Werkgroep boos over plannen Berkenkade 'Beperkte vossejacht is aanvaardbaar' Leiden Regio Geen grote drukte aan poort Archeon Kunst omringd door borden Koe zoekt verkoeling Met 160 km politie ingehaald nieuwkoop» Een ondoordachte inhaalmanoeuvre kwam een 25- jarige Nieuwkoper dit weekeinde duur te staan. Hij haalde op de Nieuwkoopseweg een politie-auto in, waarbij hij volgens de po litie minimaal 160 kilometer per uur. Op de weg is 80 kilometer per uur toegestaan. De politie achtervolgde hem vier kilometer lang en rekende hem voor thuiskomst in. De auto is in beslag genomen. Man krijgt klappen alphen aan den run Een 27-jarige Alphenaar heeft afgelopen za terdag op de hoek van de Lijsterlaan en de Blijenbergstraat klap pen gehad van twee inzittenden van een auto. De man maakte gebaren naar de passerende auto. De inzittenden stapten hierop uit om de man te lijf te gaan. Met een hoofdwond is de Alphe naar overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Man trapt inbreker het huis uit alphen aan den run Een bewoner van de Stuifzwam in Alphen aan den Rijn heeft in de nacht van zaterdag op zondag een in breker uit zijn woning verjaagd. In verband met de warmte had de man op de begane grond een raam open laten staan waar door de inbreker naar binnen klom. De bewoner werd echter wakker door het gestommel. Met een trap tegen het achterste verjoeg hij de inbreker. Man schiet op overkapping Herenhof alphen aan den run» Tegen een 27-jarige bewoner van de Heren hof is de afgelopen nacht proces verbaal opgemaakt nadat hij met een luchtdrukgeweer op de glazen overkapping van winkel centrum Herenhof had geschoten. Samen met twee gasten ver maakte de Alphenaar zich rond half twee met de beschieting. De politie heeft het geweer in beslag genomen. Toen één van de be zoekers later in de nacht met de auto naar huis ging, werd hij bovendien door de politie staande gehouden. Hij had te veel ge dronken. Duinbrand in de kiem gesmoord wassenaar Strandbezoekers, de reddingsbrigade en de politie hebben zaterdagmiddag een duinbrand geblust en uitgeslagen. De brand ontstond in het gebied het Hogeduin, tussen Wasse naar en Katwijk. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was het vuur al geblust. In totaal ging het om een gebied van 600 vier kante meter dat verloren was gegaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Overvaller krijgt spijt wassenaar Een 33-jarige Hagenaar heeft zich vrijdagmiddag spontaan bij de politie van Wassenaar gemeld met de medede ling dat hij een overval in Wassenaar had gepleegd en hij daar nu spijt van had. Uit onderzoek bleek inderdaad dat zijn verhaal klopte. Hij pleegde in maart '92 een overval op een benzinesta tion aan de Rijksstraatweg en dwong de cassière onder bedrei ging van een revolver 800 gulden af te staan. De man is ingeslo ten. De politie zoekt nog naar een ander die bij de overval be trokken was. Meisjes gewond bij aanrijding oud ade Twee meisjes uit Den Haag, 14 en 19 jaar oud, zijn za terdagavond op de Broekhorsterweg voor discotheek Saint Tro- pez aangereden door een 54-jarige automobilist uit Zoetermeer. Zij zijn met kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd, maar kon den na behandeling naar huis. De automobilist verstopte zich na het incident in de caravan van een kennis. Hij werd later wor den aangehouden en bleek te veel te hebben gedronken. AAAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 Feestgangers hoorden boodschap op tijd alphen annet van aarsen Het is zaterdagavond buitenge woon rustig gebleven aan de poort van Archeon en op het NS-station in Alphen aan den Rijn. De organisatoren van een dansfeest dat op het allerlaatste ogenblik niet