PSV start met piepjonge ploeg Paard met oogkleppen op is ideaal voor vierspan Borst fietst alweer Sport Van der Schans valt af Cruijff junior redt eer Euro Rugby toernooi gaat dit jaar niet door 1 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 98i 17 den ilclub ielers arel thlon Katwijk tegen Haarlem 2 katwijk Zaterdageersteklasser Katwijk speelt zaterdag niet te gen het eerste, maar tegen het tweede team van Haarlem. Haar lem 1 heeft verplichtingen tegen Ajax, ten behoeve van de actie voor Rwanda. Katwijk-Haarlem 2 wordt gespeeld op De Krom en begint om 16.00 uur. ARC haalt uit tegen vierdeklasser alphen aan den run» ARC heeft gisteravond flink kunnen scoren het eerste oefenduel tegen vierdeklasser ENA. De ploeg i Ouderkerk aan de Amstel kreeg tien treffers om de oren. Vier Al- phense doelpunten werden gemaakt door nieuwkomers: Frank van 't Veld (ex-EDO) scoorde tweemaal, Rob Koster (ex-Wilhel- mus) en Richard de Vlaming (ex-ONA) tekenden voor één tref fer. In het doel van de zaterdageersteklasser was ook een nieuw gezicht te bewonderen: dat van Peter van der Kwaak. Hij speelde vorig seizoen in Ajax 3 en wil op zaterdag gaan keepen. Of dat bij ARC kan is nog niet helemaal duidelijk, omdat hij eerder al over schrijving aanvroeg naar een andere amateurclub. Als Van der Kwaak zijn zin krijgt, moet hij de concurrentie aan met de even eens nieuw aangetrokken Marco Wins (ëx-DWS). Doelman Remco Tuinenburg van ARC vertrok naar AZ. Wins was er gister avond niet bij vanwege vakantie. Ook Robbie Koster en Johan Boer ontbraken nog in de Alphense ploeg. Hill in Duitsland met dood bedreigd EN londen De Britse Formule I-coureur Damon Hill heeft gisteren bekendgemaakt dat hij voor de Grand Prix van Duitsland, afge lopen zondag op het circuit van Hockenheim, met de dood be dreigd is. De Williams-coureur zou, als hij 'thuisrijder' Michael Schumacher tijdens de wedstrijd voorbij zou gaan, vanaf de tri bunes worden beschoten. Hill eindigde zondag als achtste en laatste. De nummer twee van de WK-stand, achter Schumacher, botste al vroeg in de wedstrijd met de Japanner Katayama. Hill maakte zich impopulair in Duitsland door op een langdurige schorsing van Schumacher aan te dringen. De Duitse klasse mentsleider negeerde tijdens de GP van Silverstone orders van de wedstrijdcommissarissen. Spelers FC Den Haag geven les in Lisse lisse De spelers van FC Den Haag komen les geven aan jeugdi ge voetballers. De voltallige selectie van de Haagse eerstedivisio- nist is morgènmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur aanwezig op sportpark Ter Specke in Lisse. Daar is deze week een KNVB- voetbalkamp aan de gang voor jongens en meisjes in de leeftijd van 9 tot 12 jaar. Viscaal niet geschikt voor Ajax Amsterdam Eric Viscaal is niet langer op proef bij Ajax. De spits van AA Gent en de technische leiding van de landskampioen be sloten gistermiddag dat voortzetting van de stage geen zin meer had. Viscaal leidde Ajax zaterdag, in en tegen Noordwijk, met vier treffers naar een 4-1 overwinning. De oud-PSV'er zou tot morgen op proef blijven. „Maar zowel de speler als het bestuur vond het beter nu al uit elkaar te gaan", aldus Ajax-bestuurslid Van Os. Wereldrecord op 3000 meter monte carlo De Algerijn Noureddine Morceli heeft gisteravond bij de Grand Prix-wedstrijd in Monte Carlo het wereldrecord op de 3000 meter verbeterd tot 7.25,11. De Noordafrikaan kwam daarmee in het bezit van een derde wereldrecord. Hij is al de snelste op de 1500 meter (3.28,36) en de mijl (3,44,39). Het oude wereldrecord stond sedert 6 