"WVTERKRANT Zo hebben we niks aan het mooie weer' 'Wonen aan water roept oergevoel op' Motorsloep 'De mensen moeten niet zo zeuren' WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 ing: Valkenburg De boot van het Leidsch Dag blad vaart vandaag in Leiden. Morgen zet de kruiser koers naar Valkenburg. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale telefoonnum mer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06-52801476. AGENDA WOENSDAG 3 AUGUSTUS Katwijk Zomeravondwandeling, org. Staadsbos- beheer Hollands Duin. start vanaf de Soefitempel, Zuidduinen. 19.30 uur. Zomeravondzang in de Oude Kerk. Bou levard, 20.00 uur Noordwijk Kinderkermis op trottoir Vuurtorenplein. Optreden van de Zee Woensdagavondzang in Oude Zeekerk, Hoofdstraat 96. aanvang 20.30 uur. Miss Buckler-verkiezing, The Champ, inschrijven bij Tennispark Jonkers Zomermarkt in het centrum. Noordwijk Kinderkermis op trottoir Vuurtorenplein. Rabo/Novo strandloop, aanmelden op het strand ter hoogte van de politiepost. 19.30 uur Zomerbndgedrive in De Rank. Golfbaan 97. inschrijven tot 19.45 uur. Optreden van Gert en Hermien. dans- en speelcafé Foetsie. Picképlein. ca. 21.00 uur. LOGBOEK 90,'a Dinsdag 2 augustus, Trekvliet. Bereidt u voor op een lichte schok, trouwe lezers. Vandaag is mijn laatste dag als Waterkrant- kapitein geweest. Vandaag ook mijn laatste logboek op deze plek. Een collega neemt de fak kel, oftewel: de pen en het stuurwiel, van me over. Het is hard, maar het is niet anders. Terugkijkend op de voorbije weken kan ik slechts tevreden zijn. Natuurlijk, het was hard werken. Maar het was de in spanning waard allemaal. Vijf tien dagen voer ik over de wate ren rond Leiden. Grofweg om de dag sinds u deze speciale zo- merpagina in de krant aantreft. Een kleine drie weken voor de afloop van het project moet ik afscheid nemen. Om een klein beetje een beeld te geven wat daar allemaal voor komt kijken, bij zo'n paar week jes kapitein van de Leidsch Dagblad-boot zijn, volgt hier wat interessant cijfermateriaal. Zoals gemeld, 15 dagen gaf ik mijn beste krachten aan het be sturen van de boot. Zo'n 600 ki lometers legde ik over het water af. Daarbij werd 60 liter diesel verstookt. Zeker J30 keer meerde ik de boot af zonder schade te ver oorzaken, 2 keer met. In totaal 11 verschillende verslaggevers zaten bij me aan boord, plus 2 promotie-meisjes - Samantha en Esther - en 2 directieleden. Twaalf keer verscheen een log boek van mijn hand in de krant. Daarin beledigde ik 2 collega's, die respectievelijk 1 en 5 dagen kwaad op me bleven, en haalde de woede van 1 hoofdredacteur op de hals. Onderweg at ik 48 broodjes, be legd met 25 plakken kaas, 12 plakken ham, 10 worst en 1 ei. En ik nam 7 liter karnemelk, 5 liter koffie, 10 liter frisdrank en 1 kreeftensoepje tot me. Mijn collega-kapitein (1) vond het nodig daar 2 keer op terug te komen in zijn logboek. Verder passeerde ik 166 keer een brug, 165 keer zonder m'n kanis te stoten. Ik deelde 1500 gratis kranten uit plus 275 petjes en 300 balpennen. Ik stak 1497 keer mijn hand op naar een collega-watersporter en be antwoordde 70 keer beleefd de komisch bedoelde vraag vanaf de kant of we niet overwerkt raakten en of het wel uit te hou den was. Tenslotte: ik was bij geen enkele aanvaring betrokken (mijn col lega-schipper wel), ik hing slechts 1 keer met boot en al aan de kade toen het sluiswater wat onverwacht snel