Leiden Twijfel over referendum Leidse grachten bieden schat aan flora en fauna Meer ruimte voor Sponsorfietstocht voor kankerpatiëntjes Spilsteeg verder gerenoveerd archeologische vondsten Roomburg 11 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 11 Leeg /t De woningbouw- I J vereniging Alphen kan haar duurdere flatwo ningen in de wijk Ridder- veld niet kwijt aan inwo ners van de Rijnstreek. bu ug- of Kleine diefstal met grote gevolgen leiden Een diefstal van 3,56 gulden aan levensmiddelen, zal voor de 27-jarige dief waarschijnlijk grote gevolgen hebben. De Russische man werd gistermorgen bij een supermarkt aan de Hooigracht betrapt op de diefstal. Toen de politie arriveerde, gaf hij eerst op dat hij uit Polen kwam. Later meldde hij uit het Rus sische Sint Petersburg te komen, en sinds een week in Neder land te verblijven. In Amsterdam zouden zijn legimatiepapieren zijn gestolen. De man is door de politie overgedragen aan de vreemdelingendienst. Hij zal zo goed als zeker het land uit wor den gezet Bromfïetsters botsen leiden Een 21-jarige Leidse vrouw is gisteren aanhaar enkel ge wond geraakt toen zij met haar bromfiets een andere bromfiet ster aanreed. De vrouw keek op de Havenbrug niet goed uit en botste op een 26-jarige plaatsgenote die in de richting van de Haarlemmerstraat reed. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Tuinhuisjes opengebroken leiden Op een volkstuinencomplex aan de Mamixstraat zijn gis terochtend vroeg een aantal tuinhuisjes opengebroken. Tot nu toe zijn bij de politie twee aangiften binnengekomen. Eén tuin der miste gisteren zijn drankvoorraad en zijn barometer, een an der miste Wok en radio-cassetterecorder. Personeel universiteit grijpt dief leiden Personeelsleden van de universiteit hebben gistermid dag een 33-jarige Leidenaar staande gehouden die even tevoren aan de Cleveringaplaats een videorecorder had gestolen. De dief gaf als motief voor zijn daad op dat hij door zijn werkgever was ontslagen en dat het geld op was. Man mishandelt luidruchtige buurman leiden Een 29-jarige bewoner van de Temminckstraat heeft gis teravond zijn 28-jarige buurman het ziekenhuis ingeslagen. De man ergerde zich al langere tijd aan het gedrag van zijn buur man, die voor water- en geluidsoverlast zou zorgen en die 's nachts zou boren en hout zou hakken. Toen de man gisteren bij zijn buurman ging klagen en deze niet reageerde, sloegen bij de Leidenaar de stoppen door. De buurman moest met oogletsel worden afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis. De verdach te zat vanmorgen nog vast op het politiebureau. Onder het motto 'een ketting van ballonnen, een teken van hoop voor kankerpatiëntjes en hun familie' doet de jongeren groep van de 'Vereniging Ou ders, Kinderen en Kanker' bin nenkort de kinderoncologische afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden aan. Dit gebeurt tijdens een sponsor fietstocht van 20 tot en met 28 augustus langs alle centra in Nederland, waar jonge kanker patiëntjes worden verpleegd. De jongeren willen de zieke kinderen met hun bezoek een hart onder de riem steken. Vol gens de groep reageert de bui tenwereld te vaak onverschillig op deze patiëntjes, hebben bui tenstaanders geen enkel begrip. De fietsers zelf zijn niet onbe kend met - wat ze zelf noemen - de „wanhoop en de moede loosheid van de therapiën in het ziekenhuis." Enkelen hebben zelf de zware behandelingen moeten ondergaan, anderen hebben een broertje of zusje dat aan kanker lijdt. Met de sponsortocht wordt tevens geld ingezameld voor de Vereniging Ouders, Kinderen en Kanker, die zich inzet voor de begeleiding en belangenbehar tiging van kankerpatiëntjes, hun ouders en broers en zusters. De vereniging steunt daarnaast we tenschappelijk onderzoek en geeft voorlichting. Het geld, dat de sponsorfietstocht oplevert, zal worden besteed aan speciaal op jongeren gericht voorlich tingsmateriaal. 