A 'Haïti zal vechten met alle middelen' Buitenland Weer tientallen doden bij geweld in KwaZulu/Natal Over vredesplan Bosnië wordt niet onderhandeld Markt Israël open voor Palestijnse produkten Beierse Hypo-bank doet geen zaken met zwarten Duitse president vraagt Polen om vergiffenis Al 50.000 Rwandese vluchtelingen in kampen Öost-Zaïre bezweken Koerdische ex-parlementariërs kunnen doodstraf krijgen 4 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 VS beveiligen abortusklinieken Washington Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft be sloten een aantal abortusklinieken extra te beveiligen. Het be sluit kwam nadat vrijdag een tegenstander van abortus een arts zijn lijfwacht bij de kliniek Ladies Centre in Pensacola in de staat Florida had doodgeschoten. Ook werd met een brandbom een aanslag gepleegd op een kliniek in Virginia. Algerijnse mannen onthoofden vrouw algiers Twee gemaskerde mannen hebben in Chief in Algerije een vrouw onthoofd die weigerde informatie los te laten over haar werk bij de plaatselijke overheid. De daders gooiden het hoofd op straat, waar een dochter van het slachtoffer het oppak te. Of de moord iets te maken heeft met het geweld tussen fun damentalistische moslims en de overheid is onduidelijk. Brit krijgt smartegeld na moordzaak londen Een wegens moord tot levenslang veroordeelde Brit heeft van de staat 35.000 gulden schadevergoeding gekregen en is vrijgelaten. Winston Silcott was in 1987 schuldig bevonden aan de moord op een politieman in Londen tijdens rassenrellen in 1985. In hoger beroep werd Silcott vrijgesproken, omdat de politie een vermeende bekentenis naderhand had veranderd. Veerboot aan de grond gelopen Stockholm Een veerboot van Stena Line met aan boord 1.500 passagiers is gisteravond, drie kwartier na vertrek uit de Zweedse haven Göteborg, aan de grond gelopen. Alle passagiers bleven aan boord terwijl duikers in de romp van het schip naar lekkages zochten. Sleepboten hebben het schip vlot getrokken. Tamils vallen militair vliegveld aan colombo Tamil-strijders hebben vanmorgen een belangrijke militaire luchthaven op het schiereiland Jaffna in het noorden van Sri Lanka aangevallen. Bij het vuurgevecht kwamen drie Ta mils en een personeelslid van de luchtmacht om het leven. Een helikopter raakte in brand. De guerrillabeweging Tamil Tijgers strijdt sinds 1983 voor een onafhankelijke staat in Sri Lanka. Dronkaard in auto voor trein: 9 doden moskou Negen mensen zijn om het leven gekomen toen zon dag bij de stad Vladimir, 200 kilometer ten oosten van Moskou, een auto op een overweg werd gegrepen door een trein. De slachtoffers zaten met z'n allen in de oude auto. De bestuurder en de inzittenden waren zwaar beschonken. TV-serie over Zulu's mogelijk oorzaak DURBAN (Zeker 23 mensen zijn de afgelo pen dagen om het leven geko men bij gewelddadigheden in (KwaZulu-Natal. Volgens de po- jlitie werden bij een incident in ihet zwarte woonoord Ezikhwani vijf mensen doodgeschoten. Het dodental is daarmee in tien igen tijd opgelopen tot 53. Het Afrikaans Nationaal Con- gres, mensenrechtenorganisa- ?n inwoners van Ezikhwani beweren dat de schietpartij te maken heeft met de W-serie The Line. De door Zulu's over heerste Inkatha Vrijheidspartij 'at in deze televisiefilm, die ook met medewerking van Ne derland is geproduceerd, Zulu's worden afgeschilderd als ban dieten. Aanhangers van Inkatha trok ken zaterdag in Johannesburg naar het hoofdkantoor van de Zuidafrikaanse staatstelevisie SABC. Zij eisten dat de serie zou worden stop gezet omdat deze Inkatha ten onrechte de schuld zou geven van een reeks gruwe lijke moorden in forenzentrei- nen voor de eerste algemene verkiezingen. Met stokken en speren gewapend rammelden de betogers aan de toegangs poorten van de SABC. Filmm- makers en medewerkers van The Line zouden ook zijn be dreigd. Volgens de politie kan het ge weld in KwaZulu/Natal weer tot het niveau komen van voor de Zuidafrikaanse vekiezingen. De oorlog tussen Inkatha en het ANC kostte de afgelopen tien jaar aan .meer dan 10.000 men sen het leven. De Contactgroep voor Bosnië (Rusland, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten) voelt niets voor nieu we onderhandelingen met de dwars