Sport Bonfire zweeft en swingt naar goud Verstappen ontsnapt aan vuurdood Ze hadden er duidelijk geen zin in Romario is weer zoek n MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 Amazone Van Grunsven op Wereldruiterspelen ongenaakbaar Sjef Janssen, trainer en vriend van amazone Anky van Grunsven, trok een zuinig gezicht aan het einde van de kür op muziek. De Brabander twijfelde, hij was niet zeker van een goede afloop. Zijn grimas veranderde echter in een brede grijns, toen zaterdagavond in een broeierig Zuiderpark duidelijk werd dat zijn Anky toch de wereldti tel had binnengehaald. Een historisch moment in de Ne derlandse paardesport. En een eerste hoogtepunt van de rommelige Wereldruiterspelen in Den Haag. kende Van Grunsven. Van Grunsven liet Bonfire dansen, zweven en swingen. Ademloos voerde zij de toe schouwers mee op de door Ali Schöneberg gekozen muziek. Lichtvoetige flanken rond het populaire 'Song, song, Blue' van Neil Diamond. Met tranen in zijn ogen zag de in Duitsland geboren Schöneberg hoe elke paardepas in de juiste maat bleef. Ondertussen hield hij angstvallig de handen op de knoppen van de geluidsinstalla tie, om waar nodig accenten te Nooit eerder veroverde een Hollandse een individuele we reldtitel. Een zege die boven dien luister werd bijgezet met een recordscore van 83.08 pun ten. De avond eindigde voor Van Grunsven en Janssen in een nachtelijke feestroes, maar het was kantje boord geweest. De adem stokte Van Gruns ven in de aanloop naar het mo ment suprème in de keel. Haar hart begon als een gek te bon ken, terwijl zij met enige moeite haar paard Olympic Bonfire bij de les wist te houden. De grote favoriete voor de wereldtitel bij de kür op muziek kreeg bij bin nenkomst in het hoofdstadion een morele dreun te verwerken. Op het scorebord 'straalde het puntentotaal van Klaus Balken- hol met zijn vos Goldstem: een record van 82.40 punten. De Duitse politieman had zijn bes te proef ooit gereden. Dat wist hij als geen ander. Bij het verla ten van de arena stak Balkenhol reeds triomfantelijk een vuist de lucht in. Zijn gezicht rood van opwinding. Dat gebaar ontging Van Grunsven, die de elfjarige ruin Bonfire ogenschijnlijk on aangedaan de ring binnen reed. „Al had ik wel even knikkende knieën. Ik had de score van Bal kenhol liever niet geweten", be- Ritme •Toch reed de combinatie niet de best denkbare dressuurproef. In de eerste pirouette stokte het ritme. Dat foutje zou het ver schil tussen goud en zilver kun nen betekenen. Het wachten was op het juryrapport. Drie van de vijf juryleden zetten Van Grunsven op de eerste plaats. Het Duitse'jurylid Heinz Schüt- te en jurypresident Eric Lette uit Zweden gaven de voorkeur aan Balkenhol. Hun uitleg: „Balken hol had nog nooit zo'n prachti ge kür gereden." Nico van Stigt uit Barneveld koos wel voor Van Grunsven: „Het verschil was minimaal, maar Anky had van daag dat kleine beetje extra." Van Grunsven zelf was een Weer wereldrecord voor Boebka sestriere Sergej Boebka heeft gisteren tijdens internationale at letiekwedstrijden in de Italiaanse plaats Sestrière het wereldre cord polsstokhoogspringen op 6,14 meter gebracht. Dat is één centimeter hoger dan het oude record, dat sinds 19 september 1992 (Tokyo) op naam stond van de atleet uit de Oekraïne. Het is de zeventiende keer dat Boebka het wereldrecord in de open lucht heeft verbeterd. AZ wil Van Utrecht inlijven Leonard van Utrecht speelde zaterdag tegen Ajax zijn eerste en zijn laatste wedstrijd in het shirt van Noordwijk. Althans, daar gaan ze bij de zaterdageersteklasser vooralsnog van uit. De Alkmaarse eerstedivisieclub AZ heeft serieuze be langstelling voor de middenvelder, die vorig seizoen voor Excel sior speelde. Van Utrecht moet 200.000 gulden kosten. Voor AZ is dat geen enkel bezwaar. Van Utrecht had eerder besloten bij Noordwijk te komen spelen, nadat