Open EK Nacra gaat uit als nachtkaars c1 Sport rimman geeft voordeel meteen weer uit handen Marion Borst na noodweer in ziekenhuis WIE ZEI DAT 18 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 willem spierdijk, 0 Angenent sticht kleine marathonploeg alphen aan den run De marathonschaatsers Henk Angenent e Rick van der Hoorn hebben een twee-mansploeg opgericht. Met steun van vijf sponsors uit de Alphense regio komen de Alphe- naar en zijn ploeggenoot uit Ter Aar komende winter uit onder de naam Alphense Sport Vrienden (ASV). Van Kempen tweede in Barendrecht leiden Richard van Kempen heeft de tweede plaats behaald bij een criterium in Barendrecht. De Nieuwveense wieleramateur moest na 100 kilometer alleen Herman Reesink uit Stokkum voor zich dulden. Etienne Vergeer uit Warmond, die met Edward Farenhout de kopgroep completeerde, werd derde. De Alphense Kelderhuis won een criterium van 60 kilometer in Almskerk. In Alkmaar eiste Jeroen Wesselius (Bollenstreek! de derde plaats bij de junioren voor zich op. Tragter presteert goed onder stress goldbach Bij Pedro Tragter moet er blijkbaar eerst iets mis gaan om tot goede resultaten te komen. De wereldkampioen motocross 125 cc werd gisteren bij de Grote Prijs van Duitsland tweede en derde. Maar daaraan ging heel wat stress vooraf. Vlak voor de race in Goldbach was zijn Suzuki met geen mogelijkheid aan de praat te krijgen. Op het moment, dat de andere rijders al naar de start reden, werd er op zijn machine een nieuwe ontste king gemonteerd. Kater met twee zeges uit het water winningen op de langebaan. Zowël op de drie als op de zestien kilometer vrije slag verwees de zwemster van De Zijl/LGB haar concurrente Mantel uit Hoorn naar de tweede plaats. anghinagar»anp,,Op de elfde zet heb ik iets )e lach die het gezicht van Jan Timman ging daarna snel in Timman zaterdag in India sier- de fout. Zijn veertiende zet had as gisteren alweer verdwe- rampzalige gevolgen. De Neder- Ma zes uur en 61 zetten in lander vocht goed terug, maar le vierde partij tegen Valeri Sa- kon niet voorkomen dat Salov verliet de Amsterdamse in de eindfase grote voordelen Tootmeester uitgeput en een kreeg. Slechts een blunder van ik je wanhopig de zaal in Sanghi de Rus kan het verlies van de agar. „Hij staat simpelweg vierde partij nog voorkomen, erloren", zei de Duitse schaker Timman werd gisteren in India ric Lobron, secondant van juist voor de eerste keer ge- 'imman. De afgebroken partij, steund door zijn vrouw Ilsa en riet de Rus achter de zwarte zijn twee kinderen, die net uit tukken, wordt morgen voortge- Amsterdam waren aangeko- :et. men. Timman leidt in de kwartfina- Het duel tussen Kramnik en s van het FIDE-kandidaten- Gelfand gaat na vijf partijen ge- ernooi nog wel met 2-1. Hij lijk op: 2 1/2 - 2 1/2. De vijfde leeft die voorsprong te danken partij tussen de Rus en de Wit- ?en succesvolle zaterdag, rus eindigde gisteren na 47 zet- vaarop hij de eerste afgebroken ten in remise. In de andere >artij volgens verwachting naar tweestrijd heeft Anand nog al- afrondde. De derde partij tijd een ruime voorsprong op de jde in remise. De tweede Amerikaan Kamski. De thuis- jartij was eerder ul in even- speler hield, de vijfde partij in 54 richt afgesloten. zetten op remise en consoli- Timman, die gisteren een deerde daarmee zijn comforta- mgeslagen indruk maakte, bele positie: 3 1/2-1 1/2. Anand Dcfhde zich tevreden met zijn moet in de resterende drie par- in de openingsfase. „We tijen nog één punt halen om lebben een partij tussen Kar- zich voor de halve finales te n Short gevolgd", zei hij. plaatsen. Bergkamp vorige week de trai ning hervat bij Inter. Het bui tenlanders-probleem bij de UEFAcup-houder kreeg na de TSte oefenwedstrijd een nieu- s dimensie. Darko Pancev, de overbodig geachte