Lega Nord behoedt Berlusconi voor val Buitenland Doden bij gasexplosie in Duitse flat 'President Tsjetsjenië afgezet door oppositie' Milosevic woedend op Bosnische Serviërs Donorconferentie voor Rwanda levert veel minder op dan nodig Invasie Haïti ook zonder Iran: Israël en goedkeuring Congres VS achterJbommen Beleggingsfonds MMM moet Moskou vandaag nog tekst en uitleg geven 4 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 Paus wil snel naar Sarajevo Het Vaticaan heeft besloten deze week een afvaardiging naar Sarajevo te sturen die de mogelijkheid moet bekij ken van een pauselijk bezoek aan de Bosnische hoofdstad. Paus Johannes Paulus II wil volgende maand naar Sara jevo afreizen. De afvaardi ging zal in Sarajevo overleg voeren met VN-functionaris- sen over de veiligheidsaspec ten rond een dergelijk be zoek. De paus zou per vlieg tuig in de Bosnische hoofd stad moeten aankomen. On langs werden nog de hulp- vluchten voor tien dagen stilgelegd vanwege een be schieting van het vliegveld. De kerkvader sprak al eer der de hoop uit om een be zoek aan Sarajevo te bren gen. Hij wil daar voor de vre de bidden. Vanwege de vei ligheidsproblemen is tot nu toe niets van het voornemen van de paus terechtgeko- Rooms-katholieken vor men een minderheid in Bos nië, waar de meeste gelovi gen moslim of christeüjk-or- thodoxzijn. Een Rwandees jongetje staat in het vluchtelingenkamp bij Goma gelaten te wachten op schoon drinkwater, terwijl Amerikaanse soldaten even een rookpauze nemen. foto anp Jacqueline arzt genève GPD-AP-Rtrno, directeur van Artsen Zonder Grenzen, zeker 25 miljoen gulden opbrengen. „Anders is het geen succes", aldus De Milliano. Volgens hem moet het geld alleen ten goede komen aan acute noodhulpverlening, die de honderdduizenden Rwandese vluchtelingen is staat moet stellen minstens een maand te overleven. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) liet gisteren de deelnemers aan de donorconferentie weten dat onder de Rwandese vluchtelingen in Zaïre dysenterie is uitgebroken. Volgens voor zichtige schattingen van de WHO lopen 45.000 mensen de kans hieraan te sterven. Inmiddels is de cholera-epidemie onder con trole omdat er steeds meer betrouwbaar water en voedsel beschikbaar komt. Dat heeft de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties, Sadako Ogata, gisteren gezegd. „De toestand is Rwanda is slecht, maar niet langer ho peloos." Over het aantal doden onder Rwandese vluch telingen heerst grote verwarring. Het VN-kinder- fonds Unicef rept onder aanhaling van Franse militairen ter plaatse van meer dan 50.000 do den. De Unhcr houdt het echter op 22.000 doden. WASHINGTON Rtr-UPI-AP De Amerikaanse president Clin ton is niet van plan goedkeuring van het Amerikaanse Congres af te wachten voor een invasie in Haïti. Dat heeft Dee Dee Myers, woordvoerder van het Witte Huis, vanmorgen meegedeeld. Volgens Myers zal de presi dent zich wel op de hoogte stel len van de mening van het Con gres, maar een resolutie waarin wordt gevraagd om goedkeu ring voor een invasie niet steu nen. Nu een invasie in Haïti wordt gesteund door een reso lutie van de VN-Veiligheidsraad heeft Clinton alle grondwettelij ke middelen in handen om tot De VN-donorconferentie voor hulp aan Rwanda is op een pijnlijke ontnuchtering uitgelopen. De 44 aanwezige donorlanden hebben gisteravond in het Zwitserse Genève 750 miljoen gulden toe gezegd, terwijl de Verenigde Naties de donorlan den hadden opgeroepen 1,3 miljard bij elkaar te brengen. De VN hebben dat geld nodig om de in spanningen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (Unhcr), het Wereldvoedselpro gramma, Unicef en andere VN-instanties in Rwanda te financieren. Voor de terughoudendheid zijn twee redenen. Ten eerste willen de donorlanden steeds meer geld geven aan non-gouvernementele organisa ties (zoals het Internationale Rode Kruis en Art sen Zonder Grenzen) in plaats van aan het