liggende Bosnische Ser viërs over het vredsplan voor Bosnië-Hercegovina. Dat heeft de contactgroep gisteren laten weten. In Sarajevo is sprake van een zeer gespannen situatie, terwijl ook wordt gemeld dat de Serviërs met vernieuwde inten siteit in het noorden van Bosnië moslims verdrijven. De Bosnische hoofdstad Sara jevo is sinds het weekeinde het toneel van steeds meer schiet partijen. VN-blauwhelmen heb ben gisteren 580 gewapende in cidenten op één dag geregi streerd, wat een 'negatief re cord' is sinds de wapenstilstand De door geen enkel land erkende 'president' van Haïti, Emile Jonassaint, reageerde met krasse taal op de dreiging van een invasie. foto epa thony beuzaire Arafat wil nu al praten over Jeruzalem bijeen om over uitbreiding van de autonome gebieden en de overdracht-van het gezag te pra ten. Het grootste probleem bleek echter geldgebrek te zijn, hetgeen de twee partijen ertoe dwong een gezamenlijk oproep te doen aan de donorlanden om hun overmakingen te bespoedi gen. Van de 2,5 miljard dollar die zij hebben toegezegd, is er nog maar twaalf miljoen bin nengekomen. Een groot deel van dat geld wordt gestoken in het schoon maken van Gaza-stad en omge ving. Gisteren toog Suha Tawil met een hark in de hand op het strand bij Gaza-stad aan het werk. „Als wij Gaza niet schoon maken doet niemand het", zei ze. Intisar al-Wazir, de minister van sociale zaken in het Pales tijns autonome gebied, veegde met een bezem de straat langs het strand schoon. De vrouwen werden bijgestaan door 150 Pa- lestijnen en 16 Zwitserse sym pathisanten. Volgende week ko men 400 studenten van de Bir- zeit Universiteit van de Westoe ver naar Gaza om er de binnen stad te reinigen. JERUZALEM/CAIRO Rtr/UPI/AP Vanaf vandaag mogen Palestijn se produkten zonder beperking uit de autonome Palestijnse ge bieden Gaza en Jericho naar Is raël worden uitgevoerd. Dat heeft een Israëlische functiona ris gisteren bekendgemaakt. Met het openen van de grenzen voert Israël het economisch ak koord uit dat het in april in Pa rijs heeft gesloten met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Daarin zegde Israël toe dat het binnen vijf jaar zijn markten zou openstellen voor Palestijnse produkten. PLO-leider Arafat eiste giste- n wordt onder- status van de t pas over twee i het vredesakkoord is afgesproken. De zien de stad als hun toekomstige hoofdstad, maar Israël wil daar niets van weten. Wel erkende Israël vorige week de rol van de Jordaanse koning als beschermheer van de heilige islamitische plaatsen in de stad. Israëlische en Palestijnse on derhandelaars kwamen in Cairo De militaire junta van Haïti heeft gisteren gezegd een eventuele invasie van het land met alle mogelijke midde len te zullen bestrijden. „De slag om Haïti is begonnen", zei Emile Jonassaint, de 81-jarige door de militairen aan gestelde, maar door geen enkel land erkende president van Haïti. „We zullen met alle macht en alle middelen vechten. Het zal een harde en onverbiddelijke strijd wor den", aldus de vroegere opperrechter. junta leiden, /hopen met de dreiging met een invasie de jun ta van luitenant-generaal Raoul Cédras onder druk te zetten. De woordvoerster van president Clinton zei gisteren dat de mili tairen 'goedschiks of kwaad schiks kunnen vertrekken'. Wat de staat van beleg voor gevolgen zal hebben voor de Haïtianen is nog niet bekend. De bevolking wordt al zwaar ge troffen door het totale economi sche embargo dat de VN in mei hebben afgekondigd. Politici en zakenmensen spraken zich gis teren fel uit tegen het besluit van de VN, maar de bevolking zou volgens berichten uit de hoofdstad Port-au-Prince veel meer hopen op een snel einde aan de militaire dictatuur. Argentinië heeft gisteren als washington/port-au-prince Eerder gisteren had hij de staat van beleg afgekondigd, nadat zondag de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het licht op groen had gezet voor een (door de Amerikanen te leiden) inva sie van Haïti. Jonaissaint be schuldigde de VN van racisme en van een oorlogsverklaring aan een land dat voor niemand een bedreiging vormt. „De VN handelen willekeurig, onrecht vaardig en in strijd met de inter nationale rechtsregels. De VN willen dat de junta, die in 1991 