een overgang naar NEC was afgeketst. Vandaag voert Van Utrecht de eerste serieuze bespre king met de Noordwijker. De kans bestaat dat Noordwijk een tweede selectievoetballer verliest. FC Den Haag heeft belangstel ling voor doelman Max de Jong. De goalie is afkomstig van Haarlem 2. Blind blijft beschikbaar voor Oranje Apeldoorn Danny Blind blijft beschikbaar voor het Nederlands elftal, dat op 7 september begint aan de kwalificatiereeks voor het Europees kampioenschap met een wedstrijd in en tegen Luxemburg. De verdediger van Ajax ontzenuwt daarmee berich ten als zou hij hebben bedankt voor Oranje. Blind beschouwt zichzelf als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van li bero Ronald Koeman. „Kennelijk heeft iemand uit de lucht ge grepen dat ik me niet langer beschikbaar wil stellen", aldus Blind. „Het tegendeel is waar. Ik ben alleen niet meer in voor de positie van rechtsback. Als Advocaat mij selecteert zal ik weer graag het oranje shirt aantrekken." In Eindhoven waren ze er al aan gewend geraakt dat Romario steevast aan het begin van het seizoen te laat op de eerste trai ning verscheen. In zijn eerst jaar bij Barcelona liet de kleine Braziliaan zien ook over disci pline te beschikken, maar hij lijkt nu al weer in zijn oude pa troon te vervallen. De spits, die met Brazilië de wereldtitel be haalde, is weer eens zoek. In Barcelona wordt dit verre van op prijs gesteld omdat hij zich vanmorgen om negen uur had moeten melden voor de of ficiële ploegvoorstelling van de Spaanse landskampioen. Zijn naam ontbrak gisteren op de passagierslijst van de vlucht van Rio de Janeiro naar Barcelona. De kans dat hij nog op tijd in Barcelona arriveert, is dan ook zeer klein. Voorzitter Josep Luis Nunez heeft al laten weten dat de aan valler niet hoeft te rekenen op een voorkeursbehandeling. Trainer Johan Cruijff, die van daag na de perspresentatie met zijn ploeg voor een trainings kamp naar Nederland afreist, wil eerst de persoonlijke verkla ring van Romario afwachten voordat hij eventueel tot sanc ties overgaat. De Braziliaan vond eerder dat hij recht had op een extra verlof van tien dagen om bij te komen van zijn WK-inspanningen. Cruijff wilde Romario's trai- ningsarbeid wel aanpassen. Maar hij eiste wel dat de spits zich op tijd in Barcelona zou melden voor de voorstelling van de ploeg. stuk duidelijker over het ver schil tussen haar en Balkenhol: „Bonfire is gewoon een klasse beter dan Goldstem. Balkenhol moet echt alles uit de kast rij den om het dier zo ver te krij gen." Ontploft De talenten van Bonfire werden zaterdagavond bijna optimaal benut. Daarvoor moest een lan ge weg worden afgelegd: „Als ik deze proef twee jaar geleden met Bonfire had gereden, was- ie halverwege ontploft", om schreef Van Grunsven de gesta ge ontwikkeling van haar paard, dat als 2,5 jarige door haar ou ders werd gekocht. Wanneer Bonfire gezond blijft, wacht Van Grunsven nog mooie jaren. Met de dekhengst Olympic Cocktail kan de 26-jarige inwoonster van Gemert nog een tweede vier voeter van klasse opzadelen. Het viriele ros krijgt de komen de tijd alle aandacht van Van Grunsven, die Bonfire voorlopig vrijaf heeft gegeven. Het don kerbruine paard kan zich in elk geval gaan opmaken voor de Olympische Spelen in Atlanta. Bonfire zal er volgens Van Grunsven beter kunnen aarden in de Amerikaanse hitte dan Cocktail. In Atlanta staat de kür op mu ziek (nog) niet op het olympi sche programma. Al is met na me IOC-president Juan Antonio Samaranch voorstander van het introduceren van de kür. Dat onderdeel van de dressuur spreekt immers een groot pu bliek aan. Dat werd zaterdag onderstreept met een riant ge vulde hoofdstadion (20.000 be zoekers). Mensen die er letter lijk bloed, zweet en tranen voor over hadden om binnen te ko- Jos Verstappen en zijn bolide zijn onzichtbaar door de vlammenzee. De Limburger