Leidsch Dagblad Aantal voorspelde banen Kok klopt Inspecteur waarschuwt voor 'kleurentherapie' Deallervoordeligste zitplaatsen. Kijken naar ruiterspelen 10 Pas vol trucs Dieven lijken op vakantie 'Prikpil' voor mannen in principe klaar BEL: 071-128030 GOED NIEUWS WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40532 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Louche 3 ledereen die daar trek in heeft, kan een rij school beginnen. Dat ge rommel moet maar eens over zijn, vindt het CBR. Noorwegen laat actieschepen Greenpeace los Noorwegen laat de Greenpeace- schepen Solo en Sirius gaan. Vanmiddag om twaalf uur wer den de twee schepen in Egers- und bevrijd van de ketting. De bestemming van de schepen is nog niet bekendgemaakt. De schepen waren eind juli aan de ketting gelegd na acties van Greenpeace tegen de Noor se jacht op walvissen. Aanvan kelijk zag het er naar uit dat de twee schepen tenminste tot 15 augustus zouden worden vast gehouden. Pas dan loopt het walvissenseizoen af. Media Haïti 'gewaarschuwd' De machthebbers in Haïti heb ben gisteren de media van het Caribische land opgedragen te stoppen met het doorgeven van 'buitenlandse propaganda'. An ders moeten zij rekening hou den met sluiting of overname door militairen. „De media moeten rustig en sereen blijven en nieuws dat onnodig angst aanjaagt, vermijden", aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken en in formatie. De directeur van Radio Me tro pole, de grootste zender van de hoofdstad Port-au-Prince, zei beter op te zullen letten wat de lucht in gaat. De radio is de belangrijkste nieuwsbron voor de Haïtianen, van wie 75 pro cent analfabeet is. In een ander communiqué wijst het ministerie alle journa listen, vooral buitenlandse, erop dat ze worden aangehouden als zij bepaalde 'strategische zones' betreden die de regering in juni heeft ingesteld. Pagina 5:Invasie Haïti ook zonder goedkeuring Congres. Berlusconi 5 De Italiaanse Lega Nord, heeft premier Berlusconi in het zadel ge houden. Hij moet afstand nemen van zijn concern. Vliet-oever I Rolling Stones 9 Wonen aan het water /i f - Ze hebben wat is in. De kopers staan I O meer tijd nodig om in de rij voor de peperdure op gang te komen, maar woningen die aan de Vliet- de ouwetjes doen het nog oever worden gebouwd. best. CPB: Voorspelling Kok voor 1995 iets te optimistisch De werkgelegenheidsplannen van formateur Kok leveren over vier jaar de gewenste banengroei van 350.000 banen op. Maar Kok is volgens het Centraal Plan Bureau (CPB) te optimistisch over het aantal banen dat al in 1995 kan worden gerealiseerd. den haag gpdnaar de gevolgen van Koks proeve voor het financieringste kort; het verschil tussen uitga ven en inkomsten dat de rege ring via leningen moet financie ren. Dit tekort moet verder om laag worden gebracht, omdat de rente zwaar op de rijksbegroting drukt. Het is inmiddels duidelijk ge worden dat Kok er niet onderuit zal komen zijn proeve op het punt van de studiefinanciering Dat aantal zal pas in 1996 wor den gerealiseerd. Op dat punt zal het concept-regeerakkoord moeten worden bijgesteld. Uit een beschouwing die deze krant vorige week publiceerde, bleek overigens dat de door Kok ge plande banengroei onvoldoen de is om de werkloosheid sub stantieel terug te brengen. Het CPB heeft ook gekeken aan te passen. Niet alleen zijn eigen partij, de PvdA, heeft gro te moeite met de bezuiniging van 1 miljard op de basibeur- zen. Ook bij WD en D66 wordt erover gemord dat straks weinig meer van het stelsel van basis beurzen over is, als Kok zijn zin krijgt. In WD-kring is gisteren de verwachting uitgesproken dat de besprekingen over hoogte en duur van de uitkeringen geen struikelblok zullen vormen. Van Mierlo had een dag eerder het zelfde gezegd. Voor Kok en de PvdA zijn verdere aantasting van hoogte en duur van de uit keringen onbespreekbaar. Ronaldo verkiest PSV boven Ajax Vezelsector AKZO drukt den haag Vier Nederlandse meisjes in klederdracht vermaken zich bij de