f 'Een echte muzikant kan alles' Cultuur Kunst Hollandse tuin Jeugdcircussen in Amsterdam Filmfestival Venetië in teken nieuw talent VRIJDAG 29 JUL11994 ANNEMIEK RUYGROK, C di eei iet di lijdei d da drul Expositie Nederland Foto Trofee schiphol» In het Aviodome op Schiphol is van 10 augustus t/m 30 september een selectie van de winnende foto's van de Neder land Foto Trofee te bezichtigen. De NFT is de jaarprijs voor de beste amateurfoto van Nederland. De trofee is een onderdeel van de gezamenlijke promotiecampagne Beeldschoon Neder land. Die had als doel ons land te promoten als fotogenieke be stemming voor een dagje uit of een vakantie. De ruim 400 win nende foto's werden gekozen uit 13.138 inzendingen. Het Avio dome toont er 22 van. Betelpruim 'geknipt voor genot' Amsterdam Geknipt voor Genot, betelscharen in Azië. Onder deze titel wordt in het Tropenmuseum in Amsterdam een ten toonstelling over de in Azië populaire betelpruim gehouden. Veel mensen kennen de pruim door de felrode kleur die deze aan het speeksel geeft. Ruim tachtig versierde betelscharen zijn in het museum te bewonderen. De scharen werden gebruikt voor het knippen van de arecanoot, een belangrijk ingrediënt van de betelpruim. De betelpruim is een genotmiddel. Er wordt gezegd dat het gebruik niet verslavend is, aldus het museum. De expositie duurt t/m 25 september. Schepen op tegels en andersom dronten Het Rijksmuseum voor Scheepsarcheologie in Dron- ten heeft een expositie over de Nederlandse schepentegel geor ganiseerd. In de presentatie „Schepen op tegels, tegels uit sche pen" wordt een selectie tegels, vanaf 1600 tot aan het begin van deze eeuw, getoond. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de vervaardigingswijze, de verschillende toepassingen en de ont wikkeling van de schepen afgebeeld op de tegel. De tentoonstel ling duurt van 30 juli t/m 15 november. Omniversum brengt natuur in beeld den haag Op 7 september gaat in het Omniversum in Den Haag de Film Geheime spelregels van de natuur (Secret Of Life On Earth) in première. Het betreft een film van 42 minuten over de ongeschreven wetten waar alle levensvormen aan dienen te vol doen. Producer Chris Parsons en zijn team maakten micro- en macro-opnamen op ruim 50 locaties op de vijf continenten. Dit ruimtetheater/planetarium bestaat dit jaar 10 jaar. Nieuwe produktie Dogtroep Amsterdam Dogtroep speelt van 2 t/m 27 augustus Noordwes ter Wals tijdens het Over het IJ Festival in Amsterdam-Noord. De première is op 10 augustus. De titel van deze nieuwe lokatiepro- duktie refereert aan storm en zondvloed, aan dans en decaden tie. Maar voor alles is de lokatie, een immense scheepshelling op de voormalige NDSM-werf, bepalend voor de gebeurtenissen in de voorstelling: een bizarre confrontatie tussen mens en water in een desolate steen- en betonwoestijn. Een gratis pont vaart vanaf Amsterdam CS naar het terrein en na afloop terug. Gyorgy Sandor: het spelende kind van twee grootmeesters „Dat is nu het voordeel van de leeftijd, dat ik ze nog heb gekend: Béla Bartók en Zoltan Kodaly." Hij kan er onderhoudend over vertellen, de pianist Gyorgy Sandor. Hij doet dat zonder nadrukkelijk te etale ren dat hij de enige nog optredende musicus is die het gedachtengoed van die twee componisten daadwerkelijk uitdraagt. Dat hoeft ook niet, want daar zorgt zijn omge ving wel voor. concertreis maakte. Hij was in Latijns-Amerika toen in Europa de Tweede Wereldoorlog uit brak. Gyorgy bleef in de VS en nam in 1943 dienst in het Ame rikaanse leger. Na het zwijgen der wapens kon hij weer achter het klavier kruipen. Hij werkte mee aan de première van menig werk van de eveneens naar Amerika ver trokken Bartók. „Ik heb hem daar in de