zou ontsnappen aan de vuurdood. foto an. hockenheim anp Hij heeft niet één, maar zeker tien engel tjes op de vleugels van zijn bolide gehad. Als door een wonder ontsnapte Jos Ver stappen gisteren op het circuit van Hoc- kenheim aan de vuurdood. Dank zij de bliksemsnelle reactie van de brandweer liep de Limburger in de vlammenzee slechts lichte brandwonden op aan ge zicht, handen, schouder en billen. Rijdend op de vijfde plaats, stuurde de 22-jarige fórmule I-coureur in de vijf tiende ronde van de tumultueuze Grand Prix van Duitsland - achttien uitvallers en gewonnen door Gerhard Berger - zijn bolide de pitsstraat in. Om banden te wisselen en brandstof te tanken. Een routineklus, die dit keer echter bijna uit liep op een grote ramp, maar op miracu leuze wijze met een sisser afliep. Door onbekende oorzaak werden bij het vullen van de tanks liters benzine ge morst. De licht ontvlambare vloeistof spoot als een fontein over de auto en Verstappen, monteurs deinsden al terug. Een metershoge vuurbal ontstond toen de gemorste brandstof door de hitte van de motor en uitlaat in brand vloog. Tot ontzetting van de duizenden toeschou wers op de tribune. Het ergste werd ge vreesd. „Ik was in paniek, had angst, zoals ik nog nooit heb gekend", vertelde Ver stappen ogenschijnlijk koeltjes nadat hij was behandeld in het motorhome van Benetton. „Het benauwdste moment in mijn leven. Ik voelde nattigheid, dacht aanvankelijk dat het water was. Plotse ling kreeg ik overal pijn. Ik wilde uit de cockpit, maar ik kreeg de sluiting van mijn veiligheidsriemen niet los. Het blussen heeft, heb ik me laten vertellen, nauwelijks vijf seconden geduurd. Voor mij was het een half uur." Behalve Verstappen raakten ook vier monteurs licht gewond. De slachtoffers werden allen direct met water besproeid en later voor een routineonderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. Emotieloos Een half uur na het angstaanjagende in ferno stapte Flavio Briatore met een star re blik de broeierige „hospitality" van Benetton Ford binnen. Stuurs en emo tieloos. Zoals vaker de laatste week leek de flamboyante Italiaan niet van zijn stuk te zijn gebracht. Het was slechts schijn. De hand op de schouder van Jos Verstappen was een alleszeggend, vader lijk gebaar, waarmee de geplaagde stal- baas zijn diepste gevoelens en hevige opluchting wilde uitdrukken. „Alles in orde", vroeg hij bezorgd aan Verstappen, die enkel knikte. Sinds Ver stappens uitstapje in de zandbak met de auto van Schumacher afgelopen vrijdag tijdens de training, had Briatore geen woord meer gewisseld met de Neder landse formule I-coureur, wiens positie als tweede rijder uiterst wankel was ge worden. Hoe macaber het ook klinkt, het bloedstollend moment dat Jos Verstap pen zijn leven lang niet vergeet, heeft zijn positie binnen de renstal versterkt. Ook al omdat de kasteleinszoon uit Montfort tijdens zijn vijfde Grand- Prixrace toonde de kwaliteiten te bezit ten die hem worden toegedicht. De twijfels over zijn talent waren de laatste tijd niet ten onrechte. Jeugdigde overmoed, ontstuimigheid en gebrek aan ervaring lagen ten grondslag aan de vele uitglijders, met als sportief diepte punt het slippertje met Schumachers au to. Zaterdag tijdens de kwalificatietrai ning deed Verstappen het rustig aan, meed ieder risico. De negentiende tijd was het tegenvallend resultaat. „Het be langrijkste was me te kwalificeren", leg de hij uit. Komeet De positie op de tiende startrij gaf wei nig uitzicht op een goede klassering. Verstappen dacht daar anders over. Als een komeet schoot hij na het groene licht naar voren. Hij schoof op eigen kracht zes plaatsen naar voren. Ontweek de puinhoop veroorzaakt door Mikka Hakinen in de eerste bocht, waarbij ze ven voertuigen waren betrokken, en vond zichzelf bij de eerste passage terug op de vijfde plek. Even diende hij die po