Mossel inspireert Brugse meesterkok Hangmosselen sneller 'rijp' Smaak Kurkziekte Orgeade en gemberbier Zure melk-familie16 'V VI DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 REDACTIE: HENRIËTTE VAN DER HOEV MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding RUNDERViNK POMPOEN MET BIESLOOK (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN HOPJESVLA MET BANAAN EN VLOKKEN Schil 700 gram pompoen, verwijder de zaadlijsten en pitjes. Snijd het vruchtvlees in blokjes. Kook de groente in weinig water met zout in 20 minuten gaar. Giet de gare groente af en schud er 5 gram (dieet)halvarine/halfvolle boter en 2 eetle pels fijngeknipte bieslook door. Per persoon: 491 kilojoules, 118 kilocalo rieën, 3 g eiwit, 1 g vet, 24 g koolhydraten. HELDERE CHAMPIGNONSOEP RIJSTSALADE MET DRUIVEN (zie onderstaand recept) BROCCOLI Kook 150 gram rijst gaar. Maak een sausje van 2 eetlepels citroenaap, 1 eetlepel olie, een mespuntje mosterd, cayennepeper en zout. Meng de saus met de warme rijst en laat dit afkoelen. Laat 1 blikje 'Maïs op z'n Mexicaans' uitlekken. Was 50 gram druiven, halveer ze en verwijder de pitten. Snijd 100 gram achterham in kleine blokjes. Meng al le ingrediënten en 1 eetlepel fijngeknipte bieslook door de rijst en maak de salade op smaak met citroensap, peper en zout. Per persoon: 1541 kilojoules, 369 kilocalo rieën, 15 g eiwit, 10 g vet, 56 g koolhydra ten. VARKENSFILETLAPJE ANDUVIESALADE KRIELAARDAPPELEN BESSENCOUPE (zie onderstaand recept) Ris 100 gram rode bessen. Schil 1 nektarine en snijd hem in stukjes. Breng k dl grape fruitsap aan de kook, neem de pan van het vuur en los er onder goed roeren 4 geweek te en uitgeknepen blaadjes gelatine in op. Roer 1 dl grapefuitsap en het fruit er docr. Laat dit afkoelen tot de massa lobbig begint te worden. Verdeel hem over 2 cou pes en laat hem op een koele plaats opstij ven. Garneer eventueel met een toefje slankroom en wat fruit. Per persoon: 245 kilojoules, 59 kilocalo rieën, 1 g eiwit, 0 g vet, 14 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT „Dit recept maak ik zeker al vijfentwintig jaar. schrijft TRUDY AEDE - ZOELEN UIT DE RIJP. „Mijn kinderen zijn nu de deur uit maar als ze komen eten maak ik altijd deze spaghetti klaar. Ook maak ik altijd wat extra porties zo dat de jongens die diepgevroren kun nen meenemen." SPAGHETTI Nodig: 1 pak spag hetti; 250 gehakt; 1 ui; 1 theelepel papri kapoeder; 1 theelepel spaghettikruiden; 1 theelepel sambal; 1 eetlepel ketjap manis; 1 blikje tomatenpu ree; 1 blik hele toma ten 1 zakje gehakt- kruiden; beetje bloem; water. Bak het gehakt rul in de koekepan. Fruit in dejuspan een fijngesneden ui. Doe het gehakt bij de ui en voeg dan de gehaktkruiden toe. Blikje tomatenpuree, de tomaten en de bloem er door roeren dan water toevoegen. Zorg er wel voor dat er een dikke saus on- staat. Voeg aan die saus dan de sambal, ket jap, het paprikapoeder en de spaghetti- kmiden toe. Kook de spaghetti volgens de aanwijzingen op het pak. De saus en pasta apart serveren. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,-. Wijn die lijdt aan de kurkziekte, kan onge nietbaar worden. Volgens het Wijn Infor matie Centrum (Den Haag) zijn weten schappers al sinds het begin van deze eeuw op zoek naar de oorzaken. De muffe geur wordt meestal veroorzaakt door microsco pisch kleine organismen. Deze schimmels, gisten of bacteriën bevinden zich zowel in als aan de oppervlakte van de kurken en kunnen ook in groeven en poriën van kurk kruipen. Daarom moeten kurken in afgeslo ten steriele zakken worden bewaard. Toch zijn ze niet altijd de boosdoeners, al dus het informatiecentrum. Het kan zelfs