augustus 1992 (Keulen) met 7.28,96 op naam van Moses Kiptanui (Ken). Bondscoach Hans Hom heeft de equipe bekend gemaakt, die Nederland zal vertegenwoordi gen bij het wereldkampioen schap voor springmiters. Wout- n van der Schans viel af. Jos Lansink (met Easy Jum per), Jenny Zoer (Olympic Des- teny), Jan Tops (Top Gun La Sil- en Piet Raymakers (Visa Endurance is voor veteranen Een heel leger dierenartsen komt want het valt niet mee om een vrijdag in actie op de Wereldrui- paard urenlang de sporen te ge- terspelen in Den Haag. Tijdens ven zonder de spieren i de endurance posten zij c veertig kilometer. De deelne mende paarden aan die super- lange-afstandrit ondergaan er dan telkens een strenge controle. Daarbij wordt onder meer gelet op de hartslag, mogelijke uitdro gingsverschijnselen en stofiuisse- lingsproblemen. Zodra de arts twijfelt over de fysieke toestand de viervoeter, kan zijn berij der gelijk afstappen. Want in de endurance heeft de dierenarts het laatste woord. Bij een wereldkampioenschap endurance wacht n dan ook een niet geringe op dracht: een tocht van 160 kilo meter voltooi- De deelne mers moeten overmorgen dier te laten verzuren. Af en toe staat de ruiter/amazone tijdens de tocht voor een cruciale keuze. Kan mijn paard echt niet meer door of verkeert het dier even in een mentaal wak? Opzo'n mo ment stijgen veel endurance-rij- ders af om een eind naast hun brave beestje mee te lopen. Het is niet verwonderlijk dat de relatief jonge hippische discipli ne wordt gedomineerd door der tigers en veertigers. Mensen die heel goed weten wat ze wel of niet van hun paard kunnen i paard gen. De Amerikaanse Becky Hart is de grote vedette van de endu rance. Van de vier tot nog toe ge- gie, wordt ook r torenhoge favoriete. De Neder landse delegatie (Lei Römer uit Landgraaf met Prince Land graaf, Jannet van Wijk uit Bilt- hoven met Maloii en Geert Jan de Boer uit Drernpt met Farah) liet bij voorbaat weten niet tot de combinatie. Niet een podiumpositie te kunnen reiken. Met pijn en moeite werd aan de kwalificatie-eis voldaan. Voorde Nederlanders is het gen en het Malieveld in hartje Den Haag uiteindelijk in het hoofdstadion in het Zuiderpark te finishen. Een rit over 160 kilometer staat hoogst zelden op de endurance- kalender. Die afstand ver/fi het uiterste van de combinatie AT:" alleen fysiek, maar vooral taal. Het is een klus die eigenlijk alleen geschikt is voor zeer erva- Om tot slechts zaak de wedstrijd uit te prestaties te komen, dienen zij rijden. Om de finish te halen, bovendien hun paard van haver tot gort te kennen. Dat laatste aspect geeft wellicht de doorslag: gpd-verslaggever Aan het eind van zijn met superlatieven en louter positie ve klanken doorspekte betoog kwam het hoge woord er toch uit. Bill Maeyer had zich de afgelopen periode bij zonder gestoord aan alle negatieve verhalen van opzij schoven of ontslagen werknemers. ,,Ja, het heeft mij wer kelijk verdriet gedaan. de Zweedse' international die men bij PSV liever kwijt dan rijk Ingesson werd gisteren, tij dens de persdag van PSV in het eigen Philipsstadion, niet opge roepen voor de elftalfoto. Hij mocht van zijn bazen nog vro lijk een weekje vakantie vieren. Officieel moet hij zich maandag op de training melden, PSV hoopt dat voor die tijd Engelse of Belgische club de bel heeft getrokken. Operatie De operatie, die onder leiding van hoofdchirurg Bill Maeyer is uitgevoerd, heeft dus nogal wat patiënten met naweeën en an dere klachten achtergelaten. Maeyer: „De hele ingreep heeft inderdaad pijn gedaan bij veel mensen. Maar het was