'Onderwerp is niet geschikt' De bomen en de aanbouw aan de achterzijde van het voormalig koninklijk militair invalidenhuis zijn onge schikt als onderwerp voor het tweede Leidse referendum. Dat is de eerste, voorlopige conclusie van ambtenaren en politici. Ambtenaren van juridische zaken hebben inmid dels de opdracht gekregen het referendumonderwerp te toetsen aan de referendumverordening. Daarin staat on dermeer dat alleen concept-raadsbesluiten aan een refe rendum kunnen worden onderwoipen. leiden wim koevoetonderwerp. „De afgelopen jaren is voor het bouwplan in zowel Zowel wethouder H. de Goede de gemeenteraad als in raads- (D66), het enige aanwezige lid van het college van B en W, als P. Prudhomme van Reine, de bestuurlijk medewerker van PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening), wijzen erop dat het bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 geen concept raadsbesluit is. Dat bestemmingsplan staat geagendeerd voor de raadsver gadering van 30 augustus aan staande. Als de gemeenteraad het licht op groen zet, geeft hij daarmee definitief goedkeuring aan de bouwplannen voor het gebied achter de Hoge Rijndijk 25. Dan kan de Katwijkse bou wer twee appartementencom plexen realiseren. Daarvoor moeten monumentale bomen wijken, alsmede de vroegere serre en eetzaal van het konink lijk militair invalidenhuis. De stichting tot behoud van het monumentale gebouw wil dat voorkomen en heeft aange kondigd dat ze een referendum vanuit de Leidse bevolking zal organiseren als de gemeente raad daartoe niet zelf overgaat. Uit reacties van verschillende fractievoorzitters blijkt dat de kans op dat laatste uiterst ge ring is. Er zijn minstens dertien stemmen in de gemeenteraad nodig. Alleen de kleinste partij en zullen vóór stemmen. De stichting, die liever heeft dat de raad een referendum uitlokt, had haar hoop gevestigd op D66, de grote pleitbezorger van referenda. Maar zowel D66-wethouder H. de Goede als fractievoorzitter O. Welling vinden de bomen en de aanbouw niet geschikt als groot aantal deelbesluiten gevallen.", zeggen ze. „De ruimtelijke ordenings procedure is bijna ten einde. Een referendum komt nu dan wel heel erg laat." Prudhomme van Reine wijst erop dat bouwer Van der Plas al over enkele van de benodigde vergunningen beschikt. „Als hij nu als gevolg van een referen dum alsnog niet mag bouwen, maakt hij met een eventuele schadeclaim grote kans op suc ces." De ambtenaar voegt hier direct aan toe dat dat geen ar gument mag zijn om een refe rendum tegep te houden. „Dat is de prijs van de democratie. Project-ontwikkelaars lopen al tijd een zeker risico als hun plannen het onderwerp worden van democratische besluitvor ming." Vanuit de stichting tot be houd van het koninklijk militair invalidenhuis wordt verbitterd gereageerd. Woordvoerder C. Waal: „Dit bevestigt wat ik altijd al heb gedacht", zegt de oud- wethouder. „In Leiden zijn de ambtena ren aan de macht. Veel wethou ders en raadsleden vieren nog vakantie en tijdens hun afwe zigheid ondergraven ambtena ren alvast het initiatief tot een referendum. Verder is er wel de gelijk sprake van een concept raadsbesluit. Het bestemmings plan Hoge Rijndijk 25 is de al lereerste keer dat de Leidse raad zich uitspreekt over het integra le bouwplan. Als dat geen con cept-raadsbesluit meer is, wat is het dan nog wel." Tentoonstelling volkstuinders Gemeente koopt huisjes voor werk- en scholingsproject Volkstuinvereniging Roomburg gankelijk. aan de Vlietweg in Leiden houdt Te zien zijn alle zelfgekweekte op zaterdag 20 en zondag 21 produkten van de amateurtuin- augustus haar jaarlijkse ten- ders en een demonstratie toonstelling. Het