Syrië moet zich blijven wapenen Buitenland Regering laat slachtoffers van MMM in de kóu staan Fransen blijven langer in Rwanda Bosbranden teisteren VS Greenpaece mengt zich in Frans-Spaanse tonijnoorlog Plan Berlusconi vindt weinig instemming Anti-joodse terreur beraamd door mede-oprichter Hezbollah 'Houding Bosnische Serviërs kan tragische gevolgen hebben' MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 Agence France Presse Onweer veroorzaakt miljoenenschade brussel Hevig onweer heeft vannacht voor miljoenen guldens schade veroorzaakt in België. Vooral Waals-Brabant werd getrof fen. In Geldenaken moesten de bewoners van 45 ondergelopen huizen worden geëvacueerd. Op sommige plaatsen viel in tien minuten tijd 1,5 meter regen. Het noodweer beschadigde we gen, huizen en landerijen. Voor veel boeren in de streek is de oogst door overstromingen zo goed als verloren. Neo-nazi's vallen kampeerders aan maagdenburg» Tien neo-nazi's met laarzen en camouflagebroe ken aan hebben zaterdagavond buiten Maagdenburg in de oos telijke Duitse deelstaat Saksen-Anhalt kampeerders aangevallen. Een man raakte zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie verrichtte na het incident in Schkortleben geen arrestaties. Maoïsten doden 16 politieagenten new delhi Communistische rebellen in de feodale Indiase deel staat Madhya Pradesh hebben zaterdag 16 politieagenten ge dood door onder hun voertuig een bom te laten ontploffen en hen vervolgens te beschieten. Feodale landeigenaren in Madhya Pradesh hebben vaak nog boeren als 'lijfeigenen'. De radicale communisten hebben veel steun onder de bevolking omdat zij het opnemen tegen corrupte politiemensen en overheidsfunc tionarissen. NASA-robot Dante daalt af in vulkaan mount spurr» De robot Dante II van het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA is vrijdag begonnen met een afdaling in de stomende krater van de vulkaan in Mount Spurr in Alaska. De 770 kilo wegende robot met zijn spinachtige poten wordt geleid vanuit het 130 kilometer oostelijker gelegen Anchorage. NASA hoopt dat de test leidt tot robot-verkenningen op andere plane ten als Mars, Neptunus en de manen van Jupiter. Nobelprijswinnares Hodgkin dood londen De beroemde Britse geleerde Dorothy Hodgkin, die in 1964 de Nobelprijs voor de scheikunde kreeg voor haar werk met penicilline en insuline, is de afgelopen week in haar huis in midden-Engeland overleden aan de gevolgen van een beroerte. Dit hebben haar nabestaanden gisteren meegedeeld. Hodgkin werd 84 jaar. Giftige steekvissen voor Britse kust londen Voor de Britse kust zijn pietermannen gesignaleerd, gif tige steekvissen die normaal gesproken in warm oeverwater zwemmen. Hun verschijning heeft waarschijnlijk te maken met het uitzonderlijk warme weer. De vissen spuiten met hun stekels zoveel gif dat ze gemakkelijk een verzwakte oudere of een baby kunnen doden. In Bournemouth moest een 4-jarige jongetje in het ziekenhuis worden opgenomen na in zijn voet te zijn gesto ken. moskou hansgeleunse correspondent 'De miljoenen bedrogen aan deelhouders van het omstreden Russische beleggingsfonds MMM hoeven niet op financiële compensatie van de Russische regering te rekenen. Premier Tsjernomydrin zei gisteren dat de kopers van MMM-aandelen en waardepapieren hadden kunnen weten dat ze deelna men aan een gokspel. Volgens de autoriteiten is de dramatische koersval van de MMM-aandelen vooral te wij ten aan de piramide-constructie die het bedrijf hanteerde. De MMM-kopers kregen hun enor me winsten (3.000 procent op jaarbasis) uitbetaald van het geld dat nieuwe MMM-beleg- gers inbrachten. Bedrijfspresi- derit Mavrodi, die nu spoorloos zou zijn, ontkent dit.en zegt dat MMM het beleggersgeld ge bruikte voor activiteiten op de internationale valutamarkten en voor investeringen in Russi sche bedrijven. Tsjernomyrdins harde opstel ling geeft aan dat de regering na aanvankelijke verwarring vo rige week werd bekendgemaakt dat er een plan zou komen om de zwaarst gedupeerden enigszins te compenseren nu haar handen van de