dringend nodig voor de toekomst van PSV. Dat alle slachtoffers nu, op het moment dat wij het nieuwe PSV in de steigers zetten, een stroom van negatieve publiciteit veroorzaken, blijf ik echter treu rig vinden." Het resultaat van alle inspan ningen van Bill Maeyer en Aad de Mos is in elk geval dat PSV met de jongste spelersgroep sinds jaren de competitie in gaat. De Mos: „Vorig seizoen was de gemiddelde leeftijd 27,5 jaar, nu is die 22 jaar." En daar zit Jan Wouters met zijn 34 len tes ook bij. t Maar wat had i zitter, die eigenhandig het mes zette in een selectie vol interna tionals en voetballers met de nodige status dan verwacht? Dat iedereen die bij PSV deze zomer de laan werd uitgestuurd vrolijk 'dankjewel' zou zeggen? Nee, zo realistisch was Maeyer ook wel weer. Maar dat de frustraties van Berry van Aer ie, Adri van Tiggelen, Erwin Koeman en juul Ellerman ('We zijn als varkens voor de slacht behandeld') zo hoog zaten, daar is men in Eindhoven, zo gaf de leiding bij de presentatie van het nieuwe elftal te kennen, toch een beetje van geschrok ken. Bill Maeyer mag zich gelukkig prijzen dat Wim Kieft de kaken nog even op elkaar houdt. De gekrenkte Amsterdammer traint niet meer mee bij PSV. Hij heeft de verlaagde, nieuwe aanbie ding (waarmee PSV zijn trans ferrechten houdt) in de prullen bak gegooid en wacht thuis in de hoofdstad op een telefoontje van een buitenlandse club. Journalisten wijst hij de deur. Zolang hij PSV nog nodig heeft voor een transfer (Arnesen: 'Wij zullen ons redelijk opstellen') zal er geen onvertogen woord over zijn lippen vloeien. Het zelfde geldt voor Klas Ingesson, tg0HtÊÊÊlÊÊÊÊi 2 spelers van de PSV-selectie. Van links naar rechts: Boudewijn Pahlplatz, Ronald Waterreus (kee per), Vampeta, Luc Nilis, Marciano Vink en Stanley Menzo. foto anp „Dat geeft al aan hoe jong de rest van de groep is. Dat je dan situaties krijgt, waarbij de foto grafen op onze persdag roepen: 'Hé, De Mos, wie zijn dat alle maal?' neem ik op de koop toe. Het Nederlandse publiek zal straks misschien ook even de wenkbrauwen fronsen bij het horen van bepaalde namen. Maar ik sta volledig achter de selectie die ik nu heb neergezet. Het is mijn elftal en ik zal zor gen dat hier voor jaren iets staat!" Desondanks werd in Eindhoven toch nog even snel zo'n tien miljoen gulden gevonden voor wat aanvullende aankopen (Vink, Nilis, Pahlplatz, Menzo) die een toppositie in de compe titie en enkele ronden in het UEFA Cup-toernooi moeten ga randeren. (Pas later werd be kend dat de Braziliaan Ronaldo de ploeg gaat versterken). Maeyer erkende dat PSV die fi nanciële middelen na de tegen vallende laatste seizoenen niet zelf meer in huis had. Hoeveel hij precies heeft moeten lenen, wilde de voorzitter niet onthul len. Maar feit is dat men zich in Eindhoven voor het eerst sinds Amadeus Z) start het eerste onderdeel, het jacht- springconcoUrs. Morgen volgt de landenwedstrijd, die ook voor het individuele klassement telt. De beste twintig ruiters plaatsen zich voor zaterdag, voor zondag blijven de beste vier over. Zij rijden op de laatste dag van de Wereldruiterspelen in het Haagse Zuiderpark vier manches, op het eigen paard en op eikaars paarden. Nederlands grote hoop bij de vierspannen, titelverdediger IJsbrand Chardon, koestert zijn paarden. foto gp Marathon is volgens Chardon beslissend Koetsier IJsbrand Chardon heeft het niet op sproeiers in het Zui derpark. Eén van zijn paarden, Ferdi, raakt behoorlijk van slag bij het zien en vooral horen van dergelijke apparaten. Dieren die zich laten intimideren door gek ke