Regenwoud Stille Oceaan in gevaar Canadese gans: fenomenale schijter Natuur Milieu Dwergmuis The Jonge gierzwaluwen in de opvang Houtbedrijven storten zich massaal op de laatste resten Door slinkende oerwouden en de dreiging van onaange name internationale publiciteit storten houtbedrijven uit Zuidoost-Azië zich massaal op de laatste resten regen woud in het gebied van de Stille Oceaan. Weggedreven door beperking van de houtkap in eigen land dringen houtbedrijven uit Maleisië Vanuatu, de Marshall-eilan den en Papoea-Nieuw Guinea binnen om er zoveel mo gelijk hout vandaan te halen voordat milieugroepen er achter komen en stampei maken. „Landeigenaars worden erin ge luisd. Voor een handvol dollars staan ze hun bosgebieden af. Het is pure verkrachting", zegt John Nilkara, minister van Pro vinciale Zaken van Papoea- Nieuw Guinea. Zijn- land ver diende vorig jaar 425 miljoen dollar aan de export van tro pisch hardhout. De Maleisische Rimbunan Hijai Group heeft er 86 procent van de houthandel in handen. De Maleisische ondernemin gen Delta Development en Pre mier Corporation hebben de ei- landstaat Vanuatu zo volge stouwd met houtkapmachines dat zij per jaar 150.00Q kubieke meter hout aan het land kun nen onttrekken, aldus milieu deskundigen. De twee bedrijven verhuisden naar Vanuatu toen zij alles had den gekapt waarvoor zij van de regeringen van de Solomon-ei- landen en Papoea-Nieuw Gui nea concessies hadden gekre gen. Naar verwachting zullen ze binnen drie jaar alle bomen in Vanuatu hebben geveld. In de Kalena-baai in de Solo- mon-eilanden heeft het slib dat van de kale heuvels naar bene den is gespoeld, volgens milieu groepen koralen in zee verstikt en het leven in de zee vernie tigd. Herbebossing wordt aan de regering overgelaten, want de houtbedrijven hebben haast. Zij zijn alweer naar het volgen de bosgebied getrokken. Snaldtend naar buitenlandse deviezen en vrijwel verstoken van andere hulpbronnen, ver kopen landen in de zuidelijke regio van de Stille Oceaan hun bossen aan Aziatische houthan delaars die milieuvoorschriften negeren of functionarissen om kopen. De geheime verstand houding tussen lokale functio narissen en houtondememin- gen is in veel Pacific-landen een gevoelige kwestie geworden. Een regeringsonderzoek naar vermeende smeergeld-praktij ken rondom houtkapcontracten leidde in 1989 tot de val van de vice-premier van Papoea- Nieuw Guinea, Ted Diro. In Vanuatu trad de minister van Bosbouw vorig jaar af nadat de minister van Natuurlijke Hulpbronnen had bevolen de houtkap op te schorten totdat de milieu-gevolgen ervan waren onderzocht. Vervolgens waar schuwde premier Carlot Kor- man openlijk alle buitenlandse bedrijven dat de regering van plan is op de naleving van de wetten voor natuurbescherming toe te zien, en dat zij die dus maar beter heel serieus konden nemen. Korman stond later niet toe dat twee schepen met houtkap- materieel van Delta en Premier hun lading in de hoofdstad van Vanuatu. Port Vila, zouden los sen. Ook weigerde hij zeventig Maleisische houthakkers een arbeidsvergunning. Maar diver se milieugroeperingen vinden Kormans machtsvertoon slechts oppervlakkig. Het hoogge rechtshof van Vanuatu veroor deelde een houtonderneming, Pacific Veneers, onlangs tot een boete van 585.000 dollar we gens het ontduiken van de loka le arbeidswetgeving. Volgens milieu-activisten is dat bedrag een schijntje in vergelijking met de winsten die jaarlijks worden opgestreken. Vorig jaar werden de voorma lige minister van Bosbouw en de ministers van Natuurlijke Hulpbronnen en Financiën door Delta en Premier naar Ma leisië uitgenodigd om 'de hout kap in Sarawak met eigen ogen te inspecteren'. Het bezoek werd in de pers breed uitgeme ten als noodzakelijke voorberei ding op het kabinetsberaad over het houtkap-beleid in Vanuatu. ,,Ik zie niet in wat de bevol king van Vanuatu van duurza me houtkappraktijken in Sa rawak zou kunnen opsteken. Wel kunnen ze er misschien