voorkomen, dat de hele partij wijn 'kurk' heeft en dat er aan de kurken zelf niets te merken is. Mogelijkerwijs zitten er dan schadelijke micro-organismen in de eiken vaten, waar ze dezelfde kurkgeur produce ren. Het centrum raadt aan in een restau rant een fles wijn altijd te keuren en hem als hij door de ziekte is aangetast terug te stu ren. Een betere wijnhandelaar zal wijn met kurkziekte ook terugnemen, aldus het cen trum. Van anneluis eten tot Michelin-ster produkt 1 De vondst van de meesterkok: een bla derdeeggebakje met mosselen en kerrie- 'Armeluis-eten', voed sel voor het gewone volk. Mytilus edulis, mooie naam voor mos sel, was in vroeger tij den nauwelijks in tel. Wie rijk was at oesters; wie het minder breed had, moest zich met mosselen tevreden stel len. fC wr» f Meesterkok Frank Dryepondt in zijn do mein:,, Het blijkt dat je er alle kanten mee uitkunt." foto opd. Tijdens de Tweede Wereldoor- l'og stonden de bezetters toe dat mosselvissers de weekdieren met scheepsladingen tegelijk naar de steden voerden. Voor een gulden per emmer gingen zij daar van de hand. Ook de mosselvissers hadden het toen moeilijk. Na de oorlog is er ech ter veel veranderd. Het am bachtelijke van de mosselkweek ging grotendeels verloren. De mosselcultuur, geconcentreerd in Yerseke, is nu geheel in han den van een aantal grote, geme chaniseerde bedrijven. Kwekers en handelaren. De eersten kweken de mosselen in twee jaar tijds op van zaad tot consumptierijpe exemplaren om die te verkopen aan de han delaren. Dat gaat via de mossel veiling in Yerseke. waar aan de hand van het formaat van de mossel, het vleesgewicht en het gehalte afval (lege schelpen, ste nen en zelfs 'verdwaalde' oes ters) een prijs wordt bepaald. De handel brengt de mosselen terug naar de Oosterschelde en deponeert ze op verwaterplaat sen, percelen met harde lemen bodem die bij eb vrijwel droog vallen. Hier komen de 'gestres ste' weekdieren tot rust en spoelt de eb en vloedstroom het zand uit de schelpen. Moules parquées De verwaterplaatsen zijn de voorraadkamers. Hieruit wordt geput om de markt dagelijks te voorzien van verse mosselen. Dertig miljoen kilo - 60 procent van de totale consumptie - is voor de Belgen, tien miljoen kilo eten wij Nederlanders op. Het imago van 'armeluis-voedsel' is altijd een beetje gebleven. Ten onrechte, want sommige lief hebbers eten liever een rauwe mossel dan een oester, al neemt het aantal Belgen dat zweert bij deze 'moules parquées' volgens Leo Kloet van mosselhan- del Prins en Dinge- manse, af. „Het is een categorie consumen ten die vergrijst, want jongeren lusten ze blijkbaar niet meer rauw." Prins en Dinge- manse wil het produkt een toegevoeg de waar de toe kennen. Het bedrijf is het eerste in de vïswereld met het ISO 9002-certificaat voor kwaliteitszorg en nam in Yerseke als eerste mosselbedrijf een waterzuiveringssysteem met koeling voor de verwerking van de mosselen in bedrijf. Oos- terscheldewater wordt gezui verd tot drinkwaterkwaliteit (al blijft het wel zout) en gekoeld tot 1 graad Celsius. Uniek is dat de mosselen in containers met dit gezuiverde en gekoelde wa ter eerst een naveivvatering on dergaan en vervolgens worden geschoond, waarna zij recht streeks de koelwagens in gaan. Door die koeling worden de mosselen als het ware 'onder narcose' gebracht met gevolg dat de levensduur tot ruim zes dagen kan worden verlengd. Prins en Dingemanse hanteert zijn naam als merknaam voor kwaliteitsmosselen die om spe ciale culinaire bereidingswijzen vragen. Meesterkok Frank Drye pondt van Restaurant Hermita ge (één Michelin-ster) in Brugge noemt de Prins en Dingemanse mosselen een 'dankbaar