aanvaller, greep zijn kans en scoorde drie keer tegen Pinzolo. Inter won het duel met 9-0. Ruben Sosa, om de stemming in de groep te verbeteren zijn kamer dit seizoen deelt met Jonk, schoot eenmaal raak. Het Ne derlandse duo kwam nog niet in De Nederlandse cricketers kregen een zware opdoffer te verwerken in het drielanden- toernooi met Denemarken en Schotland. De Denen werden verrassend winnaar met de vol le winst uit drie duels. Slechts tweemaal eerder was Denemar ken er in 22 wedstrijden in ge slaagd Oranje klop te geven. De derde Deense overwinning kwam in het Nederlandse kamp hard aan. Na zeer zwak batten eindigde Nederland, dat aanvoerder Ste ven Lubbers miste, in 50 overs op het lage totaal van 147 voor 9. Scholten had er 50 voor zijn rekening genomen. De Denen overtroefden dit totaal voor het verlies van slechts twee wickets. Uiteindelijk werd de Neder landse eer nog gered tegen Schoüand. Het verschil was echter klein: 208 voor 7 (Clarke 63, De Leede 57) om 199 voor 8. Ook Nederland B stelde teleur. De ploeg verloor van zowel Schotland (177 all out, 178 voor 6) als van Denemarken, dat met i verschil van acht wickets veel te sterk was. „Deze resultaten zijn inderdaad teleurstellend. We staan weer iet beide benen op de grond", ïi cricketbondwoordvoerder W. Neleman. „Sommige spelers an het Nederlands elftal liepen r verveeld bij. Ze hebben de Denen zwaar onderschat." Wind laat het afweten in slotweekeinde cugnaux»anp/afp Marion Borst is in de zevende etappe van de Tour Féminin ge wond geraakt. De Leiderdorpse wielrenster werd met letsel aan haar gezicht en een paar gebro ken tanden naar het ziekenhuis vervoerd. Vandaag keert Borst terug in Nederland. Borst reed met het peloton van de Tourmalefc naar Gug- naux, toen plotseling een hevig noodweer uitbrak. Zij kwam ten val toen zij werd getroffen door rondwaaiend tuinmeubilair. Een Franse mecanicien die haar te hulp schoot, raakte eveneens gewond toen hij een tak tegen zijn hoofd kreeg. De etappe werd vijftien kilo meter voor de finish stilgelegd. „Hagelstenen zo groot als dui veneieren vielen uit de lucht. In dertig jaar is het hier nog nooit zulk slecht weer geweest", ver klaarde de burgemeester van Cugnaux. Zaterdag hadden de Neder landse wouwen een slechte dag. In het eerste gedeelte van de zesde etappe eindigde Els- beth Vink nog wel op de vijfde plaats achter de Italiaanse win nares Fanini. Maar 's middags in de rit van Campan naar de Tourmalet kon geen van de Ne derlandse deelneemsters met de kopgroep meekomen. Vink was opnieuw de beste Neder landse. Ze eindigde als 22ste met ruim vijf minuten achter stand op winnares Iolanta Po- likiavitsjoete, die de gele lei derstrui overnam van de Fran- ?aise Odin. Daniëlle Overgaag had helemaal een slechte dag. Ze kwam twintig minuten later binnen. In het algemeen klassement spelen de Nederlandse vrouwen voorlopig geen rol van beteke nis meer. Ook hierin is Vink de beste Nederlandse. Ze staat op de veertiende plaats met ruim vijf minuten achterstand op Po- likiavitsjoete. „Het is jammer. Maar de se lectie had een volledige off-day. Dat kan gebeuren", zei bonds coach Frans van Diepen. „We zijn de rest van de eerste week met bijvoorbeeld een etappe overwinning van Yvonne Bru- nen goed doorgekomen. Helaas zakken we nu een beetje temg. Maar we hebben nog een week. De Tour Féminin is nog niet ge daan." De vrouwen hebben vandaag een rustdag. Morgen vervolgt het peloton, met nog vier Ne derlandse rensters - want Mar- garetha Groen verscheen zater dag niet meer aan de start - zijn weg door Frankrijk. Marion Borst, hier nog in actie tijdens de proloog van de Tour Féminin, kon de rondrit door Frankrijk vanwege een val niet tot een goed einde brengen. foto»epa zondere vermelding in de ge schiedenisboeken zal krijgen." u.ud