daalde en niet meer dan 5 keer liep ik bij na vast in een ondiepe sloot. Het weer zat verder niet tegen. Van de 15 dagen voer ik 15 da gen in het zonnetje. De tempe ratuur liep uiteen van 25 tot 35 graden. Ik smeerde een halve fles zonnebrand op mijn li chaam. Ja, mensen, cijfers, cijfers en nog eens cijfers. Het is om dui zelig van te worden. Daarom nog één ter afsluiting: ik neem minimaal 5 weken vakantie om bij te komen. s Ahoy. Toerist raakt motorbootje kwijt Een inwoner van Den Bosch die met zijn jachtje in de haven van Katwijk verblijft, deed gisteren bij de politie aangifte van diefstal van zijn volgbootje. In de nacht van maandag op dinsdag hebben onbekenden het bootje losgemaakt van het jachtje waarin de Bos chenaar op dat moment lag te slapen. Bootje en bijbehorende bui tenboordmotor zijn 3.500 gulden waard. Tussen zondagavond en dinsdagmiddag werd een bootje dat lag afgemeerd in de Oude Rijn in Katwijk door dieven bezocht. Zij ver nielden een slot van het dekzeil en namen een klein geldbedrag, vistuig en twee jerrycans met inhoud mee. De 15-jarige eigenaar deed gistermiddag aangifte. Volgens hem bedraagt de totale schade een kleine 300 gulden. BOUW VAN WIJK Regionale verwachting oor donderdag 4 augustus 30 graden (ttltu Oost/zuidoost 3 1 -356439,PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ, C Horeca aan cle plas ziet seizoen in het water vallen door zwemverbod provincie De een ziet zijn verdiensten in het water vallen, de ander maakt zich totaal geen zorgen. „Iedereen die hier komt, gaat het water in. Dus dit is voor ons einde seizoen", zegt T. Chang, een van de twee pachters van de Snack-Stop aan het Valken- burgse meer als hij hoort van het 'zwemverbod' in Zuid-Hol land. Gerhard te Loo, eigenaar van de camping in Vlietland, is vooralsnog niet ondersteboven van het onheilsbericht. „Deze plas heeft het schoonste water van Zuid-Holland", zegt hij. „En hier kan worden gezwommen, zolang we niks van de provincie zelf hebben gehoord. Die zou bellen als de situatie gevaarlijk werd." Een woordvoerder van de provincie is echter duidelijk: „Van die afspraak is niets be kend. Er zijn geen uitzonderin gen; het verbod geldt ook voor deVlietland-plas." 'Niet zwemmen in Zuid-Hol land'. Het bericht dat de gevaar lijke blauwe algen overal in de wateren van de provincie aan wezig zijn, verspreidt zich op de bepaald niet wolkenloze dins dag als een lopend vuurtje door de regio. Wellicht dat het daar om rond een uurtje of elf in de ochtend nog zo stil is rond het Valkenburgse Meer. Er liggen maar een paar mensen op het gras rond de plas. „Het is een stuk stiller dan normaal, maar dat hoeft niet per se met dat verbod te maken te hebben", wijst Hagenaar Chang naar de wolken aan de hemel. „Mensen komen hier alleen als het echt paar wolken zijn, blijven ze al weg - en dat is nu dus het ge val." Hij en zijn partner M. Pekdemir bekijken dan ook per dag of het wel zin heeft uit hun woon plaats Den Haag af te reizen naar hun werkplek in Valken burg. „We moeten het hier voornamelijk van de weekein den hebben. Dan rijdt hier dat treintje ook om het meer en is het echt druk. Doordeweeks ko men hier niet zoveel mensen, maar gaan we toch vaak open voor de vaste klanten." Patat, broodjes en verpakt ijs. Dat verkopen de partners van Chinese en Turkse afkomst in de kiosk, die ze voor het eerste jaar huren. Ze liepen er toevallig tegenaan, op