Kritiek van Vaticaan op conferentie weersproken Jongeren ontdekken multicultureel Nederland Kerk Samenleving Kooijmans verontrust over moorden op Iraanse predikanten WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Sudan (1) De internationale rooms- katholieke missionaire or ganisatie Missio maakt melding van een toene mende 'meedogenloosheid van de fundamentalistische islamiseringspolitiek in Sudan". Moslims, die over gegaan zijn tot het christen dom, worden door politie en veiligheidsdienst ver volgd en gevangen geno men. Dat heeft Missio gis teren in München bekend gemaakt. Volgens de in het Noordoostafrikaanse land geldende sharia, de islami tische wet, maken moslims die de islam de rug toeke ren, zich schuldig aan afval ligheid. Daarvoor kunnen ze worden terechtgesteld. In januari ontkende de isla mitische regering in Khar tum de beschuldiging van mensenrechtenorganisaties dat zij christenen in. Sudan zou vervolgen. Sudan (2) Missio wijst op acht leden van een familie, die op 14 juli in de buurt van de hoofdstad Khartum zijn vastgenomen. De mannen waren al in 1972 bekeerd tot het christendom. De lei der van de groep werd voor de rechtbank van afvallig heid beschuldigd en ver oordeeld tot honderd zweepslagen en het afleg gen van de islamitische ge loofsbelijdenis. Toen hij dat weigerde werd hij met te rechtstelling en kruisiging bedreigd. De afranseling vond plaats zonder aanwe zigheid van een arts. Ande re leden van de familie zijn enkele dagen later gearres teerd. Moederschap (1) Paus Johannes Paulus II heeft de steeds talrijker wordende gevallen van draagmoederschap en kunstmatige bevruchting bekritiseerd als in strijd met de ethische orde. Hij zei af gelopen zondag tijdens het - Angelusgebed in zijn zo merverblijf in Castengan- dolfo dat vrouwen geen recht hebben op 'moeder schap tegen elke prijs'. Een kind is volgens de kerkelijke opvatting een geschenk van God en net resultaat van een liefdesdaad tussen ge huwden, voegde de paus er aan toe. Volgens hem leidt de geboorte van een niet- biologisch verwekt kind tot problemen van psychologi sche, juridische en sociale aard, die het kind zijn leven lang zullen achtervolgen. Het legitieme verlangen naar een kind kan ook door adoptie worden vervuld, al dus de paus. Moederschap (2) De pauselijke Congregatie voor de Geloofsleer heeft in een document de verwijde ring van de baarmoeder al leen dan moreel acceptabel verklaard, als de gezond heid of het leven van de vrouw direct in gevaar zijn. Dat kan het geval zijn bij een zware beschadiging van de baarmoeder tijdens een geboorte of'een kei zersnede. Dat schrijft het Vaticaanse dagblad Osser- vatore Romano. Volgens het document is het opera tief verwijderen van de baarmoeder of het afbinden van de eileiders moreel on aanvaardbaar als dit dient ter voorkoming van een toekomstige zwangerschap, die riskant kan zijn voor het leven en de gezondheid van de aanstaande moeder. Om die reden mogen dergelijke operaties niet in rooms-ka- tholieke ziekenhuizen wor den uitgevoerd. 'Geen legalisering van abortus en voorbehoedmiddelen bepleit De secretaris-generaal van de VN-wereldbevolkingscon ferentie in Cairo, Nafïs Sadik, heeft de kritiek van het Va ticaan op het ontwerp voor het slotdocument weerspro ken. De tekst bepleit geen legalisering van abortus en be veelt ook niet het gebruik van kunstmatige voorbehoed middelen aan, zei ze gisteren in een interview met het Italiaanse dagblad Corriere della Sera. cument amoreel is en vijandig staat ten opzichte van het hu welijk. De paus noemde het do cument in een brief aan alle staatshoofden en aan secretaris generaal Boutros Ghali van de Paus Johannes Paulus II en