Emmaus wil geld voor dagopvang 'We hebben nooit over house gesproken' over Broek- en Simontjespolder Alphenaar naar 'de ruimte' Leiden Regio Tegen 'n auto kun je niet praten, tegen 'n paard wel' is koenekoop, 071 -356429 Motorrijder gewond nieuwkoop» Een 50-jarige motorrijder uit Nieuwkoop is gister middag rond half zes in zijn woonplaats gewond geraakt bij een val op de provinciale weg. De bestuurder raakte de controle over zijn motorfiets kwijt toen hij remde. Hij is met schaafwonden aan zijn gezicht en armen overgebracht naar het Hofpoortzie kenhuis in Woerden. Autodief aangehouden wassenaar Een 38-jarige Hagenaar is gisternacht in zijn woon plaats aangehouden omdat hij in een gestolen auto reed. De au to bleek op 5 juli te zijn gestolen op het terrein van de Fleury- stichting in Wassenaar. Hij bekende kort daarvoor geld en de sleutels uit de inrichting te hebben gestolen. De man wordt er ook van verdacht een maand geleden een inbraak te hebben ge pleegd in een woning aan de Rijksstraatweg in Wassenaar. Inbrekers slaan slag in Woubrugge woubrugge» Inbrekers hebben gisteren tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags een flinke slag geslagen bij een inbraak in een woning aan de Kerkweg in Woubrugge. Ze kwa men de woning binnen door de achterdeur open te breken. Ver mist worden de televisie, een videorecorder, sieraden en geld. Auto Hazerswoudenaar opengebroken jiAZERSwouDE-RUNDUKDe vakantie voor een Hazerswoudenaar aan het Orionhof is slecht begonnen. Toen hij vanochtend weg wilde gaan, bleek dat er de afgelopen nacht diverse spullen, waaronder een audio-installatie, uit de auto waren gestolen. Veiling heeft nieuw computersysteem roelofarendsveenDe veiling in Roelofarendsveen heeft een nieuw computersysteem in gebruik genomen. Het oude systeem was afgeschreven. Vooral de bloemenkopers en het personeel merken iets van de verandering. De kopers krijgen een andere nota en eventuele wijzigingen, zoals een koop die plotseling toch niet doorgaat, kunnen sneller worden verwerkt. Het nieu we. een half miljoen gulden kostende systeem kan ook inspelen op toekomstige ontwikkelingen zoals het electronisch thuisvei- len of het multitransactieveilen. Het rooms-katholieke verzorgingshuis Huize Emmaus in Zoeterwoude-Dorp wil financiële steun van de gemeente voor de opzet van dagopvang voor ouderen. Volgens di recteur M. de Jong en het hoofd verpleging en verzorging H. van Son wordt het hoog tijd dat de gemeente iets te- ugdoet voor de diensten die Emmaus aan dorpsbewo- ïers biedt. ZOETERWOUDE-DORP» UESBETH BUITINK •Naast het zogenoemde huiska merproject voor psycho-geria- Irische patiënten, wil Emmaus ook ouderen opvangen die op de nominatie staan voor een verzorgingstehuis, maar voor nog geen plaats is. Hogwel het verzorgingshuis feitelijk al mensen opvangt, heeft het nog geen officiële erkenning en de bijbehorende subsidie gekre- 'jjgen. De gemeente is verantwoor delijk voor die mensen die nog .ilhuiswonen", vindt Van Son. toe betalen die de t een eigen bij- Maar als de gemeente se is over het project, moet zorgen dat er een bedrag aan subsidie vrijkomt. Het is zo zoetjes aan wel eens tijd dat de gemeente die verantwoordelijk heid neemt." Emmaus onderhandelt on dertussen driftig met de stich ting Thuiszorg Groot Rijnland. Die zendt medewerkers uit naar ouderen die nog thuiswonen en daar hulp nodig hebben. Groot i Rijnland heeft zich bereid ver klaard één medewerker voor één dag per week te leveren voor de dagopvang. De bedoe- ing is dat Emmaus een coördi- lator en een vrijwilliger levert, naar het geld daarvoor ont breekt nog. Hoewel het project wel wordt gemeld in het ge meentelijk welzij nsprogramma, heeft het verzorgingshuis nog geen enkele toezegging voor