Leiden 'Dit was een koele afrekening' n Redder van het Zijloever-project rekent op 'toekan-effect' Vijver bron van botulisme Gezinsverzorging Leiden verhuisd naar Schuttersveld Wethouder Laurier geeft ambtenaren de schuld in bomenrel Utrechtse Veer Anderhalfjaar voor poging tot doodslag 1 (WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 3o Vervolg van voorpagina land Leidenaar bleef tijdens de zitting voor de Haagse volhouden dat er geen opzet in het spel was uit- toen hij op die fatale maandag in maart naar het huis van zijn schoonmoeder aan het Jan Pieterszoon Coenhof „Ik wilde alleen maar met mijn schoonmoeder pra- ten over wat ze over de telefoon had gezegd", zo zei hij. koelt Volgens de man had zijn schoonmoeder hem vlak daar in doo voor opgebeld met de mededeling dat hij zijn dochtertje fnsseren ex_vrien(ün nooit mee zou zien. „Toen we daarna bij g het huis ruzie kregen, had ik mezelf niet meer in de hand." man zegt een black-out te heb ben gekregen en niet meer te weten dat hij geschoten heeft. Na de schietpartij heeft hij zich zelf aangegeven bij de Leidse politie. Volgens officier van justitie ^den haag/leiden. "De 30-jarige Leidenaar schoot zijn 56-jarige schoonmoeder en zijn 30-jarige ex neer. De Schoonmoeder overleed. De Van Belzen is het echter over duidelijk dat de Leidenaar met voorbedachte rade heeft gehan deld. ,,Er is een grote reeks van aanwijzingen dat de man zich goed heeft voorbereid op deze aanslag", zei zij. Zo noemde Van Belzen het feit dat er ver schillende getuigen zijn die hebben verklaard dat de man al tijdenlang zijn vriendin bedreig de. Hij zou dingen gezegd heb ben als 'Als je bij mij weg gaat, maak ik je kapot' en 'Ik maak jullie alle twee dood'. Bovendien droeg de man een geladen pistool op zak toen hij naar het huis van zijn schoon moeder ging en had hij zijn op vallende rode Chevrolet verruild voor een onopvallende witte auto van een vriend. Ook snoof hij voor zijn daad cocaïne om zijn angst weg te nemen. „Alles bij elkaar genoeg om te conclu deren dat het hier gaat om een koele afrekening", zo zei Van Belzen. De officier van justitie wees de rechtbank ook nog op de ge volgen van de schietpartij. „Zij ex-vriendin heeft door de kogel in haar hoofd ernstig hersenlet sel opgelopen. Zij leeft nu ei genlijk als een zombie. Ook is zij in haar hand geraakt, waar door die niet goed meer goed functioneert en is haar maag geperforeerd." „Bovendien", zo zei Van Belzen „zijn de gevol gen voor het dochtertje niet te overzien. Zij heeft haar moeder en oma gevonden en die beel den zijn voor eeuwig op haar netvlies gebrand." Drama mr R. Seedorf, noemde de theo rie van de officier 'Het script van een horrorfilm'. „Deze man heeft nooit de bedoeling gehad deze twee vrouwen neer te schieten. Hij wilde alleen maar de problemen uit praten met zijn schoonmoeder." Voor het geladen pistool verwees zij naar de rapporten van het Utrechtse Pieter Baan Centrum. „In die rapporten staat dat hij het pistool bij zich droeg om zich zekerder te voelen. Niet om ie mand neer te schieten. Boven dien staat er in die rapporten dat hij maar beperkt toereke ningsvatbaar is voor zijn daad. Het gaat hier om een familie drama, niet om een doordachte afrekening." De advocate De rechtbank doet op 16 au- de Leidenaar, gustus uitspraak. Treinverkeer Leiden-Utrecht gestremd alphen aan den run» Het treinverkeer tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven heeft vanochtend door een technische storing enkele uren stilgelegen. De overwegen en seinen in dit baanvak functioneerden door onbekende oorzaak niet