laatste periode voor zijn dood nog meegemaakt. De dagen waarin hij zijn derde pia noconcert schreef. In het zie kenhuis, op bed. Maar ik wist niet dat hij daarmee bezig was. Wel vroeg hij me toen zijn con cert voor orkest te herzien." Gyorgy Sandor is een pleitbe zorger van modern werk. „Daar moet je gewoon in geïnteres seerd zijn. Dat betekent niet dat het bekende werk van oude componisten mij verveelt. Inte gendeel, want de echt goede stukken vervelen nooit. Dat is hun kwaliteit. Juist daarom moeten we nieuw werk onder de aandacht brengen, opdat de tijd kan uitmaken welke daar van kunnen overleven." Hij heeft er geen moeite mee om aan de befaamde Newyork- se Juilliard School of Music en nu in Alkmaar les te geven aan jonge musici uit zo veel ver schillende landen. „Degenen die écht 'iets' hebben, doen Tijdens de masterclasses van Holland Music Sessions in Alk maar is de in Hongarije geboren Amerikaan één van de gevierde docenten. En omdat hij echt een beminnelijk mens is en op recht geïnteresseerd in zijn taak, hangt zowat iedereen aan zijn lippen. Een masterclass is bij hem geen stukje voorspelen en dan wachten op kritiek. Het is vooral een samenwerking, die moet leiden naar een voor de artiest gedroomde uitvoering. „Het is prettig die mensen te hebben gekend", zegt hij over Bartók, bij wie hij piano stu deerde en over Kodaly, die hem leerde componeren. Niet dat hij ooit de bedoeling had om zelf muziek te schrijven. „Oh nee, ik wilde gewoon weten hoe een compositie wordt opgebouwd opdat ik als pianist het werk van anderen beter begrijp. En ja, Kodaly was een prachtig com ponist." Hij praat over de jaren van voor de oorlog, toen hij studeer de aan het conservatorium van Boedapest. „Bartók was een bij zonder mens. De manier waar op hij Bach en Beethoven bena derde had iets heel eigens, een persoonlijke benadering." In 1939 maakte Gyorgy zijn debuut in de Newyorkse Carne gie Hall, waarna hij een lange De Onder de titel 'De Hollandse Tuin' wordt van 30 juli tot en met 25 september een beel dende kunstmanifestatie ge houden in tien verschillende tuinen in Leiden of Oegstgeest. Aan elf Nederlandse kunste naars is gevraagd Speciaal voor deze tentoonstelling een werk of installatie te maken. In deze krant volgen we de komende vijf weken de stadsroute die de bezoeker voert langs dikwijls ongekende tuinen en verras sende kunstwerken. Wat is er Hollandser dan de Hollandse tuin? De omheinde veste waarin de strijd is aange bonden met de grilligheid van de natuur: geschoren grasvel den, gegraven vijvers en strakke paden, naar voorbeeld van de tuinen in Versailles. De kunst van het ontwerpen en aanleggen van siertuinen was onder de oude Egyptenaren al een zeer gewaardeerde kunst vorm. De 'hangende tuinen van Babyion' werden beschouwd als een van de zeven wereldwonde ren. In het oude Griekenland werden tuinen aangelegd rond tempels en gymnasiums: per ken met sierplanten werden af gewisseld met bassins voor ba den, beelden en fonteinen. Tuinarchitectuur en beeldende kunst waren toen al nauw met elkaarverbonden. 'De Hollandse Tuin' is de term voor een stijlperiode uit de Nederlandse tuingeschiedenis die voornamelijk in de gouden eeuw van betekenis was voor de Europese tuinarchitectuur. Voor die tijd was de 'Tuin van Hol land' één van de belangrijke Nederlandse symbolen in de tachtigjarige oorlog tegen Phi lips II, zo blijkt uit het woor- woord in de catalogus 'bij de tentoonstelling. Tegenwoordig is 'De Holland se Tuin' meer een verzamel naam voor alle soorten tuinen die we in Nederland aantreffen, aldus de organisatoren van de tentoonstelling, Nicole Roepers en Esther Gottschalk van het Leidse Centrum Beeldende Kunst (CBK). Het is daarom dal het CBK