Pas in 2000 alweer verouderd RDM: van trotse scheepswerf naar schriel metaalbedrijfje Binnenland Fietsen op het platteland Louche rijscholen aangepakt Gered van de verdrinkingsdood WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 Hoogwerker takelt dikzak uit woning Rotterdam Een 220 kilo zware vrouw is gisteren door een hoog werker uit haar Rotterdamse woning getakeld. De 40-jarige vrouw moest per ambulance naar het ziekenhuis wegens hyper ventilatie. Vanwege haar omvang kon ze niet via de trap naar beneden. Ze was bovendien al tien jaar niet buiten geweest. De ambulancedienst schakelde een particuliere firma in om de pa tiënte van de tweede verdieping van haar huis naar beneden te takelen. Twaalf jaar voor doden stiefdochter den haag Een 24-jarige man uit Den Haag is gisteren, conform de eis, veroordeeld tot twaalf jaar cel wegens doodslag op zijn tweejarige stiefdochter begin dit jaar. Hij sloeg het kind omdat hij haar 'gedram' niet meer aankon. Uiteindelijk is ze overleden. De Hagenaar zou de peuter nog wel mond-op-mond beademing hebben gegeven en een ambulance hebben gebeld. Hij is vol gens het Pieter Baan Centrum volledig toerekeningsvatbaar. De rechtbank nam het de man bijzonder kwalijk dat hij op geen en kele manier spijt heeft betuigd. Chauffeur komt met schrik vrij anna paulownaEen 18-jarige man uit het Noordhollandse Van Ewijcksluis is gisteren aan de dood ontsnapt toen hij met zijn tractor onder de trein Alkmaar-Den Helder belandde. De tractor werd gehalveerd, de jonge bestuurder liep alleen lichte schaaf wonden op. Het treinverkeer van en naar Den Helder was an derhalf i op Bejaarde drugkoerier moet zitten Maastricht Een 70-jarige man uit Kerkrade is gisteren door de rechtbank van Maasti icht veroordeeld tot een half jaar cel, waa van vier maanden voorwaardelijk. De eis was tien maanden voorwaardelijk vanwege de hoge leeftijd van de koerier. De mai woonde in een pension met druggebruikers. Om een centje bij te verdienen, werd hij koerier. Hij haalde heroïne en co< uit heel Zuid-Limburg. Volgens de man ging het steeds paar grammetjes en loreeg hij nooit meer dan een paar tientjes. De man snoof zelf af ook en toe ook een lijntje cocaïne, als me dicijn tegen de pijn in zijn been. Geen beroep in zaak sigaremnan Amsterdam Noch de officier van justitie, noch de advocaat van de 18-jarige man die in november vorig jaar de Amsterdamse ta bakswinkelier Hartman heeft doodgeschoten, gaan in hoger be roep. De man werd op 18 juli veroordeeld tot zes jaar cel en TBS met dwangverpleging. De weduwe van Hartman heeft zich bij de minister van justitie beklaagd over 'beoordelingsfouten', die volgens haar tot de dood van haar man hebben geleid. De 18-ja- rige was namelijk niet teruggekeerd van zijn proefverlof. Me vrouw Hartman overweegt nu een civiele procedure aan te spannen tegen de Staat. PTT Post komt met postcode-atlas den haag PTT Post heeft een Postcode-atlas samengesteld die het ondernemingen gemakkelijker moet maken routes te plan nen, verkoop- en distributieregio's in te richten, marketingplan nen en direct-mailacties op te zetten en klanten te registreren. De atlas bestaat uit 53 kaarten op A-3 formaat waarop niet al leen de viercijferige postcodebegrenzingen zijn aangegeven maar ook alle hoofdwegen en andere belangrijke verbindingen, bebouwde stukken (bij meer dan 25.000 inwoners), industrieter reinen, bosgebieden en vaarwegen. Het boek kost 250 gulden (exclusief BTW). Graancirkel door mensen gemaakt serooskerkeDe cirkel die vorige week opdook in een roggeveld bij Serooskerke, is door mensen gemaakt, zeggen onderzoekers. De cirkel is 'onregelmatig en slordig'. Alleen de Zierikzeese en de cirkel uit Bovensmilde zijn volgens de onderzoeker 'authentiek'. De bioloog die de cirkel onderzocht is 'niet zo gelukkig' met de ze door mensen gemaakte variant. ,,Het is een vervelend feno meen en het leidt tot een manie van graangraffiti." Óver