Leiden De Vliet haalt goede cijfers 'Canadezen fietsen van Schiphol naar dit hotel' 'De klant is fout' Leiden pakt troep reclamefolders aan 1 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 971 11 volle druk- HANS KOENEKOOP, 0 Vernielzuchtige jongeren aangehouden leiden» Twee jongens uit Leiden van 17 en 18 jaar en een 18-jari- ge jongen uit Weteringbrug zijn vannacht tegen half vier door de politie betrapt op het plegen van vernielingen in de buurt van De Haven. Lichten van de Havenbrug werden gesloopt en de feestverlichting van een rondvaartboot werd kapot gegooid. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de jongens bezig om de ruiten van de rondvaartboot met een stuk hout te slopen. Het drietal sloeg op de vlucht toen ze de politie in de gaten kregen. Korte tijd later werden ze aangetroffen in een tuin van een wo ning aan de Lage Rijndijk. De drie zijn ingesloten en worden vandaag verhoord. Insluiper steelt polstas leiden Een insluiper heeft gisteren tussen tien en drie uur kans gezien een polstas uit een kantoor aan het Wagnerplein te ste len. De deur van het kantoor stond vanwege het warme weer open. De tas bevatte 1500 gulden, sleutels, een rijbewijs, een paspoort en diverse pasjes. Betrapt op stelen scheermessen leiden Een 30-jarige man uit Alphen aan den Rijn is gisteren in een drogisterij aan de Haarlemmerstraat op heterdaad betrapt op het stelen van 21 pakjes scheermessen. De man is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Inbrekers gestoord door alarm leiden» Inbrekers zijn gisteravond rond kwart voor twaalf in een school aan de Storm Buysingstraat gestoord door het alarm dat plotseling afging. Ze waren de school al binnengekomen door een ruit open te breken. De inbrekers hadden al diverse spullen klaar staan om mee te nemen. Toen ze door een tussendeur lie pen, ging het alarm af. Er wordt niets vermist. Statig herenhuis onderdak voor trekkende buitenlanders ,De gemeente Leiden wil de pa piertroep op straat, die wordt veroorzaakt door weggegooide reclamefolders, terugdringen. De verspreiders van dit promo tiemateriaal moeten vanaf nu in het bezit zijn van een vergun ning. Ze zijn bovendien verant woordelijk voor het schoonhou den van de straat. Vergunninghouders dienen in jolg zelf zorg - voor het opruimen TT i het r ~Tëria"al, indien dit öp~siraat be landt. Verzuimt de vergunning houder het weggeworpen mate riaal op te ruimen, dan krijgt hij, naast een boete een rekening van de gemeente voor de op- ruimkosten. De boete, die ook wordt opgelegd bij het uitdelen zonder vergunning, kan oplo pen tot maximaal 5000 gulden. De gemeente kwam tot het besluit omdat het plaatsen van talloze papierbakken in de stad niet voldoende bleek om aan deze vorm van vervuiling een eind te maken. De laatste jaren is het steeds gebruikelijk gewor den om op zaterdagen en koop- Terwij 1 velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit het buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden en omgeving. Het raadslid Margje Vlasveld (Leiden Weer Gezellig/De Groenen) spreekt van het 'groene dak'. De monumentale bomengroep aan de Cobetstraat en Kernstraat aan de achter- en zijkant van het koninklijk militair invalidenhuis is voor de omwonenden meer een buffer die hen afschermt van de dagelijkse verkeersplaag op de Hoge Rijndijk. Aan de voorkant van dit pand baant het verkeer zich vloekend en stinkend een weg. Fietsers en voetgangers zijn afgescheept met geasfalteerde karresporen, die dikwijls ook nog eens gedeeltelijk in beslag worden genomen door geparkeerde Het langzame verkeer