pro dukt'. „Ik zag er eerst niet zo veel in, totdat ik met de mosse len kennismaakte. Het blijkt dat je er alle kanten mee uitkunt. Een varkenspoot blijft een var kenspoot, daar kun je geen veel voud van smaken aan geven, maar met mosselen kan dat wel. Frank Dryepondt ontwikkelde een stuk of tien mosselrecepten, waaronder dat voor een 'Bla derdeeggebakje met mosselen en kerriesaus'dat we hier laten vol gen: Ze zijn sneller op gewicht maa ook kwetsbaarder, de hangeul tuurmosselen die worden ge kweekt aan verticaal in het wa ter hangende lijnen. Doordat zij hoog in de waterkolom hangen, verzamelen zij gemakkelijker voedsel dan de mosselen op de bodem. Met gevolg dat zij in negen maanden consumptierijp zijn, tegen de bodemmosselen na pas achttien maanden. Er zijn meer verschillen tussen beide culturen. De schelp van de hangmosselen is dunner en daardoor kwetsbaarder, zodat het schoonmaken voorzichtiger moet gebeuren. Dat betekent meer handwerk en een hogere kostprijs. Het aandeel van de hangmos selen in het totaal is miniem. De hangcultuur voorziet in nog niet 1 procent van de totale mossel- produktie die dit seizoen wel eens de miljoen mosseltonnen (een mosselton is honderd kilo) zou kunnen benaderen. Echte Mossel kwekers bekijken hun eerste hangmossel-oogst. kenners van de mossel zeggen dat er nog een verschil is tussen hang- en bodemmosselen. De hangmosselen zouden iets min der zilt smaken dan de bodem mosselen.- Dat zou het gevolg kunnen zijn van het kortere ver blijf in het zoute water van de Oosterschelde. Ideale koekepan Die bestaat niet, want het is onmogelijk om in dezelfde pan zowel een prima omelet als een sappige biefstuk te bakken. Een omelet, en ook bij voorbeeld vis, moet bij vrij lage temperatuur worden gebakken. De panbo dem kan het best van een anti-aanbaklaag voorzien zijn, zodat het gerecht niet gaat vastbakken en er bovendien nauwelijks bak vet nodig is. Biefstuk en ander vlug-klaar-vlees moet eerst bij hoge temperatuur snel dicht schroeien zodat de sappen behouden blij ven en Jcan daarna tot de gewenste gaarheid bakken. Hiervoor is een stevige koekepan met grill- ofwel 'wafeltjes'bodem het meest ge schikt. Twee koekepannen hebben we dus nodig, en die zijn beide ideaal op eigen ter rein. Heel mooie pannen, met praktische schenkrand en bijzonder stevige handgreep, komen van de firma Fissier. Meer informatie: 016 40-430 50. INGREDIËNTEN: 500 gram bladerdeeg, 500 gram mosse len, versgekookt, 1 ei, 50 gram boter, 'k gesnipperde ui, 'k ge snipperde appel, yk fijngesne den banaan, 1 koffielepel ker riepoeder, '/a glas droge witte wijn, 2Vj dl room. BEREIDING: steek uit dun uit gerold bladerdeeg ronde schij ven met ongeveer 8 centimeter middellijn. Leg midden op de schijven enkele gekookte mos selen. Maak de randen nat en vouw het deeg over de mosse len en druk de randen goed op elkaar. Bestrijk de pakketjes met ei. Laat ze een half uur rusten en bak ze daarna af in een op 175 graden Celsius voorver warmde oven. Maak de saus door in een beetje boter de fijngesnipperde ui, appel en banaan te stoven zonder dat zij verkleuren. Be strooi dit alles met de kerrie poeder en blus af met de wijn. Voeg het kookvocht van de mosselen toe en maak de saus af met de room. Laat de saus in koken en zeef haar tenslotte. Frank Dryepondt is zo en thousiast over de mosselen dat hij besloten heeft mosselge rechten op de kaart te zetten en elke donderdagavond zijn gas ten zelfs een volledig mossel menu te serveren. De mossel is gepromoveerd van 'armeluis- eten' tot (Michelin)ster-pro- dukt. UIT VERRE KEUKENS Martha de Jager Martha de Jager bracht uit het Caribisch gebied, waar zij