door mocht gaan in het archeologisch themapark en de politie hadden geen moeite een enkele feestganger, die niet op tijd op de hoogte was gebracht, huiswaarts of naar een ander feest te sturen. ,,We hebben ruim duizend te lefoontjes gepleegd", zegt Tim Thiel van het organisatiebureau Phantasia en Ventura. ,,De meeste mensen wisten zo al dat The Modem Dance Party niet doorgaat." Hij heeft zich deze zaterdagavond bij het toegangs hek van Archeon geposteerd. Slechts nu en dan komt er een wagen aanrijden. De inzitten den krijgen steevast dezelfde boodschap. „Het feest gaat niet door. Archeon lag dwars." Met een pakket kranteknipsels, een excuusbrief, die bovendien recht geeft op toegang tot een besloten feest in Rotterdam en een flyer voor een after hour party in de Maassstad, keren de nu komen, komen van ver. Het oosten van het land. Net kwam er een aan rijden uit Nijmegen, die is nu op weg naar Rotterdam. Wat sommige mensen al niet doen...", zegt Tim. Hij en de mede-organisatoren hebben zwaar de pest in. „Ik heb al meer dan 25 feesten georgani seerd en nog nooit is dit me overkomen", moppert Thiel. „We mogen in oktober voor de derde keer in het Rotterdamse Hilton een feest geven. Als eni ge. Dat zegt toch wel wat. Reken maar dat Archeon een forse schade-claim krijgt." Rond half elf staan vier men sen een beetje mistroostig bij het NS-station. „Ik moet ergens heen", zegt een jongen uit Al phen dringend. „Hoezo", vraagt een ander. „Heb je je pillen al geslikt." Geen pillen echter, de Alphenaar had zich gewoon in gesteld op een feest. En dan moet er eenvoudigweg gefeest worden. Een jongen uit Eindho ven en een meisje uit Wagenin- gen besluiten maar naar Am sterdam te gaan. „Komen we makkelijk in de IT?", is de vraag. Sneu voor hen, dat is welhaast onmogelijk op zaterdagavond. „Op alle stations in Zuid-Hol land wordt omgeroepen dat The Modem Dance Party niet doorgaat", meldt Tim Thiel even later. „Ik denk toch dat niet veel mensen de boodschap missen." Die gedachte blijkt uit te komen. Hoewel rond twaalf uur een kleine samenscholing is te ontwaren op het plein voor het station. „We wilden naar Ar cheon maar nu gaan we naar een ander feest", zegt een groepje jongeren uit de regio. „Waar? Dat zeggen we niet. We willen niet dat die lui in moei lijkheden komen. Het is een il legaal feest." Marije van der Put uit Veen- endaal staat met een groep vrienden uit Utrecht en omge ving eveneens op het stations plein te wachten. Ze is er treurig om dat The Modem Dance Patfy niet door gaat. was mijn kaartje verloren. Als het wel was door gegaan, had ik thuis gezeten en hadden mijn vrienden een waanzinnige avond gehad. Nu gaan we met zijn allen naar dat andere feest." Rudy, uit het zelfde ge zelschap: „We wisten al dat Ar cheon niet door zou gaan. Dat andere feest, daar hoorden i over van Frederic. Die draait daar." Even later meldt Maurice zich bij het gezelschap, één van organisatoren van dat tweede, illegale feest. „Even een route beschrijving opplakken", zegt hij. Recht onder de neus van vier politie agenten in burger wagen worden nog wat flyers uitgedeeld en dan gaat de stoet naar een boerderij vlak buiten Alphen. Voor twintig gulden kunnen de feestgangers daar tot zes uur in de morgen dansen onder toeziend oog van de huis geit en mascotte Okkie. Achter de draaitafels staan drie mensen uit de semi-top, Angelo, Nathanaël en Frederic. „Maar we hebben vorig jaar ook eens een keer Marcello gehad", meldt Maurice trots. Hij wil van het organiseren van feesten zijn werk maken. „We zijn een paar jaar geleden begonnen, een stuk of drie feesten per jaar. Het wordt steeds professioneler", zegt hij. „Zoals altijd hebben we alle buren gewaarschuwd." Toch komt even later de poli tie aanrijden. Een paar klachten wegens geluidsoverlast. Na de toezegging dat de bassen iets la ger zullen worden gezet, laat de Hermandad het feest onge moeid. 