begeeft zich met opvallend hoge snelheden door dit verkeersriool van Leiden: het wil er zo snel mogelijk vandaan. De gemotoriseerde eenheden willen dat ook maar ze zijn met teveel. Voor flora en fauna aan de Hoge Rijndijk moet je inpandig zijn. De bewoners houden achter dubbel glas de schijn op met parkieten, honden, katten en met planten afgeladen vensterbanken. Achter de Hoge Rijndijk is een oase van rust en frisse lucht. De haagbeuken, iepen, platanen, Amerikaanse eiken en lindebomen vormen de grens tussen twee totaal verschillende werelden. Vogels overstemmen avonden en bij evenementen folders uit te delen aan het pu bliek. Vaak komen deze folders uiteindelijk op straat. Ook wor den steeds vaker gratis mon sters uitgedeeld van diverse produkten waarna de'verpak king wordt weggegooid. De vergunningplicht op zich is overigens niet nieuw, maar was tot heden niet gekoppeld aan een strafbaarstelling. „De plicht een vergunning te heb ben stond al tijden in de alge mene plaatselijke verordening", zegt een woordvoerster van de gemeentelijke dienst milieu en beheer. „Maar die regel werd nooit gehandhaafd. Er was ook geen strafbaarstelling en die is nu aan het regeltje in de apv toegevoegd. Daardoor hebben we de mogelijkheid om het pa- pierafval op straat aan te pak ken." Belanghebbenden zijn inmid dels op de hoogte gesteld door de gemeente. Er zijn brieven ge stuurd naar onder anderen sportverenigingen, Horeca Ne derland en winkeliersverenigin gen. leiden «frank buurman Nederlanders mogen dan de hardnekkigste fietsers ter wereld zijn, toch zijn het hoofdzakelijk de buitenlanders die fiets/mu- ziekhotel Witte Singel aan de Witte Singel 80 bevolken. „Veel toeristen uit Oost-Europa: Po len, Bulgaren, Tsjechen, maar ook Canadezen die hier naartoe komen om in Europa te gaan Fietsen. De Canadezen nemen hun mountainbikes gewoon mee in het vliegtuig. Ze komen van Schiphol hier naartoe fiet sen." J. van Herwaarden is van oorsprong jurist, maar sinds drie maanden hotelexploitant. „Ik kwam op het idee voor een fietshotel naar aanleiding van al die mensen die hier naartoe ko men fietsen", vertelt hij. Hotel Witte Singel bestaat al sinds 1961 als pension/hotel Witte. Het is een statig heren huis aan de singel, dat als hotel eigenlijk nauwelijks herkenbaar is. „De afspraak met de buren is dat het er niet te nadrukkelijk als een hotel mag uitzien. Dat is geen probleem, aangezien het hotel goed bekend is. Het komt voor in belangrijke buitenland se reisgidsen, zoals de Ameri kaanse gids 'Let's go Europe' van Harvard. Er komt hier veel academisch publiek, vooral bui ten de zomermaanden lijkt het wel een dependance van de universiteit. Een Russische as- Australische bio loog, een Zuidafrikaanse jurist, een Nederlandse natuurkundi ge. Ze voelen zich hier kennelijk thuis." De fietsende toerist waardeert de ongedwongen sfeer. „In juni, toen het nog flink regende, kwa men de fietsers hier nog wel eens doorweekt binnen. Dan is het prettig als hun kleren cen traal kunnen drogen en ze dat niet op hun kamer hoeven te doen. Dan krijgen ze direct een kop thee en kunnen ze hun fiets in de achtertuin zetten. Bij de meeste hotels wordt een door weekte fietser toch met een scheef oog aangekeken. „De ho tels zijn er vaak niet op inge richt", weet van Herwaarden. Verhuren Omdat er veel vraag naar was worden door het hotel sinds kort ook fietsen verhuurd. „Ik heb er nu vier staan, ze kosten vijf gulden per dag. Een extra sendee voor de toeristen, die dan niet meer op het station een fiets hoeven te huren." Ook kanovaarders zijn overigens welkom aan de