een hoop leren over hoe je veel geld kunt verdienen", zegt Herb Thompson van de Australische Murdoch-universiteit, die de houtkap in het zuiden van de Stille Oceaan onderzoekt. De deelstaat Sarawak in oos telijke Maleisië is een van de ge bieden met de meeste houtkap activiteiten ter wereld. De Ma leisische regering remt er mo menteel het tempo van de houtkap af, wat lokale contrac tanten ertoe brengt naar de Stil le Zuidzee, voornamelijk Papoea-Nieuw Guinea te ver huizen. Volgens de Voedsel- en Land bouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties staat er in de bergachtige binnenlanden van Papoea-Nieuw Guinea nog 33 miljoen hectare ongerept regen woud. Maar bosbouw en het vrijmaken van land voor land bouw beginnen hun tol te eisen. Het land verliest nu jaarlijks 50.000 hectare bos. al is Papoea-Nieuw Guinea het eni ge land in de regio Azië en de Stille Oceaan dat nog op grote schaal hout uitvoert. Halverwege de vorige eeuw begonnen koloniale handelaars de eerste sandelbomen op de zuidelijke eilanden van de Stille Oceaan te kappen, na de lokale stamoudsten rechten te hebben betaald voor toegang tot de oer wouden. Het kostbare sandel hout werd door Australische za kenlieden naar China ver scheept, waar het geruild werd tegen thee en gebruikt werd voor de produktie van wierook. Om sandelhout te kunnen win nen kochten de Australiërs de eilandbewoners in de Stille Oce aan om met tabak en wapens. In bijna anderhalve eeuw is er in dat opzicht niets veranderd. De moderne houthandelaars uit Zuidoost-Azië kopen de lokale dorpsoudsten en functionaris-" sen af, om er zeker van te zijn dat zij bij het vellen van de bo men niet gestoord worden. Strijd hondsdolheid opgevoerd Ook VCrf blllkt SfflO^ tC VCTOOTZcikdT Planten produceren plastic ICCCI AMD J De Europese Commissie gaat de strijd tegen hondsdol heid opvoeren. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie wil vossen, de verspreiders van de ziekte, vanuit de lucht vaccineren met lokaas waarin het vaccin is verwerkt. Met deze aanpak hoopt het de ziekte volledig uit te roeien. De operatie begint binnenkort in delen van Frankrijk, Duitsland, België, Luxemburg en Italië, waar nog steeds besmette vossen worden aangetroffen. Tevens zal het vaccin worden uitgestrooid in gebieden oostelijk van de buitengrenzen van de Unie, vanaf de Baltische tot de Adriatische Zee. De ziekte is volgens de commissie inmiddels voor 70 procent uitgeroeid. Het nieuwe programma moet de Unie in de nabije toekomst volledig vrijmaken van deze plaag, die een gevaar vormt voor zowel (huis)dieren als mensen. Nederland is officieel sinds enkele jaren vrij van de ziekte na een uitgebreide campagne, waarin vossen werden gevaccineerd. Smog ontstaat door chemische reacties van oplosmiddelen (ook wel vluchtige organische stoffen geheten) en stikstofoxiden. Voor deze chemische reacties is de zomerse intensieve zonnestraling nodig. Ten aanzien van de zo ontstane zomersmog werd tot nu toe vooral een verband gelegd met autoverkeer. Maatre gelen zijn dan ook gericht op het laten staan van de auto. Nu blijkt dat oplosmiddelen een even belangrijke oorzaak zijn. Oplosmiddelen die onder meer in verf zitten. Dat blijkt uit een onderzoek van het Duitse ministerie van Milieu. Het Duitse ministerie heeft nu al besloten de ontwikkeling te bevor deren van verf die weinig oplosmiddelen bevat. De aandacht is vooral gericht op autolakken. Onlangs is een wet ingevoerd die moet voorkó men dat de oplosmiddelen van autolakken in de lucht vrij komen. De Europese Unie wil de oplosmiddelen ook door middel van wetgeving aanpakken en werkt aan een nieuwe richtlijn. Hiermee wil de EU paal en perk stellen aan de lozingen van vluchtige organische stoffen in het milieu. Duitsland wil ook de andere oorzaak van zo mersmog, de stikstofoxiden, aanpakken. Er zijn twee belangrijke bronnen: 70 procent komt van het verkeer en 20 procent van elektrici teitscentrales. Het