'Het wordt nog gevaarlijk in kerk te zitten' vervolg voorpagina Het kerkbestuur van de Lauren- scj-] tiusparochie in Voorschoten is sla| ten einde raad. De rijksover- blo heid, de parochianen en andere for betrokken instanties hebben nej een noodbrief gekregen naar g2f aanleiding van de deplorabele situatie waarin het monumen tale kerkgebouw zich bevindt. „Straks wordt het nog noodza- kelijk om in de zijpaden onder de ramen maar geen stoelen neer te zetten vanwege het vaar dat de kerkgangers kunnen lopen. In de kerk is het dan niet meer veilig. Ik overdrijf n schien een beetje, maar het zou wel eens heel snel die kant kun nen uitgaan", zegt C. Onderwa ter van het kerkbestuur. Het kerkbestuur is al acht jaar bezig met de restauratie. De si tuatie is urgent geworden nu de gemeente Voorschoten eist op zeer korte termijn iets aan het kerkgebouw te gaan doen, om te voorkomen dat er nog meer stukjes naar beneden vallen. Een paar maanden geleden moest om die reden een stuk van het voorplein van de kerk worden afgezet. „Maar wij zien het absoluut niet zitten om noodvoorzieningen te gaan tref fen. We hebben er het geld niet voor en als we het wel zouden hebben zou het weggegooid geld zijn. De enige oplossing is een totale restauratie", aldus Onderwater. Het overleg met de Rijks dienst voor Monumentenzorg heeft tot op heden niets opgele verd. „Uit het laatste gesprek bleek dat het wel tot de eeuw wisseling kan duren voordat het geld beschikbaar komt. Ik ben bang dat de kerk het jaar 2000 niet haalt. De sluiting van het kerkgebouw is wat ons betreft geen loos dreigement, het water staat ons aan de lippen", aldus Onderwater. Op 10 augustus gaat een dele gatie van het kerkbestuur en de gemeente weer overleggen met Monumentenzorg. Duinbehoud tevreden met besluit ministerie noordwu k/katwu k herman joustra/roza van der veer Het besluit van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij dat er onder bepaalde voorwaarden weer op vossen mag worden gejaagd in de Coe- pelduinen en Berkheide, is door de stichting Duinbehoud met tevredenheid begroet. ,,Het is een aanvaardbaar com promis. Al zouden we natuurlijk het liefst hebben gezien dat er helemaal niet werd aldus M. Janssen van de stich ting. Duinbehoud heeft zich jarenlang sterk gemaakt voor een verbod op de vosse jacht. Vorig jaar bewerkstelligde men zelfs dat de jachtvergunning hiervoor werd ingetrokken. „Wij proberen dit nieuwe besluit echter positief te inter preteren", meldt Janssen. „Er mag im mers in driekwart van het duingebied helemaal niet gejaagd worden. Er mag in het geheel niet gejaagd worden op zwar te kraaien, eksters, wilde eenden, hout duiven en houtsnippen. En op vossen mag alleen gejaagd worden op een klei ne rand van het gebied. Dan nog: op die dieren mag alleen worden gejaagd wan neer daar volgens natuurbeheer aanlei ding toe bestaat en wanneer dat vanuit het oogpunt van schadebestrijding noodzakelijk wordt geacht." Op dit moment is daartoe geen enkele aanleiding, volgens Janssen. „Van over last door vossen is volgens ons op dit moment geen sprake. Er pakt er wel eens een een kippetje, maar ik denk dat dat gewoon een nadeel is van dicht bij een natuurgebied wonen. Bovendien moetje je huis goed beschermen. Pas als datt niet helpt kun je aan jagen denken." E. Huge van Staatsbosbeheer heeft wat dat laatste betreft echter gemengde ge voelens over de verleende jachtvergun ning. „Ik ben blij dat er wat ruimte is ge komen om tegemoet te komen aan klachten