zoek naar een plek om schepijs te verkopen en hadden de weersomstandighe den tot nu toe mee. „We heb ben een paar goeie weken ach ter de rug, maar als er nu nie mand meer komt door dat zwemverbod, hebben we daar natuurlijk ook niet veel aan", constateert Chang. Het is zijn eerste baantje. Tot nu toe heeft hij 'altijd aan sport gedaan'. Hij heeft al 18 Neder landse karate-titels veroverd (in de klasse tot 60 kg) en hij is lid van het Nederlands team. „Maar van die sport kun je hier niet leven", heeft hij intussen wel ondervonden. „In Turkije, Spanje en Frankrijk ligt dat an ders. Daar kun je een huis, een auto of geld verdienen als je een titel pakt. Hier moet je, met of zonder titels, 15 gulden betalen als je mee wilt doen aan een toernooi." Niet erg, want hij vindt het niet vervelend om te werken. „Maar P. Pekdemir en T. Chang voor hun snackbar aan het Valkenburgse Meer. „Dit zwemverbod is voor ons einde het is natuurlijk wel vervelend dat nu net dat zwemverbod wordt uitgevaardigd. Dat is slecht nieuws zeg, want mensen komen hier vooral om te zwem men. Ja, je ziet hier ook speed boten en jet-ski's, maar we het vooral hebben van het publiek dat hier komt liggen en het water ingaat. Dat zal nu wel een stuk minder worden, want dit gaat natuurlijk als een lopend vuurtje rond." Dat is inderdaad het geval, De terreur van de blauwe algen heeft z'n hoogtepunt bereikt: zwemmen in open water in Zuid-Holland wordt ernstig afge raden. Zwemmen in de zee en zwemba den met chloor is ongevaarlijk. Als zwem mers gedwee het advies van de provincie opvolgen, zijn horecagelegenheden aan de binnenwateren de logische gedupeer den. Hebben ze een keer een mooie zo mer, is het water weer te smerig. „Mensen zijn eigenzinnig en doen toch waar ze zin in hebben", gelooft Onno Hornkamp, eigenaar van restaurant Het Kompas op Kaageiland in de Kagerplas- sen. „De mensen die hier voor de deur zwemmen, zijn voornamelijk waterspor ters op een boot. En als die het warm heb ben dan springen ze wel, hop, de Kaag in. len." De watersporters komen toch wel, denkt Homkamp. Die laten zich niet zomaar van het water verdrijven. En in Het Kompas komen voornamelijk mensen die met de fiets of de auto over het pontje zijn geko men. „Die komen alleen maar voor een bakje koffie. En die blijven wel komen, wel of geen zwemadvies." Volgens medewerkster C. Bakker van So ciëteit De Kaag zal er wel iets van het zwemadvies te merken zijn. „Veel van on ze klanten zijn leden van de sociëteit. Als zij weten dat zwemmen gevaarlijk is, gaan ze misschien ook wel niet met hun bootje het water op." Toch zal de omzet niet erg dalen, denkt Bakker. „Er zitten hier veel mensen op woonboten. Die komen hier 's avonds altijd wel even wat eten." Frans van Oosterhout van bar De Kromme Does in Hoogmade vindt het allemaal maar onzin.Al die mensen moeten niet zo zeuren. Het valt allemaal maar mee, joh, met die algen." Zijn cafeetje moet het vooral van watersporters hebben, niet van zwemmers in de Kromme Does. En al die mensen met bootjes blijven hun pilsje wel bij hem pakken. „Mijn personeel springt gewoon na het werk het water nog even in. En nergens last van, hoor. Zelfben ik er al een tijdje niet in geweest. Hard werken, hè, met dit weer." maar camping-eigenaar Te Loo blust het onmiddellijk, waar het gaat over de plas in Vlietland. „Als het allemaal zo gevaarlijk was, zou ik het al wel gehoord