Gullit "j.dens,. Honkbal-international Peter f'l".V,e.re.COn e Callenbach in NRC Handels- blad na de Callenbach over zijn 'vak' van pitcher: „Ik moet wel een beetje gek zijn om op achttien r, Milaan: Ik vind het niet erg, dat ik nie lopulair ben in Nederland. Ik heb wel eerder ba- mijn hoofd gekregen. Populair zijn is prettig, maar ik mijn irincipes.... Ik ben klootzak lan stom. Als ik i itleg had gege- \ek verklaard. Toeschouwers bij le wedstrijd /VSB-Betis Sevil- speler jeblesseerd is: Wagentje, wagentje" )iezelfde toeschouwers als e doelpunt valt: /VSB-spelers bij een spelon- ierbreking richting dug-out: Water, water!" uul Ellerman (ex-PSV) in /oetbal International: Jk ben door PSVgenept en in de •teek gelaten. Jerry van Aerle (ex-PSV) in 'oetbal International: ,PSV heeft ons behandeld als arkens voor de slacht. ïert Ligterink in de Volks- Karpov - Kortsnoi 0-1Voor het ierst sinds de match om het ivereldkampioenschap in Mera- 1981 heeft Kortsnoi weer is van Karpov gewonnen. Dertien jaar heeft hij gewacht wordt hij beloond. Ik toets pagina 601 van teletekst a. De redactie zal toch wel in le gaten hebben dat hier iets Jijzonders is gebeurd. Dat hier ien partij is gespeeld die te ver- jelijken is met Laskers overwin ning op Capablanca in Moskou 935? Een partij kortom die over 1 ïonderd jaar nog steeds een bij- o'n slagman te gaan staan. Ik ben een prachtig doelwit voor hem. Als hij goed mikt slaat hij zo mijn kop eraf. Honkbal-bondscoach Jan Dick Leurs in Trouw: „Natuurlijk zoek je naar een ploeg die zo sterk mogelijk is. Cruijffzegt altijd: 'Het gaat om de laatste vijf, de rest schrijf je zo op'. Die uit spraak heeft hij van mij, ik han teerde hem al veel eerder. Stanley Menzo in VI: „Op het moment dat je wekelijks op de bank zit, dan heb je geen andere gevoelens, geen andere gedachten. Dan ben je de tiveede keeper. Er wordt heel vaak ge zegd dat de bank belangrijk is voor een elftal, maar dat is on zin. Zij die spelen zijn belang- rijk,m De bank is sec, de reserves dienen er te zijn als er een be roep op hen wordt gedaan. Daar blijft het bij. Je voelt je nutte loos. Grootmeester Jeroen Piket in Vrij Nederland over de beperk te bezigheid van een schaken „Datgevoel heb ik vrijwel nooit. Het grootste voorbeeld dat ik heb was drie jaar geleden, in Wijk aan Zee, tijdens de opening van het Hoogovens-schaaktoernooi. Toen viel Amerika net Irak aan, wat op de een of andere n heel dichtbij leek. Op dat r ment dacht ik niet zozeer c beperktheid van het spel, r wel vroeg ik me af waar ik genlijk mee bezig was. Amazone Anky van Grunsven op de vraag, waarom haar trai ner en vriend Sjef Janssen zo goed is, in Sport International: Omdat het zo 'n etterbak is. Ongeveer 20.000 toe schouwers zongen zaterdagavond bij de huldiging van wereldkam pioene Anky van Grunsven het Wilhelmus mee. A capella, want de muziek was onhoorbaar in het Zuiderpark-stadion. „Volgende keer zullen we een microfoon bij het orkestje neer zetten", zei perschef Joep Bar- tels ter verontschuldiging. Maar ook hij moest zijn stem verhef fen, in het perscentrum hape ren zowel de geluidsapparatuur als de electriteitsvoorziening ge regeld. Het was niet de enige misser van de organisatie. Het score bord arriveerde rijkelijk laat. Pas halverwege de kür op muziek konden de toeschouwers het puntentotaal volgen, toen de hoogwerker het paneel boven de tribunes tilde. Dat daarop aanvankelijk Indoor Brabant te lezen viel, wekte tijdens de cha otische Wereldruiterspelen geen verwondering meer. Ruud Gullit heeft een fout gemaakt. Hij had mee moeten gaan naar het WK. Als hij echt een topper is, was hij tenminste de discussie met zijn ploegge noten aangegaan. Maar plotse ling was hij vertrokken, zonder ook maar iets tegen een van de spelers te zeggen. Dat hij