subsidie gekregen. Het project is bedoeld voo'r ouderen die extra opvang nodig hebben of zich thuis eenzaam voelen. Ook ouderen die net al leen zijn komen te staan of pas uit het ziekenhuis zijn ontsla gen maar wat extra aandacht kunnen gebruiken, kunnen in het project worden opgevan gen. De vier ouderen die officieus al aan de dagopvang deelne men, worden nu nog opgevan gen bij het huiskamerproject voor psycho-geriatrische pa tiënten. In een ruimte in Emmaus die sterk op de gemid delde huiskamer van een oude re lijkt, drinken ze samen koffie, doen huishoudelijke klusjes, kij ken wat naar de televisie en praten vooral veel. Het verleden komt daarbij vaak ter sprake. Volgens Van Son is het project voor de ouderen ook een ma nier om hun verhaal weer eens kwijt te kunnen. Zo worden bij voorbeeld video's vertoont over hun voormalige beroepen of over Zoeterwoude, waar zij vrij wel allemaal vandaan komen. Directeur De Jong hoopt dat de gemeente de noodzaak van het project inziet. Hij benadrukt dat ouderen die opgenomen zouden moeten worden in een verzorgingshuis nu veel minder gezond zijn dan vroeger het ge val was. „Allemaal rolstoelen", verklaart hij kortweg. „De ge meente heeft er wel voor ge zorgd dat Thuiszorg bij het pro ject betrokken raakte, maar we wachten op gemeentelijke sub sidie. We worden er zolangza- merhand zo moe van." De gemeente Zoeterwoude was vanmorgen niet voor com mentaar bereikbaar. voorpagina Een bericht in een huis-aan-huis-blad dat zaterdag in Archeon een houseparty zou worden gehouden, zorgde voor flin ke opschudding onder de Alphenaren. Sindsdien stroomden er klachten op het gemeentehuis binnen. In totaal kwamen er tussen de vijftien en de twintig reac ties. Volgens een woordvoerster van de gemeente Alphen kwamen ze uit de christelijke hoek, maar ook van omwo nenden van Archeon. De bezwaren rich ten zich vooral op de verstoring van de zondagsrust, het gebruik van verdoven de middelen, geluidhinder voor de om geving, schade door vandalisme, het ca sino dat er zou komen, verkeersoverlast en te weinig politie, die alles in goede banen had moeten leiden. Vanwege de klachtenregen werden dinsdagmiddag alle Alphense raadsfrac ties opgetrommeld voor spoedoverleg. Een meerderheid kon instemmen met het verlenen van de vergunning, mits daaraan stringente voorwaarden zouden worden verbonden. Er waren namelijk geen juridische gronden om die te wei geren. De voorwaarden in de vergunning moesten vooral gericht zijn 'op het voor komen van de ordeverstoring in Kerk en Zanen door langstrekkende mensen en lawaai van muziek uit het gebouw', al dus de gemeente in een verklaring. Die vergunning hoefde uiteindelijk niet te worden afgegeven omdat Archeon de aanvraag gisterochtend introk. Ook Ar cheon was gealarmeerd door de aankon diging in het huis-aan-huis-blad. Het bureau Phantasia en Ventura be naderde Archeon begin juni met de vraag of ze in het entreegebouw een dansfeest mochten organiseren. Archeon ging toen akkoord en vroeg bij de ge meente Alphen een vergunning aan. Tim Thiel van Phantasia en Ventura is diep teleurgesteld in Archeon, die afgaat op een volgens hem onjuist bericht in het huis-aan-huis-blad. Dat het feest, met diverse artiesten, de deejays Dimitri, Jurgen en Ronald, een travestietenshow, een casino en candy-girls, is afgelast be rust volgens hem op een misverstand. „Wij hebben nooit over house gespro ken. Er wordt wel lichte house-muziek gedraaid, maar dat heb je ook op een studentenfeest. Bij house wordt gedacht aan mensen met kale koppen, een trai ningspak en XTC. Deze mensen komen er bij ons niet in. Ze moeten er netjes uitzien. Bovendien wordt iedereen bij de ingang gefouilleerd. Ik heb zo'n feest ook al gegeven in de Euromast en twee