aan de macht kwam door het afzetten van de demo cratisch gekozen president Aris- tide, plaats maakt voor Aristide. De VS, die het verzet tegen de eerste Latijnsamerikaanse land 600 soldaten beschikbaar ge steld voor een VN-vredesmacht die onder Amerikaanse leiding orde op zaken zou moeten stel len. Diverse andere Latijnsame rikaanse landen voelen niets voor een invasie, maar zouden wel bereid zijn om troepen te leveren voor een vredesmacht die de orde handhaaft nadat de junta is verdreven. De VS hebben een akkoord bereikt met de Dominicaanse Republiek over de stationering van een internationale troepen macht aan de grens met Haïti. Onder de soldaten die moeten toezien op handhaving van het handelsembargo zijn negentig militairen uit de Verenigde Sta ten, zo heeft de Amerikaanse ambassade in Haïti gisteravond bekendgemaakt. Met Suriname kwamen de VS gisteren een regeling overeen voor de tijdelijke opvang van Haïtiaanse bootvluchtelingen op een militair complex buiten Paramaribo. Het akkoord werd ondertekend door minister Sub- has Mungra (buitenlandse Za ken) en ambassadeur Roger Gamble. De Bayerische Hypotheken - und Wechsel-Bank (Hypo- Bank) heeft gisteren toegege ven dat zij in de regel geen za ken doet met zwarten. Als re den gaf de bank dat zij slechte ervaringen heeft met gekleur de mensen. Een anonieme medewerker van de bank, die wordt geci teerd in de Siiddeutsche Zei- tung, verklaarde dat zijn bank de vuistregel hanteert: geen rekening voor zwarten. Ver slaggevers van de krant, die enige tijd een zwarte auto monteur volgden bij diens po gingen een rekening te ope nen bij de bank, kregen beves tiging van deze regel. Guiïther Ziégler, voorlichter van de Beierse Bankiersvereni ging, zegt dSt dé banken daar blanken en zwarten in princi pe gelijk behandelen, hoewel Duitsland niet beschikt over specifieke wetgeving tegen discriminatie op grond van ras, huidskleur en cultuur. Maar hij stelt dat nogal wat Beierse banken problemen hebben gehad met zwarten, die 'meer geld opnemen dan op hun rekening staat en ver volgens met de noorderzon verdwijnen'. Hij vindt daarom dat de banken juist en niet discriminerend handelen en wijst erop dat 'er geen wet is die zegt dat banken kleuren blind moeten zijn'. Bern Sprenger, woordvoerder van de landelijke federatie van banken, vindt ook dat het de banken vrijstaat hoe zij met bepaalde cliënten of groepen clienten omgaan. In 2030 zijn er 8,5 miljard wereldburgers washington afp In het jaar 2030 wonen er op Aarde 8,5 miljard mensen. Van de groei tot dat jaar komt 90 procent voor rekening van de ontwikkelingslanden. Dit staat in een communiqué dat de We reldbank gisteren heeft gepubli ceerd. Afrika's bevolking groeit met 116 procent in 35 jaar tijd van 720 miljoen naar 1,6 mil jard. Het aantal Aziaten stijgt met 47 procent, van 3,4 miljard naar 5,1 miljard. Het aantal Chi- neze stijgt 'slechts' van 1,2 naar 1,5 miljard. In Centraal- en La- tijns-Amerika groeit de bevol king met 51 procent, van 475 naar 715 miljoen mensen. Noord-Amerika krijgt te maken met een groei van 24 procent ofwel een toename van 295 naar 368 miljoen. Europa groeit het minst met maar 1 procent, van 731 naar 742 miljoen. In de komende 35 jaar daalt het aan tal inwoners van Duitsland (min 9,4 procent), Hongarije (min 7,9 procent), Spanje (min 3,6 pro cent) en België (min 2,7 pro cent). Racisten doden Turkse jongen Een 20-jarige Turk is afgelopen weekeinde bij een meertje in de buurt van Keulen in elkaar geslagen, met benzine overgo ten en verbrand. De moord heeft vermoedelijk een racis tisch motief. Kampeerders in de buurt hoorden mensen in het Duits in spreekkoor roe pen: 'Turken verbranden'. Het lijk van de jongeman, Cetin Apuhan uit Bremen, werd zon dag gevonden. De poliüe van de oostelijke deelstaat Thüringen hield het afgelopen weekeinde 12 men sen aan wegens rechtsradicale activiteiten. Zaterdag ontruim de de politie bij Weimar een kamp van de Vikingjeugd. Tien deelnemers aan het kamp moesten mee naar het bureau, maar werden korte tijd later weer vrijgelaten. In het zomer kamp werden militaire oefe ningen gehouden en de deel nemers brachten elkaar de he le dag door de Hitlergroet. in februari van kracht werd. Volgens