Wereldruiterspelen in het Haagse Zuiderpark. Gisteren werden twee springconcoursen gehouden, vandaag vindt de landenwedstrijd plaats, waarin Nederland tot de favorieten behoort. Drie van de vier springruiters veroverden in Barcelona tijdens de Olympische Spelen de gouden medaille. De Wereldruiterspelen gaan nog door tot en met zondag. foto reuter PSV heeft de grote Braziliaanse belofte Ronaldo Luis Nazario de Lima gecontracteerd. Vannacht kwam de Eindhovense club tot overeenstemming met Cruzeiro uit Belo Horizonte. De Brazi liaan, die in september achttien wordt, heeft volgens een woord voerder van zijn club een trans fersom van zes miljoen dollar (10,8 miljoen gulden) opge bracht. Ronaldo maakte bij het afge lopen WK in de Verenigde Sta ten deel uit van de selectie van Brazilië. De transfer van Ronal do, zoals hij als voetballer be kend is, werd in Belo Horizonte afgesloten door een vertegen- haarlem Voelt u zich niet lekker? Stuur snel een wattenstokje met li chaamsvocht èn 35 gulden op, want wellicht heeft u een polio virus onder de leden of wordt u geplaagd door posttraumati sche dystrofie. Dat is in het kort de inhoud van een brief, die twee artsen voor natuurgenees kunde uit Laren en Ommen her 'paalde kleur worden gemodu- posttraumatische dystrofie en een infektie met één of meerde-, re poliovirussen." Die ziektebeelden kunnen volgens de artsen worden be handeld met de kleurentherapie van Liley, een dokter uit Nieuw Zeeland. De patiënt wordt met elektriciteitsdraad verbonden aan een machine. Die zendt ra diogolven uit 'die door i der verspreiden. Ook ners van deze regio hebben de brief al ontvangen. P. Lens, ge neeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Noord- Holland, waarschuwt voor de praktijken. De twee artsen verwijzen in de brief naar klachten die wor den veroorzaakt door micro-or ganismen. „Het betreft hier waarschijnlijk een chronische infektie, een soort 'slow-virus' infektie of een nog onbekend infektie fenomeen." Die klach ten worden door de reguliere geneèskunde 'niet herkend of anders geduid', waarschuwen ze. „Een voorbeeld hiervan is ïeerd.' De gemiddelde behande ling duurt tien tot vijftien da gen, ongeveer acht uur per dag. De artsen moeten eerst weten of de patiënt aan de gevreesde virussen lijdt. Daarvoor is een wattenstokje bijgevoegd. Roer de ene kant door speeksel en de andere kant door ochtendurine, luidt de instructie. Wie boven dien een ingevulde vragenlijst en 35 gulden in de enveloppe stopt, krijgt de uitslag opge stuurd. Is er een virus geconstateerd, dan volgt een test die 110 gul den kost. De kleurentherapie kost 70'gulden per dag en daar komen de kosten van een bege leidende natuurgeneeskundige behandeling nog bij. De artsen zijn lid van de Art senvereniging tot Bevordering van de Natuurgeneeswijze (ABNG). Het bestuur daarvan is op vakantie. Maar de secretaris van de ABNG benadrukt dat de vereniging erg serieus is. „Al leen mensen met een artsendi ploma en een eigen praktijk mogen lid worden. Zij volgen een opleiding bij ons. compleet met een examen, scriptie en mentorschap." De stichting Informatie en Documentatiecentrum Alterna tieve Geneeswijzen (IDAG) in Amersfoort weet van de thera pie. „Het komt een beetje twij felachtig over", zegt een woord voerster van de stichting. „We hebben de zaak doorgegeven aan de geneeskundige hoofdin spectie in Rijswijk." Die is een onderzoek gestart, zegt een voorlichtster. „Zolang dat niet is afgerond, kunnen we verder geen mededelingen doen." fa" 1» r ~i i i 1 woordiger van PSV en het be stuur van Cruzeiro. Volgens Cruzeiros voorzitter Cesar Masci zal PSV ook nog 15 procent van de transfersom overmaken aan de speler. Ook de Biaziliaanse bond zal van de Eindhovense club een bedrag ontvangen. Volgens Masci had Ajax ook een bedrag van zes miljoen dollar over voor de spe ler. De Amsterdamse club wei gerde echter daarnaast de twee bedragen te betalen, die PSV naar Brazilië overmaakt. Volgens de Braziliaanse voor zitter speelt Ronaldo zondag