keer in het Hilton. Nog nooit heb ik een pleis ter uit hoeven te delen." Het enige dat hij niet heeft gedaan, zo geeft hij toe, is het aanvragen van een aparte vergun ning voor het casino. „In Rotterdam hoeft dat niet, ik heb daar dus nooit aan gedacht." Thiel denkt dat al meer dan de helft van de in totaal duizend kaarten zijn ver kocht. Om niemand teleur te stellen hoopt hij vandaag een alternatieve loca tie rond te krijgen. Hij zet een pendelbus in tussen Archeon en die andere locatie zodat niemand het feest mis hoeft te lo pen. Kaarten vijftig gulden zijn nog te koop bij de landelijke voorverkoopadres sen en bij Cyber Records aan de Steen- straat in Leiden. Schennispleger nu aangehouden De politie heeft gisteren rond drie uur een 35-ja- rige Leiderdorper aange houden die ervan wordt verdacht openbare schennis te hebben ge pleegd bij de Klincken- bergerplas te Oegstgeest. De man werd gesigna leerd door voorbijgan gers. Op grond van het signalement kon de man korte tijd later bij de plas worden aangehouden. Tegen de man ls proces verbaal opgemaakt. Donderslagen teisteren paardenmarkt Voorschoten VOORSCHOTEN CEES VAN HOORE De ene donderslag na de ande re. Alsof het prachtige concert van de zomer wordt besloten door een paukenist die ook wel eens wat van zich wil laten ho ren. Paniek flitst op in de ogen van de paarden op de Voor- schotense paardenmarkt. Ge lukkig houden de muntgrote re gendruppels die vallen het hoofd van de edele dieren nog een beetje koel. Maar echt op hun gemak voelen ze zich niet tijdens het onweer. Paardenhandelaar G. de Jong (55) uit Alphen aan den Rijn, die onder een oude boom staat te schuilen, had om zes uur van morgen moeite om de dieren uit het weiland bij elkaar te krij gen. „Als de bliksem net zo ach ter kun kont inslaat, nee, daar houden ze niet van. Ik moest ze echt vangen vandaag. Maar ze zijn er, dat zie je. Paarden, dat is toch het mooiste wat er is. Moet je dat fokhengstje daar zien staan. Eén en al kracht. Maar hij is nu onrustig. Een paard is een kuddedier en als je hem uit de kudde haalt, voelt hij zich toch niet zo lekker. Ik hou echt van paarden. Een auto heeft ook een aantal paardekrachten, maar tegen een auto kun je niet praten en tegen een paard wel. Maar ja, je kunt niet te veel aan je paarden gaan hangen. Dat is nu eenmaal het lot van de han delaar. Ook al is het mijn lieve lingspaard, als er veel geld voor wordt geboden, verkoop ik het toch." Voor de handel begint de paardenmarkt met dit nood weer niet best. Het is minder druk dan anders op deze och tend. Onder de zeilen van de marktkramen schuilt een hand jevol bezoekers en handelaren. „Je mot paraplu's gaan venten", zegt een van de bezoekers tegen een man met een grintkleurige pet op. Op het parkeerterrein in de nabijheid is nog volop plaats. „Maar", zo zegt De Jong, „er zullen best nog wat klanten ko men. De dag is nog niet om." In het café Het Wapen van Voorschoten zitten handelaren en bezoekers achter de koffie met Vieux. Sommigen wagen zich al aan een goudgele rakker. Aan de leestafel naast het toilet zit mevrouw S. Willems. „Ik Dekens werden gebruikt om paarden droog te houden, maar deze twee kleintjes passen onder een paraplu. woon in Noordwijkerhout", zegt ze, „maar ik ga elk jaar naar de paardenmarkt. Ik ben in 1952 uit Indië naar Nederland gekomen en voor mij is dit een stukje nostalgie. Toen we in Djokja woonden, werden we als kinderen elke ochtend opge haald door een koetsje dat ons naar school bracht. Je kreeg een band met die paarden, je gaf ze hooi en mocht hun manen stre len." „Van onweer houden paar den niet. Trouwens, helemaal niet van onverwacht lawaai. Toen er in Djokja eens een ou derwetse auto met zo'n schrille claxon voorbijkwam, sloegen de paarden van ons koetsje op hol. Dat is angstig. Vooral toen de paarden begonnen te steigeren, had ik het niet meer. Maar het „Ik vind die handel trouwens ook prachtig. Dat pingelen en afdingen, dat is ook iets uit mijn jeugd. En dan de manier waar op de kopers het paard keuren. Daar moet je kijk op hebben. Vorig jaar zei ik tegen een han delaar: 'Wat een mooi paard!' 