VN-hulpverleners zijn de Bosnische Serviërs bezig met het verdrijven van moslims uit het noorden van Bosnië. „Ondanks de internationale aandacht (voor de Serviërs) neemt het aantal verdrijvingen tóe, met name uit de omgeving van Bijeljina, waar de toestand vele maanden stabiel was", al dus woordvoerder Peter Kessler van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (Unhcr). Hulpverleners houden het er op dat de Serviërs het verde lingsplan van de Contactgroep voor Bosnië hebben opgevat als een fiat voor hun streven de achtergebleven moslims en Kroaten te verdrijven die de dans waren ontsprongen bij eerdere campagnes van 'etni sche schoonmaak'. De Duitse president Herzog (rechts) maakte gisteren zijn opwachting bij de herdenking van de opstand De Duitse president, Roman Herzog, heeft de Polen gisteren vergiffenis gevraagd voor de misdaden die de Duitsers je gens hen hebben begaan. Hij deed dat in Warschau, waar de mislukte opstand tegen het na zi-bewind, 50 jaar geleden, werd herdacht. Herzog woonde de plechtigheid bij op uitnodi ging van zijn Poolse ambtge noot, Lech Walesa. „Het vervult ons Duitsers met schaamte dat de naam van ons land en ons volk voor altijd ver bonden zal zijn met de pijn en het leed waardoor Polen miljoe nen malen is getroffen. Ik voel ontzag voor diegenen die hier verzet hebben geboden en af keer voor diegenen die hier hebben gemoord en woede over het feit dat dat alles is gebeurd in de naam van Duitsland", al dus Herzog. Een nog altijd pijnlijk thema in de herdenking van de op stand is het uitblijven van hulp van Stalins Rode Leger aan de opstandelingen van destijds. Dat de Russische president Bo ris Jeltsin het gepast vond om wegens drukte in eigen land gmgc te gaan op de uitnodi- aan de herdenking deel te nemen, is bij veel Polen dan ook niet in goéde aarde geval len. Jeltsin stuurde zijn stafchef Filatov naar Warschau. Deze verklaarde dat zowel de Polen als de Russen hebben geleden onder de terreur van Stalin. „Rusland heeft de wil om noti tie te nemen van de schaamte volle gebeurtenissen uit het ver leden en ervoor te zorgen dat die niet worden herhaald", be toogde Filatov. Hij las een brief voor van Jeltsin die van soortge lijke toon was, maar waarin met geen woord werd gerept over de 44 jaar van Sovjet-overheersing die op de Tweede Wereldoorlog volgden. De opstand, die op 1 augus tus 1944 werd ingezet door circa 40.000 strijders van het Poolse Thuisleger, werd op 2 oktober door de nazi's bedwongen en had toen aan 200.000 Polen het leven gekost. Stalin liet het Rode Leger pas in januari 1945 verder Polen intrekken, toen alle verzet door de nazi's was uitgeroeid en het land zonder slag of stoot in Sovjet-handen kon vallen. geneve-goma-new york ap-dpa Zeker 50.000 mensen zijn de afgelopen tijd omgekomen in de vluchtelingenkampen voor Rwandezen in Oost-Zaïre. Dat heeft het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, ge meld. Velen zijn bezweken aan cholera, dysenterie en uit droging. Unicef-woordvoer- ster Heuze, net terug van een bezoek aan de kampen, zei dat deze schatting is geba seerd op informatie van Fran se militairen die ervoor zorgen dat de slachtoffers worden be graven. Het door Unicef gemelde aantal doden is meer dan twee keer zo hoog als eerdere schattingen. Zo hanteert het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (Unhcr) een dodental van rond de 20.000. Dit cijfer is gebaseerd op in formatie van hulpverleners. Unhcr-woordvoerder Fernan do del Mundo zei gisteren dat het dagelijkse sterftecijfer in de kampen is gedaald van 1.800 vorige week naar 1.000 Ook in de Rwandese hoofd stad Kigali is inmiddels chole ra geconstateerd. Deze zeer besmettelijke ziekte is meege bracht door vluchtelingen die uit de kampen in Zaïre naar Rwanda zijn teruggekeerd. Hulporganisaties hebben ge waarschuwd dat een epidemie van grote omvang de hoofd stad bedreigt. Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Verenig de Naties heeft een uit drie mensen bestaande commissie benoemd die onderzoek moet gaan doen naar volkeren moord en andere ernstige schendingen van de mensen rechten in Rwanda. Voorzitter van de commissie wordt Atsu- Koffi Amega. Deze ex-presi dent van het hooggerechtshof van Togo is lid van de Afri kaanse Commissie voor de Rechten van de Mens en van Volkeren. De andere leden zijn Habi Dieng, de procureur-ge neraal van Guinee, en de Mali- nees Salifou Fomba. Fomba is hoogleraar internationaal recht en lid van de VN-com- missie voor internationaal recht. Rechtszaak wegens landverraad is aanfluiting voor Turkse democratie correspondent Morgen wordt de eerste hoorzitting ge houden in de rechtszaak die het Turkse Staatsveiligheidshof heeft aangespan nen tegen zes Koerdische ex-parlemen tariërs. In een 452 pagina's tellende aanklacht worden ze beschuldigd van een poging 'een deel van het Turkse grondgebied onder het bestuur van een andere macht te brengen.' Dit wordt volgens artikel 125 van de strafwet landverraad geacht, waarop als enige straf de doodstraf staat. De zaak is in alle opzichten een aanflui ting van de Turkse parlementaire demo cratie. Hij werd aan het rollen gebracht door premier (giller, die in haar campag ne voor de gemeenteraadsverkiezingen de kiezers beloofde „de terroristen uit het parlement te gooien". De Koerdische Democratiepartij DEP werd in de publie ke opinie afgeschilderd als het politieke verlengstuk van de gewelddadige Koer dische Arbeiderspartij PKK, die in Zuid- oost-Turkije voor een onafhankelijke staat vecht. Dat is ook een van de beschuldigingen in de aanklacht. Drie weken voor de verkie zingen, op 2 maart, stemden de conser vatieve partijen in het parlement voor opheffing van de onschendbaarheid van de zes parlementariërs die nu terecht staan. De manier waarop twee van hen letterlijk in de kraag gevat werden door de politie die het parlement omsingeld had, leverde heftige kritiek op. Maar een meerderheid stond nog steeds achter de woorden van een conservatieve parle mentariër, gericht tot de onttroonde DEP-leden: „Iedereen in dit land is Turks staatsburger en zodoende Turk, zonder onderscheid in rechten, ras, taal, of ge loof... Als u zich daarmee niet kunt vere nigen, heeft u alleen het recht om te zwijgen en te profiteren van het geduld van de Turkse staat." Op 16 juni besloot het Constitutionele Hof de DEP in zijn geheel te verbieden. De partij had dezelfde fout gemaakt als haar voorganger HEP, die 20 zetels won bij de algemene verkiezingen van 1991 Net als de HEP sneed de DEP zich al bij de oprichting in december vorig jaar in de vingers door op het eerste congres een duidelijk pro-PKK standpunt in te nemen en bijvoorbeeld de moeder van PKK-leider Ocalan als eregast te ontha len. Door het grondwettelijke verbod raakte de partij haar dertien zetels in het parlement kwijt. Zes van de 13 parle mentariërs zaten al vast, vijf van hen vluchtten naar Europa. De twee die in Turkije bleven, werden kort daarop gear resteerd. Verwacht wordt dat het Staats veiligheidshof morgen besluit ook hen in deze zaak op te nemen. Tegen de vluch telingen is een aanhoudingsbevel uitge vaardigd. Het Staatsveiligheidshof heeft een verzoek tot uitlevering ingediend op grond van het feit dat de vijf 'terroristen' zijn. Het is juist deze houding die de wrevel van het Westen heeft opgeroepen. De DEP verkondigt weliswaar dat een oplos sing voor het Koerdische probleem on mogelijk is zonder met de PKK te onder handelen een punt wat betwist kan worden en de partij weigert de PKK te bestempelen als een terroristische orga nisatie, maar geen van de partijleden heeft zich schuldig gemaakt aan geweld. In een land dat beweert democratisch te zijn, moet het mogelijk zijn een dergelij ke visie te ventileren zonder dat wettelijk gekozen parlementsleden om hun me ningen gevangen worden gezet en be recht. Dit, en het toenemende geweld dat het Turkse leger ook tegen de Koer dische bevolking gebruikt om de PKK uit te schakelen, zijn de redenen waarom de CVSE (Conferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa) onlangs een de legatie naar Zuidoost-Turkije wilde stu ren. Turkije heeft echter geweigerd een dergelijke afvaardiging toe te laten, om dat deze groepen zou streven die ernaar streven Turkije te delen. Het proces in Ankara wordt niettemin gevolgd door waarnemers van diverse landen en men senrechtenorganisaties zoals Amnesty International.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5