de beeldende kunst manifestatie op tien verschillen de groenlocaties de titel 'De Hollandse Tuin' heeft meegege ven. Met de tijdelijke kunstwer ken wil het CBK de oude relatie tussen beeldende kunst en tui nen of parken opnieuw vormge ven. Elf kunstenaars hebben op dracht gekregen een werk te De Leidse kunstenaar Allart Lakke vervaardigde twee vrouwenkcppen die boven het water uitsteken van de slotgracht rond Kasteel Endegeest. Voor de fotograaf hield hij zijn eigen hoofd boven water. foto pr/loek zuyderduin maken voor een bijzondere tuin, variërend van de Hortus Botanicus tot de tuin van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest. De manifestatie biedt een grote verscheidenheid aan he dendaagse beeldende kunst. Zo hebben Iris en Sandra Derks. een spierwit prieel gemaakt in de Hortus Botanicus, en ver vaardigde Allart Lakke twee vrouwenkoppen die boven het water uitsteken van de slot gracht rond Kasteel Endegeest. Een aantal werken is gemaakt op de tentoonstellingsplek zelf. De tuin van het Centrum Beel dende Kunst, bijvoorbeeld, is door Evelyne Janssen omge toverd tot een soort 'dieren tuin', en Bas Peeters heeft de Waag omgedoopt in een lom merrijke binnentuin waar zich 'een gedroomd paradijs' zal openbaren. Naast de kunstwerken in tui nen en parken omvat 'De Hol landse Tuin' een groepsten toonstelling rond het thema tuin in de expositieruimte van het Centrum Beeldende Kunst aan de Hooglandsekerkgracht. Hier zijn foto's, tekeningen en schilderijen te zien van Astrid Beumer, Michael de Kok, Willy Looyen, Martin Luijendijk, Cock Sjardijn, Thom Vink, Pim Voor neman en Peter Willemse. Bij de tentoonstelling ver schijnt een catalogus in twee delen. Het eerste deel bevat on der meer ontwerpschetsen en intenties van de kunstenaars en organisatoren, en een essay van tuin- en landschapshistoricus dr. Erik de Jong over de relatie kunst en tuinen. Na afloop van de tentoonstelling verschijnt het tweede deel van de catalogus waarin de voltooide werken worden afgebeeld en waarin de meningen van omwonenden of gebruikers van de tuinen zijn opgenomen. Jan Rijsdam zonder meer bijzondere dingen. Muziek is een fysiologisch pro ces. Het is het effect op je ze nuwstelsel. Een stuk in mineur maakt je depressief. En waarom irriteert een dissonant? Omdat het een botsing is binnen een harmonie. Het zijn geluiden die je gehoororganen opvangen en waarop je gestel reageert. Over Beethoven kun je van alles le zen, maar is dat nodig om zijn werk te kunnen spelen? Wat heb je aan anecdotes over zijn leven? Het gaat om wat er in die muziek zit." Het voorbeeld? Weer komt hij terecht bij Bartók. „Hij schreef dat derde pianoconcert toen hij stervende was. Maar je hoort dat nergens in terug. Soms is het introvert, dan weer een mi litaire dans, opgewekt en agres sief. De ene keer stemmig, me lancholiek en dan toch weer blij." Holland Music Sessions in Alkmaar. Masterclasses Gyorgy Sandor: 30 juli, 14.00 uur. An dere openbare masterclasses: dagelijks (ma t/za), 09.30 en 14.00 uur. Concerten Bergen: dagelijks t/m 6 augustus, 21.00 uur. Ópenluchtconcerten Alk maar (gratis): elke woensdag, 21.00 uur. Openluchtconcert Begijnhof, Amsterdam (gratis): 4 augustus, 21.00 uur. Concer ten Kleine Zaal Concertge bouw Amsterdam: elke dins dag, vrijdag en zondag, 20.30 uur. Kaartverkoop concerten en masterclasses: VW Alk maar, Bergen, Schoorl en aan de zalen. Gratis vervoer naar de concerten in Amsterdam vanaf Bergen en Alkmaar. Alle informatie: 072-183550. amsterdam Negen jeugdcircussen uit zeven Europese landen strijken begin augustus neer in het centrum van Amsterdam. De groepen doen mee aan het vijfdaagse Europlese Jeugdcircusfestival, dat voor het eerst in Nederland