hebben", meldt hij in zijn win keltje. „Maar hier loopt het alle maal wel los. In stilstaand, on diep water, zoals in havens en spartelvijvers, zou ik nu ook niet gaan zwemmen. Maar deze plas is twintig meter uit de kant al twintig meter diep en de stro ming is optimaal. Bovendien wordt er heel streng gecontro leerd." „Daar kan ik een mooi voor beeld van geven", zegt-ie. „Zes jaar geleden ben ik deze cam ping begonnen. Achterin heb ik destijds een tappunt aangelegd, voor schoon water. Maar er kwam meteen iemand van de provincie die me vertelde dat er een riolering onder moest. Een tje van driehonderd meter. Die heb ik met de pest in mijn lijf aangelegd, maar nu ben ik er blij om - want zo streng zijn ze dus ook bij de boeren in de om geving." FOTO DICK HOGEWONING En het water in de plas, komt uit te polder. Vandaar dat Te Loo niet bang is voor infiltratie van de blauwe alg. „Op de Vliet is al botulisme geconstateerd, maar wij krijgen geen water uit De Vliet, maar storten er in. Daar hoeven we dus niet bang voor te zijn. Alleen als het zo warm blijft, loop je kans op vi russen. Staat er wind, dan heb je nog weinig last - maar als het een week windstil is, gaat het gegarandeerd fout." Dat is tot nu toe nog niet het geval geweest, vandaar dat Te Loo achter de wolken de zon nog ziet schijnen. „Tjvee jaar geleden kon er ook niet ge zwommen worden. Dan veran dert er wel iets, ja," zegt hij. „Mensen gaan dan wel water fietsen en zeilen, maar huren niks meer waar je mee kunt omslaan. Dus minder wordt het wel. Maar er wordt hier ook veel gesurfd en er is een zeilschool, dus het zal allemaal wel loslo pen." Huizen aan de oe\>er gaan als wanne broodjes 'Schitterend wonen aan de Vliet-oever' in 'Villa Aqualis', 'Villapark Vliethoeck' of de 'Rietvink Residentie', staat er op grote borden langs het water tussen Leiden en Leidschen- dam. Het water loopt je in de mond bij het aanschouwen van luxe bungalows, die als warme broodjes worden verkocht. „De aantrekkingskracht van een huis aan het water is enorm", aldus R. Damen van de Zoeter- meerse projectontwikkelaar Hopman Groep. „Daarvoor zijn mensen bereid enorm diep in de buidel te tasten." Op meer dan vijf plaatsen langs de Vliet zijn villaparken en dure appartementencomplexen in aanbouw. Een beetje flat langs de westelijke oever kost hier een ton of vier. Penthouses staan te koop voor bijna zeven ton. Pa tio-bungalows met tuin aan het water zijn er van zes tot negen ton. Wie een riante 'buiten plaats' zoekt heeft ruime keuze. Maar de liefhebber met geld moet er wel snel bij zijn, zeggen de makelaars en projectontwik kelaars. Voor bungalows langs het water vormen zich zelfs rij en wachtenden. In Zoetermeer, langs de Noord Aa-plas, ging een complex bungalows in krap vier weken van de hand. „En dat in een tijd waarin de markt prijzen een top hebben be reikt", zegt Damen. „Dat zijn momenten dat je je zelfs als projectontwikkelaar verbaast." Voor het door Hopman ge bouwde project 'Villa Aqualis' (prijs: 7,5 ton) meldden zich ge middeld vijftien kandidaten per bungalow. Damen: „Daar had je bij wijze van spreken elke prijs op kunnen zetten." Zodra de villa's langs de Vliet ietsje van het water afliggen, waardoor stalling van een zeiljacht direct naast de tuin onmogelijk wordt, gaat de verkoop minder snel. „Het is echt makkelijker om een huis aan het water te verkopen dan een huis met een mooi uit- Flats in