enkele jaren kunnen criminelen identiteitsbewijs misschien al namaken Het nieuwe paspoort, dat vanaf 1 januari 1995 verkrijg baar is, zal aan het begin van de 21ste eeuw wellicht al weer verouderd zijn. De technische ontwikkelingen in de gecomputeriseerde drukkerijbranche gaan namelijk zo snel dat de nieuwe pas over een paar jaar misschien kan worden nagemaakt door criminelen. den haag anpschedé (die ook de bankbiljet ten drukt) de passen moet druk ken. Het bedrijf maakt volgens haar de beste pas. De nieuwe pas is er over een klein halfjaar. Hij is beter bevei ligd dan het huidige paspoort en goed bestand tegen verval sing. Het Duitse Bundeskrimi- nalamt (BKA), TNO, de Centrale Recherche Informatiedienst en de marechaussee hebben proef exemplaren uitputtend getest „Daarom werken we nu al aan het paspoort voor na 2000", zegt drs. P. de Ruiter van het ministerie van binnenlandse za ken. Hij is leider van het project reisdocumenten. Minister De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken vertelde gisteren bij de presentatie van het nieuwe pas poort waarom ze vindt dat de Haarlemse drukker Joh. En en goedbevonden. „Ik kan me niet voorstellen dat er een bete re en veiligere pas bestaat", al dus De Graaff-Nauta. Het reis document bestaat uit drie 'la gen'. Een aantal kenmerken zijn met het blote oog te zien. ande re alleen onder ultraviolet licht en weer andere alleen in het lab. De pas kost slechts elf gulden om te maken. Het rijk legt daar vervolgens 52 gulden leges op, terwijl de gemeenten die de pas uitgeven daar weer leges boven op heffen. Dat bedrag kan per gemeente zeer verschillen. De gemiddelde prijs van een pas wordt 85 gulden. Enschedé gaat de komende zes jaar dertien miljoen exemplaren drukken. Voor reizigers in Europa komt op 1 januari een speciale identi teitskaart, die maximaal 35 gul den kost. De nieuwe pas is van af volgend jaar dus alleen nog maar noodzakelijk voor reizen naar andere werelddelen. De al bestaande gemeentelijke identi teitskaart is alleen geldig in Ne derland. In het paspoort mag zowel een zwartwit- als een kleurenfo to van de houder. Niet iedereen moet op 1 januari op een drafje naar het gemeentehuis voor een nieuwe pas; het huidige pas poort blijft gewoon vijf jaar gel dig. Moet er worden verlengd, dan krijgt de houder de nieuwe pas, Europese identiteitskaart of gemeentelijke identiteitskaart. Met de totstandkoming van het nieuwe reisdocument komt een einde aan een slepende af faire die zes jaar geleden leidde tot de val van minister Van Eekelen en staatssecretaris Van der Linden. Zij waren destijds verantwoordelijk voor het pas poortdebacle waarin het minis terie van buitenlandse zaken en drukkerij KEP blunder op blun der hadden gestapeld. Na een parlementair onderzoek naar de paspoortaffaire kreeg Binnen landse Zaken de verantwoor ding voor de ontwikkeling van een nieuw reisdocument. numegen» De Drentse fietsvierdaagse is nog niet voorbij of het volgende evenement kondigt zich alweer a Hier fietsen de deelnemers over de Oosterhoutse dijk. Lubbers opent eerste Europese Jamboree biddinghuizen gpd-anp Tijdens een grootse ceremonie met veel vlagvertoon en gezang heeft demissionair premier Lubbers gistermiddag in Bid dinghuizen de eerste Europese Jamboree geopend. Hij hield een toespraak voor de tiendui zend scouts, die afkomstig zijn uit 35 landen en die tien dagen blijven. Het thema is Join the Stars, verwijzend naar de ster ren in de Europese vlag, In zijn speech refereerde de premier aan het 'zwarte record in men selijk lijden' in Rwanda 'en de manier waarop het wereldkam pioenschap voetbal iedereen daarvoor onverschillig had ge maakt'. Volgens Lubbers maakt het contrast duidelijk 'hoe goed we af zijn in Europa, een be voordeeld continent'. Belgen willen hennepteelt gaan bestrijden 'Rijschoolhouders geven vaak ook muziekles of zijn bloemist' dronten Deze meerkoet kwam gisteren af