Witte Singel. Voor de kano's kan een plekje tussen de fietsen worden vrijge maakt in de achtertuin. Om bij het water te komen hoeft slechts de weg te worden over gestoken. Hotel Witte Singel heeft geen restaurant. „De gas ten kunnen hier zelf koken, als ze dat willen. Ik had hier laatst een Amerikaanse kok, die daar bijzonder gelukkig mee was. Amerikanen zijn niet zo tevre den over de restaurants in Ne derland. Die hebben niet wat ze echt lekker vinden, het duurt te lang voordat het eten er is en ze vinden het te duur." De kosten van een verblijf in het hotel va riëren van 25 gulden tot 80 gul den per nacht. Concerten „Het hotel oogt nu nog wat uit gewoond, maar daar ga ik ver andering in brengen. De lounge wordt straks concertruimte. Er staat nu al een Bechstein-vleu- gel, die regelmatig door de gas ten wordt bespeeld. Die zal voor lunchconcerten worden ge bruikt. Die kunnen door om streeks dertig muziekliefheb bers worden bijgewoond", ver telt Van Herwaarden. Voor de concerten is een spe ciale Stichting in het leven groe pen: de Marleen Bakker Stich ting, genoemd naar de vrouw van Van Herwaarden, die zan geres is. De stichting heeft een speciale band met Oost-Europa, meer in het bijzonder met Po len, waarmee muzikale contac ten bestaan. „De contacten ver lopen via dirigent Benjamin As- hkenazy, een neef van de be roemde pianist Vladimir Ash- kenazy. Middels zijn bemidde ling komt pianist Tomas Wisek binnen afzienbare tijd naar dit hotel, en mogelijk ook het To- runs kamerorkest. Hotelexploitant J. van Herwaarden met de fietsende Poolse toeriste Dorota Tomascewska in de achtertuin van hotel Witte Singel. 'De toerist heeft hier veel vrijheid.' foto ben de bruyn leiden erna straatsma De willekeur van de gemeente, om winkeliers verantwoordelijk te stellen voor papierafval in winkelstraten, irriteert de win keliers nog het meest. Op straat gedumpt afval komt meestal uit de snackbar, zeggen ze, maar die wordt ongemoeid gelaten. Evenals de consument, die een strooifolder zonder pardon uit de hand laat vallen. „Belachelijk", noemt Eric van Spronsen van Allwave in de Haarlemmerstraat het voorstel om verspreiders van strooifol- ders vergunningplichtig te ma ken. En die tot maximaal 5.000 gulden te beboeten als de door hen uitgereikte pamfletten bin nen een straal van 75 meter van de winkel op de grond worden gegooid. Van Spronsen vindt dat de middenstand de laatste tijd onevenredig zwaar wordt belast met allerlei nieuwe hef fingen en beperkingen. Zo moe ten ondernemers sinds kort ook Irritatie over willekeur af\>albeleid reclamebelasting betalen. „Belachelijk", zegt Van Spron sen andermaal, „We worden de laatste tijd al genoeg uitgemol ken." Troep in de Haarlemmer straat wordt volgens Van Spron sen hoofdzakelijk veroorzaak door rondslingerende patatbak jes en lege milkshake-bekers. „Je hebt ook wel eens een strooifolder op straat liggen maar het meeste afval komt van de snackbars vandaan." Niet zelden belandt afval op straat omdat de afvalbakken vol zit ten. „Laten ze daar eens wat aan doen", zegt de bedrijfslei der van Allwave, die zelf geen strooifolders verspreidt. „De prullenbakken hier voor de deur zijn 's morgens om een uur of tien al vol." De winkeliers vinden het on terecht dat zij worden gestraft voor het 'verkeerde gedrag' van winkelend publiek. „Per slot van rekening is de consument fout, die gooit het afval op straat," zegt Van Spronsen. Marijke van Santen, bedrijfs leidster van kledingboetiek Box Fashion, voelt zich niet verant woordelijk voor ronddwarrelen de pamfletten. „Acht van de tien klanten neemt