volkstuincom- bloemschikken. Opnieuw heeft de gemeente Leiden een paar oude huisjes in de Spilsteeg gekocht voor reno vatie. De pandjes - twee we vershuisjes en een gewone bin nenstadswoning - steken mo menteel nog schril af tegen het opgeknapte rijtje aan de over kant van de steeg, maar in sep tember zullen ze stevig onder handen worden genomen. De renovatie is een onderdeel van een werk- en scholingsproject van de gemeente. De Spilsteeg staat al geruime tijd in de belangstelling. In 1991 kondigde de gemeente aan een opknapbeurt van het stegenge- bied tussen het Levendaal en de Hogewoerd zelf in de hand te willen houden. Een aantal sterk verpauperde panden in de Spil steeg, veelal in gebruik als pak huis, werd toen gekocht met het doel de steeg weer leefbaar en bewoonbaar te maken. Ook de ze huisjes werden onder han den genomen door langdurig werklozen. De gemeente wijzig de bovendien het bestem mingsplan van de stegen tussen de Hogewoerd en het Leven daal, zodat het gebied uitslui tend een woonbestemming kreeg. Het nieuwe project in de Spil steeg kost de gemeente in eerste instantie ruim een half miljoen gulden: zo'n dertig-, veertigdui zend gulden per huisje en de rest van het bedrag voor bege leiding, materialen en andere kosten van het project. Een groot deel van de investering kan worden terugverdiend wan neer de gerenoveerde huisjes worden verkocht. Woordvoer der W. van der Stigt van open bare werken is uitermate ge charmeerd van het project. „Dergelijke projecten hebben de uitwerking van een genees krachtige injectie in het wijkje. Een stukje uniek oud-Leiden maken we zo weer aantrekke lijk. De renovatie heeft ook een groot uitstralingseffect. Elders in de wijk zie je ineens ook dat er steigers tegen de gevels worden gezet. Maar ook als werk- en scholingsproject is het ontzet tend aardig. Het is weliswaar een klein schalig project, maar de men sen die er aan werken kunnen zich in alle vakonderdelen be kwamen. Stukadoren, timme ren, metselen, er zit van alles Hoger verlies eerste kwartaal voor Mogen leiden «rudolf kleun Het verlies van het Leidse bio technologiebedrijf Mogen is in het eerste kwartaal van dit jaar opgelopen tot 2,1 miljoen gul den. Vorig jaar beliep dat 1,5 miljoen gulden. Toch verwacht Mogen 1994 met een kleiner verlies af te sluiten dan 1993. Toen was dat 4,8 miljoen, mede als gevolg van 1,5 miljoen aan extra lasten, juridische kosten in samenhang met octrooiconflic ten in de Verenigde Staten. Het eerste half jaar van 1994 hebben die procedures aanzienlijk min der gevergd: 0,3 miljoen. Mede als gevolg van die extra lasten moest Mogen vorig jaar op zoek naar nieuwe financiers. Uiteindelijk kreeg het bedrijf een financiële injectie in de vorm van een converteerbare lening van zes miljoen gulden. Mogen verkeert nog altijd in een periode van aanloopverlie zen doordat tot nu toe vooral veel onderzoek is gedaan naar de ontwikkeling van landbouw gewassen die resistent zijn te gen allerlei plantenziekten en schimmels, maar er nog geen produkten op de markt zijn. Het grootste succes van het bedrijf is de ontwikkeling van een to matenplant die resistent is te gen de schimmel fusarium. Inkomsten haalt het bedrijf tot nu toe vooral uit de verkoop van licenties aan producenten van onder andere zaaigoed. Maar er is ook een licentie overeenkomst gesloten met Shell-research en met het aard- appelzetmeelconcern Avebe. Met Gist-brocades heeft de on derneming een onderzoeks overeenkomst. Voordat de juri dische problemen in de Vere nigde Staten ontstonden ver wachtte Mogen nog vanaf 1994 geleidelijk uit de verliezen te ko men. Bij de presentatie van de jaarcijfers over 1993 wilde de di rectie daar geen nieuwe ver wachtingen over uitspreken. Studie over afval Een door de gemeente in het le