Geen ruimte voor sterrendom Alle films Marx Brothers te zien in filmmuseum Bedenker van beroemde 'Droste-effect' bekend Entreegeld tentoonstelling voor hulp aan Rwanda Cultuur Kunst Hollandse tuin Toch Nederlandse deelname aan Biënnale in Sao Paulo Architecten moeten eind maken aan conflict uitbreiding Stedelijk DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 Open dag cursussen in LVC leiden Hoewel het LVC vooral bekend is als poppodium worden er al meer dan 15 jaar cursussen georganiseerd op het gebied van actieve vrijetijdsbesteding als fotografie, basistoneel, tango- dans en muziekcursussen. Tijdens een open middag op 20 au gustus, van 14.00 tot 16.00 uur, zijn de docenten present om in formatie te verschaffen over de verschillende cursussen en is er de mogelijkheid om in te schrijven of enkele workshop-sessies bij te wonen. Ook wordt er een open oefening gehouden van de cursus basistoneel en is er een open podium onder leiding van de muziekdocenten. Voor meer informatie of de cursusbrochure is het LVC. aan de Breestraat 66, elke dag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Cursus 'geschiedenis van het design' leiden In september begint bij K&O de cursus 'geschiedenis van het design 1850-heden'. De cursus wordt op woensdagavonden gegeven door drs. Eelco Bruinsma en gaat 10 weken duren. In de lessen wordt het spoor gevolgd van het schimmige begrip 'design', en er wordt een overzicht van de stijlen en stromingen gegeven. Inlichtingen en inschrijvingen bij K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden, tel. 071-141141. Jan Misset, die begin deze eeuw in Haarlem als reclameschilder werkte, is de bedenker van het beroemde 'Droste-effect'. Dat is zaterdag duidelijk geworden door een enkel telefoontje van de kleindochter van de ontwer per aan de directeur van het Frans Halsmuseum. In de Vleeshal, een dépen dance van het museum, werd zaterdag een tentoonstelling over het 'Droste-effect' ge opend. Dat is het beeld op het cacaoblikje waarbij een ver pleegster een dienblad draagt met daarop een cacaoblikje, waarop een verpleegster met een dienblad en een cacaoblikje staat en zo verder. Jarenlang is geprobeerd te achterhalen wie het blikje ont worpen had. Die pogingen, on der meer in de archieven van de Droste-fabriek in Haarlem, le verden niets op. Een publikatie in de plaatselijke pers, waarin werd aangegeven dat de beden ker van het 'Droste-effect' nog steeds onbekend was, alarmeer de Missets kleindochter. Zij bel de het museum en overtuigde directeur D. Snoep. Het cacao- blik is in 1904 in produktie ge nomen. Aangenomen wordt dat het in dat jaar of een jaar eerder is ontworpen. De tentoonstelling over het Het originele ontwerp van het Droste cacao-busje. foto cpd 'Droste-effect' heeft de titel 'Met een blik op oneindig'. Daarin is de herhaling het cen trale thema. Dat wordt niet al leen aan de hand van Droste- blikken en affiches uitgebeeld, maar ook met schilderijen, gra fiek en wetenschappelijke voor werpen. amsterdam anp derlandse Rode Kruis organi seert, heeft dat bekendgemaakt. Ik DE ANDER gaat over de menselijke waardigheid. Er wordt een beeld gegeven over hoe mensen anno 1994 met el kaar leven en omgaan. Met de tentoonstelling hopen de orga nisatoren de onverschilligheid van mensen ten opzichte van de ander te doorbreken. De pre sentatie duurt tot en met 14 au gustus. Iedereen die op 6 augustus naar de tentoonstelling Ik DE AN DER in de Beurs van Berlage in Amsterdam gaat, geeft indirect geld aan Ruanda. Inhakend op de inzamelingsactie die dag op televisie, maken de organisato ren de opbrengst van de entree gelden over op giro 555 van de Ruanda-hulpactie. De Stichting Artimo. die de tentoonstelling in samenwerking met het Ne- The Prodigy is de breakbeats voorbij The Prodigi,', was dat niet die Britse eendagsvlieg die ooit met de razendsnelle 'breakbeats' van 'Everybody is in the place' en 'Outer space' de hitlijsten bestormde en daarna wel uitgeraasd zou zijn? Mis: Prodigy-brein Liam Howlett zette een knappe en breed opgezette nieuwe cd in elkaar en scoort opnieuw met de hit 'No good (start