geluiden, houden het door gaans niet lang vol op stal Char don. Voor Ferdi wordt gaarne een uitzondering gemaakt. Hij kan goed uit de voeten in de dressuurproef voor de vierspan nen. „Gelukkig staan er geen sproeiers bij de marathon", ver zucht Chardon, aan de voor avond van het WK voor de vierspanrijders op de Wereld ruiterspelen in Den Haag. IJsbrand Chardon verkeerde in een aangename gemoedstoe stand, maar die verdeen gister middag op slag tijdens de vete rinaire inspectie van de vierspanpaarden. Chardon toog opgewekt richting keurings- baan. Daar kreeg één van zijn dieren, de veertienjarige Altano, niet direct toegang tot de wed strijd. Het nummer 798 werd na de eerste inspectie nader beke ken door Piet den Hartog, presi dent van de veterinaire com missie. Den Hartog kneep daar bij even stevig in het rechtach- terbeen van Altano. Precies op de plek, waar het dier ooit een wond had opgelopen. Vervol gens stoof een enigszins gepi keerde Chardon weer met het paard aan dé hand langs de keuringscommissie. Daarbij nam de ruin alsnog alle twijfels omtrent zijn fysieke toestand weg. Het incident met Altano zat Chardon niet lekker. Hij meen de dat het paard topfit is. Net als zijn andere paarden, die ook in puike conditie verkeren. Al leen durft Chardon niet op voorhand te roepen, dat hij zonder slag of stoot zijn derde wereldtitel mennen zal opstrij ken. Daarvoor heeft de 33-jarige stalhouder uit Den Hoorn het afgelopen jaar te veel tegenslag gekend. Eerst gaf zijn toppaard Apollo de geest na een kolie- kaanval. Vervolgens stapte ros Elmiro in een spijker en tot overmaat van ramp raakte Vari ant tijdens het CHIO in Aken geblesseerd. Rex „Ik doe nu een beroep op twee paarden, die nooit eerder een dergelijk zware wedstrijd heb ben gelopen. Dat zijn Rex en de pas zevenjarige Ferdi. Beide paarden moeten zich de ko mende dagen bewijzen. Met na me Ferdi is een onzekere factor. Als één van de twee paarden er straks tijdens de marathon op de Vlasalckers de brui aan geeft, kan ik het wel vergeten. Want volgens mij wordt het kam pioenschap tijdens de mara- thöribeslist." „Vooral de hindernisbaan mag niet worden onderschat. Ogenschijnlijk lijken de obsta kels ruim van opzet, maar aan het einde van een slopende ma rathon moet er echt heel nauw keurig worden gestuurd. Dan speelt de conditie van de paar den een belangrijke rol. Het is een WK-waardig traject. Zo'n zware koers hebben we de laatste jaren niet gehad. Je kunt je niet verstoppen. Wil je mee doen voor een medaille, dan zul je het uiterste moeten vergen van je paarden. Dat ga ik dan ook doen." Chardon zegt niet raar op te zullen kijken, wanneer uiteinde lijk een 'rare' eindstand uit de bus rolt. „Bij veel wedstrijden wordt het klassement al in de dressuurproef gemaakt. Zijn de verschillen minimaal, gaat het om tienden van punten. Ik ver moed dat de onderlinge ver schillende ditmaal veel groter worden. En dat het klassement na de marathon weer helemaal op de kop komt te staan." Ervaring Kansloos voelt Chardon zich niet. De wereldkampioen van 1988 en '92 beschikt immers over een schat aan koetsierser varing. Hij kan dankzij de steun van geldschieter Van Dijk uit Delft bovendien de ganse dag besteden aan het trainen en verzorgen van zijn tuigpaarden. De koetsier denkt echter dat het allemaal nog veel professioneler kan. De ontwikkeling van het vierspanrijden is in de visie van jaren weer in de schulden heeft moeten steken om het vlagge- schip aan te kleden. Maeyer, volgens wie PSV met een budget van 27 miljoen gul den werkt: „Nou, schulden... We hebben wat