zaak af trekt. lacoruna» j Het vlaggeschip van dé milieu beweging Greenpeace, de Rain bow Warrior, is zaterdag in de I jGalicische haven La Coruna aangekomen om Spaanse vis sers bij te staan in hun conflict met Franse collega's over het gebruik van grote drijfnetten voor de tonijnvangst. De voor zitter van Greenpeace in Span- je, Xavier Pastor, zei op een persconferentie aan boord van de Rainbow Warrior dat Green peace de Spaanse vissersboten j steun zal geven. Spaanse vissers begonnen j twee weken geleden een i 'tonijnoorlog' tegen Franse col lega's met het enteren van de President Assad negeert oproep van premier Rabin Syrië heeft 'het recht en de plicht' wapens te kopen om zich tegen Israël te verdedigen. De Syrische president, Assad, zei dit vandaag in een toespraak ter gelegenheid van de 49ste verjaardag van het Syrische leger. Volgens Assad is Israël vastbesloten het militaire overwicht over de Arabische staten te handhaven. Hij kwam met zijn uitspraken nadat de Israëlische premier, Rabin, Syrië gis teren had opgeroepen een vredelievend gebaar jegens Is raël te maken. Daaraan ging Assad verder voorbij. danië en de PLO het front van Arabische staten hebben ver zwakt. Israël en de PLO onderteken den in september vorig jaar een vredesakkoord. Koning Hussein van Jordanië en de Israëlische premier Rabin sloten vorige week een akkoord dat een for meel einde maakt aan de staat van oorlog tussen beide landen. De vredesonderhandelingen van Israël met Syrië en Libanon liggen echter al geruime tijd stil. Syrië wil dat Israël zich eerst volledig terugtrekt van de in 1967 op Syrië veroverde Golan Assad verwees naar de Israëli sche drang om voorop te blijven lopen met de aankoop van de nieuwste produkten van de wa penindustrie. „Dus is het ons recht en onze plicht onze natie te voorzien van de methoden om ons land te verdedigen", al dus de president. Hij veroordeelde tegelijkertijd Jordanië en de Palestijnse PLO voor het sluiten van afzonderlij ke vredesakkoorden met Israël. Assad noemde geen namen, maar maakte duidelijk dat Jor- Hoogvlakte. Ook steunt Assad de eis van Libanon dat Israël zijn troepen moet terugtrekken uit Zuid-Libanon. Israël wil ech ter eerst een volledige vrede met Damascus voor er over te rugtrekking van troepen kan worden onderhandeld. Premier Rabin riep Syrië gis teren nog op tot snelle onder handelingen. Na zijn gesprek met de Egyptische president, Mubarak, in de Egyptische bad plaats Taba zei Rabin dat Israël aan „bepaalde vereisten" moet voldoen om het conflict met Sy rië op te lossen. Maar Rabin gaf geen nadere toelichting op die vereisten. Wel zei hij dat Syrië aan bepaalde voorwaarden' moet voldoen voor Israël zich van de Golan-hoogten zal te rugtrekken. „Syrië moet in zijn openbare diplomatie en optre den iets doen dat het volk van Israël ervan zal overtuigen dat Damascus vrede wil", aldus Ra bin. UPI United Press International Toeristenvloed stokt in files en luchtvaartactie Bij het begin van de Franse va kanties zijn het afgelopen week einde duizenden toeristen ge strand in lange files. Op de tra ditionele 'zwarte zaterdag' ston den miljoenen automobilisten in de brandende zon te bakken. Op de A7 van Lyon naar de Franse Middellandse-Zeekust stonden 's ochtends al files van in totaal 100 kilometer lang. Rij en van dertig kilometer vorm den zich bij de tolstations en andere knooppunten op de AIO van Parijs naar Bordeaux. Het luchtverkeer in Zuid-Eij- ropa heeft gisteren opnieuw langdurige vertragingen opgelo pen doordat verkeersleiders in Zuid-Frankrijk ondanks de gro te vakantiedrukte weigerden overwerk te doen. De verkeers leiders in Aix-en-Provence, die een week eerder voor drie da gen in staking gingen om meer personeel en betere pensioen voorzieningen te eisen, vertik ten het nu om langer te werken dan de reguliere 32 uur. Vluch ten vanaf Nice, Marseille of Cor sica liepen tot tweeëneenhalf uur vertraging op evenals ver keer van en naar Spanje, P<0£- tugal, Italië en Tunesië ondqiv vond hinder van de Franse ^c- Rabin schudt