wordt gehouden. Burgemeester Patijn van Amsterdam opent het festival op 1 augustus in het Nieuwe de la Mar Theater. Het evenement duurt tot en met 5 augustus. In totaal zijn er 24 voorstellin gen, verspreid over vier locaties rondom het Raamplein: Jeugd theater de Krakeling, het Nieu we de la Mar Theater, Circus theater Elleboog en een voor de gelegenheid opgezette circus tent. Ook biedt het festival twee tentoonstellingen. De Krakeling heeft een expositie van circusaf fiches van Nederlandse circus sen vanaf 1874, terwijl het Nieu we de la Mar aan de hand van dertig foto's de geschiedenis van Circustheater Elleboog be licht. De foto's, gemaakt door de 78-jarige circusfotograaf H. Baudert, zijn eigendom van het Theater Instituut Nederland. Beide tentoonstellingen zijn sa mengesteld door Baudert. De driehonderd artiesten tus sen de acht en twintig jaar ko men niet alleen naar het festival om hun voorstelling te spelen of om eikaars optredens te zien. Ze volgen ook een workshop, waar ze inspiratie en ideeën ho pen op te doen en technieken kunnen uitwisselen. De organisatie van het festival is in handen van Circustheater Elleboog, Jeugdtheater de Kra keling en de Stichting JAM, in samenwerking met de Hoge school voor Economische Stu dies Amsterdam. Het Filmfestival van Venetië staat in het teken van de ontdekking van nieuw talent en nieuwe filmtalen. Zeventien films strijden om de hoogste prijs van het festival, de Gouden Leeuw. De 51ste editie van het festival wordt van 1 tot 12 septem ber gehouden. Bij de zeventien films die in Venetië hun pre- EXPOSITIES LEIDEN BUITENGALERIE KAASMARKT- SCHOOL Koppenhlnksteeg 11. 'De Beelden tuin'. werk van Frans de Wit, Maja van Hail, Ad Arma en Feng, t/m 31/7; dag. 13-18 uur. STELLING GALLERY Kruisstraat lb. Weekend-tentoonstel ling. Recent werk Rob van 't Zelfde, zaterdag 30enzondag31 juli, 12-18 KUNSTCENTRUM HAAGWEG Haagweg 4. Weekend-I William Speakman 'Routes grand circulation', door autoracerij geïnspi reerde installatie, zaterdag 30 en zondag31 juli. 13-18 uur. FOTOGALERIE DE KLEINE KLUP Nieuwe Rijn 1. 'In vertrouwen geno- t/m 1/9, ma t/m za 10-22 u 12-22 uur. BLEIJENBERG GALERIE Breestraat 113. 'Zomer '94' Werk van verschillende kunstenaars, t/m 25/8 (t/m 5/8 gesloten); di t/m za 9- 18 uur, le zondag van de maand 12- 17 uur. ZÓNE Nieuwstraat 17. Schilderijen van An neke Timmerman, t/m 31/8; di t/m vr 11-18, za 10-17, zo 13.30-16.30 e Millet, t/m 29/7; 18, za 11-17 uur. DE WAAG Aalmarkt 21. De Hollandse Tuin: in- Gyorgy Sandor: ,Echt goede stukken vervelen nooit. Dat is hun kwaliteit. Juist daarom moeten we nieuw werk onder de aandacht brengen, opdat de tijd kan uitmaken welke daarvan kunnen overleven." foto cpd Circustheater Elleboog viert dit jaar zijn 45ste verjaardag. Het is het oudste kindercircus in Europa en voor zover bekend ook het oudste in de wereld. De naam dankt de groep aan het Zwitserse circus Knie, dat bij de start in 1949 het grote voorbeeld was van de club jonge artiesten. Als het ene circus Knie kan he ten, waarom kan het andere dan niet de naam Elleboog krij- gen? Wekelijks komen er zo'n vier honderd kinderen. Elk jaar ma ken veertig jongeren tussen de acht en de zestien jaar een cir cusvoorstelling, die ze in het ei gen theater en elders spelen. De artiesten doen alles zelf: afge zien van het spelen, verkopen ze kaartjes, grimeren ze, en be dienen ze het licht en geluid. Ook stellen ze het programma zelf samen, bijgestaan door me dewerkers en vrijwilligers. Hooglandse Kerkgracht 19-21. De Hollandse Tuin: Dierenasielzoekers van Evelyne Janssen, 30/7 t/m 24/9. Woe t/m za 12-17 uur. do 19-21 uur. GALERIECELLINI Hooigracht 50. Debuut Evaline Coe- nen, glasobjecten, schilderijen van Hannes van Es, t/m 4/8; do vr za 14- t/m 31/7; ma t/m vr 10-17, zo 13-17 GALERIE DE RODE CIRKEL Zoeterwoudsesingel 7a. Tot 11 sep tember gesloten. GALERIE AZL Academisch Ziekenhuis, gebouw 1. Schilderijen en tekeningen van Jan peter Muilwijk, t/m 28/8; dag. 9-17 GALERIE AMBER Hooglandsekerkgracht 8. 