een uitge deelde folder mee naar huis; de rest gooit het papier op straat. Dat kun je niet tegenhouden." Van Santen laat haar personeel regelmatig strooifolders uitde len. pal voor de deur van Box Fashion. Om het imago van de boetiek te verbeteren. „We heb- GROETEN UITLEIDEN Een groene buffer tussen verkeersriool en oase Eva Biesheuvel met haar kater Johnny mengroep. het gejuid van het weinige verkeer dat zich hier laat zien. De bewoners van Kernstraat ei Cobetstraat kunnen hun onroerend goed ondanks het lawaai en de stank op een steenworp 'Sunny Home' noemen zonder zichzelf belachelijk te maken. De negen katten van Eva Biesheuvel, die haar houten onderkomen zo heeft gedoopt, zijn volledig in hun element in deze omgeving. Hetzelfde geldt voor de geit en de hond. „Wat zit je hier toch fantastisch", krijgt zij dikwijls te horen van haar gasten. Maar Sunny Home is niet te koop, zegt ze. De tachtig jaar oude bomen in ben de naam dat we alleen kle ding met toeters en bellen ver kopen, voor ordi's en 'Anita's'. Daar willen we vanaf." Bij Kinorama is de ergernis groot over 'weer een nieuwe overheidsbemoeienis. „De ge meente verzint ter plekke iets nieuws om de winkeliers aan te pakken." Andre van de Wete ring: „Als de gemeente het afval op straat wil aanpakken dan moet er een maatregel komen die voor iedereen geldt. Ook voor de snackbars waar al die patatbakjes vandaan komen." Kinorama foldert op straat ('Nergens voordeliger!) als aan vulling op advertenties in regio nale huis-aan-huisbladen. „De concurrentie op de fotomarkt is in deze straat enorm. We hopen dat we met de strooifolders klanten bereiken die onze ad vertenties niet zien. Als we van alle uitgedeelde folders tien procent binnenhalen als klant zijn we tevreden." kwestie vormen wellicht de inzet van het tweede Leidse referendum. Leidenaars mochten zich een paar jaar geleden uitspreken over de sluitingstijden van kroegen. Weinigen maakten gebruik van die mogelijkheid. Toch twijfelen de omwonenden er niet aan dat Leiden straks massaal uitloopt om te stemmen voor het behoud van de bomen voor hun deur, die samen met de voormalige eetzaak en serre van het koninklijk militair invalidenhuis dreigen te worden opgeofferd aan een appartementencomplex en een ondergrondse parkeergarage. Om heel Leiden warm te laten lopen voor deze bomen, moeten ze een symbolische waarde krijgen. De acties voor behoud vormen in feite een aanklacht tegen de verstening van de stad in het algemeen, stellen de buurtbewoners. Bewoners van andere buurten, waar de laatste groene ruimtes dreigen te verdwijnen, zouden het voorbeeld van de omwonenden van het koninklijk militair invalidenhuis kunnen volgen. Alleen met een spervuur van referenda, kan het heien worden stopgezet. De omstreden bouwplannen passen in de filosofie 'bouwen op open plekken in bestaande wijken'. Leiden is hiertoe vanwege een nijpend gebrek aan ruimte voor woningbouw gedwongen. De omwonenden begrijpen dat wel, maar ze vinden dat de filosofie niet 'van toepassing is' op het perceel Hoge Rijndijk 25. „Dit is toch geen open plek? Moet je zien wat er allemaal aan gaat om hier te kunnen bouwen", zegt Biesheuvel. En: „Juist wethouder Van Rij kan als geen ander weten wat een verarming de bouw van die flats voor deze wijk zijn. Hij woonde schuin aan de overkant, aan de Hoge Rijndijk." leiden wim koevoet Tekort zwembad zal niet groeien Het exploitatietekort van zwembad De Vliet in Leiden - drie ton - zal dit jaar niet groeien. Bij de gemeentelijke sector sport en recreatie bekijken de medewerkers mo menteel met groeiend enthousiasme