the dance)'. Een gesprek over zijn dansende vrienden, het nut van pianolessen en het meisje van Capella. M9W leeuwarden «jacob haagsma Liam Howlett en Keith Flint lig gen uitgeput in hun hotelbed, het gevolg van een overvol reis schema waarin ook zo nodig nog wat deejay-activiteiten wer den ingevoegd. Het enige waar ze belangstelling voor op kun nen brengen is de pornofilm op het betaalkanaal. Maar alla, Li am kent zijn plicht, hijst zich uit bed, zet de televisie uit en ploft op de bank terwijl Keith zich nog eens omdraait. Maakt niet uit. want Liam is eigenlijk het brein achter The Prodigy. The Prodigy was lange tijd de voortrekker van de Britse 'breakbeat'-scene: drukke en ra zendsnelle, hiphop-achtige beats en opgevoerde, hoge stemmetjes bepaalden het ge luid. Dat gold ook voor Pro digy's eerste cd 'Experience', waarop grote internationale hits als 'Everybody is in the place' en 'Outer space' prijkten. Hun nieuwe cd 'Music for the jilted generation' is echter andere koek. De gebruikelijke Prodigy- effecten staan er wel op, maar krijgen gezelschap van stilisti sche uitstapjes van diverse pluimage. „We op deze plaat wat meer aan het experimente ren geslagen. Het is nu half ex perimenteel, de andere helft is typisch Prodigy." De opvallendste ontwikkeling is wel het oprukken der gitaren. Liam raakte geïnspireerd door gitaarbands als Senser en Rage Against The Machine en wilde hun rauwe energie in zijn mu ziek vangen. „Ik hou van dat rauwe gevoel. Gitaren worden nog niet veel gebruikt in dans muziek, terwijl het wel kan." Een nummer als 'Their law' is om nog een reden opmerkelijk. Liam heeft het bedoeld als pro test tegen het beleid dat de Brit se regering voert tegen 'raves', grootschalige dansfeesten waar jong Engeland zich massaal de pleuris danst. „Ze zijn bang dat ze het niet kunnen beheersen", analyseert Liam de krampachti ge overheidsreacties op deze nieuwe jongerencultuur. „Zo veel mensen die zich al dan send laten gaan, dat schijnt angstaanjagend te zijn." Een belangrijke factor in dezen is het al of niet vermeende drug gebruik in deze 'scene'. Dom, vindt Liam. „Mensen doen toch hun ding, of er nu een 'rave- scene' is of niet." The Prodigy is groot gewor den op raves en in clubs, waar de groep een belangrijke live- atractie is. Daarom presenteert men zich ook als band, hoewel Liam zich als enige met de mu ziek bezighoudt. Hij wil het be- ik i kunnen. Ik bedoe hoe ik i The Prodigy zien zich meer als 'underground-act' dan als hitparadebestijgers. lang van dansers Keith Flint en meer als 'underground-act' dan zijn geworteld Leroy Thornhill en 'master of als hitparadebestijgers. Hoewel ground." ceremonies' Maxim Reality ze daar wel vaak te vinden zijn. De graag onderstrepen. „Goed, de „Kijk, zo'n 2 Unlimited schrijft muziek is het belangrijkste, nummers om in de lijsten te ko- maar onze live-show is de basis men. De enige reden dat wij in van onze populariteit. de top-40 komen is dat we po- Liam en zijn vrienden zien zich pulair zijn bij ons publiek. We de under- inmiddels ontwaakte Keith: „Kijk, we zien ons totaal niet als sterren. Daar is in onze scene geen ruimte voor. Mick Jagger en Bono, dat zijn sterren, die kunnen dingen doen die jij komen met Salman Rushdie Het ergste vind ik mensen al Capella of Haddaway of Cultur Beat. Die denken dat ze sterre zijn, maar ze houden zichze flink voor de gek. Ik bedoel: da meisje van Capella kennen vy al jaren, die kan geen noot reel" vooruit zingen. Haar verschij ning in 'Top of the pops', waq je live moet zingen, meest vreselijke in de geschie denis der mensheid!". Liams status als techno-' derkind werd door tien jaar pianoles, vijfde tot zijn veertiende. Ach teraf hoeft hij geen spijt training te hebben, al heeft he produceren van techno te veel van doen met traditione le manieren van muziek maken „Maar ik heb er wel een goei oor voor muziek aan overge houden." Je zou kunnen zeggen dat di rol van notenbalkenpapil overgenomen door compute en sampler. Handig speelgoec) al is voorzichtigheid geboden „Het is heel makkelijk sampler te misbruiken. Je kaï letterlijk een plaat maken tien