enkele jaren woon de, een schat aan exotische recepten mee. Recepten van gerechten die ze at bij de buren en kreeg van vrienden, traditionele gerechten die bij bepaalde gelegenheden worden klaargemaakt. s is het Franse woord voor amandelmelk. Van zoete en bittere amandelen en suiker wordt de beken de witte drank gemaakt, een heerlijke limonadesiroop die niet te vergelijken is met de orgeade die in flessen wordt aangeboden en die alleen bestaat uit suiker met essences. Dus zelf aan de slag, zoals de Suri naamse huisvrou wen en -mannen dat al heel lang doen. Moeilijk is het niet. Bittere amandelen zijn te koop in goed gesorteerde noten zaken en bij 'La Tienda' in de le Sweelinckstraat, een zijstraat van de Al- bert Cuypstraat in Amsterdam, waar de amandelen aanzien lijk goedkoper worden aangeboden. Voor degene die aan deze drank ver slingerd raakt welicht een welkome tip. Bittere amandelen kunnen niet rauw gegeten worden, ze bevatten blauw zuur en dat moet eerst door verhitting onschadelijk worden gemaakt. In de banketbakkersindustrie worden deze amandelen o.m. verwerkt in bitter koekjes. NODIG: 100 gram amandelen; 50 gram bittere amandelen; 6 dl water; 1 kg suiker. De amandelen met ongeveer een hal ve liter water aan de kook brengen en vijf minuten tegen de kook aan hou den, zodat ze kunnen weken. Daarna afgieten en met koud water afspoelen. De amandelen ontvellen en zeer fijn malen in een amandelmolen of keu kenmachine. De gemalen amandelen met 6 dl warm water vermengen en een paar minuten goed roeren en 'kneden' met de hand zodat er aman delmelk ontstaat. De vloeistof door een dunne doek zeven en deze goed uitknijpen om al het vocht uit de amandelen te krijgen. De amandel melk vermengen met suiker en al roe rende langzaam aan de kook brengen en tien minuten zachtjes laten koken. De orgeade bewaren in flessen die zorgvuldig met heet sodawater zijn schoongemaakt en met heet water zijn nagespoeld. De opgegeven hoe veelheid ingrediën ten levert ruim een liter siroop op. Serveren: aan één deel orgeade drie delen water toevoe gen. GEMBERBIER - Een andere drank uit de Surinaamse keuken is gemberbier. Het is geen bier in de ware zin van het woord maar een limonade gemaakt van suiker en geraspte gemberwortel. De scherpte van de limonade kan naar smaak worden aangepast door de hoeveelheid water of gemberwor tel te veranderen. Hieronder volgt een samenstelling die bij de meeste men sen in de smaak valt. NODIG: 100 gram gemberwortel; 800 gram suiker; 2'k liter water; 1 eetlepel citroensap; 4 kruidnagels; 'k theelepel amandelessence. De gemberwortel schoonborstelen onder de kraan, het velletje er wat af schrapen en heel fijn malen of raspen. De gemalen gemberwortel in een kom doen met de suiker, het citroen sap en de kruidnagels en er 2liter kokend water op schenken. Goed roe ren en de drank een uur of vier laten staan, daarna zeven en de amande lessence toevoegen. Hel gemberbier in de koelkast bewaren, het is een aantal dagen houdbaar. Serveren met een blokje ijs. NE In het pre-koelkast-tijdperk, voor de Twee de Wereldoorlog, toeri slagers en restau- 167 rants zich moesten behelpen met ijskasten waarin staven ruw ijs voor de koeling zorg den, vormde de melk die de melkboer elke morgen in de melkkan goot 's zomers vaak een probleem. Melk wordt zuur en is dan 17.: onbruikbaar voor koffie en pap, die men vroeger veel at. Maar we hadden geleerd van de nood een 17. deugd te maken. Want zure melk kan heel lekker zijn, goede, vette, rauwe melk. Op warme zomerdagen zetten we die weg in een kom onder een schone theedoek en de 18J volgende dag was het een dikke, geleiachti ge massa geworden