zijn laatste wedstrijd voor zijn club. Direct daarna vertrekt hij naar Nederland. Leidenaar hoort twaalf jaar eisen na moord den haag/leiden valerie nettowinst amsterdam» gpd den haag Op deze foto zijn de dubbele visumpagina's te zien zoals ze in het gisteren gepresenteerde nieuwe paspoort staan. Het is vanaf 1 ja nuari 1995 verkrijgbaar. foto anp leiderdorp Monica wesseling zomerdaling in het aantal in sluipingen en inbraken. Mis- In tegenstelling tot de provincie schien zijn alle criminelen ook Utrecht, waar een enorme stij- op vakantie en zitten ze met z'n ging van het aantal insluipingen allen op een camping in wordt gemeld, is er in Zuid-Hol- Utrecht", aldus voorlichter F. land geen extra activiteit van Vergeer van de politieregio Hol- het dievengilde merkbaar. lands Midden. „Hier zien we de gebruikelijk Een dertigjarige Leidenaar heeft gisteren bij de Haagse recht bank een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twaalf jaar en TBS met dwangverpleging te gen zich horen eisen wegens moord en poging tot moord. Officier van justitie Van Belzen achtte bewezen dat de man op 7 maart opzettelijk zijn 56-jarige schoonmoeder heeft doodge schoten en heeft geprobeerd ook zijn ex-vriendin om te brengen. Zijn 30-jarige ex raakte bij de schietpartij ernstig ge wond ze werd ondermeer in haar hoofd geschoten maar heeft het overleefd. De schietpartij voltrok zich voor een woning aan het Jan Pieterszoon Coehhof na een ru zie. De Leidenaar en zijn vrien din waren al uit elkaar en had den al een tijdje problemen over de bezoekregeling voor hun dochtertje. De man ontkent opzettelijk te hebben geschoten en zegt in een opwelling te heb ben gehandeld. Pagina II: 'Dit was een koele afrekening'. KNISLINGE 2-zitsbank. Bekleding: Ingarp veelkleurig. i 151 x 82 x 78 cm. Zithoogte: 44, diepte 52 cm. Van 795.- v Duitse onderzoekers hoeken opzienbarende resultaten Problemen in de vezelsector hebben een forse aanslag ge daan op de winst van het che mieconcern AKZO Nobel. Maat regelen om (vooral) de vezel- poot op orde te brengen, kost ten zo veel geld dat ze de winst met 75 miljoen gulden drukten. Desondanks steeg het nettore sultaat van AKZO Nobel in het eerste halfjaar met 136 miljoen gulden tot 569 miljoen. Op de Amsterdamse Effecten beurs lag de koers van het aan deel AKZO Nobel bij de opening van de handel met 224,50 gul den 5 gulden hoger dan de slot- koers van gisteren. Later daalde het aandeel weer tot 222,60 gul den (nog steeds 3,10 gulden ho ger dan gisteravond). Het concernbestuur consta teert dat de groei in de -afzet in Europa in het eerste halfjaar „lijkt te bevestigen dat de reces sie het dieptepunt is gepasseerd en dat enig herstel van de eco nomie waarneembaar is". Om dat in de VS de economische groei doortzet, verwacht het concern ook in het tweede half jaar betere resultaten dan in de tweede helft van 1993. Het tweede kwartaal van 1994 leverde AKZO Nobel een netto winst op van 288 miljoen. Zon der de 'buitengewone lasten' wegens de herstructurering zou de winst op 363 miljoen zijn uit gekomen, 48 procent meer dan AKZO en Nobel samen in het zelfde kwartaal van vorig jaar behaalden, toen ze nog niet wa ren gefuseerd. De fusie heeft geen windeie ren gelegd, zo blijkt uit het van ochtend gepresenteerde half jaarbericht. De 8,01 gulden winst per aandeel steekt volgens het bestuur van het concern gunstig af bij de 6,73 gulden die AKZO toen nog zonder Nobel over het eerste halfjaar van 1993 behaalde. Zonder rekening te houden met de buitengewo ne lasten lag het netto resultaat op 9,07 gulden tegen 7,63 gul den in het eerste halfjaar van 1993. AKZO Nobel zette in de eerste helft van dit jaar 11,3 miljard gulden om, een stijging van 7 procent. Nu ZomerSALE met kortingen tot wel 50%, haarlem/leiden willeke heijkoop Na meer dan twintig jaar internationaal on derzoek onder auspiciën van de Wereld Ge zondheids Organisatie (WHO) in Genève is 'de prikpil voor mannen' theoretisch een feit. Wetenschappers weten na tests