'Ja', zei-ie, 'dat kan best, maar hij is toch niet helemaal goed. Hij heeft een maanoog.' Dat paard had een donker oog en een blauw oog, een blauw oog met een zwart randje erom. Een soort staar was dat. Maanoog - had u daar ooit van gehoord? Ja, het lijkt wel een beetje de stille kracht." Het toilet in het Wapen van Voorschoten wordt vandaag be heerd door WA Klaverveld. Nee, hij is niet pessimistisch over het bezoekersaantal van daag. „Straks staan ze hier weer in rijen te wachten, de handela ren en klanten. Het is mooi volk, ze zeggen sneller wat hun voor de mond komt. Maar voor de echte handel moet je hier toch niet zijn. Het is een grote show geworden. Sommige han delaren komen hier 's ochtends FOTO LOEK ZUYDERDUIN met dertig paarden en ze gaan 's avonds met diezelfde dertig paarden aan een touwtje weer terug." Het houdt op met zachtjes re genen. De pony's laten mis moedig hun hoofd hangen, on danks de vrolijke strikken die door kinderen in hun manen zijn gevlochten. Als ze vandaag eventueel met een nieuwe baas meegaan, laat dat dan een aar dige zijn. Tijdelijk manager voor veiling hekelt 'beSloteil diSCUSSie' ALKEMADE MARIETA KROFT Wout Jaspers (46) is tijdelijk aangesteld als manager van de bloe menveiling Roelofarendsveen. Hij blijft totdat er een nieuwe per manente manager wordt benoemd. Naar verwachting is dat over twee tot drie maanden. Jaspers is de opvolger van Cees van Gaaien, die op 20 juni vertrok omdat zijn contract was afgelopen en hij directeur kon worden van een noten- en zuidvruchtenhandel in Kijkduin. Jaspers woont in Santpoort en heeft in Aalsmeer een eigen organisatie- en adviesbureau. Eerder was hij hoofd personeel en organisatie van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA), waaronder ook de Veense vei ling valt. ALPHEN AAN DEN RUN» DAPHNE LAMMERS tijd geïnteresseerd ben geweest in de ruimtevaart, heb ik me in geschreven. ik moet zelf de tic kets betalen. Het Space Camp betaalt de overige kosten", ver telt Jeroen. Tijdens de week kunnen de deelnemers in het Space Roc- ketcenter twee nagebootste ruimtevaartmissies meemaken en voelen wat het is om ge wichtloos te zijn. Ook zal het lo pen op de maan worden gesi muleerd. „Als we aankomen be zoeken we drie musea, en na tuurlijk volgen we een aantal le zingen. We werken gewoon een heel programma af." Nederland wordt behalve door Jeroen ook door een Gro nings meisje en een begeleider van het Noordwijkse Space Ex po vertegenwoordigd. In totaal nemen 25 verschillende landen deel aan het kamp, zodat niet alleen de ruimtevaart wordt ontdekt, maar ook de buiten landse cultuur. „We hebben gis teren geoefend voor de optocht waar we in klederdracht moeten lopen", zegt Jeroen een beetje lacherig. Of hij ook astronaut wil wor den als hij terugkomt weet Jeroen nog niet, maar hij denkt wel dat hij 'iets technisch' wil doen. „Een beetje aan raketten of satellieten sleutelen lijkt me wel leuk. Of ze ontwerpen. Ik ga nu naar 4 VWO dus alles is nog mogelijk." Leimuiden krijgt terras Een Leidseplein zal het nooit worden, maar ook Leimuiden krijgt een echt plein-met-terras. Op het Domplein bij 't Schoolhuys mag de uit bater van het cultureel centrum een terras be ginnen. Tussen 11.00 en 18.00 uur kan daar een drankje worden geno men. In de zomermaan den is het terras ook van 19.00 tot 22.00 uur ge opend. OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS De fractie van D66 is boos dat de Oegstgeester gemeenteraad besloten heeft vergaderd over de toekomst van de Broek- en Simontjespolder. D66 neemt dat wethouder F. Lisman van Leefbaar Oegstgeest kwalijk, omdat zijn partij openheid juist zo hoog in het vaandel heeft staan. „En over zo'n belangrijk onderwerp kunnen toch niet binnenskamers besluiten wor den genomen", aldus M. Poel mans (D66). Op 4 juli mochten de raadsle den kennismaken met een Oegstgeester plan dat was opge zet door twee extrene land schapsdeskundigen. In die ver gadering kreeg Lisman van een meerderheid van de raad het groene licht om verder te gaan met de uitwerking van het plan. Maar dat dit tijdens een beslo ten vergadering gebeurde, zit D66 niet lekker. „Afgezien nog van het feit dat zo'n besloten bijeenkomst zich moeilijk verhoudt met de Ge meentewet, is het gewoon niet goed dat zoiets in beslotenheid gebeurt. Op deze manier on- staat geen openbare discussie over dit onderwerp. Ja, er komt nog wel een inspraakperiode, later dit jaar, maar dan zijn de keuzes eigenlijk al gemaakt", al dus Poelmans. Zekerheid De gemeente Oegstgeest had haar polder liever als groen ge bied behouden. Maar de pro vincie Zuid-Holland en de ge meente Leiden dachten daar anders over en een grenscorrec tie ten gunste van Leiden dreig de, waarna de polder toch be bouwd zou worden. Daarom leek het voor het Oegstgeester gemeentebestuur het beste om zelf plannen te laten maken voor de bouw van meer dan duizend woningen in de polder. Alleen dén is er zekerheid dat een zo groot mogelijk deel van het gebied groen blijft, zo rede neren Lisman en de andere le den van het college van B en W. Wat Poelmans vooral steekt, is dat de plannen werden ge presenteerd met de deuren dicht. Leefbaar Oegstgeest was nu juist de partij die bij de ge meenteraadsverkiezingen in een klap de grootste werd (7 van de 17 zetels) door vooral op meer openheid en meer betrok kenheid van de inwoners te ha- 'Het was geen raadsvergadering' De bijeenkomst van 4 juli was geen raadsvergadering in de offi ciële betekenis van de Gemeentewet. Dat stelt het college van B en W van Oegstgeest in een schriftelijke verklaring als reactie op de kritiek van D66'er M. Poelmans. Het college heeft de be wuste vergadering alleen een presentatie willen geven en ver volgens de meningen willen peilen. Er is geen raadsbesluit ge nomen en als de indruk wordt gewekt dat dit wel is gebeurd, dan is dat misplaatst, aldus B en W. Het college is van plan eind augustus het onderwerp Broek en Simontjespolder in de commissie en later in de raad aan de orde te stellen. Daarna wordt een inspraakperiode vastgesteld. B en W willen de op- en aanmerkingen 'zwaar laten wegen', zo staat in de verklaring. meren. „Het ging in eerste in stantie om een informatieve bij eenkomst waarvoor de stukken slechts enkele dagen tevoren waren opgestuurd. Maar de in druk is nadien gewekt dat er toch besluiten zijn genomen. Het is in strijd met het voorne men dat alles anders en opener moet", zegt Poelmans. Ook fractievoorzitter J. de Soeten van Leefbaar Oegstgeest (LO) heeft ten aanzien van de Broen- en Simontjespolder een verklaring opgesteld. Hij meent dat de bebouwing van de polder onontkoombaar is en vindt het derhalve juist dat zijn wethou der een studie naar de (bouw- mogelijkheden in de polder heeft laten maken. Door De Soeten wordt niet gerept over de besloten bijeenkomst, maar hij stelt wel vast dat 'er een nor male bestemmingsplanproce dure moet worden gevolgd zo dat de burger de gebruikelijke inspraakmogelijkheden heeft. LO vindt het wenselijk dat de polder zo spoedig mogelijk in commissies en raad aan de orde wordt gesteld'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17