, woningen en welvaart te brengen. Trouwens, de woningen die in Leiden worden gebouwd zijn te duur. Zie recent de woningen aan de Durieustraat (Professo- renwijk). De rijken weer voor rang? De hoogste klasse de be tere woningen, eventueel met uitzicht tot aan de horizon? De geschiedenis herhaalt zich niet, maar wel de mensen. Moet de aarde soms weer gemest worden voor nieuwe inzichten? Leidenaars, de Vijf Meilaan is een monument en dient in deze schitterende staat te worden ge handhaafd en veilig gesteld voor de toekomst. Gemeenteraad, durf de weg te gaan. 'Kudde' ganzen De heer Joop van der Horst, universitair docent Nederlands heeft het in zijn rubriek 'Onze Taal' over een kud.de ganzen (zat. 30/7/94) - Een kudde staat voor een groep huisdieren op vier poten. - Een koppel bestaat uit een paartje (man/wijfje) op twee poten. Me dunkt dat hij het laatste be doelt. Middenstand weer de klos Toen het Leidsch Dagblad enkele weken geleden een uitgebreid artikel plaatste over de m.i. idiote 'reclamebelasting' van de gemeente Leiden, dacht ik dat daar zeëri-veel reacties op zouden komen. Tot mijn verwondering niets, al thans: ik heb niets gezien. Hoewel ik zelf nog niet eens mag mopperen over de hoogte van de aanslag, zit het ook mij behoorlijk dwars dat de middenstand weer de klos is als het er om gaat om de vele, vele mil joenen op te brengen die door de gemeente Leiden gewoon over de balk ge smeten worden. Daarbij denk ik o.a. aan de enorme bedragen die betaald moes ten en moeten worden aan ontslagen ambtenaren. Nu wil iedereen maar gaan procederen om onder (een gedeelte van) die aan slag uit te komen, maar daar is waarschijnlijk al door de gemeente op gere kend. Lekker hoog aanslaan en dan later iets toegeven. Dan houden ze uiteindelijk over wat ze oorspronkelijk in gedachten hadden. Dus zo moet het m.i. niet. Waarom slaan wij stom me middenstanders niet eens de handen in elkaar en doen voortaan bijvoorbeeld geen etalageverlichting meer aan. Eens kijken of dat leuk is voor de gemeen te, zo'n slecht verlichte stad. Waarom kan de gemeen te de middenstanders niet betalen voor het meehelpen aan de verlichting van de stad i.p.v. aanslagen op te leggen. Kortom: niet op je knieën voor dit soort over heden. Een houding die mij absoluut niet bevalt. Dus hard tegen hard! A. de Kleijn, Boekhandel Atleest, Leiden. Vakantie T.h. van 6/8 tot 20/8 vrijstaand vakantiehuisje, direkt aan de Kagerplassen. Inl. na 18 uur 071-320686. Onroerend goed gevraagd METTERWOON VASTGOED BV vraagt te koop: verhuurde woningen, flats, herenhui zen, winkels en bedrijfs ruimtes. Aanbiedingen: Paramedisch personeel gevraagd Gevraagd per direkt VAKANTIEKRACHT v.a. 18 jaar, tot eind augustus, voor het verlenen van ADL-assistentie aan lichamelijk gehandicapten binnen Fokus Project te Leiden. Voor informatie; Tel.: 071-140758, vragen naar Divers personeel gevraagd Met spoed gevraagd: Ervaren varkensvleesuitbeners Hammen, schouders, middels, buiken en ribben. TEVENS: Slagers, kanters en mesvaardigen Hoog loon en goede sociale voorzieningen. Na gebleken geschiktheid mogelijk vast dienstverband. Voor info kunt u op werkdgn bellen van 7 t/m 16.30 u. tel. 04120-44700. Onroerend goed aangeboden LEIDEN BERKENDAALSTRAATJE (Pieterswijk); woon huis in het centrum, best. uit part. keuken, woonkamer, toilet en douche. 1e etage: 2 slaapkamers en vaste trap Vraagprijs..:160.000,- k.k. Zaalberg Makelaardij, Korevaarstr. 35, 071-149147. PIETER DE LA COURTSTRAAT Eensgezinswoning met voor- en achtertuin op Z. part. woonk. en open keu ken, toil, en gangkast. Op 1e et: 3 slaapkamers en compl. i stenen schuur, gelegen Radio/tv/geluidsapparatuur Jansen KTV Video Service Centrum Leiden geen voorrijkosten. Reparatie van alle merken Dealer SONY, PHILIPS. GRUNDIG, e.v.a. Zie Rijnland txt pag. 444. Kenauweg 32, Stevenshof. 071-311409. Van der Greft KTV Video Services reparatie van alle merken televisie, video en audio, ook bij u thuis. Tevens reparatie van camcorder, telefoon, computer, magnetron e.v.a. Fruitweg 60 Leiden. Tel.: 071-323434, gratis leenapparaat. T.k. Marantz STEREO INSTALLATIE: 1 x tuner versterker, 1x DCC speler, 1x CD speler, pr.n.o.t.k. Tel.: 071-318848. Watersport en camping a.b. 01727-14201. LEIDEN^ Kóperweg 7 2401 LH Alphen a/d Rijn Te». 01720-22 219 Alleenvertegenwoordiging 'Bellus' polyester dieselmotorsloep met 2 cilinder Vetus-motor. Vaarklaar 26.800,-. Maak ook zo'n opwindende proefvaart. De Vetus-specialist voor alle Vetus- artikelen en onderdelen inbouw van: Vetus-scheepsdiesels, boegschroeven, hydraulische besturing, alu. scheepsramen en windschermen. Haal de gratis catalogus 1994. De Yamaha-specialist voor: buitenboordmotoren en generatoren, (ook inruil en service). Best gesorteerde winkel in de regio. I—II =4=1=41 Vetus Mendes de Jong Gautszch Gimeg Technautic MinnKota elektr. buitenboordmotoren Deluxololie Exalto Ook hellingei Besto zwemvesten Allmer zeilkleding Ruwa lakken Epifanes lakken Owatrol de IJssel - RM69 toiletten Sportyack dealer tcheepsverbouwingen. Mededelingen Geopend van maandag t/m vrijdag van -10.00 tot 17.00 uur, voor de jeugd van 6 t/m 14 jr. Middelstegracht 38, Leiden. Tël. 071-128533, toegang 5,-. Groepen boven 10 pers. krijgen korting. Sporthal De Zien t/o station Uitgeest. Vooiprog.Veronica Drive-in en Jo C.Dee. Entree 27,50. Org. Bar dancing The Gate, info: 02513 - 10111. Land. voorverkoop bespreekburo's VW. Dienstplicht? Het Leids Juristen Collectief verzorgt vrijstelling, (geen totaalweigering).Tel.071 -171757/127900 12 lijnen Fax. 071-130986 ook 's avonds. i Leiderdorp, Voorschoten Motorsloepen WeCo 625 en 470 Voor inlichtingen en/of proefvaarten: i import - exportj Heilige Geestlaan 46/48 Rijnsaterwoude Tel. 01713- 13643 Zeilbootverhuur A.C. v. Schie Zijldijk 11 2362 AE Warmond voor informatie tel. 071-892894

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12