nood- programma van de VN. Ten tweede hebben lan den als de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk in en om Rwanda zelf omvangrijke mili taire hulpacties lopen, die ook miljoenen verslin den. De Nederlandse TV-actie voor Rwanda, die za terdag zal plaatshebben, moet volgens De Millia- vaardigden als in de Senaat is grote weerstand tegen een door de VS geleide invasie in Haïti. Volgens twee oudgedienden in het Congres, de republikein Gil man en de democraat Glick- man, mag Clinton de VN-reso- lutie niet gebruiken als recht vaardiging voor een inval om het militaire bewind in Haïti omver te werpen. De VS sturen binnenkort heli kopters, militaire verkenners en technici naar de Dominicaanse Republiek om de smokkel van brandstof naar Haïti tegen te gaan. Dat maakte het Ameri kaanse ministerie van defensie (Pentagon) gisteren bekend. De Dominicaanse president Bala- guer had eerder laten weten niet de middelen te hebben om het economisch embargo dat de VN tegen het militaire regime van Haïti hebben afgekondigd, te controleren. Een politieke tegenstander van de Haïtiaanse junta is giste ren in de hoofdstad Port-au- Prince neergeschoten nadat de regering de staat van beleg had afgekondigd. De toestand van de voormalige senator Reynald Georges is stabiel. Na behande ling in een particuliere kliniek is hij ondergedoken. Georges, een voormalige sol daat in het Amerikaanse leger en aanhanger van de voormali ge dictators Duvalier, had leger commandant Cedras opgeroe pen af te treden om een Ameri kaanse invasie te voorkomen. nicosia ap Iran heeft gisteren beweerd dat de aanslagen van vorige maand op joodse doelen in Buenos Ai res en Londen het werk zijn van Israël en de mujahedien, de Iraanse oppositiegroepering. Volgens Teheran zou de muja hedien de aanslagen met de Is raeli's hebben opgezet om de aandacht af te leiden van een bloedige aanslag van de muja hedien in de Iraanse stad Mas- hhad, waarbij op 20 juni 26 mensen om het leven kwamen. Met het eigenzinnige scena rio, dat gisteren door radio Te heran naar buiten werd ge bracht, gaat Iran frontaal in te gen de door Israël en de Vere nigde Staten geuite verdenking dat de aanslagen het werk zijn van de door Iran gefinancierde Hezbollah. De vermoedelijke pleger van de aanslag in Mashhad is giste ren in een ziekenhuis overle den. De man had bij zijn aan houding, begin deze week, en kele schotwonden opgelopen. Hij zou lid zijn geweest van de mujahedien. hamburg Brandweerlieden en andere reddingswerkers zoeken naar overlevenden tussen het puin van een flat in een voorstad van Hamburg waar zich vannacht een gasexplosie voordeed. Bij de explosie zijn drie doden en zes gewonden gevallen. De ontploffing verwoestte alle woningen op de begane grond van het negen verdiepingen hoge gebouw. De oorzaak van de klap wordt gezocht in een lekkende gaslei ding. foto epa markus beck Honderden doden bij branden Polen warschau Bij bos- en weidebranden in Polen zijn in een maand tijd 367 mensen omgekomen. Dat heeft de brandweercentrale ii Warschau gisteren meegedeeld. Het aantal gewonden bedroeg 1472, onder wie 76 brandweermannen. In totaal werden in juli in Polen 22.129 branden geteld. Geldlopers beroofd van 2,5 miljoen londen Bij een beroving van twee geldkoeriers op de Londense luchthaven Heathrow is een miljoen pond (2,5 miljoen gulden) buitgemaakt. De drie overvallers bespoten de koeriers met gas en namen vervolgens de koffers met bankbiljetten mee. De roof speelde zich op klaarlichte dag af op een druk parkeerterrein bij de luchthaven, maar niemand greep in. Ecuador weigert Europees 'gif-schip' quito Ecuador heeft gisteren een schip met gif uit Europa de toegang geweigerd. Het Kroatische schip, de Triglav, was met een lading zware metalen en oude medicijnen aan boord op weg naar de haven van Guayaquil. Een milieu-organisatie lichtte de Ecuadoraanse regering in over de komst van het schip. Eer der weerde Colombia