goed. De Neder landse Spoorwegen hebben met vier bussen de passagiers tus sen Alphen en Bodegraven vervoerd. Dit leverde een vertraging van ongeveer een kwartier op. Op de stations van Leiden en Utrecht werden reizigers geadviseerd met de trein over Gouda te reizen. Ook dit betekende een vertraging van een kwartier. Bromfietsdief gegrepen leiden Een 24-jarige Hagenaar is gisteravond door agenten in zijn kraag gegrepen nadat hij op de Stationsweg in Leiden had geprobeerd om een bromfiets te stelen. De politie ging af op een melding van een voorbijganger die de man aan het slot van de bromfiets had zien morrelen. Toen de politie aankwam, rende de Hagenaar weg. Op de Rijnsburgersingel werd hij gepakt en meegenomen naar het bureau. De Hagenaar bleek goed te zijn uitgerust voor de klus. Hij had een tas bij zich met gereedschap, handsschoenen en verdovende middelen. De man is cen-bcken- de van de politie. Bakfietster verliest macht over stuur leiden Dat het besturen van een bakfiets niet meevalt, onder vond een 20-jarige Leidse gisteren aan den lijve. Toen zij de fietstunnel aan de Diamantlaan in Leiden inreed, raakte ze de muur met haar bakfiets,-waardoor zij de macht over het stuur v^vlpor. Ze klapte voorover .kreeg het stuur in haar lichaam. Aan de manoeuvre hield ze een pijnlijk borstbeen over. De vrienden die in de bakfiets zaten (twee jongens van 19) bleven ongedeerd. De Leidse kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. leiden wim koevoetaan de beurt zou komen maar ze wisten niet be ter dan dat dat nog wel een paar maanden zou duren. De bomen konden gewoon nog blijven staan, voegden ze de ambtenaren toe. Volgens de wethouder hadden zijn ambtenaren daartoe inderdaad alle gelegenheid. De bomen stopden de voortgang van de werkzaamheden aan riolering en walmuren in het betreffende ge deelte van het Utrechtse Veer niet in de weg om dat het pas over vijf maanden aan de beurt is. Laurier meldt in hetzelfde schrijven dat het de bedoeling was de bomen te verplaatsen maar dat hun toestand dit niet toeliet. Hij belooft dat de nieuwe bomen die aan het Utrechtse Veer ver schijnen geen jonge aanplant zal zijn en dat ze een 'redelijke' omvang zullen hebben. „We gaan op zoek naar lindes van tussen de vijf en vijftien jaar oud." Wethouder J. Laurier (Groen Links) geeft zijn ambtenaren de schuld van het voortijdig omza gen van enkele bomen die aan het Utrechtse Veer stonden, tussen Rijn- en Kraaierstraat. In een aan de verbolgen bewoners gerichte brief schrijft de wethouder dat zijn ambtenaren 'onvoldoende re kening hebben gehouden met de mogelijkheid de bomen op uw deel van het Utrechtse Veer vijf maanden langer te laten staan.' In de tweede week van juni werden de bewo ners opgeschrikt door het geluid van een ketting zaag en houtversnipperaar. Met mevrouw Boter voorop gingen ze verhaal halen. De ambtenaren staakten hun werkzaamheden maar het leed was al geschied. De bewoners was weliswaar van tevo ren medegedeeld dat hun deel van de straat ook Dierenvriendin P. Everstijn bij de vijver a dood zijn gevonden. 'Dode eenden verwijderen schijnt niet te lukken n haag/leiden waardelijk, voor poging tot doodslag. Iets minder dan de eis van de officier van justitie Een 30-jarige Leidenaar is giste- die twee weken geleden twee bij de Haagse rechtbank jaar onvoorwaardelijke gevan- veroordeeld tot een gevangenis straf van achttien maanden, waarvan zes maanden voor- genisstraf had geëist. De recht bank achtte bewezen dat de man in december in een restau rant aan de Steenstraat heeft geprobeerd een plaatsgenoot te doden door hem met een mes in de buik te steken. Door een operatie heeft het slachtoffer de steekpartij overleefd. De Leide naar beweerde uit noodweer te handelen. 