tal rijke bisschoppenconferenties hebben er de afgelopen maan den op gewezen dat het slotdo- VN 'een verraad aan de idealen van de Verenigde Naties', juist in het door deze organisatie uit geroepen jaar van het gezin. Sadik verklaarde dat in de tekst de mogelijkheden worden opgesomd om abortus te ver mijden. Alle methoden tot ge boortecontrole worden aanbe volen, ook de natuurlijke me thoden die door de Rooms-Ka tholieke Kerk worden bepleit. Op grond daarvan kunnen ka tholieken volledig de moraalleer van hun kerk navolgen. Het ontwerp-slotdocument legt zich niet vast op bepaalde critera voor de bevolkingspoli tiek of een grens aan de groei van de bevolking. Sadik wees erop. dat de tekst zich noch uit spreekt voor huwelijken tussen personen van hetzelfde ge slacht, noch een pleidooi voert voor ongetrouwde moeders. Ze ker is dat in deze tijd het gezin verschillende vormen heeft aan genomen. De schrijvers van het slotdocument hebben daar ken nis van genomen, aldus de se cretaris-generaal. Thaise bisschop beveelt Vaticaan boeddhistische gewoonte aan BANGKOK EPS Bisschop George Yod Phimp- hisan uit Thailand wil dat het voor rooms-katholieken mo gelijk wordt om tijdelijk in te treden in een klooster. Onder Thaise boeddhisten is dat een heel gebruikelijke prak tijk. Gesteund door andere Thaise bisschoppen zal hij in oktober op de bisschoppen conferentie in Rome voor stellen tijdelijke intreding mogelijk te maken. Dat schrijft het in Hong Kong verschijnende blad Asia Fo cus. In het Thaise boeddhis me wordt van elke man ver wacht dat hij een aantal maanden van zijn leven als monnik doorbrengt in een klooster. Internationale route Pax Christi voert onder meer door de Bijlmer AMSTERDAM ANP Fietsend door de Bijlmer maakt een groep jongeren uit verschil lende landén kennis met de multiculturele samenleving in Nederland. Ze doen deze week mee aan de internationale jon- gerenroute van de roomskatho- lieke vredesbeweging Pax Chris ti, die op diverse plaatsen in Ne derland is georganiseerd. Dit jaar nemen in totaal ruim 150 jongeren uit 21 landen deel aan de route, die sinds de jaren vijftig elk jaar in een ander Eu ropees land wordt uitgezet. Op de tweede dag van de Am- stelveense route begint de ken nismaking met andere culturen en godsdiensten op de joodse begraafplaats in Ouderkerk aan de Amstel. Daarna fietsen de twee Belgen, twee Duitsers, twee Italianen, de Palestijnse en de .Albanees naar het Acade misch Medisch Centrum voor een ontmoeting met het pasto rale team. „Nederland is een niet erg re ligieus land, Amsterdam is een niet erg religieuze stad", houdt de hervormde ziekenhuispastor M. van Gilst haar gehoor voor, om vervolgens uit te leggen dat godsdienst aan het ziekbed vaak toch weer belangrijk wordt. De twee Italiaanse jongens willen eerst uitleg over de le vensbeschouwelijke kaart van Nederland. Wat geloven pro testanten nou precies, en 'wat zijn humanistische raadslieden in vredesnaam? In het oecumenische zieken huispastoraat is er steeds meer toenadering tussen protestan ten en roomskatholieken, legt Van Gilst uit. Als ze zegt dat steeds meer protestanten in het ziekenhuis kiezen voor een vorm van het zo roomse sa crament der stervenden', verba zen de Italianen zich erover dat die malle calvinisten zo'n ou derwets ritueel weer willen in voeren. Jetish, een moslim uit de Al- baanse enclave Kosovo in Ser vië, is verrast als hij de, overi gens claustrofobisch kleine, is lamitische gebedsruimte in het AMC ziet. „Godsdienst is niet zo belangrijk voor Albanezen in Kosovo", zegt de jonge politi cus, actief in de Democratische Liga van Kosovo. „Nationaal ge voel is veel belangrijker." Fietsend tussen het groen