kredietlijnen. De kosten gaan inderdaad even voor de baat uit. Maar met dit elftal moet PSV heel lang voor uit kunnen. In de toekomst ko men er per seizoen hooguit nog twee spelers bij." Dat heeft me vaker gehoord. l Eindhoven Ploegsma en PSV uit elkaar Kees Ploegsma en PSV gaan uit elkaar. Niet als vijanden, wel als werkge ver en werknemer. De man, die jarenlang het be leid van de Eindhovense club bepaalde en samen met Guus Hiddink het elf tal bouwde dat in 1988 de Europa Cup I won, gaat zijn eigen bedrijf begin nen. De banden met PSV blijven evenwel bestaan. Ploegsma gaat met zijn ei gen BV en met ProSport BV de PSV Markering Groep leiden. Dat wordt de commerciële tak van de voetbalclub. Voorzitter Bill Maeyer vertelde gisteren tijdens de persdag van PSV dat Kees Ploegsma, wiens ta ken voor het grootste ge deelte zijn. overgenomen door Frank Arnesen, een pakket aandelen heeft ge kregen en op die wijze de 'Ploegsma BV' heeft kun nen starten. Maeyer: „In het buitenland zien we dat bijna alle grote clubs ruime inkomsten genieten door de merchandising. In Nederland is daar nooit veel aandacht aan be steed. De PSV Marketing Groep gaat de commer ciële belangen vanaf nu voor de club behartigen. PSV heeft zelf ook aande len in de nieuwe BV. Wij verwachten in de nabije toekomst grote inkomsten uit die richting." groningen» anp Het vernieuwde FC Groningen is na drie weken trainingsarbeid net zo sterk als Barcelona na één oefensessie. Gisteravond hielden de twee ploegen elkaar voor 16.230 toeschouwers in het Oosterpark op 5-5. Groningen leidde halverwege met 4-0. Dankzij twee treffers van Bom- barda, de van amateur-eerste klasser ACV overgekomen spits. Maar vooral dankzij twee blun ders van Barcelona-doelman Busqets, de beoogde opvolger van de naar Valencia vertrokken Zubizareta. In de rust verving Johan Cruijff de tien veldspelers inclu sief Ronald Koeman. De verse krachten, met de WK-sterren Hagi en Stoitsjkov, maakten het de voor Lodewijks ingevallen Groningen-doelman Bas Roor- da een stuk lastiger. Vooral Hagi, die twee keer scoorde, speelde goed. Jordi Cruijff scoorde drie keer. De 5-5 van junior, nadat Bombarda zijn ploeg nog naar 5-4 had ge schoten, werd gevolgd door een actie van papa. Johan Cruijff maakte zich druk over de arbi trage en liep, na het uitdelen van een schouderduw aan grensrechter Hubers, het veld op. Scheidsrechter Uilenberg maande de coach van de Spaanse landskampioen tot rust. Chardon nog lang niet ten ein de. Terreinkoets „We hebben nu bijvoorbeeld de beschikking over een super-de- luxe terreinkoets. Een wagen met het minimaal voorgeschre ven gewicht van 600 kilogram, met schokdempers en nog veel meer toeters en bellen. Toch denk ik dat deze koets over twee jaar al weer verouderd zal zijn. Vooral in de veringssystemen kan nog veel worden verbe terd." Naast het materiaal kunnen de wedstrijdrijders steeds betere paarden inspannen. Om de concurrentie voor te blijven, speurt Chardon regelmatig stad en land af naar nieuw talent. Eerste vereiste daarbij is een rustige geest. Of, zoals Chardon het omschrijft, 'een paard met oogkleppen op' is ideaal voor het vierspan. Het dier mag zich niet door allerhande zaken laten afleiden. Daarnaast heeft het ideale vierspan-paard veel loop vermogen en aanleg voor dres- „Wat wij zoeken is een goed dressuurpaard. Ja, ik zou Bonfi re (het paard waarmee Anky van Grunsven wereldkampioe ne werd', red) best in mijn span willen hebben. Ik ben er van overtuigd dat ik dan ook goed zou presteren iri de marathon. Bonfire is een fel paard, dat wil alles