0 2i leiden dorith Na een zestienjarig verblijf in het pand aan de Rembrand straat is de Gezinsverzorging Leiden verhuisd naar het kan toor van Stichting Thuiszorg Groot Rijnland aan het Schut tersveld. De wijkverpleging, die zetelde in het pand aan het Noordeinde, is mee verhuisd. Sinds januari 1993 is de ge zinsverzorging gefuseerd met het kruiswerk en wordt het werk verricht onder de naam Stich ting Thuiszorg Groot Rijnland. De integratie en communicatie verlopen makkelijker nu de me dewerkers vanuit hetzelfde pand werken. „De lijnen zijn korter, je loopt makkelijker bij elkaar binnen en ziet meer met wie je te maken hebt", licht woordvoerster P. Pol toe. De grootscheepse verhuizing werd mogelijk doordat mede huurders het pand aan het Schuttersveld verlieten. De stichting kon hierdoor twee eta ges extra huren. De stichting huurt nu vijf in plaats van drie verdiepingen. Bovendien is de. receptie van de zesde etage naar de begane grond verhuisd. De overgang is niet alleen voor de medewerkers groot. Ook cliënten moeten aan het nieuwe, moderne kantoor wen nen. Ér komt nog een gloed nieuwe entree op de begane grond en er is inmiddels een nieuwe balie gekomen. „Voor onze cliënten is dat overzichte lijker, want vroeger moesten ze met de lift naar boven. Het zijn vaak oudere mensen die dan toch even moesten .zoeken", vertelt Pol. Omdat de toegangsdeur naar de balie nog te smal is voor rol stoelen en kinderwagens wordt de komende weken verbouwd. Tot september zullen de cliën ten dan ook nog via de centrale toegangshal naar de receptie moeten lopen. Daarnaast zijn ook een aantal telefoonnummers veranderd. Cliënten woonachtig in Leiden- Noord moeten voortaan het nummer 071-161328 beUen. Cliënten in Leiden-Zuid dienen voortaan 071-161365 te bellen. Het algemene nummer van de Thuiszorg Groot Rijnland wordt 071-161415. Het pand aan de Rembrand- straat wordt verkocht. 'Jackson verdient vredesprijs Michael Jackson verdient de Nobelprijs voor de Vrede. Dat vindt de in Leiden gevestigde 'Michael Jackson Fanclub, The Legend Continues', die inmiddels een handtekenin genactie is begonnen. Voor een nominatie voor de Nobel prijs voor de Vrede zijn 50.000 handtekeningen nodig, de fanclub zegt samen met an dere Michael Jackson Fan clubs inmiddels 40.000 hand tekeningen binnen te hebben gehaald. Volgens president W. Gijs- man van de fanclub maakt de pasgetrouwde Jackson een goede kans de prijs in de wacht te slepen. „In 1984 opende Michael zijn eigen brandwondencentrum en was hij betrokken bij een anti drank-campagne. Met zijn hit 'We are the world' werd het hongerige Afrika gesteund en sinds 1992 heeft Michael zijn eigen stichting 'Heal the world'. Een stichting die zich inzet voor hulpbehoevende kinderen", noemt ze de goede daden van de superster. Gijsman en de haren begin nen hun acties op 29 augus tus, de verjaardag van Jack son. Een collecte en een fak keltocht op de Dam in Am sterdam staan op het pro gramma, om zo de Heal The World Foundation te steunen. De tweede vindt plaats tijdens de fanclubdag op 3 septem ber in Nighttown in Rotter dam. leiden dorith ligtvoet De vijver aan de Jacob van Campenlaan lijkt een bron van botulisme. Bewoners vonden de afgelopen twee weken al vijf do de eenden, die zijn gestorven met verlammingsverschijnse len. Dierenvriendin P. Everstijn denkt dat de verspreiding voor komen had kunnen worden als de gemeente bij de eerste mel ding direct de dode eenden