sitie af te staan, maar na het uitvallen van Katayama, reed hij rondenlang vlak achter Eric Bernard. De eerste WK-pun- ten lonkten. Het liep allemaal anders. Ongetraind Noordwijk geeft Ajax nog aardig partij noordwuk rob onderwater Drie weken geleden viel er een briefje van Ruud Bröring in de bus van de selectievoetballers van de w Noordwijk. Of ze op 30 juli eventjes in goede conditie op sportpark Duinwetering wil den verschijnen. Voor een wed strijdje tegen Ajax. Ajax! De landskampioen! Weliswaar zonder Amerika-gan- gers, maar toch. De vraag die dan onmiddellijk opborrelt is welk nut voor de amateurvoet ballers aan zo'n wedstrijd ver bonden kan worden. „Helemaal geen nut", bekende ook Ruud Bröring, zaterdag voor het eerst als hoofdtrainer van de de w Noordwijk in de dug-out. „Maar als je de mogelijkheid hebt om tegen Ajax te spelen, moet je dat doen. Als is het midden in de nacht en al zijn de spelers niet in conditie. Gelukkig dacht het bestuur daar hetzelfde over." Datzelfde bestuur keek zater dagmiddag met een tevreden gezicht langs de gevulde tribu nes. Een kleine 4000 toeschou wers brachten genoeg geld in kas om Ajax voor de voorstelling te betalen. Dat die voorstelling niet altijd van hoge kwaliteit was, ach, daar maalde niemand meer om. Het was vooral gezel lig geweest. De voetballers van Noordwijk haalden opgelucht adem omdat de ploeg een rede lijk goede indruk had achterge laten en de Ajacieden waren vooral blij dat ze naar huis kon den. Want dat de ploeg van Van Gaal een koffer vol met tegenzin naar de kust, waar de toeschou wers puften onder Orlando- temperaturen, had genomen, was wel duidelijk. Viscaal Het was aan de trefzekerheid van Eric Viscaal te danken dat Ajax met gen 4-1 overwinning naar de de hoofdstad terugkeer de. Voor de rest van de Ajacie den, van wie Jari Litmanen en John van den Brom met lichte blessures aan de kant bleven, stond het bezoek aan de bad plaats vooral in het teken van afraffelen en zo snel mogelijk naar huis. Voor die houding viel best wat te zeggen. Wie wil er niet naar huis na een week af vink. t Houten trekt Finidi George tegen het gras stompend trainingskamp in Zeeland. Voor elke profvoetbal ler is de voorbereiding, dus ook de verplichte oefenpotjes tegen amateurs, een bezoeking. Geert-Jan Bakker, zaterdagmid dag aanvoerder van Noordwijk: „Je kon duidelijk merken dat ze er geen zin in handen. En ze waren verschrikkelijk bang voor blessures. Ik viel na een lucht duel per ongeluk op de benen van Silooy. Begon hij me daar toch te schreeuwen. Heel over dreven. Hij had zo'n last van z'n hamstrings. Heel blijven is het enige dat telt bij die gasten." Bakker zelf werd vanwege zijn treffer in de 75ste minuut de Noordwijkse man van de wed strijd. De wijze waarop de 31-ja rige golfleraar scoorde (Bakker speelde Silooy uit en scoorde met rechts in de linkerhoek), gaf aan dat hij voor dit Noordwijk van grote waarde kan zijn. Maar het is nog maar de vraag of de routinier komend seizoen in Noordwijk 1 speelt. Bakker heeft vanwege zijn baan ook dit seizoen weinig tijd en ook geen zin om in de aanloop nadrukke lijk met voetbal bezig te zijn. „Ik kan dat niet meer, er zijn ande re dingen in het leven." Verzot Toch twijfelt Bakker. Hij is ver zot op het spelletje en zaterdag middag kon je het plezier van zijn gebruinde gezicht schep pen. Bröring wil graag in zee met Bakker, maar weigert hem een voorkeursbehandeling in de selectie te geven. Bröring: „Het probleem van Geert-Jan is het golfen. Daar heeft hij het in de ze tijd verschikkelijk druk mee. Al die dames willen les van hem, ze willen hem overal mee naar toe nemen. Het is de ideale schoonzoon." Vooralsnog is er voor Bakker geen plaats. Dat is best jammer, want met hem zal Noordwijk zich nog nadrukkelijker mengen in de strijd om de titel in IA. Want een ding is duidelijk: dit seizoen staat