onder een dun lichtged 8. room laagje. We schepten het in diepe borden, roerden het klonterig met beschuitkruirn en bruin,e 18. suiker, ook wel met rabarber of, heel feeste lijk, aardbeien, en zo was die 'bedorven' melk een fris, zachtzuur zomers toetje ge- 19. worden. In Duitsland en Zwitserland at je dat, als onderbreking van een lange wandeling in bergen en bossen bij een Forsthaus, een houtvesterswoning aan de bosrand, waar vaak een lange houten tafel met twee ban ken voor het huis stond, ten teken dat het 20. bewirtschaftet was, en je er iets kon eten ol 20. drinken. Daar serveerde men dan in grote kommen dicke Milch met suiker en er was niets beters om weer nieuwe krachten op t doen. We hadden in die tijd ook heerlijke karne melk, zachtzuur, dik, boterig van smaak, het echte bijprodukt van het boterkarnen21 en niet de aangezuurde taptemelk die ons heden ten dage als karnemelk wordt ver kocht. Die karnemelk hing je in een doek tussen de poten van een omgekeerde keu- 21 kenstoel om uit lekken en later at je de lichtzure romige hangop met aardbeien, met frambozen of bramen. Was er iets lek kerder op een mooie zomerdag? Steppen De veelzijdigste zure melk-cultuur is echtei 22, ontstaan achter Oeral en Kaspische Zee in de eindeloze steppen van Midden-Azië bij Mongoolse en Turkse nomadenvolkeren. Begrijpelijk, in de steppe zijn geen koele kelders om melk vers te houden, maar de dieren moeten wel elke dag worden gemol ken. Marco Polo, de Venetiaanse ontdekkings reiziger die omstreeks 1300 doordrong in di verre diepten van Azië, verhaalt over drinkj gelagen bij de Mongoolse khans, waarbij 'men zich een uitzinnige roes dronk aan koemis, de wei van gegiste paardemelk, md hoogstens enkele procenten alcohol. Marcd 23 Polo noemt het een soort witte wijn. Als na enkele dagen de gasten na veel ru moer tenslotte laveloos ergens neervielen zei de gastheer tevreden: „Hun dronken schap toont, dat mijn gasten één zijn met mij". De Chinezen leerden de geneugten van koemis kennen van de Mongolen en tijde/i de Song-dynastie (960-1280) was het een*' modieuze drank, voor het hof in speciale brouwerijen bereid van de melk van uitge lezen jonge merrie's. Als de melk is uitgegist komen de vaste be standdelen bovendrijven als een dikke room, die het meeste lijkt op de clotted ere am uit Devon. Men noemt die kaymak, een Turks woord. De Chinezen waren ook hier verzot op. Vermengd met honing gebruik ten ze het als vulling voor fijn gebak en rnëij schepte er ook een lepel van op de thee. Ik heb het hier nooit gezien maar wel op markten in Turkije en ook in Bosnië en Ma cedonië, waar het tot de Turkse culinaire erfenis behoort. En daar proefde ik het ook in verrukkelijk bladerdeeggebakjes met së- samzaad en honing. Plantjes In de jaren '30 werd yoghurt populair in Nederland en korte tijd was het een rage om zelf yoghurt te maken met een zoge- naamd yoghurt 'plantje' dat men aan elk^a doorgaf. Maar dit was een misverstand. Want het was helemaal geen plantje maar een culture, in korrelvorm, van lactosegist'- cellen en melkzuurbacteriën, en wat men e mee bereidde was geen yoghurt maar kefir. In lauwe melk veroorzaakte het klontje bin nen 24 uur een gistingsproces, de melk werd dik vloeibaar als karnemelk, soms aangenaam zuur maar ook vaak veel te zuur, licht mousserend, en bevatte 1 pro cent alcohol, wat men zich meestal niet re aliseerde. Men kon de kefir-culture enkele weken achter elkaar steeds opnieuw gebrüi ken. Kefir, van uitstekende kwaliteit, is nu ecfyei in reformzaken en supermarkten te koop, lekkerder dan ik me van vroeger herinner. V88S 23 WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6