het schip. Balaguer blijft president 3 domingo Bijna drie maanden na de presidentsverkiezin gen in de Dominicaanse Republiek op 16 mei is de zittende pre sident, Joaquin Balaguer, alsnog uitgeroepen tot winnaar. De verkiezingscommissie deelde vanmorgen mee dat Balaguer een nipte meerderheid van 22.000 stemmen behaalde (42,4 procent van de stemmen). Zijl. rivaal behaalde 41,4 procent van de stemmen. Bolivianen schrijven langste brief la paz» In de straten van de Boliviaanse hoofdstad La Paz wordt vandaag 's werelds langste brief tentoongesteld. De Bolivianen hopen met hun geschrift, dat een lengte heeft van zeven kilome ter, opgenomen te worden in het Guinness-boek. Ruim 23.000 Bolivianer. schreven een stukje. I Mijnexplosie in Papua-Nieuw-Guinea port Moresby Bovengrondse explosies bij een goudmijn in Pa- pua-Nieuw-Guinea hebben mogelijk aan elf mensen het leven gekost. Volgens de autoriteiten deden zich gisteren bij de mijn in Porgera twee explosies voor. Onmiddellijk brak er een felle brand uit, die niet kon worden geblust wegens het gevaar van nieuwe ontploffingen. Het vuur ging uiteindelijk door de hevige regen uit. De elf mijnwerkers worden officieel nog vermist maar zijn waarschijnlijk dood. Dode bij busongeluk in Duitsland krumbach Bij een ongeluk met een Belgische autobus op de Autobahn bij het Duitse Würzburg-Kempten is gisteren een achtjarig meisje om het leven gekomen. Zesendertig andere kin deren en acht volwasssen raakten gewond. Het ongeluk gebeur de toen de bestuurder van de Belgische bus op de Donaubrug in de omgeving van Neu-Ulm een vrachtwagen wilde inhalen. Daarbij raakte hij de vrachtauto, waarna beide voertuigen be gonnen te slingeren en op de verkeerde weghelft terecht kwa men. Albtransport vliegt niet meer tirana De enige nog vliegende Albanese luchtvaartmaatschap pij Albtransport houdt het voor gezien. Wegens de aanhoudende verliezen en omdat er geen koper kan worden gevonden voor de 'in Oostenrijkse handen verkerende aandelen werden maandag alle vluchten stilgelegd. Oostenrijk wilde geen geld meer in de maatschappij steken en er was op dat moment geen andere partner. Eén Woodstock-herdenking afgelast, de ander in 't slop tew york anp/gpddie begin deze week zou eindi gen, is verlengd tot 11 augustus, de twee festivals die de Woodstock '94, dat op 12, 13 »5ste verjaardag van Woodstock en 14 augustus plaatsvindt in lerdenken gaat niet door. De Saugerties (zo'n 50 kilometer organisatie van Bethel '94 be- van Bethel), wordt georgani- iloot daartoe, omdat nog maar seerd door dezelfde r 1650 kaartjes verkocht waren, het festival in 1969 organiseer- Vlinimaal 50.000 bezoekers den. Dit programma omvat een zouden nodig zijn geweest om dwarsdoorsnee van de popmu- de kosten van het herdenkings- ziek van de afgelopën 25 jaar. estiva! te dekken. Afgezien van Bob Dylan en Joe Op Bethel '94 zou de nadruk Cocker, die ook in 1969 optra- iggen op de namen uit het ver- den, zijn bijvoorbeeld ook leden, zoals Richie Havens, Aerosmith en de Red Hot Chili Fleetwood Mac, Melanie en Peppers present. Blood, Sweat and Tears. Het Het nu afgelaste Bethel '94 festival, gepland op 13 en 14 au- kampte vanaf het begin met Justus, zou zich afspelen op de- problemen. Zo haakten finan- zelfde plek als waar Woodstock ciers af, waardoor initiatiefne- kwart eeuw geleden werd mer Sid Bernstein opnieuw de gehouden. boer op moest voor geld. De Bij het concurrerende festival plannen voor Bethel '94 waren Woodstock '94 dat wèl de pas vorige week klaar. Ook werd de legendarische Bernstein geconfronteerd met tappening mocht overnemen, het veel grotere en ambitieuzere valt de verkoop ook tegen. Afge- Woodstock '94, dat kan be open weekeinde lagen er nog schikken over sponsors als Pep- 100.000 van de 250.000 toe- si. 