minuten met zo'n ding Maar het belangrijkste tief zijn, vind ik. Als ik ee| sample van een plaat verander ik hem liefst helemaal Dat scheelt je ook in de royal ties, ook erg belangrijk. Aar 'Outer space' heb ik amper gele overgehouden, alles ging naaj Ultramagnetic MC's en Max Ro| meo, die ik daarop sampelde Och, dat is niet zo erg: ik hek mijn lesje geleerd en ik zal hej niet weer doen." amsterdam franqoise ledeboer Het Nederlands Filmmuseum brengt deze maand een programma met alle dertien films van de Marx Brothers. De legendarische Amerikaanse broers maakten de films tussen 1929 en 1949 en vergaarden daarmee een wereldwijde populari teit. Hun ingrediënten waren een absurd gevoel voor humor in combinatie met grote mimische en muzikale kwaliteiten. In hun laatste film 'Love Happy' deed ook de jeugdige Marilyn Monroe mee, daarna gingen Groucho, Harpo en Chico definitief hun eigen weg. De geschiedenis van de Marx Brothers is het succesverhaal van de joodse jongens wier ouders zonder een cent op zak de oversteek van Europa naar de Verenigde Staten maakten. Simon Marx werd kleermaker, zijn vrouw Minnie zorgde voor hun zes zonen. Minnie Shoenberg kwam uit een familie van koorddansers en heeft de carrière van haar zonen altijd hartstochtelijk gestimuleerd. In de eerste vijf films speelde Herbert (Zeppo) nog mee in romantische rollen, daarna verdween hij van het toneel. Het ware komische talent lag bij de besnorde snelle prater Groucho (Julius), de immer zwijgende harpspeler Harpo (Adolph) en Chico (Leonard) met zijn grappige Italiaanse ac cent. Broer Milton (Gummo) koos na de Eerste Wereldoorlog voor een beroep buiten het theater, oudste broer Manfred stierf jong. In de periode vanaf de Eerste Wereldoorlog maakten de Marx Brothers vaudeville-shows, het theatergenre van luchtig muzikale, vaak satirische toneelstukken met vrolijke melodieën en komi sche liedjes, die vanaf 1929 resulteerde in ongeë venaard humoristische filmbeelden. De scènes waarin ze een operavoorstelling tot een puinhoop maken (in 'A Night at the Opera' uit 1935) en de absurde acrobatiek tijdens de paardenrace uit 'A Day at the Races' (1937) werden klassiekers in de filmgeschiedenis. Alleen deze scènes zijn al ge noeg om duidelijk te maken waarom de Marx Brothers voor veel latere komieken een inspiratie bron zijn geweest. Het Marx Brothers-programma in het Neder lands Filmmuseum (Vondelpark 3 Amsterdam) wordt tot 31 augustus dagelijks 19.00 en 21.30 uur. De Onder de titel 'De Hollandse Tuin' wordt tot en met 25 sep tember een beeldende kunst manifestatie gehouden in tien verschillende tuinen in Leiden of Oegstgeest. Aan elf Neder landse kunstenaars is gevraagd speciaal voor deze tentoonstel ling een werk of installatie te maken. In deze krant volgen we de komende vijf weken de stadsroute die de bezoeker voert langs dikwijls ongekende tuinen en verrassende kunst werken. Hortulanus Carla Teune van de Leidse Hortus Botanicus schrok er eigenlijk van, toen Iris en Sandra Derks met hun kunst werk 'Natuur dwingt tot intimi teit' kwamen aanzetten. Het 'prieel' of 'De Hollandse Are de Triomphe' zoals Teune het sculptuur van wit pleisterwerk noemt, is in feite een ontwerp van een eigentijds 'Memento mori'. „Te klein voor twee licha men, die opgerold ineengedo ken voorovemeigen naar elkaar. Knie aan knie kan men zich ver schuilen in de triomf van men selijk bouwen, zich vormen naar de wanden van kalk en' vermalen gebeenderte." „Vooral toen ze dat.boeren bont patroon erop gingen zet ten, moest ik even slikken. Het detoneert een beetje, die felle kleuren met het groen van het notenveld eromheen." Hortulanus Carla Teune in ongemakkelijke houding in het door haar 'Hollandse Are de Triomphe' gedoopte kunstwerk v „Op je gemak van een taartje smullen is er niet bij." Eigenlijk had ze op een ge bakje wallen tracteren. „Dat vind ik wel passen in dat prieel. Met die twee Franse krukjes er bij, lijkt het zo'n knus dingetje. Maar als je erin gaat zitten, moet je bukken door die boog." Op je gemak van een taartje smullen is er dus niet bij. Zelf rekenen de kunstenares sen wel op enig