in het teken van de revanche. Zo slecht als vorig jaar mag het niet gaan. Bröring heeft de beschikking over een aardige ploeg, zelfs zonder Leo nard van Utrecht, die hoogst waarschijnlijk morgen voor AZ kiest. Een voorhoede met Frank Aboikoni, Fred Bloem (zaterdag met Bakker en Martin van Kins uitblinker) en Patrick Scheur water moet garant staan voor veel vuurwerk. Het enige probleem waarmee Bröring worstelt is de defensie. De trainer zag in Gert Aande- wiel de opvolger van de gestop te René van Staveren, maar de Katwijker koos op het laatste moment toch voor Quick Boys. Toen zat Bröring met een pro bleem. Hij belde 'ns wat rond en kwam via Theo van Leeuwen van het Nederlands Studenten- elftal helemaal terecht in Gro ningen, bij Arnold Reinders. Een voetballer met twee jaar profervaring bij FC Groningen in de benen. Het belletje van Bröring had succes. Reinders was toch al van plan naar het westen te komen. „Een gouden greep", volgens Bröring. „Hij heeft al werk. Hebben we niks voor hoeven te doen. En hij kan nog voetballen ook. Let op, die jongen gaat straks de leider van onze verdediging worden. Nummertje Het verhaal over de wedstrijd is snel verteld. Noordwijk hield Ajax een half uur bij, waarna Viscaal, spelend op negen, aan zijn nummertje begon. In de tweede helft bracht Bröring, nog zonder Robert Vermin, Rick van Dijk, Rocky Pitty en Gerard van Roon, liefst zes nieuwe gezich ten in. En de uitvallers keerden later weer weer terug. Want Ajax thuis, aan dat par tijtje mocht iedereen, getraind of niet, meedoen. Noordwijk - Ajax 1-4 (0-2). 30. 0-1 Vis caal. 34. Viscaal 0-2.65. Viscaal 0-3. 75. Bakker 1-3. 83. Viscaal 1-4. Toeschou wers: 3900. Scheidsrechter: Pieter Vink. Noordwijk: De Jong: Van Kins, Smit (Bamhoorn), Stolk (Reinders), Van Houten (Van der Zalm); Van Utrecht, Bakker (De Ridder), Smits; Scheurwa ter (Hulsebosch), Bloem, Aboikoni. Ajax: Nelissen; Reiziger (Wynhardt). Silooy, Lindenbergh, Kreet; Kanu, Reuser, Oulida; George (Van Dam), Viscaal, Davids. Viscaal geeft visitekaartje af noordwuk »gpd Eric Viscaal solliciteert nadruk kelijk naar een contract bij Ajax. De aanvaller van AA Gent, tot komende donderdag als diepste spits op proef bij de landskam pioen, nam zaterdag de totale Amsterdamse produktie voor zijn rekening in het met 4-1 ge wonnen oefenduel tegen Noordwijk. Ajax-trainer Louis van Gaal kon waardering opbrengen voor het kwartet van Viscaal. „Als je vier goals maakt, ben je natuur lijk goed bezig. Maar we moe ten niet vergeten dat de tegen stand van Noordwijk minimaal was. Die gasten zakten op een gegeven moment door hun hoeven. Hot was geen echte graadmeter." De stage-invitatie van Ajax kwam voor Viscaal totaal onver wacht. De 26-jarige aanvaller had al een proefwedstrijd ge speeld voor het Franse Cannes en was in afwachting van een aanbod, toen Ajax-scout Ton Pronk ineens aan de lijn hing. „Ja, en als je de mogelijkheid krijgt om bij Ajax te kunnen voetballen, moet je die gewoon grijpen. Zo'n kans krijg je maar een keer in je leven", aldus de Brabander die in 1988 PSV ver ruilde voor Beveren en via Lier- se SK bij AA Gent terechtkwam. Van Gent naar Ajax is een grote omschakeling, dat beseft Viscaal ook. „In Belgie" zak je bij balverlies gelijk terug naar de middenlijn, bij Ajax is het zaak meteen de bal te heroveren." Martinez wint Spaanse finale stratton mountain rtr Conchita Martinez heeft haar zegereeks in het Amerikaanse Stratton Mountain voortgezet. De Wimbledonkampioene, die van de laatste 23 wedstrijden slechts één partij verloor, ver sloeg in de finale van het met 400.000 dollar gedoteerde toer nooi in de staat Vermont land genote Aranxta Sanchez in drie sets: 4-6 6-3 6-4. Martinez, der de op de wereldranglijst en als tweede geplaatst, prolongeerde haar titel in Stratton Mountain.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15