milieuministerie streeft naar een halvering van deze uitstoot in het jaar 2005. Britse onderzoekers willen de raapzaadplant plastic laten maken. Dit is meegedeeld door de voorlichtingsdienst van de regering in Londen. De Warwick Universiteit in de Engelse Mid lands werkt volgens deze dienst samen met de bedrijven Zeneca Seeds en Unilever aan een methode voor de ingewikkelde serie van geneti sche manipulaties die nodig is om de planten zover te krijgen, dat zij werkelijk plastic kernen in hun zaden produceren. Het plastic dat dit oplevert is een polyester die polyhydroxybutyraat heet en die thans wordt gebruikt voor verpakkingen zoals sham- pooflessen. Het zou slechts een fractie kosten van dezelfde kunststof die nu uit aardolie wordt gemaakt. Raapzaad wordt ook in Nederland verbouwd. Uit de zaden wordt normaal olie gewonnen. MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 IN HET VELD Nachtvlinders Als er dieren zijn die er een lui leventje op na houden, dan zijn het wel vleermuizen, 's Winters brengen ze zo n vijf. zes maan den door met slapen en gedu rende de zomermaanden zijn ze maar een paar uur per dag wak ker. of beter gezegd, een paar uur per nacht. Het ontbijt wordt genuttigd in de avond, ongeveer van zonsondergang tot midder nacht. En voor het diner zijn de laatste uurtjes van de nacht ge reserveerd. Dat luie leventje dankt de vleer muis niet aan zijn kleine maag. Integendeel, een vleer moet per 24 uur zijn eigen lichaamsge wicht aan insekten zien te van gen. Het inspannende fladder- vliegen in koele, vaak vochtige nachten zorgt voor een hoge energierekening. Maar te veel medelijden hoefje nu ook weer niet te hebben met een vleermuis, want zij haalt haar kostje uiterst snel en effi ciënt bij elkaar met een uniek opsporingssysteem. In de vorige aflevering van deze rubriek ver telde ik u al dat vleermuizen heel hoge, klikkende geluidjes uitstoten, die onze oren niet kunnen opvangen. Aan de echo van die ultrasone tonen kunnen ze obstakels en een lekker hapje herkennen. Met microfoons die deze gelui den wél kunnen opvangen en apparaten die ze voor ons hoor baar maken, is gebleken dat vleermuizen tijdens normale 'verkenningsvluchten' twaalf van die geluidjes per seconde produceren. Maar zodra ze prooi 'horen', gaan ze sneller 'klikken', zo'n 200 maal per se conde. En kei- en keihard. Dat enorme volume is nodig om op een redelijke afstand een prooi te kunnen ontdekken. Maar door dat ontzettende ka baal horen veel insekten de vleermuis natuurlijk al van en kele meters afstand aankomen. Sommige proberen dan ook te ontvluchten. De meeste slagen daar niet in, omdat ze er dood eenvoudig veel te langzaam voor zijn. En de vleermuis veel te snel. Aangetoond is dat vleer muizen twee prooien per se conden kunnen pakken! Er zijn ook insekten die zich bij het horen van een aanstormen de vleermuis als een baksteen op de grond laten vallen. Dat is ooit ontdekt door een slimme bioloog in de vorige eeuw, die op zijn veranda ontdekte dat nachtvlinders zich op de grond lieten vallen als hij met een nat te vinger over een wijnglas streek. Ik heb dat gedrag zelf tijdens een vakantie in Frankrijk ver schillende malen met eigen ogen gezien onder een straat lantaarn, die een enorme aan trekkingskracht uitoefende op honderden rondzwermende in sekten, met name nachtvlin ders. Zo'n sterke lamp is overi gens ook een prima plaats om vleermuizen in actie te zien, om een glimp van een zwenkende vleermuis op te vangen. Eén nachtvlinder heeft een fan tastische methode ontwikkeld om aan een jagende vleermuis te ontkomen: de beervlinder. Met een bepaald orgaantje on der haar vleugels produceert zij namelijk óók een heel hoog klikkend geluid, dat het hele oriëntatievermogen van de ja gende vleermuis in opperste verwarring brengt. Wie niet sterk is. moet slim zijn. TON INT VELD NATUURLIJK P.,anz*iine, Mannetjes vis getest op zorgzaamheid GRONINGEN ANP Het mannetje van de vissoort