nu nog zeurt, is als mosterd na de maaltijd." De reactie van Wim Jonk op de uiteenzetting van Gullit over diens vertrek uit het Oranje kamp in Noordwijk, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. De spelbepaler van het Nederlands elftal en Inter Milan zegt de afgelopen dagen contact te hebben gehad met diverse collega-internationals en alle maal waren ze dezelfde mening toegedaan. Jonk vanuit Milaan: „Het is heel flauw wat Ruud nu doet. Hij heeft ons in de steek gelaten. Zijn betoog sloeg nergens op. Ik hoop dat hij niet blijft zeuren, anders wordt het vervelend. Al leen in Amerika had hij zijn ge lijk kunnen bewijzen." Jonk heeft samen met Dennis Het open Europees kam pioenschap Nacra zeilen is uitgegaan als een nacht kaars. Door het ontbreken van de belangrijkste voor waarde voor deze vorm van watersport, wind, leek de afsluitende zesde wed strijd gistermiddag op een EK dobberen. Sportieve ge volgen had de anti-climax nauwelijks, want op de overwinningen van de Amerikaan Larry Harteck (5.5 klasse) en de Fries Sjoerd Hoekstra (6.0 klas se) viel weinig af te dingen. katwuk tim brouwer de koning Maar door de windstilte van de laatste twee wedstrijddagen mochten de 'thuiszeilers' zich toch enigszins benadeeld voe len. De Katwijkse en Noordwijk- se Nacra-coryfeeën zijn immers op de Noordzee gewend aan ruige omstandigheden en die ontbraken dagenlang. Zaterdag ging de start nog wel door, maar werd de wedstrijd voortijdig af geblazen. Na een geslaagde ochtendrace ging het gistermid dag prompt weer mis. Nu lag het probleem vooral bij de start, die anderhalf uur werd uitge steld. De start zelf verliep ook niet rimpelloos. Zowel de 6.0- als de 5.5-vloot vertrok - onder luid gejuich van de verveelde zeilers - te vroeg en moest opnieuw starten. Het gevolg van al dat tijdverlies was, dat het laatste Wind was het afgelopen een zeldzaamheid langs de Katwijkse kust, waar maar twee wedstrijden van het Open EK Nacra doorgingen. foto dick hocewoninc restje wind was verdwenen. De wedstrijd moest worden inge kort en de posities van de ge doodverfde winnaars, die juist met weinig wind goed uit de voeten kunnen, kwamen niet meer in gevaar. Vóór de laatste wedstrijd had de Amerikaan Harteck, verge zeld van de vederlichte Rebecca Orano, zijn concurrenten al be reidwillig uitgelegd, hoe hij de zaken aanpakt als de wind het laat afweten. „Dan neem ik een cassette-bandje en bevestig dat aan mijn boot. Op die manier zie ik heel snel of er een zuchtje wind aankomt." Misschien een tip voor de verzamelde Katwijkse en Noordwijkse zeilers, die zich toen al kansloos wisten voor de eindzege. In de 6.0-klasse hield alleen Arie van der Plas tot het einde toe hoop. De in Monster woonachtige Katwijker was al opgelucht dat hij de diskwalifi catie van donderdag als slecht ste resultaat mocht aftrekken. Van der Plas: „Jammer alleen dat ik vrijdag twee keer dertien de werd. Dat gaat mij nog op breken. Vanmorgen ging het met een tweede plaats al een stuk beter. Zeker cds je bedenkt, dat we ook nog een strafrondje moesten varen omdat we een boei hadden geraakt. Maar de concurrentie heeft ook nogal wat steken laat vallen." Daarbij had de 43-jarige rou tinier, die zich op het feest van zaterdagavond had beperkt tot het nuttigen van twee biertjes, echter buiten de waard gere kend. Want Sjoerd Hoekstra ontpopte zich als een toonbeeld van regelmaat. Hij won boven dien nog de laatste race, waar door hij onbereikbaar bleef. Maar ook Noordwijker Jacco Salman bleef buiten bereik van Van der Plas. Salman, die samen met zijn fokkemaat Maarten Guyt vorig jaar derde op het EK was gewor den, nam genoegen met de tweede plaats. „Die laatste race was een complete loterij", zei de 28-jarige orchideeënkweker. „Als gevolg van plotselinge winddraaiingen