geven. Misschien'moet ik Anky maar eens bellen..." tim brouwer de koning Marion Borst is een doorbijter. Tegen alle verwachtingen in ging de Leiderdorpse wielren- ster gisteren in Toulouse van start in de achtste etappe van de Tour Féminin. Voor Borst, die zondag bij een val onder an dere haar gebit beschadigde en in het ziekenhuis belandde, wa ren er geen belemmeringen van medische aard om zo snel weer op de fiets te klimmmen. In Leiderdorp reageerde de moeder van Marion Borst ver baasd op de mededeling dat haar dochter ondanks eerdere andersluidende berichten niet naar huis kwam. „Ik had haar maandag thuis verwacht", aldus Laura Borst, die zich in elk geval opgelucht toonde dat de ver wondingen van haar dochter meevielen. „Marion is na de rustdag meteen weer gaan fiet sen, omdat zij snel over haar angst heen wilde zijn om weer op haar tanden te vallen. Vol gens de arts hoeft zij daarvoor niet bang te zijn, want die zitten weer stevig in haar mond. Borst kon haar rondrit van Frankrijk vervolgen vanwege een gunstige samenloop van omstandigheden. Allereerst werd de etappe van zondag, waarin zij uitviel, geannuleerd als gevolg van het plotselinge noodweer. In de tweede plaats had de daarop volgende rustdag voor Borst op geen beter ogen blik kunnen komen. Daarnaast is de Leiderdorpse er het type niet naar dat het bijltje er snel bij neergooit. Een hoge eindklassering zit er voor Borst, die zaterdag met de andere Nederlandse vrouwen een zwarte dag beleefde, niet meer in. Wel stihiuleerde haar opzienbarende terugkeer in het vrouwenpeloton haar ploegge note Yvonne Brunen tot een goede prestatie. De sterkste Ne derlandse uit de Tour beëindig de het eerste gedeelte van de achtste etappe als tweede, ach ter de Chinese Xinghong. rugbymedewerker leiden pieter van der vliet gewerkt en dat is altijd goed ge gaan. We hebben nog bij de En gelse Rygbybond geïnformeerd of er niets aan te doen is, maar de bond zegt dat we deze zaken met de clubs zelf moeten rege len. In het vervolg zullen wè daarom met contracten gaan werken om de schade te kun nen verhalen. Desnoods ga ik persoonlijk bij de clubs langs om ze hun handtekening te la ten zetten." Bos zegt dat het toernooi op papier helemaal rond was. „Fi nancieel stak het goed in el kaar." Volgens de voormalig voorzitter van DIOK is er nog een kleine kans dat het toernooi later in het jaar wordt gehou den. „Uit gesprekken met de buitenlandse clubs bleek dat ze wel wilde komen, maar dan op een later tijdstip. We zijn nu aan het bekijken of in de laatste drie maanden van het jaar toch nog een Euro Rugby Toernooi kan worden gehouden. Misschien kan het Nederlands team dan ook meedoen als voorbereiding op de zware interlandwedstrij den in de FIRA A-poule." Het Euro Rugby dit jaar niet door. De organisatie van het evenement heeft geen topclubs kunnen strikken. Top- ploegen die hadden toegezegd te komen, hebben afgehaakt. Het evenement zou dit jaar voor de zevende keer op het terrein van DIOK in Leiden worden ge houden. Tieme Bos, voorzitter van de Stichting Euro Rugby, zegt dat toppers als het Britse Bath, Swansea en Melrose en het Franse Toulon lucratievere aan biedingen hebben gekregen uit Argentinië, Zuid-Afria en Vene zuela. „Wij kunnen en willen geen startgelden betalen. Na tuurlijk kunnen we clubs uitno digen van minder niveau, maar daar zit niemand op te wach ten." De verenigingen kunnen ge makkelijk onder gemaakte af spraken uit omdat er geen schriftelijke overeenkomsten zijn opgesteld. Bos: „We heb ben nog noo

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17