'angskaartjes op een koper te wachten. De verkoopperiode Doedajev ontkent coup ben om de Kaukasische repu bliek, waar 1,2 miljoen r De president van Tsjetsjenië, wonen, binnen te vallen. Vol- Dzjochar Doedajev, zou giste- 'gens hem is Rusland vastbeslo- door de oppositie zijn afge- ten om de republiek op 6 sep- De 'tijdelijke raad' van de tember, de derde verjaardag oppositie heeft de macht over- van de Tsjetsjeense onafhanke- genomen en gezegd 'in mei of lijkheid, te bezetten, juni 1995' vervroegde verkiezin- Doedajev schilderde zijn te- uit te schrijven. Wie de af- genstanders af als 'twee of drie gezette president blijft steunen, individuen die samenspannen maakt zich volgens de raad met het Kremlin en de Russi- schuldig aan een misdaad tegen sche speciale diensten', en het Tsjetsjeense volk. De repu- noemde hen verraders die de bliek in de Russische Kaukasus, weg bereiden voor een Russi- streeft naar afscheiding van sche militaire interventie. Rusland en verklaarde zich drie De autoriteiten in Grozny, de jaar geleden onafhankelijk. hoofdstad van Tsjetsjenië, be- De Tsjetsjeense autoriteiten nadrukken dat Doedajev nog hebben de staatsgreep ontkend steeds stevig in het zadel zit. De en de arrestatie gelast van de Russische media melden echter door Moskou gesteunde oppo- dat hij nog slechts enkele gebie- sitieleiderOemarAvtoerchanov, den en de hoofdstad Grozny in tan het hoofd staat van de handen heeft, raad. Doedajev beschuldigt Moskou ervan plannen te heb- BELGRADO-SARAJEVO AFP-Rtr-DPA De Servische regering heeft gis teren opnieuw gedreigd alle be trekkingen met de leiders van de Bosnische Serviërs te verbre ken als zij het vredesplan van de internationale contactgroep blijven afwijzen. President Milosevic van Servië repte in een boze brief aan de Bosnische Serviërs over 'verraad' en ver weet de Bosnische Serviërs 'een misdaad te begaan tegen hun eigen mensen'. De Bosnische Serviërs had den gevraagd om nieuwe on derhandelingen over het vre desplan van de contactgroep. Dit werd echter door alle leden van de groep (de Verenigde Sta ten, Rusland, Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië) afge wezen. Zij hadden een 'ja' zon der voorwaarden geëist op hun plan voor een opdeling van Bosnië-Hercegovina. In Sarajevo besloten de mos lims en de Bosnische Serviërs dat de acties van sluipschutters zullen worden opgeschort. Noch over de heropening van de toegangswegen naar de Bosnische hoofdstad noch over de vrijlating van krijgsgevange nen werd echter een akkoord bereikt. Volgens de Bosnische Serviërs zijn de moslims op gro te schaal bezig wapens naar Sa rajevo te smokkelen. Bovendien zou het Bosnische regeringsle ger volgens de Serviërs begon nen zijn met een aanval op het plaatsje Visoko, ongeveer 40 ki lometer ten noordwesten van de stad. Premier bereid meer afstand te nemen van Fininvest boze tongen willen doen gelo ven, maar voorstander van een juist evenwicht tussen de poli tiek en de magistratuur." Berlusconi verdedigde het vo rige week door hem gedane voorstel om zijn holding Finin vest te laten beheren door een persoon die verantwoording is verschuldigd aan een onafhan kelijk 'garantie-comité'. Maar hij voegde eraan toe met het parlement te willen praten over de te volgen procedure. De oppositiepartijen en ook coalitiegenoot Bossi verwierpen het nu op tafel liggende voor stel, omdat het te weinig garan ties biedt voor een werkelijke belangenscheiding. Berlusconi lijkt nu bereid een nog drastischer scheiding aan te brengen. „Aan de andere kant", zo zei de premier, „is het niet mijn schuld dat het oude poli tieke systeem is ingestort en de kiezers aan mij hebben ge vraagd te regeren." T7C de mujahedien Wapenhandel VS groeit in Derde Wereld Het Amerikaanse aandeel in de wapenhandel met de Derde Wereld is vorig jaar gestegen tot 14,8 miljard dollar (ongeveer 26,5 miljard gulden). Daarmee hebben de Amerikanen een marktaandeel van bijna 73 pro cent. Dat blijkt uit een onder zoek van het Congres. In het onderzoek werd alleen rekening gehouden met de verkoop van wapens aan