op honderden mannen en dieren uit verschil lende werelddelen hoe de mannelijke zaad- produktie door middel van een hormoon preparaat zodanig kan worden veranderd of verminderd, dat het veroorzaken van een zwangerschap onmogelijk is. Bij de meest recente onderzoeken aan de Universtiteit van Münster kregen de proef personen injecties toegediend waardoor ze steeds drie maanden onvruchtbaar werden. Deze 'anti-baby-injectie' bestaat volgens het Duitse persbureau DPA uit een mengsel met daarin het mannelijke geslachtshor moon testosteron. De stof verandert de cy clus tussen de hypotalamus (het deel van de tussenhersenen dat de functie van de ge slachtsorganen regelt), de hypofyse (die hormonen maakt) en de mannelijke ge slachtsorganen. Onderzoekers boekten in 1990 al veelbe lovend resultaat met een dergelijk hor moonpreparaat. Van 157 mannen die wa ren ingespoten met de stof, veroorzaakte slechts één man een zwangerschap. Bij dit onderzoek viel op dat dertig procent van de proefpersonen aanzienlijk minder sperma produceerde. Verdere studie moet binnen kort uitwijzen of verminderde zaadproduk- tie voldoende bescherming biedt tegen zwangerschap. De Duitse onderzoekers Nieschlag en Behre verwachten dat nog dit jaar een werkzaam preparaat op basis van het testo- steronmengsel een feit kan zijn. Deson danks zal het produkt waarschijnlijk voorlo pig niet in grote hoeveelheden op de markt komen. Volgens de onderzoekers is de far maceutische industrie niet erg happig op een dergelijke 'mannen-prikpil' omdat ze vreest dat er niet veel aan te verdienen valt. Prof. dr. E. van Hall, gynaecoloog in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, is niet op de hoogte van het Duitse onderzoek. Wel zegt hij: „Het zou natuurlijk prima zijn als mannen ook een steentje kunnen bijdragen aan de anti-conceptie. In Nederland vindt al wel veel sterilisatie plaats van mannen, meer zelfs dan van vrouwen. Ik denk dat de mogelijkheid van tijdelijke onvruchtbaar heid ook nuttig is." Van Hall betwijfelt overigens of er veel animo is voor het middel. „Het is tenslotte nog altijd de vrouw die zwanger wordt. Zij is afhankelijk van de waag of de man wel altijd dat anti-conceptiemiddel toepast. Doet hij dat niet, dan is zij immers het slachtoffer." Toch zou de gynaecoloog het middel voor mannen verwelkomen. „Als deze vorm van anticonceptie aan dezelfde eisen voldoet als de anti-conceptiepil voor dan heb ik er niets op tegen." Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN LaoTse Wie door slechts weinigen wordt begrepen en nagevolgd, vindt juist daarin het bewijs van zijn waarde. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur RTV Show VANDAAG OOK WATERKRANT PAGINA 9 HET WEER ZONNIG EN ERG WARM Vannacht helder en minimumtem peratuur omstreeks 18 graden. Overdag zonnig en middagtem- peratuur ongeveer 31 graden. Wind uit oost tot zuidoost, matig, kracht 3 tot 4. 'Vuurwapen moet altijd voor het grijpen zijn' In ieder huis zou om veilig heidsredenen een vuurwapen moeten zijn. Dat heeft het be stuur van het district Catron in de Amerikaanse staat New Mexico gisteren bepaald. In een niet-bindende resolu tie zei het driekoppige bestuur dat de 2.560 inwoners van Catron hun vuurwapen en mu nitie altijd voor het grijpen zou den moeten hebben. Met deze bepaling gaat het bestuur be wust in tegen beperkende maatregelen als de Brady-wet, waarbij een wachttijd van vijf werkdagen geldt bij de aanschaf van een handvuurwapen. Het districtsbestuur wil dat het grondwettelijke recht om wa pens te dragen van kracht blijft. Lcidsch Dagblad ilimillll' -'i n NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. T Ia, dat is goed nieuws Dus neem ik i nu een abonnement, i WINNER SUMMER SALE KORTINGEN TOT 70% I (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85.55) automatisch 84.55) Nr. bank/giro: Handtekening:. Jencikova] 1(international] Kwaliteit, design, voordelig Molsteeg 12. hoek Spuistraat. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1