lag het hele veld op een rijtje." Tijdens het eindeloze gedob- ber gingen de gadachten van Salman onbewust uit naar het eerstvolgende evenement voor de kust van Katwijk. Het ko mende weekeinde staat name lijk de jaarlijkse 'Nacra-derby' Katwijk-Noordwijk op het pro gramma. Dan hebben de plaat selijke 6.0 en 5.5 zeilers, die vol gens een handicap-systeem in dezelfde wedstrijd uitkomen, het rijk voor zich alleen. Geen Amerikaanse en Friese 'indrin gers' en, als het even kan, een stevige Hollandse bries. Corry van den Berg: „Buiten de tennisbaan ben ik mevrouw Van den Berg." Het tennis is volgens Corry van den Berg in al die jaren wel ver anderd. „Er is veel meer goed getrainde jeugd bij gekomen. Ik moet wel zeggen dat hoe hoger ze spelen hoe vervelender de spelers zijn en hoe jonger ze zijn hoe meer verbeelding ze hebben. Ze stellen zich niet meer voor, ze moeten nieuwe ballen hebben voor een B-partij. Het is te veel blabla. Maar er lo pen genoeg oudere jongens bij, die wel aardig zijn. En B blijft natuurlijk een aparte klasse. We willen daarom hier volgend jaar een B 25+ toernooi houden." Tot die tijd blijft Corry van den Berg ongetwijfeld actief in Noordwijkerhout. Als organisa tor, maar ook als bewaker van de normen. „Er stond hier laatst een jongen in een afgeknipte spijkerbroek. Heb je bonen ge plukt, vroeg ik aan 'm, omdat je in je tuinbroek staat. Die jon gens kunnen dat van me heb ben en de volgende keer had-ie een keurige tennisbroek aan." noordwijkerhout buiten ben ik voor hen me- uw Van den Berg." De week van het toernooi is Corry van den Berg vrijwel full time op het park. „Als er over- j een damesdubbel wordt ge speeld. dan ben ik erbij, dan drink ik koffie met de deel neemsters, vinden ze gezellig." In de begintijd van het toernooi kon er de hele dag getennist worden. „Veel vrouwen werken overdag, dus die moeten ook al i de avonduren spelen." Zelf doet de Noordwijkerhoutse niet meer aan het toernooi mee. Wel heeft zij 45 jaar lang volop n wedstrijden deelgenomen. orry van den Berg zat ook dit jaar weer - achter de wedstrijd tafel van het toernooi van De Boekhorst in Noordwijkerhout. Al '25 jaar of langer' maakt zij deel uit van de toernooileiding. Het is niet de enige activiteit die de 75-jarige Noordwijkerhoutse op haar club ontplooit. Ze is be trokken bij het rackettrekken, het onderlinge toernooi, het Pinkstertoemooi, de herendub- beldag, maar ze zorgt ervoor dat de regels worden nageleefd. „Want met bier op de baan, dat kan niet." 'Clubliefde' noemt ze het. „Ik ben verknocht aan de club, ik heb 'm helpen oprichten. En ze willen me hier echt niet kwijt. Voor de gein zeg ik wel eens dat ik er mee stop, nou, dan wordt er meteen gezegd dat dat niet kan." Ze kan nog goed overweg met de jongeren, vindt ze zelf. Die mogen haar nog Corry noe men. „Op de tennisbaan, daar „Ik ben voor de oorlog begon nen, bij Casino in Noordwijk. Maar de Duitsers sloten het park, het was te dichtbij zee en hun verdedigingswerken. Ik ben toen bij Teylingen in Sassen- heim gaan spelen. Die club is later samengegaan met STV." In Sassenheim werd Van den Berg vier keer clubkampioen. „Ik was een allround tennisser; ik kon smashen, een dropshot slaan en ik had een vieze backhand, een tje met heel veel slice." De clubtitel haalde ze bij De Boekhorst vijf keer binnen. Die club kwam in 1969 tot stand. „De Boekhorst was eerst een vereniging zonder park. Er wer den banen gehuurd bij Leeu wenhorst en de club speelde competitie bij Huis ter Duin." Haar tennisactiviteiten lieten zich dankzij een strakke organi satie met het gezinsleven com bineren. „Mijn man speelde op zaterdag competitie, hij nam twee kinderen mee, ik deed dat op zondag en nam de twee an dere kinderen mee."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19