commentaar van het publiek, zo vertelden zij Teune. „Commentaar hoeft niet altijd positief te zijn", voegde Iris Dekkers daar nog aan toe. „De muur, die uitmondt in twee stoeltjes is dak, zetel en wand tegelijk. Deze sterke fysieke er varing van het huis dat over kapt, maar ook drukt, waarin de enige mogelijke houding dwingt tot kussen, heeft de schoonheid van het verlangen met het besef van de hete adem van de dood in de nek." „Nee ik zou het niet zelf heb ben uitgekozen," zegt Teune beslist. En ze is ook blij dat het er maar tijdelijk staat. „Dit is een tuin, geen beeldentuin. We zouden trouwens geen geld hebben om kunst aan te kopen. En bovendien is de Hortus daar niet voor bedoeld. De beelden die we hier hebben zijn krijger tjes. Zoals het bronzen beeldje bij de patio en de sloot. En zoals die vier stenen gevallen op het grasveld bij de Oranjerie. Die worden wel de 'vier nonnen' of de 'gatenkaas' genoemd." Ze worden door kinderen wel als klimrek gebruikt, maar dat is volgens Teune niet de bedoe- ling. „Eigenlijk zou je bij dat prieel een watervast blocnote moeten ophangen, waar mensen hun commentaar op kwijt kunnen", peinst Teune. Of er door De den haag anp Nederland zal dit jaar toch meedoen aan de Biënnale van Sao Paulo in Brazilië. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft besloten daarvoor een be drag van 34.000 gulden beschik baar te stellen. Het geld is bij hoge uitzondering toegekend, omdat het project tussen de wal en het schip dreigde te vallen, zo bevestigde een woordvoer ster. De Nederlandse inzending bestaat uit de beeldhouwers Ca- rel Visser, Joep van Lieshout en Ton Zwerver. Pieter Tjabbes, directeur van het Stedelijk Museum Schie dam en verantwoordelijk voor de Nederlandse presentatie, zegt dat de subsidie onvoldoen de is. Via sponsors hoopt hij als nog vijftien- twintigduizend gulden te vergaren. De beeldende kunstmanifes tatie in Brazilië is na de Biënna le van Venetië de belangrijkste in de wereld. Het evenement, waaraan het recordaantal van zeventig landen deelneemt, be gint op, 12 oktober en duurt tot en met 11 december. Tjabbes is ervan overtuigd dat de Nederlandse inzending kwa liteit zal hebben. „De presenta tie had groter en grootser kun nen zijn, maar het wordt zeker geen slap aftreksel van wat ik in het begin voor ogen had," laat hij weten. Afgezien van de landenpre- sentaties zal op de Biënnale eer aantal speciale tentoonstellin gen te zien zijn, zoals het door Wim Beeren georganiseerde Malevitsj-retrospectief. Ook zal er een expositie zijn met werken van Mondriaan en wordt ook de New Yorkse studio van de Ne derlander nagebouwd. In 1991 deed Nederland offi cieel niet mee aan de Biënnale. Ons land trok zich terug nadat de Braziliaanse jury een deel van de inzending weigerde. Drie Nederlandse kunstenaars deden toen alsnog op eigen gelegen heid mee. amsterdam gpd Hollandse Tuin meer bezoekers naar de Hortus zullen komen, betwijfelt ze. „Ik denk niet dat er nu ineens 1.000 mensen meer zullen komen, daarvoor is het toch te beperkt." Ze wijst nog eens op de rand boeren bont en mijmert over een beeldje dat zij zelf graag zou hebben. „Het staat ergens bij een woonhuis op de Langebrug. Het stelt twee oudere mensen voor die elkaar omhelzen. Dat vind ik mooi. Zoiets spreekt mij pas aan." Annemiek Ruygrok De Amerikaanse architect Robert Venturi en de Deense landschapsarchitect Sven-Ingvar Anders- son dienen nog deze maand een oplossing te vin den voor hun conflict over de plannen voor de nieuwbouw van het Stedelijk Museum en de her inrichting van het Museumplein in Amsterdam. Het hoofdstedelijke college van B en W wil voor 1 september van Venturi en Andersson een rap portage over het overleg ontvangen. Zodra er overeenstemming is, krijgt Venturi de definitieve opdracht voor de nieuwe vleugel van het muse um. In zijn huidige ontwerp voor de herinrichting van het Museumplein heeft Andersson de ingang van een nieuwe parkeergarage vlakbij het muse um geprojecteerd. Hij baseerde zich daarbij op richtlijnen van het Stadsdeel Zuid. De herinrich-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14