en toe met zijn kopje bovendrijven in de Lage Vaart in Dronten en dan verdween hij weer onder water. Het bleek dat hij onder de olie zat. Wie het spul heeft geloosd, weet de politie niet. foto am ruswuk anp-gpd Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) wil auto rijscholen aan strenge voor waarden onderwerpen. Rij schoolhouders met een louche werkwijze mogen geen exa mens aanvragen voor hun leer lingen. Het CBR hoopt zo het in groten getale aanwezige kaf van het koren te scheiden. Volgens het CBR, dat rijexa mens afneemt, kenmerkt de rij schoolbranche zich door een groot aantal ondernemers met een twijfelachtige reputatie. De ze mensen zijn niet te beschou wen als serieuze rijopleiders, meent woordvoerder H. Ver hoef. „Van de ruim zesduizend rij scholen verdwijnen er jaarlijks vijfhonderd en komen er vijf honderd nieuwe bij. Het is net een kruiwagen met kikkers. Het moet maar eens afgelopen zijn met die ééndagsvliegen", licht Verhoef toe. Volgens hem zijn er zeker drieduizend rijscholen te veel. Het gevolg is dat slechts wei nig mensen slagen voor hun rij bewijs. Meer dan de helft van de examinanten faalt. Volgens het CBR is er in veertig jaar tijd nauwelijks iets veranderd. In 1956 bedroeg het slagingsper centage 44,2 procent. Vorig jaar was dat 44,1 procent. Andere 'verontrustende' be stands venaiilers zijn de rij schoolhouders die zich bezig houden met fraude, autodief stallen, vervalsingen van theo- riecertificaten en rijvaardig heidsbewijzen en/of rijbewijs- toerisme. „We zijn daar regel matig zelf het slachtoffer van geworden. Vorig jaar hadden we nog een rijschoolhouder in Den Helder die met zeven gestolen auto's rondreed. Daar hebben onze examinatoren ingezeten. Dat kan toch niet!", zegt Ver hoef. Een aantal rijscholen blijkt het geven van autorijles ook te combineren met andere activi teiten. Ze geven muziekles, ver zorgen schilderwerk of zijn ook nog bloemist. Anderen zoeken hun nevenactiviteiten in de ille galiteit, waarbij ze zich richten op autodiefstallen, rijbewijstoe- risme, vervalsing van documen ten, fraude en belastingontdui king. „Wij vinden het niet lan ger verantwoord dergelijke rij scholen in stand te houden", zegt Verhoef. Het CBR kan nie mand weerhouden van het ver zorgen van autorijles, omdat het geven van onderwijs een grondwettelijk recht is. Wel kan het instituut voorkomen dat louche rijscholen zich inschrij ven bij het CBR, zodat er geen rijexamens kunnen worden Daartoe worden de den voor rijscholen aange scherpt. Rijschoolhouders moe ten nauwkeurig gegevens ver strekken over hun bedrijf. Zo wordt inschrijving bij de Kamer van Koophandel verplicht, als mede het vermelden van het SOFI-nummer. Ook worden de kentekennummers van de exa menauto's, het adres van de school en de namen van de in structeurs geregistreerd en ge controleerd. Daarnaast wil het CBR jaar lijks een vaste bijdrage krijgen van de ingeschreven rijscholen, nieuwe rijscholen moeten ook een nog nader vast te stellen bijdrage betalen. Het CBR wil volgend jaar een begin maken met de invoering van de nieuwe eisen. Eerst vindt nog overleg plaats met de overheid en een aantal branche-organisaties. Vleermuizen overnachten in bejaardenhuis Een bejaarde vrouw uit verzor gingshuis Molenkamp in 01- denzaal is in de nacht van maandag op dinsdag geëvacu eerd, omdat tientallen vleer muizen een schuilplaats had den gezocht in haar kamer op de vijfde verdieping. De vleer muizen werden ontdekt door bejaardenverzorgsters, die de vrouw 's nachts naar het toilet wilden helpen. Ze durfden de kamer niet binnen en waar schuwden de politie. Agenten brachten de vrouw vervolgens naar een andere kamer en be sloten de diertjes te laten zit ten. De vleermuizen, die altijd in groepsverband leven, zijn 's morgens weer langs dezelfde weg vertrokken als ze geko men waren: door het raam. Ze lieten een spoor van uitwerp selen achter. Burgemeester Loon op Zand in