had opgehaald. Volgens hoofd alge mene dienst J. van Velzen heeft de gemeente na de eerste mel ding geen dode dieren gevon den. Veertien dagen geleden trof fen de bewoners de eerste twee dode eenden aan achter de flat. Het probleem was dat de dieren in het midden van de vijver la gen, zodat de bewoners ze niet konden bereiken. Maar geen probleem. De gemeente adver teert in de krant dat burgers vooral de reinigingsdienst moe ten waarschuwen als ze dode eenden vinden. Dit om ver spreiding van het gevreesde botulisme te voorkomen. Volgens de bewoonster gaven de medewerkers van de reini gingsdienst echter niet thuis. „Tegenwoordig weten we de maan te bereiken, maar een do de eend verwijderen die in het midden van een vijver ligt, schijnt niet te lukken. Het ge volg was dat de kadavers hier nog een week hebben weg lig gen rotten voordat ze naar de bodem zonken." Het botulisme had zich toen al verspreid. Vrijdag vonden de flatbewoners een nieuw slacht offer. Met een hengel is het dier uit het water gevist. Omdat het dier vrijdagavond werd gevon den, hebben de bewoners de dierenambulance gebeld. „Hoe wel ze zeiden dat we hiervoor eigenlijk de gemeente hadden moeten bellen, kwamen ze di rect", zegt Everstijn goedkeu rend. Volgens gemeente-ambtenaar Van Velzen heeft er 22 juli ie mand bij de Van Campenlaan rondgekeken, maar zijn er geen dode eenden gevonden. „U moet weten dat we heel alert zijn op het voorkomen van de verspreiding van botulisme. We hebben er zelfs iemand voor vrijgemaakt. Zodra er een mel ding binnen is, wordt het dier zo snel mogelijk opgehaald." Everstijn vindt het maar vreemd dat de gemeente de dieren niet kon vinden. „Ik kan me best voorstellen dat je tus sen het riet die dode eenden niet zo snel ziet liggen. Maar dan bel je toch gewoon ergens aan. Wij hadden enkele adres sen en telefoonnummers opge geven en wisten waar de dode eenden lagen." Gistermorgen vonden de flat bewoners weer twee dode een den. „Niet zo vreemd natuurlijk, want die eerste eenden hebben er een week gelegen. En met dit mooie weer verspreiden ziekte kiemen zich snel." Dit keer heb ben de bewoners de slachtoffers in een zak bij de zijkant van de flat gezet. De reinigingsdienst heeft de dieren gisteren aan het eind van de middag opgehaald. Minder meldingen Botulisme is dit jaar nog geen serieus probleem in Leiden. Slechts op twee plek ken in de stad heeft de ge meente tot nu toe meerdere slachtoffers van deze be smettelijke watervogelziekte j gevonden. Het gaat om slootjes in de buurt van de Vlietweg en om de vijver op de hoek van de Sumatra- straat/Surinamestraat. De gemeente heeft het hoogheemraadschap inge schakeld. De vijver kan weer 'schoon' worden als de brandweer water in de vijver spuit. Hierdoor komt er meer zuurstof in het water en ver dwijnen bacteriën die de ver giftiging veroorzaken sneller. Op zich is het aantal mel dingen van botulisme kleiner dan vorig jaar. „Hoe dat komt is nog de vraag", aldus J. van Velzen, hoofd algeme ne dienst. „Het. is toch een stuk warmer dan vorig jaar en dan verspreiden de ziek tekiemen zich sneller." De nieuwe voorzitter en interim-directeur van het Zijloeverproject, A. Kohlbeck, bij steunpunt De Rondedans aan de Julianastraat ii Leiden moet verder 'verZijloeveren'. De vroegere Oegstgeester wethouder A. Ko hlbeck, die het gelijknamige project voor hulpbehoevende, zelfstandig wonende ouderen weer vlot moet trekken, wil dat streven opnemen in het in sep tember te verschijnen beleids plan. „Dit soort zorg moet voor de hele stad beschikbaar ko men." Kohlbeck is hoopvol gestemd over de mogelijkheden