regeringen. De par ticuliere verkopen zijn veel ge ringer en zijn vorig jaar verder afgenomen. De grootste klanten van de VS waren Saudi-Arabië en Koeweit. Volgens het rapport gaven Saudi-Arabië en Irak tussen 1986 en 1993 respectievelijk 55,6 miljard dollar en 22,7 mil jard dollar uit aan wapens. Bei de landen gingen daarmee aan kop in de Derde Wereld. China verloor vorig jaar ter rein op de wapenmarkt, net als de vier grote Westeuropese wa penfabrikanten Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland en Italië. Rusland wist de verkopen in vergelijking met 1992 op te voeren van 1,5 miljard dollar naar 1.8 miljard, maar dat is nog altijd veel minder dan het aandeel dat de voormalige Sov jetunie in de Derde Wereld had. Het rapport beveelt Ameri kaanse politici aan de belangen van de wapenindustrie af te we gen tegen de doelstelling van de regering om grootscheepse wa penverkopen naar onstabiele regio's in de Derde Wereld in te krimpen. De voorzitter van de Russische beleggingsmaatschappij MMM moet vandaag tekst en uitleg geven over de enorme proble men waarin het omstreden fonds de afgelopen week is te rechtgekomen. Sergej Mavrodi moet van de autoriteiten vertel len waaruit de activiteiten van zijn fonds bestaan 'om het pu bliek een beter inzicht te geven in hetgeen gaande is'. Rusland kent geen wet die be drijven" verplicht hun bezighe den te omschrijven. Het Russi sche ministerie van financiën vermoedt dat MMM een zoge noemd piramidefonds is, dat het geld van nieuwe beleggers gebruikt om het aan bestaande aandeelhouders uit te keren. Dat gaat goed zo lang zich nieu we beleggers melden maar zo dra die weg blijven, zakt het sys teem als een kaartenhuis in el kaar. Mavrodi heeft ontkend dat MMM een piramidefonds is. Hij zegt het geld van Russische spaarders te investeren in aan delen, te gebruiken om te spe culeren op de valutamarkt en om kortlopende leningen uit te schrijven. Het fonds kwam vorige week in moeilijkheden toen het mi nisterie van financiën verklaar de niet garant te willen staan voor een serie nieuw uit te ge ven aandelen. Tienduizenden aandeelhouders eisten daarop hun geld terug. De stukken die vorige maand een koers van 120.000 roebel (104 gulden) hadden bereikt, zouden bij het inwisselen niet meer dan 1000 roebel opleveren. Talloze, voor al kleine Russische spaarders die rendementen tot 3000 pro cent per jaar werd beloofd, raakten zo in één klap hun kapi taaltje kwijt. De belangrijkste partij in de Italiaanse regeringscoalitie, Lega Nord, heeft premier Berlusconi gisteren in het zadel gehouden, maar geëist dat de mediamagnaat meer af stand neemt van zijn concern Fininvest. Volgens de lei der van Lega Nord, Bossi, kan de premier via zijn zes TV- zenders de publieke opinie in Italië te veel manipuleren. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse premier maakte gisteravond tijdens een parle- mentsdebat duidelijk dat hij niet bereid is de handdoek in de ring te gooien. Hij meent dat hij nog steeds het vertrouwen van de kiezers geniet en dat zijn centrum-rechtse kabinet een lang leven zal zijn beschoren. Naar de verklaring was reik halzend uitgekeken. De opposi tie verlangde vooral ophelde ring over Berlusconi's recente aanvallen op de magistratuur en de wijze waarop hij politieke en zakelijke belangen denkt te kunnen scheiden. Berlusconi hamerde erop dat zijn regering een duidelijke breuk met het verleden heeft bewerkstelligd en dat hij trouw zal blijven aan het mandaat van het electoraat. „Een regering die een mandaat heeft, moet rege- De premier besteedde overi gens weinig woorden aan het conflict met de magistratuur. Hij bagatelliseerde het in middels ingetrokken decreet dat voorarrest in corruptiezaken onmogelijk maakt, met te zeg gen dat het bedoeld was om de rechten van de burger te be schermen. „Wij zijn niet de vij anden van de magistraten, zoals

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5