opspraak loon op zand gpd CDA-burgemeester J. van Dun (60) van Loon op Zand mag blij ven. Als het aan de gemeente raad ligt tenminste. De fracties betreuren het gedrag van hun eerste burger en keuren het af, maar zeggen in een gisteren uit gegeven verklaring dat 'het inci dent geen negatieve gevolgen hoeft te hebben voor het func tioneren van de burgemeester'. De burgemeester blijkt een maand geleden dronken met zijn auto in een sloot te zijn be land na een avondje stappen in Breda. Loco-burgemeester P. van Vugt (WD) wees er gisteren op dat Van Dun zijn werk prima doet en dat hij ook wat hem be treft in functie mag blijven. „Het is verder aan de rechter en de commissaris van de konin gin om de zaak te beoordelen", aldus Van Vugt. In de nacht van 1 op 2 juli raakte Van Dun in de Brabantse gemeente Bavel, niet ver van Loon op Zand, de macht over het stuur kwijt en belandde in een sloot. Agenten die hem er uit haalden, namen hem een blaa'stest af en constateerden een alcoholpromillage van 1,86, bijna vier keer zoveel als wette lijk voor automobilisten is toe gestaan. De burgemeester moest zijn rijbewijs inleveren. Oosteuropese jongeren melden zich als asielzoeker den haag gpd Jonge Oosteuropese toeristen melden zich massaal als asiel zoeker in Nederland om zo aan een goedkoop verblijf te komen. Het ministerie van justitie be slist vandaag welke maatregelen moeten worden genomen om deze druk op de asielzoekers centra tegen te gaan. Het gaat om enkele honderden Oost europeanen op de ongeveer duizend asielzoekers die weke lijks worden opgenomen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie trok de Centrale Opvang Asiel zoekers vorige week aan de bel nadat grote groepen jonge Oos teuropeanen na enkele weken verblijf in de centra hun proce dure niet bleken af te wachten en in het niets verdwenen. „Daarbij kwam dat zij, in tegen stelling tot andere asielzoekers, behoorlijk lol trapten in de cen tra. Dat kan natuurlijk niet", al dus de woordvoerder. De leeftijden van de Oost europese toeristen liggen tussen de 15 en 30 jaar en zij beschik ken binnen de kortste keren over alcohol, wat in de centra ordeproblemen oplevert. Daar bij storen de echte asielzoekers zicff in hevige mate aan het ge drag van de jongeren. De Belgische rijkswacht wil hulp van Nederlandse collega's in de strijd tegen hennepplanta ges. Die worden namelijk ook bij de zuiderburen steeds vaker gesignaleerd. Het staat vast dat zij vooral voor de export naar Nederland produceren, zo ver klaarde gisteren een woordvoer der van de Mechelse recherche (BOB). De politie van Mechelen, het Belgische 'Westland' met een groot aantal groentekassen, kwam vorige week een netwerk van professionele cannabis- kwekerijen op het spoor. Twee plantages van dit netwerk zijn inmiddels ontmanteld en de re cherche hoopt via het verhoor van twee hoofdverdachten er meer te achterhalen. De twee hadden niet de omvang van de Nederlandse kwekerijen, waar vaak tienduizenden hennep planten in goed verwarmde kas sen worden aangetroffen. In een opslagplaats vlakbij Antwerpen vond de politie 700 exemplaren en eerder op een andere plek 500 stuks. De kans is groot dat de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM), waar in het recente verleden meer dan vijfduizend werknemers hun da gelijks brood verdienden, binnen een paar jaar ineenschrompelt tot een middelgroot metaalbedrijf met pak weg driehonderd werknemers. Dat perspectief is overduidelijk aan wezig nu de vakbonden hebben in gestemd met het vertrek van 260 van de huidige 760 werknemers en de di rectie de marinebouw een termijn van drie jaar heeft gesteld voor het werven van orders voor deze afde ling, die vooralsnog niets anders te doen heeft dan 'ontwikkelingswerk'. RDM wordt in vier BV's verdeeld; één voor marineorders, één voor techno logie, één voor het machinepark en één voor de gebouwen. Als het met een van deze BV's misgaat, worden