tot uit breiding van het project, waar aan nu nog zestig ouderen uit Leiden-Noord en de Kooi deel nemen. Hij noemt uitdrukkelijk de Merenwijk als mogelijkheid tot uitbreiding. „Hoewel dat een relatief jonge wijk is slaat in sommige delen de vergrijzing toe. Bovendien grenst de Me renwijk aan het huidige werkge bied." Kohlbecks optimisme over groeikansen is opmerkelijk. Dit voorjaar werd hij benaderd door de provincie, die het Zijloever-project met jaarlijks twee miljoen gulden subsidi eert, en de gemeente Leiden. Of hij orde op zaken wilde stellen. Een bestuurlijke crisis dreigde het vernieuwende en alom ge waardeerde experiment te tor pederen. De stichting tot Ex ploitatie van Bejaardencentra (SEB), die zich door een specia le commissie liet vertegenwoor digen in het bestuur, had uit onvrede over de samenwerking met de stichting Thuiszorg Groot Rijnland haai- handen af getrokken van het project. Dubbel Kohlbeck kende het Zijloever project eigenlijk alleen maar door de problemen waarover veel is gepubliceerd. Hoewel net wethouder-af aanvaardde hij de opdracht. „Leiden moest door Oegstgeest worden gered", grinnikt hij. „Ik ben hier heel dubbel in. Enerzijds wenste ik dat het na twintig jaar wethou der te zijn geweest wat rustiger zou worden, anderzijds leefde ik al ver van tevoren naar het ein de toe van die loopbaan. En ze zochten een bestuurder met tijd", grinnikt hij andermaal. Kohlbeck diende voor 1 juli een nieuwe stichting op te rich ten, die het bestuur van het Zijloever-project op zich moest riemen. Zelf is hij voorzitter en totdat een directeur is aange steld, vermoedelijk in 1995, voert hij ook directionele taken uit. De Oegstgeestenaar zegt, met een milde zelfspot, te reke nen op het 'toekan-effect'. „Dat wil zeggen dat een goed idee pas een succes wordt als het door de tweede wordt overge nomen. Zo is het Van der Valk concern groot geworden." Wijkbewoner Het nieuwe bestuur telt vijf le den. Kohlbeck heeft ervoor ge zorgd dat de instellingen die ouderenzorg leveren, zoals Groot Rijnland (het vroegere Kruiswerk) en de Stichting Ou derenwerk, zijn vertegenwoor digd. Ook heeft hij een wijkbe woner in het bestuur opgeno men. De keus is gevallen op J. Vervoom, beter bekend als 'Ome Joop'. „Hij was zo'n beetje de enige kandidaat die voor en de Kooi en Leiden- Noord acceptabel was." „Nee, nee, geen slangenkuil", zegt Kohlbeck over de situatie die hij aantrof toen hij begon. „Hoewel het bestuurlijke sa menspel volledig uit elkaar was geklapt, was het voor alle be trokkenen een vanzelfsprekend heid dat het project hoe dan ook diende te worden voortge zet." Bewondering „Gelukkig is de bestuurlijke cri sis geen moment bedreigend geweest voor de voortgang van de werkzaamheden. Hetgeen mijn sprakeloze bewondering voor de verzorgers van de oude ren, van wie het merendeel vrij williger is, alleen maar heeft doen toenemen. Ik merkte wel dat het voor deze uitvoerders heel ontmoedigend was om na re stukken in de krant te lezen over het Zijloever-project." Een andere conclusie van Ko hlbeck luidt dat de onenigheid tussen SEB en Groot Rijnland is voortgekomen uit verwijten die betrekking hebben op zaken die al een jaar achter de rug zijn. Zo verweet de SEB Groot Rijnland onvoldoende zorg te bieden en waren er klachten over de wer king van het alarmeringssys teem. „Na die klachten zijn er direct organisatorische verbete ringen aangebracht. Toch kon den beide partijen niet meer met elkaar samenwerken. Ze wilden beide een andere be stuurlijke opzet. Die is er nu."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11