aanbouw langs de Vliet. Wie e zijn. zicht", zegt Damen. „Wonen aan het water wordt als heel bij zonder ervaren. Het roept blijk baar een soort oergevoel op bij de Nederlander." De nieuwe bungalows en ap partementen langs de Vliet wor den voor honderd procent ver kocht aan woningzoekenden uit de directe omgeving. Damen: „We adverteren er alleen mee in de regionale bladen en dat le vert al hele waslijsten aan be langstellenden op. Er moet bij de meeste projecten zelfs wor den geloot. Wat dat betreft had-* den we in Leidschendam het driedubbele kunnen bouwen." Een woordvoerder van make laardij Rijnland zegt dat de vil la's worden verkocht aan 'alle maal mensen die idolaat zijn van het water'. Ter hoogte van Voorburg heeft Rijnland langs de Westvlietweg het nieuwe 'Villapark Nabij' in twee weken tijd verkocht. Voor een prijs die varieert van 820.000 tot 860.000 gulden krijgen de kopers een 'zeer royaal vrijstaand huis, tra ditioneel en degelijk gebouwd', met een grote woon- en eetka mer, vier slaapkamers, twee badkamers en 600 tot 900 vier kante meter grond. „Best kost baar, maar daarvoor heb je wel een uniek huis, in een lekker rustige omgeving. Oudere woningen langs de Vliet komen zelden vrij, zegt de Rijn land-woordvoerder. „Van Delft tot aan de Kaag heb je magni fieke grote buitenhuizen, op ka vels van 2.500 tot 3.000 vierkan te meter. Maar die komen bijna nooit op'de markt. Als ze van de hand worden gedaan dan ge beurt dat meestal onderhands in de familie of kennissen kring." De Hopman Groep heeft de smaak van het water goed te pakken en actief op zoek naar nieuwe 'oeverlocaties'. Veel plek is er niet, maar de hoop is ge vestigd op oude fabrieksterrei nen, die van oudsher langs het water zijn aangelegd. „Het wa ter is traditioneel altijd gezien als transportband. Het is van de laatste tijd men zich realiseert dat je met water veel meer kunt doen. Dat geldt ook voor de kuststrook. Daar zijn we ook heel bewust op zoek naar bouwlocaties." ERNA STRAATSMA Blauwe alg dwarsboomt Rijnsburgse waterspecial Er wordt in Rijnsburg voor lopig niet over het water ge lopen. De Oranjevereniging heeft in verband met de blauwe algen in het Oegst- geesterkanaal de 'waterspe cial' op zaterdag 6 augustus afgelast. Het was de bedoe ling dat kinderen en vol wassenen zich op grote drijvende schoenen met be hulp van 'gootsteenontstoppers' over het water zouden voortbe wegen. De Oranjevereniging heeft het evenement afgelast om dat de deelnemers huid- en oorirritaties en diarree kun nen krijgen als zij in het wa ter vallen. Volgens secreta ris Carolien van Egmond werden zo'n honderd men sen verwacht. De roeiwed- strijden op 6 augustus zijn niet afgelast. De Recreatie Familiedag Vlietland die op zondag 7 augustus op het recreatie gebied Vlietland staat ge pland, gaat wel door. De or ganiserende stichting Sport en Spel ziet in de blauwe al gen geen aanleiding om het evenement af te gelasten. Volgens Lieke Camerik van de stichting zijn er nauwe lijks activiteiten waarbij de deelnemers het water in moeten. De steiger waar vanaf zwemmers het water in kunnen duiken wordt daar om gewoon opgebouwd. Camerik: „Die zwemsteiger ligt er altijd tijdens de fami liedag. Als we die nu niet plaatsen, gaan mensen zeu ren. We zullen ouders van kinderen wel waarschuwen dat er een negatief zwem advies geldt." ROELF REINDERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9