de dagstaten. Het lijkt er op dat het zwembad dit seizoen het gewenste aantal bezoekers met gemak gaat binnenkrijgen. Sector- hoofd J. Duivesteijn spreekt zelfs van een exceptioneel goed jaar. ,,Het is voor het eerst sinds jaren dat we de be grotingscijfers gaan halen." leiden der zou oplopen, lijkt het nu ook goed te zitten. Jaarlijks zou den er 80.000 zwemmers een bezoek aan het openluchtbad moeten brengen. „We zitten nu aan de 62.000", aldus Duives teijn. „Het streefgetal moeten we halen. Hoewel, zeker weet je het nooit. Op zondag werd er nog voor 3000 gulden aan kaart jes verkocht, terwijl dat gisteren voor slechts 300 gulden was. Zo zie je gelijk wat een dag slecht weer voor gevolgen heeft." Wat voor zwembad De Vliet geldt, is ook het geval bij het openluchtbad De Zijl. Ook in dit zwembad komen momenteel exceptioneel veel. mensen een bad nemen. De 140.000 gulden die bij zwembad De Zijl als in komsten uit de kaartverkoop staan begroot, zullen dit jaar volgens Duivesteijn eveneens worden gehaald. „We waren in mei en juni niet optimistisch, maar nu gaat het uitstekend." Voor het openluchtbad aan de Voorschoterweg geldt dat er dit jaar voor zo'n 190.000 gulden aan kaartjes moet worden ver kocht. „Dat halen we ook, we gaan er zelfs overheen", aldus Duivesteijn. „Vorige maand was al goed voor één ton. We kun nen niet direct zeggen dat de mensen massaal komen, maar ze komen zeer regelmatig. Bin nenkort kunnen we de 75.000ste bezoeker in het zon netje zetten." Het in nood verkerende zwembad De Vliet heeft van de gemeente de toezegging gekre gen tot 1999 open te mogen blijven, mits de provincie een ontheffing zou verlenen voor het niet voldoen aan de ver scherpte milieu-eisen. Die ont heffing is binnen. En met de tweede voorwaar de, dat het in het verleden ont stane begrotingstekort niet ver- Betaalautomaat parkeergarage vertoont nog steeds kuren leiden maten pas halverwege deze maand kunnen worden ge plaatst." Echte problemen leveren de weigerende automaten overi gens niet op. In de garage is al tijd een beheerder aanwezig die storingen kan verhelpen of des gewenst zelf de betalingen in ontvangst neemt en de slagbo men opent. Over bezoekersaantallen dur ven ze bij parkeerbeheer nog niets te zeggen. „Het verzame len van die gegevens heeft bij ons momenteel niet echt priori teit. De opknapbeurt slokt alle energie op", aldus Verhoog. Volgens de gemeente, die het gebouw aan de Ir. Driessen- straat eind vorig jaar voor 3,6 miljoen gulden kocht, zou de parkeergarage uiteindelijk goed moeten gaan renderen. De dienst parkeerbeheer liet vlak daarna weten de bezettings graad - op dat moment 12 pro cent - uiteindelijk te willen op schroeven toe veertig procent. Nog steeds lopen automobilis ten, die gebruik willen maken van de parkeergarage aan de Leidse Ir. Driessenstraat, grote kans dat ze problemen krijgen met het betalen van hun par keerkaartje. De betaalautomar ten zijn nog steeds niet vervan gen en vertonen vooral op druk ke zaterdagen nogal eens sto ringen. De dienst parkeerbeheer, die de garage in maart van dit jaar onder haar hoede kreeg, begon eigenlijk direct met het opknap pen van de kolos. Gelijk al werd het project overvallen door te genvallers. Zo bleek de appara tuur slechter dan verwacht. De hoognodige vervanging zou zo spoedig mogelijk worden gere geld. „Die opknapbeurt vor dert", zegt woordvoerster Ver hoog van parkeerbeheer. „Maar we kunnen niet direct spreken van grote vorderingen. De ap paratuur is er nog steeds niet. We verwachten nu dat de auto-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11