van omwonenden. Het is heel naar om alleen maar tegen mensen i de dieren zijn opgegeten te zeg gen dat "ze een beter hok moeten maken. Als een vos eenmaal de loop heeft ge vonden, hou je hem bijna niet weg. Ten zij je wat bedrijven bij de Veluwe wel doen, voor duizenden guldens een twee meter hoog hek neerzet. Een particulier doet zoiets niet want die wil niet in een gevangenis zitten." Volgens Huge was het interessant ge weest als gekeken had kunnen worden of door het afschieten van vossen het aan tal op de grond broedende vogels zou kunnen worden beïnvloed. „Er hebben meer ontwikkelingen een invloed op de vpgelstand. De vergrassing bijvoorbeeld door de grote hoeveelheden stikstof maar ook de landelijke terugloop van sommige vogelsoorten als de leeuwerik. Het had interessant geweest om eens te kijken wat de gevolgen zijn voor bijvoor beeld de tapuit en de wulp van het ver minderen van de vossenstand." H. Verkade van de Natuur en Vogelbe scherming in Noordwijk deelt die me ning. „Ik ken die verhalen dat vossen de oorzaak zijn van de terugloop in het aan tal tapuiten bijvoorbeeld. Natuurlijk pakt een vos wel eens een tapuit. Hij wil na tuurlijk wel lekker eten. Maar of dat de oorzaak is betwijfel ik. Er zijn ook onder zoeken gedaan in het Waddengebied, waar geen enkele vos voorkomt. Ook daar liep het aantal tapuiten terug." Met name voor Coepelduinen had Staatsbosbeheer graag een experiment gezien. In het 140 hectare grote natuur gebied tussen Katwijk en Noordwijk zit ten zeven vosseburchten met naar schat ting veertig vossen. In elke burcht zit een moertje en gemiddeld vier jongen. Ver der zitten er enkele mannetjesvossen. In het vorig jaar tussen Staatsbosbeheer en de Wildeenheid Hollands Duin afgespro ken afschotplan was het de bedoeling het aantal burchten tërug te brengen tot twee. Doordat alleen langs de rand van het natuurgebied mag worden gejaagd, is dat plan praktisch niet haalbaar. „Wij moeten gewoon de wet uitvoeren", al dus Huge. Expositie over verenigingsleven koudekerk aan den rijn» De tentoonstelling 'Het vt nigingsleven van Koudekerk' is de zaterdagen 6 en 20 gustus te bezichtigen in de oudheidkamer. Aan de hand van documenten, foto's, no tulenboeken en tentoonge stelde voorwerpen kan de bezoeker een aardig beeld krijgen van het verenigings leven in het dorp. Zo wordt er aandacht be steed aan de geitenfokvere- niging Ons Doel en aan de twee jubilerende verenigin gen, het muziekkorps Kunst na Arbeid en het zangkoor Soli Deo Gloria. De oudheidkamer is geves tigd aan de Dorpsstraat 55a en is beide zaterdagen opend van tien tot twaalf De werkgroep Herinrichting Hoofdstraat, die ideeën heeft voor een nieuw aanzien van het oude dorp in Lei derdorp, is boos over de gemeentelijke plannen voor de Berkenkade. Daar zou het aantal parkeerplaatsen moe ten worden uitgebreid van 38 naar 60. Dat wijkt af van de voorstellen die de werkgroep eerder heeft gedaan en die door de gemeente werden goedgekeurd. De werkgroep vreest dat de herinrichting van de Hoofdstraat wordt ge bruikt als argument om de markt uit het oude dorp te la ten verdwijnen. leiderdorp liesbeth buitink Anderhalf jaar geleden begon de werkgroep aan het opstellen van een herinrichtingsplan voor de Hoofdstraat en de Berkenka de. Op verzoek van de gemeen te werden daarin ideeën van be woners verwerkt. „We zouden als werkgroep het plan voorbe reiden, zodat er geen lange in spraakprocedure achteraan hoefde te komen", roept R. Vermeulen namens de werk groep in herinnering. „We wa ren het allang eens", vult mede stander J. Sloof aan. „We had den een heel goed plan liggen, waarin de wensen van de bewo ners duidelijk waren meegeno- eens een ander plan ligt. We