Mubarak de hand. Balladur zwicht voor internationale druk GOMA AP-GPD-Rtr-AI Ook na 22 augustus zullen Franse troepen in Rwanda en Zaïre blijven, voorlopig voor een of twee weken. De Franse premier, Bal ladur, heeft dat gisteren laten weten. Hij was op bezoek in het door Rwandese vluch telingen overstroomde Goma in Zaïre. Met zijn toezegging gaf Balladur toe aan internationale druk. De Verenigde Naties vrezen voor een nieuwe stroom vluchtelin gen naar Zaïre als de Fransen hun 'veilige zone' in Zuidwest-Rwanda ontruimen. Se cretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali had gevraagd een deel van de 2.500 Franse militairen in Rwanda en Zaïre te laten, al dus Balladur. In het internationale koor voegden zich ook (je Nederlandse Europarlementariërs Van Bladel (PvdA) en Bertens (D66). Zij keerden gisteren terug van een tocht naar het Rwandees-Zaïrese grensgebied. Ze noemden terugtrekking van de Franse troe pen een 'tijdbom': „Als die ontploft dreigt een nog veel grotere ramp dan die zich nu voltrekt". De Fransen dwingen onder de Hutu-vluchtelingen door hun moderne wa pens en geoliede optreden veel meer res pect af dan de vaak terughoudend optre dende en slecht bewapende VN-blauwhel- men die voor hen in de plaats moeten ko- Het Nederlandse ministerie van defensie stuurde gisteren opnieuw een vliegtuig met materieel en personeel naar Goma. Een An- tonov-transportvliegtuig vertrok gisteren van de luchtbasis Soesterberg naar het rampgebied. Het toestel heeft onder meer negen vrachtwagens, zes waterwagens en twee Landrovers aan boord, alsmede alge mene hulpgoederen en noodrantsoenen. De hulp maakt deel uit van het aanbod dat de Nederlandse regering ruim een week ge leden deed ten behoeve van de humanitaire operatie in Goma. Er vlogen ook tien mili taire chauffeurs en monteurs mee. Defensie heeft voor de komende dagen nog meer hulpvluchten op de agenda staan. De Britse regering heeft aangekondigd dat 600 Britse militairen naar Afrika gaan om de Verenigde Naties bij hun hulpactie te ondersteunen. Vandaag vertrekken de eer ste 60 Britten naar de Rwandese hoofdstad Kigali. Daar is gisteren al een contiungent Amerikaanse militairen gearriveerd. De Amerikanen gaan het vliegveld van Kigali verbeteren, zodat het kan worden gebruikt voor hulptransporten. Nu is het daai nog ongeschikt. Medisch dossier Lady Di gestolen uit kamer arts londen ce es van zweeden Medische gegevens van prin ses Diana zijn gestolen uit de kamer van haar arts. Dit heeft de Britse politie dit weekeinde bekend gemaakt. De gege vens hebben betrekking op de periode waarin de prinses aan boulimia nervosa leed, een eetstoornis. Ze bevonden zich in de draagbare computer van de arts. Het apparaat werd tij dens de lunchpauze gestolen. Volgens Andrew Morton, auteur van het geruchtma kende boek Diana - Her True Story, werd Lady Di's eet stoornis veroorzaakt door hur welijksperikelen. Tijdens haar jarenlange, depressie zou de- prinses vijf 'zelfmoordpogin gen hebben gedaan. Gevreesd wordt dat de computer ook informatie bevat over het hu,- welijk van Diana en prins, Charles, die vorige maand in een televisieinterview publie-'. kelijk toegaf dat hij haar onG. rouw was geweest. De dier zou kunnen proberen de in formatie te verkopen aan de boulevardpers. De kans dat enige krant itT" Engeland dit soort gegevens zou publiceren, wordt echter klein geacht. De Daity Mirror werd vorig jaar alom gelaakt voor de publikatie van foto's van prinses Diana in een sportschool. Deze foto's wa- - ren genomen met een verboc-n gen camera. De prinses wei gerde vorige week een minne lijke schikking met de Mirror te treffen,, pat betekent dat de krant tot een ongekend hoog bedrag aan smartegeld kan wórden veroordeeld. Franse trawler La Gabrielle, die naar een Spaanse haven werd gesleept om aan te tonen dat de Franse vissers grotere netten gebruiken dan door de Europe se Unie zijn toegestaan. De Spaanse vissers gebruiken volgens Pastor kleinere netten, die ecologisch het meest ver antwoord zouden zijn. De grote Franse drijfnetten