Aidablennius sphynx slooft zich voor niets uit met een parings dans en haantjesgedrag. Het vrouwtje wil pas met hem paren als hij heeft bewezen, goed op de kleintjes te kunnen passen. Dat concludeert drs. S. Kraak in haar proefschrift, waarop ze on langs is gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuur wetenschappen aan de Rijks universiteit Groningen. De vissoort leeft bij de rots kusten van de Middellandse Zee. Kraak onderzocht op basis van welke criteria de vrouwtjes een partner kiezen en of die cri teria leiden tot een maximaal voortplantingssucces. Afmetingen en baltsgedrag spelen voor de vrouwtjesvis geen enkele rol bij de keuze van een partner, zo blijkt. Een van de selectiecriteria is het aantal eieren van andere vrouwtjes dat een mannetje bewaakt. Ze kiest een mannetje dat veel eieren onder zijn hoede heeft. Het mannetje eet immers da gelijks een aantal eieren op om in leven te blijven, want hij mag het nest niet verlaten. De kans dat hij eieren van een bepaald vrouwtje opeet is kleiner wan neer er ook veel eieren van an dere vrouwtjes in het nest lig gen. Ook legt het vrouwtje soms enkele eitjes in een leeg nest om te testen of het mannetje goed op de eieren past. Indien de tes teitjes binnen een dag verdwe nen zijn, trekt het vrouwtje haar conclusie: het mannetje is niet zorgzaam genoeg. Dus gaat ze op zoek naar een ander. LONDEN DAVID NICHOLSON-LORD THE INDEPENDENT De Britse regering is onlangs een ecologische bestrijdings- campagne begonnen tegen de Canadese gans. die ervan wordt beschuldigd vliegtuigen in ge vaar te brengen, parken met uitwerpselen te bedekken en bloembedden en grasvelden te vertrappen. Bovendien zouden de dieren agressief zijn tegen mensen. Het Britse ministerie van milieu geeft een folder uit met negen manieren om de gans kwijt te raken. Zo adviseert de overheid om de dieren dood te schieten, de nek te breken of hun leefgebied te verstoren, bij voorbeeld door hun nesten te verwijderen. „Als de populatie niet binnen de perken wordt gehouden", waarschuwen de Britse autori teiten in de folder, „kan hun aantal van 60.000 tegen het eind van de eeuw zijn verdubbeld. Een grote groep, die om de paar minuten poept, kan een stuk land met een tapijt van uitwerp selen bedekken." Een volwas sen Canadese gans, Branta ca nadensis, deponeert om de drie of vier minuten een flinke hoop ontlasting. De ganzen hebben geen na tuurlijke vijanden en vallen bin nen de Europese Unie, dus "ook in Groot-Brittannië, onder de wet voor beschermde diersoor ten. Daarom mogen ze niet zo maar worden geschoten, alleen maar omdat ze fenomenale schijters zijn. Britse vogelvrien den, onder wie veel beroemd heden, zijn inmiddels voor de ganzen in de bres gesprongen. Onlangs mislukte echter een poging om 150 ganzen uit het Londense Battersea Park te red den en naar het landgoed van Paul McCartney in Sussex over te brengen. De dieren werden in opdracht van het stadsbestuur doodgeschoten. Ook in het St. James Park werd een groep Ca nadese ganzen met geweren met geluiddempers aanzienlijk uitgedund. Omdat de protesten tegen het ganzenbeleid steeds luider wor den, heeft de overheid een we tenschappelijk onderzoek gelast naar de uitwerpselen van de dieren, in de hoop dat die ziek tekiemen bevatten die schade lijk kunnen zijn voor de mens. Dat zou dan als een rechtvaar diging van het huidige beleid kunnen worden gebruikt. VERTALING: MARGREET HESLINGA Nil MiDwouDEen jonge gierzwaluw krijgt eten toegediend door een medewerker van vogelasiel De Bonte Piet in het Noordhollandse Midwoud. De vogel was samen met andere jongen tevoorschijn gekomen tijdens de dakrenovatie van een kerk in het naburige Hoorn. De beheerder van De Bonte Piet hoopt de vogeltjes zodanig op te vangen dat ze tijdig met hun soort genoten de trek naar het zuiden kunnen beginnen. Het voer is speciaal geprepareerd met insekten en vitaminen, om de natuurlijke voeding zo dicht mogelijk te benaderen. FOTO