verwachten dat de bewoners hier niet blij mee zijn." De gemeente heeft vorige week naar de bewoners een in formatiebrief gestuurd over de plannen. Tot 15 augustus kun nen zij reageren. En die in spraakperiode - midden in de zomervakantie - is de werk groep in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens gemeentewoordvoer der M. Jansen is die periode ge kozen omdat op 1 september het nieuwe gedeelte van het wa terschapsgebouw wordt ge opend. „We moeten de besluit vorming op tijd afronden en daarom ontkwamen we er niet aan om het in deze periode te doen. Er was enige haast gebo den." De werkgroep is zelf niet op de hoogte gesteld van de defini tieve plannen. „We worden flink gepasseerd. In het begin was er goed overleg, maar nu gebeuren er ineens rare dingen", oordeelt Vermeulen. Jansen verzekert dat het plan van de werkgroep wel is 'meegewogen' voor het uiteindelijke voorstel. De werkgroep vreest dat de herinrichting van de Hoofd straat, die later moet worden gerealiseerd, voor de markt kooplui aanleiding is opnieuw aan te dringen op een verhui zing naar de Santhorst of de Winkelhof. Sloof: „We hebben het idee dat de herinrichting van de Hoofdstraat wordt ge bruikt als knuppel om de markt weg te krijgen. En dat terwijl we in ons plan goed rekening heb ben gehouden met de markt en de braderie. Maar al zouden we een gouden trottoirband neer leggen. de marktkooplui zullen alle kansen benutten om weg te gaan. Terwijl wij ervan over tuigd zijn dat de herinrichting van de Hoofdstraat een fantasti sche stimulans voor dit gedeelte van het dorp zou zijn." „Het is helemaal niet de be doeling om op deze manier de discussie over de markt te voe ren", verklaart Jansen. „De op lossing voor de Berkenkade laat voldoende ruimte om keuzes te maken over de herinrichting van de Hoofdstraat. En de dis cussie over de markt komt pas in een later stadium." alphen aan den rijn Sinds een maand siert het acht meter hoge beeld 'A dark limousine exit' het Raoul Wallenbergplein in Alphen aan den Rijn. Maar naast het kunstwerk staat er nog heel wat meer op en om de Alphense rotonde. Verkeersborden, wegwijzers en ander straatmeubilair ont trekken het toch niet zo kleine object bijna aan het oog. foto ben de bruyn Vrees dat markt uit oude keni van Leiderdorp verdwijnt Ponyrijden in Nieuwe Wetering Kinderen van zes tot en met veertien jaar kunnen dinsdag 2 en donderdag 4 augustus pony rijden in Nieuwe Wetering. De organisatie is in handen van de stichting Vakantiespelen Al kemade en manege Hogen- boom. In korte tijd worden de beginselen van het rijden uitge legd. Daarna komt de verzor ging en het op- en afzadelen van de pony's aan de orde. Hoogtepunt van de dag is een ritje op de rug van de kleine paardjes. Hiervoor moeten de deelnemers een lange broek en laarzen meenemen. Het ponyrijden heeft plaats op dinsdag 2 augustus van 10- 12.30 uur en van 13.30-15.30 uur. Donderdag 4 augustus al leen van 10-12.30 uur. Manege Hogenboom is gevestigd aan de Achterweg 33 in Nieuwe Wete ring. Aangezien er een maxi maal aantal kinderen per keer mee kan doen, moeten vooraf kaartjes worden gekocht. Kaar ten kosten 2,50 en zijn vanaf zondag 31 juli verkrijgbaar bij Gerrit-Arie Los, H.P. van der Poellaan 29 in Rijp wetering, Ju dith van Klink, Zonnedauw 25 in Oude Wetering en Gre' Strui- ve, Voorweg 117, Nieuwe Wete ring. hoogmadeNiet alleen mensen vluchten met deze tropische temperaturen het water in om af te koelen. Ook koeien brengen er het liefst de hele dag in door, zoals hier in Hoogmade. Toch volgen niet alle runde ren haar voorbeeld. Het water ingaan gaat makkelijker dan er weer uitkomen. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10