ven geroepen commissie gaat het komende half jaar studeren op mogelijkheden om de Leidse afvalstroom te beperken. Begin volgend jaar hoopt de club met voorstellen te komen om zowel het huishoudeljk als het be drijfsafval te verminderen. In de commissie 'afvalpreven tie' zitten vertegenwoordigers van de gemeente, de vereniging Milieudefensie, Rathenau (Ne derlandse organisatie voor tech nologische aspecten onder zoek), het bedrijf Fasson en het Centrum voor Milieukunde. leiden monica wesseling Één mooie dag en Leiden trekt massaal de polder in en naar de duinen om te gaan genieten van de natuur. Leuk, heel leuk zelfs, maar niet echt nodig. Een tochtje met een boot over de Leidse grachten levert ook een schat aan flora en fauna op. Waterplanten in alle soorten en maten, een herderstasje dat schuchter op de kade tussen twee stenen uitkruipt en een eikvaren die zich aan een brug- gehoofd vastklampt. Bootje gehuurd bij het Galge water en nog voor we zijn inge stapt liggen de stadsbiologen van het Instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN), Sj. van Rijn en U. Dijkstra, al op hun buik op de kade. Het groen in het water blijkt niet simpel 'groen' te zijn, maar een bloei ende egelskop. Tussen lange bladeren verschuilen zich inge wikkeld gegroeide bloemen. „Kijk, en dit is kikkerdril en lis dodde en daar drijft sterre- en gewoon kroos", zegt Dijkstra, terwijl ze met haar armen door het lauwe water maait. We stappen op en roeien weg richting de Witte Singel. De ver wachtingen zijn hooggespan nen na deze fraaie entree bij het botenhuis. Van Rijn tempert dat enthousiasme wat: „Er is veel kade-fauna verloren gegaan door de talrijke schoonmaak beurten met de hogedrukspuit. Bovendien zijn veel kades en bruggehoofden gerestaureerd. Daarbij is nieuwerwetse specie gebruikt en die brokkelt minder makkelijk af dan het oude ce ment. Dat brokkelen is nodig willen planten zich kunnen hechten." Een geluk bij een ongeluk is dat de gemeente Leiden vaak te weinig geld heeft om dat soort werkzaamheden te bekostigen. De ene kant van de brug wordt dan wel opgeknapt, de andere kant nog niet. De 'oude' kant is begroeid, de nieuwe maagde lijk. „Gelukkig is het schoonma ken ook verleden tijd, dus krij gen de planten weer wat meer kans." Dol De singel wordt dmk bevolkt door meerkoeten en water hoentjes en is een groene oase. Witte lelies en gele dotterbloe men steken de kop boven het water. Een flink aantal gele knoppen staat er wat rafelig bij. „Meerkoeten", zegt Dijkstra. „Ze zijn dol op die knoppen en vreten van elke knop wat af. Onder de Reuvenbrug door: geen plant te zien, want de brug is jong en glad afgewerkt. De Paterbrug, hoewel opgetrokken uit eikehout, is ook 'plantloos'. Het eiken is geteerd en daar houden planten niet van. Via de Vreewijkbrug voert de tocht langs de Leksluis en duiken on der de Vlietbrug door. De ene kant van deze brug, bij autorij dend Leiden bekend vanwege de hellingproef, is gerestau reerd. De 'oude' kant is prach tig. Muurvarens, korstmossen en her en der een klein berkje. Van Rijn legt uit dat de planten die bruggen en kaden aankle den, dezelfde zijn als die in het hooggebergte voorkomen. „Een kade is ook voedselarm, droog en op de zuidkant bloedheet." De Leidse planten maken ook van dezelfde trucs gebruik als het groen in het hooggebergte. De eerste planten die op een nieuwe brug verschijnen, zijn korstmossen. Deze scheiden een zuur af dat de specie aan tast. Dat begint te brokkelen en leiden roelf reinders Het archeologisch beschermde gebied van Roomburg wordt mogelijk uitgebreid. Als uit proefboringen blijkt dat de bo dem archeologisch belangrijke voorwerpen bevat, zal de de af deling monumentenzorg van de gemeente Leiden en de rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek de rijksoverheid adviseren om een groter gebied van Roomburg tot archeolo gisch monument te bestem men. Dat betekent dat bij be bouwing de historische over blijfselen zullen moeten worden Stadsbiologen Dijkstra (links) en Van Rijn bij de planten die groeien langs Leidse kades en onder bruggen. daardoor kunnen andere plant jes hun wortels hierin kwijt. De huidige specie is zo 'goed' dat het moszuur geen effect heeft. Bij de Molensteegbrug staat een muurleeuwebek in bloei, de kades zijn begroeid met muur varens met piepkleine blaadjes en berkjes zijn hard op weg berk te worden. Veel normal straatonkruid heeft wortelge- schoten in de kademuur. Bij het Van der Werfpark is de brug net gerestaureerd. Daarbij is een deel van het oude brug genhoofd gespaard gebleven. Een deel met goede oude specie. Toch is het kaal. "De waterhuis houding is niet goed." Stalactieten Bij de St. Jansbrug staat niet al leen een eikvaren, maar aan het brugdek hangen heuse stalac tieten: kalkpinnen die in de grotten van Han niet zouden misstaan. Over de Nieuwe Rijn, via de Apothekersdijk keren we terug naar het Galgewater. De iepen en linden langs de route staan weg te kwijnen. De iep is aange tast door iepziekte, de linde heeft vermoedelijk last van het spoelwater van de markt. Bij het Galgewater aangekomen tilt een foto hielco kuipers broedende fuut de kop op en kijkt ons met een spiedend oog aan. 'Goed volk' moet ze heb ben gedacht, want de kop gaat weer tussen de veren. Eenmaal thuis en terugfietsend langs de kaden zien die er opeens heel anders uit. Leiden is groener dan je denkt. Een mogelijke status van ar cheologisch monument zal geen gevolgen hebben voor het asielzoekerscentrum - dat in Roomburg is gepland. Volgens H. van Limburg van de afdeling monumentenzorg van de ge meente Leiden zal er voor de opbouw van de lage woondelen niet hoeven worden geheid. „Het gaat om een tijdelijk cen trum. Bij het bouwen zal geen gevaar bestaan voor wat er in de grond zit." Grondboringen Het archeologisch onderzoeks bureau RAAP uit Amsterdam heeft onlangs een tweede on derzoek met grondboringen verricht. Daarbij werd met bo ren grond van twee meter diep te omhoog gehaald. Bij een eer ste onderzoek in december 1993 werd met weerstandme tingen al vastgesteld welke ge deelten van het braakliggende terrein archeologisch interes sant waren voor verder onder zoek. De monsters die bij het vervolgonderzoek zijn geno men, worden op dit moment nog door het Amsterdamse bu reau geanalyseerd. Van Limburg verwacht dat binnenkort de conclusies bekend worden ge maakt. Van Limburg sluit niet uit dat de monsters meer duidelijkheid kunnen geven over de aanwe zigheid van een haven uit de Romeinse tijd. Dan is de kans groot dat er bij de rijksoverheid op uitbreiding van de grenzen van het bestaande archeolo gisch monument Roomburg wordt aangedrongen. Er be staan sterke aan wijzigingen dat er een Romeinse haven ligt bij de gracht van Corbulo. Dat is op de grens van het gebied dat nu is beschermd. Het kanaal, de fossa Corbulonis, is in de eerste eeuw na Christus gegraven op bevel van de Romeinse generaal Gnaeus Corbulo. Zo verbond hij de mondingen van de Rijn en de Maas. V ervolgonderzoek Volgens Van Limburg zal er nóg een archeologisch onderzoek plaatsvinden. De omvang van dat vervolgonderzoek is nog af hankelijk van de financiële mid delen van de gemeente. „Het graven van proefsleuven ligt bij verder onderzoek voor de hand. Dat zijn meterslange geulen van ongeveer een meter breed en zo'n twee meter diep. Afhanke lijk van wat dan wordt aange troffen, kunnen we besluiten om zijsleuven te graven." werk- en scholings- De drie verpauperde pandjes in de Spilsteeg. De gemeente heeft ze aangekocht1 project. lco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11