MARTIJN DE JONGE Een groepje Canadese ganzen bijeen op een polderweggetje. FOTO ARCHIEF Mensen die een aangeprate af keer van muizen hebben, zou den zich eens moeten verdie pen in het dagelijks leven van de dwergmuis. Om dat te kun nen doen is jobsgeduld nodig. Van de dwergmuis wordt ge zegd dat het een zeldzaam voorkomend dier is. De werke lijkheid is anders, wij zien het diertje gemakkelijk over het hoofd. In de eerste plaats, het muisje is heel klein: lengte zes centimeter, een even lange staart, gewicht zes gram, meer niet. In de tweede plaats, de dwerg muis weet zich goed te ver schuilen met heel eenvoudige middelen. In de derde plaats, het diertje heeft heel strikte werk- en slaaptijden, namelijk om de drie uur op en weer af, dag en nacht. Geen wonder dat pas in 1789 d( eerste berichtgevingen over dé dwergmuis in hand- en leerboe ken verschenen. Voor die tijd had men het muisje wel opge merkt, maar werd het voor een klein veldmuisje versleten. Het leefgebied van de dwerg muis ligt in de vrije natuur in vochtige gebieden met hoge, lange groeiende grassen. Sinds de mens akkergronden gebruiki bezoeken deze muisjes ook graan- en rijstvelden, waar ze graag een graantje pikken door het onderste deel van de aar aan te spreken: de rest valt dan wel op de grond. Maar nogmaals gezegd, het ei genlijke leefgebied van de dwergmuis ligt op terreinen waar hij klimmen kan in hoge, dunne, zwiepende stengels. De apparatuur die hij daarvoor no dig heeft is voorradig: het zijn z'n vier pootjes met tenen, plus als centraal orgaan, de staart. En dan maar klimmen, de bui tenste van de vijf tenen van de achterpoten omklemmen twee stengels, voor elke achterpoot één; de staart heeft twee funk- ties, één als evenwichtsorgaan, de ander als 'handrem'. Tussen de heen en weer slinge rende halmen maakt hij met de staart tegenslingerende bewe gingen, zodat het evenwicht be waard blijft. Wordt.de situatie penibel, dan sluit de staart zich stevig om de stengels en heel het dier zit veilig vast. Ook gebruikt het dier de laatst genoemde actie van de staart om eens rond te kijken of er wal te eten valt of dat er gevaar kan zijn. Hij richt zich dan recht op, zodat hij goed kan observeren en de voorpootjes kunnen aan wezig voedsel inslaan. Wordt er gevaar ontdekt, dan laat de dwergmuis zich pijlsnel langs de stengel omlaag glijden, alleen vastgehouden door de staart die de halm ingesloten houdt. Zo landt het diertje veilig op de grond en verdwijnt ijlings onder het gras. De slaapruimte van dwergmui zen bestaat uit een zomer- en een winterverblijf. In de zomer bouwt het vrouwtje een kunstig nest, boven de grond. Zij neemt bladeren in haar bekje en trekt die dan tussen de vlijmscherpe tanden door, zodat het blad in draden uiteenvalt. Met die dra den vlecht zij dan een kogel rond gesloten nest. Na een draagtijd van drie we ken komen gemiddeld een zestal jongen ter wereld, die uit sluitend door de moeder ver zorgd worden. Ze houdt de eer ste twee weken het nest geslo ten als ze zelf op voedsel uit is. Na negen dagen gaan de oogjes open en na veertien dagen ver laten ze het nest om buiten te spelen; tot hun achttiende dag worden ze gezoogd; na vijf we ken zijn ze geslachtsrijp. Onder gunstige omstandigheden kan een vrouwtje enkele keren per jaar werpen. In de winter wordt een nest ge bouwd in de grond. In het verle den werd ook wel eens een goed plaatsje gevonden bij een boerderij. In onze tijd bieden moderne boerderijen daar geen ruimte voor; ook de mechani sche landbewerking biedt voor de dwergmuis geen leefruimte. Nauwkeurig onderzoek, on langs in Limburg verricht, heeft verrassende gegevens opgele verd. Daarbij verscheen ook de tekening hier afgedrukt, die ge maakt is tijdens de inventarisa tie in het natuurgebied in de Meinweg in Midden-Limburg. Op suggestieve wijze heeft de heer B. van Mourik de functies van staart en tenen weergege ven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20