richten forse schade aan onder andere dier soorten zoals dolfijnen, walvis sen, zeeschildpadden en water vogels. De Rainbow Warrior zal on der meer Spaanse vissers verge zellen en in de Atlantische Oce aan de grootte van Franse drijf netten obsei wenatchee» Uitgebrande auto's zijn vrijwel het enige restant van de auto- en huishoudartikelenwinkel die in Wenatchee ten prooi viel aan een van de bosbranden die het noordwesten van de Verendigde Staten momenteel teisteren. Honderden branden bedreigen de inwoners van in toaal acht staten. Vanuit zowel Washington en Oregon als Idaho, Montana, Utah, Nevada, California en Wyoming werden vanmorgen branden gemeld die niet meer in de hand waren te houden. In totaal heeft het vuur inmiddels 32 huizen en andere gebouwen alleen al in de staat Washington met de grond gelijk gemaakt. foto reu correspondent Het vrijdag door de Italiaanse premier Berlusconi gepresen teerde plan dat een einde moet maken aan de belangenconflic ten tussen de ondernemer en de politicus Berlusconi, is dit weekeinde verworpen door coa litiepartner Umberto Bossi, lei der van de Lega Nord. Eerder bedankte president Scalfaro voor de hem toebedeelde ga- rantierol. Berlusconi's plan is een vari ant op de 'Blind Trust', een con structie die in de Verenigde Sta ten wordt gebruikt als onderne mers een publieke functie gaan bekleden. De ondernemer brengt al zijn bezit, inclusief aandelenpakketten, obligaties en onroerend goed, onder in een fotids dat beheerd wordt door een onafhankelijke (blin de) instantie, meestal een inves teringsbank. De ondernemer krijgt pas weer zeggenschap over zijn bezit op het moment dat zijn ambtsperiode afloopt. Het Italiaanse plan is opge steld door de premier en de 'drie wijzen' die bij het aantre den van Berlusconi de opdracht kregen te waken over belangen conflicten. Het voorziet in de vorming van een 'controle-co mité' dat benoemd wordt door de president van de republiek en beide voorzitters van het parlement. Het comité houdt toezicht op het bezit van Berlusconi, waakt over belangenconflicten en be noemt, op voorspraak van Ber lusconi, een beheerder vóór diens holding Fininvest. Deze persoon krijgt de competenties die Berlusconi toekomen als "ei genaar van de holding, maar mag niet beslissen over ontstëg en aan- of verkoop. De beheer der is alleen rekenschap ver- schuldigt aan het controle-co mité. Volgens Umberto Bossi biedt de 'blind trust all'italiana' te weinig garanties voor een werkelijke belangenscheidirig en heeft Berlusconi met de be noeming van de 'beheerder' nog een te grote vinger in-dé pap. Bossi vindt ook dat de pre sident en de parlementsvoorzit ters (Forza Italia-lid Scogmu miglio en Lega-lid Êivetti) één taak wordt gegeven die in strijd is met de grondwet. i LONDEN UPI-ANP De terreurcampagne van de afgelopen- twee we ken tegen joodse doelen is beraamd door een Li banese moslim-extremist en mede-oprichter van de radicale beweging Hezbollah. Dat heeft het Britse dagblad The Sunday Telegraph gemeld. Volgens de Israëlische geheime dienst Mossad heeft een Palestijnse vrouw die lid van de Hezbol lah is, de aanslagen van vorige week in Londen gepleegd. Bij die terreuracties vielen 20 gewon den. De Telegraph meldt dat de 32-jarige Imad Mugniyeh achter de aanslagen in Londen en die op het gebouw van een joodse organisatie in Buenos Aires, op 19 juli, zit. Bij de aanslag in Ar gentinië verloren zeker 95 ménsen het leven. Mugniyeh staat aan het hoofd van een speciale eenheid in Teheran die aanvallen op joodse doe len coördineert, aldus Midden-Oostenkenners. „De bomaanslagen in Argentinië en Londen waren geen geïsoleerde acties", zegt een niet na der genoemde veiligheidsspecialist tegenover de krant. „Ze maken deel uit van een systematische campagne tegen joodse en Israëlische doelen in heel de wereld, waarbij gebruik wordt gemaakt van Mugniyeh's expertise." Amerikaanse functionarissen zeggen bewijs te hebben dat Mugniyeh ook verantwoordelijk is voor de aanslagen op de Amerikaanse ambassade in Beiroet in april 