ze van de rest losgeweekt zodat die daar verder niet onder hoeft te lijden. Terug in de geschiedenis. Op de kop van de haventerreinen tussen de Waalhaven en de Eemhaven, promi nent zichtbaar voor ieder schip dat over de Nieuwe Maas voer, zijn in het verleden jarenlang de prachtigste schepen gebouwd. Zo liet de roem ruchte Holland Amerika Lijn bij RDM de kolossale passagiersschepen Nieuw Amsterdam en Rotterdam bouwen. Achter de werf verrees zelfs een wbonwijkje, speciaal voor RDM- arbeiders. Dit wijkje, Heijplaat, met zijn arbeidersvilla's, ontkwam nog onlangs aan de slopershamer. Heij plaat overleefde, maar van het moe derbedrijfkan dat nauwelijks meer worden gezegd. De laatste tien jaar is voor RDM een vrijwel permanente glijbaan naar be neden geworden. In 1983 viel de grootste klap toen het personeelsbe stand in één keer afnam van 3.500 tot 1.500. Heijplaat was in rouw. De bouw van zeekastelen behoorde defi nitief tot het verleden want de civiele nieuwbouwafdeling ging dicht. Afgeslankt probeerde RDM, als staatswerf voortgekomen uit de in eenstorting van het Rijn-Schelde- Verolme concern, een nieuwe toe komst tegemoet te gaan. In de mari nebouw moest de Rotterdamse werf zich beperken tot onderzeeboten, terwijl de, marine-opdrachten voor oppervlakteschepen zouden toeval len aan De Schelde in Vlissingen, een ander onderdeel uit de RSV-boedel. RDM moest bovendien in de loop van de jaren '80 proberen minder af hankelijk te worden van defensie-op drachten. Het bedrijf wilde zich gaan specialiseren in kapitaalgoederen voor de energieproduktie, maar dat werd een flop. De divisie Energiesys temen ging begin vorig jaar dicht. Bij de duikbootproduktie had men de afgelopen jaren nog ruim werk aan de serie Walrus-onderzeeërs. Het was voor RDM alleen wel een streep door de rekening dat de oorspronke lijke serie van zes Walrussen werd te ruggebracht naar vier. In de loop van de jaren '80 liep het aantal werknemers bij RDM geleide lijk terug van 1.500 tot ongeveer 1.300. Drie jaar geleden deed de Staat RDM over aan Koninklijke Be- gemann. Begemann-topman Joep van den Nieuwenhuyzen zei goede mogelijkheden te zien om de 1.300 arbeidsplaatsen bij het bedrijf te be houden. Nog geen twee jaar later was het al raak: vijfhonderd van de 1.300 arbeidsplaatsen moesten weg. Van den Nieuwenhuyzen vond aan passingen onontkoombaar, omdat definitief duidelijk was geworden dat het Rijk geen toestemming zou ge ven voor de levering van vier onder zeeboten aan Taiwan. De ervaring met de Chinese woede uit de jaren tachtig, toen Wilton Fijenoord twee duikboten voor Taiwan bouwde, was voldoende om de Chinezen niet op nieuw te bruuskeren. Inmiddels had RDM al een paar jaar geprobeerd met een ontwerp van ei gen makelij, de zogeheten Moray- onderzeeër, een nieuwe markt aan te boren. De departementen van Eco nomische Zaken en Defensie steun den elk met 20 miljoen gulden de verdere ontwikkeling van de Moray. Om bij buitenlandse afnemers een betere kans te maken, droegen de departementen RDM op een buiten landse partner te vinden voor de ont wikkeling van de Moray. Dat lukte niet. Het was helemaal vervelend toen minister Ter Beek vier jaar gele den besloot de Moray niet te bestel len. Insiders stelden toen dat het vrij wel ondoenlijk wordt een onderzee boot te verkopen als de 'eigen' mari ne hem niet gebruikt. Toch is RDM wat betreft de onder zeeërs nu volledig afhankelijk gewor den van de Moray, waarvan er nog nooit een gevaren heeft. RDM Sub marine heeft geen orders en gaat met overheidssteun een nog compactere versie van de Moray ontwikkelen. Drie jaar geeft Van den Nieuwenhuy zen RDM nog om de Moray te verko pen. Is het dan nog niet gelukt dan gaat de marinebouw dicht. De eens zo trotse Rotterdamse werf is dan ge krompen tot een middelgroot me taalbedrijfje, dat onder andere hou witsers maakt en kanonnen reviseert.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3