kan Jetish zich maar moeilijk voor stellen dat de Bijlmer bij velen een slechte naam heeft. .De groeistuipen van multicultureel Nederland verbleken volgens hem bij 'de explosieve situatie' in zijn eigen land. Na een picknick aan de Gaas- perplas begeeft de groep zich naar het oecumenische kerkge bouw De Nieuwe Stad, alweer zo'n 'positief initiatief, zoals or ganisator Peter Sminia het uit drukt. Pastor Ed Vogel legt uit hoe zijn parochie zich opstelt temidden van de 69 verschillen de nationaliteiten die de Bijlmer bevolken. Gretel, die, anders dan haar naam doet vermoeden, een Pa lestijnse studente uit Bethlehem is, begrijpt niet dat jongeren van verschillende etnische her komst niet samen kerkelijke groepen vormen. Nu zitten ze maar alleen thuis, in zo'n groep zouden ze vrienden kunnen maken. Ze is wel onder de indruk van de tolerantie in Nederland. „Ik denk dat Nederland zijn nieuw komers een eerlijke kans geeft en hen humaan behandelt. Ik 2ou willen dat dit voorbeeld, hoe verschillende mensen sa men kunnen leven ook in mijn regio toegepast werd." Ook Jetish ziet veel tolerantie en weinig vooroordelen. Vol gens hem komt dat doordat de mensen in Nederland in het al gemeen hun hoofd gebruiken. „Zolang mensen redelijk blij ven, is er niets aan de hand. Als mensen hun emoties de vrije loop laten, gaat het mis. Daar om is de situatie in Kosovo zo moeilijk." De organisatoren zijn er blijk baar in geslaagd de zonzijde van kleurrijk Nederland te laten zien, ook al heeft de groep dins dag geen allochtoon gesproken. Maar voor de komende dagen staan nog ontmoetingen met Indonesiërs en Afrikaanse vrou wen op het programma. Volgens Sminia is de groep niet bewust een rooskleurig beeld voorgeschoteld. „Het idee was om iets van de samenleving in de Bijlmer te laten zien, maar niet met de boodschap: kijk eens hoe goed wij het doen." DEN HAAG ANP Het ministerie van buitenlandse zaken heeft vorige maand tegenover de Iraanse ambassadeur zijn verontrusting uitge sproken over de moord op de Iraanse predikanten Tedhis Michailian en Meh- di Dibaj. Dat blijkt uit een antwoord van minister Kooijmans op vragen van Tweede-Kamerleden over de veiligheid van religieuze minderheden in Iran. Van den Berg (SGP), De Hoop Scheffer (CDA), Rouvoet (RPF) en Van Middel koop (GPV) stelden de minister op 8 juli vragen naar aanleiding van de moorden op Mikhailian en Dibaj. De twee protes tantse voorgangers werden in juni om het leven gebracht. De kamerleden vroegen de minister druk uit te oefenen op Iran om de veilig heid van religieuze minderheden te waarborgen. Daarbij verwezen ze ook naar de moord op de voorzitter van de Iraanse raad van protestantse kerken, Haik Hovsepian, in januari van dit jaar. Kooijmans liet weten dat het ministe rie bij de ambassadeur heeft aangedron gen op het zo spoedig mogelijk instellen van een gerechtelijk onderzoek naar de moorden. Het uitblijven van de resulta ten van een onderzoek naar de moord op Hovsepian heeft de bezorgdheid van het ministerie over de jongste moorden versterkt. De ambassadeur van Iran werd op 7 juli op het ministerie ontbo den. De Europese Unie uitte op 19 juli bij het ministerie van buitenlandse zaken in Teheran haar bezorgdheid over de moorden. Zij verzocht de Iraanse rege ring dringend alle noodzakelijke maatre gelen te nemen om de godsdienstige minderheden in het land te bescher men. Kooijmans verzekerde de kamerleden dat de positie van religieuze minderhe den in Iran zijn 'volle aandacht' blijft houden, 'evenals die van de Europese partners'. Hij wees erop dat de VN-Com- missie voor de Rechten van de Mens op 9 maart een resolutie van de Europese Unie over Iran heeft aanvaard. Deze resolutie roept onder meer op tot res pect voor de rechten van godsdienstige minderheden in dat land. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON v/ERDrtGHTE", H66T u lETTS töt UW VERPEDiG-iMS TE Z.e<=»6EN ACH. D6: öEv/AaJ&BaJiS iS ZO slécht nog Wier lekker ETENEEN GOED BED PERSOOK/LUKE fa AAM DACHT", PRi\/ACV... AJEE. BUiTEM oer (SevA/OéEMiS S 'T ER&ER ew HOE iK BEW LÏEP HET \JOOR. STRAF VRIJGESPROKEN HEINZ et/we zo veev oov altvo 4 yUP/ c>e MBIPBN z/jv NtkS HUP! PB MetPEV ZUV WkrS ze wersv v/eT eeve wat VO£T0ALL£N JS LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE: B M. Essenberg. G P Arnold (adj). J Kiel (ad|); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN. R.D Paauw. tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES: Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17 00 uur: Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8 30-17 00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. find BTW) per acc giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal 85,55 84.55 per jaar 329.30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvn| 1800-19 30uur. zat 10 00-12 OOuur Tel 071-143241 HET WEER Klamme hitte Het begrip 'hittegolf' blijft de ko mende dagen actueel. Deze term wordt in Nederland al gauw ge hoord, zodra het kwik eenmaal tot boven de dertig graden is opgelo pen. Een uitschieter van één of twee tropische dagen heeft uiter aard alles met 'hitte' te maken, maar voor een echte hittegolf is meer nodig. In ons land hanteert men de volgende definitie: een hit tegolf is een periode van tenminste vijf opeenvolgende zomerse dagen (25 graden of hoger), waarvan er tenminste drie tropisch zijn (30 graden of hoger). Men heeft De Bilt als referentie-station gekozen van wege de centrale ligging. De jong ste hittegolf duurde 13 dagen, waarvan 5 dagen tropisch; goed voor een vierde plaats in de reeks van 29 hittegolven, die in deze eeuw zijn voorgekomen. De langste hete periode dateert van 1975 met 18 dagen, waarvan 6 dagen tro pisch. Die van 1976 was iets korter - 17 dagen - maar intensiever met 10 tropische dagen. Opvallend is de grillige spreiding van de heetste tijdvakken. De zo mer van 1947 telde maar liefst vier officiële hittegolven, terwijl deze in het tijdvak van 1951 tot 1975 in het geheel niet zijn voorgekomen. Een nieuwe warmtepiek was giste ren al volop in ontwikkeling. De zoiGHEF kon weer flink aan de slag in een droge en heldere luchtsoort. Toch bleef het nog relatief'koel bij maxi-^™ ma rond 25 graden. Het gebied met hoge barometerstanden, giste A ren nog boven ons land, nestelt zich de komende 72 uur boven het Oostzeegebied met bij ons een ver sterkte aanvoer van zeer warme lucht uit Frankrijk. Op donderdag en vrijdag ligt het hele land in tropisch gebied. Tot o| de stranden reikt het kwik tot 30 graden of hoger; uitschieters van circa 35 graden zijn mogelijk in r-je het zuiden en oosten van het land. De droge warmte maakt geleidelijkTGCl plaats voor klamme hitte, die uit- toei eindelijk op vrijdagavond of zater- dag wordt afgesloten met onweer. De komende nachten zijn plakkeri^ginj warm met temperaturen, die niet j-en of nauwelijks onder 20 graden ko- men. Tijdens het weekeinde koelt vo'! het weer af tot rond 25 graden dootvoo instroming vanaf de Noordzee. Eenen definitieve ommezwaai naar frisser^ weer lijkt ook dan nog met erg net waarschijnlijk. har HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Zonnige perioden. In het midden en noorden ook enkele buien, soms met onweer. Middagtempéra- tuur aan de westkust on geveer 20 graden, in de omgeving van Oslo onge veer 25 graden. Zweden: Perioden met zon. In het midden en noorden ook wolkenvelden en mogelijk een enkele (onweers-)bui. Maximumtemperatuur op de meeste plaatsen rond 25 graden. Oenemarken: Veel zon maar vandaag ook nog enkele wolkenvel den. Droog. Middagtem- peratuur op vandaag onge veer 22 graden, daarna geleidelijk weer warmer. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Meest bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, soms met onweer. Vooral in het zuidoosten van Engeland ook zon. Mid- dagtemperatuur rond 20 graden. In zuidoost-Engeland ongeveer 26 graden? morgen dicht bij 30 graden. 0% België en Luxemburg: Neerslagkans Vrij zonnig en droog. Aan de Belgische Mimmumtemp kust maxima van ongeveer 24 graden. Middagtemp. In de Belgische Ardennen en Luxem- Wind burg maxima van 30 graden of meer. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon. In Normandië en Bretagne ook wolkenvelden en vandaag mogelijk wat buiige regen. Morgenmiddag en -avond ook elders een kleine kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera- tuur rond 31 graden maar in Normandië en Bretagne wat lager, vooral langs de Kanaalkust. Portugal: Vrij zonnig maar langs de westkust ook enkele wolkenvelden. Droog Middag- temperatuur langs de kust van 21 gra den aan de Costa Verde tot 28 graden in de Algarve; in het binnenland boven 30 graden. Madeira: Wolkenvelden en kans op een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Flinke perioden rnet zon en droog. In het noorden nu en dan ook bewolking en vandaag nog kans op regen of onweer. Middagtemperatuur langs de Golf van Biskaje rond 22 graden, aan de Costa's in het zuiden en oosten meest iets bo ven de 30 In het Spaanse binnenland maxima rond 37 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon. Aan de noordzijde van de eilanden mogelijk een bui. Maxi mumtemperatuur oplopend; op de zuidstranden tot boven 30 graden. Zuid-Frankrijk: Veel zon en droog. Morgen, later op de dag, vooral in het oosten mogelijk een lokale onweersbui. Middagtemperatuur uiteenlopend van ongeveer 27 graden aan de Atlantische kust tot plaatselijk boven 35 graden in de oostelijke depar tementen. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 33 graden. Italië: Tamelijk zonnig, met name in de bergen 's middags en 's avonds kans op een lo kale onweersbui. Middagtemperatuur meest iets boven de 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig Middagtemperatuur van 30 tot 35 graden Griekenland en Kreta: Veel zon, op het Griekse vasteland 's middags en 's avonds een kleine kans op een lokale onweersbui. Op de Egeïsche Zee plaatselijk vrij'veel wind. Middag temperatuur op de stranden tussen 28 en 32 graden, landinwaarts iets warmer. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Langs de Turkse westkust plaatselijk vrij veel wind. Maximumtemperatuur langs de kusten rond 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 30 en 34 graden, maar in het noorden vooral vandaag nog frisser. Zwitserland: Vrij veel zon. Morgen later op de dag kans op een lokale regen- of onweers bui; vooral aan de noordzijde van het Al penmassief. Middagtemperatuur oplo pend tot boven 30 graden. New York Oostenrijk: TeiAviv Vandaag af en toe zon eo. nog kans op Tokyo een lokale regen- of onweersbui. Morgen Toronto meer zon en vrijwel overal droog. Mid- Tunis dagtemperatuur oplopend tot boven 30 Vancouver WEERRAPPORTEN DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.06 Zon onder 21.21 Maan op 04.03 Maan onder 19.51 Waterstanden Katwijk Hoog water 02 .49 15.19 Laag water 10.45 23.28 Weerrapporten 02 augustus 20 uur: station weer wind temp 25 17 00 27 22 0.0 31 24 0 0 3 30 25 00 36 28 1/ 29 19 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10