1983 en op de Amerikaanse en Franse bases in Libanon in oktober van datzelfde jaar. Daarbij kwamen meer dan 300 mensen om. Mugniyeh, die ooit deel uitmaakte van de lijf wacht van PLO-leider Arafat, zou ook banden met het Ierse Republikeinde Leger (IRA) onderhou den. De aanslagen in Londen op de Israëlische am bassade en op een gebouw van een joodse orga nisatie zijn gepleegd door eén Palestijnse vrouw van 55 60 jaar oud. Dat heeft een groep van 20 agenten van de Mossad, die de aanslagen in Lon den onderzoekt, aan Britse collega's van MI6 la ten weten, aldus de Sunday Times. De vrouw zou tot terroristische aanslagen zijn overgegaan nadat haar man en zoon, beiden lid van de terreurgroep van Abu Nidal, vier jaar geleden omkwamen bij een vuurgevecht met het Israëlische leger in Züid-Libanon. Dwarslaesiepatiënt bepleit zijn euthanasie voor hof Straatsburg barcelona «ruud pev correspondent Ramon Sampredo, een Spaanse dwarslaesiepatiënt die al 26 jaar aan zijn ziekbed is gekluisterd, gaat naar het hof voor de mensenrechten in Straatsburg om zijn verzoek om waardig te mogen sterven kracht bij te zetten. De 51-jarige Galiciër heeft hiertoe besloten nadat zowel de rechtbank als het Spaanse grondwettelijke hof zich niet competent had verklaard om over zijn euthanasie-verzoek uitspraak te doen., Sampedro was begin dit jaar de eerste Spanjaard die naar de rechtbank stapte om legale euthanasie te beplei ten. Bij een duik in zee, nu 26 jaar geleden, was hij op een rots terecht gekomen en tot aan zijn hoofd verlamd ge raakt. Sindsdien bekijkt hij de buitenwereld door een raam en via de televisie. Daar heeft hij nu genoeg van. „Na 26 jaar kan ik zelf uitmaken of ik ver der wil leven of sterven. Ik ben niets meer dan een hoofd op een dood lichaam. Als de rechters niet willen meewer ken, zit er voor mij niets an ders op dan me doodhonge ren", aldus Sampredo voordat zijn zaak in februari van dit jaar in Barcelona voorkwam. Volgens de advocaat van Sampredo, Jorge Aroyo, heeft zijn cliënt alle kans om in Straatsburg zijn gelijk te krij gen. „Want hoe men het ook wendt of keert, de Spaanse grondwet erkent wel degelijk het recht van een onderdaan om zelf over dood of leven te beschikken." Servische leider dreigt steun aan Karadzic te staken gelijkheid van nieuwe veilig heidszones rond Zepa en het door Nederlandse blauwhelmen bewaakte Srebrenica wordt overwogen. Servische provoca ties zullen niet langer worden geduld en de NAVO-luchtmacht zal zo nodig worden ingezet om een en ander af te dwingen. De Bosnische regering heeft kritisch gereageerd op de be sluiten van de contactgroep van ministers. Volgens de Bosnische president Izetbegovic zijn zij 'tandeloos' en getuigen ze van besluiteloosheid. correspondent De Servische machthebber Slo bodan Milosevic heeft de Bosni sche Serviërs gisteren met klem opgeroepen het internationale vredesplan voor een tweedeling van Bosnië-Hercegovina alsnog te accepteren, 'in het belang van alle Serviërs'. Milosevic waarschuwde zijn bescherme lingen in Bosnië voor de 'tragi sche consequenties' als de Bosnische Serviërs een vredes regeling blijven afwijzen. Hij dreigde hen niet langer te zullen steunen. Milosevic deed zijn uitlatin gen tijdens een bezoek van de Russische minister van Kozyrev (buitenlandse zaken) aan Bel grado, die van de contactgroep i buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, de Europese Unie en Rusland een nieuw mandaat kreeg om te proberen de Serviërs alsnog in het gareel te brengen. De con tactgroep heeft de weerspanni ge Bosnische Serviërs zaterdag in Genève nog enkele weken tijd gegeven om 'een positief antwoord' te geven op het vre desplan. Intussen wordt de druk op Radovan Karadzic en de zijnen opgevoerd met een verscherp ingvan de sancties tegen Servië, waarvoor nog deze week een resolutie zal worden voorgelegd aan de Veiligheidsraad. Er zal meer nauwlettend worden toe gezien op het respecteren van de veiligheidszones rond Sara jevo en Gorazde, en ook de mo-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5