'Mark Claus in kleur' en oude, Japanse rolschilde- ringen, t/m 14/8. HAZERSWOUDE GALERIE LAERKEN Bent 2. Deens kunstenaarscollectief 'Pyramiden' met sculpturen, schilde rijen, reliëfs, papier-collages en as semblages, Ingrid Lundh-Rundqvist (Zweden), glas, t/m 30/7; za zo 11- 17 uur. KATWIJK ART GALLERY KRAIJENOORD Prinses Marijkelaan 21. 'Een eeuw schilderkunst, aan de kust en door de Bollenstreek', wisselende expositie, t/m 30/11; za 11-19 uur en op af spraak (01718-13520). WASSENAAR GALERIE VERHAAR Schoolstraat 9. Jaap van der Pol. schilderijen,.gouaches, etsen, t/m 1/9; do t/m zo 13-18 uur. DEPAAUW Raadhuislaan 22. Schilderijen van Fer Hakkaart; 2/8 t/m 4/9; di t/m vr 10-16. za zo 13-17 uur. GALERIE 27/ DE GREEF DE GREEF Schoolstraat 27. Peter Klashorsten Bart Domburg (ex-After Nature), schilderijen, t/m 31/8; di t/m vr 10- 18, za 11-17 uur en op afspraak (01751-16090). mière beleven, zitten drie Italiaanse en twee Amerikaanse. Twee Franse films hebben zich in de strijd geworpen, Pigalle van de 24-jarige Karim Dridi en A la follie van Diane Kurys. Samen met Before the Rain van de Macedonische filmmaker Milcho Mancheveski vormt Pigalle volgens de or ganisatoren een goed voorbeeld van het nieuwe talent, waarop het festival dit jaar speciaal de aandacht wil vestigen. MUSEA LEIDEN MUSEUM BOERHAAVE Lange St. Agnietenstraat 10. Di t/m za 10-17 uur. zon- en feestdagen 12- 17 uur. 'IJzeren therapeuten', t/m 14/8. Zondag 31 juli en woensdag 3 augustus: 'Dr. Zanders ijzeren greep', theater, 14.00 en 15.00 uur. MOLEN DE VALK 2e Binnenvestgracht 1/a. De Holland se Tuin: geit, 'installatie' Krijn Gie- zen. Di t/m za 10-17 uur, zon-en feestdagen 13-17 uur. NATIONAAL NATUURHISTORISCH MUSEUM Pesthuislaan 7. Di t/m vr 10-17 uur, za-zo 11-17 uur 'Supermsekten'. t/m 23/10, da. 11.30-14.30 uur: elektronenmicroscoop.' RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Rapenburg 28. Di t/m za 10-17 uur, zon-en feestdagen 12-17 uur. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE Steenstraat 1. Di t/m vr 10-17, za- zon-en feestdagen 12-17 uur. 'Langs 1908', t/m 28/8. 'Volkskunst van ver re', t/m 8/1/95. ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM Rapenburg 73. Wo t/m vr 13-17 uur HORTUS BOTANICUS Rapenburg 73. De Hollande Tuin: 'La haine verte' van Peter Kattenberg en 'Natuur dwingt tot ir n Sandra Derks. Ma t/m za 9-17 i 10-17 ul 'm za 9-17 Kas- Zelf meegebrachte insekten worden door Danny van Oevelen dagelijks (behalve maandag) tussen half twaalf i half drie in het Nationaal Natuurhistorisch Museum onder de elektronenmicroscoop gelegd. Dan worden foto» pr r 10- 12.30 en 13.30-16 uur. DE LAKENHAL Oude Singel 28-32. Di t/m vr 10-17 uur. za-zon-en feestdagen 12-17 uur. 'Beelden uit de verzameling Lei den', t/m 4/9. Overzichtsexpositie van i-beestjes ineens superinsekten. het werk van Pieter Geraedts, t/m 18/9. LEIDSE PILGRIM COLLECTIE Vliet 45. Ma t/m vr 9.30-16.30 u PRENTENKABINET Rapenburg 65. Di t/m vr 14-17 ui PENNINGKABINET Rapenburg 28. Di t/m za 10-17 u zon- en feestdagen 13-17 uur. 'Nieu we Kunst en Art Déco'. werk van me- dailleur, beeldhouwer en keramist Chris van der Hoef, t/m 18/9. Muse umspreekuur elke woensdag 14-17 it 46. Di t/m za 10-12 en 14-17 uur. 'Henri Cassiers', steen drukken, etsen, aquarellen en prent briefkaarten van deze Belgische kun stenaar, t/m 24/9.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15